708te Jaargang DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1929 No. 21318 STADSNIEUWS. )3 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. OP DEN DAG VAN HEDEN... BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel Toor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weet 550.18 Buiten Leiden, waar agentep gevestigd zijn, per weet 018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. CURSUS VOOR POLITIE-AGENTEN. meerdere kennis van den anto. Gisteravond werd aan de Ambachtsschool diner een cursus aangevangen, welke ten loei heeft een aantal politie-agenten der Gemeente Leiden eenigszins bekend te maken met de werking van den motor van automobielen en motorrijwielen, van de rerking van remmen, koppeling, de bena ming van de voornaamste onderdeelen enz. vaardoor deze menschen bij de beoordeeling tan ongevallen en overtredingen van deze {I mechanische vervoermiddelen op den opem- baren weg, dit met meer kennis van zaken i^Jbinnen doen. De Directeur der school opende met een •elkomstwoord dezen cursus, wees de deel- üdners er op dat de leeraren hier voor een lieuwe taak gesteld worden en sprak den ensch uit hen op het gebied van auto's en motoren het noodige te kunnen bijbrengen, lij verzocht hen om steeds gevallen, waar- Mde zij bij bun dagelijkschen arbeid moei- jïheden mochten ondervinden, naar voren brengen en vragen te stellen, waardoor cursus meer aan zijn doel kan beant- roorden. Naast den leeraar Heydeman der Am- «chtsscbool, treedt één keer per we'ek de er Devilé, chef der werkplaatsen van het olorhuis, als leeraar op, teneinde naast aige theoretische kennis van de automo- d et motorrijwiel, de praktische moei- ikheden te bespreken. Door de Directie van het Motoifhuis de teren Gebr. Boon, is haar medewerking x>r den cursus toegezegd. Een Ford-motor in bruikleen afgestaan, terwijl den eer- fen avond een Fordwagen van het nieuw- !e type aanwezig was. teneinde een alge- sene bespreking over bet mechanisme to raden. Wij zien in dezen cursus een nuttig werk »r net algemeen belang. die „HENDRIK" VAN „NJORD" GAAT JUBILEEREN. Den 15en Juni l.L was het 25 jaar geleden si Henri de la Bije Jr., bekend en popu- iir onder den naam „Hendrik van Njord", 5 jaar bij de Leidsche Sludentenvereeni- ng „Njord" werkzaam was als loods- lecht. Gedurende deze 25 jaren is hij bij 1 Njord-leden en daar buiten een populair rsoon geworden maar tevens een factotum Aan zijn zorg is de volle regeling van rds materiaal opgedragen en deze faalt >oit. Men kan zich Njord niet denken nder Hendrik. Door omstandigheden moest de feesl- huldigingsdag worden uitgesteld tot Sept. a.s. Alsdan zal hij door het Njord-bestuur, len en oud-leden des namiddags te 3 uur het Clubgebouw worden gehuldigd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Naamlooze Vennootschap Algemeen Tech nisch Handels- Ingenieursbureau „A. T. I. B. U.", Johan de Wittslraat 48. Leiden; Directeur: ir. E. H. van den Bosch Jr., Leiden Commissaris- K. Wernert, Mühl- heim. Maatschappelijk kapitaal f. 75.000, waarvan geplaatst en gestort f. 15.000. N.V. Texlielgoederen Handel Mij. „De Katoenbaai" v./h. N. Kloots, Haarlemmer straat 45. Leiden. Directeur: Th. J. Genet, Leiden. Commissarissen: P. A. de Gooyer, Wassenaar en C. C. Aalders, Leiden. Maat schappelijk kapitaal f. 100.000, geheel ge plaatst en gestort. Opheffing: Zee- en Riviervischhandel „Nooit Ge dacht", Noordeinde 10. Leiden. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Hollanösche Construe tiewerkplaatsen, Zoeterwoudsche weg 1. Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam, thans: N.V. Hol- landsche constructiewerkplaatsen. Aardewerkfabriek „de Rijn" voorheen H. Zaalberg. Jaagpad 22, Leiden. Wijziging zaakadres, thans: Hooge Rijndijk F. 158. Zoeterwoude. LOCAAL RITKSTELEFOONNET Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Augustus 1929. No. 2822 J. Blok vh. A. Ph. Cohen, Breestr. 143 a 2836 P. Chaudron, Heerenstraat 38. 2829 G. Crevecoeur, Leeuwerikstraat 8. 2809 G. Crommlin, Rijnsb.weg 142. 2841 fa van DijkTonis. Botermarkt 13. 2824 G. M. Friedhoff, Koppenhinksteeg 7. 2828 fa. M. Goddijn, Breestraat 47. 2818 G. A. Hoorn. W. Singel 97. 2804 Dr. S. Hoogerwerf. Z.W. Singel 59. 2839 A. Huisman, Breestraat 3. 2834 Lab. Dr. R. de Bruine Groeneveldt, Boerhavestraat 20. 2838 N.V. de Rijn, kunstaardewerkfabriek, Jh. H. Zaalberg, H. Rijndijk 97 F b. Ldd. 2821 Mevr. E. van der Plas Schaffer, Prins Hendriklaan 30, Ogt. 2830 G. Rijnders, Duivenvoordestraat 37. 2826 A. J. Stallinga, Wielmakerssieeg 23. 2831 S. E. Slokmans, Terweeweg 37, Ogt. 2843 J. W. H. Teding van Beekhout, Ter weeweg 4ö, Ogt. 2825 J. Vlasveld, Doezastraat 22. 2833 W. F. de Wolff, Lage Rijndijk 126-12S. 2832 J. P. H. Wolfman, Oude Vest 179. Gisteren slaagden te Amsterdam voor het examen LandmachinistMotordrijver, voorloopig diploma de heeren A. A. v. Eg- mond te Aarlanderveen en P. A. Tanis te Alphen, beiden leerlingen van de Land- machmistencursus verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Onder bevel van kapitein A. G. van der Hout, van het 6e reg. veld.-art. alhier, zal een detachement van dit korps, sterk 7 offi cieren, 15 onderofficieren en 65 korporaals en soldaten, met een afdeeling van 7 veld. van 16 tot 20 dc-'zer deelnemen aan de her halingsoefeningen der lichtingen 1924 en 1926 van het 15e reg. inf., in de omstreken van Nijmegen. Foto BLEUZé. ci. cl. I cl. f cl. .10 .18 i cl 100 cl. iaat age len, eel- slijk I ïeer I dan 192 eg! aantal deelnemers aan het inter nationaal oogheelkundig congres bezocht onze stad en poseert op het terrein van het nieuw Academisch Zieken huis toot onzen fotograaf. Door de Jongh'sWoningbureau te Oegst- geest is in opdracht van den heer J. B. de Minjer aangekocht het perceel Breestraat 53, ihotel „De Toelast" voorheen „Victoria" waarin een winkel zal worden gevestigd. Ter aanvulling van ons verslag van gisteren betreffende het bezoek van sen aantal deelnemers aan het oogheelkundig congres aan onze stad, zij nog medegedeeld, dat de toespraak van prof. dr. van Itallie namens den Academischen Senaat werd beantwoord door prof. mr. M. van Duyse uit Gent en die van den heer Reimeringer namens den emeenteraad door prof. dr. F, Terrien van Parijs. Beiden dankten in korle, doch hartelijke bewoordingen voor de vriendelijke ont vangst. Nadat de verschillende museum zalen waren bezichtigd en ververschingen waren genuttigd, vertrok het gezelschap per extra tram naar Scheveninge'n. De bekende kruideniers- en comesli- bleszaak van de firma Gebr. Rotteveel, voorheen C. Roodenburg Jzn., Haarlemmer straat 20. heeft inwendig een verbouwing ondergaan, waardoor het interieur in over eenstemming is gebracht met de eischen, welke de tegenwoordige tijd daaraan stelt. Alle kruidenierswaren zijn in laden keurig achter glas opgeborgen, evenals ae fijne vleeschwaren, bonbons en andere lekkernijen Het ontwerp voor de verbou wing werd geleverd door den heer Kraan: aannemer was de heer Groenewegen, ter wijl het keurige schilderwerk werd ver zorgd door de heeren van der Linden en Verlindt. Op 11 September '29 stonden 228 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven tegen 449 op 11 Sept. '28. NED. HERT. KERK. Eeroepen: Te St. Michielsgestel, P. v. d. Linde, te Nieuwerkerk (Z.) Te Oudemir- dum, A. v d. Kooy, te Kampen Te Ouwer- kerk (Z.), J. N. Drost,gep. O.