Geen vlieg in huis als ge sproeit met UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. INBRAAK MET BEDREIGING. In den nacht van Zondag op Maandag, toen alle bewoners-.van Schagen deelna men aan festiviteiten ter gelegenheid van de Winkelweek, is ingebroken bij de alleen wonende weduwe mej. Schut. Onder de bedreiging: wijs de plaats aan waar je geld ligt, of je leven is er mee ge moeid, moest de weduwe haaT geldkistje en haar gouden sieraden afstaan. De dader is nog niet bekend. DE BERGING VAN DE „DISZIPLINA". Gistermorgen was "het water nog te woelig om het den bergingsvaariuigen mogelijk te maken langszij van de hij Hoek van Holland gestrande „Diszipbna" ie komen. Des namiddags heeft men echter kunnen uilvaren. Er zal een groot deel der lading kolen gelost moeten worden vóór 9leepbooten met kans op succes een poging kunnen oiy dernemen om het schip vlot tc brengen. BRANDEN Te Geldrop is het houten woonhuis, be^ woond door de familie A. Bennink afge brand. Ook de inboedel ging verloren. Naar de ,,N. H. Ort." meldt, ontstond gistermorgen door tot nu toe onbekende oorzaak brand in de woning van den heer Schram, schilder, wonende Groote Noord, te Monnikendam. In een minimum van tijd stond het huis 5n liohte laaie en na 10 minuten ook de Werkplaats. Eve<n daarna vatte ook het daarnaast gelegen perceel van den 70-jarigen heer Van Zalinge, die nog te bed lag, vlam. De familie Sdliram heeft zich in nacht gewaad, zondeT iets te kunnen redden in veiligheid weten te ©tellen. Den 70-jarigen Van Z. moest men uit zijn huis halen, aangezien hij dit niet wenschte te verlaten. Beide perceelen zijn. vrijwel uitgebrand. VERDRONKEN. Door de duisternis misleid is eergisteren de 70-jhrige F. S. te Krimpen a. d. Lek te water geraakt en verdronken. Het ffjk werd gistermorgein opgehaald. IN DE KLAS PLOTSELING DOODGEBLEVEN. Gistermorgen is een leerling uit de zesde klasse van het gymnasium te Breda, na der de les plotseling doodgebleven. Be grijpelijkerwijze was de ontsteltenis bij leeraren en leerlingen zeer groot. De les sen werden ten teeken van rouw gestaakt* MIJNONGEVAL In staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen geraakte de mijnwerker L., uit Vaals met het hoofd bekneld tusschen twee kolenwa- gentjes. Met zware schedelbreuk werd L naar het ziekenhuis getransporteerd. MET EEN BUKS BESCHOTEN. In een ziekenhuis te Leeuwarden is een twintigjarige jongeman uit Beetgumermo len opgenomen, die door een vriend met een windbuks boven het linkeroog werd getroffen. De kogel is in het achterhoofd doorgedrongen. De toestand van den ge troffene is zeer ernstig. De kassier komt op zekeren morgen mei een bedrukt gezicht bij den patroon en zegt: Mijn klerk Jansen is er niet van morgen! Zoo zegt de patroon, wat 9cheelt 'm Ik weet het niet, maar z'n kas scheelt vijf mille! o BUITENLANDSCH GEMENGD. MOORD EN ZELFMOORD. De burgemeester van Unter-Heinsdorf heeft zijn vrouw en vervolgens zich zeif doodgeschoten Blijkbaar heeft het onder zoek der gemeentekas groote onregelmatig heden aan het licht gebracht. De gemeente-kassier, die sedert Vrijdag voortvluchtig was, had een brief achterge laten waarin hij den burgemeester van ver duisteringen beschuldigde Toen deze ken nis kreeg van dezen brief werd hij wanhopig en pleegde moord en zelfmoord ONDER GESTEENTE BEDOLVEN. In