1 VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTERREIN. VARIA. •M-. kl. meisjes: Houtjes rapen: Isle pr. ^Bjglrama, 2de pr. Nellu Brussee, 3de pr. fMjtemskerk, tóe pr. Janna de Lange. Üipteken: late pr. H. Hoek, 2de pr. M. 1 Bos, 3de pr. Gerda v. Paridon, 4de pr. [orpelshoek. V. kl. jongens: Hindernisbaan1ste pr. Compear. 2de pr. Nico Grootendorst, pr. Rinus de Lange, tóe pr. D. Heems- t jjafetteloop1ste pr. Jan Koelewijn, 2de ton van Rijn, 3de pr. B. Zwaan, 4de jan Siecker. is y. meisjes: Turfrapen: 1ste pr. Cor iters, 3de pr. Krijntje v. Tol, 3de pr. a Boezaard, 4de pr. Stienlje Schaap, [igsteken: 1ste pr. Jansje Kuilman. 2de Kootje Verhoet, 3de pr. Mientje v. d. isr, tóe pr. Ali v. d. Boog. klasse jongens: Rmghoepelen: 1ste pr. Looyensteijn, 2de pr. G. Speet, 3de pr. d .Gugten, 4ide pr. Nico Zandbergen, laebeenloopen: le pr. Piet Mulder, 2de Jo Zandbergen, 3de pr. Wim Koelewijn, pr. Gerard Meijer. klasse meisjes: Muiltje loopen: 1ste pr. Durieux, 2de pr. J. v. d. Vijver, 3de pr. p Bekker, 4de pr. Toos v. Egmond. 'igstektïi: 1ste pr. Cor v. Elk. 2de pr. Spierenburg, 3de pr. G. v. Delft, 4de pr. se Korpelshoek. b kl. jongens: Zakloopen: lste pr. Alb. rer, 2de pr. Henk Koelewijn, 3d cl pr. r. Delft, 4de pr. R. Haasnoot, idernisbaan: Isle pr. C. Looyensteijn, pr. L. Kralt, 3de pr. P. v. d. Perk, tóe Koe'lewijn. ':t kl. meisjes: Muiltje loopen: lste pr. v. d. Ven, 2de pr. Marie Compeer. 3de jr.nie de Lange, tóe pr. Jo Hoogenidoom. jschopbangen: lste pr. Annie v. d. lea, 2de pr. M. v. Tol, 3dei pr. Kr. ip, tóe pr. Anna v. d. Akker. kl. jongens: Hoepelen: lste pr. Jan «lshoek, 3de pr. Jan Langeveld, 3de pr. t. d. Valk, 4de pr. Joh. Meijer, ewtrekken: lste pr. Wim Rietveld, 2de lm Schoneveld," 3de pr. Kees Compeer, pr. J. Korpc'lshoek. e klasse meisjes: Ballendragenlsle pr. Hoogendoorn, 2de pr. Greta Luyfon, 3de Annie Koelewijn, 4de pr. L. Haasnoot, tefrapen: lste pr. Rina Meijer, 3de pr. de la Rie, 3de pr. Annie Vreeburg, 4de C. v. d. Boog. klasse jongens: Naar den trein: lsle Jac. Schaap, 2de pr. Honk Grimbergen, pr. Jan Dronk, tóe pr. J. H. v. d. Perk. ngrijden met bokkenwagen: lste pr. Wachter, 2de pr. Piet Sinon, 3de pr. Vliegenthart, 4de pr. Antoon v. d. tr. Ie klasse jongens: Hoogspringen: lsle v. d. Boog, 2de pt, H. Slingerland, 3de Jan Bekker, 4de pr. Jan Slecht, aftrekken: lsle pr. R. Lamboo, 2de pr. Varkevisser, 3de pr. Theo Mulder, 4de ink v. Paridon. en 7de kl. meisjes: Stoelendans: te v. Dijk, 2de pr. Jans Koelewijn, 3dcl a Koelewijn, tóe pr. Rika Woulers, Pietje v. Dellt. ïje loopen: lste pr. G. de Ruyter, 2de v. d. Boog, 3de pr. Mien Langé'vetd, Adri v. d. Perk, 5de pr. Truus Riet- iiens de verschillende spelen werden de n op ruime wijze getracteerd. Op den eg hield de stoet halt voor het ge- ichuis, waar het Wilhelmus werd ge en de Burgemeester een korte toe- ik hield in verband met de verjaardag 3 51. de Koningin. Op de Turfmarkt ie stoet ontbonden, half acht zouden de prijzen worden reikt aan de winaars in den Etalage- itrijd. Dit zou geschieden door den achtbaren heer Burgemeester. Op den egeven tijd waren aanwezig Burge- itër Sohokking en Mevr. Schokking 'erkamp, het be9tuur der Oranjever., ury en de prijswinnaars. Voorzitter de heer A. Wassenaar oie het een prettige taak deze bijeen- st le openen, vooral nu alles zoo goed slaagd. Spr. dankt den Burgemeester en r. Schokking voor hunne aanwe'zigheid. taf dan het woord aan den Burgemees- 4e zijn dank uitsprak voor de uitnoo- en uitvoerig het nut van een étalage- strijd uiteenzette. Een etalagewedstrijd ook de leemten zien die bestaan en moor in de toekomst gewaakt moet