Zenuwstillend MIJNHARDT'S Zenuw tabletten Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 September 1929 Derde Blad No. 21314 AT HET BETEEKENT OM PRESIDENT TE WEZEN DE AVONTUREN VAN ADAMSON. li Buitenl. Weekoverzicht. VACANTIE-WANDELINGEN HER EN DER. NECDOTA LEIDENSIA. door CALVIN COOLIDGE, d-president van de Vereenigde Staten. t bevoegdheden van een Amerikaansch President Wanneer ik mij de verschillende erva ren te binnen breng uit de jaren, welke in Washington doorbracht, dan eerst be- rjjp ik hoe onmogelijk het is een voldoende Bschrijving te geven van het ambt van ident. Eenige korte paragrafen in de ?ndwet van de Vereenigde Staten om- kijven al zijn wettelijke verplichtingen, schillende wetten in een tijdperk van jeveer anderhalve eeuw hebben zijn he elheden aangevuld. Men kan al deze Relingen analyseeren. Alles wat zijn ko- »n en gaan betreft kan men vertellen. De Uüs van zijn dagelijkseh leven kan men en kennen. Men kan de uitwerking na il van zijn bestuur over zijn eigen land rer de verdere wereld. Zijn werk- Ihode. zijn medewerkers, de plaat? waar woont, dat alles kan men beschrijven, ür het samenstel, dat geschapen wordt t al deze dingen en nog vele andere, de hoogheid van het ambt vormen, pen zich niet tot een omschrijving. Even- de heerlijkheid van den morgen bij net aan van de zon, kan men dat alles alleen lergaan maar het kan niet verte'd rden. lij de vervulling van de plichten aan dit verbonden, is er één Tegel bij aPe adelingen, welke van grooter gewicht is alle andere. Dat beslaat hierin, dat nooit iets moet doen. dat iemand ders voor u doen kan. Gelijk alle andere Is woTdt ook deze bewezen door zijn uit keringen. Maar deze regel duidt een Ming aan. welke men nauwkeurig moet jen. om te voorkomen dat men geheel in lag wordt genomen door allerlei details, ardoor men maar weinig gelegenheid ffhoudt om de noodige aandacht te wij- aan belangrijke zaken van staats- taur. üvenals andere regels, moet men ook bij een belangrijk voorbehoud zorgvul- in acht nemen om van succes verzekerd •ezen. Het is niet voldoende om details «iemand anders over te laten. Zij moe- worden overgelaten aan iemand die loe bekwaam genoeg is. Het president- ap is in de eerste plaats een uitvoerend M. Het staat aan den top van ons regee- ■sstelsel. Het is een plaats waar in ite ressort a-Me vraagstukken worden ge- :ht, waarop alle anderen niet in staat een antwoord te geven. De ideale om het ambt goed te laten function- en is om op de verschillende posten nen te plaatsen van voldoende be- mheid, zoodat zij zelfs alle vraagstuk- kunnen oplossen, welke in hun rechls- i rijzen. Indien er een moeilijke toe- ontstaat in Nicaragua, dan kan een als generaal Mc Coy dat wel in orde :?n Wanneer wij geschillen hebben Mexico, dan kan een man als Morraw wel oplossen. Wanneer er onrust cht op de Philippijnen .dan kan een als Stimson dat wel weer doen beda- En een dozijn bekwame, moedige, dege- mannen van ervaring in het Huis en den Senaat kan de vraagstukken van tevenden aard best oplossen. c Iel is wijs gezien als een President ai- mogeliiken raad van bevoegde per- i inwint, maar tenslotte moet hij zelf eind-beslissing nemen. Niemand kan hem de verantwoordelijkheid deelen. snand anders kan zijn beslissingen voor nemen. Hij staat middenin de zaken niemand anders kan staan. Indien eren fouten maken, kunnen die wor- verzacht, en vaak kan een middel tot tfel dezer fouten worden bedacht. Maar ticsluiten van den President zijn defini- en gewoonlijk onherroepelijk. Dit nu tnt den ontstellenden last van zijn Niet alleen is de welvaart van öOO.OOO van zijn landgenooten toever trouwd aan zijn hand, maar vaak de vriendschappelijke betrekkingen de geheele wereld. Op zijn bevel zou de kanonnen van een geweldige vloot of daar in de wereld in actie kunnen en door hun ijzeren macht dood verderf teweeg brengen. Zijn beschik- !