70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 September 1929 Tweede Blad No. 21322 de gemakken van een autobus. twee nederlanders in het gebergte omgekomen. zeerooverij. kerkbrand te berlijn. GEMENGD NIEUWS. zij durfden de maas over te zwemmen.... motorfiets tegen autobus alastrim. door electrischen stroom gedood. branden. de vurige motie. verdronken ernstig auto-ongeval. ernstige ontploffing. groote branden. auto-ongevallen. DOOR H. M. DE KONINGIN is gisteren op het Malieveld te Den Haag een Ko ninklijk vaandel uitgereikt van het corpsmariniers. Een foto tijdens de plechtigheid. DE DUITSCHE VLOOT IS UITGEVAREN TER HERSTMANOEUVRE IN DE OOSTZEE. Het programma omvatte dit j aar ook een groot oachtgeveoht met tor pedobooten. Men riet het flottille onderweg, den „vijand" tegemoet. MELK IS GOED VOOR ELK 1 Op de hygiëne bij het melken wordt den laatsteh tjjd vooral streng toegezien. Een aar dig snapshot van een „melk-examen" afgenomen te Oisterwp (N.-Br.), onder auspiciën van de Stoomzuivelfabrieken al daar. De keurmeesters houden nauwlettend toezicht, dat alles volgens de regelen der hygiëne geschiedt. IN DE OMGEVING VAN ARNHEM werd gisteren het clubkampioenschap op den weg verreden, waarhij „Het Zuiden" kampioen werd. De renners op weg naar Beekbergen. DE MAN MET HET METALEN GELAAT. Zoo zou men deze pop op een Londensche ten toonstelling kunnen noemen, die door mechaniek bewogen een machine bedient. OP INITIATIEF VAN PROF. R. BARANY, die in 1915 den Nobelprijs voor geneeskunde ontving, wordt een vereeni- ging van Nobelprijswinnaars gesticht. Zaterdagavond zat te Rotterdam een Al- gerijnsch koopman, weggedoken onder een vracht kleurige doeken en tapijten, met een vrouw in een autobus, toen plotseling een man uit de bus tegen hem begon op te spelen. Aanvankelijk bleef de Algerijn vol komen onbewogen, omdat hij den man niet verstond ,maar nauwelijks had de vtouw de tot hem gerichte woorden verteld of bij diende van repliek. De vrouw zette deze repliek in welgekozen Ncderlandsche woor den over, waarop een nieuwe Algerijnsche vertaling niet overbodig werd. Nadat de vtouw zoo eenigen tijd als tolk had gediend, wilde de Nederlander blijkbaar meer per soonlijk contact met zijn tegenstander heb ben en daarom sloeg hij den Algerijn op het hoofd, aldus het „Hbld.'k Teneinde aan een kloppartij een einde te maken, bemoeide de bestuurder van de bus zich met het ge val, in dien zin dat hij met zijn wagen een weinig van zijn route afweek en de bus pardoes voor een politiebureau neerzette. Daar werden de twistenden overgenomen door de bewakers van de openbare orde. BUITENLANDSCH GEMENGD. Van het Noorsche schip „Botnia", dat bij Haitsjou aan den grond was geloopen en door zeeroovers overvallen, zijn niet enkel de kapitein en de eerste-officier weggevoerd, maar alle vijf de scheepsofficieren. Gistermiddag circa 1 uur werd de brand weer gealarmeerd voor een brand in de „Deulscher Dom" aan de Mohrenslrasse te Berlijn. Reeds geruimen tijd was men bezig deze kerk te herstellen. Daarvoor was een zeer groote stelling tegen hen gebouw aange bracht, welke in brand geraakte. De brand is om drie uur pas gebluscht. De sterke rookontwikkeling in het inwen dige van den koepel maakte het gebruik van zuurstofapparaten noodzakelijk. Het zeld zame schouwspel van een brandende kerk heeft een groote menschenmenigte op de been gebracht. Als oorzaak wordt genoemd onvoorzich tigheid van een bouwarbeider. De Dom, die onder Frederik I in 1711 werd gebouwd, is