70sle Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Maandag 23 September 1929 Derde Blad No. 21327 EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST TE RIJNSBURG. BINNENLAND. FEUILLETON. Martins verjongingskuur. t. t. steenhuisent de postvluchten naar indie. de Staking in de zaansche hout-industrie. het mobilisatiekruis. de staking der land arbeiders in oostelitk groningen. Foto Bleuzé. Er zijn in onze stad al heel wat, die zich hebben laten revaccineeren. De wachtkamers van de doctoren zitten op de spreekuren tjokvol en velen hebben er al toe moeten overgaan om ook des avonds de gelegenheid tot inenting open te stellen. Ook van de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie wordt een druk gebruik gemaakt, zooale onze foto duidelijk toont. Lieten zich Woensdag middag 700 personen inenten. Zaterdag steeg dit aantal tot boven de duizend en nog steeds blijft de stroom aanhouden. Zooals re'eds door ons werd gemeld, zal de gelegenheid tot kostelooze inenting vanaf Woensdag a.s. van het Elisabethshofje naar de Gehoorzaal worden overgebracht. Waarschijnlijk zal, indien de toeloop blijft aanhouden, binnenkort ook in het Elisabeths hofje wederom gelegenheid worden gegeven, terwijl mogelijk zelfs een derde plaats zal worden aangewezen. Voorloopig is de ge legenheid evenwel uitsluitend in de Gehoorzaal, ingang Aalmark.t De feesten van het Marine-Instituut. Het Koninklijk bezoek. Het middagprogramma geheel verregend. Nadat Zaterdagmorgen ora halfacht te Den Kelder de tamboers en pijpers met de Ma rinekapel een wandeling door de stad iiad- den gemaakt, vereenigden om negen uur de reünisten zich op de sleepbooten Drenthe en Limburg. De leden van het feestcomité en hun dames scheepten zich aan boord \ran de Mercuur in als gasten van den comman dant der Marine. Om negen uur waren alle schepen gepavoiseerd. Kort daarna kondigden de saluutschoten van de Marinekazerne aan, dat de Konin gin den trein had verlaten. Tegen 9.10 kwam de Koningin in den auto met Prinses Julia na voor den mijnlegger van Meerlant, waar zij werd ontvangen door het comité. Hier werden orchideeën met een oranjestrik aan geboden door de dochter van den kapitein ter zee Hartkamp, die een bouquet aan de Koningin gaf en door de dochter van ko lonel dr. ter Poorten, chef van den genees kundigen dienst van de zeemacht, die bloe men aan de Prinses gaf. Daarna werden de leden van het comité aan de Prinses voorgesteld door den admi raal Bauduin. In het gevolg van de Koningin waren de overste de Vos van Steenwijk, luit. ter zed Termijteien, adjudant van den Prins en baron van Geen, particulier secretaris. De commandant van den Argentijnschen torpedojager Tucuman en de eerste offi cier werden ook aan de Koningin voor gesteld. Daarna begaf 't gezelschap zich aan boord van de van Meerlant, de Koningin met ge volg, de commandant van de Marine, de eere-voorzitter en voorzitter van het uit voerend comité, de garnizoenscommandant van Rappard en burgemeester Driessen. Op dat oogenblik waren de pavoiseervlaggcn neergehaald van de van Meerlant en werd de Koninklijke Standaard geheschen en de blauwe vlag ten teeken dat geen scfiip de haven in of uit mocht gaan De van Meerlant stoomde naar de roede. De Heemskerk salueerde met 33 schoten. Bij het passeeren van de sleepboot met reünisten werd door alle reünisten een drie- driewerf hoezee aangeheven. De Koningin Door RAFAëL SABATINI. Uit het Engelsch door G. M. G. d. W. 62) „Hun aanmatigende heerschzucht. Ma rius begeert de landgoederen van mademoi selle de la Vauvrage." „En om dat doel te bereiken zou hij niet terugdeinzen van een moord op mij? Is het inderdaad de waarheid die u mij mede deelt?" „Ik geef u mijn woord van eer dat het de waarheid is," antwoordde Garnache terwijl hij hem oplettend gade sloeg. Florimond zag hem aan. De vaste blik van die blauwe oogen en de stellige toon van die scherpe stem namen zijn laatsten