;i GEMENGD NIEUWS. den moord in den haag dr electrischen stroom gedood. lüto tegen de gooische 1 stoomtram gereden [locomotief gelicht. over den kop geslagen. tegen een boom gereden. de onbewaakte overwegen. branden. deensch schip in nood. verdronken. scheepsramp in finland engeland wint den schneidercup. twee spoorwegarbeiders vermorzeld. een aanslag. huis ingestort te napels. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 September 1929 Tweede Blad No. 21315 EEN SCHOTSCHE HOOGLANDER IN AOTIE. Meer dan 18.000 toeschouwers volgden bij de opening van de beken de Aboyne-wedstrijden de verrichtingen van de Sohotsdhe Hooglanders. Hierboven Matteland, een kampioenathleet m actie. ENGELAND HEEFT DE SCHNEIDER-CUP RACE ZATERDAG GEWONNEN. De Britsche piloot "Wag- horn werd individueel winnaar. Een kijkje op de enorme menigte die de races langs het strand gadesloeg. GROOTSTE HOTEL VAN NEW-YORK Jtrt zijn voltooiing. Het bevat niet min- J dan 2500 kamers en overtreft alle |jDdere hotels in luxe en afmeting. Het prachtige bouwwerk. IN DEN OUDERDOM VAN 73 JAAR is te Amsterdam overleden de heer Matthieu Luchsinger, consul van Zwitserland en jarenlang een bekend figuur op de graanbeurs te Amsterdam RADIO IN EEN TAXI. Een Engelsche taxi-onderneming in Engeland heeft zioh radio-ontvangtoestellen in haar w agens aangeschaft, in de taxi-centrale bevindt zioh een uitzendpost, waardoor de rijdende taxi"e onderweg gewaar schuwd kun nen worden. ZONDAG ZIJN TE DEVENTER DE KEUR- WEDSTRIJDEN GEHOUDEN VOOR DEN N.VU. Eem aardig spelmoment int den wed strijd tusschen Rood en Blauw, (voor hot doel van de Blauwen. De trambeambten gehuldigd. directeur van de Haagsahe Tram- kt schappij ir. Montijn, heeft Zaterdag lie directiekamer de drie trambeambten rangen, die zich hebben onderscheiden ji het verleemen van hulp aa<n de door moordenaar van mevr. O. gewonde «houdster van de vermoorde en door aanhouden van den (moordenaar. Ir. fctijn heeft deze beambten de heeren Ken, bestuurder, en Meijer en Van de pe, conducteurs, gecomplimenteerd met f kranig gedrag en hun een gratificatie rbandigd. I In den Koninklijken Schouwburg ie 's-Gravenhage. 6 27-jarige hulpmonteur bij de Electri- |t Centrale in Den Haag,. J. B., wonende i v. d. Veldestraat ie Zaterdagmiddag i 3 uur bij het verrichten van werk lieden in den Schouwburg, door ©iet stroom getroffen. Men heeft nog de levensgeesten op te wekken, P bij aankomst in het Q^m. Ziekenhuis Men Zuidwal bleek de man reeds te I overleden. aw'.erdagmorgen kwart voor negen heeft ernstige botsing plaats gehad tusschen Gooische Stoomtram en een personen- De tram kwam van Laren. De auto bestuurd door den eigenaar den heer Bussum. Een dochtertje van den heer B. en een nidht en een neef zaten in. De heer Van B. sdhijnt de tram gezien noch gehoord te hebben. Juist bij den Brediusweg wilde inslaan, de auto door de tram gegrepen, waar de wagen gedraaid en een eind terug werd. De linkerdeur werd door beotnotief afgerukt. De auto is totaal ipld. Wonder boven wonder zijn de in- 'deD er betrekkelijk goed afgekomen, nichtje heeft een hoofdwonde eD de 7 B. zelf een wond aan de hand. De ief is geheel uit de rails gelicht. Het was tijdelijk gestremd. Naar oog- fa) verklaren moet de schuld bij den :uurder liggen. De tram reed zeer am. locomotief van den bij Meppel ver on- 1 trein is uit de Smildervaart ge- c z<x>dat de brug thans weer gesloten fTorden. Gisteren reed D. Helbe uit Baarn op zijn motor ter hoogte van Verschuur (bij Amers- foort). Door een kuil in den weg sloeg de motor over den kop. De motorrijder bekwam een schedelfractuur. Per ziekenauto is de man naar het Zie kenhuis te Amersfoort overgebracht ,Dr. Aghina stelde een ernstige schedel breuk vast. De toestand was van dien aard, dat den zwaargewonde de laatste H.H. Sacramenten moesten worden toegediend. Twee ernstig gewonden. Gisteravond omstreeks half acht is in de Zandvoortsche laan bij Zandvoort een ern stig auto-ongeluk gebeurd. In de bocht bij het kanaal van de waterleiding reed een rijtuig, gevolgd door een auto, die, daar den weg vrij was, den wagen wilde passeeren. Op het moment, dat het rijtuig en de auto zich naast elkaar voortbewogen in de rich ting Haarlem kwam een motorrijder uit Zandvoort met groote snelheid