HOOGSTRAAT No. 2 J. BUIS, KATWIJK a. ZEE HISTORISCHE FIGUREN. peenteraad dal loch vooralsnog niet misging kon worden overgegaan, len voorkomen dat op de rekening van jceente over het dienstjaar 1929 weer «ideelig saldo zou ontstaan, jsffendo de gasvoorziening deelde de „tier mede, dat door hem overeenstem- ras bereikt met den directeur van de jriek te Heemstede omtrent de voor in waarop door de gemeente Haar- jnneer aan de gemeente Heemstede «n tijd van 40 jaren concesssic kan ja verleend voor de levering van gas geheele gemeente Haarlemmermeer, door den voorzitter opgesteld prae- ts met een concept-overeenkomst werd de raadsleden uitgereikt onder toezeg dat deze zaak in de eerstvolgende Vergadering zal kunnen worden be leid. zeer breedvoerige discussie werd ge- over de vraag of zal worden overge- iot het maken van een systematische iring voor de dorpen Hoofddorp, Zwa- org en Nicuw-Vennep. «r'B. on W. waren aan den raad over- ii een rapport van den directeur van technisch advies-bureau voor de ver eng van Nederlandsche gemeenten, ■lijd te Amersfoort, en een van den leur der N.V. Industrieele Maatschappij il, gevestigd te Utrecht or den burgemeester was een persoon- iraeadvies aan den Raad toegezonden in hij voorstelde om in beginsel te be- in in Hoofddorp te doen maken een rio- met verzamelkelder, machine-instal- en persleiding overeenkomstig het glegde rapport van de maatschappij v'; B. en W te machtigen om daarvoor i en teekening le doen gereedmaken en tjenbare aanbesteding uit te schrijven, voorzitter hineld een warm pleidooi de noodzakelijkheid om in Hoofddorp beide andere dorpen een afdoende ring tot stand te. brengen en meende jaarlijksche kosten welke het ge- ielijk budget zxraden verzwaren moch- toiden bogront op f. 2200 voor Hoofd- f. 3500 voor Zwanenburg en f. 1900 Eeuw-Vennep. v cijfers werden door verschillende Itdcn ernstig bestreden en in hel alge- werden de kosten voor het maken en dergelijk werk vee! te groot geacht lans door de burgerij te kunnen worden jen. ilotte weTd goedgevonden om aan B. op te dragen in overleg met de beide omrnissiën een onderzoek in te stel- advies in te winnen bij deskundigen niet mogelijk is verbetering in de be- e toestanden, welke algemeen als werden aanvaard, aan le brengen, toepassing van oen ander systeem, :ij allicht de afvoer van hemelwalor •nagewaler in een buisleiding zou worden geconcentreerd on het luk van de opruiming der faecaliën worden opgelost door het aan- van een tankwagen met pomp- itie en het aanstellen van enkele ge- erklieden. het voorstel tot het treffen van een met het provinciaal bestuur inzake tering van den Kruisweg te Hoofd- :rd eveneens een paar uren gesproken den voorzitter was voorgesteld om aneentewege do volle medewerking Itenen voor het provinciale plan toi ■ing en verbreeding van den Kruis- door Hoofddorp heen over een af- ran 2 K.M., o.m. door al9 bijdrage ilgemeene kosten aan de provincie leggen een som van f. 11.300 en voor ig van de gemeente te doen maken ihoorlijke rioleering voor afwatering in nieuwen Kruisweg, rioleering zou dan later kunnen doen in het plan van een algemeen» ig voor Hoofddorp, terwijl de uit- »n f. 11.300 bij wijze van annulteits- op een verzwaren van de ee- ilijke lasten zou neerkomen op f. 660 burgemeester meende dat het toe- i van deze bijdrage niet op redelijke mocht en kon worden geweigerd, verst omdat het provinciaal bestuur dank, veel waardeering en volle nking verdient voor zijn besluit om kheelen Kruisweg als primaire weg |nemen in het groote wegenplan dor cie. J tweede, omdat