ATHLETIEK-K A M PI OENSC HAPPEN VOOR DAMES. Een schitterende sportdag - Vijf nationale rpcords verbeterd - Mej. Briejer (Leiden) kampioene in het verspringen. De wereldrecordhoudster hoogspringen, mej. Gisolf in aclie. Er is nu geen twijfel meer aan de goede toekomst van de dames-atlhleliek in Neder land. Vijf nationale records hebben giste ren bij de wed-strijden om de kampioen schappen van' Nederland het loodje moeten leggen, en de wijze waarop dit geschiedde was meermalen zóó sprekend, zóó over tuigend, dat reeds thans nieuwe record- verbeteringen in het vooruitzicht mogen worden gesteld! Op een dag als deze móést het trouwens noodwendig tot bijzondere ouccessen komen: de organisatie was vlek keloos, het veld van A.S.C. in prima con cilie en heel den dag stond bovendien de gulden zon te prijken aan den hemel, die strak was en azuur! Zóó werd het een gloriedag voor de K.N.A.U. in het algemeen, «en glorie dag voor de dames-athletiek in het bijzonder, Zonder twijfel werden record verbeterin gen verwacht, doch goed beschouwd hebben de prestaties alle optimisme in de schaduw gest'eld en is op dezen middag bewezen dat ook internationaal in de naaste toekomst meer succes moet worden rerwapht van de athletiek voor dames dan van die voor heeren. Er zijn immers in tal van nummers resultaten geleverd, welke die van vooraan staande buitenlanders niet alleen dicht be naderen, doch herhaaldelijk zelf-s overtref fen, terwijl in meerdere gevallen verbete ringen binnen afzienbaren tijd van wereldrecords mogelijk, ja zelfs waarschijn lijk is geworden 1 Het eerste kampioenschap, dat gisteren werd toegewezen, was dat in het nummer: hoogspringen met aanloop, waarin mej. Gisolf natuurlijk weer onbedreigd winnaar werd Reeds na 1.50 M. vielen de laatste iwee concurrenten, de dames Bakker en Buisma af, waarna de kampioene geleide lijk den stand opvoerde om ten slotte haar wereldrecordsprong van 1.60 M. te evenaren. Pogingen om het record opnieuw te' verbe teren mislukten, niettegenstaande de jury zich getrouwelijk hield aan het dringende verzoek om gedurende de afwerking van het nummer geen stand te vermelden.. Ook dames-athleten schijnen op haar tijd last van zenuwen te hebben! De dames Bakker en Buisma kampten vervolgens om de twee de en derde plaats, waarbij eerstgenoemde het meest succesvol was. De eerste record- verbetering werd verkregen bij het discus werpen, Opvallend was hier de krachtige, soepele zwaai van mej. Wevers, uit En- sched', die met haar allereerste worp haar eigen, veertien dagen geleden gevestigde, record reeds van 30,15 M. bracht op 31.il M. om er daarna in de finale nog een schepje bij op te doen en het record defini tief te stellen op 31,71 M. Mej. Rombout, van wie eigenlijk iets meer werd verwacht, kwam niet verder dan ruim 28 meter. In- tusschen was er één schaap, d.w.z. één re cordverbetering, over den dam, en weldra volgden er nu meerdere! Fel bedreigd door mej. Aengenendt (Hygiea), die tweede werd, won mej. Ter Horst (Twente) de 100 M. hardloopen en met jubel in z'n sonore slem, deelde megafonist Munzert mede, dat hel na tionaal record van 12.9 see. was gebracht op 12,7 sec. De houdster van het record, mej. Aengenepdt liep de 100 M. in 12,8 sec., dus eveneens binnen den tot dusver snelsten tijd. Bij de 80 M. hordenloop zou mevr. De JongZondervan volgens de geruchten een aanval doen op het wereldrecord, doch het is er niet van gekomen ,en dit was begrij pelijk, gezien de geringe concurrentie, welke zij op dit nummer mocht