De moord te Giessen-Nieuwkerk. AGENDA. BUITENLAND. VISSCHERIJ BERICHTEN. Zaterdag. Nntsrzaal: 8 uur; Lezing West Hill me thode van den heer Elderkamp, Maandag. Leidsche Schouwburg: „Overschotje", door het Hofstadtooneel; kwart over acht De avond, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Sept. waargenomen door de apotheken van de hesren G. F. Reij9t, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313, terstond uitrukte, was het tengevolge van de groote hitte en de ontploffende benzine en olievoorraden niet mogelijk de bran dende gebouwen te bereiken. Het blus- schingswerk bleef derhalve beperkt tot het voorkomen dat de brand zich verder uit breidde. Voor zoover thans vaststaat zijn er 22 vliegtuigen door de vlammen, ver woest, terwijl bovendien een groot gedeelte van den fabrieksinventaris een prooi der vlammen weid. Naar verluidt bedraagt de schade ongeveer 10 millioen zloty. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. De brandschade op de Germania-werf te Kiel van Friedrich Krupp, waarbij eenige hallen met motoren totaal werden vernield, •bedraagt millioenc-'n. De oorzaak is vermoe delijk kortsluiting of zelfontbranding van materiaal. DE GRAF ZEPPELIN De Graf Zeppelin heeft gisteren zijn zege- locht over West Duilschland voortgezet, Bezoclu werden o.a. nog Hannover, Bruns- wijk, Maagdenburg etc. Om kwart over ze- ven is het luchtschip veilig en wel weer te Friedrichshafen gemeerd: Kapitein Lehmann heeft aan boord van del „Graf Zeppelin" aan de HamburgAme rika lijn getelegrafeerd, dat het in het voor nemen ligt op 17 September des morgens te vijf uur een tocht van 24 uur naar Noord Wesl-Duitschland te ondernemen. In den tocht is met name' 't voorgenomen bezoek aan Hamburg begrepen. Kapitein Lehmann deelde verder mede, dat twintig passagiers op dezen tocht kun nen worden meegenomen en dal de reis kosten 1200 rijk9mark zullen bedragen. TWEE ALPENISTEN GEDOOD. Drie jongemannen uit Lausanne, die van Zinal uit een tocht hadden ondernomen om den Monte Besso (12Ó58 voet) te bestijgen, kwamen te vallen en stortlen in de diepte. Twee hunner werden gedood, de derde werd ernstig gewond. Men hoopt echter hem in het leven te houden. ORKAAN BOVEN TOULON. Gistermiddag heeft boven Toulon en om geving een orkaan gewoed, zooals men daar nog maar zelden heeft beleefd. Boo- men werden ontworteld, daken afgerukt, etalages ingedrukt en de uitgestalde goede ren verstrooid. De straten zijn onderge- loopen. vele stralen zijn versperd door om gewaaide hoornen en telegraafpalen. Het geheele verkeer ligt stil. Er zijn een groot aantal personen gewond. JUWEELEN-DIEFSTAL. Jn den afgeloopen nacht in in Charlot- tenburg een groote juweelendiefstal ge pleegd. De daders konden ontkomen pn wisten zich voor een waarde van ongeveer 20.000 Mk. aan sieraden toe te eigenen. De brandkast was met behulp van een zuur stofapparaat opengebroken, en geplunderd. MMUIDEN, 13 September 1929. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.501.30, Griet per kist van 50 K.G. f. 5530, Tongen per K.G. f. 32.40. Groote Schol per kist van 50 K.G. 1.50. Middelschol per kist van 50 K.G. f.40, Zelschol per kist van 50 K.G. f. 6529, Kleine Schol per kist van 50 K.G. t 212.50, Schar per kist van 50 K.G. f. 15 2.50. Tongschar per kist van 50 K.G. t. 4737, Roggen per 20 stuks f. 2513, Vloeien per stuk f. 1.300.74, Pieterman en Boor:l"s per kist van 50 K.G. 1.19 3.10, Groote Schelviseh per kist van 50 K.G. 1 33 3) Middel Schelviseh per k:rt van 50 K.G. f. 2316.50, Kleinmiddel Schelviseh per lcisl van 50 K.G. f. 13—10 Kleine Schel viseh per kist van 50 K.G f. 3.502.30, Kabeljauw per kist van 125 K.G. 1.38—31, Gullen per kist van 50 K.G f. 12—2, Len gen per stuk f. 0.88—0.40, Heilbot per K.G. f. 1.85—1.30, Wijting per kist van 50 K.G. 1 2.301.90, Koolvisch per stuk (.0.86 0 40, Makreel per kist van 50 K.G. 1. 116. Aangekomen 10 stoomtrawlers; ITM. 91 mei f.2188, I.IM 327 met f. 1605. MM. 108 met 1. 1799, IJM. 417 met f.2307. MM. 201 met f.2307 IJM. 75 mei f. 1481, MM. 16 ine! f.510. IJM 193 mei f.1441. MM. 159 met f,2032. MM. 192 met f.2112, en de logger: KW. 25 met 515 kantjes pekel haring voor Katwijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hetw eik te Geneve De ontwapening ter zee. In de tweede commissie van de Volken- bondsvergadering (voor economische zaken) beeft de Duitsche afgevaardigde Breitscheid als rapporteur der commissie een critisoh overzicht gegeven over de door den Volken bond behandelde economische vraagstukken. Hp juichte allereerst het Britsche voorstel toe een internationale conferentie voor een on derzoek naar de arbeidsvoorwaarden in de mijnindustrie bijeen te roepen. De Duitsche regeering zal aan een dergelijke conferentie met al haar krachten medewerken. Daaren tegen kon hp het Fransche voorstel voor een diplomatieke conferentie voor de regeling Van de kolenproduetie en het kolenverbruik niet aanbevelen, voordat de resultaten van de op 30 September beginnende conferentie van deskundigen bekend zijn. Het is dringend noodzakelijk, dat de overeenkomst inzake de afschaffing van in- en uitvoerverboden zoo spoedig mogelijk door de Staten wordt geratificeerd. De ervaring toont, dat inter nationale overeenkomsten, die door deskun digen worden uitgewerkt en met- groote geestdrift onderteekend, niet door de regee ringen geratificeerd worden. Breitscheid eisekte vervolgens de uiteindelijke afschaf fing van de visum-verplichting. Verder wees hij er op, dat de aanbevelingen van de eco nomische wereldconferentie voor een twee zijdig of collectief douanesysteem tot nu toe zonder gevolg zijn gebleven. Do door de Engeische regeering voorge stelde twee-jarige douane-overeenkomst zon alleen dan eenige bet6ekenis hebben, als bin nen deze 2 jaren een algemeene overeenkomst voor een daadwerkelijke verlaging der dou anerechten uitgewerkt kan worden. Het Fransche voorstel, een nieuwe wereld conferentie bjjeen te roepen, moet spr. af wijzen, omdat het buitengewoon twijfelachtig is, of het tijdstip voor een nieuwe economisch wereldcongres wel reeds is aangebroken. De rede van dr. Breitscheid vond veel bijval. Do Fransche minister Loucheur stelde in antwoord op de rede van Breitscheid voor, dat de commissie voor economische zaken uitsluitend de praktische Engelsche en Fran sche voorstellen zal behandelen, welke voor stellen zich bepalen tot het bijeenroepen van een conferentie over de kolen- en suiker kwestie en van een nieuwe economische wereldconferentie. Dit omdat de tweede com missie niet verder op wijdloopige prineipi- eele kwesties kan ingaan. De diplomatieke conferentie (cr herzie ning van de statuien van het Permanente Hof van fnlernalionale Justitie, welke on der voorzitterschap van den Nederlandschen gedelegeerde, Prof. van Eysinga haar werk zaamheden