twijfel weg. „Die schavuiten!" riep de markies uit. „Die gekken," voegde hij er bij ,.Ik voor mij had Marius wel voor Valérie willen heb ben. Hij zou een bondgenoot in mij gevon den hebben, ik zou hem geholpen hebben. Maar nu Hij hief zijn vuist omhoog en schudde die in de lucht als een belofte voor den komenden strijd. „Goed. zei Garnache, gerustgesteld. „ïk hoor hun voetstappen op de trap. Ze moe ten mij hier niet bij u vinden Een oogenblik daarna werd de deur opengedaan en Marius. zeer krijgshaflig ge kleed. kwam de kamer binnen, op den vo°t gevolgd door Fortunio. Geen van beiden toonden ernstige gevolgen van de gebeurte nissen van den vorigen nacht, behalve een lange, donkerbruine streep over de wang en de Prinses wuifden terug. De van Meer lant stoomde daarna langs de ter reede liggende schepen, de Heemskerk en detor- pedoboolen Zö en Z6 en drie onderzeeboo ten. Op de schepen werd geparadeerd. Vervolgens werd op de van Meerlant de blauwe wimpel gefheschen, ten teeken dat geen eerbewijzen meer werden gegeven. De boot met de reünisten ging naar buiten, ook de torpedoboot G 16, met de adel borsten van het Instituut, eenige jachten van de Marine Jachtclub en de Dorus Rijkers van de Redding Maatschappij. Vervolgens werd eeirigen tijd op de reede gevaren, terwijl twee escadrilles watervliegtuigen verse hi'e. de ma noeuvres uitvoerden. Tegen twaalf uur kwam de van Meerlant weer in de haven terug. De Koningin stapte weer !n haar auto en reed naar den Konink lijken trein. Het middagprogramma is geheel ver regend. Het weer was in den loop van den dag steeds slechter geworden en tegen twee uur, het tijdstip, waarop de Koninklijke fam. een tocht met Hr. Ms. Kortenaer zou maken, was het vrijwel op zijn ergst. De Hoofd- grachtbewoners hadder. een poging gedaan, ora nochtans hun verlichting te ontsteken, doch vele lampions waren nauwelijks aan de ijzerdraden bevestigd, of zij lagen als verregende en verfomfaaide vodjes papier op de straat. Het was in één woord droevig, zooals Pluvius een spaak in hot wiel stak. Tegen half twee scheepten vele reünisten en officieren met hun dames zich op de voor hen beschikbaar gestelde volgbooten in, ter bijwoning van de zeilwedstrijden, die in- tusschen ten deele mislukt zijn. De Konink lijke Familie vertrok met Hr. Ms. Korte naer naar buiten. Door het slechte weer was de belangstelling van het publiek gering. Na terugkomst werd het instituut bezichtigd, waar H.M. de thes gebruikte en de prij-.en uitreikte van de adelborstenzeilwedstrijden van Donderdag j.l. en het corps adelborsten 'r.specteerde. Hier werden de Koninklijke fam'lie door vice-admiraal I. v. d. Bosch, kapitein ter zee H. J. Hartkamp en officier van de marine eerste klasse M. J. C. Klaas- sen eenige fraai gebonden exemplaren van het gedenkboek aangeboden. H.M. bleef tot omstreeks half zes in het Koninklijk Instituut, waarna men zich naar den Koninklijken trein, die inmiddels aan het station was aangekomen, begaf, waar de burgemeester van Den Helder en vice-admi- raal L. J. Quant aanwezig waren, met wie van den kapitein, waar Gamache's zwaard hem geraakt had. Zij vonden Florimond rustig aan tafel zitten; toen zij binnenkwamen stond hij op en kwam met een vriendelijken glimlach zijn broeder tegemoet. Zijn zin voor humor was opgewekt; hij was zoo iets van een ac teur, en de rol die hij op zich genomen had in het stuk. dat gespeeld zou worden, gaf hem een zekere satisfactie Hij wou zelf de waarheid beproeven van wat mijnheer de Garnache hem verteld had omtrent de plannen van zijn broeder. Marius nam zijn avances heel koel op. Hij nam de hand van zijn broeder aan, on derwierp zich aan zijn kus, maar beant woordde noch handdruk, noch kus. Flgri- mond deed alsof hij dit niet opmerkte. „Ik hoop. dat het je goed gaat, beste Ma rius," zei hij en hield hem op armlengte bij zijn schouders vast en keek hem onderzoe kend aan. „Ma foi, maar je bent veranderd