70s*® Jaarpan? ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 No. 21320 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. OP DEN DAG VAN HEDEN... Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel roor advertentiSn tiit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertenliên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:;. - Voor Leiden per 3 maanden ƒ2 35, per week ....v.TST. 70.18 Buiten Leiden, waar agenler gevestigd zijn, per week „0.1S Franco per post 2 35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING PASSAGE HEERENSINGEL. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte van den Heerensingel, gelegen tus- schen de Heerenpoortsbrug en de Alexander- straat, in verband met de uilvoering van rioleringswerken, vanaf Maandag 16 Sep tember a.s. tot nadere aankondiging voor het rijverkeer zal zijn afgesloten en dat bedoeld rerkeer zal worden geleid langs de Alexan- derstraat en de Sophiastraat. AUG. L. REIMERINGER, Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Septemb&r 1929. 2522 SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat te begin nen op Dinsdag 1 October e.k., krachtens artikel 17 der verordening van den 6den Juli 1899 (Gemeenteblad no. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9den Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en sloo- ten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daaTin gelegen of daartoe be- hoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege recht hebbenden, voor het publiek verkeer open .daan, alsmede over alle wateringen en sloo- fen. en de riolen ter vervanging daarvan ge maakt, benevens de daartoe behoorende [sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. AUG. L. REIMERINGER, Wetb. Lo.-Burgemeesler. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 14 September 1929. 2521 DE LEIDSCHE HOUT. De gisteravond gehouden collecte van „de Post" ten bate van den Leidschen Hout is inderdaad de klap op de vuurpijl ge weest. Zij bracht meer op dan de beide vorige tezamen n.l. f. 343.39 1/2, zoodat deze geheele campagne bet aardige ocm- metje van f. 673.261/2 in des Houts kas heeft gebracht. Er was gisteravond in de omgeving van Rijnsburgerweg veel belangstelling en ook de Oegstgeestenaren overschreden de ge meentegrenzen en droegen het hunne bij tot het goede doel. Aan ,,de Post" past hier een eeresaluut voor haar aardig initiatief. KINDERFEEST OP „HORTUS-ZICHT". De Leidsche Geitenfokvereeniging, die sinds jaren propaganda voert voor het houden en fokken van goede melkgevende geiten, waarmede naar hare meening het economisch belang van den werkman en daarmede gelijkstaanden wordt gediend, hield vandaag een opgewekt kinderfeest voor de kinderen harer leden in den tuin van ..Hortus-zicht" aan den Witte Singel. De opkomst was zeer bevredigend. Er wer den een aantal aardige wedstrijden gehou den. Een aantal ouderen, ouders en fami lieleden der kinderen woonden het feest bij. DE AUTOPED-WEDSTRIJDEN OP 3 OCTOBER. We wisten wel, dat er in Leiden veel ^-autoped werd; heo vaak zien we de ^eine gastjes niet op onze trottoirs, zij 't T*ak lang niet altijd met onverdeeld ge degen; doch bij gebrek aan goed ge- ^phalteerde straten kijken we niet boos nemen het voor lief, omdat wij den ónderen het genot graag gunnen. Dat evenwel deze sport zulk een groote Plaats onder de jeugd innam, hebben wJj tiet kunnen denken! Op 3 October zullen we een keur van ^oefenaars en beoefenaarsters bij elkaar :'en als nooit tevoren, meer dan 150, tigge: meer dan anderhalf honderd zullen °P het appél verschijnen. De Commissie zal haar handen wel vol Hben met al die gastjes! DAHLIA-TENTOONSTELLING TE HAARLEM. Het Dahliafeest te Haarlem, zooals men do jaarlijksche speciale Dahlia-keuring en tentoonstelling gelieft te noemen, zal dit jaar alle voorgangsters overtreffen. Men heeft