aangereden, die op dat moment de beide voartuigen trachtte te passeeren. De manoeuvre mis lukte evenwel met het noodlottig gevolg, dat de motorfiets tegen een boom reed. Door den schok werd de motorfiets, waar op zich nog een duo-rijder bevond tegen de auto geslingerd. Laatstgenoemde, zekere G. J. H. uit Haarlem, bekwam een bekken fractuur De bestuurder H .1 B.. eveneens uit Haarlem, en stucadoor van beroep, liep een hoofdwonde op. Eén do ode en één zwaar gewonde. Zaterdagavond omstreeks negen uur is er bij den onbew a-akten overweg van de halte Busselo (gem. Lonneker) een ernstig on geluk gebeurd. Een auto, waarin 2 perso- sonen zaten, is tegen, een daar passeeren- de losse locomotief gereden, waardoor de auto geheel verbrijzeld werd. Een der in zittenden, G. W., werd gedood, terwijl dc and-ere, G. Z., ernstig gewond naar het zie kenhuis te Enschedé is overgebracht. Te Vledder is de boerderij van K. Warn- ders door onbekende oorzaak afgebrand. Eenige varkens kwamen daarbij om. Zaterdagmorgen omstreeks halftien brak brand uit in de autogarage en stalhouderij van gebr Verstege te Ridderkerk. De auto's konden in veiligheid worden ge bracht evenals de voorraden benzine. De brand is ontstaan door hei springen van een lasdhapparaat. Verzekering dekt de schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Best bij Eindhoven de boerderij van Beerendonfc afgebrand. De bewoners wisten zich nog bijtijds in veiligheid te brengen, j De bperderij is laag verzekerd, de inboedel in het geheel niet. De ooTzaak van den brand moet gezocht worden in het omval len van een petroleumlampje in de schuur. BUITENLANDSCH GEMENGD. Uit Dantzig wordt gemeld: Het 3500 ton metende Deensche stoom schip „Dan", dat Vrijdagmiddag met een bemanning van 25 koppen 3200 ton kolen de haven van Dantzig had verlaten met be stemming naar Helsingfors, moet gezonken zijn. Zaterdagmorgen omstreeks 4 uur werd kort na elkaar drie S. O. S.-seinen van de „Dan" opgevangen, waaruit men opmaakte, dat het schip in grooten nood verkeerde. Op de vragen per radio om zijn positie op te geven heeft het schip niet meer geantwoord, zoodat aangenomen moet worden, dat het ge'zonken is. Het marinestation Sillau heeft dadelijk een torpedoboot uitgezonden, die echter evenmin als een uit Warnemünde opgeste gen vliegtuig totdusver een spoor van het vermiste schip kon vinden. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat het 9chip bij Got land op een mijn geloopen is. Gisternacht omstreeks 2 uur is te Am sterdam een beschonken man in de Lau riergracht gesprongen en verdronken. Bij Venlo is de lL-jarige B. uit Blerick bij bet baden in de Maas verdronken. Uit bet merengebied van Tammerfors wordt melding gemaakt van een ernstige scheepsramp. Een stoomboot met 100 pas sagiers aan boord is nabij deze plaats tijdens een storm omgeslagen en binnen een minuut gezonken. Men vreest dat tenminste 80 per sonen den dood in de golven gevonden heb ben. Volgens een nader bericht bevonden zich aan boord van de Finsche boot, die den naam .Kuru" droeg, 200 passagiers, van wie er 150 verdronken moeten zijn. Nader wrordt gemeld: De ramp speelde zioh reeds tien minuten nadat het schip de haven van Tammerfors verbaten had, af. Plotseling verdween de •voorsteven in de diepte. Enkele passagiers Kijk Elsje, dat is de studentenjas van mijn broer heelemaal ecbt fluweel". O mijn broer Otto heeft nog een veel mooiere, niet waar, Mama. Pa heeft U van daag juist voorgelezen, dat Otto's nieuwste jas verzilverd is". wisten de reddingsbooten te bereiken, doch weldra sloegen deze door den sterken wind om. Velen konden zich vastgrijpen of zwem mende in veiligheid brengen, terwijl ver scheidene anderen door het stukslaan der vensters van het zinkende schip zioh op het laatste moment konden bergen. Volgens berichten uit Tammerfors heeft men tot gistermiddag ongeveer 100 lijken geborgen. Nog steeds drijven lijken aan land. Daar zich veel passagiers aan boord I bevonden en veel vrouwen en kinderen in j de kajuiten waren, kan het aantal slacht offers nog steeds niet worden vastgesteld. In ieder geval bevonden zich 150 personen aan boord. 