ondervinden. Noch in haar serie, noch in den eindstrijd was er eenige spanning en het moet ten slotte Mej. uWevers, kampioene in het discuswerpen, verbeterde haar eigen Nederl. record als een zeer bijzondere verrichting worden aangemerkt, dat zij desondanks haar eigen nationaal record met een tiende seconde wist te verbeteren en te brengen op 12,6 sec.! Hoe gering de strijd was, kan blijken uit het feil. dat nummer twee: mej. Tolsma bijna een volle seconde langer werk had om den afstand af te leggen dan de kam pioene! Intussclien bleef de record-Tegen voort duren. je het werd nog erger bij het kogel- slooten, waar om zoo te zeggen iedere worn een nieuwe verbetering beleekendel Mej. Munnikes. uit Amsterdam, opende de reeks door het record van mej. Schoonho ven, uit Leeuwarden, van 8.417» M. te brenge^ op 8.441/* M. Nog schalden de woorden van Munzert het succes ver meldende over het veld, of mej. Schoon hoven had den record-tite1 reeds weer her nomen met een worp van 8.61 M.l De spanning steeg! Weer was mej. Munnik°s aan de beurt, en 8.847» M. was het re sultaat. Met deze prestatie won zij het kampioenschap, waarbij hel merkwaar- dige geval zich voordeed dat ook de num mers 2, 3. 4 en vijf het oude record over troffen bleken le hebben. Doch de sensatie 1 was hiermede niet ten einde: immers on middellijk na afloop van dit nummer deed. I mej. De Koek, uit Amsterdam, die al voor zóóveel andere nummers was ingeschre- schreven, dat zij van het kogeletooten had afgezien, een aanvrage voor een poging tot record verbetering. Het verzoek werd direct ingewilligd, de jury kwam weer in functie, mej. de Koek deponeerde den kogel vlak bij de plaats, waar een vlaggetje stond ten tee- ken van de recordverbetcring van mej. Munnikes.... en na ijverig melen consta- teerde de jury dat mej. de Koek precies twee centimeter verder had geslooten dan haar stadgenoote, zoodat deze vrij is van het indienen van een verzoek om erkenning.! Mej. de Koek zal thans dit werkje met ge noegen van haar overnemen.... Nog was het niet genoeg: bij het ver springen met aanloop sprong mej Briejer (Brunhilde' reeds dadelijk 5.54 M. (het oude i record stond op haar naam met 5.32 M.). terwijl zij tenslotte nog weer twee centi- l meter verder wist te komen en aldus het Nederlandsche record bracht op 5 56 M. Tweede werd mevr de longZondervan. die precies het vroegere record van mej Briejer evenaardde De rest verliep zonder sensatie- Mej. Rombout die vrij veel last zeide te hebben van den wind, triomfeerde bij het speerwer pen, mej Mallon won zondeT eenige tegen stand van beteekenis de 800 M. hardloopen, en tenslotte zegevierde Quick (Huizum) met de dames: Donath, Tolsma, Ferwerda en de JongZondervan in het nummer 4 x 100 M. i estafe'tte. Ons verslag had hiermede uit kunnen zijn, I doch men zou ons onvolledigheid kunnen verwijten. Werd niet een zwemkampioene 1 met bloemen gehuldigd door een athletie-k- I wereldkampioene? Zóó immers heeft de heer Munzert door middel van de megafoon het aan den vólk'ë publiek gemaakt en het feit dat zijn mededeeling met hoongelach werd begroet dóet aan dit feit niets af. i Welnu dan, de kwestie zij aan de vergetel heid ontrukt: mej. Leibbrand. die onlangs over bet meer van Genève zwom, toont na haar terugkeer in ons land eten onbedwing baar verlangen om zich te laten huldigen. Dit geschiedde bij haar aankomst te Utrecht, het gebeulde ook verlede'n week bij een bokswedstrijd te Zandvoort waar zij ver moedelijk anders nooit was verschenen, en het zou ook plaats