het Departement Oise zijn in een steengroeve 6 arbeiders onder neervallend gesteente bedolven. Twee zijn als lijken geborgen. RECLAME. EEN VUURWERKVERRASSING. Negen spoorwagenladingen vuurwerk, welke vernietigd zouden worden omdat de daarvoor veTeischte douanerechten niet waren betaald, werden in Norfolk (Virginia) op een hoop geworpen en aangestoken. De ontploffing van het vuuTwerk had met een dergelijke onvoorziene hevigheid plaats, dat zij in een omtrek van dertig K.M. een aanzienlijke schade aanrichtte, waarbij 25 personen gewond werden. MIJN-INSTORTING. Op de mijn ,.Rio Tinto" nabij Huelva, in Spanje, heeft een berginstortf.ng plaats gegrepen, ten gevolge waarvan verschei dene arbeiders den dood vonden. DE ONTWERPER DER „DIKKE BERTHA'S" OVERLEDEN. Op 78-jarigen leeftijd is het gewezen lid van de Krupp-directie, oud-majoor Max Dreger, overleden. Hij was de constructeur van de 42 c.M. mortieren. SLOT AFGEBRAND. Zaterdagnacht is het slot van graaf Schall-Riancour te Malschwitz tot den grond toe afgebrand. Volgens hetgeen de crimineelc politie heeft vastgesteld is er ongetwijfeld sprake van brandstichting. Reeds Vrijdagavond was er brand in het dak uitgebroken. Zater dagnacht nam het vuur spoedig nadat het ontdekt was een dergelijken omvang aan, dat het zeshonderd jaar oude slot spoedig een puinhoop was. Graaf Schall had het slot onlang9 ver pacht. Wegens den woningnood werd het door verscheidene gezinnen bewoond. Reeds vroeger is meermalen getracht het slot in brand Ie steken. Veertien dagen ge leden nog brandde een vleugel af. De meubelen der gezinnen konden ge deeltelijk worden gered. SLACHTOFFERS VAN GIFTIGE GASSEN. In hel provinciale krankzinnigengesticht te Hahnenmoor in Hannover, dat een groot landbouwbedrijf in werking heeft, waren eenige lichte zieken bezig seradella vast te stampen, welke in groote voedersilo's was opgeslagen. Doot giftige gassen, welke zich in een der silo's hadden verzameld geraakten de verpleger en enkele zieken buiten kennis. Toegesnelde lieden bevrijdden hen met groote inspanning Twee verpleegden waren reeds dood. Bij een derden zieke en den verpleger konden de levensgeesten weer worden opgewekt. -o— BELANGRIJKE KAS-INBRAAK. Tot dusverre onbekende daders hebben de kas van het Saksische goederenstation te Reichenberg in Bohemen opengebroken en een bedrag van 250000 Tsjechische kronen, waaronder 13.000 rijksmark ge stolen. Uil de wijze, waarop de inbraak is uitge voerd, maakt men op, met dezelfde daders te doen te hebben, die den laalsten tijd ver scheidene groot kasinbraken in Noord- Bohemen hebben gepleegd Zoo hebben zij in de textielfabriek Gisnkey te Maffelsdorf bij Reichenberg 50 000 en te Rumburg in het postkantoor aldaar 30.000 Tsjechischen kronen ontvreemd. KINDERVERLAMMING IN BARMSTADT. Onder de schoolkinderen van Barmsladt en naaste omgeving is een epidemische ver lamming uitgebroken. Tot nu toe zijn reeds drie gevallen met doodelijken afloop ge constateerd. Op bevel van de politie zijn d° scholen voor 1-1 dagen gesloten. MUNITIE ONTPLOFT IN POTSDAM. Gistermiddag is in den tuin van den .plaatselijken commandant van Potsdam epn groot aantal infanterie-patronen ont ploft. Do eene explosie volgde op de andere, terwijl het blusschingswerk met de groot ste moeilijkheden gepaard ging De brand weerlieden moesten