mtmxJ mWJ:Yj M Msi fir Humor uit het Buitenland. ^Kg. f 4jy^M v ö-n HET STEENUILTJE. LAND- EN TUINBOUW. SS—5 S ■l V; j; /'v ofc.V*- .- Gegriefde Jongedame: 't Is gewoon een schandaal. r, kruier, ik sta hier nu al zeker twintig minuten te wachten op een trein die een uur geleden al had moeten vertrekken. (London Opinion.) U heeft beet, Meneer. (Judge). 5 1 V :Uh iéé*-ïiy :i.A Vrouw: Die man van den plano-winkel was vandaag hier om den termijn te innen en hij zei dat, als we morgen niet betaalden. hU de piano zou laten weghalen. Man: Hoeveel was het? Vrouw: Vijf-en-twintig gulden. Man: Laat em z'n gang gaan. Ik heb nou een adres waar Je er een kunt krijgen voor twintig gulden als eersten termtfn. (Passing Show). ©5VKLV'; i Het kind: Ik wil ezeltje rijden. De wil ezeltje rijden! Moeder: O, neem haar op je 6Chouders, Gerard, en laten we eindelijk wat rust hebben. (Humorist). Het meisje: En wat vind je nu het lastigste te leeren iri' het boerenvak? Landbouwkundig student: Het opstaan om vijf uur 's ochtends. (Passing Show). Ontstemd schrijver, rijn honderdste geweigerde manuscript terugkrovc-r.d: Ncu. om Je de waarheid te zeggen, het best' ik ooit in Jullie krant heb gezien was een oroodje met (London Opinion) 10: Harmonikamuziek. 8.209.40 Tnlksliederen. 10.1011.10: Orkest- en )listenconcert. 11.1012.50: Dansmu- ek. Brussel (508,5 M.) 5.20: Dansmuziek. 150: Gramofoonmuziek. 8.35: Orkest reert. 9.20: Orkestconcert uit Ostende. VOOR MAANDAG 0 SEPTEMBER. Huizen (1875 M.) 10.00—10.15: Morgen- ■ijding 10.3012.00: Gramofoonmuziek 12.152.00: Concert door het AVRO- rartet 2.002.30: GramofoonmuziekL 2.304.30: Aansluiting van het Rera- •andt-theater te Amsterdam 4.305.00: amofoonmuziek 5 006.00: Kinder- irtje door C. Schaake-Verkozen 6.00 {5: Concert door het AVRO-kwartet 009.00: Concert. Muziekver Laurens 'insz. Coster. Gem. zangver. „Polyhymnia" - 9.0011.00: Vocaal en instrumentaal cert, met medewerking van Hel^ne Cals in de heeren Chr de Vos, H. Koning, F. Hasselaar en het AVRO,strijkorkest o.l.v. 'ico Treep. Daarna gramofoonmuziek. Hilversum (298 Meter. Na 6 uur 1071 M.) iitsl. NCRV-uitz. 10.30—11.00: Zieken- enst 12.301.45: Orgelconcert 2.00 ■2.35: Uitzending voor scholen 4.005: Concert. Viool en piano 5.00—6.30: 'ramofoonmuzjek 6.307.00: Lezing er: „Iets over Literaire Criliek". 007.30: Gramofoonmuziek 7.308 Ou •ozing over: „Wat nu?" 8.00: Lezing a.D.v. tenor, bas, piano ep orgel Daarna ersberichten. Eaventry (1554 M.) 10.35: Morgen- jding 11.05: Lezing 11.20 Gramo- aonnroziek 1220: Concert. M. Watsou iiezzo-sopraan). K. Lowe (bariton) 1250: Orgelconcert Cinema-orgel 1.20 20: Orkestconcert 4.20: Dansmuziek - 4.35: Orkestconcert. 5.35: Kinder- Nrtje 6.20: P-ezing6.35: Nieuws- «richten 7.05: Lezing 7.20. Lezing 7.45: Lezing 8.05: Zang door M. awrencp Kellie (sopraan) 8.20: Con- ;"t. T. Makushina (sopraan), F. Titlerton ''•nor). Symphonie Orkest 10.00 Nieuws- *richten 10.20: Lezing 10.35: Con- frt. R. Burnett (bariton), Instrumentaal wintet 11.20: Dansmuziek 12.20 i235: Beelduitzending. Parijs „Radio Paris" (1725 M.) 12.50: Ramofoonmuziek 4.05' Gramofoonmu- 6.55: Gramofoonmuziek 8 35: Sneert. Zang en kamermuziek Langenberg (473 M.) 7.358.15: Gramo foonmuziek 8.209.20 Orkestconcert 10.3511.30: Gramofoonmuziek '*•30: Gramofoonmuziek 1.25—2.50: Rkestconcert 5.556.50: Gramofoon muziek 8.209.10: Orkestconcert 9.15 Nwig Thoma-avond. Orkest en solisten. ■'ru-acter. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Zessen (1635 M 6.1012.50: Lezingen - 12.501.15: Gramofoonmuziek 1.15 1-50: Lezingen 2.202.50: Gramofoon muziek 2-505.20: Lezingen 5.20— Concert van Berlijn J3.20—8 15: Uzin^en 8.20: Concert. Ch. Cahier (alt) "-8.50- Voorlezing 9.20: Kamermuziek 17" 9.50: Concert. Vocaal dubbel-kwartcl. "tonia tot *2.50: Dansmuziek. Zalundboig (1153 M.) 12.20—2.20 Or- ^koncert 3.555.55: Concert. Instru mentaal ensemble 8.209.20: Lanner- ^auss-concert 9.20: Een 1 acter Solistenconcert 10.20—11.20: 'f^phonieconcert. bussel (508 5 M.) 5.20 Trio-concert r"? Biard (zang) 6.50: Gramofoonmu- 8.35: Orkeslconcert 9.20: Or- Nfoqcert uit Ostende. De uil heeft bij de menschep niet een erg goeden naam en verschillende oozer natuurgenooten moeten zich allerlei minder vleiende vergelijkingen met den uil laten aanleunen. „Je kijkt me aan als een uil." „Zet toch niet zulke uilenoogen," wordt tegen iemand gezegd, die ecnigszins domme, groot-starende oogen opzet. Iemand, die wat traag van begrip is, wordt „oen uil" genoemd, of nog liever „een stomme uil. Wonderlijk, hoe het waardeeringsoordeel bij het menschdom kan omslaan. Wij, hier tc Leiden, weten heel goed, hoe op de kamers der muzenzonep het Minervabeeld steeds een uiltje aan den voet heeft. Bij de oude Grieken was de uil de vogel der wijsheid en Pallas-Athene had als attribuut steeds dezen vogel bij zich. Symbool der wijsheid jn'd^n ouden lijd, symbool der domheid thans. De waarheid zal als bij zoovele uitersten wel weer in het midden liggen. Uilen in 't algemeen hebben oogenschijn- lijk oen nogal dik lichaam. Toch is dat niet zoo. Het vederdek is wel heel dik, maar tevens erg losjes. Daaronder schuilt een slank en weinig vleezig lichaam. De kop is wèl groot en lijkt nog grooter door de eigenaardige bevedering. De oogen hebben oppervlakkig iets doms, doordat ze heel groot zijn en in ondiepe kassen zitten. Bo vendien zijn ze onbeweeglijk en straals gewijze omgeven van veertjes. Daardoor heeft het den schijn alsof ze u met dezelfde starheid aankijken, waarmee een heel dom mensch u aankijkt; alsof ze weinig opmerk zaam zijn. Toch ontgaat aan een uil niet zoo heel veel. Want wat de oogen in beweeg lijkheid te kort schieten, wordt op andere wijze vergoed. De korte hals bevat negen wervels en daardoor kunnen de uilen den kop buitengewoon goed draaien. De vleugels zijn heel breed en lang, en de pennen en donsveeren sluiten heel losjes op elkaar. De veeren op zichzelf zijn groot, tamelijk lang en breed, aan de spits afge rond met heel fijne baarden en hierdoor zeer buigzaam. Daardoor kan de uil volko men geruischloos vliegen. Als al.e roofvogels heeft dc uil een sterken snavel, die van den wortel al heel sterk haakvormig naar beneden is gebogen. Dc poolen zijn tot aan de klauwen toe be vederd. De uil heeft „keertcenvoeten". d.w.z. dat de buitenste teen zoowel naar voren als naar achteren kan worden gericht. Aan do teenen zitten vrij lange, scherpe, gebogen kauwen Het uiterlijk van de uilen is, althans voor de tegenwoordige menschen, niet sympa thiek. .Men vermoedt in hen iets katachtigs. Toch berust de afkeer op misverstand, of laten we liever zeggen, op onverstand, op onwetendheid Voor den mensch zijn zij absoluut on schadelijk. Of