n.l. d© beschikking gekregen over de Beurszaal van het Krelagehuis te Haarlem, welke een oppervlakte heeft van 1500 M2. en door geen enkele pilaar onderbroken wordt. Men kan zich voorstellen hoe deze ruimte van 1922 September een dorado van schoonheid zal zijn als daarin tiendui zenden Dahlia-bloemen op kunslzinnige wijze geëtaleerd zijn. Het zal een kleuren spel worden, zooals wij tot dusverre in Ne derland nog niet dikwijls aanschouwden. Dit jaar is het Dahliafeest des te aantrek kelijker, omdat het gehouden wordt in het Krelagehuis aan de Leidschevaart, het Yereenigingsgebouw van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, dat anders nimmer voor niet-leden te bezichti gen is. Thans heeft men gelegenheid om dit vereenigingsgebouw eens te leeren kennen. PARKCONCERT. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag 17 Sept. 8 uur luidt: No. 1: Feestmarsch, Geijp. No. 2: Ouverture „Die Schone Galathe", Suppé. No. 3: Duoro Wals. Lobitski. No. 4: Fantaisie ..Martha", Flotow. No. 5: Prélude du Deluge". Saint-Saëns. No. 6: Luna Wals. Lincke. No. 7: „Spearmint", marsch, Turine CONCERT VAN „DE POST". Het programma van het concert, aan de gemeente aangeboden door het Leidsche harmonicgezelschap „De Post" (directeur de heer M. Bolderdijk), op Woensdag 18 Sept. a.s., des avonds tc 8 uur, in den voormaligen tuin van „Musis Sacrum" in het Plantsoen, luidt: 1. Stead fast and True (marsch) C. Tècke; 2. Sur le lac de la Gileppe (ouverture), J. Reckher; 3. Die Post kommt (karakterstuk), R. Eilenberg: 4. Une Nuit a Grenade (fan taisie brillante sur l'opéra) C. Kreutzer; 5. La Fille du Berger (ouverture), F. T. Schweinsberg; 6. Caprice sur un Thème Al- lemand (Komt een vogel gevlogen), arr. J. M. Bekker-, 7. An der schonen blauen Donau, Valse, Joh. Strauss; 8. Faust Fantasie, Ch. Gounod, arr. J. Vink; 9. Florentinen-marsch, J. Fucik. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. Kamsteeg v/h. Rooyakkers en Kamsteeg, Geverstraat 41, 42, 43, Oegstgeest, automobielhandel en garage bedrijf. Eigenaar: J. Kamsteeg, Oegstgeest. Wijziging: Rooyakkers en Kamsteeg, Ge- versstraat 42. Oegstgeest. automobielhandel en garagebedrijf. Door uittreding van den vennoot H. Rooyakkers. dd. 1 September 1929. is de vennootschap onder firma ont bonden en wordt de zaak door den overge bleven vennoot J. Kamsteeg, als eenig eige naar. voortgezet onder den naam: J. Kam steeg voorheen Rooyakkers en Kamsteeg. DE BIOSCOPEN Het voorprogramma in het Luxorthea- ter brengt ons in de griezelstemming, die eertijds slechts de vertooningen in het v.m. Parijsche Grand Guignoltheater konden schen ken. De film „Amateur detectives" begint reeds dadelijk met een geheimzinnig kogel- vuur uit afgelegen zolderkamers, waarna de lange Karl Dane, die wij ons uit enkele oorlogsliims herinneren, zich in een reeks van adembeklemmende avonturen stort, om met zijn v ermeende scherpzinnigheid een gestolen paarlencollier op te sporen. Het eenzame huis, waar rond de storm loeit, de regen klettert en de lange, wapperende gordijnen achter de openstaande vensters als angstwekkende spoken langs de muren zwieren ,waar de kamers vol zijn met ver dekte valluiken, de muren op onverwachte oogenbiikken op en neer boilen en luguber? grijparmen uit de sofa's en de fauteuils komen steken, terwijl omzwachtelde mum mies in de onderaardsche gewelven de ze nuwen van zelfs den meest kalmen mensch aantasten, biedt den rusteloozen amateur detective genoeg oogenbiikken, waarin zijn hart van schrik stil staat. De gestolen paar- len werden ten slotte niet ontdekt door dezen rusteloozen zoeker, maar door den vlotten, handigen piccolo, wien wij zijn belooning even graag gunnen, als de lieftallige hotel typiste. die hij aan het slot natuurlijk aan zijn boezem sluiten mag. D© tallooze ge heimzinnige en vermakelijke incidenten m deze film geven