*n geven de macht om de justitie uit Kfenen, leggen boeten en straffen op. aan wetgevende maatregelen kracht '.tie i van wet,-en beslissen verder over de le vensbelangen van de natie, Practisch ver vullen alle civiele en militaire autoriteiten van hel gouvernement, behalve het Con gres en de gerechtshoven, hun ambt krach tens zijn believen. Hij benoemt en hij kan ontslaan De billioenen dollars van de rijksinkomsten worden ingezameld en uit gegeven onder zijn leiding. Het Congres maakt de wetten, maar het is de President die beslist of ze zullen worden uitgevoerd. Een macht, zoo groot in zijn uitwerking, is nooit toevertrouwd geweest aan eenig re- geerend souverein. Toch oefent de President zijn bevoegd heden uit in overeenstemming met de Grondwet en de wet. Hij is in waarheid de waarnemer der belangen van het volk. daar hij de bevoegdheden uitoefent, welke het volk hem heeft toevertrouwd. Sommige Presi denten hebben gemeend dat aldus te kun nen uitleggen, dat zij een machtiging had den verkregen om elke daad te verrichten, welke de Grondwet, of misschien de wet, niet in het bijzonder verbiedt. Anderen hebben het zoo opgevat, dat hun bevoegd heden zich alleen uitstrekken tot zulke handelingen, waartoe zij speciaal waren gemachtigd door de Grondwet en de wet ten. Dit heeft mij altijd een hypothetisch waagstuk toegeschenen, dat men moeilijk, te voren kon oplossen. Het komt mij de beste manier voor om elke voorkomende quaeslie zelfstandig te beslissen naar haar beleekenis. Van Jefferson wordt gezegd, dat hij de stelling heeft verdedigd dat er geen grondwettelijke volmacht bestond om het grondgebied van de Vereenigde Staten te vergroolen, maar wanneer hij voor het feit stond, zou hij niet aarzelen den aankoop van Louisiana te sluiten. In alle gewone gevallen zullen de verschillende bevoegd heden, welke den President zijn verleend, wel voldoende blijken om voor het wel varen van het land te zorgen. Dat is alles wat hij noodig heeft. Alle voorkomende gevallen kunnen wor den vereenvoudigd en vele kunnen volledig worden opgelost, door toepassing van de Grondwet en de wet. Indien gedaan wordt wat in zulke gevallen vereischt is, dan is er geen gelegenheid meer voor critiek, en zelden zou zoo iets beter kunnen worden afgedaan. Eens kwam er een commissie bij mij met een voorstel om maatregelen vast te stellen tot regeling van de bevoegdheid harer leden. Daar zij onderling verdeeld waren, wilde elke partij van mij een beslis sing hebben tegen de andere. Zij deden dit omdat daaT het altijd in den aard ligt van een commissielid om te beweren dat hij volkomen onafhankelijk is van den Presi dent zij meenden dat een presidentieele tusschenkomst tot overeenstemming zou kunnen leiden. In dit geval viel het mij in dat het deuarlement van Justitie het best zou kunnen uitmaken wat in de ge geven omstandigheden voor deze commissie noodig was. Een bepaling van de wet stelde vast. dat het Congres de bevoegdheden van de leden dezer 'commissie had omschreven, en dat zij niet door bevelen van anderen de macht van haar individueele leden kon ver- grooten of verkleinen. Op die manier wr.s hun probleem opgelost, gelijk zoo menig an der eenvoudig door na te gaan wat de wet vereischt. Het Staatsministerie is het orgaan, waar door de President zijn conslitutioneele be voegdheden uitoefent bij onderhandelingen met andere mogendheden Aangezien deze aangelegenheden aan voortdurende afwis selingen onderhevig zijn, geeft dit departe ment geen jaarlijksch verslag daarvan aan den president, die dan ook aan het Congres alleen van den algemeenen gang van zaken aan de departementen