-I. predikant te 's-Gravenhage Te' Willige Langerak, H. Bont, cand. te Huizen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Kampen, B. Oosthoek, te Dokkum. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Meliskerke, J. D. Barth, te Vlaardingen. CHRISTELIJK NATIONAAL SCHOOLONDERWIJS. 67ste Algemeene Vergadering. Gisteren is te Utrecht de 67ste algemeene vergadering der Vereeniging voor Christel. Nationaal Schoolonderwijs gehouden. Na de gebruikelijke opening heelt de voor zitter ,ds. M. van Grieken te Rotterdam, een openingsrede gehouden, waarin hij er op wees, dat de Vereeniging veel nuttig werk verricht, niet alleen financieel helpt, doch ook geestelijken steun biedt. Spr. noemde in dit verband de eigen inspectie voor eigen soortig escholen. Tal van scholen en be sturen zijn dan ook hoogst dankbaar voor wat de inspecteurs der Vereeniging doen. Spr. betuigde den inspecteurs dank voor den arbeid in het afgeloopen jaar verricht en hij wenschte den heer Gras geluk met de hem verleende Koninklijke onderschei- I ding. Wat de vereeniging teleurstelt, zeide spr. is, dat de vacature-ds. B. van Schelven nog j niet is vervuld. Prof. Waterink, door wiens verkiezing men een band wenschte te leg gen tusschen de Vereeniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs en het Ge reformeerd Schoolverband bedankte voor zijn benoeming, zoodat de vacature voort duurt. De aftredende leden der hoofdcommissie de heeren ds. C. Heemskerk te Dordrecht, Tijs H. van Eeghen en mr. D. W. A. Schut, beiden te Amsterdam, werden herkozen. De heer J. Janse te Biggekerke heeft ver der een inleiding gehouden over „De hu manistische wetsidee in het lager onder wijs", waarover eenige gedachtenwisseling volgde. Ten slotte brachten de inspecteurs de ge bruikelijke verslagen uit. is het 200 j geleden, dat de beroemde predi ker der methodisten: Joh. William Fletscher werd geboren. In Genève studeerde hij godgeleerdheid en werd daarna onderwijzer in Engeland, waar hij in aanraking kwam met de Methodisten. Vervolgens werd hij prediker le Madeley en Ialer leider van een Methodistencollege. In 1771 sloot hij zich nauw bij Wesley aan, wiens denk beelden hij ook verdedigde. Den 14den Aug. 1785 overleed deze beroemde prediker te Madeley. DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit de Volkenbondsstad. In den Volkenbondsvergadering van gis teren zijn de algemeene beschouwingen voortgezet Verschillende gedelegeerden be handelden wederom de facultatieve clau sule. De gedelegeerde van Australië ver klaarde gehoopt te hebben, dat hij een toe zegging met betrekking tot de onderteeke- ning der facultatieve clausule zou kunnen afleggen, doch Maandag is plotseling de Australische regeering omver geworpen, zoodat hij met het oog op deze nieuwe om standigheid van een verklaring moest ju- zien. De minister van buitenlandsche zaken van Roemenië Mironesco gaf de toezegging, dat Roemenië binuenkort dc facultatieve clausule zal onderl&ekenen, d.w.z. dat de Roemeensche regeering nog niet voornemens is reeds tijdens deze