WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1929 No. 21323 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. 11 Het voornaamste nieuws van heden. 70ste Jaarcanor ïat- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT;] Voor Leiden per 3 maanden f 2 35, per week rrrrS-.0.1# Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 13 Franco per post 2.35 portokosten. |oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden hengen ter openbare kennis, dat H. Borger- lling. te Leiden, een verzoek heeft inge- iend ter bekoming van verlof voor den erkoop van alcoholvrijen drank, voor ge- ruik ter plaatse van verkoop in het perceel furfmarkt 2, alhier. 2763 AUG. L. REIMERINGER, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 September 1929. Burgemeester en Wethouders van Lelden rengen ter openbare kennis, dat zij uit buitend ten aanzien van den bazaar van Vereeniging het Wijkgebouw Levendaal, 17, 18 en 19 dezer, ontheffing hebben redeend van het sluitingsuur van winkels. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 September 1929. 2762 HOOGLEERAARSBENOEMING. Prol. dr. G. Holst, I De Universiteitsraad van het Leidsch [niversiteits-Fonds daartoe gemachtigd bij (oninklijk Besluit van 5 September, atsblad No. 432, benoemde tot bijzonder gleeraar in de natuurkunde aan de Rijks universiteit alhier dr. G. Holst te Eindho- pn. werkzaam aan de Philipslaboratoria al- lar. Curatoren van den leerstoel zijn: jhr. mr. A. Roëll te Haarlem; dr. J van der Hoe- in te Eefde; prof. dr. J. Clav benoemd leeraar te Amsterdam. Dr. Gilles Holst is te Haarlem geboren, ij is eenigen tijd werkzaam geweest aan t natuurkundig laboratorium alhier, waar ij onder leiding en in opdracht van wijlen if Kamerlingh Onnes belangrijke onder gingen heeft verricht. Naar aanleiding van deze onderzoekingen fromoveerde hij in 1914 te Züricn tol doctor de natuurkunde op proefschrift getiteld: 3 propriétés de l'ammoniaque et du ilorure de méthyle" Van zijn hand verscheen verder in de ïitgave voor de Volksuniversiteits-biblio- ieek een bijdrage over ..Electrische licht zinnen en hare eigenschappen". •E EEN-KWARTIERT JESBOND In Februari 1927 werd in deze gemeente gericht een z.g. één-kwartiertjes Bond. ten doel had het vervaardigen van Jndwerken door jong en oud, man en :ouw en om daaraan minstens één kwar- t per dag te besteden. De gezamenlijke inwerken zouden elk jaar in November 'Ten verkocht en de opbrengst verdeeld Ter inrichtingen voor verwaarloosde of ^verwaarloosde kinderen hier ter stede, ïarbij niet zou wordoh gelet op godsdien- ?e of politieke richt;ng. Het door den 3d voorgestane denkbeeld vond reeds hel jaar weerklank bij vele ingezetenen, kwam in 1927 heel wat bijeen en er «ren er. die. hoewel zij nie! in de gcleger.- d waren er dagelijks een kwartiertje aan zeven het bestuur, bestaande uit de da- *8 mevr. Van Sillevoldt mevr. Den O'^en mevr Nieuwenhuizen-Segair een bij- zonden. De zaak marcheerde zóó T, dat in 1928 de opbrengst reeds het ■sbele bedroeg van 1927. zoodat na den ^oop in November aan de navolgende -'ichtingen aardige bedragen konden wor- 1 geschonken- Kinderhuis ..Voordorp" 64 Hen-, Diaconie). Vereen. ..Tot Steun" 'r'iz HervormdT Margaretha Cortona- [0» 'R Kath. Kerk\ ...Teruël". Mid- -^gracht. Kinderbewaarplaals Lange- J? en Marsellastichting Oude Vest. Natuurlijk gaat het bestuur met zijn goed door en blijven velen den Bond ge- door er dagelijks, e^n anders mis- *Q verloren kwartiertje aan te geven, w voor te waken dat men niet aan het ;°ffen gaat en om anderen op te wek- alsnog iet? voor den Bond te doen ves- wij pp hier nog eens de aandacht op. °>tóragen in goederen of geld worden e voor 15 Nov. verwacht bij de pen- neesteresse mevrouw C. Nieuwenhui- Segaar, Morschweg 62. >8< 19 PLAATSVERVANGEND HOOGLEERAAR. Mr. J. M. van Bemmelen. Gedurende het ziekteverlof van den hoog leeraar mr. A. J. Blok zal het onderwijs in. het strafrecht en de strafvordering