70®te Jaarpane DINSDAG 24 SEPTEMBER 1929 No. 21328 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (OP DEN DAG VAN HEDEN... BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertenliên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine idvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week Builen Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. ƒ0.18 „0.18 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan L. J. Castelein en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de bakkerij in het perceel Lage Rijndijk No. 9 .kadastraal bekend gemeente Leiden. Sectie K No. 3716. 3202 AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1929. AFSLUITING PASSAGE HEERENPOORTSBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Heerenpoortsbrug in verband met de uit voering van rioleringswerken vanaf Woensdag 25 September as. tot en met Dinsdag 2 October d.a.v. voor het rijverkeer zal zijn afgesleten. AUG. L. REIMERINGER, Welh. Lo.-Burgemeesler. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2-4 September 1929, 3203 KOSTELOOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Overwegende dat steeds meer gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot kostelooze inenting; Hebben besloten het aantal vaceinatie- bureaux tijdelijk uit te breiden. Te beginnen met Woensdag a.s. zal el- ken Woensdag en Zaterdag telkens van twee uur tot half vier des namiddags tot nadere aankondiging op drie plaatsen wor den gevaccineerd. 1. Voor nog niet ingeente kinderen en hunne begeleiders in het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde (vroegere Kinderkliniek) Boerhaavestraat 21; trouwboekjes medebrengen. 2 Voor reeds ingeente kinderen beneden de li jaar en hunne begeleiders in het Elisabetshof aan de Oude Vest. 3. Voor alle overige personen in de Stads gehoorzaal. ingang Aalmarkt. AUG. L REIMERINGER, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 24 September 1929 3201 INENTING. Wij verwijzen naar de officieele kennisge ving in dit Blad betreffende uitbreiding van bet aantal vaccinatie-bureaux hier ter stede. SCHOENMAKERSCURSUS. Gisteravond opende de Schotnn.akors-Pa- troens-Vereeniging „Nieuw Leven", onder- afdeeling van den Ned. Bond van Schoen makerspatroons, haar derden wintercursus in een der lokalen van de voormalige Gem.- school aan de Mare, onder Rpstoézicht. Deze cursus beoogt de opleiding tot diplo ma A. gediplomeerd Schoenherste'iler. De leiding van dezen cursus is opgedra gen aan den heer I. de Moed. maatschoenma ker alhier. Deze opende den cursus met een overzicht van de practische en theoretische lessen. Het diploma is niet gemakkelijk te verkrijgen. Een eerste vereisohte is dus de lessen getrouw en met ijver te volgen. Hierna werd met de lessen een aanvang gemaakt. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS-ONTWIKKELING. Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging een druk bezochte ledenvergade ring in het Volksgebouw. De tweede voor zitter, de heer G. Eikerbout. opende deze vergadering met een betuiging van leed wezen over het feit, dat de heer Tjalsma, die vier jaar lang voorzitter is geweest van het Instituut, zich genoodzaakt zag om ge zondheidsredenen zijn functie neer te leg gen. Hij sprak woorden van dank en waar deering voor zijn werk en wenschte hem ben spoedig herstel toe. Verder richtte hij een woord van welkom tot de leden van de N. A. R. V. (Ned.-Arb.