70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 September 1929 Derde Blad No. 21313 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GESLAAGDE HARDDRAVERIJEN TE WARMOND. SPREEKCEL LAND- EN TUINBOUW. SPORT. FEUILLETON. Martin's verjongingskuur. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 8 SEPTEMBER. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. hal/zeven, ds. S. van Dorp van Den Haag. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Dam. Geref. Gem.: voorm. 10 uur en nam. halfzeven, preeklezen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 u. ds. Glas. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur |ds. Petersen. Salvatori: voorm. halftien en nam. 6 u. de heer de Jonge. Evangelisatie Dwars-Nieuwstraat: voor- I Biddag halftien en nam. 6 uur, ds. van I\mstel van Pulten. Chr. Geref. Kerk: voorm. halftien en |nam. 6 uur ,leesdienst. DE KAAG. Ned Herv. Kerk: voorm. 10 u. ds. Touw. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: voorm. halfelf, ds. J. |de Wit van Vollenhove. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien, ds. iHermanides van Valkenburg; nam. 6 uur |ds. Klomp van Voorhout. Geref. Kerk: voorm. halftien, ds. M. iMeijering van Delfzijl; nam. 6 uur ds. H. ■Heijering. LEID SCHEND AM. Ned. Herv. Kerk: nam. halfzeven, ds. |Langman van Voorburg. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): voor- Imiddag 10 uur (jeugddienst) ds. Jansen Schoonhoven. Irene: voorm. 10 uur ds. Hennemann |nam. 6 uur ds. Jansen Schoonhoven. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 |uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 5 |uur, ds. Eringa van Oegstgeest. Ned. Prot. Bond: voorm. halfelf, ds. D. Drijver van Haarlem. VALKENBURG. Ned. Herv Kerk: voorm .10 uur, ds. van |!Ielle; nam. halfzeven, ds. Hermanides. VEUR. Geref. Kerk: voorm. 9 3/4 en nam. 6 uur Kouwenhoven. VOORHOUT. iNed. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. lomp. WADDINXVEEN. J Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. Ha iring van Benthuizen; nam. halfzeven, ds ïfesseldijk van Sluipwijk. Geref. Kerk- voorm. 10 en nam. 6 uur, Ruijs van Dinteloord. Chr. Afg. Gem.: voorm. 10 en nam. 6 tur. ds. Grisnigt. Rem. Geref. Gem voorm. 10 uur, ds. v. [Nooten. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: voorm. halfelf, ds. Ilijkman. NED. HERV. KERK. Beroep en: Te Wolfaartsdgk, R. ten |Kate, te Koudekerke. Aangenomen: Naar Pai a c a. (toer-. |J. A. Tammens te Acquoy bij Leerdam |!faar Oudewater, P. J. Steenbeek te Kampen. Bedan kt: Vco Maasdam Cillaars1 oe'-, J JÜoodenburg, hulppred. te Katwijk aan Zee Voor Oohten, B. G. C. Steenbeek, te «ierden. CHR. GEREF KERK. Bedan kt: Voor Groningen, J. Jongeleen, Hilversum. VRIJE GEREP. GEM. Beroepen: Te Krimpen a. d. I-Jssel, P. Beekman te Ederveen. HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN KARDINAAL VAN ROSSUM Gistermorgen heeft Z.Em. Kardinaal van Rossum te Amsterdam audiëntie verleend aan een aantal personen, dat te varen den wensch had te kennen gegeven door Z.Em. te worden ontvangen. Het aantal bezoekers was uitteraard beperkt en de audiëntie droeg dan ook het karakter van een particuliere ontvangst. Een register van degenen, die bij Z.Em. werden toegelaten, was niet aange legd Tot de eerste bezoekers behoorden twee Javaansche priesters, t w. de Weleerw. paters A. Djajasepoetra S. J. en A. Soekiman S. J. VeTder verschenen ter audiëntie prof. P G. Groenen en dr. G. G. Vriens, hoofd bestuursleden van de Indische Missiever - eeniging waarvan de Kardinaal bescherm heer is; Mgr. A. Hermus, Mgr. Th. M. P. Bekkers, hoofdbestuursleden van den Pries- ter-Missiebond, laatstgenoemde mede namens het bestuur van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus tot opleiding van inland- sche geestelijken; de Zeereerw. Heeren pas toor