het provinciaal be- jnch op het standpunt heeft geplaatst de gemeenlebesturen iets in de Iteslen moeten bijdragen wanneer plijke belangen daarbij in het bij- Korden gediend. Iderde omdat door deze wogverbetering pelmatige uitbreiding van de be- i kom van Hoofddorp mogelijk wordt «kerd is. [vierde omdat op deze wijze enkele grond, in eigendom toebe'iooren- -1 ie gemeente, geheel van karakter Instemming zullen veranderen en rond bouwrijp terrein worden, met dat zjj in geval van verkoop ngrjjke som meer zullen opbrengen, 'uieening van den voorzitter werd door 'Jade leden uitvoerig bestreden, o.m. opmerking dat de gemeente geen belang heeft bjj de verbete- 1 den Kruisweg en harerzijds toch ook [*n offer heeft toegezegd door het Hn een belangrijke oppervlakte aan Is grond. werd het betreurd dat de pro- |5> een gemeentelijke bijdrage blijft fa, terwijl de gemeente zelf toch 'verbetering niet heeft gevraagd en F* toestand van den Kruisweg, zoo- (ius bestaat, aan velen rechtmatige 'geeft. weid het voorstel van den voorz. reene stemmen verworpen en be- I® het vroegere besluit genomen in 'dering van 28 December 1928, Lpr zekere voorwaarden medewer- toegezegdalsnog te handhaven ^erstande, dat de gemeente niet be am een gedeelte van den Kruis- yben het dorp en den Kagertocht, P 'en afgeloopen winter door de riet werd afgewerkt, te doen dem pen, maar ten behoeve van deze demping en het dempen van de wegsloot aan de provincie te betalen een som van f. 5800, Tot leden in de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs werden herkozen de periodiek aftredende heeren H. G. Bult, H. J. Post en A. Kroes, terwijl wer den benoemd in de vacature-Soepnel J. P. v. Bruggen te Hoofddorp en in de vacature-Ver kuil O. de Kok te Nieuw-Vennsp. Goedgekeurd werden de ingezonden ge loofsbrieven door de nieuwbenoemde raads leden P. J. Joore en J. Vreeken. Alvorens de vergadering te sluiten sprak de voorzitlcr een hartelijk woord van af scheid tot de heeren W. Scheffer, dio vanaf 2 September 1919 en -G. Gerritse, die vanaf 4 September 1923 lid van den gemeenteraad zijn gcweesl. De voorziller bedankle de beide schei dende raadsleden voor wat zij in het belang der gemeente hadden gedaan en wenschte hen gaarne nog veel gelukkige levensjaren toe voor hun persoon en gezin. De heeren Scheffer en. Gerrilse antwoord den hierop uitvoerig met een hartelijk af scheidswoord en een dankbetuiging voor de ondervonden vriendschap van hun mede- raadsleden. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. Grootveld en M. W. Dam. Getrouwd: P. W. v. d Laan en C. M. Winkelaar. Bevallen: P. A. Vermeijvan den Ham. D. B. der NederlandenVooijs, Z. E. A. KoppersGroot, D. J. M. Weyers Goedemann, Z. A. M. van ElAeilkema, D. J. Kramerde Groot. Z. Overleden: A. A. Reinhart, wed. van H A. W. I. Russell, 74 j. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob, Z. v. H. Ouwehand en W v. Duijvenvoorde. Willem, Z. v. W. v. Klaveren en J. Varkevisser. Jan, Z v. J. v. Egmond en A. S. Koelewijn. Arie Jacob, Z v. W v. d. Plas en A. v. Beelen. Klem Cornells. Z v. J v. Beien en D. Plug. Pelronella. D. v. G. de Jong en K. Varkevisser. Basliaan, Z. v. N. Haasnoot en C. Dubbèlaar. Cornells, Z. v. D. van Duijvenvoorde en A. v. d. Plas. Overleden: Meerlinus Meijering 17 j., Z. v. H. Meijering en H. J. Heltema. Gehuwd: A. Durieux en J. K. Sinon. KATWIJK-AAN-ZEE. De benoeming aangenomen. De heer W. A. Rijken, was aangewezen om den heer D. de Jong "the bedankt had al» lid van den raad dezer gemeente op !e volgen, heeft deze benoeming