-Reis-Ver.), welke vereeniging nu een deel is geworden van het I. v. A. O., van welke samenvoeging verwacht wordt, dat ze voor de geestelijke ontwikkeling van de Leidsche arbeiders van groot nut zal zijn. Het winterprogramma werd door de aan wezige leden met instemming begroet. Enkele wenschen werden nog geuit, zooals een herhaling van de film over dierenbe scherming, die den vorigen winter door allerlei ongunstige omstandigheden te wei nig belangstelling had en een lezing van den heer Tolsma uil Den Haag over onze stadsvogcls in den winter. Behalve cursus sen en lezingen zullen ook in overleg met de N. A R V. vele excursies optouw worden gezet. Bij de verkiezing van een voorzitter werd de heer P. L. Hessing bij acclamatie lol het vervullen van die functie geroepen. In en kele welgekozen woorden, waarin hij een beroep deed op de medewerking der leden, aanvaardde hij zijn benoeming. Tot gedele geerde in het bestuur van de N. A. R. V. werd de heer H. van I.ienen aangewezen. Na de rondvraag sloot de voorzitter met woorden van dank voor de belangstelling getuigende gedachlenwisseling de verga dering. De leden van de N. A. R V. vertoonden daarna cenige lantaarnplaatjes, die hel be wijs leverden, dat deze veTeeniging voor weinig geld mooie reizen weet te organi- seeren. Vooral die uit de Ardennen, het Eifelgebied en Berner-Oberland gaven menig schoon landschap te bewonderen. AANBESTEDING B. en W. dezer gemeente hebben heden morgen in bet openbaar aanbesteed het ver- breeden van de Rpsburgerbrug en het uit voeren van daafbti behoorende werken. Er waren élf biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven J. Maten, Voorburg f. 24.950; J. T. Zuin en Co., Rotterdam 117.300; C. van der Lelie en A. J. Kantebeen f. 16.963; T. de Win ter en C. J. van Weeren f. 15.900M. Hoo- gerverst. Alkmaar f15 800J. Vv:arnaar en W. Hoogenstraaten f. 14.800; N.V. T. Smeul- ders' Aannemersbedrijf, Rotterdam f. 14.750 A. J. de Later en Th. Mevers f. 14.300; G. W. van Hoek, Delft f. 13.787; Th. L. .T. Zitman f. 13.100: Fa. Marcelis en Heems kerk f. 11.639. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. De gunning werd aangehouden. HERHALINGSOFENINGEN 4de REGIMENT INFANTERIE. Ontspanningsavonden. De in de Morsohpoortkazerne gehuisveste militairen waren gisteravond weder in de ontspanningszaal van die kazerne samenge komen voor een uitvoering, bestaande uit voordrachten, zang, muziek en declamatie. Ditmaal nas het wel iets bijzonders, want het gezelschap wat op de planken verscheen, bestond uitsluitend uit eigen krachten. Een zestal militairen had zich vereenigd om zelf een ontspanningsavond te organiseeren en, waarlijk, de heeren hebben met hun arbeid succes gehad. Dat de overige militairen waaronder ook eenige officieren en oudere onderofficieren dit werk van hun mak kers op hoogen prijs stelden, bleek wel uit de zeer goede opkomst, de gulle schater lach. gevolgd doo~ dankhaar applaus, hij de meestal luimige voordrachten en de aan dacht waarmede een enkel meer ernstig nummer werd gevolgd. Het was van den leider van het gezelschap goed gezien, dat hij de voorstelling niet 51 te laat liet eindigen, want voor heden wachtte zijn toehoorders een tamelijk ver moeiende oefening in de duinen. Een behoor lijke nachtrust, vóór de reveille van den volgenden dag, was daarom alleszins ge- wenscht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. W 5 zig in gen: Electriciteit Gas Mij. v.h. De Vries Stevens, Breestraat 24, Leiden. Vestiging filiaal te Hillegom, Hoofdstraat 196. L. van Esch Wzn., Nassaulaan 13, Oegst- geest. Handel in leder en schoenen. Vesti ging filiaal: te 's-Gravenhage, Zuiderpark- ïaan 275. Dezer dagen is in het perceel Hooge- woerd 97 een filiaal geopend van den visch- handel S. Teljeur in de Kaiserstraat 33. De winkel, waarin vroeger de heer van der Kaay een soortgelijk bedrijf uitoefende, heeft een algeheele verjongingskuur onder gaan en ziet er nu weer netjes en helder uit. In de etalagekasten liggen de gerookte pa lingen en gebakken scholleljes smakelijk uitgestald en wie z'n eetlust niet langer bedwingen kan, vindt binnenkort in de ach ter den winkel gelegen eelsalon een mooie gelegenheid een vischje op te peuzelen. Gisternamiddag circa 3 uur, reed een kermiswagen van den carrousselhouder Siuy uit Sliedrecht, die hier op 3 October op het Schuttersveld zal staan, langs de Langegraclil De wagen