onder keizer Wilhelm I belangrijk ver bouwd. Haai aij durfden niet terug. Zondagmiddag waren enkele jongens van omstreeks zestien jaar gaan zwemmen bij 4e Merwehaven te R'dam. Het plan is toen bij keu opgekomen, om de Nieuwe Maas eens «ver te steken. Vol moed gingen zij op weg 'd inderdaad arriveerden zij na langen tijd kij Tuindorp Heijplaat. Het waagstuk was ielukt. Maar terug zwemmen durfden zij "iet en zoo zaten zij op Zondagmiddag, in kin zwembroekje aan het uiterste puntje den Linker Maasoever, terwijl hun Heeren aan de overzijde lagen. Goede raad ris duur. Een enkele wilde maar vast op reg gaan, om via Waalhaven, Brielscbe inn. Rijnhaven, Slieltjesstraat, Komnginne- hug, Van der Takstraat, Willemsbrug, Boompjes, Westerstraat. Parklaan, Park, Hestzeedjjk en Pelgrimstraat, kortom, om 'logs een kilometers en kilomeiers langen reg, naar zijn kleeren te wandelen en dat riles in zwembroek en op bloote voeten, klaar de anderen waren ondernemender en kesloten te trachten een vlotje te bouwen, 'm daarmee de rivier over te steken. Een riker vond de jongens aan het werk en 'en hij hoorde, in welk een lastig parket zij Uien, waarschuwde hij de rivierpolitie, die ■poedig uitkomst bracht. Met een boot wer- fen de jongens afgehaald en naar 't bureau j«i de Parkhaven gebracht, waarna de f'eeren werden opgehaald. Daarna konden ie ouders, die inmiddels waren gewaar- ithuwd bun spruiten komen afhalen. (N. R. Crt.) o Een slachtoffer overleden. Op den Deventerstraatweg nabij Tonge iram een motorrijder, leerling van de kmdbouwschool te Deventer, en wonende '4 Apeldoornin botsing met de autobus, "iie van Apeldoorn op Deventer rijdt. jAordat de motorrijder een groote vaart Ai, kwam hij te vallen en we.d met zware '-bondingen opgenomen. Hij werd naar 5 ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar -1 san de wonden is overleden. Steeds uitbreidig te Delft. Van Zaterdagmiddag af tot gistermiddag zijn te Delft 28 gevallen van alastrim, mee- rendeels kinderen, geconstateerd. In totaal zijn aldaar thans 60 gevallen. Ook te Schiedam en Amersfoort is de ziekte geconstateerd. Gistermorgen wilde de 45-jarige monteur G. J. H. uit de Van Haerenstraat te Rotter dam in een fabriek aan de Willebrordus- slraat aldaar de spanning van een motor meten Daarbij is hij in aanraking gekomen met den electnschen stroom. Hij was op slag dood. Gisternacht is de leegstaande boerderij van den heer L. v. Oorschot aan den Leender- weg te Eindhoven door onbekende oorzaak afgebrand. Het vuur vond gretig voedsel in een groote partij hooi en stroo. Een paard kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Zondag is door onbekende oorzaak brand ontslaan in do perceelen van den heer A. M. Spronk te Domburg, die daar een winkel drijft in allerlei artikelen. Doordat Domburg nog sleeds geen waterleiding heeft, door de droogte geen ander water in de buurt was en door laag water ook het pompen van water uit zee onmogelijk was, werd het blusschingswerk zeer bemoeilijkt. Heel de groote winkel en het aangrenzende woonhuis zijn dan ook in vlammen opgegaan, niets bleef gespaard. Met moeite kon verder uit breiding worden voorkomen. o De raad van Hoogkerk heeft den heer Hoiting geweigerd, zijn motie betreffende het meebrengen van een vuurwapen in de raads vergadering toe te lichten De vergadering moest worden geschorst, omdat H. op den voorzitter toeliep Na de heropening verliet hij boos de zaal, nadat hij tevergeefs zijn motie had trachten toe te lichten. Hij riep den