een voortdurende spanning, en zullen menigen toeschouwer een pleizie- rige nachtmerrie bezorgen! j De krachttoeren van De Omeros in hun spartaansche uitrusting, even vederlicht als zonder inspanning uitgevoerd, schenken de gewenschte bewondering. Na de pauze de unieke film „De Heilige Berg", reeds vroeger hier vertoond, doch die in elk opzicht deze herhaling waard is. De feeërieke berggezichten, de gracieuse dansen van de schoone Leni Riefenstahl en de krankzinnig gevaarlijke bergtoeren langs pijllooze afgronden, moeten een ieder in extase brengen. Een film, die mede door de meesterlijke regie, op zeldzame wijze geslaagd is! Het programma in het Triancn-Theater moge deze week dan al geen groote Schlagers bevatten, er prijken toch twee hoofdfilms op, die zich beide ver boven het middelmatige weten te verheffen en die stuk voor stuk de aandacht doorloopend gespannen weten te houden Trouwens het geheele programma is van dien aard, dat wij een bezoek aan dit theater hartelijk kunnen aanbevelen. Na het Journaal en een grappig teeken- fiimpje wordt een geestige Iwee-acter ver toond. waarna als eerste hoofdfilm draait het Paramountproduct „In Rok", met Adolphe Menjou in de hoofdrol. Wij aar zelen niet deze rolprent tot de beste Men- jou-Lilms te rekenen, welke we totdusverre van dezen grooten acteur zagen. Als een schatrijke heereboer. genaamd Lucien d'Artois zien wij hem de hand vragen van Germaine, wier ouders dit huwelijk maar aJ te graag zien. daar hel geld van den echtgenoot hun bijzonder welkom is. Lucien is evenwel meer boer dan heer en dit stuit Germaine dusdanig tegen de borst, dat zij hem bekent hem alleen om zijn geld te hebben getrouwd. Nadat Lucien haar het grootste deel van zijn vermogen heeft ver maakt, gaat hij op stap om betere manieren te leeren, maar geraakt al spoedig in slecht gezelschap en dientengevolge door zijn geld. Te langen leste loopt hij als sandwichman door de J'urijsche straten om in zijn levens onderhoud le voorzien, maar dan begrijpt Germaine eindelijk dat Lucien dat alles voor haar heeft opgeofferd en smeekt hem om vergiffenis. Dat deze wit graag ver leend wordt, spreekt vanzelf. In de tweede hoofdfilm „De groote match" viert Rod la Rocque triumfen als bokser en als rugby- speler, maar voor hij zoover is heeft hij heel wat moeilijkheden te overwinnen Er is gisteravond hartelijk gelachen om de vele komische tafreelen, waaraan deze rolprent rijk is. Op het tooneel zingen do Los Hen-era Vega cenige aardige Mexi- caansche liederen. Wie eens een genoeglijken avond wil hebben, brenge dezen door in het theater aan de Breestraat. Kittv Kluppel. Maurits de Vries, van Beem en Bouwmeester, vier Hollandsche artisten, die we kennen van het tooneel en uit de operette, zien yvij deze week al9 filmartisten in de Casino-bioscoop, waar zij werkelijk iels moois te zien geven. Deze volksschets, zich afspelende in een der donkere wijken van onze hoofdstad, laat zien de geschiedenis van een eerlijk robust matroos, die een meisje liefheeft, haar trouwt en zich zeer gelukkig voelt. Maar och, als de tijd aanbreekt dat hij weer weg moet en de groote golven kiest, gaat zijn vrouwtje zich vervelen en kan de verleiding van een oud vriend, die haar een beter leven verzekert wanneer zij met hem trouwt, niet weerstaan en met mede neming van haar kind neemt zij intrek b;i den vriend, die nu voor een vroolijk en gezellig leven voor haar zorgt, totdat een ander vrouwtje zijn aandacht begint te trekken en hij zijn vrouw laat zitten. De inmiddels tot sergeant gepromoveerde zeeman lijdt veel verdriet en de drank i9 het eenige middel om zijn leed te ver zachten. Hij denkt onafgebroken aan zijn vrouw en kind, die hij zoo innig lief heeft. Op een avond, wanneer hij zal gaan drin ken in de stamkroeg, vraagt hem een meisje wat bloemen te koopen want haar moeder is heel erg ziek. De