aangenomen. De raad is dus nu weer voltallig. Van den heer Ingwersen en van don heer v. Rhee. Bestevaerweg. zijn ieder een rijwiel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Tot lijdelijk concierge van het ..Jeugd huis" is benoemd de heer J. Frekc alhier. De heer B. de Kort heeft als bestuurs lid van het „Jeugdhuis" bedankt. In zijn plaats weTd gekozen de heer C. Bezemer. Gevonden voorwerpen: een nog jonge hond, zwart met gele pootjes en wit borstje. Inlichtingen aan liet bureau van politie. Tot lid van hel bestuur der Ghr. Jeugd organisatie alhier is in de plaats van den heer B. de Kort die als zoodanig bedankt heeft, verkozen de heer C. Bezemer. KATWIJK AAN ZEE Wegens verbouwing van ons -Winkelhui» is de zaak tijdelijk verplaatst naar de Door onze concnrreerende prijzen zal het Uw voordeel zijn om ook daar Uw inkoopen te doen Minzaam aanbevelend, 1977 KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuinbouw. We komen zachlaan in de herfsl. Dat ia ook te zien aan de aanvoer der producten. Vroege aardappelen komen alleen nog als poters. Late aardappelen, eigenheimers ko men thans los. De zandaaidappelen gaan graag weg. Kleiaardappelen gaan minder goed en zijn goedkoop. Ook bospeen gaal in kwantiteit verminderen. De prijs blijft steeds goed. Bloemkool komt in groote par tijen Gisteren waren er ruim 30000 aange voerd. De prijs viel wel iets naar beneden. Binnen 14 dagen kunnen we de eerste na- kool verwachten. Deze is wel iels later dan anders. Ditr tengevolge van den strengen winle waardoor de zomerproducten aanmerkelijk later waren. Het gewas der late bloemkool staal hier zeêr goed. Zulks in tegenstelling met de meeste andere streken waar ;!e bloemkool verbouwd wordl. Bijna overal staat ze maar matig, soms slecht. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Calharina, D. v. t> Mens en E. Uiler.daal. Peter Adrianus. Z. v. Th van Leeuwen en W. van Diemen. Pieter Johannes, Z. v. H. Pot en P. J. v. d. Born. Lodewijk Frederik, Z. v. F. R. Knetsch en A. C W Slootbeek. Janny, D. v. A. v. Heist en T. de Joode Floren- lius Petrus, Z. v. W. P. Kerkvliet en van M. M. Annaert, Overleden: Pieter Johannes Pol, 2 d. Gehuwd: H. van Lookeren Campagne on C. M. Sobels. C. Duivenvoorden en G Beijk. D. Zirkzee en J. B. Griffioen. W. van Blilterswijk en G. J. de KwaaslenieL Aan het postkantoor te Lisse word ge durende de maand Augustus ingelegd f. 12.979.63 en terugbetaald f 10.572.14 Het laats! uitgegeven boekje draagt hel nummer 5723. NOORDWIJKERHOUT. Door onbekende oorzaak verbrandde een bergplaats van den heer G. van GiIsL Gelukkig waren de gemeentewerklieden in de huurt aan 't werk én met vereende krachten wisten ze hel vuur te doovcn. De jongejuffr. D. was zoo onvoorzich tig bij het fietsen, links te houden in plaats van rechts. Op d?n hoek van de Zeestraat Teed ze op tegen hot Fnrdjo van den heer M. Gelukkig was zij zelf licht gewond, doch haar rijwiel werd geheel vernield. RITNSBURG. Tuinbouw. N'og altijd is de aanvoer bijna gehcl bloemkool en Eigenheimers. Vooral van hel eerstgenoemde product komt heel wat. Woensdag was de prijs zeer goed, tot f. 2U voor lslc soort doch Vrijdag wa9 dit aan merkelijk lager en ging goede kwaliteit voor f 12. De massa ging echter weg voor lagero prijzen dan f. 12. De eerste sootI varieerde van f. 9 tot f. 12. Eigenheimers gaan per baal van 50 K.G. f. 1.40— f. 2 10. De b'oeuenhandel. AI is de prjjs van enkele soorten iets be ter dan in het begin dezer week, in het al gemeen valt hierover toch niet te roemen. Van een goede uitkomst kan dan ook zeker