wor- Zeker, Katwijk kan geen Leiden zijn en Mi kan 't ook niet zóó grootsch toe- l De etalagewedstrijd is geslaagd en hoopt dat dit een uiting moge zijn van afwikkeling. Laat men nu niet denken, Ml in het vervolg nu wel weer kan. Dan tot beter geweest zij dat de wedstrijd Del geweest was. Laat de winkelstand oe helpen bijdragen dat men Katwijk Rijn niet ontwijke doch dat het de be stelling van anderen trekt. Laat doze strijd in de geschiedenis van Katwijk cede plaats innemen. Ook de nief- ianaars moeten dankbaar zijn dat ze i-egenheid hebben gehad te toonen wat prestoeren kan. Spr. gaat dan over tot üng der verschillende medailles. Voorzitter brengt nog een woord van s aan den burgemeester en daaina een woord van dank aan de overige pcirsleden doch inzonderheid aan den v. Elk. Wederkeerig dankte deze den -dter voor de vleiende woorden tot hem kiten en het bestuur, doch vooral voor ■*m hem bij zijn werk verleend. De ®'ter zegt te hopen op een lange samun- in deze. puaschen wa9 de Harmonie Katwijk met 'concert begonnen en heerschte builen feeststemming. Een schitterende ver in de omgeving van de Turfmarkt Vhaar veel toe bij. '"zet der Oranjefeesten is mooi en '5 geweest. Heden Dinsdag worden voortgezet met verschillende vólks- en hedenavond concert door de Har- van Katwijk aan Zee. Iair wij vernemen zal het ledental '-rrnonie Katwijk aanmerkelijk worden fe» met leden van de ontbonden P4vbi reeniging te Rijnsburg. KATWITK-AAN-ZEE. Oranje-T ereeniging. De Historische Alg. Optocht op 4 Septem ber zal de volgende route nemen: De opstelling vind plaats op het terrein van den heer Th. Haasnoot aan de Tram straat. Voorts gaat men langs Tramstraat, Stationstraat. Duinoord, Michiel de Ruiter- slraat, Varkevisserslraat, Roest van Lim burgstraat, Voorstraat, Zuid-Boulevard, Bes- tevaerslraat, Zuidsfiaat, Lange-dwarsstraat, Voorstraat, Badstraat, Waaigat, Noord-bou levard, Jan Tooropstraal, Sluisweg, Burger- dijkstraat, Boulevard, Waaigat, Tramstraat terug naar het terrein van reeder Haasnoot. De rondgang met muziek voor schoolkin deren op dcnzelfden dag, neemt de volgende route Opstellen boulevard bij de Voorstraat, Boulevard, Burgersdijkstraal, gedeelte Sluis weg, Badstraat, Voorstraat, Duinoord, Anna- slraat. gedeelte Varkevisserstraal, Roest van Limburgstraat, Zuidstraat, Boulevard bij de Oude Kerk ontbinding van den optocht. DE HARINGVISSCHERU. Het r-aat niet al te best De warmte oi de tegenwoordige drijfnetten de oorzaak? Wanneer wjj ons, begin September neer zetten om een kort overzicht te geven van de haringvisscherjj, dan is het ditmaal niet in optimistischen zin, of het zou ten op zichte van de prijzen moeten zjjn. Toen wjj de vorige maal over dit onderwerp schreven, stond het er goed voor met het bedrijf, In die dagen kwam schip na scnip binnen met een flinke lading, de prijs was goed doordat er veel vraag was en de haring zelve was in allerbest^ conditie. Augustusheelt over 't algemeen zeer warm zomerweer gegeven, waardoor volgens sommige deskundigen de volwassen haring, waarop thans gevischt wordt, naar den koelen grond verhuisde en nu met de tegenwoordi ge drijfnetten niet te wangen is. Een ander deskundige beweerde dat dit niet aan de warmte lag, doch dat de visch door haar zwaarte niet gemakkelijk aan de oppervlakte wan het water kan komen. Hoe het ook zij, woor de visschers zijn beide factoren intusschen schadelijk. Vorige jaren kon men omstreeks dezen tijd herhaaldelijk hooren: „veel vliegen, veel haring". Maar deze volksuitdrukking, wordt althans voorloopig wat de haring betreft, gelogenstraft 1 De laatste paar weken toch, kwamen slechts