vinden te Leiden bij de wedstrijden om de nationale kampioen schappen! Mej Leibbrand en haar trainer, de heer Wülhrich, wenschten het, en de heer Munzert (voorzitter van de zwemver- fceoiiging waarvan mej. Leibbrand secreta resse is!) was wol zoo vriendelijk hun komst bij de Leidsche organisatoren van den wed strijd aan te kondigen, alsmede de Leidsche Zwemclub door middel van een briefkaart (met haast onleesbare handteekening eD zondeT adres van den afzender!) op de hoQgte te brengen van de wenschelijkheid om het duo te huldigen I Dat men er hier niet aan wenschle te doen pleit voor het verstandelijk inzicht der Leidsche sportmen- schen. De huldiging 19 toch doorgegaan. Ge vraagt hoe? Ziêhier de trainer bracht bloe men mede, verzocht mej Gisolf deze mid- de'n op het veld aan de zwemster te willen overhandigen en liet op eigen kosten een foto van mej. Leibbrand en zichzelf maken. Het publiek hoonlachte. Enkele minuten later waren zwemster en trainer van hpt veld verdwenen! In Leiden komen zij niet terug. Na afloop der wedstrijden heeft de heer Deenen de prijzen uitgereikt. Alvorens hiertoe over le gaan, wilde de heter Deenen eerst in het openbaar ver- klaren, dat tot zijn spijt de wedstrijden op onorganisatorische wijze tot stand zijn ge bracht door het niet kennen van den Leid- schen Athletiekkring, het hoogste lichaam op athletiek-gebied in deze stad, aan wien de organisatie had dienen te zijn opgedra gen. Het dagelijksch bestuur van de K N, A. U. had voor deze regeling nimmer opdracht gegeven, doch deze goedgekeurd. Voorts kon hij het bestuur van den Leidschen Athleiiek-kring de verzekering geven, dat het bestuur van den Z. H. A. B. onder wien de L. A. K. ressorteert, unaniem achter den L. A. K. staat. De Z. H. A. B. hoopt, dat het bestuur van den L. A. K zal trachten te redden, wat er nog te redden is voor de athletiek in de Sleutelstad, nu op onverantwoordelijke wijze weer een kloof is verbreed. De uitslagen luiden: 100 meter hardloopen (Ned record 12 9 sec.): le serie: 1 mej E. ter Horst (A.V. Twente), 12.9 sec.; 2. mej. A Smit (Olympia. Vieringerwaard)', 13.1; 3. mej G. de Koek V. T B.) 2e serie: 1. mej. R. Briejer (Brunhilde), 13.3; 2. mej. N. Hennmk (A.V Twente), 1 13.4; 3. mej. L. Bulter (Olympia W.). j 3e serie: 1. mej. L. Aengenendt (Hygiea), 13.1; 2. mej. G. Hoogendoorn (Nieuw Brun- Mej. R. Briejer (Brunhilde) kampioene in liet vërspringen en houdster van het Nederlandsch record. hilde), 13.3; 3. mej. Y. Buisma (Olympia, Aalsmeer). Beslissing: 1. mej. E. ter Horst (A.V. Twente), 12.7 (nieuw Ned. record); 2. mej. L. Aaengenendt (Hygiea), 12.8; 3. mej. A. Smit (Olympia, W.); 4. mej. R. Briejer (Brunhilde), 5. mej. G. Hoogendoorn (N. Brunhilde), 6. mej. H. Hennink (Twente). 800 meter hardloopen (Ned. record 2 min. 34.2 sec.)- 1. mej. A. J. Mallon (Quick), 2 min. 37.5 sec 2. mej. C. Rol (Olympia, W.) 2. min. 55.6 sec.; 3. mej. A. Kramer (Con cordia). 80 meter hordenloop (Ned record 12.7 s.) le serie: 1. mej. G. Tolsma (Quick), 14.3; 2. mej. A. van Noort (Brunhilde), 3. mej. H. Leuksma (Hygiea). 