L. P. Stolk en rector L. Spetet, alsmede de heer M. v. d. Hulst, regenten van „de Voorzienigheid", van welk college ook de gastheer van den Kardinaal, de heer W. J. R. Dreesmann, deel uitmaakt; de heer H. Kuijpers, directeur van „de Maasbode" en voorzitter van de R.K. Vereeniging van directeuren van R.K. dagbladen. De rij der audiëntiegangers werd besloten door een groep familieleden van den Kardinaal, n.l. den heer Jansen uit Zwolle een half-broer van Z.Em. en kinderen van een overleden broer van den Kardinaal. Van verschillende personen, die verhin derd waren hun opwachting te maken, waren telegrammen ingekomep, terwijl verder 'n groot aantal sociale .vereenigingen telegrafische huldebetuigingen hadden ge zonden. Van H.M. de Koningin werd het volgende telegram ontvangen: Op dezen voor U zoo gedenkwaardigen feestdag bied Ik U mijn oprechte gelük- wenschen aan. (w.g.) WILHELMINA. Gistermiddag omstreeks half driei vertrok Z.Em. per auto naar 's-Gravenhage, teneinde een bezoek te brengen aan Z.Ex. den Inter nuntius Mgr. L. Scbioppa en het R.K. Cen- traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding waarvan dr. Th. Verhoeven secretaris van het comité van ontvangst, direc-leur is. Ter gelegenheid hiervan heeft mgr. Schioppa een thé aangeboden in de Pause lijke Tnternuntiatuur. De hal en de zalen waren schitterend versierd. Omtrent het bezoek aan het R.K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs aan het Bezuidenhout wordt gemeld dat de Kar dinaal werd ontvangen door dr. Th. Ver hoeven, directeur van het Bureau, door mgr. A. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, en prof. dr. Hoogveld, rector-magnificus van de R.K. Universiteit te Nijmegen. Met veel belangstelling bezichtigde de kardinaal het Onderwijs-bureau en de daar onder ressorteerende afldeelingen. VER. TOT VEREENVOUDIGING ONZER SPELLING. In het jaarverslag dezer vereeniging, uit gebracht door Dr. J. J. B. Elzinga te Am sterdam, wordt melding gemaakt van de teleurstellende beslissing van den Minister raad, die zich verzette tegen de tegemoet komende houding, welke de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ten opzichte van het streven der Vereeniging innam. In Juni 1928 werd inzake de buigings-n, een belangrijke enquête gehouden onder de leeraren, die les gaven in het Nederlandsch aan een H B S. met 5-jarigen cursus of aan een daarmee overeenkomende afdeeling van een lyceum. De ingekomen antwoor den gaven aanleiding tot de volgende con clusies: Foto BJeuzé. De harddraverijen, gisteren te Warmond gehouden, trokken groote belangstelling. opgeluisterd door muziek. Hierboven een der spannende ritten, le. Ruim 86 pet. van de leeraren in het Nederlandsch zijn voorstanders van de Vereenvoudigde Spelling. 2e. De helft der tegenstanders verklaren zich toch vóór afschaffing van de bui gings-n. 3e. Het aantal dergenen, die het gebruik van de buigings-n geheel of gedeeltelijk wenschen te handhaven, bedraagt nog geen 7 pet. Het ledental der Vereeniging steeg van 4362 tot 4465. DIACONALE CONFERENTIE. De Geref. Kerken, Op de te Rotterdam voortgezette veer tigste Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken heeft prof. dr. H. Dooyeweerd uit Amsterdam de conclusies yan de com missie inzake voor dc verhouding van diaconie en overheid ten opzichte van ziekenverpleging nader toegelicht. De con clusies ontmoetten nogal bedenkingen uit de vergadering. Op voorstel van mr. A. J. L. v. Beeok Calkocn werden ze tot 19 30 aangehouden en de commissie gecontinu eerd, Prof. dr. H. -Bouwman sloot de bijeen komst met dankzegging. STRAATVERLICHTING. Naar aanleiding der vraag, gesteld door den heer Kooistra in de gemeenteraadszit ting 1.1. over betere verlichting der wijken Stadstuinwijk en 3 Octoberstraat, verzoekt ons de heer C. P. de aandacht te vestigen op den