aan de Universiteit alhier worden gegeven door mr. J. M. van Bemmelen, substituutgriffier bij het Kantongerecht te Rotterdam. Mz. J. M. van Bemmelen. Mr. van Bemmelen is een zoon van den bekenden Groningschen hoogleeraar P. van Bemmelen en een kleinzoon van den be roemden Leidschen natuurkundige, wijlen prof. J. M. van Bemmelen en te 's-Giaven- hage geboren. Hij studeerde aan de Univer siteit te Groningen, waar hij promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Van zedelijke verbetering tot reclasseenng. Geschiedenis van het Neder- landsch Genootschap tot zedelijke verbete ring van gevangenen. 18231923". Hij is secretaris van de afdeeling Rotterdam van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, en sedert eenige jaren ge vestigd als repetitor in de economie, het Romeinsch recht en strafrecht, als hoedanig hij zich een uitstekenden naam heeft weten te verwerven. DE MILLIOENENNOTA EN DE UNIVERSITEIT. In de millioenennota afdeeling onderwijs is voor de Leidsche Universiteit een bedrag uitgetrokken, dat f. 549.896 beneden de ra ming van het vorige jaar blijft. Voorgesteld wordt den leerstoel in de rechtsfilosofie te herstellen, nu de uitbrei ding van het aantal studenten dit noodig maakt en een hoogleeraar met ruime kennis van het Indisch recht beschikbaar is, lie ook die vakken kan doceeren, welke de In dische opleiding beter tot haar recht kunnen doen komen. Voorts wordt geld uitgetrokken voor het bevorderen van den lector in het Chineesch. dr. Duyvendak. tot gewoon hoog- lecraar Gelijk bekend heeft dr Duyvendak ook een uitnoodiging ontvangen om een profes soraat le aanvaarden aan de Columbia Uni versiteit te New-York. Voor aankoopen ten behoeve van het Rijksmuseum van Oudheden en het Rijks Ethuographisch Museum alhier wordt resp. aangevraagd f. 15.768 en f. 5260. HET METEN DER AFSTANDEN DER ATOMEN IN VRITE MOLECULEN. Voordracht van prof. dr. P. Debije. Prof. dr. P. Debije, hoogleeraar aan het „PhysikalischeS Institut" te Leipzig heeft gisteravond in de collegezaal van het Na tuurkundig Laboratorium een voordracht gehouden over: het meten der afstanden der atomen in vrije moleculen. De kleinste deeltjes der piaterie, de mole culen hebben, aldus spr. ongeveer een grootte van eenige tienmillioenste millime- ters. Elk van deze deeltjes vertoont een zekere verbinding, die meestal uit slechts enkele atomen bestaat. De soort en de wijze waarop deze weinige atomen in het molecuul gebonden zijn, bepalen echter, daar zij in onderscheiden variaties optre den kunnen, de chemische eigenschappen der materie. De taak der chemie is het, ons door de chemische formule een beeld van deze ver- binding te ontwerpen. De vraag rijst nu, of het met de tegenwoordige middelen der natuurkunde mogelijk is deze verbinding der atomen van het molecuul te zien en te meten, precies zooals men met een micro scoop details waarnemen kan, die voor het bloote oog onzichtbaar zijn. Met een microscoop, die met gewoon licht werkt is die taak onuitvoerbaar. Licht is trillingsenergie en heeft in het zichtbare gebied een golflengte van eenige tiendui zendste millimeters. Dit begrenst het prestatievermogen ook van de beste mi croscoop, zoodat zeer kleine afstanden, min der dan een tienduizendste millimeter niet meer zichtbaar gemaakt kunnen worden. De microscoop voor moleculen moet onge veer duizendmaal beter zijn. Nu hebben Röntgenstralen een golflengte, die duizend maal kleiner is dan die van het zichtbare licht. Met zulke stralen is dus het noodige onderscheidingsvermogen te bereiken. Neemt men een gas en bestraalt het met Röntgenstralen, dan wordt een kleiner deel van de primaire straling verspreid. In gas sen zijn verder de vrije moleculen bijna j van elkaar onafhankelijk. Men kan de naar verschillende richtingen uitgaande diver gentiestraling photografeeren en het ver kregen diagram geeft door zijn karakteris tieke verdeeling van het zwartgeworden deel de mogelijkheid over