en een knappe volwassen man geworden. En je moeder gaat het haar ook goed?" „Dank je Florimond. zij maakt het goed," zei Marius op stijven toon De Markies nam zijn handen van Mftrius schouders; aan zijn blozend, vriendelijk steeds glimlachend gezicht zou men den ken, dat dit het gelukkigste oogenblik was van zijn leven „Het doel mij goed Frankrijk weer te zien. beste Marius." zei hij „Het was dwaas van mij zoc lang weg te blijven. Ik verlang hartelijk weer op Condillac te zijn." Marius zag hem aan en zocht fe vergeefs naar bewijzen van ziekte. Hij had verwacht een verzwakt uitgeput man te zien; inte gendeel hij zag een zeer gezonden, vroo- lijken. hartHijken kerel, opgewekt en krach tig naar het 9cheen. Hij begon minder plei- de Koningin zich enkele oogenblikken on derhield. H.M. drukte hare voldoening uit over het groot aantal reünisten, dat z\j byecn had gezien. Ondanks den feilen wind en af en toe een stortbui, stond een groote menscfcerimassa langs den weg om de Koninklijke Familie toe te juichen. Te Utrecht is. 63 jaar oud, overleden de heer J. J. Steenhuisen, directeur van het tclegraaf-kantoor aldaar De heer Steenhuisen kwam in 1925 naar Utrecht na te voren als directeur aan het hoofd gestaan te hebben van het telegraaf kantoor te Maastricht. Te Utrecht heeft hij de overbrenging van het oude telegraafkan toor naar het nieuwe aanschouwd en lei ding gegeven aan de werkzaamheden ver bonden aan de automatiseering van het stadstelefoonnet. Nog dezen zomer heeft hij van zijn gemeenschapszin blijk gegeven door een aantal autorileiten in kennis te brengen met een uitvinding waarmee hij hoopte aan dooven het op het gehoor op nemen van de morseteekens te leeren. Zoo wel de directeur van de Amsterdamsche als van de Rotterdamsche doofstommeninrich- ting, de heeren Sluizer eb Van Meurs hen- ben zich geestdriftig betoond over de pers pectieven welke hierdoor aan dooven en stommen werden geopend. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot is bepaald op morgen op het nieuwe kerkhof te Utrecht omstreeks kwart voor twaalf. Het eerste postvliegtuig naar Indië kwam gisteren te 6 uur te Batavia aan De bestuurder verklaarde, dat de lan dingsterreinen onderweg in uitstekenden toestand waren. Besloten werd gisteravond niet door te vliegen naar Bandoeng. Het tweede postvliegtuig is gisteren om 2 uur 25 min plaatselijke tijd te Bagdad aangekomen. zier in het plan te krijgen, in weerwil van de aanmoediging die hij kreeg als hij aan Forlunio's steun dacht. En het moest nu eenmaal gedaan worden. „Je schreef dat je de koorts had," zei hij op vragenden toon. „Ach! Dat is niet veel bijzonders." En Florimond knipte met een sterken vinger tegen een nog sterkeren duim. „Maar wien heb je daar bij je?" vroeg hij en hij nam Fortunio met de oogen op; de man stond een paaT pas achter zijn meester. Marius presenteerde zijn huurmoordenaar. „Kapitein Fortunio? Een goede naam voor een huursoldaat. Mijn broeder heeft zeker familiezaken met mij te bespreken. Als u soms naar beneden wilt gaan kapitein, en een glas op onze gezondheid drinken, dan zal het een eer voor mij zijn De kanitein wist niet goed wat hij zou antwoorden en keek Marius aan en Flori mond merkte dieD blik op. Maar Marius toon werd nog stroever. „Fortunio" zei hij, terwijl hij zich zelf tot hem keerde en zijn hand op den schouder van den kapitein liet vallen, „is mijn beste vriend. Ik heb geen geheimen voor hem." Florimond trok de wenkbrauwen op, een brutale, aanmatigende blik Toch wilde Ma rius niet dat dit de aanleiding zou wezen tot den twist. Hij was naar La Rochette ge komen, vast besloten dat hij ieder voor wendsel zou aangrijpen Maar het aanschou wen van zijn broeder maakte zijn jaloersch- heid zoo zeer gaande, dat hij nu besloot Je ware oorzaak van den [wist te noemen. „Nu. zooals u wilt." zei de markies op koelen toon, „misschien wil uw vriend gaan zitten, en jij ook Marius." En