zeeman en het bloemenmeisje worden dikke vrienden en hij .gaat met het kind naar huis waar hij zijn eigen vrouw aantreft, die ziek is geworden tengevolge van de ontberingen. Zij sterft en vader en dochter gaan een. beter leven tegemoet. Maurits de Vries geeft hier een pracht- tige creatie van den ruwen zeeman, die zijn vrouw en kind niet kan vergeten en daar hevig onder lijdt. Kityy Kluppel is de verliefde vrouw en met een kostelijke typeering speelt zij haar niet makkelijke rol. Ook van Beem en Bouwmeester weten hun taken goed te verrichten, terwijl wij de familie Speenhof ook nog in de film zien. Deze dramatische schets, ruw en leer met indrukwekkende scènes" is prachtig en men wordt geboeid door het spel der ar tisten. De bekende Maurits Vigeveno, illus treert met pakkende bewoordingen en lie deren de film, zoodat de kwaliteit ervan is het 300 jaar geleden dat de Oranjevlag op den toren van de Sf. Janskerk te 's Her togenbosch werd geheschen, nadat de stad door Frederik Hendrik was ingenomen. nog verhoogd wordt, terwijl het gegeven meer tot zijn recht komt. Het Nieuws, een vermakelijke klucht in twee acten en een film na de pauze „Een nacht van haar leven" met Liane Haid in de hoofdrol voltooien het zeer aanbevelens waardige program van Casino, dat deze week wel reel belangstelling zal krijgen. Voor een bijna uitverkochte zaal kregen wij in het City-Tthcr ter als eerste hoota film „De spoorzoekers van Portersville", waarin onze aandacht gelrokken werd door den moed, waarmede de blanken het grens gebied der Indianen trachten binnen tc dringen, ondanks de ontelbare gevaren, waaraan zij dit onherbergzame gebied bloot stonden. Aan de andere zijde be wonderen wij de volharding der Indianen, die met den moed der wanhoop, allerlaatste pogingen aanwenden, om de door hen zoo gehate bleekgezichten van hun gebied te verwijderen. De verwoede strijd doet ons met ingehouden adem ahvachten, wie de overwinning uit het vuur zal sleepen. Na de pauze draait als tweede hoofd film „Geschaakt". Kapitein Haley is een haven binnengeloopen met zijn schip, waarna hij zich naar een nachtkroeg bc geeft, waarin een dansmeisje optreedt. Polly genaamd. Haley geraakt al direct onder Polly's charme. Na sluitingsuur be geeft hij zich met Polly en den eigenaar der kroeg, Crawley, in de woonkamer van Haley, waarna deze zich spoedig onwel gevoelt, waarvan Crawley gebruik maakt om zijn geld te ontrooven. Haley verdenkt Polly daarvan en bij do eerste gelegenheid ontvoert hij Polly, die nu de grootste vernederingen aan boord van Haley's schip moet ondergaan. Wan neer zij aan haar lot is gewend, wordt zij aan land gezet, waarna Polly in een Chi- neesche kroeg belandt. Eenigen tijd later ontmoet hij Polly wederom in deze kroeg. Als hij haar nog eenmaal de waarheid wil zeggen, worden hem de oogen door een Chineesch dans meisje geopend en begrijpt hij, hoe Polly van hem houdt. Hij vlucht met haar do kroeg uit naar zijn schip, waar zij voórtaan als het liefhebbende vrouwtje van den kapitein voor goed blijft. Deze twee films, genomen bij een kluch tig voor-pogramma en een gezellig strijkje, hebben 0119 een genotvollen avond ge schonken. Het Staatsblad van gisteren bevat het besluit d.d. 5 September 1929. tot aan wijzing overeenkomstig artikel 170 *der hoogcr-onderwijswet van het Leidsch Uni versiteitsfonds te Leiden, als bevoegd om bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leideiv een bijzonderen leerstoel te vestigen. Evenals voorgaande jaren zal er een oogst- en dankfeest worden gehouden in het gebouw Ned Leger des Heils. Lammer markt 36. De leiding dezer diensten zal in handen zijn van mevr. Maste bijgestaan door majoor Kerkhoven. Maandag daarop volgend zal de verkoop der ingezonden goederen plaats hebben en wel des avonds te 8 uur. Nog zij vermeld dat de geheele opbrengst ten goede komt aan het werk te dezer plaatse. Het hulpcomité voor Palestina is niet plaatselijk, zooals gisteren gemeld, doch landelijk. De heer Cohen heeft daarin voor Leiden zitting. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad van het Land9tormverband Leiden betreffende verkrijging van verkor ten diensttijd. Het geheele personeel van de was- scherij A. Dieben en Zonen. Witte Singel 2. 3 en 4 is heden in de gelegenheid ge steld zich kosteloos te laten inenten tegen de pokken. Gisteravond te ruim lO uur is de 16- jarige C. B. S., uit Vlaardingen en tijde lijk vertoevende bij zijn tante in Voorscho ten, op den Witte-Singel met zijn rijwiel tegen een boom gereden, waardoor hij kwam te vallen en ernstige in- en uitwen dige kneuzingen bekwam. Voorbijgangers brachten den bewusteloozen jongeman, die hevig bloed opgaf naar het Diaconessen- huis, waar hij werd opgenomen. BINNENLAND. De moord te Giessen-Nieuwkerk; Klunder en Tennissen niet op vrije voeten voordat alle getnigen zijn geboord. (3e en late Blad). Snelle niibreiding van de stoomvisscbers- vloot te IJmniden; men komt rnimte tekort. (Binnenland, 2e Blad). Weer eli nieuwe alaslrimgevallen te Delit. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Rondom de zitting van den Volkenbond ie Genève. (Buiten!., le Blad). Overeenstemming tnsscben Amerika en Engeland inzake de ontwapening ter zee vrijwel bereikt. (Buitenl., le Blad). De Engelsche commissie van onderzoek voor Palestina is benoemd. (Buitenl., le BI.). Hevige ontploffing te Parma. (Buitenl. Gem 2e Blad en Tel., le Blad). PREDIKBEURTEN VOCR ZONDAG 15 SEFTEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Bonga. Eglise Wallonne: matin dix heure9 et demie, M. L. G. M. Bressoa livang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf. da. de Meijerc. Geref. Kerk (Rehobolh, Rapenburg): Voorm. 10 uur. de heer L. Nieuwpoort; nam. 6 uur, ds. Sillevis Smith van Haarlem Remonstr. Kerk: Voorm. halfelf, da. Tjalama. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. halfelf, da. A. R. de Jong van Bussum. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianaslraal): Voorm. 10 uur, da. Joha. Stehouwer (Bed. H. D.) nam. halfzeven da. J. de Bruin. Hulpgebouw (Gouwaluia): Nam. halfzeven da. J. G. L. Brouwer. N'ed. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. halfelf, dr. J. P Cannegieter. Evangelisatie (Hooftslraal): Voorm. 10 u. en nam halfzeven de heer v. d. Emt v. Rhoon. Geref. Kerk (Hooflslraat): Voorm. 10 u. en nam. halfzeven da. II. W. A. van Andel. Chr. Geref. Kerk (van ReedestraaU: Voorm. 10 en nam. 6 uur, preeklezen. Oeref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur de heer M Kamper; nam. 6 uur, ds. J. H. A. Bosch. Geref. Kerk (de Ruiteratraat): Voorm. 10 uur, ds. J. H A. Bosch; nam. fi uur do heer M. Kamper. Matha-Sfichting: Voorm. 10 uur. da. A. W. Voora. HAARLEMMERMEER. Ned. Herv. Gem Hoofddorp: Voorm. 10 cn nam. 7 uur, ds. J. C Salverda; Lijn den: Voorm. 10 uur. de heer P. van der Berg; Aalsmeerderweg Voorm. 10 uur, de heer J. Kroon; Vijfhuizen: Voorm. 10 u., de heer A C Brören9; Nieuw-Vennep: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, ds. Ger- brandy: Ahbcnea: Voorm halfelf. de heer J. van der Meer. HAZERSWOUDE. Ned Herv Kerk: Voorm. halfelf, ds. Brouwer van Alphen; nam. halfacht. da. Eijkman van Zoelerwoude Geref Kerk: Voorm halfelf en nam. halfacht, da den Hartogh. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, da. Mulder. Geref. Kerk: Voorin. 10 en nam. 5 uur, da G. O. Donner van Scheveningen. Chr. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 5 uur, ds Drenlh van Broek op Langendijk. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Verbet. Opgave): Voorm. halftien. de heer L. van der Meer van Noordwijk aan Zee; nam. 6 uur, ds. de Wit van Vollenhoven.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1