niet gesproken worden. De aanvoer is nog tamelijk groot. Betaald wordt per 100voor: Dahlia's f. 0,35—2,50, Gladiolen f. 0,25—0.70 Margrieten f. 0,070,19, Mont Bretia f. 0.20 —0,30. Asters in diverse kleuren f. 0,08— 0,12. Asters Lilyput f. 1.20—2,10 per 100 bos. Statice f. 0,050.22. Lelie f. 0,09—0,14 Scohiosa f. 0.100,30. Helianthus f. 0,15 0,30: idem groot f. 1,10. Chrysanthen f.0,14 —0,20. Distels f. 0,30—0,32. Anjers f. 0,50 0„95. Zinnia's f. 0,850,90. Stroobloemen f. 34. Leeuwenbekken f23. STOMPWITK. De bisschop van Itafiwlem zal Woens dag a.s. een bezoek brengén aan deze buurt schap. ter inwijding Van hét nieuwe altaar in de gerestaureerde R. K. Kerk. WARMOND. Brandende booten. Hedennacht ongeveer 4 uur raakte door onbekende oorzaak de motorboot behoorende aan dr. Schoenmaker te Den Haag en liggen de voor boerderij „Meerrust" inbrand. Bran dende dreef deze op de motorboot van den heer Hulst alhier, welke evenals de eerste, geheel uitbrandde. JEANNE D'ARC. III Procea en brandatapel „Ik kom van Godswege; hi=-r heb ik niets le maken Zend mij terug naar God, van wien ik gekomen ben." Het is een bedroevende lectuur, die van het proces van Jeanne Dare Veel is daar over geschreven en aangezien de proces stukken bewaard zijn en het geheele ver hoor. de eindelooze reeks van vragen en antwoorden, genoteerd zijn, kan men zich nog heden een denkbeeld vormen van do kwellingen, die zij heeft ondergaan. j Die kwellingen beginnen reeds spoedig nadat zij gevangen genomen is. Eerst heelt de hertog van Bourgondiê haar met cenige voorkomendheid behandeld, doch toen „de inquisiteur van het geloof in het koninkrijk van Frankrijk'' haar had doen opeischen als „hevig verdacht van verscheidene mis daden riekende naar kelterij", toen de her tog haar overgeleverd had aan de Engelsehen en zrj door dezen was opgesloten, in kete nen geboeid, in een ijzeren kooi van den dikken toren le Rouaan, breken de somber ste uren voor haar aan Haar bewakers zijn gekozen uit het schorriemorrie van een be- ruchten troep Engesche soldaten. Wat daar in de duisternis van den kerker zich heeft afgespeeld, is slechts voor een klein deel bekend Wat we er van weten is van dien aard. dat het moeilijk in een dagblad kan worden medegedeeld. Welk een proces was het haTe! Een °n zeventig rechters of accessoren (1)„ waar onder één bisschop, negen aartsdiakenen of abbê's. acht kanunniken, drie en twintig doctoren in de theologie of „en decrel" (21, zulten over haar richten. Zij, hel eenvoudige boerenkind, dat. aan goddelijke en heilige stemmen meenende te gehoorzamen, haar koning deed kronen en daarmede een daad verrichtte die een wonder mocht heeten in de apprecialie van tijdgenoot en nakome ling; zij. de juist twintig jaar gewordene, brengt wel velen in beweging en wal voor mannen I om haar Ier dood te vev- oordeelen. En het zijn steeds andere gezich ten, die zij vóór zich ziet. Eerst schijnt hot dat, als resultaat van voo.loopige naspeu ringen omlrenl de beschuldigde en haar vorledcn, haar proces er een zal wordon van toovenarij en hekserij, maar een consult, dat de bisschop van Beauvais, Cauchon, die het proces zal leiden, met acht juristen van Rouaan heeft, doet deze beschuldiging Ier zijde stellen en hel proces wordt or een we gens ketterij. Het begon den 9en Januari 1431. „Een mooi proces had de bisschop aan de Engel; sclien beloofd (31. Welnu,, in zijn uiterlijken omvang was hel imponcerend. En hol bracht den Engelschen wat zij begeerden. De indruk, dien hel verhoor van Jeanne Dare achterlaat, is eigenaardig. Men moot niet