rangschikking en de afstand der atomen in vrije moleculen j iets te vernemen Zoo was het mogelijk bijv. in tetrachloorkoolstof vast te stellen, dat, zooals van 't Iloff het vele jaren gele den voorspeld heeft, de vier chlooratomen aan de hoekpunten van een regelmatig acht vlak liggen en hun afstanden in eenheden van een tienmillioenste millimeter te me ten. Men kan zelfs in een willekeurig mole cuul twee punten naar voren brengen .ter wijl men daarheen chemisch twee zware atomen substitueert en dan ook dezen af stand meten, zooals men in een landschap den afstand van twee kerktorens vaststelt. FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Onder voorzitterschap van dr. J Rent meester had gisteravond in een der zalen van hotel „Den Burcht" de jaarlijksche al- gemeene vergadering plaats der afdeeling Leiden en Omstreken van de vtreeniging „Facultatieve Lijkverbranding in Neder land". Na een kort openingswoord van den voorzitter, werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd en door den secre taris-penningmeester dr M. D. Horst het jaarverslag uitgebracht, afsmede een over zicht gegeven van het geldelijk beheer der afdeeling. Jaarverslag en rekening en ver antwoording werden onveranderd vastge steld. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de verschillende punten van den be schrijvingsbrief der algemeene vergadering van do Vereeniging, dit najaar in Schiedam te houden. Men vereenigde zich met de voor stellen van het hoofdbestuur. Het bestuur zal de afdeeling op de alge meene vergadering vertegenwoordigen. HET VERNIEUWDE WIJK GEBOUW aan het LEVENDAAL De officieel e ingebruikneming. In tegenwoordigheid van het bestuur der Chr. Wijkvereeniging Levendaal. de predi kanten Groot Enzerink en Meeter en an dere genoodigden is gisteravond het geheel vernieuwde en uitgebreide Wijkgebouw aan het Levendaal officieel in gebruik genomen. De bijeenkomst werd geleid door den voorzitter ds M J. Punseüe. die liet zin gen Psalm 100:1 en 4.voorging in gebed en vervolgens las Ps. 98. Nadat de heer F. Kriek Jr. zeer verdienstelijk een cello- solo had vertolkt („Largo" van Handel) met pianobegeleiding van mej. A. de Bruin, hield ds. Punseüe een toespraak, waarin hij alle vrienden begroette, die gekomen waren om te zien hoe het oude wijkge bouw ondanks het klimmen der jaren toch niet oud worden wilde en hoe nog steeds jeugdige en krachtige levenssappen door zijn aderen bruisten Na in het kort de wordingsgeschiedenis te hebben geschetst, herinnerde hij aan den tijd. toen de plannen waren gesmeed, doch het slechts op de medewerking der leden aankwam om ze te kunnen verwezenlijken. Dat was. volgens spr., een wondere tijd, een heerlijke iijd. waarin giften binnen kwamen van f. 1000. maar ook één enkel kwartje, doch beide met liefde geschonken. Uit alle oorden van de wereld kwamen treffende bewijzen van medeleven in on zen arbeid; tot zelfs uit Sumatra en Zuid- Amerika kwamen de postwissels binnen en zelden heeft spr. zulke prettige dagen mee gemaakt als toen. Nu is de verbouwing volbracht en on willekeurig gaan op dezen dag sprekers ge dachten terug tot zijn grooten voorganger en stichter van dit wijkgebouw. ds. de Wolf Wat zou hij wel zeggen, wanneer hij dit Dog eens kon zien. H ij zou met ons in stemmen met het woord: God heeft won deren onder ons gedaan. Naast danbaarheid jegens Hem. wil spr. ook niet nalaten zijn diepgevoelde erkente lijkheid te betuigen, aan allen, die tot dit schoone resultaat hebben bijgedragen, te weten de schenkers van groote en kleine giften of meubelstukken, den architect W. Fontein, den aannemer Massaar en zijn personeel, de Ver. tot bestrijding der T.B.C., welke een hooglezon-installatie ter beschik king stelde en last not least den concierge den Older met z'n vrouw, die wel het meest onder de restauratie-ellende geleden zul len hebben. Ter vergoeilijking bood spr. aan den heer den Older een geldsbedrag onder couvert aan. Tenslotte dankte