HET KONINGINNEFEEST IN DE SLEUTELSTAD MAANDAG 2 SEPTEMBER 1929 No. 21309 IFFICIEELE KENNISGEVING EEN STRALENDE ZOMERDAG VOL KLEUR EN LEVEN. Het voornaamste nieuws van heden. 0p het Sportterrein. JO* Jaarpanor LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel root advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein ^Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:" Voor Leiden per 3 maanden f 2 35, per weet .-.-vv.70 18 Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. hWÜ' Ut nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden lengen ter openbare kennis, dat J. rtiarroo, te Leiden, een verzoek heelt in- fed ter bekoming van verlof voor den ■koop van alcoholvrijen drank, voor ge- nik ter plaatse van verkoop in het per- r«l Oude Rijn 27, alhier. i A. VAN DE SANDE BAKHDYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Foto W. Bleuzé, Lolden. Leiden, 2 September 1929. 1570 I Het was tegen twee uur brandend heet het onder blakerende zonnestralen gele sportterrein aan den Hooge Rijndijk. Eigenlijk haast Al te warm voor de veie rlijke wedstrijden, welke door de actieve .Koninginnedag" georganiseerd waTen. Maar al mochten wij ouderen het mis- ien te warm vinden, de jeugd zeker niet! reral op het feestelijk bevlagde veld vlo- in de keuTig verdeelde vakken sportief èruinde meisjes en jongens der Leidsche jdsportvereenigingen heen en weer. »r was het mastklimmen in vollen gang, bel klingelde hoog boven in de paal. meer een der kranige klimmers onder aanmoedigingen door den groenen f-psroeper van den energieken leider in witte trui. het eindpunt bereikte! Diar hobbelden weer jongens in span- L'i-vlugge zakloopenren, op een ander i steeg uitbundig gejuich op, wanneer öe wd van het watertonnelje pardoes over :eugdigen steekridder kletterde. Dat itjësteken was toch maar het hoogte- 3'. van den middag: op 't wagentje fehten ze de baan af, 't oog gespannen Knd naar 't ringetje en slechts enkelen !en met onfeilbare richtkunst het doel te fflen. Turfrapen, boegsprietloopen. scherven- er kwam schier geen eind aan al de fnge spelen op dezen feestelijken, goud- lenden Koninginnedag. Vol lof zijn wij ook voor de schitterende organisatie tfr spelen, die onder leiding van den heer A de Bruyn zoo vlot van stapel liepen Behalve de heeren van het bestuur en de missie van advies, waren ook burge- rr?ler v d. Sande Bakhuyzen en nie uw op het terrein aanwezig om het fees ik gedoe gade te slaan. Padvinders hielpen mede de orde te hand en. Onder de felle zonnestralen bleef van 2 tot 4 uur in de weer: onver- eid kropen de jongens en meisjes ond°r zeildoeken door. of slapelden de steeds omvallende turven op, struikelden de boegspriet af of vermaakten zich *t den bal wedloop. De sport vierde in elk opzicht hoogtij eD elke afdeeling was de spanning om een is te bemachtigen, groot! Hieronder vermelden wij de namen der naars: zij zullen nog lang op dezen oien middag terugzien en een heerlijke 'nnering behouden aan het Koninginne- t. dat door de opwekkende muziek van Post" en „Polyhymnia" schitterend ïrd ODgeluisterö. Handbal wedstrijd Fluks-Pad vinders 73. Grensbalwedstrgd D.O.S. (dames)-ïïestia5-0 Meisjes van 12 en 13 jaar: Turfrapen: le pr. R. de Graaf-R.K.G.V. Pr. J. Offringa-Hestia. 3e pr. A. Heet- Ö-Hestia. Meisjes van 14 jaar en ouder: J® pr. N. Bennink-D.O.S-2e pr. L. üub- 'W-R.K.G.V.3e pr. J. v. d. Ham-Hes ti a Meisjes van 12 en 13 jaar. Balwedloop: Een van de mooiste wagens uit den optocht van Zaterdag was die, waarmede het gebruik van méér groente en vruchten werd gepropageerd. lo pr. G. v. d. Linden-D.O.S.2e pr. B Hendriks-Jahn3e pr. A. Planjer-D.O.S. Meisjes van 14 jaar en ouder, id.: le nr. A. v. d. Hoeven-Fluks; 2e pr. S. v. Tongeren- Jahn; 3e pr. J. Leget-D.O.S. Meisjes van 12 en 13 jaar. Schervenspel le pr. J. Offringa-Hestia; 2e pr. J. Laman- D.O.S.3e pr. E. Uljee-Hestia. Meisjes van 14 j. en ouder. Id.: C. Schou- ten-Jahn; 2e pr. L. de Haas-Hestia3e pr. J. Stol-Jahn. Meisjes van 12 en 13 jaar. Hindernisloop: le pr. R. de Graaf-R.K.G.V.; 2e pr. J. v d. Blom-D.O.S.3e pr. J. Offringa-Hestia. Meisjes van 14 jaar en ouder. ld.: le pr. L. Buis-Jahn; 2e pr. A. Vellekoop-D.O.S.; 3e pr. L. de IIaas-Hestia. Jongens van 12 en 13 jaar. Zakloopen: le pr. Bronsgeest-D.O.S.2e pr. H. Petit-N.B. v. L .0.3e prijs B. Hillebrand-N.B.v. L.O. Jongens van 14 jaar en ouder. ld.: le pr. A. de Heer-D.O.S. Jongens van 12 en 13 jaar. Mastklimmen: le pr. D. Stikvoort-B.K.G.V.2e prijs D. Nieboer-D.O.S.3e prijs Turenhout-D.