kennis geeft. Alle be sprekingen met vreemde regeeringen worden door het Slaalsdeparlement gevoerd, en de vertegenwoordiger van een vreemde mo gendheid zou dan ook niet door den Presi dent ontvangen kunnen worden zonder een beschikking van het Staatsministerie. Alleen door tusschenkomst van dit mi nisterie kunnen buitenlandsche diplomaten toegang krijgen tot den President. Wanneer een ambassadeur of gezant zijn geloofsbrie ven moet aanbieden, brengt de onder-secre taris van Staat hem naar hef Witte Huis en begeleidt hem naar de „Groene Kamer". Eerst nadat de President plaats heeft ge nomen in de Blauwe Kamer, met zijn adju danten, wordt de diplomaat bij den Presi dent gebracht. De gezant biedt dan zijn ge loofsbrieven aan met een korte, formcele toespraak, waarop de President op dezelfde manier antwoordt. Wanneer de wederzijd- sche betuigingen van vriendschappelijke belangen en goede gezindheid zijn uitgewis seld. wordt de begeleidende staf van den diplomaat in de kamer geleid om ook te worden voorgesteld, waarna de President zich terugtrekt. Uitgezonderd in de gevallen waarin buitenlandsche officieele personen voor een audiëntie op deze wijze worden voorgesteld, eischt de etiquette van het Witte Huis dat zij, die tegenwoordig zijn, moeten blijven totdat de President en de Meesteres van het Witte Huis zich uit de kamer terug trekken. RECLAME. an zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 et- Bij Apoth. en Drogisten 1993 Vredeski ank en klinken lnid - In Palestina blijft het rommelen. De conferentie van Den Haag 1929 is ietwat stroef geëindigd, doordat geen open bare slotzitting een waardig slot bracht in overeenstemming met het groote feit van het bereiken van een vergelijk over de gansche linie. Niettemin blijft de betecke- nis van deze gelukkige oplossing natuurlijk onverminderd! En bovendien hebben do kopstukken der conferentie zich meer dan voldoende geuit in interviews etc., over de waarde der verkregen resultaten, zoo dat deze moeilijk zijn mis te verstaan. Den Haag leverde den grondslag voor een ver dere vreedzame ontwikkeling in ons we relddeel Wie daaraan nog mocht twijfelen, wende den blik naar Genève, waar de Volkenbond in vergadering bijeen is gekomen. Daar ziet men het succes van Den Haag zich weerspiegelen in de besprekingen, die m hoofdzaak zijn gewijd aan den vrede in den meest algemeenen zin. Ware Den Haag geëindigd zonder overeenstemming, Genève zou een mislukking zijn gewordengeen enkel punt zou daar naar voren kunnen zijn gebracht dat than6 is aangeroerd! Groote beslissingen stonden niet op hei. program vaa de vergadering van den Vol kenbond, die juiöt haar beteekenis erlangt door de algemeene vredesactie, die daar na Den Haag mogelijk is gebleken. Vrede en ontwapening, dat zijn toch de twee onder werpen, die te Genève zich nieuw bloed van onschatbare waarde zagen toegevoerd. Om te beginnen heeft de nieuwe Engel- sche premier McDonald in zijn aangekon digde groote rede een paar aankondigingen gedaan van onschatbare waarde, terwijl voorts Briand voor den dag is gekomen met. ziin „Vereenigde Staten van Europa"! McDonald heeft in de eerste plaats aan gekondigd het onderteekenen door Eng-- lard van de z.g. facultatieve clausule, het geen in volslagen overeenstemming is met zijn uiting, dat de Volkenbond zich moeu aanpassen aan het Kellogg-pact m.a.w. ge heel en al moet afzien van den oorlog als instrument om gelijk te krijgen in een of ander geding. Dat is een groote vooruit gang, temeer, waar ook Canada en Austra lië zich daarbij aansluiten. Dat Zuid-Afrika nog bezwaar maakt, behoeft niet al te tra gisch te worden opgenomen Verder deed de Engelsche premier de voorspelling, dat tusschen Engeland en Amerika zeer spoedig volledige overeen