spr. nog het comité, dat zich gevormd had met het doel een verkooping in te richten ten bate van het meubilair en beval deze verkooping van harte bij de aanwezigen a§m. Wat zullen wij nu doen met het koste lijke goed, dat God ons gegeven heeft? zoo vraagt spr. Het antwoord daarop geeft Psalm 98: „Zingt den Heer een nieuw lied", d.w.z. wij moeten onzen arbeid in deze wijk voortzetten met nieuwe liefde en meerdere toewijding tot den Dienst des Heeren, hoogelijk waardeerende wat Hij ons in dit gebouw schonk. Een nieuw lied, d.w.z. ieder der jonge ren brenge nieuwe catechesanten mede; elke ouder in deze wijk stelle zijn kinderen onder het licht van het Evangelie. Spr. hoopt dat de echo van dit nieuwe lied nieuwen zegen zal zijn en besluit met de bede dat Gods oogen mogen open zijn dag en nacht over dit Huis. Nadat de heer Kriek onder die^e stilte de mooie Kirchenaria van Stradella had gespeeld, betrad als eerste spreker ds. A. P. Meeter den katheder, die het bestuur gelukwenschte met dit mooie wijkgebouw en zijn voorzitter. Alle Leidenaars, aldus spr., welen, dat ds. Punseüe een enthousiast man is. niet alleen in woorden, maar ook in daden. Toen spr. voor het eerst dit gebouw i bezocht, dacht hij aan het tekstwoord „oud en verouderd en der verdwijning na bij". Er is veel veranderd, dank zij het onvermoeid ijveren van ds. Punselie. doch het meeste respect heeft spr. gekregen voor het heerlijk enthousiasme, waarin hij ge durende tal van jaren aan zoovele jonge menschen in deze kille koude sfeer het schoone Evangelie van Jezus Christus heeft kunnen brengen. Spr. besloot met den wensch. dat ook alle toekomstige arbeid in dit gebouw rijkelijk gezegend zou mogen worden. Ds. Groot Enzerink. die hierna het woord voerde, wees erop, dat er hier ter stede over het algemeen zooveel voor het geestelijk leven gedaan wordt Gesterkt door het bezielend voorbeeld van een zooveel ouderen collega als ds. Punselie, zeide spr., dal ook hij dezer da gen met grootsche plannen rondliep, n.l. de stichting van een Kooi-kerk. Ook deze spreker eindigde met het uit spreken van zijn beste yvenschen voor den voortdurenden groei en bloei der wijkver eeniging Namens alle onderafdeeüngen der ver eeniging, sprak de evangelist, de heer Hakkert woorden van gelukvvensch tot het bestuur en den voorzitter, die. naar spr. meende, zich door deze verbouwing voor goed aan het Wijkgebouw gebonden heeft. (Applaus). Onder aanbieding van een fraaie bloemen mand gaf spr. de verzekering, dat zijn ge negenheid en waardeering minder ver gankelijk waren dan de bloemen. Hierna voerden nog het woord de heer Joh Kok, namens de oud-ledenvereeniging en de heer Boehmer najnens de wijkver eeniging „Slaalwijk" en de heer de Koning namens de C. J. M. V. Laatstgenoemde bood met een vlot speechje ds Punselie een bedrag van f 300 aan om de onkosten te dekken voor de verlichting en wand versiering. Nadat ds. Punselie alle sprekers afzon derlijk bedankt had en de verkooping nog maals warm had aanbevolen, werd ge zamenlijk gezongen Gez 3 vers 1. waarna het gebouw werd bezichtigd. De verkooping. waar voor elk wat wils te koop-is. i? heden van 35 en van 711 uur geopend. VEREEN. OUD-LEERLINGEN GENOOTSCHAP „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX"'. Een geanimeerde jaarvergadering. Gisteravond vond in de bovenzaal van „De Harmonie" de 18de algemeene leden vergadering plaats van de Vereen, van Oud- Leerlingen van bovengenoemd Genoot schap, die dooT den voorzitter, den heer O. S. Knottnenis, geopend werd met een woord van welkom. Vervolgens gaf spr. het woord aan den heer H. H Verhulst secre taris der Vereeniging, tot voorlezing der no tulen. die onveranderd werden goedge keurd. De voorzitter deed vervolgens mededee- ling, dat hij, evenals de secretaris, met zeer veel genoegen hun benoeming tot lid van BINNENLAND. Cr. Cr. Holst uit Eindhoven is vanwege het Leidrch Universiteitefonds benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de natnai» kunde aan de Leidsche Universiteit. (Stadsnieuws lsle Blad.) Ce miilioenen-nota ingediend. (4e Blad). Ce Pers over de Troonrede. (3e Blad). Ce moord te GiessenNieuwkerk; requi sitoir en pleidooien; de advocaat-generaal vraagt vrijspraak. (3e Blad). Geen nienwe gezichtspunten in de Rotter- damsche moordzaak? (Gemengd. 