werd voortgetrokken door eon vrachtauto. De 25-jarige H., in dienst bij den car- rousselhouder, liep langs den wagen. Toon doze de brug over de Oostdwarsgracht zou passeeren, wilde H. een draad, die langs den wagen hing, grijpen en bewoog zich tusschen den wagen en de brugleuning. Door dat de wagen een weinig na3r rechts week, raakte de man bekneld tusschen het voer tuig en de leuning. Toen hij daarop een gil gaf, liet de motorbestuurder den wa gen iets achteruitgaan, waardoor H. uit zp benarde positie werd bevrijd. De inmiddels ontboden geneesheer constateerde, dat des mans rechterdijbeen was gebroken. Hij werd per ziekenauto naar het Eliza beth Ziekenhuis vervoerd en 3ldaar ter ver pleging opgenomen. Den autobestuurder treft geen schuld. Kapitein N. Gerlach, van het 4de reg. infanterie en landstormverbands-comman- dant te 's Gravonhage wordt 1 November a.s. bevorderd tot majoor. ROTTERDAMSCH OPERETTE- GEZELSCHAP. Op het Hoekje van de Kaiserallee, operette in 3 bedrijven van Hans H. Zerlett, muziek van Jean Gilbert. Voor het eerst heeft Leiden gisteravond kennis gemaakt met het Rotterdamsch Ope rette-Gezelschap, staande onder directie van Oct. van Aerschot en Joh. Boskamp, en deze kennismaking was niet onverdeeld gunstig. Bewonderd hebben we het entrain, waarmee de diverse executanten voor een slechts matig bezetten schouwburg een klucht met zang over het voetlicht brachten, doch deze klucht zelf hebben wij niet kunnen waar- deeren. Leeg, hopeloos leeg van inhoud is toch „Op het hoekje van de Kaiserallee" en alleen het dol-kluchbige spel, in goede vaart ge geven, vermag nog te bereiken, dat ten minste de voorstelling tot het einde toe kan worden bijgewoond. Nu is ongetwijfeld juist, dat aan een klucht, wat inhoud betreft, over 't algemeen geen hooge eischen mogen worden gesteld, doch de dubbele Kadelburgsche persoons verwisseling, die aan dit zangspel ten grond slag ligt, is voor drie bedrijven wat al te mager en het is geen wonder, dat de spelers er zonder uitzondering feitelijk een schepje te veel opwerpen, om aldus er van te maken, wat er van te maken is: een oer- kluchtig amusementsspel, zooals dat in groote plaatsen als Rotterdam en Amster dam door groote massa's wordt gewaardeerd. Ook al wordt het z.g. oerkomische gezocht in zeer grof genre en wordt het soms ver kregen door een teveel aan flauwiteit. Maar stel hier nu eens naast de Hirsch- operetteWe zullen er niet verder op ingaan. Deze veronderstelling uiten is reeds voldoende! Zooals gezegd, hebben we respect voor de wijze waarop de vertolkers en vertolk sters zich hebben gegeven aan deze groote niemendal, een betere zaak waardig. Oct. van Aerschot en Emmv Arbous, die zich uitgeven voor schilder en film-diva, terwijl zij slechts huisknecht en dienstmeisje zijn, hebben het leeuwenaandeel in de dwaze verwikkelingen en acteeren los en lenig. Ook hun zang is voldoende. Naast hen dient genoemd het goed volge houden type van den hofraad-moralist, die natuurlijk het tegende'el had van een moreel leven volgt, door Joh. Boskamp gecreëerd, terwijl Louis Morrisson met zijn krachtig geluid de primus van het gezelschap is op het gebied der zang, die ai een zeer onder geschikte plaats inneemt in deze z.g. operette. Van de overigen, die zich wel aan passen, willen we alleen nog prijzen de eehtgenoote van den hofraad, van Alida van Geytenbeek. Het ..orkest", ten minste wanneer we deze naam mogen gebruiken voor de drie musici, was wel erg beknopt. De aanwezigen hebben,-af te gaan op het applaus, zich nog wel geamuseerd. Wij zouden het gezelschap wel eens wil- len terugzien in beter genre! I is.het 25 jaar geleden, dat de groote Deen- sche geneeskundige Prof. Niels Nyberg Finsen, de grondlegger van de moderne lichttherapie, overleed. Prof. Finsen stelde voor 't eerst den gun- stigen invloed van het zonnelicht op de pokken vast. Daarna wijdde hij zich aan de studie van de