stemming is te verwachten inzake de ont wapening ter zee, zoodat de zeemogend heden binnen afzienbaren tijd zullen wor den opgeroepen om te confereeren over een beslissend resultaat in deze materie en hoewel uit Amerika niet zulke optimis tische klanken komen, mag men toch ver trouwen, dat McDonald niet zonder reden zich uitte als hij deed Ook Briand roerde het zoo belangrijke pimt der ontwapening aan. maar hield zich meer aan de oppervlakte. Voor de zooveel- ste maal schoof hij de idee der veiligheid naar voren en een te groot vertrouwen kunnen wij daarin nog altijd niet stellen,' waar immers over de veiligheid zoo hemels breed van opinie is te verschillen! Godijk opgemerkt kwam hij tevens op de proppen met zijn plan van de Vereenigde Staten van Europa, doch evenzeer aarzelend en ADAMSON VINDT EEN NIEUWE METHODE UIT OM EEN DRAAD DOOR EEN NAALD TE STEKEN....! oppervlakkig. Dit laatste behoeft echter minder te verontrusten, daar op dit ter rein, bestrijkend het uitgebreide gebied der tarieven enz., de eerste sta-ppen nog gezet moeten worden, zoodat een te hard van stapel loopen eerder fnuikend dan op bouwend zou werken De idee is geplant Alles bij elkaar genomen, geeft Genève een beeld van vooruitgang te aanschouwen, dat zich schitterend aansluit bij het fraaie a-ccoord van Den Haag, dat den naam vaD onze residentie wel zal blijven dragen,! De vredesgedachte heeft afgeloopen week wel hoogtij gevierd, waar immers ook het in het Verre Oosten dreigend conflict tus schen China en de sovjets tot een bevre digende oplossing is gekomen. Het Hemed- sche Rijk heeft na lang aarzelen ingezien, dat het moest inbinden, waar het geen sympathie kon vinden voor zijn streven om zich zoo eenvoudig los te maken van oude banden. Zoowel Engeland als Amerika gaven duidelijk te kennen, dat aan een opheffen der z.g. exterritoriale rechten zonder meer niet te denken viel en in over eenstemming daaimee heeft China daa».«p besloten op den Oosterspoorweg de oude toestanden eerst te herstellen, om dan straks te onderhandelen over wijzigingen in het beheer daarvan. Voor dé sovjets dat een politieke overwinning, waarmede zij zeer blij zullen zijn. Voldoende was ge bleken, dat een oorlog toch niet- werd aan gedurfd. Als nu maar geen nieuwe moei lijkheden zich voordoen en daarmede moet in het Verre Oosten altijd worden gerekend dan lijkt op den duur een op lossing niet tot de onmogelijkheden te be- hooren In Palestina laat een de beide partijen bevredigende oplossing echter nog op zich wachten. Dank zij de in allerijl aangevoer de Engelsche versterkingen is momenteel de rust nagenoeg hersteld, doch een ver zoening is nog verre. En gemakkelijk zal het ook niet gaan deze te bewerkstelligen. Het Zionisme heeft zich als het ware mees ter gemaakt van Palestina om daar te ves tigen een nieuw rijk der Joden. Wat moet- er evenwei dan gebeuren met de Arabie ren. die er nu nog errootendeels heer en meester zijn 1 Zij hebben niet het plan om plaats te maken! Het is voor Engeland als mandataris van den Volkenbond over dif gebied een netelige kwestie, die door de leidende figuren daar o.i. wel iets tc ge ringschattend wordt opgenomen. Herstel der rust met de wapenen geeft nog geen oplossing van het waagstuk zelf! Gezien deD steun uit de Mobammedaanschp we reld voor de Arabieren zal Engeland zich ook nog wel tweemaal bedenken om zonder meer partij te trekken voor de Zionisten Parijs, 25 Aug. '29. Parijs leeft nu in een ernstige stemming, in een stemming van afwachting. De kran ten nemen maar nauwelijks eenige notitie van de verschillende kleine dagelijksche ge beurtenissen ,die in andere omstandigheden tot lange artikelen aanleiding zouden heb ben gegeven. Alle blikken, alle gedachten zijn nu gericht op een