2e Blad), BUITENLAND. Voortzetting van de werkzaamheden te Geneve. (Buiten!, en Tel. le Blad). De ontwapening ter zee. (Buitenl. en Tel. le Blad). Arrestaties van Chineezen in Rusland. (Buitenl. le Blad). verdienste van het genootschap M. S. G. hebben aanvaard. Vervolgens ging de secretaris over tot voorlezing van het jaarverslag 1928-1929. Spr. wees op het verheugende van het feit, dat een vermeerdering van het ledenaantal valt te eonstateeren. In het jaar 1928 be droeg dit 180, in 1929 was het uitgegroeid tot 203 leden, alzoo een vermeerdering van 23 leden. In 1928 bedroeg het aantal dona teurs 16, in 1929 15. Er werden 4 bestuurs vergaderingen en 1 ledenvergadering ge houden. Met het oog op de feestviering in 1930 wordt dit jaar de herdenking van het 144-jarig bestaan van het Genootschap slechts op bescheiden schaal gevierd. Spr. bracht woorden van dank aan het bestuurs lid den heer Arnoldus. die de feestviering van 1928 organiseerde, evenals aan de ijverige leden van de propaganda-commis- sie. Met een woord van opwekking, om zich bij de Ver. aan te sluiten, besloot de secre tarie. De voorzitter bracht hem dank en gaf het woord aan den penningmeester, den heer gchreuder. Hieruit bleek, dat het batig saldo '27—'28 bedroeg f. 608,70, '28—'29 f. 542,72. De contributie '28'29 bracht op f. 458.50. Rente 1928 f. 19. Opbrengst verkochte programma's f. 36. Restitutie Sted. bei. f. 1.37. Opbrengst zonder saldo '27— '28 f. 514.87. Opbrengst met saldo '27 —'28 f. 1123,57. Uilgaven '28'29 f 580.85. Contributie over '27—'28 f.483. Contributie waarschijnlijk te ontvangen in '2.9'30 f. 512.—. Aan hel fonds 1910 gegeven in 17 jaar f. 1375.—. Spr. dankte den penningmeester voor zijn uitnemend verslag, bij welke waardeerende woorden een der heeren kasnazieners zich aansloot. De stemming voor verkiezing van drie bestuursleden gaf tot uitslag, dat met groote meerderheid van stemmen werden herkozen de aftredende leden de heeren H. H. Kerk vliet, L. Th. v d. Laken en R. Veenhuizen. Tot kasnazieners '29'30 werden be noemd de heeren W. Th. Breedeveld, G. E. Groenendijk en M. B. Zitman. De voorzitter stelde ten slotte voor een bedrag van f 50 te schenken aan het be stuur van M S. G. ter vermeerdering van de renle van het door oud-leerlingen in 1910 gestichte fonds. Hierna ging men over tot de bespreking van de plannen voor het lustrumjaar 1930: de herdenking van het 145-jarig bestaan van het Genootschap. De geldmiddelen laten tot heden niet een feestviering toe op de wijze, zooals men het zich voorstelt. Maar de voorzitter heeft alle hoop, dat de noodige inkomsten nog zullen binnenvloeien, zoodat men toch nog waardig voor den dag zal kunnen komen. Spr. hoopt, dat alle leden hieraan naar vermogen financieele en andere medewer king zullen verleenen. Over de wijze van feestviering kunnen nog geen mededeelin- gen gedaan worden, doch spr. vertrouwt, dat de leden bij voorbaat eventueele voorstellen van het bestuur zullen goedkeuren. Spr. verzocht hierop den aanwezigen het Ma- thesis-Lied te zingen, waaraan allen met enthousiasme voldeden. De onder-voorzitter, de heer D. v. Lith, huldigde nog den arbeid van den voorzitter, den heer Knottnerus, en wenschte hem een behouden thuiskomst toe. wanneer hij over een halfjaar voor eenigen tijd naar Indië gaat. Hierop sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering, waarna men nog eenigen tijd in genoeglijk samenzijn bijeen bleef ter vie ring van het 144-jarig bestaan van het Ge nootschap. Muziek en voordrachten luisterden een en ander op.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1