hij speelde den vriendelijken gastheer tegenover hen. Hij zette stoelen voor hen neer, vroeg hun Op 25 September a.s. hoopt het echtpaar Leendert KoekebakkerJoharma Minnee, wonende Brouwerstraat te Rijnsburg, zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. Het echtpaar, waarvan de man 73 jaar en de vrouw 70 jaar telt. verkeert nog in •blakenden welstand. Zij hebben zelfs in den laatsten strengen winter nog schaaJtsen ge reden I Van de elf kinderen, die zij kregen, zijn er nu nog tien in leven. Voorts mogen zij zich verheugen in het Bepalingen uit het nieuwe collectief contract Het collectief contract tusschen de werk gevers en werknemers in het Zaansche hout bedrijf. dat tot dusverre eindigde op 1 April, zal na opheffing van het geschil in den ver volge eindigen op 15 Februari De voornn imste bepalingen van het nieuwe arbeidscontract zijn de volgende: De contraotloonen van de drie laagst be taalde categorieën arbeiders worden met 50 cent verhoogd. Het loon van de schuiten voerders wordt van f. 26.25 gebracht op f. 26.75, dat der werfknechls en ^chavot- sjouwers van f. 27.25 op f. 27.75. De overige contractloonen worden verhoogd met 25 cent per week. De uurloonen van de los9e arbeiders wor den met anderhal ven cent verhoogd en dus van 66 cent gebracht op cent en van 68 cent op 69Va. De tarieven worden verhoogd met U/s percent. Do schippers, die des namiddags onder schafttijd doorvaren, krijgen daarvoor 50 cent vergoeding, terwijl zij het recht op schafttijd behouden. Per jaar zullen de arbeiders zes vacantie- dagen genieten. In den z.g suikerpot wordt vier dagen loon gestort. Uit dezen pot wordt 30 pet. ziekengeld betaald, welke met de contrac- tueele 70 pet., de 100 pet. volmaken. Ook wordt uit dezen pot eenige vacantiebijslag gegeven. Bij het in werking treden van de Ziektewet behoeft uit dezen pot slechts 20 pet. bijslag ziekengeld betaald te worden, zoodat alsdan het aandeel voor vacantie- bijslag grooter wordt. Dit zal op dat tijd stip nader worden geregeld. Voor de in het voorjaar aanhangig ge maakte regeling voor herziening van de di verse technische aangelegenheden zal een commissie uit beide partijen worden be noemd tot verdere regeling. De te Amsterdam gehouden besprekingen tusschen de besturen der Scheepvaartver. Noord en de Bootwerkersver. Eensgezind heid. hebben nog niet tot een resultaat ge leid. Morgen a.s. komen partijen opnieuw, doch dan in klein comité, bijeen. te gaan zitten en een glas wijn te drinken. Marius wierp zijn hoed en mantel op den stoel waar die van Garnache op lag. Hij veronderstelde natuurlijk, dat die hoed en mantel aan zijn broeder toebehoorden. De kapotte flesch en de plas wijn op den grond merkte hij nauwelijks op, hij schreef die toe aan een onhandigheid van zijn broer of van den bediende Zij dronken beiden, Marius 'stilzwijgend, de kapitein met een toast. „Op uw behouden thuiskomst, mijnheer de Markies; zei hij en Florimond bedankte hem met een hoofdknikje. Toen zei hij. zich tot Marius wendende: „Je hebt dus garnizoen op Condillac. Wat duivel is er dan toch gebeurd? Ik heb er zoo iets van gehoord vreemde dingen moet ik zeggen. Men zou denken, dat jullie je al3 rebellen aanstelt in ons rustige hoekje in Dauphiné." Mariu9 trok de schouders op; hij zag er knorrig uit. „Mevrouw de koningin-regentes i9 zoo on gepast geweest zich met onze zaken te be moeien Wij. Condillacs houden niet van de tusschenkomst van een ander." Florimond toonde zijn tanden in een aar dig glimlachje - „Dat is waar. dat is heel waar! Maar wat wa,s de aanleiding tot die daad van hare majesteit?" Marius begreep dat het oogenblik daar was om tot daden over te gaan. Dit flauwe gesprek was niets dan tijd vermorsen. Hij zette zijn glas neer. leunde achterover :n zijn stoel en vestigde zijn knorrige zwarte oogen op het glimlachende gezicht van zijn stiefbroeder „Ik geloof dat wij nu praatjes genoeg ge maakt hebben." zei hij en Fortunio knikte goedkeurend. Er waren te veel menschen bezit van 25 kleinkinderen en 6 achter kleinkinderen. De man doet nog dagelijks zijn werk aan de groentenveiling, terwijl ook de vrouw nog zeer actief is. Het echtpaar, dat altijd te Rijnsburg woonachtig is geweest, heeft zich hier vele vrienden gemaakt, zoodat het bezoek gedu rende dezen feesttijd reeds zeer druk was en nog wel vele gelukwenschen te wachten zijn! Moge het dit gelukkige en gezonde tweetal nog vele jaren goed gaan! Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van den nationalen bond Het Mobilisatiekruis. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. D. Kruijff, dat goedgekeurd werd, getuigde van een opgewekt bondsleven. Verschillende afdeelingen zagen het leden tal verdubbelen. De samenwerking met de burgerwachten en den bijz. vrijw. land storm^ bleef doeltreffend. Het aantal afdee- lingen nam voorts belangrijk toe. De heeren P. de Vries en W. D. Kruijff werden als bestuursleden herbenoemd. In de plaats van de heeren Lanschot en Bak ker, die zich niet meer herkiesbaar had den gesteld, werden als bestuursleden ge kozen de heeren E. J. C. Moonen, burge meester van Waalwijk, H. P. Geerke, re serve-majoor in Den Haag en generaal Léveland te 's Gravenhage. Een voorstel van de afdeeling Heiloo in zake steunverleening aan mobilisatie-inva- liedèn werd na eenige bespreking inge trokken. Bij de rondvraag deelde de afgevaardigde van de afdeeling Haarlem mede. dat in de vergadering van deze afdeeling besloten is, voor een volgende algemeene vergadering voor te stellen, de principen van den Bond, welke nu de menschen uitsluiten, die geen voorstander zijn van de nationale gedachte en tegenstander zijn van bewapening, te verruimen in dien zin, dat ook deze per sonen lid van den Bond kunnen worden. Mocht daartoe dan niet besloten worden, dan zal de afdeeling Haarlem worden op geheven. De voorzitter merkte op, dat waarschijnlijk het .bestuur de beginselen van den bond ten deze niet zal willen los laten. Ten slotte werd de heer W. K Anten te Utrecht benoemd tot lid van verdienste. De vergadering van de vertegenwoordi gers der werkgevers en werknemers in Oostelijk Goningen, ten stadhuize te Gro ningen gehouden, heeft besloten, den heer J Buiskool, burgemeester van Delfzijl, uid te noodigen als bijzonder bemiddelaar te willen optreden. Onder zijn leiding zullen de onderhandelingen vermoedelijk in den loop der volgende week worden voortgezet. op het binnenplein en hoe langer men Wachtte hoe meer kans zij hadden gestoord te worden. Hun doel was het zaakje vlug af te doen en dan vlug weg le gaan, voordat er alarm gemaakt kon worden .Onze moei lijkheden op Condillac staan in verband met Mademoiselle de la Vauvrage." Florimond schrikte en deed als een min naar die zich dadelijk ongerust maakt. „Er is haar toch niets overkomen?" riep hij uit. „Zeg terstond of haar niets over komen is?" „Maak je niet ongerust," antwoordde Ma rius met een spotlach, een grauwe kleur van jalouzie en woede verspreidde zich over zijn gezicht. „Neen. Er is haar hoege naamd niets kwaads overkomen. De quaes- tie was, dat ik wenschte met haar te trou wen en zij, omdat ze verloofd is met u, wilde niets van mij weten. Daarom hebben wij haar naar Condillac gebracht en hoop ten haar te overreden. Je zult je herinneren dat mijn moeder tot voogdes over haar is aangesteld. Maar het meisje kon niet over gehaald worden. Zij heeft toen een van onze bedienden omgekocht om een brief voor haar naar Parijs over te brengen, en in ant woord daarop zond de koningin een heet hoofd van een vent. een onbezonnen man naar Condillac om haar in vrijheidstelling te bewerken Hij ligt nu op den bodem van de slotgracht van Condillac." Florimonds gezicht nam een uildrukking aan van afschuw en verontwaardiging. Durf je mij dat zoo maar te vertellen?'' riep hij uit. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9