achter boomen dekking zoeken tegert de rondvliegende patronen. Jn totaal zijn 5600 stuks ontploft. De berg- ruimte. waarin zich de voorraad munitie bevond werd ten slotte geheel onder water gezet. De oorzaak der ontploffing staat nog niet vast. GROOTE DORPSBRAND. Een hevige brand is uitgebroken in hel dorp Sohwichtenberg, tengevolge waarvan nier minder clan 40 huizen in vlammen zijn opgegaan. Door den hevigen wind greep het vuur met groote sncldheid om zich heen. Bijna alle inboedels en voorraden levensmiddelen gingen verloren, terwijl hel vee voor het grootste doel gered werd. EEN SCHIPBREUK. Benoorden KM Devil Hill in Noord-Ca- rolina is een Zweedsche vrachtboot ge strand. Ondanks de onstuimige zee is het de kustwacht gelukt alle opvarenden (21 mannen en een vrouw) te redden. Het gestrande schip is dooT de golven tegen het wrak van het twee jaar geleden gezonken s.s. „Paraguay" geworpen en uit elkaar geslagen. DE MENSCHELIJKE KANONSKOGEL. Op een tentoonstelling te Springfield rn Massachusetts is een ernstig ongeluk ge beurd met den menschelijkem kanonskogel, captain Wildo, die zich uit een kanon liet wegschieten. Blijkbaar is de ongelukkige bekneld geraakt in den loop; toen het kanon werd afgeschoten zagen de duizen den toeschouwers tot hun ontzetting den menschelijken kogeJ zwaargewond uit den mond van het kanon vallen. SNEEUW IN SCHWABEN. Naar de „Btfrl. Ztg." uit Kempten in Algauer meldt, heeft het in de Algauer bergen ten gevolge van het plotselinge om slaan van. het weer vrij zwaar gesneeuwd. De bergen zijn boven 1S00 meter hoogte in een sneeuwkleed gehuld. RECLAME. de gele bus tnei zwarten band 9483 AALSMEER. J. Pannekoek. f Gisterenmiddag overleed alhier, in den leeftijd van 79 jaar, de heer J. Pannekoek. De ontslapene was gedurende een 50-tal jaren de eigenaar van bet bekende beurtveer tus- fchen deze gemeente en Amsterdam-Lei den. Begonnen niet een z.g.n. „jaagschuit", is de onderneming onder zjjn leiding in den loop der jaren uitgegroeid tot een veer, waarin een drietal motor-pakschuiten ge regelde diensten onderhouden. Zoowel te Lei den als Amsterdam, was schipper Panne koek tot enkele jaren geleden een beken de persoonlijkheid. Velen, die hem hebben gekend, zullen met leedwezen kennis nemen van zijn heengaan. Niet lang heeft hjj van een welverdiende fust mogen genieten; nog slechts eenige maanden had hg zich uit zijn werk terugg'étrokken. Zijn nagedachte nis zal hier nog lang blijven voortleven; met schipper Pannekoek is een. stoere werker heengegaan. Hij moge rusten in eeuwigen vredél Brand in oen schuur. Gisterenmiddag brandden in de buurtschap Kudelstaart tot den grond af een schuur en eeu berg met hooi, die achter de woning van J. de H. stonden. De moto-spuit was spoedig ter plaatse en het mocht gelukken de belendende perceelen te behouden. Als oorzaak van den brand wordt aangenomen het spelen met lucifers door een knaapje. Verzekering dekt de schade. HILLEGOM. Zuigelingen-Zcrg. Verschillende moeders met kinderen uit deze gemeente bezoeken regelmatig het consultatie-bureau voor zuigelingen te Lisse. Daarom zullen vanaf morgen de zit tingen van het bureau worden gehouden in het nieuw gestichte wijkgebouw in de Wagenstraat te Lisse. Godsdienstonderwijs. Het Godsdienstonderwijs dat van wege de afdeeling van den Nederl. Protestan