enkele schepen binnen, wèl metloo- ner.de vangsten door de mooie prijzen, maar over 't algemeen gaat het te langzaam. Er "zijn reeds schepen, die 5—6 weken reis achter den rug hebben en dat wijs.t zeker niet op ruime vangsten. En nu doet zich weer het eigenaardige geval voor, dat de stoomtreilers of trawlers, wier vischnetten over den grond sleepen, lederen dag in IJmuiden binnenkomen met groot? vangsten prachtige vette haring, waar een mooien prijs voor gemaakt wordt. Wij willen besluiten met den wensch, dat epoedjg onze vloot zal binnen komen „rijk belaeri" en dat zij bij de derde reis een koeler weersgesteldheid en ruimer vangsten moge hebben. In het binnenland beerscht neg overvloedig vraag en voor export is bet dan den uitgelezen tijd. Laten wjj hopen, dat onze wenschen binnen afkienbaren tijd in vervulling gaan! Kinderfeest. Hedenmorgen werden de kinderen van de beide bewaarscholen vergast op een pop- penkastverlooning van mevr. Nolens uit Den Haag. De kinderen waren daartoe in de Ge meentezaal samen gekomen onder leiding der resp. hoofden en helpsters. Daar dit uitging van de Oranjevereni ging en een deel der Oranjefeesten uitmaakt waren de voorzitter en w.n. secretaris, de heeren Eikelenboom en Baalbergen tegen woordig. Van de damescomité- en bestuurs leden waren mevr. Schokking, mevr. Meer burg, mevr. Pras, mevr. v. Dalen en mevr. v. d. Laan aanwezig. Met de Iractalies die ze kregen hadden de kinderen een prettigen morgen. Badhotel gesloten. Wij vernamen dat het Groot Badhotel met Paviljoen vanaf 1 September geslo ten is. Koopt bloempjes. Ten bate van den arbeid onder de mili tairen, speciaal door de Chr. Militaire Te huizen verricht, zal ook in onze gemeente op Koninginnedag (4 Sept.) een oranje bloempje te koop worden aangeboden. Wij hopen, dat de jongedames, die zich met den verkoop zullen belasten, vele ge willige koopers en dus aangenaam werk zullen vinden. De opbrengst zal voor onze gemeente bijzonder het Militair Tehuis te Leiden ten goede komen. NOORDWIJK. DE ETALAGE-WEDSTRIJD. 100 etalages Groote drukte. Het is nog niet voorgekomen dat een zoo groot aantal etalages was ingeschreven. Een honderdtal etalages kreeg de jury ter beoordeeling! Voor deze gelegenheid waren er dan ook 6 juryleden die een zeer uitge breide en soms moeilijke taak hadden te vervullen die pas na middernacht in een resultaat kon worden omgezet. De gelegenheid voor het publiek was opengesteld tot Zaterdagavond negen uur, een o.i. te korten termijn. Bij e'en wandeling langs de etalages viel het ons op, dat er veel werk van was gemaakt en een en ander zeer serieus was opgevat. Een groote menigte was op de been, waaronder wij ook opmerkte de Burgemeester en diens ec-ht- genoote. Hier volgen de prijzen zooals zij door de jury werden vaslgsteld: Groep 1: le prijs wed. J Brakel, 2e pr. Jac. Vink, 3e pr. J. Zoetendaal. Eervolle vermeldingen: J. P. Bierman en P. H, Zoutenbier. Groep 2: le prijs J. W. Roodenrijs, 2e pr. H. Bouwknegt, 3e pr. G. C. v. d. Burg, Eervolle vermeldingen: H. ter Schuur en M J. van Westerop. Groep 3: le pr. P. v. d. Voort, 2e pr. H. A. Mathot, 3e pr. H. Medemblik. Eervolle vermeldingen: P. van Rijn en C. P. de Jeu. Groep 4: (in deze groep werden 2 eerste prijzen toegekend) le prijs A. J. v. d. Put ten, le pr. met eere-prijs aangeb. door den Burgemeester v. Nooidwijk J. v. Bohemen, 2e pr. A. Overvelde. Eervolle vermeldin gen: C. Vink en J. v. d. Meer. Groep 5: le prijs G. A. Janson, 2e pr. H. C. Hoogeveen, 3e pr S. Zwetsloot. Eer volle vermeldingen: N. van Veen, Ph. Kriek en H. Otto. Groep 6: le prijs P. H. Zoutenbier, 2e pr. Fa. J. Krol, 3e pr. J. Chouffour. Eer volle vermeldingen: L. Wijsman Groep 7: le prijs Fa. Braun van Sam- beek, 2e pr. C. van Gerwen, 3e pr Th. Taskin, 4e pr. C. Baalbergen, 5e pr. B. P. Zonneveld, 6e pr. J. Tissing, 7e pr. J. Meijerink. Eervolle vermeldingen: Th. Ooslveen, Jac. Zwitser, Dames Kampman, wed. J. J. Wijnbeek en wed. F. v. d. Ploeg. Groep 8: le pr. met Eereprijs aangeboden door het Gemeenle-Besluur Gebr. van Dam. 2ci pr. Fa. J. v. d. Geest. 