lupus. Finsen ontdekte, dat het er hier juist op aankwam de scheikun dige stralen van het zonlicht te gebruiken. Dit was het beginsel voor de lichttherapie. In 1895 werd deze geneeskundige in staat gesteld het Lichtinstituut in Rosenvaengi te Kopenhagen te bouwen. Dit instituut is later de glorie van Denemarken geworden en heeft tot voorbeeld gediend voor derge lijke inrichtingen over de geheele wereld. Geen enkele andere geneesmethode voor lupus had zulke prachtige resultaten als de methode van Finsen. In 1903 kreeg hij dan ook den Nobelprijs Den 24sten September 1904 overleed prof. Niels Nyberg Finsen te Kopenhagen. Door zijn vereerders werden gelden verzameld om een standbeeld voor hem op te richten. HET RIJK EN DE GEMEENTEN De financieele verhouding. De adviesclub voor de gemeente-finan- ciën, instelling van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren hield te Utrecht een drukbezochte vergadering, waar aan de orde kwam het ontwerp van den algemeenen maatregel van bestuur ter uitvoering van de wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en de gemeenten. De heer J. van Wijk te Den Haag leidde de bijeenkomst, terwijl de heer J. M 't Sas, chef van de afdeeling financiën der ge meente-secretarie te Maastricht, een uiteen zetting gaf van dezen algemeenen maatregel van bestuur, waarvan hij de voornaamste onderdeelen de revue liet passeeren. Er is, zeide hij, ingesteld een fonds, waar in de belastingplichtigen storten de gemeen tefondsbelasting, waarbij komt de opbrengst van 50 opcenten op de vermogensbelasting en hetgeen door het Rijk zal worden bijge stort als de middelen van het fonds ontoe reikend mochten blijken. Bij de indiening werden de inkomsten van het fonds geraamd op f. 80.000.000, later op f. 92.000.000. Thans is het wel zeker, dat het onder de 90 mil- lioen zal blijven. Aan de gemeente is over gelaten bij plaatselijke verordening te be palen in welke klasse zij voor de heffing van de gemeentefondsbelasting zal worden gerangschikt. Als uitkeering uit het gemeen tefonds wordt in plaats van 50 pCt. van de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelas ting aan de gemeente gegarandeerd 60 pCt. van die opbrengst. Voorts wordt aan de ge meente ook gegarandeerd 60 pCt. der op brengst van de gemeentelijke opcenten op de vermogensbelasting. Toegevoegd zijn ook nog bepalingen ten behoeve van noodlijdende gemeenten, die buitengewone hulp van het Rijk ontvangen. Behouden is gebleven de bepaling, dat de garantie van 60 pCt. met 2V» pCt. wordt verhoogd, voor iedere 50 pCt., waarmede het bedrag der gemeentelijke inkomstenbelas ting dat der Rijksinkomstenbelasting over treft. De bepalingen betreffende garantie en limiet zullen alleen gelden voor de eerste vijf jaren. In de gemeentefondsbelasting worden ook betrokken de zoogenaamde bui- tenlandsche belastingplichtigen, voor zoover zij niet in Ned.-Indië. Suriname of Curacao wonen of gevestigd zijn. Aan de gemeenten is alsnog toegekend de bevoegdheid een directe belasting te hef fen van de zoogenaamde woonforensen. Het getal opcenten op de gemeentefonds belasting kan als regel niet hooger gaan dan 80. Het Rijk keert uit aan de gemeenten 3/4 der hoofdsom van de grondbelasting ter plaatse geheven. Hierna ging spr. na den inhoud van den voorgestelden maatregel van bestuur. Er zullen er, meende spr., nog verscheidene moeten verschijnen, doch men zal ze wel vertragen om den gang van zaken niet te vertragen. Inmiddels is het zeer gewenscht, dat de gemeenten spoedig weten waar zij aan toe zijn. In artikel 3 letter o der wet wordt gesproken van volgens de regeling, geldende op 1 Jan. 1931 Dit is niet hetzelfde alsof er stond naar het salaris op 1 Januari 1931 genoten wordende. Toch wil de commissie hiervoor hetzelfde lezen, dus ze wil geen rekening houden met in den loop des jaars toe te kennen verhoogingen. Verder wordt b.v. door de commissie de vergoeding