heeft beüindigd, heeft een protocol aanvaard., waarin dq gewenschto veranderingen der sla 1 men zijn vervat. De vergadering van den Volkenbond zal naar alle waarschijnlijkheid een resolutie aannemen, welke hef genoemde proloco] goedkeuff Mc Donald zal 28 Sept. inderdaad naar Amerika vertrekken. Het schijnt, dat een overeenstemming bijna i9 bereikt. Men gelooft, dat liet eenige punt van verschil dat overblijft, drie kruisers betreft met 8 duims kanonnen. Dawes heeft Mc Donald gisteren een nieuwe nota overhandigd, waarvan Slim- son zeide, dat deze ten gevolge zou kun nen hebben, dal Mac Dunald „zou kun nen vertrouwen, dat liet tot een accoord zou komen" lusselien Engeland en Amerika over de vloolbeporking. Reuier verneemt uit betrouwbare bron, dal het Brilsche voorstel van een totale tonnemaat aan kruisers van 340.00G ton niet geheel verworpen is. maar dal er compromis is voorgesteld. De toestand komt neer op bel probleem hoe het verschil le overbruggen tusschen de hoogergemelde tonnemaat en de 305.000 ton, waartoe Iloover het kruiserprogram zou willen terugbrengen. Men gelooft dat de moeilijk heid overwonnen zal worden, doordat de Vcreenigde Staten een grooter aantal krui sers van 10.000 ion zullen hebben en door dat de Amerikaansche kruiservloot in baar geheel door betere bewapening zal goed maken wal zij aan tonnemaat mist, DUITSCHLAND. De werkloosheidwet - Tegen het plan-Yonng Na de bomaanslagen. De sociaal-politieke commissie van den Rijksdag begon de 2e lezing van de novelle op de werkeloosheidsverzekeriiigswet. Aller eerst werden de veelbesproken nieuwe voor stellen in behandeling genomen. Met ver werping van alle overige voorstellen werd bjj artikel 65a een amendement aangenomen, volgens hetwelk het .regeringsvoorstel weer in eere werd hersteld. Volgens de nu herstel de lezing kan do minister van arbeid voor bepaalde districten en beroepen de verplich ting tot het aangeven van gevallen van werk loosheid instellen. De sociaal-democraten en het centrum stemden voor (12 stemmen). De communis ten onthielden zich en de overige partijen stemden tegen (11 stemmen). Het Comité voor het uitschrijven van een relerendum tegen het plan-Young heeft een ontwerp gepubliceerd, dat de inhoud van het r eferendum zal ztin. Volgens dit ontwerp zal de rijksregeering er naar moeten streven, dat de erkentenis, dat Duitschland de schuld draagt voor den oorlog, buiten werking wordt gesteld. Verder moet de Rijksregeering be werken ,dat het bezette gebied ontruimd wordt, zonder dat er controle over Duitsch gebied mag blijven bestaan, en dat wel ge heel onafhankelijk van al of niet aanvaarden der bc-sluiten van de Haagsche Conferentie. VerdeT mogen geen nieuwe lasten door de regeering worden aanvaard, die berusten op de erkentenis van schuld aan den wereld oorlog. In verband met de bomaanslagen hebben neg eenige arrestaties plaats gehad. Een der aangehoudenen zou bekend hebben. Dit zou Weschke zijn. Volgens een bericht in de Berlijns.che bladen zijn in Altona omvangrijke wapen- voorraden in beslag genomen. Het betreft vrij groote hoeveelheden machinegeweren en handgranaten van het nieuwste model. De wapens worden nog heden bij <je politie in Altona ingeleverd. FRANKRIJK. Kabinetsraad. GistcTen. heeft dc ministerraad onder voorzitterschap van Doumergue te Ttam- bouillet vergaderd. De meeste tijd wérd gewijd aan de uiteenzetting van Briand