bepaalde, u welbe kende, stad in het buitenland, waar beslist wordt over de economische en politieke situatie van Frankrijk voor een groot aan tal jaren weer. Maar dat wil toch niet zeggen, dat hot Parijsche leven nu niet zijn gewone verloop zou hebben van alle andere jaren in dezan tijd; dat er niet zooals altijd voorstellingen gegeven zouden worden in die schouwbur gen, die nu vooral door buitenlandsche toe- risten bezocht worden; dat er in de humo ristische revue9 slechis grappen zouden ver kocht worden over een zekere hooge per soonlijkheid uit een groot land, en er niet ook een massa grappen en anecdotes gewijd zouden zijn aan feiten van den dag, dio van veel minder belang zijn Zoo is dan nu. zooals ieder jaar om dezen tijd het Concours Lépine weer geopend dat oorspronkelijk bedoeld is als een gele genheid voor „de kleine uitvinders" om hun vondsten aan het publiek te toonen, maar dat ieder jaar meer plaats inruimt aan al lerlei produkten van handel en nijver heid ook. De organisaloren van het ConcouTS schij nen te vreezen, dat de tentoonstelling van verleden jaar geen al te triomfantelijken in druk in de herinnering der bezoekers heeft achtergelaten, want ze hebben het noodig geacht in hun reclames bekend te maken, dat men zich dit jaar zeer bizondere moei ten gegeven heeft, om het Concours nog meer uit te breiden, het nog schitterender, nog interessanter te maken. Het Lucht- ministerie zelfs heeft er zich mee bemoeid en heeft een heel deel van het Concours voor zijn rekening genomen en dat gewijd aan de industrieele activiteit, die op het oogenblik misschien meer dan eenig andere de publieke belangstelling heeft die der aviatiek. Verscheiden geheel monteerde vliegtui gen staan er tentoon gesteld, die het pu bliek in al hun bizonderheden en van dichtbij, bekijken, betasten en bewonderen kan wat het dan ook niet nalaat te doen. Eenige heel kleine vliegtuigjes staan er ook, die waarschijnlijk in de toekomst voor der^ gewonen sterveling een even bereikbaar vervoermiddel zullen worden als nu de auto-taxi's zijn. Verder talrijke motoren en allerlei andere onderdeelen van vliegtui- Een eigenaardige oratio pro domo. de Leidsche Courant van Woensdag 7en Februari 1782 komt een eigenaar- declaratie" voor van Zijne Doorluch- Hoogheid den Heere Prins-Stadhouder geleverd overgelegd) aan de Ver eng Hunner Ed. Gr. Mog. de Heeren van Holland en West-Friesland den February door de Ridderschap der ^cie inzake van den Veld-Maarschalk van Brunswijk en Wolffenbuttel^'. "'verklaring (uit een door de redactie "fe Leidsche Courant bijgevoegde aan log blijkt, dat deze declaratie bij ge- van den ongineelen tekst naar een vertaling samengesteld is) luidt foe Hoogheid de Heer Prins van oordeelde zig verpligt Zyne Hoog- kn Heer Veld-Maarschalk. Hertog van i)k te moeten regtvaerdigen van kaam, met welke men Hem bezwaard van door Zijnen invloed een middel te zijn oorzaak van den gebrekki- Hroevigen Sta£t, waarin het Vader- kii het begin van dezen Oorlog zig bevond; van alle pretense zorgeloosheid, welke te dien opzigte zoude plaats gehad hebben; van alle zogenoemde valsche i maatregelen, die men sedert langen tijd zoude genomen hebben, mitsgaders van de noodlottige gevolgen, welke daaruit zouden zijn voortgevloeit, en maakt Zijne Hoogheid derhalven geene zwaarigheid te verklaaren, verzekerd te zijn, dat nimmer met hoogst- deszclfs willen of weeten door den voor noemden Heere Hertog aan Zijne Hoogheid eenigen raad of advys, met de ware belan gen des Vaderlands strydende, gegeeven is; zynde bovenal zeer ten onrechte aan den invloed der raadgevingen van voorn. Heer Hertog op den geest van Zyne Hoogheid toegeschrèven, dat de Zeemagt der Repu bliek in geenen beteren staat zij, of dat er