is het soms schade, dat zij massa's muizen, meikevers en allerlei nacht vlinders verdelgen? En de groolere soorten zijn niet bang voor ratten- en wezels. De uilen, die hier inheemeeh zijn, voeden zich nagenoeg uitsluitend met muizen. Eenige jaren geleden woonde ik aan een straatweg. Terzijde van de woning stond een groep hooge boomen. Vlak in de nabijheid stond een gebouw met eenige ongebruikte schoorsteenen. Dezö leverde een ideale woonplaats op voor de Steenuiltjes Overdag zag men ze niet. 's Avonds kon digden ze in de boomen hun aanwezigheid aan door hun luid geschreeuw: „Kwief- kwief-kwief". Ze waren in 't minst niet schuw. Zat je op lange zomeravonden in den schemer bui ten, dan ontdekte je plotseling op de paal tjes van het hekwerk, op enkele meters af stand zoon uiltje. Onbeweeglijk zat het daar. Het leek wel een grauw ornament op den top van zoo'n paaltje. Je moest het goed in de gaten houden, anders verdween het even geheimzinnig als het gekomen was. Stil, geruischloos, zag je plotseling vlak over den bodem iets grauws, heel snel voor bijvliegen. Alleen kondigde zich soms even verder door een kort snerpend gepiep aan. dat de tragedie van een snuffelend veld muisje zich voltrokken had. Enkele oogen- blikken later troonde het uiltje weer'op het paaltje, onbeweeglijk^ dtsof het die plaats in het geheel niet verlaten bad. 'tWas overigens een ideaal jachtterrein, want aan de overzijde van den weg was een groot korenveld, en de muisjes, die in den schemer tegen de halmen opklauterden om de aren te ptunderen, liepen veel kans door een gulzig?» uilensnavel met huid en haar naar birnen te worden gewerkt. Men weet, dat de uil geen krop heeft. Het voedsel gaat onmiddellijk naar de maag, die heel wijd en vleezig is. De onverteer bare reslen als haar en beentjes worden in den vorm van haarballen weer uitgespuwd. Hei Slecnuillje is het kleinste van onze uilensoorten. In 'tgeheel maar 2 d.M lang. Het is van boven bruingrijs met witte vlekjes. En van onderen is het lichtgrijs met bruine vjekken. Over 't algemeen zijn uilen schuw Maar het Steenuiltje, Minerva's vogel, is dat juist niet. Ik herinner mij het volgende: Eenige jaren geleden logeerde ik in de. vacantie veelal in een Fricsch dorp. Zoo'n dorp, met een heel oud kerkje en een oud Romaansch torentje met een zadeldak. Een mijner jonge vrienden woonde vlak bij de kerk en kwam dagelijks in den toren om de klok te luiden, het uurwerk op te winden, enz. Hij had in de galmgaten van den toren het nest van Steenuilljes ontdekt en volgde met belangstelling de opvoeding van het viertal jongen Toen deze diertjes lang zamerhand volwassen werden, lieten ze zich rustig door hem uit het nest nemen en streelen. En ik heb het gezien, dat ze op zijn hoofd en schouders vlogen, wanneer hij aan den torenvoet stond en ze lokte. Toen 'het najaar kwam, werden de vriend schapsbanden verbroken, want de uilljes gingen zwerven. Het Steenuiltje jaagt vooral in dc scheme ring, maar m heldere maannachten zet het dit voort tot aan den vroegen morgen. Mui zen, kevers, oorwormen worden in menigte verslonden en een enkelen keer. als de honger erg plaagt, een klein vogeltje. Maar dat is toch uitzondering. Op den hellen dag kan het diertje zich niet goed redden. Dan is het licht te schel voor de groote oogen. En o wee. wanneer spreeuwen, musschen, meezen