Volkenbondsvergade ring daartoe over te gaan, tenzij het op tantengeschil met Hongarije nog in de loopende zitting zou worden bijgelegd. Zoo als men weet heeft Hongarije de faculta tieve clausule reeds onderteekend. Zou Roemenië dat ook doen,, dan zou dit dus tengevolge hebben, dat Roemenië verplicht zou zijn het geschil over de optanten aan de uitspraak van het Haagsche internatio nale gerechtshof voor te leggen. De minister van buitenlandsche zaken van Ierland heeft daarentegen de verklaring afgelegd, dat hij nog tijdens deze Volken- bondsvergadering tot onderteekening der facultatieve clausule zal overgaan en dat hij bovendien bereid is aan het Iersche parlement voor te stellen de toetreding van Ierland tot de algemeene acte voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen in haar vollen omvang, dus ook met betrekking tot de verplichte arbitrage in niet-juridische geschillen. De minister van buitenlandsche zaken van Ierland was de laatste spreker bij deze algemeene be schouwingen. Verder heeft gisteren de gedelegeerde van Columbië een motie ingediend waarbij de Volkenbondsvergadering zou besluiten dat de Volkenbondscommissie voor de geleide lijke ontwikkeling van de codificatie van het internationale recht onder voorzitter schap van den Zweed Mammerskjöld haar werk zal moeten voortzetten. De motie spreekt den wensch uit. dat de commissie Hammerskjöld, waarin Nederland door mr. Loder is vertegenwoordigd, na de Haagsche codificatie-conferentie van Maart van het volgend jaar, weder zal bijeenkomen. De voorzitter van de Volkenbondsverga dering had nog gehoopt aan de Volken- bondsvergadering te kunnen voorstellen wat gebeuren moet met de door China in gediende motie over de toepassing van ar tikel 19 van het Volkenbondsverdrag be treffende de herziening van verouderde verdragen, doch zooals wel te voorzien was .heeft deze motie levendige beroering in Volkenbondskringen gewekt en was het de agendacommissie ondanks een zitting van twee uren nog niet mogelijk om een voorstel aan de Volkenbondsvergadering te doen hoe en door welke commissie deze Chiueesche motie zal moeten worden be- handeld. Voorts hebben drie commissies vergaderd die voor de ontwapening, die voor het bud get en die voor de sociale kwesties. De eerste behandelde de stichting van een draadloos sta/tion van den Volkenbond, opdat ook in crisistijden Genève ongestoord met de Volkenbondsstaten in verbinding zou blijven en daardoor het veiligheidsge voel der stateD vermeerderd zou worden. Tenslotte sprak de commissie zich uit voor 't volgende voorst el dDe Volkenbond zal eigenaar van het 6tation zijn, doch in normale tijden zal het station ook commer cieel geëxploiteerd worden door middel van de mRadio Suisse". Voor de uitbreiding van het reeds bestaande station der ..Radio Suisse", dat in handen van den Volken- bond zou overgaan zal ongeveer 1.500.000 goudfranken noodis: zijn. terwijl het tekort per jaar geschat wordt op 200.000 goudfran ken, die dan ten laste van den Volken bond zouden komen. De tweedf keurde de begrooting van het Haagsohe Hof goed, waarna de algeipeene begrooting van den Volkenbond in behan- BINNENLAND. De geregelde postvliegdienst tusschen Nederland en Indië is hedenmorgen geopend. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, lste Blad). De jaarvergadering der Christelijke Werk gevers. (Binnenland, 3e Blad). Nadere bijzonderheden omtrent de scheeps ramp op de Schelde. (Gemengd, 2e Blad). Bij Soest is een onde man op een onbe- waakten overweg door een sneltrein ge dood. (Gemengd, 2e Blad). De moord te GiessenNienwkerk; be handeling der zaak door het Amsterdamsch Gerechtshof, (lste Blad). De uitspraak van het Hoog Mil. Gerechts hof inzake de malversaties bij het land- stormverband te Leiden. (Laatste Berich ten, lste Blad) BUITENLAND. Rcndom de zitting van den Volkenbond. (Buitenlle Blad). Nieuwe arrestaties in verband met de bomaanslagen in Dnitschland. (Buitenl. ett Tel. le Blad). De Graf^eppelin toeri boven Dnitschland. (Buitenl. Gem. 2e Blad en Tel. le Blad). deling werd genomen, die 200.000 goudfranc hoog er is dan vorig jaar. De derde besprak speciaal de kwestie der kin der welvaart. Stresemann heeft intusschen thans ook Genève verlaten, en gaat met vacantia. Voor zijn vertrek had hij nog een uitvoe rig onderhoud met den Oostenrijkschen bondskanselier, waarbij verschillende tus schen beide landen hangende vraagstuk ken behandeld werden. De internationale bank volgens het plurt- Young zal georganiseerd worden door een commissie, bestaande uit leden, die be noemd worden door de staatsbanken van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië. België, Ver, Staten en Japan. Men hoopt de eerste bijeenkomst in Brus sel te houden op 23 September. DUITSCHLAND. Ee arrestaties in verband mei de bomaanslagen. Over .de arrestaties in verband met de jongste bomaanslagen nog het volgende: Na de eerste drie bomaanslagen te Ham burg, richtte zich de verdenking tegen een zekeren kring van personen, die ook bij den moord op Rathenau en den aanslag op Se vering de hand in het spel hadden. Zij werden nauwkeurig nagegaan, terwijl ook de straten en wegen werden bewaakt, vooral die naar Altona. Dit geschiedde eerst in het geheim, waarbij de ambtenaren de nummers der auto's opschreven, doch vele wagens reden zoo snel, dat de nummers niet zichtbaar waren. Men zette daarop wegwerkers aan den arbeid, die voor de leus de straat moesten herstel len, doch waardoor de auto's werden gedwon gen langzaam te rijden, zoodat de nummers konden worden genoteerd. Zoo bemerkte men, dat steeds weer dezelfde wagens voor bijreden, als ergens een aanslag was ge pleegd. Vooral één anto, de I. P. 35083, trok sterk de aandacht en er werd geconstateerd, dat deze na den jongsten aanslag te Lüneburg met een verdacht voorwerp naar Heideck reed. Een ambtenaar achtervolgde per mo torfiets de auto. doch moest door een defect aan zijn machine de vervolging staken. Dinsdag kreeg de politie bericht, dat de wagen te Krempe stond. Bij onderzoek ble k dat de thans aangehouden Nickel de auto daar had laten staan en zelf naar Hamburg was vertrokken, alsmede, dat hij het ge heimzinnige voorwerp mee naar Hamburg had genomen en bij den bankemployé Piinjer had afgegeven. De politie deed een inval bij Piinjer en vond in een boekenkast een ge heel gereedgemaakte bom, van dezelfde o rt als bjj de jongste aanslagen was gebruikt. Zjj nam daarop Piinjer in hechtenis. Bij zjjn terugkeer nnar Krempe werd Nickel gearresteerd. Hri bekende het bewuste pak ket bü Piinjer te hebben bezorgd. Nickel, een ca. 40 jarig man. was surnu merair t» Kiel. of hri kapitein bij de politie is geweest, wordt onderzocht. Hij hezocht vaak het redartiebureau van het blad „Das Landvolk" te Itzehoe. Thans werd ook hier het onderzoek voort gezet, dat leidde tot de arrestatie van den hoofdredacteur Bruno von Salomon, den se-

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1