tenbond alhier gegeven wordt, zal Woens dag a.s. hejryat worden. De klasse van mej. Th. Mever voor kin deren beneden 12 jaar begint om 2 uur 's middags. De klas van den heer L. W. v. Wijngaarden, theol. candidaat. voor leer lingen van 12—14 jaar vangt aan om 6 uur, die van 1416 jaar om 7 uur en die van IC jaar en ouder om 8 uur, zoo noodig wordt er een vierde klas voor ouderen aan toegevoegd en van 910 uur gehouden. Dit onderwijs wordt gegeveD in dc bi bliotheekkamer van het Nutsgebouw. Vijftien slagers hier ter plaatse heb ben bekend gemaakt, dat de prijs van het vleesch met 2 cent per pond of onderdeel daarvan wordt verhoogd door de kosten van het Slachthuis. De heer C. J. de Koning zal zijn twee de kerkconcert in dc Geref. Kerk geven op Vrijdagavond a.s. met medewerking van mej. Corry Rietveld (viool) uit Den Haag. De heer De Koning zal spelen een fan tasie en andante van Bach en twee so naten van Mendelssohn. KATWIÏK. Gisterenmiddag z\jn tot groot vermaak van de jeugd de brandbluschapparaten be proefd. De Leidsche Stud. Vei*. „ProPatria" houdt a.s. Maandag alhier haar schietwedstrij den, welke als steeds door de „groenen" Jjj- gewoond zullen worden. KATWIÏK AAN DEN RITN. Afscheid voor Ds. Bollée. A.s. Zondagavond te 6 uur zal ds. Rut gers van Katwijk aan Zee een afscheids woord opreken voor Ds. Bollée, die om ge zondheidsredenen dit zelf niet kan doen. Met ingang van 1 Oct a.s. is aan Ds. Bollée eervol emeritaat verleend. LISSE. De a.8. kinderfeesten. Den ouders van de aan de feesten deel nemende kinderen wordt bekend gemaakt: de samenkomst vindt plaats Dinsdag 1 Oct. a.s. des morgens om half negen op het par keerterrein bij HoBaHo, vanwaar wordt ge wandeld naar het feestterrein, ingang Sta tionsweg (Route: Grachlweg, Kapelstraat, Kanaalstraat). De navolgende spelen worden gehouden* Voor Jongens: le klas blokjes rapen, 2e klas Zakloopen; 3e klas Tonnetje knuppe len; -ie klas Balhappen; 5e klas Wedloop met hindernissen of Blaastrappen; 6e klas Vaatje kruien of touwtrekken; 7e klas en hooger Ringsteken per rijwiel of hardloopen Voor Meisjes: le klas Vlaggeljesleken2e klas Potlepel met bal; 3e klas Wasch op hangen; 4e klas Blaadje met 3 ballen of ander spel; 5e klas Draad in naald steken of wedloop met kinderwagen-. 6e klas Stoe lendans of wedloop met hindernissen; 7e kl. en hooger: Ringsteken per Rijwiel of ton netje knuppelen. De spelen voor klassen 1, 2 en 3 zijn des voormiddags de spelen der overige kiassen in den namiddag. Samenkomst 's middags eveneens op gemeld parkeerpark precies kwart over een. Ouders en belang hebbenden hebben vrijen /toegang tot het feestterrein. Bij onverhoopt slecht weer is de samenkomst niet op gemeld parkeerpark. doch vindt deze plaats des 's morgens half negen voor klasse 1 en 2 in de HoBaHo en klasse 3 in H.B.G en 's middag9 om half twee voor klassen 4. 