en ander krijgshaftig goedje dan het uiltje ontdekken. Dan vliegen ze krijschend om hem heen en pikker naar hem, terwijl het uiltje vrijwel hulpeloos zit en soms met heel veel moeite een goed heenkomen vindt. Wist u, dat het Steenuiltje graag z'n woning kiest in een nestkastje9 De bijgeloovigc bevolking van sommige streken op hel platteland zal er evenwel niet licht toe overgaan, nestkaslies te plaat een. Naar hun meening is de Steenuil een bode des doods. Als hij .Koewee, koewee roept, beteekent dit: „Kom mee, kom meel" en als er in de nabijheid van de woning een uil schreeuwt, ziet men dit aan voor een teeken, dat daar spoedig iemand zal sterven. Er is een heel eenvoudige verklaring voor. In de kamer van een ernstig zieke brandt 's nachts in de boerenwoningen veelaj licht en niet altijd worden de ramen der buitenlieden door blinden afgesloten. Op het licht komen allerlei insecten af, en daar is voor ons uiltje dus allicht voedsel te be komen. Vindt het er pleizier in af en loe eens te schreeuwen, dan ontgaat onwetenden lieden liet verband tusschen hel naar buiten schijnend licht en de aanwezigheid van het uiltje en beschuldigen zij dit, een doodsver- kondiger te zijn. Er ligt natuurlijk een ervaring, aan ten grondslag, maar een ervaring die verkeerd wordt verklaard Wij houden ons maar liever aan het ge voelen. dat de kleine Athena noclua een aller vriendelijkst diertje is, dat den ver- trouwe lijken omgang met dc menschen zoekt en niet vervolgd mag worden, omdat het een uil is. BEWERKING VAN HET KAAS MET „LOS". Men schrijft uit Gouda aan de N.R. Crt. Reeds geruimen tijd is Ie iNieuwkoop (7. -H een inrichting gevestigd, waar kaas, die het gebrek „los" vertoont, een bewer king ondergaat, waardoor dit gebrek ver holpen wordt. De resultaten van dit pro cédé zouden zoo goed zijn. dat algemeen toepassing ervan aanbevolen werd. Dc kaashandel slcmt evenwel mot dezen lof niet in. Het is gebleken, dat kaas, die op bedoelde wijze behandeld werd, aanmerke lijk in handelswaarde verminderde, tiet product wordt op den duur een compacto massa, de vetgaatjes verdwijnen. Boven dien gaat de kwaliteit van de kaas er aan merkelijk door achteruit. De kaasproducen ten verzwijgen uit der aard, dat op hun pro. duel dit nieuwe procédé werd toegepast. Do handelaar woidt daarom de d^)e. De nieuw uitgevonden bewerking schijnt in dc provincie Zuid-Holland tamelijk veel b worden toegepast en zooveel opgang te maken, dat het bedrijf binnenkort naar Zwamrnerdam zal worden overgeplaatst en tegelijk aanmerkelijk vergroot. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken heeft de heer Beijen, lid der Kamer voor Bodegra ven. ernstige klaehlon van de kaashande laren overgebracht. De lieer Beijen had tal van brieven ontvangen van handelaren, die zich ernstig beklaagden De zaak is nog slechts in wording en lijkt voor leeken een prachtige uitvinding. Spoedig ingrijpen is evenwel volgens den heer Beijen drin gend noodig. De naam van de volvette Goudsehn kaas is ernstig in gevaar ge bracht. Vele koopers koopen nog slechts op gezegeld contract, de verklaring inhou dende. dat de kaas niet geprepareerd is. De grieven van den heer van Beijen werden onderschreven door den heer A. van Wijnen, eveneens lid der Kamer en directeur van de Coóp. Producenten-Han-- delsvereeniging te Gouda. Deze maakte melding