onhoudbaren toestand in de Duiven- bodestraat. voornamelijk het doodloopende gedeelte, waar voor de geheele straat slechts één lantaarn staat, welke bovendien om 11 uur gedoofd wordt. Hij vraagt of het niet mogelijk is de lichtbol, welke zich be vindt in 't schoolportiek, aan te draaien, 't geen een kleine moeite is en ook weinig zal kosten, RECLAME. vut. -Juu V "fylavtutu* 1841 R.K. NEDERL. BOEREN- EN TUINDERSBOND. De R.K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond hield zijn jaarlijksche algemeene vergade ring in het Guldén Vlies te Alkmaar. De voorzitter, de heer J. Th. Verheggen te Buggenum (L.) heette in zijn openings woord speciaal welkom den heer Van Zaa- nen, vertegenwoordiger van den Chr. Tuin dersbond. Hij verheugde zich over de toe neming van het ledental van den R.K. Boe ren- en Tuindersbond en over het feit, dat Bond reeds 70.0G0 leden telt. Spr. hoopte, dat de regeering den boerenstand hulp zal bie den. aangezien in het afgeloopen jaar de bedrijfsuilkomsten voor den boerenstand on gunstiger waren dan in het vórig jaar en verarming van den. boerenstand tot nadeel van ons vaderland moet strekken. 1 De' balan9 over 1928 werd vastgesteld op een bedrag van f. 36.129.74 en de winst en verliesrekening op 'n bedrag van f. 25.119.14 met een voordeelig saldo van f. 4343.17 1/2 De begrooting voor 1930 werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaven tot een bedrag van f. 21300. Als voordeelig saldo is ge raamd f. 3785. Op voorstel van den heer Trieneken9 werd besloten de regeering te verzoeken meer gel den beschikbaar te stellen voor het slichten van onlginningsboerderijen. Staande de vergadering zongen hierop dei aanwezigen minister Deckers bij diens bin nenkomen het ..Wien Neerlands Bloed" toe. De voorzitter bracht den minister dank voor al wat hij voor den bond had gedaan en deelde mede, dat de vergadering hem tot eereiid had benoemd. Hierop gaf de heer Nico van Ommen uit Leiden een inleiding over ,,De Ziektewet". Ir. J. W. Thiery, hoofdingenieur van de Zuiderzeewerken, sprak over de uil voering van de Zuiderzeewerken. Minister Deckers dankte voor de vriende lijke woorden tot hem gericht. Na afloop der vergadering werden de deelnemers ten stadhuize door B en W. ont vangen. De burgemeester mr. Wendelaar verze1- kerde in zijn begroetingswoord dat hij het een Alkmaarsch belang acht wanneer land en tuinbouw in de omgeving van Alkmaar bloeien. Hij hoopt dan ook, dat ook de tuin bouw in de naaste omgeving van Alkmaar tot nog groote bloei zal komen. De voorzitter beantwoordde den burge meester. waarna de door de gemeente aange boden ververschingen werden gebruikt. In Hotel Proot veree'nigde men zich aan een gemeenschappelijk diner. ATHLETIEK. SINGELLOOP ROOD-WIT. Hieronder laten wij nog even de route van den Singelloop volgen, aangezien deze door werkzaamheden aan den Heerensin gel gewijzigd is. 5 uur: start bij den Morschpoort, daarna wordt geloopen langs: Morsch-, Rijnsbur ger-, Maresingel, Sophiastraat, Prinsenstr Heeren-,- Zijl-, Zoeterwoudsche en Witte Singel naar Kaiserstfaat, waar even voorbij de Manege de finish is. Tevens memoreeren wij nog, dat de de monstraties van de Leidsche Reddingsbri gade speciaal een half uur zijn vervroegd, wat natuurlijk door de organiseerende ver eeniging zeer op prijs wordt gesteld. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. De heer Devilé bedankt als secretaris- penningmeester. In één der zalen van „Den Burcht" wera gisteravond een buitengewone algemeene vergadering gehouden van den Leidschen Voetbalbond, ter afdoening van eenige punten, die op de vorige vergadering we gens tijdgebrek moesten worden uitgesteld, terwijl tevens enkele nieuwe punten aan de agenda waren toegevoegd. De voorzitter, de heer P. H. Steenhauer sprak een openingswoord en stelde vervol gens aan de orde het punt betreffende de schorsing van een L.V.B.