3e pr. A. Kapel, 4e pr. A. A. v. Reyzen. Eervolle vermeldingen H A. Mathol. H. Th. v. Bourgon/dien, W. Marijt en P. Schrier. Groep 9: le pr. L Banck, 2c pr. C. Waasdorp, 3e pr. J. Blok. Eervolle vermeldingen: G. A. E. Duyster on Wed. J. Berkhout De prijzen zullen worden uifgereikt Woensdag 4 September, na afloop der Ring- rijderij in Hotel Royal. Aan een 85-tal personen uit het publiek die voor een prijs in aanmerking kwamen, zullen baden de prijzen worden uitgereikt. Mcoie successen te Rotterdam. Aan het muziekconcours van het Rottcr- damsch gemengde zangkoor „Harmonie" te Rotterdam, Werd deelgenomen door een drietal leden van do Harmoniekapel „Cres cendo" alhier. Deze heeren behaalden de volgende prijzen: 2e afd. solisten: J. Hoogendam (sax) met L'Oiseau Mouche van Bouillon: le prijs met 110 punlen; N. Tmlhorn (clarinet s b) met Louisa de Monlfóort, van Bergson: 2e prijs met 92 punten; N. v. d. Mark (clarinet Es) met Fantasie Brillante, van Singelee: 2e prijs met 94 punten. Afd. Duo: .1. Hoogendam en N. Imthorn mei Trio in E mo! van Mozart: 3e prijs niet 113 punten. Terwijl de heeren .1. Hoogendam en N. Imthorn in samenwerking met de heeren A. J. Koudijs en J. Woning, loden der mu- ziekvereen. „De Harpe Davids" te Noord- wijkerhout, met het kwartet no. 2 van Haydn arr. James Briër, een len prijs behaalden met 150 punlen. Aanrijding. Op het kruispunt Beeklaan-Vinkenlaan alhier had een aanrijding plaats lusschen Iwee auto's, de één komende vanaf de Vin- kcnlaan en de ander rijdende op de Beek laan, gaande in de richting Ileerenweg, res pectievelijk bestuurd door den heer L. en den heer B., beiden le 's-Gravcnhage. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats; slechts materieele schade aan de spatborden die door verzekering wordt gedekt. Oorzaak is waarschijnlijk hel niet bekend zijn met genoemd kruispunt en het belem merde uilzicht ter plaalse. Aan het politie-bureau alhier is aan gifte gedaan van het vermissen van een fox- lerrier Door den eigenaar is voor den vin der een belooning uitgeloofd van f. 25. Na dere inlichtingen zijn verkrijgbaar aan het politie-bureau te Noordwijk-Binnen. Door B. en W. dezer gemeente is ver gunning verleend aan mevr. v. K. en mevr. De G„ beiden alhier, tot het laten circulee- ren van lijsten bij de ingezetenen ter ver krijging van gelden noodig voor het orga- nfseeren van aulo-lochljes aan arme ouden van dagen op nader aan le geven datum. Tengevolge van het aanhalen van een boom op een voer stroo, brak deze en kwam v. d. B alhier van een hoogte van pl.m. 2'/> Meier te vallen. Op advies van dr. Neder- veen is v. d. B. per auto naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Gevonden voorwerpen; donkere dames mantel. bruin kindersandaallje, wollen trui met sjaal, bruin damestaschje inh. ruim f. 5, geelbruine badmuts, grijze jongensriem, bos sleutels, beige kinderjumper, zilveren speld mei groenen steen, bril, schroevendraaier, riem van een lichte regenjas, vlaggedoek (rood-wit-blauw). autosleuteltje, zonnebril met goud montuur, zwarte damesmantel met lichte voering uit Gerzon's modemaga zijnen, beige geruite damesmantel, sierspeld verm. goud met pareltje, grijs vilten kleed afkomstig uit luxe auto, 75 bij 90 e.M., met vele insnijdingen, grijze stoffen dames handschoen, slinger van een aulo, heeren- portsmonnaie inh. pl.m. f. 0.65 (bruin), zil veren cahier met 3 R.K. medailles, grijze rugzak met benoodigdheden voor kampeeren. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden aan het Politiebureau te Noord wijk-Binnen verstrekt, uitsluitend 's Woens dags en Zaterdags van 12 tot 1 uur. NOORDWIJK-BINNEN. Oranje-avonden. Een Comité van Hervormden en Gerefor meerden alhier organiseert op dei> avond van 3. 4 en 5 Sept. Oranje-avonden. Hedenavond 8 uur treedt in de Gerei. Kerk aan de Vinkenlaan op de welbekende Arie Post. declamator Woensdagavond 8 uur in de Ned.-Herv. Keric ds. D. A van don Bosch, Ned. Herv. pred te Den Haag. „Oranjerede". Donderdag, halfzes uur; Samenkomst voor kinderen in de zaal voor Chr. Belangen „Sarlorius". Hier zal een interessant poppen spel te zien en te genieten zijn. De kinderen worden onthaald door eenige kindervrienden en 's avonds 8 uur in de Geref. Kerk vertoo ning van een pracht film. Hedenavond aanvang 8 uur geeft het Leidsch Muziekgezelschap Orpheus", direc teur de heer J. Vink een concert in den tent op het Lindenplein. OEGSTGEEST. Ernstige aanrijding. Gisteren vond alhier een ernstige aan rijding plaats tusschen oen vrachtauto en een wagen met paard bij de gevaarlijke bocht Groene Kerkje. De eene wagen komende uit Rotterdam, waarop een groote zweefmolen, botste te gen den wagen van den heer D. op. Tyree slapende knechts vielen van den zweefmolen af, waarvan de een slechts lichte verwondingen opliep, terwijl de an der, een zekere „Jan", die den vorigen dag pas in'dienst gekomen was een zware her senschudding opliep en naar het ziekenhuis werd vervoerd. De vrouw van D„ viel eveneens door de schrik op den grond en viel in zwijm. Dr. Timmermans verleende ook haar ge neeskundigen bijstand. RIJNSBURG. Rectificatie. Men verzoekt ons le vermelden, dat de muziekvereniging „Wil- helmina" niet opgeheven is. 7,ij zal a.s. Don derdagavond een concert in het dorp geven SASSENHEIM. Voor het ambt van Gemeente-seerelaris alhier hebben zich 86 sollicitanten aan gemeld. Aan het Postkantoor alhier is gedu- rendo de maand Augustus bij de Rijkspost spaarbank ingelegd t. 5503.03 en terugbe taald f. 4259.25. VEURLEIDSCHENDAM. De ruzie in de af deeling van Volksonderwijs Na de onstuimige vergadering woedt de ruzie in de afd. van volksonderwijs nog onverminderd voort. Door een tweetal Soc. Dem. georiënteerde bestuurders is, zonder overleg met de andere bestuurders een leden vergadering uitgeschreven op gisteravond 8 uur. terwijl zij daarnaast een manifest hebben uitgegeven. Op do agenda heeft men niet meer of minder aan de orde gesteld het punt verkiezing van een bestuur. Uit de kringen van hen, die Volksonder wijs niet willen maken een politiek instru ment. deelt men mejle, dat het beleggen van een ledenvergadering volgens art. X van het afd. reglement alleen kan geschieden door het bestuur en niet door een paar bestuur ders. Uit dien hoofde heeft dan ook het Hoofdbestuur deze vergadering verboden en zullen zij elk besluit daar genomen als on wettig beschouwen, terwijl ook geen der hoofdbestuurders daar aanwezig zal zijn. Tegelijkertijd heeft zich weer een daad afgespeeld, welke met een voorstel tot roye ment is beantwoord. Door den voorzitter, den heer Jansen, is aan de ouders van een kind dat de openbare school bezoekt in overwe ging gegeven dal kind de openbare school te doen verlaten en het te zenden naar de Chris lelijke School. Dit feil is aanleiding geweest bedoelden heer voor royement