aan den secretaris toe te kennen voor bijzondere werkzaamheden overgelaten aan de jurisprudentie, wat een gevaarlijk standpunt wordt geacht. Dan wil de commissie voor de bepaling van het, belastbare inkomen en van het aantal aangeslagenen alleen rekening hou den met de aanslagen, die binnen 3 maan den na afloop van het belastingjaar zijn BINNENLAND. Eb financieele verhouding tusschen hef Rijk en de gemeenten. (Binnenland, le B10 Vragen aan den minister over de oorzaak van de ramp van de „Vimeira". (Binnen land, 1ste Blad.) Ee directeur van den Geneesknndigen dienst te Amsterdam verklaart dal alastrlm te Rotterdam een ernstiger karakter gaat aannemen. '.Gemengd, 2e Blad.) Ritmeester Colonbrander in het Diaco- neoreuhuis te Arnhem overleden, (Laatste Berichten, lste Blad.) BUITENLAND. Het werk te Genève loopt ten einde. (Buitenland, lste Blad.) Crisis in Tsjecho-Slowakije. (Buitenland, lste Blad.) In Lithanen een kabinet zonder Wolde- mnras. (Buitenland, lste Blad.) Te Parijs i9 overleden kardinaal Dubois. (Buitenland, lste Blad.) vastgesteld. De commissie ziet voorloopig practisch geen mogelijkheid tot een meer be vredigende oplossing le komen. Zij stelt zich voor om na eenigen tijd naar de werking dezer bepaling opnieuw een onderzoek in te stellen. Spr. gelooft, dat dit inderdaad noodig zal zijn, daar het met de aanslagregeling aller treurigst is gesteld. Willen de gemeenten niet de dupe worden van deze regeling, dan zal het dringend noodzakelijk zijn, dat de belastingadministratie Hink de duimschroe ven worden aangezet. Algemeen was men van meening, dat bij de gemeentelijke inkomstenbelasting ook de forensenbelasting moet worden meegeteld. De commissie wil de vaststelling van den uitgavenlactor opdragen aan Ged. Staten, maar de gemeente geeft dan weer een stukje van haar taak uit handen. Aan het eind der bijeenkomst bracht de voorzitter den heer 't Sas dank. DERTIENDE INTERNAT. ARBEIDSCONFERENTIE. De Nederlandzche delegatje. Tot leden van de afvaardiging van Ne derland naar de 13e Intern. Arbeidsconfe- rentie (Zeeliedenconferentie), welke op 10 Oct. a.s. te Genève is bijeengeroepen, zjjn benoemd: tot afgevaardigde der Nederlandsche re. geering, tevens voorzitter der delegatie, dr. W. H. Nolens, minister van Staat, voorz. van den Hoogen Raad van Arbeid en voorz. van den Mijnraad; tot afgevaardigde van de Ned. regeering C. P. J. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid tót afgevaardigde van de Nederl. werk gevers S. M. D. Valstar, plaatsv. voorz. van den Bond van Werkgevers in de Koop vaardij to Rotterdam; tot afgevaardigde der Nederl. Arbeiders W. Strpos Pzn. te Rotterdam, lid van het alg. bestuur van het Chr. Nat. Vakver bond en voorz. van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders; tot technische raadslieden van de regee- ringsatgevaardigden: C. Fock, hoofd-inspec. teur van de scheepvaart, mej. mr. G. J, Stemberg, referendaris bij het departement van Arbeid, H. en N., tevens secretaris der afvaardiging tot technische raadsleden van den afge vaardigde voor de werkgevers W. F. Piek, directeur der Holland-Amerika lp te Rot terdam; G. L .Heeris, secretaris der Ned. Reedersvereeniging te Den Haag; J. Sta kenburg, secretaris van don Bond van Werk gevers in de Koopvaardij to Rotterdam; tot technischo raadslieden van den alge- vaardigde voor de arbeiders: J. Brautigam, voorzitter van den Centr. Bond van Trans portarbeiders te Rotterdam, S. J. van Lim burg Stirum, secretaris van de Ver. van Nederl. Gezagvoerders en Stuurlieden der koopvaardijJ. Zwaga, te Amsterdam, secr. van den R.K .Bond van Transportarbei ders „Sint Bonifacius". DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Het tweede postvliegtuig is gistermorgen te 5.01 te Bagdad opgestegen en om 17.07 le Jack aangekomen. Aan boord is alles wel, Vandaag wordt de reis voortgezet

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 3