vergeten, hoe ongelijk do aanklager en de beklaagde zijn. Aan de cene zijde eon jong meisje zonder cenige schoolkennis, aan de andere de katholieke Kerk vertegenwoor digd in een breodo schaar van priesters en getonsurccrde geleerden. Denkt men daar aan. dan worden Jeanne's antwoorden bof fend. Nu eens zijn zij naïef en ontroerend, dan weer van verbluffend gezond versland nf slim. zelfs wel eens scherp of bruiaal. Het valt, bij de eerlijkheid en hol robuuste gezond versland van deze dorpelinge, den rechters blijkbaar niet gemakkelijk om haar dingc-n te laten zeggen, waarop zij haar mot eenigen 9chijn van recht kunnen veroorde»- len. Bij de eerste vraag van den bisschop in do ecrsle openbare zilting den 2 (en Fe bruari houdt zij eon slag om den arm. Da bisschop had „met zachtheid en liefde vol" zoo lezen we haar verzocht do waarheid te zeggen ten opzichte van wat men haar vragen zou. Daarop luidt het ant woord „lk weet niet, waarover gij mij wilt on dervragen: gij zoudt mij dingen kunnen vragen, die ik u niet zou zeggen." Het verzoek wordt herhaalder wordt na druk gelegd op de noodzakelijkheid van le antwoorden en de waarheid te zeggen. Dan belooft zij alles te zullen zeggen naar waar heid, doch ovc-r haar visioenen het stilzwij gen Ic willen bewaren. „Gij moogl mij eer der het hoofd afhakken", zegt zij. De bis schop is coulant. Goed! Dan niet over de visioenen Maar „over wat het geloof aan gaat?" Hierin slemt zij toe. Arme Jeanne I Dit zal haar dood zijn. Is er toch nog iets blijven hangen van do legende, dat zij door loovenarij en hekserij heeft gedaan wat zij deed? In elk geval moet zij door deze booze bezeten zijn, is do moening der rechters. Er wordt haar ge vraagd om hel Ave en hel Onze Vader le zeggen. Dan zal wel blijken of zij de duivel tot makker heeft of niet. Haar anlwoord onthutst: „lk zou'die gaarne zeggen, zoo monseig neur van Beauvais (Cauchon) mijn biecht wilde hooren". Dit wordt geweigerd, maar dezen dog wordt de zitting opgeheven. De dagen gaan voorbij mei steeds nieuwe zittingen en nieuwe verhooren. Nu en dan wordt pr een vraag gesteld, waarvan do be antwoording. hoe dan ook. met ja dan met neen, gevaar oplevert. Dan staal men ver steld van de scherpzinnigheid, waarmede zij om de moeilijkheid heen gaat. „Jeanne zoo werd haar gevraagd „meent gij in slaat van genade le zijn?" En zij antwoordt: „Zoo ik daarin niét ben. moge God mij daarin stellen. Ben ik daarin wel, dan moge hij mij daarin behouden". Men kwam niet verder, hoezeer het ter rein der vragen ook werd uitgebreid. De Engelschen werden ongeduldig. Maar de geestelijke rechtbank moest voorzichtig zijn Achter Jeanno stond het volk in zijn meer derheid, dat in haar haar heilige zending geloofde. Doch de Engelsche drang werd sterker. Wanneer zou de geestelijk? rechter klaar zijn met de veroordeelmg en Jeanne aan den wereldlijken rechler overgeven om gestraft te worden? Welnu, dan zat het vlugger moeien gaan. Men is nu al in Maart. Dan zal men, in plaats van in grooie openbare terechtzittin gen, Jeanne wal vaker ondervragen in de gevangenis zelf, door drie rechters in te genwoordigheid van twee getuigen. Dit gebeurt „om do anderen niet te ver moeien". naar het welwillend heet. Toch duurt het nog tot den 23en Mei. eer het vonnis wordl geveld. Eerst is de uiniversi- teil van Parijs nog geraadpleegd: de theolo gische faciliteit acht haar schuldig, „aan den duivel overgeleverd", enz.; de rechts geleerde wil dat zij gestraft worde, „zoo zij bii haar dwalingen volhardt" en „mits zij bij haar verstand zij". Waarop kon een