over de Haagsche en Geneefsehe onder handelingen. Hierbij werd de houding der Fransche gedelegeerden door den Raad met algemeene stemmen goedgekeurd. Ver volgens sprak Ohéro-n over het plan-Young en de in Den Haag ingestelde commissies. Nadat de ministerraad tot de instelling van een graartcomtmiseie had besloten, werd de eerstvolgende bijeenkomst der Kamer op 22 October bepaald, wPvimeer dè ratificatie van het plan-Young in be handeling zal komen. ENGELAND. Uit de mijnwereld. Ben Turner, de minister voor het mijn wezen, is een inspectie-tocht begonnen. Lansbury schijnt den mijneigenaren een voorstel te hebben gedaan, dat, als zij be reid waren zich allen tot een groote natio nale maatschappij tot openbare nuttigheid vrijwillig te vereenigen, de regeering van haar kant bereid zou zijn haar een mono polie toe te staan. Voorwaarde voor dat monopolie zou zijn openbaar toezicht op winstbeperking. Volgens Lansbury, zou 't Lagerhuis zulk een onderneming evengoeu steunen als zij Ihet de spoorwegen gedaan heeft. De mijneigenaren voelen er niet veel voor. ITALIË. Mnpsolini doet afstand van zeven ministeries Herdenking van Fiume. Er is een belangrijke wijziging in het ministerie gebracht. Mussolini heeft van al zijn ministcrsportefeuilles afstand ge daan op het minister-presidentschap en het ministerschap van binnenbandsche zaken na. Grandi is benoemd tot minister van biutenlandsche zaken. Dc Bono tof minis ter van koloniën, generaal Gazzera tot mi nister van oorlog, vice-admiraal Sirianm tot minister van marine. Balbo tot minis ter van luchtvaart, Bot-tai tot minister voor corpoi;atiewezen. Zij worden dus van onderstaatssecretaris tot zelfstandig minis ter benoemd. Bianchi, oud-onderstaatsse cretaris van binnenlandsche zaken, is be noemd tot minister van openbare werker Giuliano wordt minister van volksopvoe ding, waarin het ministerie van onderwijs herdopt is. Hij krijgt als onder-staatsse cretarissen Dimarzo Reanto en Ricci naast zich, van wie de laatste speciaal met de lichamelijke opvoeding belast wordt. Het landbouwministerie wordt minister van land- en boschbouw met Acerbo als minis ter in de plaats van Martelli en Mares- calchi als onderstaatssecretaris. Voor het werk tot verbetering van den bodem wordt een nieuwe onder-staatssecretaris benoemd bij het ministerie van land- en boschbouw. Verder zijn benoemd tot onderstaatssecre tarissen Arpinati aan 'binnenlandsche za ken, Morelli aan justitie, Pierazzi aan ver keerswezen en Fani aan buiten 1 andsche zaken. De ministère Martelli en Belluzzo (onder, wijs) keeren niet in het ministerie terug Mu&solini moet den Koning ter motivee ring van deze wijzigingen hebben ver klaard. dat hij op dc hoogte had willen komen van al het werk en de methoden in ieder departement zijner regeering, niaar dat hij op den duur natuurlijk niet aJle portefeuilles zelf wenschte te behouden. Te Rome is gisteren het feit. herdacht-, dat 10 jaar geleden d'Annunzio de raid ondernam naar Finmc, die tenslotte leidde tot den afstand aan Italië. Op militaire wijze werd gemarcheerd naar het graf van kapitein Pilfer, die vóór Fiume is gevallen, daarna werd gemar cheerd naar het graf van den onbekenden soldaat, waar eveneens kransen werden ncoi-gelegd. Ook aan den voet van het ge- denkteeken voor hen, die gestorven zijn voor dc fascistische zaak, hetwelk is opge richt op den Kapitolijnschen heuvel werd een krans