5 en 6 in deHo-Ba-Ho en klassen 7 en hooger in H.B.G. NOORDWIJK. Bij de politie werd alhier medegedeeld dat er herhaaldelijk peren uit den tuin van den pastoor werden vermist. Het is de po litie gelukt de dader op heeterdaad te be trappen. Op een stuk bouwland aan den Goo- weg onder deze gemeente liep een koe van den heer M. alhier. De koe is door de po litie opgevangen en naar den eigenaar teruggebracht. De koe was op onverklaar bare wijze losgebroken uit een weiland aan de Nachtegatflslaan. De aangerichte j schade is niet groot. Op den hoek Kerkstraat-van Limburg- Stirumstraat had een aanrijding plaats tus schen twee wielrijders, genaamd W. en De G. alhier. Het achterwiel van W.'s rijwiel werd verbogen. OEGSTGEEST. Seringen in bloei! Als een zeldzaam voorkomepd natuur verschijnsel kunnen wij vermelden dat thans bij den heer T. van Egmond, Hooge Morsehweg. de seringen in bloei staan, voor de fweede maal in dit jaar. Kostelooze inenting. Wij verwijzen belanghebbenden naar de in ons land voorkomende bekendmaking door B. en W betreffende de gelegenheid tot kostelooze in. en herinenting voor kin deren en volwassenen. Men lette daarbij vooral op den tijd en plaats en brenge trouw boekjes of geboortebewijs mede. VEURLKIDSCHENDAM. Door hel Gemeentelijk Gasbedrijf zijn in samenwerking met de Handel-Maatschappij R S. Slokvi9 en Zonen te Rotterdam de monstraties georganiseerd inzake verwar men door en koken op gas. Deze demonstraties waarvan de toegang vrij is zullen worden gehouden: Te Stomp- wijk (Buurtschap) op Dinsdag a.s. te 2 uur en te 7.30 uur in Café „Het Blessche Baard". Te Stompwijk (Leidscbervdam) op Woensdag a.s. te 2 uur en te 7.30 uur in hotel de Zwaan ZOETERWOUDE. Door de politie alhier zijn zeven lam meren gemerkt met teervlek op het Kruis op den Hooge Rijndijk onbeheerd aange troffen en geschut. Voor den eigenaar zijn zij terug te verkrijgen bij den gemeente Veldwachter aldaar. ALPHEN. Opschudding voor niets! Gisterenavond omstreeks halfnegen werd de Julianastraat in opschudding gebracht doordat het gerucht ging, dat een 8-jarig zoontje van de fam. Tl. uit de Willemstraat nabij de Hofbrug te water was geraakt en verdronken. Zooals te begrepen trachtten spoedig rappe handen gewapend met stok ken en dreggen het ventje op te halen. Na eenigen tijd dreggen, terwijl zich reeds hon derden nieuwsgierigen en vele halfhuilende meewarige moeders om den kant schaarden, vernam men dat het ventje op zjjn gemak in het Leger des Heils gebouw zat, waar hjj een bijeenkomst bijwoonde. Opluchting en geruststelling bjj ouders en nieuwsgierigen! Het bleek dat een kameraadje het praatje had rondgestrooid dat hij den jongen nabij de Hofbrug in het water had zien vallen. Door bet bestuur van de Evangelisa tie Hooftstraat alhier, werd gisteren aan de gemeenteleden bekend gemaakt dat ook no. 2 van bet destijds door hen opgemaakt drietal, de heer Van Leeuwen, voor zijn benoeming van Godsdienstonderwijzer heeft bedankt. Als no .3 staat op het drietal de 1 heer Dekker van Bleiswijk, die, naar wij vermoeden, thans wel zal worden benoemd. Gevonden voorwerpen: 1 knipmes, 1 i zilveren damesketting, 1 heeren hoed vilt, 1 I bezem en 1 portemonnaie (zwarte) met in houd. Inlichtingen politiebureau Julianastr. Een arbeider der gasfabriek, zekere v. W.f had gisteren het ongeluk bij het val len van een gloeiende ijzeren plaat in het water de spatten water in zijn gezicht en over zjjn handen te krijgen, waardoor de man zeer ernstige brandwonden bekwam. Door dr .P. de Gr. werd de ongelukkige, die veel pijn leed, behandeld. BODEGRAVEN. Met Stct. 184 zijn verzonden afdruk ken van de gewijzigde statuten betreffende de Schietvereenigmg „Willem Teil", geves tigd alhier. LEIMUIDEN. Organist A. Kiebert. Bij Kon. Besl. d.d. 11 Sept. j.l. is aan den heer A. Kiebert die eenigen tijd gele den den dag herdacht dat hij 60 jaar or ganist der B.