vooroordeelend vonnis rusten? Wal had zij misdaan, dat den dood verdiende? Zij had, naar zij beweerde, he- melsche stemmen gehoord; zij had hetgeen die stemmen haar bevolen hadden, gedaan, Orleans bevrijd, den koning gekroond. Wel ke misdaad stak daarin dat een geestelijke rechtbank en nog wel een Fransche haar zou kunnen veroordeelen Men vergele niet, dat het juist een geeste lijke rechtbank was, die over haar had te richten. Deze zag ketterij in het feit, dat zij de innerlijke stem of de stemmen, die zij zeide gehoord te hebben, en welke zij toe schreef aan heiligen, gevolgd en gehoor zaamd had. zonder daarin de kerkelijke overheid ie kennen, noch daarvoor aan deze om toestemming te vragen. Zij had een deel van Frankrijk gered, haar koning gekroond, zonder dat de Kerk er in gemoeid was, uit sluitend, naar zij zeide, op hooger bevei. Gevraagd of zij al haar doen en laten wilde onderwerpen aan hel oordeel der Kerk, ant woordde zij: „lk heb de Kerk lief en ik zou haar met alle kracht willen steunen. Wat de goede werken betreft, die ik gedaan heb, moet ik mij houden aan den koning des hemels, die mij gezonden heeft Toen de vraag herhaald werd. was haar antwoord: Dal is hetzelfde. Onze Heer en de Kerk". Ja. maar, zoo werd haar uitgelegd, er zijn twee Kerken: de overwinnende Kerk en de strijdende Kerk. De overwinnende is in den hemel, de strijdende op de aarde. Wil zij, i Jeanne, zich aan die strijdende Kerk on-t derwerpen? „Ik ben. luidt haar repliek, tot den ko ning van Frankrijk gegaan op Gods bevel, op bevel van do maagd Maria, van de heili gen der overwinnende Kerk in den hemel. Aan deze Kerk onderwerp ik mij. mijn wer ken, die. welke ik gedaan heb of nog zat hebcn le doen". En dan de strijdende Kerk? „Ik zal nu niets meer antwoorden Men mag niet ontkennen, dat er heel veel geduld wordt geoefend van do zijde der rcchlers. Het zedelijk motief tot dal geduld, wil ik niet toetsen. Ik constateer alleen het geduld, dat er is Ook erken ik dat nu en dan medelijdon met de beklaagde, goedhar tigheid bij sommige rechters haar voron treedt. Er zijn er onder hen, dio haar be zweren medelijden mot zich zolf tu hebben, loc to geven, Ic erkennen, dat zij heeft ge faald, althans dat zij zich onderwerpt aan de geestelijke overheid. Eindelijk, in een grooto looneolmatig opgestelde openbare ri-chlzitling, waarbij zelfs do kardinaal van Winchester legenwoordig was, woidt haar na afmattende, opwindende uren van (el debat, waarbij do bisschop Cauchon on een secretaris van den kardinaal elkaar over en weer van leugen en verraad beschuldigen, belooid, dat zij aan de handen der Engel schen onttrokken zal worden en aan die der Kerk overgeleverd, mils zij eene verklaring onderleekeno, dat zij hare valsche denk beelden afzweert. Zelfs do deurwaarder pleit bij haar vóér haar zelf. Zij geve toch toe. Zij kicze toch tusschen brandstapel en hel en het leven Dan geeft zij toe. Daar zij niet schrijven kan. trekt zij eon cirkeltje op een stukje japier, dat men haar voorhoudt, maar de secrlaris van den kardinaal be- sluurt haar hand en laat haar een kruis zetten. Zij scheen ontrukt le zijrg aan den dood. Haar straf was uitgedrukt in de gratie- sententie: „Jeanne, wij veroordeelen u bij gralie en moderatie om het eind van uw leven in ge vangenschap door le brengen, op hel brood der smarte en het water van den angst, ten oinde er uwe zonden te beweenen". Maar die uitspraak was niet naar den smaak der Engelschen De gekerkerde Jean ne kon weder de overwinnende Jeanne wor den. Bisschop Cauchon was ook niet volko men gorusl. Zij