2e serie: 1. mevr A de Jong-Zondervan (Quick), 12.8; 2 mej. G. Hoogendoorn (Nieuw Brunhilde). Beslissing: 1. mevr. A. de JongZonder van (Quick), 12.6 (nieuw Ned. record); 2. mej G. Tolsma (Quick), 13 4; 3. mej G. Hoogendoorn (Nieuw Brunhilde); 4. mej A. van Noort (.Brunhilde) Hoogspringen met aanloop (wereldrecord 1.60 m 1. mej. L. Gisolf (Hygiea), 1.60 M.; 2. mej B Bakker (Oiympia, W.), 1.50 M-, 3 mej Y Buisma (Olympia, A 1.5Ü M 4.x 100 Meter estafette (Ned. record 53.2 sec.) le serie 1. A. V. Twente 54.1; 2. Quick 54.5; 3. A T B 2e serie 1 Quick 54.2; 2. Brunhilde 54.8, 3 Hygiea. Beslissing 1. Quick (dames D. Donath, G. Tolsma, A. Ferwerda en A. de Jong Zondervan) 54.1; 2. A. V. Twente 54.2; 3. Olympia; 4. Brunhilde. Verspringen met aanloop (Ned. record 5 32 Meter): 1. mej. R Briejer (Brunhilde) 5.56 M. (nieuw Ned. record); 2. mevr. A. de Jong-Zondervan (Quick) 5.32 .M. 3. mej. E ter Horst (A V. Twente) 5 M.; 4. mej. G. Tolsma (duick) 4.80 M.; 5. mej. L. Gi solf (Hygiea) 4.70 M. Speerwerpen (Ned. record 36.42 Meter): 1 mej L. Rombout (Sparta) 32.75 M.; 2. inej. D. Leonhart (Hercules-Hebe) 28.15 M.; 3 mej. D. Wevers (Hercules-Hebe )25.82 Meter. Discusweipen (Ned. record 30 15 Meter) 1. mej D. Wevers (Hercules-Hebe) 31.71 M. (nieuw Ned. record); 2. mej. L. Rom bout (Sparta) 28.507* M.; 3. mej. T. Olt- huis (A. V. Twente) 27.60 M.; 4. mej. G. de Koek (ATB.); 5 S. Bakker (Concordia); 6 E. Hoogendoorn (N. Brunhilde). Kogelstooten (Ned. record 8.41 meter): 1.# mej. D. Munnikes (A.T.B.) 8 847* M. (nieuw Ned record); 2. mej A. Heuting (Hercules-Hebe) 8.757* M.; 3. mej. G. Schoonhoven (Bnnio) 8.73; 4. mej. F. Führ- mann (D.O.S.) 8.72 M.; 5. mej. B. Bakker (Olympia, W.) 8.467* M. Recordverbetering buiten de kampioen schappen om: mej. G. de Koek (A.T.B.) 8.867» M. 0 WATERPOLO. U.Z.C. BLIJFT EERSTE-KLASSER S. V. H. met 41 geslagen. Gistermiddag is te Hillegersberg in het Zwarte Plasje de tweede wedstrijd gespeeld tussehen.S. V. H. en Z. G. voor de pro motje- en degradatiecompetitie van de 1ste en 2de klas. Ook .deze tweede wedstrijd leverde een nederlaag voor S. V. H. op, met het gevolg, dat U. Z. C. zich in de eerste klas handhaaft. De Hillegersbergsche vereeniging deed direct na het begin goed werk, toen M. Korink van een hem geboden kans een goed gebruik maakte, door den bal voor de eerste maal in het net te schieten. De Utrechte naren kwamen daarna herhaaldelijk goed op, maar voor de rust kwam het toch niet tot doelpunten Tn de tweede helft ging dat heel wat beter want weldra bracht Lieftink den stand op gelijken voet En slechts luttele oogenblikken daarna moest de Hillegerberg- sche doelman voor de tweede maal visschen, thans voor een schot van De Man. die weer niet lang noodig had om den stand op 13 te brengen. S. V H deed nog een laatste krachtsinspanning, waarbij het vijandelijk doel eenige malen slecht* ternauwernood aan doorboring ontkwam Daatselaar maakte ten slotte aan alle onzekerheid een einde door voor de vierde maal te scoren. Met een voorsprong van 41 was U.Z.C. in veilige haven. RIJSWIJKSCHE WIELERBA Een zege van Snoek. (Van onzen bijzonderen medwerker)! De laatste wedstrijden van dit sei zijn de beste geworden, die we m iai tijd op het Rijswijksche hout gezien ben- Vooral het motornummer blonk ba alles uit. Zelden is op Rijswijk een mo nummer zoo geslaagd als deze revani kampioenswedstrijden. Vooral Snoek die zoo lang na zijn ziekte gesukkeld h heeft het publiek m extase gebrj door zijn schitterende cours, zoo brill dat hij boven alles uitblonk In prachti stijl won hij dezen rit van 100 K.M., 01 naakbaar voor zijn tegenstanders dezen had hij vooral van Blekemolen duchten tegenstand, die dan ook den sten achterstand had. Maar ook de ove renners hebben het hem zwaar gem a door fanatieke aanvallen die hij echte snel tempo afsloeg. De revanche-ontmoeting tussehen zairac en Cozens werd op afdoende door den Hollander gewonnen. In alle de ritten zegevierde hij De Zoomenaar werd voor de ontmoe eerst allerhartelijkst door het talrijke bliek gehuldigd, voor het behaalde wet kampioenschap. En blijkbaar als con prestatie hield hij den Engelschman kr van het lijf. In de selectie voor de clubkampi schappen zegevierde het Haagsche S_ die dus met andere vereenigingen om titel zal mogen strijden De voornaamste uitslagen luiden Selectie clubkampioenschap Sprint le serie: 1 Sparta (D.en Haag), 2 K pioen (Haarlem). 