burgemeester toe, dat de weigering hem zou berouwen 1 Uit Innsbrück wordt gemeld, dat de sedert een maand vermiste Amsterdamsche bank- beambten Van Essen en Hemmes volgens de bladen dood in de Oelztahler Alphen zijn gevonden. Ecrgistermiddag waren drie jongelui aan het Zuidereind in de rivier de Eem bij Baarn gaan baden. Onverwachts zonk een zeventienjarige jongeman uit Soesterberg. Pogingen om hem te redden waren vruch teloos. Het lijk werd later opgehaald. Iemand kwam haastig een koffiehuis binnen, waar het tamelijk druk was en stootle tegen een stoel van een der gasten. Deze, een kort aangebonden heertje, keerde zich om en riep boos: Ezel! Willem de HoogI zei de ander, beleefd zijn hogd afnemend. Op weg naar Lichtenstein-Callenberg ge raakte een auto uit de richting van Hein- richsort bij het maken van een bocht in een langs den weg loopende greppel, waarbij de wagen over den kop sloeg. Twee der in zittenden werden er uitgeslingerd en kwa men met lichte verwondingen vrij. terwijl de schilder H. Zinert uit Oelsnitz onder de auto terecht kwam en op weg naar het zie kenhuis aan zijn zware kwelsuren bezweek. Naar de bestuurder verklaarde, heeft hij de booht te laat bemerkt 0 Te Newburgh (Staat New York) heeft een reeks ontploffingen in de rioleering plaats gegrepen waardoor vier winkels werden verwoest en drie personen om het leven kwamen. Vijf personen werden meer of minder ernstig gewond. Door de explosie werden verscheidene personen door de lucht geslingerd. Zondagmiddag ontstond in het dorp Aesslitz 'op de grens van Thilringen en Beieren toand in een schuur van den land bouwer Berwin. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat 13 gebouwen in de ascli zijn gelegd. Aangezien het telefonische en telegrafi sche verkeer door het inslaan van den bliksem in de lijnen was gestoord, namen auto's uit Hildburghausen op zich, de brandweren uit den omtrek te waarschu wen. Het blusschingswerk werd echter door gebrek aan water zeer belemmerd. Eerst des avonds om 9 uur kon het vuur worden gelocaliseerd. Het vee is gered, doch overigens is alles, ook de oogslvoorraden, een prooi der vlam men geworden. De schade wordt slechts voor een gering gedeelte door verzekering gedekt. Te Helmbrechts brak in den nacht van Zaterdag op Zondag brand uit in de appre- tuurlabriek van Póssnecker. Wegens ge brek aan water, stond de brandweer mach teloos tegen het zich snel uitbreidende vuur, dat de heele fabriek, het woonhuis en een aan de fabriek gebouwd huizen complex van een groothandel in koloniale waren totaal vernielde. Met moeite slaagde de brandweer er in het landhuis en de kerk te redden. o Inde nabijheid van Montereau (Frankrijk), reed een autobus, waarin 17 passagiers ge zeten waren, tegen een langs den weg ge plaatsten obelisk aan, welke de chauffeur klaarblijkelijk niet tijdig bemerkt had. Toen de passagiers, van wie eenigen ern stig anderen lichter gewond werden, na het ongeval waren uitgestapt, reed een vracht auto op hen in, waardoor twee personen ge dood werden. Zondagnamiddag botste een met zes per sonen bezette zware toerauto uit Berlijn in Brauchitschdori tegen een lichten auto, waarin zich een bruidspaar met zijn getui gen bevond, op weg naar hel „Standesamt", De botsing was zóó hevig, dat de trouw- auto omviel en de inzittenden zwaar gewond naar 't ziekenhuis gebracht moesten wor den. In den nacht van Zondag op Maandag is de bruid aan haar verwondingen be zweken. - i

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5