moest dus een daad doen in slrijd met do nnderleekendo verklaring, „op nieuw in de zonde vervalleneerst dan kon zij aan den wereldlijken rechter overge leverd worden om lo worden ter dood ge bracht. Niettegenstaande de gratie, welke zij had gnotcn. werd zij naar dezelfde En- glsche gevangenis teruggebracht. En de En gelschen, wier gekrenkte trots wilde dat zij stierf, wisten wel middelen te beramen om haar len val lo brengen. Een der beloften, door Jeanne bij haar onderteekening afge legd, was, dal zij niet meer mannenklee- ding zou dragen. Welnu, door list en geweld werd zij daartoe gedwongen, nadat andere niet te noemen pogingen waren gedaan om haar strafbaar te stellen. En bisschop Caii chon kon aan lord Warwick, den vertegen woordiger van den Engelschen koning, glim lachend mededeelen: „Nu is zij in do val!" Een nieuwe zitting wordt bijeengeroepen. Door gewapendo Engelschen omringd, hou den do rechters hun beraadslaging. In der haast wordt de zaak afgedaan: Ier dood veroordeeld door het vuur. Den 30en Mei 1431, 's morgens acht uur, werd haar een biechtvader gestuurd, die haar hel doodvon nis moest mededeelen en haar tot boefe doening aansporen. Toen had zij een oogen- blik van vertwijfelende smart; haar jongo leven steigerde op tegen dien vroegen dood. „lk doe een beroep op God, den Grooten rechler, bij al het onrecht en den smaad, die men mij aandoet", kermt zij uit. Dan. stiller geworden, biecht zij en vraagt zij om dc laalste sacramenten, wat de bisschop aan deze wegens ketterij en vernieuwden zondeval veroordeelde toch toestaat. Een uur later werd zij naar den brandstapel ge reden, waar een geleerd geestelijke een preek hield over de woorden: „Als één lid der Kerk krank is, is heel de Kerk krank". De bischop van Baeuais las haar veroor- decling voor en eindigde met de verklaring, dal do Kerk, waarvan zij een rotte tak was, haar afsneed en haar overleverde aan den wereldlijken rechter. Toen had den gruwelijke terechtstelling plaats Boven haar hoofd vermeldde een op schrift .haar schuld: ketterij, afvalligheid, afgoderij. Toen werd de houtmijt aangesto ken. „Bisschop, ik sterf door u", zeide zij tot Cauchon. die aan den voet van den brandstapel stond. Tot het laatste kwam zij op voor den koning: „lk moge goed gedaan iiebben of kwaad, mijn koning heeft daar aan geen schuld; niet hij heeft mij verra den". En ten slotte werden uil haar mond woorden opgevangen, die verzekerden, dat de stemmen, welke zij had gehoord, stem men Gods waren en dat die stemmen haar niet hadden bedrogen. Aldus stierf Jeanne Dare, die haar land bevrijdde en haar koning deed kronen. Ge ruchten, die daarna over haar einde, over wat zelfs haar vijanden meenden gezien te hebben, de ronde deden, Iaat ik onbespro ken, daar ik mij wil bepalen tol wat ge schiedkundig gestaafd is. In een volgend ar tikel zal ik mededeelen, hoe de meening der Kerk over haar is ten gunste gekeerd, hoe haar beeltenis is gewijzigd en hoe het eenvoudige boerenmeisje van Domrémy is geworden ,,De heilige Johanna". A J. BOTHBNIUS BROUWER. (1) Toen de rechtszitting openbaar werd. waren het er vijf en negentig. (2) De beslissingen van conciliën, van den Heiligen Stoel, van de theologische fa culteiten heetten „décrets". Hen. die daar van hun speciale studie maaklen en daarin hun doctorstitel behaalden, noemde men „docleurs en décret". (3' De bisschop van Beauvais. Cauchon, behoorde niet tot de partij van den koning! docb had zich verbonden aan die van den hertog van Bourgogne. 3—2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 7