2e serie: 1. Excelsior (Den Haag.' Germaan (Amsterdam) niet opgekomen Finale: 1. Sparta, Excelsior terugge ken. Selectie Clubkampioenschap. Achte ging: le serie: 1. Sparta, 60 M. ingehaak Excelsior; 2e serie: 1 de Kampioen; de Gem niet opgekomen. Finale: 1. Sparta 90 M. ingehaald Excelsior. Sparta (Den Haag) is dus le van selectie. le Match h deux over 2 ronden (800 tussehen Mazairac (Holland) en Co (Engeland): 1 Mazairac (laatste 200 15 2/5 sec.2 Cozens op 1 lengte 2e match- 1 Mazairac (131/5 sec.) Cozens op 1/4 3e match: 1 Mazairac (14 4'5 sec' Cozens l/4 wiel. 8 K.M race voor amateurs- 1 Geluk (12 m. 15 2/5 sec.); 2. Alkei 3 Bakker. 4 Burgerhof. 100 K.M. achter groole motoren ii rit. 1. Snoek (Kaeser) in 1 uur 27 2 5 sec.; 2. Blekemolen (Massicoj 520 M.; 3 Schlebaum (Hoitrich) op M 4. v. d. Wulp (Slesker) op 2460 Leddy (Ceurremans) op 4870 M.; 6 (v. d. Meulen) op 10035 M. SWIFT. Gisteren werd de eerste wedstrijd van lange-afstands-kampioenschap verreden was flinke deelname. Ook was er heel publiek komen kijken. Het was jamme: wij de renners niet konden volgen, da geen motorcontrofe was. zoodat er van wedstrijd weinig valt te vermelden De wedstrijd had een eenigszins eigen dig verloop, daar de B-klasse vóór A-klasse binnenkwam. Jammer, dat 1 Sladek kwam te vallen, anders had renner zich beter geplaatst. De uilslag van den wedstrijd over 40 is: 1. J. Verschoor, 2. J. Riethoven, 3 1 Sladek, 4 O. Dadema. 5. A v. Egmon J. v. d Wilk. 7 W. Graafmans, 8. C": Graaf, 9. J. v Weezei, 10. J. v. Steenvcx 11 B. Rijsbergen. Stand kampioenschap- A-klasse: 1 Wilk. 2. W. Graafmans. B-klasse: 1 schoor, 2. J. Riethoven. 3. Ernst Slade O. Dadema, 5 A. v. Egmond, 6 C. de 7. J. v. Weezei, 8. J. v. Steenvoorde Rijsbergen. WIELRENNEN. MOESKOPS GESLAGEN. Te Parijs zijn. naar de „Crt." meldt, wed strijden gehouden voor beroeps-sprinters. 1 Michard en Moeskops werden al in de demi- finale geslagen. Winnaar werd Bergamini; tweede Fau- 1 cheux. DAMMEN. CHRISTELITKE LEIDSCH DAMVEREENIGING. De uitslag van de voortgezette den van de Vierkamp tussehen de van den Bosch. Meinema, Optendre van de Reek luidt als volgt van den B Meinema 20, van de ReekMei 20, van den BoschOptendrees van den Boschvan de Reek 20 Door de nederlagen welke Meinem geleden is voor hem de kans om in de kansingsw dstnja te mogen uitkomen gesloten terwijl S. van de Reek op de 8 punten welke hiertoe benood'gd reeds heeft behaaid. terwijl nog een strijd door hee, gespeeld moet worden Met dezen stand is de wedstrijd ths een zeer spannend stadium gekomen van den Bcsch en Qptondree? than? hun resteerenden wedstrijd moeten om bun kans in dezen le behouden De .'-tana is op bi den gsp. gew rem 1 S van de Reek 5 4 6 T D. v, d. Bosch 5 3 0 M Optendrees 4 2 0 J. Meinema 4 0 0 Na de sluiting der speelavonden^ Zomervacantie zal bovengenoemde v niging morgen haar wedstrijden vced^ vangen. Wanneer de resteerende wedstrijden zijn beëindigd zal nieD September een aanvang maken 0 Bekerwedstrijd waarvan de heer thans bezitter is.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 12