Ö.S. Jongens van 14 jaar en ouder. ld.: le pr. T. v. d. Heyden-N.B.L.O.2e prijs Dubbe- laar-R.K.G.V.3e pr. Verver-R.K.G.V Jongens van 12 en 13 jaar. Boegsprietloo pen: le pr. P. Arends-Donar2e pr. J. Feter-Donar; 3e pr. N. Kruit-Donar. Jongens van 14 jaar en ouder. Id.: le pr. J. v. Egmond-Jahn; 2e pr. A. Lepelaar- Jahn; 3e pr. J. Blok-Jahn. Jongens van 12 en 13 jaar. Tonnetjesste- ken: le pr. P. v. Nierop-Fluks2e pr. Her- reur-R.K.G.V.3e pr. D. Stikvoort-R.K.GV Jongens van 14 jaar en ouder. ld.: le pr. A. Regeer-Jahn2e pr. H. Liberhant-Jahn3e pr. J. v. Egmond-Jahn. Jongens van 12 en 13 jaar. Hindernisloop: le pr. J. Secrève-Donar2e pr. D. Stikvoort- R.K.G.V.3e pr. J. v. Nierop-Fluks. Jongens van 14 j. en ouder. ld.: le pr.: J. Barendse-Jahn2e pr. A. Regeer-Jahn; 3e pr. J. Blok-Jahn. De optocht. Maar het hoogtepunt van den middag vormde toch wel de fraaie reclame-optocht en het Bloemencorso, Tegen half vijf stelde de 9toet zich op bij het feestterrein. Voorop schreden de dappere Postmuzikan- ten, gevolgd door de rijtuigen met rood- bepluimde paarden, waarin de diverse be stuursleden hadden plaatsgenomen. Grooten indruk maakte de versierde zegekar met jeugdige meisjes in 't wit: reclamewagen van de vereeniging „Koninginnedag" door vijf- paarden getrokken, waarop witbepruikte Kavalicrcn in blauye jassen en met ge weldige kaplaarsen zetelden. Na de fraaie auto's der firma's Straatsburg en Verkoren kwam de reclame-wagen der „Leidsche Reddingsbrigade". Wie bewonderde niet de schitterende re clamewagen van de Coöperatieve Groen ten-, Fruit en Bloemenveiling ver. „Leiden en Omstreken" tezamen met de Leidsche Ver. v. Handelaren in Aard. Groenten en Fruit? Ee'n overdaad pronkte hier van groenten en fruit in de nationale kleuren (roode tomaten, witte bloemkool, blauwe druiven en oranje worteltjes, geflankeerd door vroolijke jonge meisjes en stalknechten in oranje: geen wonder, dat deze wagen een eersten prijs kon verwerven. Nog trok ken voorbij de aardige wagen van Kuperus Wijnhandel: in een poëtisch prieel van groen en oranjebessen werd genoten van fel-oranje getinte „Manda"-limonade. In kranig marschtempo kwamen de schermers van „Willem van Oranje", de dames van „Hestia" en de „Leeuwken" padvinders on der vroolijk tromgeroffel, langs. Groot gejuich steeg op tijdens het voorbij trekken der versierde fietsen: de kleine dreumessen die den eersten prijs verwier ven moesten zelfs nog vastgehouden wor den, hun fietsjes leken wel voor lilliputters bestemd. Nog zagen wij wagens der N.V. v.h. de Vries en Stevens, ,,Luxor"-Garage, Electro Technisch Bureau D. Teske, Firma j P. P. J. van Bemundt. M. Ziegelaar. N. I Kwestroo, terwijl ook de leden van „Poly« hymnia" en „Perosi" met vroolijke mar- chen de vroolijkheid tijdens de drukkende warmte er in wisten te houden. Het was in menig opzicht een zeer goed geslaagde optocht. De hoofdzaak was wel, dat zij duizenden en duizenden menschen op de been bracht. Wij hebben Leiden nog nooit zóó vol gezien. Dit is prachtig: op zulk een wijze kan de gansche bevolking van het Oranjefeest genieten! Den heeren Joh. Geijtenbeek en J. F. Voorbij zij hier een woord van hulde ge bracht voor de uitstekende wijze, waarop zij een en ander geregeld hebben. Men trok, omsluierd door een ontzaglijke menigte lange Hooge Rijndijk, Hoogewoerd, Breestraat. Kort Rapenburg, Prinsessekade, Haarlemmerstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Korenbeurs, Breestraat, Steenschuur, Kop- penhinksteeg. Kaasmarkt, alwaar de stoet ontbonden werd. Heel Leiden leefde met de optocht mede en heeft ervan genoten! De deelnemers hebben zich zeker wel afgevraagd „hoe ver en hoe warm" het wel