neergelegd. In den namiddag hield Turati een rede, waarin hij d'Annun- zio's daad huldigde. RUSLAND. Wijziging aan onderwijs. Lunatsjarsky is ontheven van den post van commissaris van ondenv\js, naar de officieeie Moskousche radiodienst meldt, en benoemd tot voorzitter van het comité tot leiding van wetenschappelijke instellingen. De nieu we commissaris van onderwijs is Andre Boubnov. PARAGUAY. Staat van Beleg. T weede dag. Voor drie maanden is de staat van beleg afgekondigd. Blijkbaar als voorzorg tegen communistische agitatie. De tweede dag van de revisie-behandeling der moordzaak Giessen-Nieuwkerk, door het Amsterdamsche Gerechtshof, vangt, onder het gespannen gehoor van een met advocaten en andere belangstellenden geheel gevulde zaal en van een stampvolle publieke tribune aan, met het stellen van enkele vragen door den advocaat-generaal aan den Rijksrecher cheur De Jong. De advocaat-generaal: U hebt gisteren een verklaring gegeven van het ontstaan van het briefje dat u op verzoek van deKroons zou hebben geschreven. De Jong mompelt iets bnyerstaanbnars. Fres.: Volgens uw verklaring hebt u dat briefje eenige dagen voor de terechtzitting te Dordrecht gegeven. Maar hoe kunt u dan schrijven: „in de kranten staat". Wat in de instructie gebeurt, komt toch niet in de kran ten. Get.: kan zich dit niet meer herinneren. Pres.: Dat moet u toch zeker weten. Get. Het is vier jaar geleden. Mr. Bauduin: U ontkent te weten, hoe het briefje tot stand is gekomen. U begrijpt tocb dat het in handen der verdediging een-be langrijk wapen is. Nadat de president vervolgens weer de wijze besproken heeft, waarop de liamer ver vaardigd zon zjjn, komt het tweede, door De Jong geschreven briefje ter sprake, waar in laatstgenoemde het laat voorkomen dat vrouw Kroon haar man verzocht om van den hamer te zeggen dat deze van '^n was. „Lieve man", luidt het in dat briefje, „zeg het maar; meneer (de rechercheur) zal het goed met ons maken!" Tres.: Dat noem ik trucs! Get.: Ik ben het niet met u eens! Pres.. Noemt U het een methode, dat de verdachten gehoord' worden door een re chercheur inplaals van door den recliter- comra'ièsrris. Daar heb ik nog nooit van géhoord! Én dat woord truc blijf ik hand haven! Gel. Tegenover slechte mensehen moet men we) eens, een zekere handigheid aan den dag leggen! (beweging in de zaal). Als dan de president vraagt waarom Kroon,' twee dagen voor de zitting van de rechtbank te Dordrecht, f. 2.50 van get. hééft ontvangen, antwoordt de Jong: ..Waarom inag men niet liefdadig zijn?" De advocaat-generaal: Dat heeft met lief dadigheid niets te maken. Pres: Ik geloof niet meneer de Jong, dat u réden hebt om u te beklagen over het geen gisteren op de fitting ig gezegd. Mr. Roobol: Président, a»ls straks vrouw Kroon gehoord wordt mag deze getuige dan de zaal verlaten, w^nt het plan der verde diging is om nahaar verklaringen vervol ging wegens meineed van dezen de Jong te vragen. Na Raadkamer wijst het Hof dit ver zoek af. Dan treedt de 37-jarige Maart je Koppe laar. alias vrouw Kroon, voor het hekje. Get. doet, na door den president op het hart gedrukt te zijn, thans niets dan de waarheid te spreken, doet deze getuige mededeel in gen over het avondje te hareD huize van 3 Augustus. Klunder en Teunis- sen zijn binnengekomen en hebben in de kamer e'en biertje gedronken. Er werd wat muziek gemaakt en te ongeveer elf uur ze waren er (oen een uurtje verwijderden Klunder en Teunissen zich, gevolgd door Vermeer, dip c-bhter dadelijk terugkwam. Hoogstens tien minuten iateT kwamen ook Klunder pn Teunissen weer in de ka mer. waar het gezelschap tot één uur bleef. Klunder en Teunissen gingen toen samen weg. get. volgde hen en zag ze eenige lun zen verder naar het kosthuis van Klunder, bij Bouwmeester. Daar Teunissen bij gei. zou blijven slapen, vroeg get. aan VeTmeer of hij Tennissen wilde terughalen. Vermeer deed zulks waarna Teunissen onmiddellijk terugkeerde en den verderen nacht bij de Kroons doorbracht. Get. wist niet dat Teu nissen veel geld bij zich had. ook heeft hij zich nergens over uitgelaten. Pres.* ..Heeft Teunissen niet over den moord van Giessen-Nieuwkerk gesproken en ovpr den hamer?" Get.: j.Wel neen. meneer, hoe komt u er bijl Hoe zou zoo iets in Godsnaam mogelijk zijn! (gelach). Pres.: ..Hier juffrouw Koppelaar, pak dien hamer eens vast, is die van u?" Get.: ..Die hamer is niet van mijl" Pres.: ..U houdl dat onder eede vol?" Get.: ..Dat doe ik." Pres.: „En hoe komt Mynster er bij om le zeggen dat die hamer van u en uw man is geweest?" f Get.: „Mynster heeft altijd een wrok legen ons gehad." Pres.: „Toen u aanvankelijk gearresteerd is hebt u hetzelfde gezegd, niet?" Get.: „Jawel". Pres. „Was cr een sfeer van verdenking om u allen?" Get.: ,,'tWas of het heele menschdom tegen ons was. De armoe en ellende, die ik toen geleden heb, heb ik gevoeldl (get. be gint i& huilen). Op 26 Februari 1925 kwam er een bevel tot gevangenneming. Den volgenden dag is get. gehoord door mr. Bentfoid van Valkenburg, waarbij zij de onschuld van Klunder en Teunissen bleef volhouden. Maandag 2 Maart moest get. in de advocatenkamer komen. Daar zat De Jong en de directeur der gevangenis. De Jong zei: „En nou ben je weer hier, zorg dat je de waarheid nou zegt.'" „Ik heb de waarheid gezegd." antwoordde getuige. „Dal lieg je," antwoordde de Jong. ,.Je hebt maar le kiezen of je getuige of mede plichtige wilt zijn." „Na e-en verhoor van 2Vs uur door dien kwelduivel schreeuwt getuige uit heb ik geroepen: Nou goed, dan is die hamer van mij, als 't' niet anders kan! (bewegin* in de zaal). „Zoo," zei De Jóng toen, „nou kunnen we beieT praten. Ga nou maar rustig slapenI" Den volgen-den dag werd het verhoor doo den rechercheur voortgezet. „Klunder en Teunissen zijn een kwartie weggeweest," zei get. Neen, schreeuwde de Jong, ze zijn ander-] half uur weggeweest. Je kan je eigen redden, anders ga je de gevangenis in. D Jong heeft toen een briefje geschreven, va vrouw Kroon aan haar man, waarin d- rechercheuT het liet voorkomen, of het deze vrouw afkomstig was. Later heeft Jong tot get. gezegd: Klunder en Teunis sen hebben gezegd, dat je man en Bouw meester den moord hebben gepleegd! 0 roept get. ik dank God dat eindelijk de dag is gekomen, dat ik me uiten kan! Getuige Kroon heeft toen onder pressi van de Jong steeds bezwarender verkla ringen afgelegd. De Jong heeft een voo' Klunder en Teunissen bezwarende ver klaring uit het hoofd laten leeren, welk zij voor den Rechter-Commissaris moe; volhouden. „Als je 't zoo maar precies vertelt, gaa Klunder en Teunissen levenslang in d gevangenis!" (beweging en protesten in d zaal.) Voor den officier heeft get. haar bezwa rende verklaringen toen herroepen, er we teen gezegd: je bent nog zenuwachtig, eerst maar eens slapenI En den volgende morgen