-lid voor den tijd van drie jaar. Na een zeer langdurige en onaangename discussie werd dit aange nomen met 19 tegen 3 stemmen (23 stem men van onwaarde). Op voorstel van het bestuur werden eenige wijzigingen in het reglement aan gebracht. Medegedeeld werd, dat het be- sluur overweegt ruilformulieren in te stel- In en dat de secretaris-penningmeestr, de heer Devilé wegens drukke werkzaam heden als zoodanig bedankt heeft. De voorzitter heeft daarop in een harte lijke toespraak den heer D. bedankt voor het vele, wat hij in het belang van de L V B. heeft lot stand gebracht. Door RAFAëL SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. Garnache was een weinig verslagen, angslig zelfs. Hij spande al zijn vernuft m Ijn kwam tot het besluit dat het beste was 1 doen of hij Marius uit de gebaren die hij I "laakte begreep, maar gedeeltelijk slechts I hij zou niet verder weggaan dan aan de j anderen kant van de deur. Hii boog daarom voor den derden keer en J met een dwaas gezicht, schuifelde hij e kamer uit en deed de deur achter zich zoodat Marius niet zien kon hoe l'kcht hij in de buurt bleef. 1 Marius lette niet op hem en liep naar I ^demoiselle's kamerdeur en tikfe hard op |en der paneelen. -Wie is daar?" riep zij. Jk ben het Marius. Doe de deur ^n- lk moet je iets zeggen." •Kan het niet tot morgen wachten?" ••Ban ben ik weg" antwoordde hij vol I geduld „en er hangt veel van af, ik moet Voordat ik wegga. Dus doe open. v°lgde een pogen blik stilte-, Garnache L Zlln landen op elkaar en bad vurig *jj Marius niet boos maakte Hij moest beleid behandeld worden, anders zou °P laatste oogenblik verhin- I -w worden. Hij hoopte ook zoo vurig dat zijn tusschenkomst niet noodig mocht zijn. Dat zou inderdaad het eind van alles zijn een schipbreuk in het gezicht van de haven. Hij nam zich stellig voor. niet licht in te grijpen. Maar het bericht dat Mariu9 vertrekken zou vervulde hem met een groote begeerte iets te welen te komen van de reis. die hij van plan was te ondernemen. Langzaam werd de kamerdeur van made moiselle opengedaan. Bleek en verlegen kwam zij voor den dag. „Wat verlang je Marius?" „Nu en altijd en meer dan alle dingen jou te zien Valérie" zei hij en de roode wangen, de glinsterende oogen en de naar wijn riekende ademhaling waren maar al te duidelijk in haar oogen even als in die van Gamache en zij vervulden haar met onuitsprekelijken angst. En toch kwam zij nader op zijn verzoek. „Ik zie dat je nog niet naar bed was" zei hij. „Dat is beter. Wij moeten even praten." Hij zette een stoel voor ha^r klaar en verzocht haar te gaan zitten, toen ging hij zelf op de tafel zitten, hield zich met beide handen aan den rand vast en vestigde de oogen op haar. „Valérie" zei hij langzaam, „de markies van Condillac, mijn broeder is te La Ro- chette." „Komt hij thuis!" riep zij en 9loeg de handen ineen en veinsde de grootste ver bazing. Marius schudde hét hoofd en glimlachte onaangenaam „Neen" zei hij. ..hij komt niet thuis. Dat wil zeggen niet tenzij je dat wenscht." „Niet tenzij ik het wensch? Maar na tuurlijk wensch ik het!" „Welnu Valérie, als jij je wensch vervuld wilt zien, ik ook. Als Florimond ooit op Condillac terugkomt dan moet jij mijn vrouw zijn." Hij boog zich naar haar toe, op zijn elle boog gesteund, zoodat zijn gezicht vlak bij het hare was; zijn wangen gloeiden nog meer dan zooeven, zijn zwarte oogen schit terden; zijn wijnlucht uit zijn adem deed haar haast stikken van afkeer. Zij deinsde achteruit en vouwde de handen krampachtig samen zöodat al het bloed uit haar vingers verdwenen leek. „Wat wat bedoel je?" stamelde zij. „Niets meer dan ik gezegd heb; en ook niet minder. Als je hem genoeg liefhebt om je op te offeren" en zijn lip krulde zich spottend bij dat woord, „trouw dan met mij en red