23 personen zijn gered, zoodat men een aantal dood-en van ongeveer 130 verwachten kan. De kapitein van het vcr- ongelukte schip, die zich onder de geredden bevindt, vertelde over het verloop van het ongeluk, dat verscheidene tot 10 M. hooge golven over het schip sloegen. De passa giers waren bang geworden en een deel van hen deed reddingsgordels en zwem vesten om. Plotseling bad het schip slagzij gemaakt, wat misschien nog versterkt wer(J doordat bijna alle passagiers aan loefzijde van het schip waren geloopen. Het schip helde heelemaal over. Op dek en in de ka juiten ontstond een paniek. Hartverscheu rende tooneelen speelden zich af op de nauwe trappen en binnen enkele seconden zonk het schip. Voordat het s.9. .,,Tarjanne" dat zich in de nabijheid bevond op de plaats des onheils arriveerde, waren de meesten reeds verdronken. In de dorpen is gisteren een treurdienst gehouden. De mensehen verschenen met een breeden rouwband om. In Tammersfor* hebben den gebeelen nacht de kerkklokken geluid. Al-le theaters en restaurant© zijn gesloten. Een uursnelheid van bijna 528 K.M. Zaterdag zijn te Sol ent (Engeland) de wedstrijden gehouden om den Schneidercup, waarvoor enorme belangstelling bestond. De af te leggen baan was een veelhoek van 31 mijlen lengte. Allereerst Waghorn (Enge- land) Zijn gemiddelde snelheid was 525 1 K.M. 750 M. per uur, wat een nieuw wereld record is. De Italiaan Del Molin bracht het tot -457.28 K.M de Engelschman d'Arci Grey j tot 451.91 K.M. Cadringher (Ital.) was slechts even in de lucht en moest toen een nood- landing maken Atcherley (Engeland) maakte I een gemiddelde snelheid van 523,79 K.M., terwijl hij in de derde ronde een sne'lheid bereikte van 531 20 K.M. Wegens het ver keerd nemen van een bocht (loen zijn bril met olie overdekt was!) werd hij echtei ge diskwalificeerd. Tenslotte moest de Italiaan Monti een noodlanding maken. Engeland won dus den Schneidercup. Te Dilbeek, bij Brussel, zijn op den spoor weg BrusselOostenJde twee arbeiders, die een wissel repareerden en voor e'en goede rentrein uit den weg waren gegaan ^oor een sneltrein verrast en letterlijk vermorzeld. Del persattaché bij de Hongaarse he legatie te Weenen, de heer v. Ziegler, i9 in, zijn werkkamer door een Hongaar met een revolverschot aan de heup niet ernstig ge kwetst. De dader is gearresteerd. Het is de oud-advocaat en dagbladgever dr. Koloman Budei uit Fünfkirchen. Na de opheffing van zijn courant was hij mede werker aan verschillende Hongaareche bla den geworden; wegens zijn artikeilen haJd! hij herhaaldelijk een veroordeeling gekregen. Om zich aan zijn straf te onttrekken, had hij Hongarije verlaten en te Pressburg en Weenen verblijf gehouden, zonder werk te vinden. Van hieruit had hij talrijke verzoe ken gericht tot de Hongaarsche regeering om gratie of vergunning om terug te keeren. Daar deze stappen vruchteloos bleven, had hij besloten eén gewelddaad te plegen, om de aandacht van het publiek op zich- te vesti gen. Daar het onrecht op journalistiek ge bied lag, had hij den aanslag op den pers- attaché gepleegd, dien hij echter slechts had willen kwetsen. Persoonlijke redenen daar toe bestonden niet, hij kende v. Ziegler vol strekt niet. Zaterdag is te Napels een huis ingestort, tengevolge waarvan zes personen werden gedood en 20 min of meer ernstig gewond. Het ongeluk geschiedde met een twee verdiepingen hoog huis in een der dichtst bevolkte wijken van Napels. Omdat het hui9 als bouwvallig bekend stond, was de tweede verdieping gelukkig onbewoond. Ondanks de herhaalde klachten der be woners liet de eigenaar zich aan den toe stand van het perceel weinig gelegen liggen. Zaterdagavond bezweken de oude muren en het dak kwam naar beneden, waardoor ook de zoldering en eerste verdieping in stortte. In het gebouw waren ook werkplaat sen gevestigd. Alle aanwezige arbeiders en arbeidsters werden onder de puinhoopen bedolven. Militairen en brandweer begonnen on middellijk het reddingswerk. Eerst tegen 11 uur 's avonds werd onder het licht der schijnwerpers het eerste lijk van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Van de gewonden verkeeren eenigen in levensgevaar, terwijl bovendien nog eenige menschen worden vermist. Bij het reddingswerk werden nog twee leden der fascistische militie door vallende balken zoodanig gewond dat zij in het zie-i kenhuis moesten worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5