roept get. huilend uit moes ik eerst weer naar mijn kwelduivel, naa De Jong! Ik ben toen radeloos naar hui gógaan, niemand hielp mij, drie. vier d- gen liep ik rond. In het gesprek na mij- herroeping met de Jong heeft deze mi weer bewerkt om toch mijn bezwarend verklaringen weer vol te houden. Den da voor de terechtzitting te Dordrecht, zei d .Tong: „Ben je zenuwachtig, neem dan wa Hofmann (gelach). Get. (snikkend): „Menschen, lach nie 't is te vreeselijk!" Voor de Rechtbank heeft get. haar b* zwarende verklaringen toen volgehouden e onder eede een valsche verklaring afgelegd ..Ik kon er niet meer uit. roept get. ui ik was le erg bewerkt, ik had geen eige wil meer, alles wat ik gezegd heb w mij voorgebouwdI" (protesten in de m gesis op de tribune.) Pres.,,En wat is er gebeurd tussetr Dordrecht en Den Haag?" Get.: ,,Ik had een eed afgelegd, nieraan zou een herroeping toen meer geloofd h» ben en bovendien kwam De Jong weerb: mij en bij mijn man. ,„Zeg vooral weer le zelfde als in Dordt, zei De Jong! D er goed aan, dat je zegt dat de steel i den hamer van „De Klop" afkomstig b En zoo ging hij maar voort. Alles, wat en mijn man hebben verklaard, is ons o der bedreiging voorgezegd door De Jon, "Na de zitting van het Hof zei ik buit" tegen Dp Jong: Een van die rechte scheen het tocih niet goed te vertrouwen Toen antwoordde De Jong: ,,Dat is all maal maar politiek, dat is voor de adv caten Pres.: „Kom eens naar voren De Jon wat zeg je van al die verklaringen!" De Jong: „Allemaal comedie!" Get. Kroon,,Wat, durf je dat volh'o den De Jong: ,,Ik wist niet dat jullie 7" slecht waren. (Luide protesten in de zaal) Pres.: ,,En u hebt geen pressie ui oefend De Jong: ,,Neen, alles klopt in 'de stu ken." ..Pres.: „En die twee briefjes dan?" De Jong: „Welke briefjes?" Pres. (kwaad)„Dat weet. u best, daa hebben we het gisteren een paar uur ove gehad!" Vrouw Kroon vertelt dan hoe er na d veroordeeling van Klunder en Teunissen twee jaar later verschillende mensche bij haar geweest zijn om haar op haar re klaringen te doen terugkomen. Getuige geloofde echter niet dat hernr ping iets zou uitwerken. Pre9.En als u dan particuliere reche cheurs op uw dak kre-eg of weer bezoek v* advocaten dan vertelde u dat aan de Jong Get.: Meestal wel maar die zei dan: d' doen ze om mijnheer Sluy uit te kleede Zoo zijn de advocaten! Pre9,: En toen hebt u dat schrift dal 3 jaar geleden ge'schreven had aan mijn heer Geudeker van „Het Volk" gegeven? Get. vertel] dan hoe zij met den heft Geudeker en met mr. Roobol in kénnis gekomen en deze vertrouwd heeft Pres.. Maar u voelt toch dat u toen zei gevaar liep om vervolgd te' worden? j Get.: Ja. maar ik kon 't niet meer ond mij houden. Pres.: Dus u blijft er bij, dat u onde eede de waarheid gezegd hebt ook over d pressie die door de Jongop u is uiig ocfe'nd? Get.: Ja. Pres.: Ziet u mr. Roobol, hoe goed 'l v:a dal we dc Jong in de zaal hebben gelalp anders hadden we dat alles weer moete herhalen. Raadslid mr. Wiarda lol getuige' waaro heeft u zich niet tegenover mr. Benlfo over de Jong beklaagd? Get., vrouw Kroon: Och, ik dacht dat lus "hen den R. C.. den Off. van Justitie f de .long een complot was. Mr. Wiarda: Is mr. Roobol met de w duwe Haverman bij u geweest? Get.: Ja zij zei mij dat ik mr. Roobol ve trouwen kon. J Mr. Wiarda Hebt u dat schrift alk geschreven 1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2