gedurende het voorleden Jaar werkeloos heid ten aanzien der Oorlogs-Operatiën ter zee plaats gehad hebbe, hebbende Zyne Hoogheid den voorm. Heer Hertog nimmer over dit laatste point geraadpleegd. Verklarende wijders Zijne Hoogheid daar en boven, dat Hoogst dezelve nooit de ge woonte heeft om iemands raadgevingen, wie hij ook ware, te volgen in zaaken van gewigt, inzonderheid in zulke, die de waare belangens der Republiek raaken, zonder te onderzoeken of deselve, daarmede overeen komen, en dat in dusdaanige zaaken, hoogstdeselve vermeend verpligt te zyn, om het licht op te volgen, hetwelk door het Opperwezen aan hoogstdezelve is verleend, in plaats van met een blind vertrouwen door een anders oogen te zien, ofschoon Zijne Hoogheid altoos zeer geneigd is na goede raadgevingen te hooren". Dichtung und Wahrheit. Van Vondel gaat het volgende verhaal, voor de „Wahrheit" waarvan niet wordt ingestaan, maar waarvan het genot der „Dichtung" onvermengd kan worden ge smaakt. Vondel wandelde eens van Haarlem naar Leiden en werd ingehaald door een karos, waarin twee heeren zaten, hem bekend tn van welke hij wist dat de ééne niet altijd en in alles den eigendom des anderen eer biedigde. Ook zij kenden Vondel en stelden voor, den ouden dichter in hun rijtuig op te nemen, om, zooals zij het noemden, wellicht iets geestigs of aardigs van hem te hooren, wat bij de verveling eener dergelijken tocht den tijd kortte. Hiertoe werd besloten en Vondel werd uitgenoodigd mede le rijden, aan welke vriendelijke invitatie de dichter gaarne gevolg gaf. Men vroeg hem nu een zijner laatste werken voor te dragen, maar Vondel verontschuldigde zich, daar hij in den laatsten tijd weinig productief was ge weest. Toch wilde hij wel declameeren, wat hem bij het instappen in het rijtuig voor den geest was gekomen. Natuurlijk wenschte men dit te hooren en toen reciteerde Vondel voor den vui^ weg: „Ik zal mij in deez wagen wagen En laten mij naar Leiden leiden. De Heer zal hen met plagen plagen Die in eens anders weide weiden." Si non vero bene trovato! Faculteitskleuren. In de Studenten Almanak voor het jaar 1850 vinden wij omtrent den oorsprong der faculteitskleuren aangeteekend, dat deze kleuren-keuze niet het gevolg was van louter toeval maar dat deze onderscheiding haren oorsprong te danken had aan de be- moeingen der Staten. In de statuten der Academie van 2 Juny 1575 stond bij Art. XXI in margine aangeteekend, dal de Pro fessoren in tabberden zouden gekleed gaan van de volgende kleur: „voor de Theologan ten, orange; voor de Juristen, rood, Medicij nen, groen; Artiisten (Artium liberalium Proff), wit." Echter lezen wij verder hebben Professoren deze bonte kleeding nooit ge dragen, gelijk zulks dan ook bepaaldelijk bij resolutie van 20 July 1576 is ingetrokken. Hierdoor echter was den leden van de ver schillende faculteiten een distinctief teeken aan de hand gegeven, dat tot op onzen tijd, behalve bij de theologanten, onveranderd m zwang is gebleven. Wanneer de theologisch* faculteit hare kleuren veranderd heeft, heb ben wij nergens gevonden en kunnen wij dus niet met genoegzame zekerheid bepalen. Een schrijver uit hetzelfde jaar 1850, die op dat uittreksel uit de Studenten Almanak de aandacht zijner tijdgenooten vestigde, roept in vervoering uit: „Kon er gepaster zinnebeeld voor de geneeskunde worden uit gekozen dan het groen, de kleur des voor- jaars van betere dingen of der hope? Zoo gaf de Rechtsgeleerdheid, wier gestrenge blik, is het noodig, voor geen bloed schrik ken mag. door het rood van hare toekom stige verplichtingen het sprekendste blijk". Voor het „orange" der Theologen vond deze enthousiasteling blijkbaar geen vergelijkens- objectl

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9