van het voornemen der handela ren om een ..zwarte lijst" aan tc houden van hen, die het nieuwe procédé laten toe passen. De Kamer benoemde een commissie, be staande uit heeren Beijen. Van Wijnen en Van Kranenburg, commissisaris van de N'.V. Kaashandel-Maatschappij Gouda, die deze zaak zal onderzoeken. Ook in de vergadering van het Kaas- conlrolestalion Zuid-Holland Volvet is de nieuwe bewerking gesproken. PLUIMVEE. IN DE STADSREN. September en October zijn wel de beste maanden voor do aanschaffing van nieuwe dieren. Dan zijn bij onze collega-liefhebbers uit hun broed jonge bennen of haantjes ver krijgbaar om daarmee onze toornen te com- pletceren. De voorkeur verdient alles wat men aankoopt eerst zelf te gaan bekijken, omdat men niet altijd op aanbiedingen van buiten kan ingaan. Beginners en leeken in het pluimvee-houden vinden allicht onder iiun vrienden of kennissen iemand, die bij de keuze van raad kan dienen. Ook komt het voor, dat een minder bevredigende afloop niet op rekening van den leverancier, maar op die van den kooper gesteld moet wordeD, wegens verkeerde behandeling bij aan komst. In meerder of minder mate lijden alle verplaatste dieren onder de verzending en daarom is het noodzakelijk alles zéé in le richten, dat de gevolgen voor de dieren tot een minimum teruggebracht worden. Allereerst een praclische verpakking. Ge schikte met linnen bespannen manden van zulk een grootte en dieple, dat het dier of de djeren zich er voldoende in kunnen be wegen. Voor een grooter aantal exemplaren behoort de verpakking in afzonderlijke vak ken verdeeld te zijn, om verdrukking le voorkomen door opeenhooping. Ook behooren de dieren, die in eenzelfde mand of kist verzonden worden, ongeveer van gelijke grootte te zijn, kleine dieren tus schen grooteren raken vast in de verdruk king, men vindt ze dan bevuild, ja soms ge wond of dood tusschen de andere. Vooral voor kleinere hoenders kan een passonde kisfverpakking gebruikt worden, licht en zóó dat aan do vier opstaande zijden behoorlijk lucht kan loetreden, terwijl bo vendien aan liet dek, waarop het adres is aangehecht, vier boorgaten zijn, ter grootte van een gulden Zaagsel op den bodem is het beste middel legen onderling bemorsen. Voer geeft men alleen mee in den vorm van een van binnen aan de bovenzijde vastge bonden struik andijvie, die geeft eten en drinken Iegelijk. Voor kleine afstanden, zoo dat do bezorging aan het nieuwe huis bin nen een kleinen dag plaats heeft is een voorafgaande voedering door den afzender voldoende, vooral wanneer dan wat gebro ken mais en behoorlijk drinkwater voor die voedering dienen. Het verdient aanbeveling een verzending van levend pluimvee nooit op Zaterdag le doen, daardoor stelt men onnoodig de dieren bloot aan te lang opont houd wegens den Zondag. Bovendien zii op gemerkt, dat levende vogels steeds als ijl- goed, dus met snelvervoer, verzonden wor den. In een volgend nummer bespreken wij c-ens hoe de dieren door den nieuwen eige naar ontvangen en behandeld moeten worden. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg, W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn.Hoogew. 24 Firma A. T- H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade, en bij JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74. 3—3

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 11