hem van zijn ondergang." „Wat voor ondergang?" Zij sprak werk tuigelijk, haar lippen bewogen zich nau welijks. Hij zwaaide zich van de tafel af en stond voor haar. „Dat zal ik je zeggen" zei hij met een veelbelovende slem. „Ik heb je lief Valéri-», boven alles ter wereld en ik wil je niet aan hem afstaan. Als je nu „neen" tot mij zegt, dan vertrek ik voor het aanbreken van den dag naar La Rochette om je met den degen van hem te winnen." Niettegenstaande haar angst kon zij een glimlach van spot niet onderdrukken. „Is dat alles? zei ze. „Als je zoo onbe zonnen bent. dan zal hij jou stellig en zeker dooden." Hij glimlachte rustig bij die opmerking over zijn moed en bekwaamheid. „Dat zou misschien kunnen gebeuren a's ik alleen ging" zei hij. Zij had hem begrepen. Haar oogen sper den zich open van afschuw, en afkeer van hem. Zij kon de 'vertoornde woorden die over haar lippen kwamen niet weerhouden. „Jou lummel!, jou bange moordenaar':" beet zij hem toe. „Ik dacht het wel dat je op de een of andere moordenaarsmani r jou gebluf mij te zullen verkrijgen met de punt van den degen op de borst zou ten uitvoer brengen." Zij zag zijn wangen verbleeken, zij merkte hoe een leelijke, akelige kleur zich over zijn geheele gelaat verspreidde. Toch liet zij zich riiet bang maken. Zij sprong overeind en zag hem aan voordal hij tijd had te spreken. Haar oogen schoten vuur, met opgeheven arm wees zij trillend naar de deur. „Ga heen!" riep zij met ruwe stem. „Ga uit mijn oogenl Ga heenl Doe het ergste wat ge kunt. zoodat ge mij alleen laat. Ik wil geen afspraken met je maken." „Wil je niet?" zei hij knarstandend ->n eensklaps greep hij de pols vaa dien uit strekten arm Maar zij zag geen onmiddel lijk gevaar. Het eenige gevaar waaraan zij dacht was het gevaar dat Florimond be dreigde en ook dat was van weinig bele-.:- kenis daar zij om twaalf uur van Condillac zou vertrekken dus bijtijds in La Rochette aankomen om haar verloofde te redden. Dat gaf haar kalmte en verhoogde haar moed Je hebt mij je voorwaarde genoemd" zei ze. „Je hebt den prijs bepaald en je hebt gehoord dat ik weiger Ga nu heen." „Nog een oogenblik" zei hij met een stem zoo akelig lief dat Garnache zijn- adem inhield. Hij trok baar naar zich toe. Niettegen staande haar woeste pogingen hield hij haar vast tegen zijn borst gedrukt. Zij kon niet verhinderen dat hij met zijn brandende kussen haar gelaat en haar bedekte, totdat zij eindelijk een hand vrij kreeg en hem uit al haar macht in zijn gezicht 9loeg. Toen liet hij haar gaan. Met een vloek viel hij achterover, de afdrukken van haar vingers stonden rood op zijn Witte gezicht. „Die slag is de 8ood voor Florimond de Condillac" zei hij boosaardig. „Morgen om twaalf uur is hij dood. Denk daar maar eens over na, mijn liefje." „Het kan mij niet schelen wat je doet als je mij maar alleen laat" antwoordde zij door een dappere poging de tranen van woede en ellende weerhoudende die opwel den uit haar verslagen hart. En niet minder verslagen, niet minder vertoornd was Garnache, terwijl hij stohi te luisteren. Het had hem groote moeite ge kost de kamer niet binnen te stormen toen Marius haar had beetgepakt. De gedachte alleen dat alles onherstelbaar verloren zou zijn wat hij tot nu toe had gedaan, had hem weerhouden. Marius zag het jonge meisje een oogen blik aan. zijn gelaat was vertrokken door de wcede die in hem raasde. „Verduiveld 1" riep hij, „als ik je liefde dan niet krijgen kan. dan zal ik je reden genoeg geven om mij te haten." „Dat hebt je al meer dan genoeg gedaan" zei ze. En Garnache verwenschte die bru taliteit van haar. die slechts diende om hem aan te vuren. Het volgend oogenblik hoofde hij een verschrikte kreet Marius had haar opnieuw beetgepakt pn drukte haar ieere lichaam vast in zijn armen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9