-K. kerk «was, de eere-medaille in zilver van de Oranje-Nassau-orde toe gekend. In tegenwoordigheid van den weleerw. heer H. J. Sprenger, pastoor der parochie, de leden van den raad, W. Koot, J. A. Bernard, H. Heenk, J. van Dam en d-n gemeente-ontvanger, deed de beer J. A. Bakhuizer, burgemeester der gemeerde, den 73-jarigen heer Kiebert mededeeling van deze hooge onderscheiding met een toepasselijk woord. De heer Kiebert was zeer geroerd door deze voor hem geheel onverwachte onder scheiding. De pastoor der parochie wenschte ten slotte den burgemeester geluk met het feit dat hij deze onderscheiding aan een zijner gemeentenaren mocht bekend maken. Na een jaar rust, stelt de vereeniging voor Chr Winterlezingen zich voor in den komenden winter weder een aantal lezin gen tt doen houden. Morgenavoid zal met hel oog hierop een ledenvergadering worden gehouden. RIJNZATERWOUEE. Zeiljacht gezonken. Tengevolge van het stormweer liep een zeiljacht op de keien langs het Braassem- mermeer en zonk. De inzittenden konden gelukkig zwemmen, en konden zoodoepde den wal bereiken, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Het zeiljacht be hoort aan den heer Groenewolt alhier. Po gingen worden in het werk gesteld om het jacht le lichten. De verbouwing van de 3JL»-School js thans zoover gevorderd, dat de lessen deze week weder aangevangen zin. Gevonden: een gabaidine regenjas, inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. TER-AAK. De Oranjefeesten. De Koninginnefeesten te Langeraar heb ben dit jaar weder een schilferend verloop gehad. In hel dorp.was hel reeds vroeg te zien, dat de ingezetene! in feestelijke stem ming waren door de tal/ijke vlaggen, die aan de huizen wapperden, terwijl bovendien de feeststemming er in kwam door den rond gang van twee herauUn te paard, die 's mor gens de feesten aanlondigden. De eerste dag wa? in hoofdzaak voor dc schoolkinderen, die onder geleide van het onderwijzend persoieel bij de R.-K. school 'bijeen kwamen om aldaar door het bestuur «n dames-jury ont'angen te worden. De voorzitter, d; heer J. W. Valentijn, heette hen allen welkom, alsmede de eerw. geestelijken en het hoofd der school In zijn openingswoord spnk de voorzitter eenige opwekkende woorien en eindigde met den wensch, dat de kiideren dezen dag genoeg lijk zouden doorbengen. De winnaars, de door de jurry uigekozen werden voor de mooist versierde fietsen, waren de heeren lassen, Bijlemeer en Lek; voor de mooiste wrsiering met bloemen de •heeren Van der Veiden, Lek en Omtzigt Ook was er nog aanwezig een kleine brand weerman (Th. VIarkman) alsmede een schuitje, dat veorjlelde de veiling met di verse groenten. H.Kouwenhoven, een klein melkmeisje mej. ïorst en verder nog 19 troostprijzen. Op let feestterrein werden de ongeveer 460 kindren onthaald op allerlei versnaperingen en vermakelijkheden als den draaimolen enz. De 2de dag wer nog in hoofdzaak opge luisterd door een pachtigen gekostumeerden optocht, voorstellejde het Oranjehuis door alle eeuwen heen Bij het gegneenrhuis werd halt gehou den en een au bide gebracht aan den burgemeester en irevrouw. De voorz. hie d een toespraak wasvoor de burgemeester 22

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 8