aan het hoofd bestuur voor te dragen. ZOETERWOUDE. Bjj den veldwachter aan den Rijndijk is aangifte gedaan door A. B., wonende alhier, dat hij door zijn buurman J. A. J. in het caft van mej. V. alhier, mishandeld is. B. heeft een vrij ernstige hoofdwonde boven het oog gekregen. DE VIJFDE APRIL 1929. Was tot nog toe 1 April een gewichtige datum in onze Hollandsche contreien, het heeft er veel van, dat 5 April voor ons en onze nazaten een datum zal worden, die, wat belangrijkheid betreft, niet voor den eersten dag der vierde maand behoeft onder te doen, al hopen we, dat de 5e April niet op dezelfde wijze aanleiding zal geven tot verrassende mystificaties. Om dezen veelbelovenden aanhef niet op een mystificatie te doen uitloopen, veroor loven we ons hierbij mededeeling te doen van een ministrieel schrijven, dat voor be lastingplichtigen van zeer groot belang is. De Minister van Financiën heeft in een aanschrijving, dato 5 April 1929 aan de Inspecties der Directe Belastingen medege deeld, dat indien belastingontduikers hunne tekortkomingen jegens den Staat willen goed maken ,door uit eigen herweging hiervan aan gifte te doen bij den inspecteur, zonder dat het hen bekend kon zijn, dat de belasting administratie op het spoor was van de ge pleegde onregelmatigheden, deze aangiften moeten worden aangemerkt als inderdaad te zijn geschied als uit eigen beweging, met alle voordeelen daaraan verbonden. Deze royale gestie van den Minister vormt de sluitsteen in het systeem, dat uitgaat van de gezonde gedachte, dat liet voor de schat kist voordeeïig is, zondaars op belastingge bied in de gelegenheid te stellen hun tekort komingen te corrigeeren zonder dat zij be vreesd behoeven te zijn voor minder aange name sancties. Zonder dezen sluitsteen was bet systeem inderdaad lang niet volmaakt; de regeling was aldus, dat berouwvolle „frau deurs", die vrijwillig hun zonden opbiecht ten, vrijdom van boete en straf werd toege zegd, mits „de belastingadministratie nog niet op het spoor der onjuistheid was geko men". Het was deze laatste zinsnede, die aan leiding heeft gegeven tot betreurenswaardige misverstanden. Hoe ging het meestal in do praktijk met die aangiften uit eigen be weging? Werden deze gedaan door een belastingad viseur voor zjjn cliënt, dan ontspon zich dik wijls een vraag- en antwoordenspelletje, in den loop waarvan werd vastgesteld, dat de werkelijke antecedenten van den nog niet genoemden „zondaar" ter Inspectie nog niet bekend waren en dat de mededee ling van den juisten toestand niet in ver band stond met eenige pressie van de Ad ministratie. In eenvoudige niet aanvecht bare gevallen werd dan steeds het „pardon général" toegepast, hierin bestaande, dat de belastingplichtige gedurende drie jaren belasting over het achtergehouden inkomen moest betalen. Edoch, het is ook voorgekomen, dat de schuldige zelf de stoute schoenen aantrok om zijn aangifte te gaan verbeteren, waar bij dan soms bleek, dat de situatie door den Inspecteur niet zoo eenvoudig werd in gezien als de aangever wel had gehoopt, met het gevolg, dat het vrijwillig karakter der handeling in twijfel werd getrokken. In plaats van de verwachte milde en clemente houding, maakte de aangever dan kennis met den fiscus in den hardsten en ongenaakbaarsten vorm. Het merkwaar digste in deze situatie was, dat de admi nistratie dikwijls het volste recht had aldus op le treden, immers zfj kon reeds op het „spoor zijn van de onwettigo handelingen" van den belastingplichtige, zonder dat dezert ook maar iets daarvan bekend was. Hel is begrijpelijk, dal dit zwaard van Damocles menigen zondaar er van heett