was, maar wij toe schouwers zeiden: „Hoe loonend en hoe aardig!" Het bestuur der Ver. „Koninginnedag" verzocht ons nog een woord van dank te willen brengen aan de politie, voor de uit stekende wijze, waarop zij tijdens den op tocht de goede orde bewaarde. In het besef, dat de politie dit compli mentje van harte verdient, voldoen wij bij deze aan dit verzoek. Ten slotte hieronder nog den uitslag van de versierde auto's en rijwielen: Afdeeling reclamewagens en versierde auto's: le prijs: Leidsche Ver. van hande laren in aardappelen, groente en fruit; 2e prijs N.V. v.h. de Vries en Stevens; 3e pr. firma P. P. J. van Remundt. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Enschedé (Binnenland, 3e Blad). Koninginnedag te Apeldoorn; Hare Maje steit te midden der feestvierende kinderen (Binnenland, 3e Blad). Bij een aanvaring op den Amsiel is een jongen verdronken; een ander kon gered worden (Gemengd, 2e Blad). Bij Amsterdam is een man door een ge stolen anto doodgereden (Gemengd, 2e BI.) Uit baldadigheid is te Rnckphen een hutje in brand gestoken, ten gevolge waarvan drie kinderen zijn omgekomen; de dader is gearresteerd; ook de onders worden ver dacht. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. De slotzitting der Haagsche Conferentie (Buitenl., 2e Blad). Na den Haag de aandacht gevestigd op Genève (Buitenl. 2e Blad en Tel .le Blad). De onlusten in Palestina nog niet geheel bedwongen (Buiten!. 2e Blad en Tel. le Blad). De Graf Zeppelin ia naar Friedricbs- hafen vertrokken (Buitenl. Gem. 2e Blad en Tel. le Blad). oogenblik Mussolini, zij allen wareu groote staatslieden, doch geen hunner bezat na zaten, die hun roem verder droegen zpoals de Oranjes. Eeuwenlang was Oranje onze nood-, maar ook onze vrijheidskreet. Wanneer wij, aldus spr. .bedenken dat er een strooming is, welke Oranje vijandig gezind is en dat er groot gevaar heeft be staan voor uitsterving van dit doorluch tig geslacht, dan welt er een golf van dank baarheid in ons hart jegens God, omdat Versierde rijwielen: le prijs Joh. Chou- dron, 2e pr. Mien Vlaaxdingerbroek3e pr. j Wim Slijkhuis, 4e pr. Piet Kriek. De overige deelnemers van versierde auto's ontvangen een eervolle vermelding en van versierde rijwielen een medaille. i aantal jeugdige deelnemers en deelneemsters aan den wedstrijd met versierde rijwielen poseert voor onzen fotograaf. Feestavond der Christelijke Oranjevereeniging. ïn de uitstekend bezette groote Stads- zaal. waarvan het podium keurig was ver sierd met oranje-en-rood-wit-blauw doek, heeft Zaterdagavond de Leidsche Christe- 1 lijke Oranjevereeniging op feestelijke wijze den verjaardag van H. M. de Koningin ge vierd. Te ruim acht uur opende ds. Tho mas de bijeenkomst met te laten zingen van Psalm 100 het eerste vers, waarna hij in gebed voorging. Daarna heette hij allen welkom op dezen avond, welke, naar hij hoopte ,een waardige voortzetting zou zijn van de door de vereeniging „Koninginne dag" zoo voortreffelijk georganiseerde feestelijkheden. In het bijzonder begroette hij met vreugde den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyijzen, wethouder Goslinga, de verpleegden van het Kon. Militair Invali denhuis en het Hervormde Weeshuis, het eerelid ,den heer Spa uit Den Haag, de vertegenwoordigers der ver. Koninginne dag" en de leden van do Timdelerclub en van het strijkje onder leiding van den heer Plu. Nadat door alle aanwezigen twee cou pletten van het Wilhelmus Varen gezon gen, sprak ds. Thomas de feestrede uit, waarin hij zes verschillende redenen noemde, waarom wij op 31 Augustus feest vieren. In de eerste plaats, omdat niet alleen de persoon van H. M. verjaart, maar omdat de dynastie van Oranje-Nassau jarig is. Dit is ons een reden tot het betoonen van feestvreugde tot voor den troon van God, Die ons een geheel geslacht van redders in den nood zond. Caesar, Cromwell, Napoleon en op het HefUg met z'n armen zwaaiend tracht dit jochie zich in evenwicht te houden op de boegspriet, die voor vele deelnemers helaas maar Al te lang en Al te smal was.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1