teruggehouden om den koninklijken weg le bewandelen, hetgeen noch in het belang van hemzelf, noch (en voordeele van Va dertje Staat is geweest. Daarom is het loe le juichen, dat de Minister zijn voorschrif ten in dezen heeft gecompleteerd mei do aanschrijving van 5 April j.l. Het verschil met de oude regeling beslaat dus hierin, dat voorheen alléén de Inspecteur uitmaakte of een aangifte geheel uit eigen beweging was geschied, aangezien het slechts dezen be kend was of men reeds op het spoor der onjuistheid was, terwijl thans ook de be lastingschuldige kan uilmaken of zijn aan- gifle vrijwillig is, daar dit thans steeds het geval zal zijn als hij niet weet, noch geacht kan worden er mee bekend te zijn, dat de belastingadministratie op hel spoor der on juistheid is. Diegenen, die tot nog loe, uit angst voor oventueelc risico's, nalieten schoon schip lo maken met 's Rijks schatkist, kunnen thans gebruik maken van het royalo gebaar van den Minister; zij welen nu, dat de fiscus ben met open armen zal ontvangen. Van den 5den April begint do victoriel DE LEZING VAN DEN DICHTER HIEL. Toen de Vlaamscho dichter Manuel Hiel' op zekeren dag met zijn Vlaamschen vrien den te Brussel zijn middagmaal gebruikte, iiet hij zich door het gesprek, dat mee,tal over Vlaamsche nationale vraagstukken liep, zoo meesleepen, dat hij vergat dat hij om drie uur een letterkundige voordracht moest houden. Hel was reeds ver over drio toon den dichter het verzuim te binnen schoot. Opgewonden nam hij afscheid, zette zijn hoed op, stormde naar buiten en wipte in een juist voorbijrijdend rijtuig, welks koet sier hij het doel van den rit en de belofte van een dubbele tooi toeriep. Vijf minuten later stapte hij, opgewonden als een zuige ling, die zijn eerste rendoz-vous vreest la verzuimen, uit het rijtuig, snelde naar def zaal en begon onmiddellijk met zijn voor dracht. Hij had het zoo druk met zijn pa pieren, dat hij er niet aan dacht, rond te zien. Toen hij voor de eerste maal opkeek was hij stom van verbazing. In de geheele zaal was slechls een mensch, achterin, die echter met zichtbare belangstelling luister de Een vriendelijk glimlachje groette den eenzamen toehoorder. Hiel zette zijn voordracht voort. Met groote virtuositeit declameerde en commen tarieerde hij het eerste gedicht van een Vlaamsche trilogie en geraakte daar bij zoo in vuur, dat hij toen de klok het einde der voordracht aanwees, zich tot den toehoor der richtte, en zeide: Als het u goed is, ga ik tot het tweede gedicht over. Hel gezicht van het publiek gaf volledige goedkeuring te kennen. O, professor, ga maar door, ik heb geen haast. Hiel vervolgde zijn voordracht. Opnieuw was er een uur verloopen en de ijver van den dichter was niet minder op gewonden. Op een toon waarin ongerustheid en dankbaarheid trilden, richtte hij zich we derom tot zijn welwiifenden toehoorder: Als ik niet bang was, u te vermoeien, zou ik met het derde gedicht beginnen. O, professor, gaat u maar door. Ik' heb geen haast. En Hiel ging voort. Hem hinderde noch de leegheid der zaal. noch vermoeide de voordracht. Met de mooie klankrijke 9lem las hij de verzen van hel gedicht ten einde. De eenzame toehoorder achter in de zaal luisterde geduldig. Het derde uur was voor bij. (oen Hiel zich opnieuw tot zijn aan- dachtigen leerling wendde. Neem mij niet kwalijk, beste vriend, dat ik misbruik heb gemaakt van uwe aan dacht door mijn voordracht ongewoon lang te doen duren Maar professor, ik zei u reeds ik had volstrekt geen haast. Maar nu u gereed is, ik ben de koetsier, die u gereden heeft. 3—2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 7