JOsle Jaar^an? ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 No. 21308 FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel roor ad verten tién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adverlentiën 35 Cis. per regel. Kleine idvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per weet Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2 35 portokosten. '/0 18 „0 18 it nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. KOSTELOOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden tengen ter algemeene kennis, dat met 'gang van Woensdag 4 September e.k., ten Woensdag des namiddags om 2 uur, het Elisabethshof aan de Oude Vest ge- jenheid zal worden gegeven tot koste loze inenting en herinenting tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Aug. 1929. 1496 I0NINGINNEDAG IN DE SLEUTELSTAD Een opgewekt feest. Dank zij het ijverig werken van de nog age vereeniging Koninginnedag" belooft in de toekomst meer teekening te komen de viering van den 31sten Augustus in w Leidsche samenleving. De eerste symptomen daarvan zijn nu !3 bespeuren in den meerderen viaggen- waarin de 9tad zich op dezen zomer- :>n dag heeft gestoken. JtoraJ in het centrum hebben zeer velen vooibeeld gevolgd van rijk en gemeen- n meer kleur gebracht in het aspect grauwe straten door de vaderlandsche :leur vanuit de kamferballetjes te voor in te halen en met vereende krachten ilen te hangen. De tram? voeren hun ge- likelijke wimpel tooi in de beugels en nje-omsjerpte jongen-en-meiske9-in-het- iit liepen al vroeg door de straten. En hoog boven dit alles straalt de zon gouden gloed als verheugde zij zich over deze bewijzen van aanhankelijkheid aan oude Oranje-geslacht. Volgens goede oude gewoonte verzonden jemeester en Wethouders namens den ïineenteraad 'n telegram van gelukwensch H.M. de «Koningin. De Leidsche Christelijke Oranjevereeni- bleef de traditie evenzeer trouw en rzond onderstaanden telegrafischen ge- iwensch. De Leidsche Christelijke Oranjever- I leniging biedt Uwe Majesteit en Haar Huis de hartelijke gelukwenschen aan, dankbaar gereed ter openbare feestviering en met de bede, dat God van Oranje, en Nederland tot in lengte van jaren, Uwe Majesteit gezegend en zegenend doe zitten op de troon die vast staat ook I door onze onwankelbare trouw. (w.g.) H. TROMAS, Voorzitter. L. BOEKKOOI, Secretaris I Tenslotte werd door de Vereeniging „Ko- iginnedag" onderstaand telegram aan PM. de Koningin verzonden: De Vereeniging Koninginnedag te Lei den biedt Uwe Majesteit en Haar Ko ninklijk Hui9 op dezen voor ons volk zoo heuglijken dag. eerbiedig hare geluk wenschen aan, (w.g.) L. QUESTTtOO, Voorzitter. JOH. GIJTENBEEK. Secretaris. Een van de aardigste, zoo al niet het aar digste onderdeel van het Koninginnedag- programma is en blijft het kinderfeest in de Stadsgehoorzaal, waaraan ditmaal door circa 1500 leerlingen van alle lagere scholen hier ter stede werd deelgenomen. Al vroeg in den morgen zag men in ver schillende stadskwartieren groepjes kinderen loopen, die zich op weg bevonden naar de zes verzamelplaatsen. Van daaruit ging het in optocht door de stad, waarbij zich telkens nieuwe groepen aansloten. De vroolijke kinderschaar met de honderdtallen oranje en rood-wit-blauwe vlaggen trok veel bekijks. Te ongeveer kwart voor tien arriveerde de lange stoet aan de Sladszaal. waar de groote zaal en de foyer al spoedig gevuld waren met juichend stemmengesnap. Nadat allen een gevulde koek in ont vangst hadden genomen, sprak in de keurig versierde groote zaal de voorzitter der com missie, de heer W. Koops Azn., een kort openingswoord, waarin hij in het bijzonder welkom heette den wethouder, mr. Tepe als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en den heer J. Baak, inspecteur van het Lager Onderwijs in het district Leiden en voorts dank bracht aan alle helpers en helpsters, die zich bereid hadden verklaard door hun assistentie dit feest ordelijk en gezellig te doen verloopen. In den foyer sprak de heer J. A. Zuid- hoff in gelijken geest- Onder oofverdoovendgejuich en handge klap werd besloten volgend telegram te richten tot onze jarige Vorstinne: „Feestvierende kinderen van de Leidsche lagere scholen, vereenigd in de Stadsgehoor zaal, bieden Uwe Majesteit hun beste wen- schen aan." Nadat allen staande twee coupletten van het Wilhelmus hadden gezongen, werd een aanvang gemaakt met het programma, waarin gymnastiek, samenzang, poppen spel. goochelen en buikspreken elkander af wisselden. Wat is er gelachen om het leuke verhaal van de prinses, die niet kon lachen, maar er schier niet meer mee kon ophouden, toen zij vanuit haar paleis den zonderlingen op tocht gadesloeg, gevormd door het gezel schap ..Zwaan-kleef-aan" Hoe straalden al die kinderoogen, wanneer Peter weer nieuwe slachtoffers maakte en hoe echt kinderlijk- spontaan werden dc refreintjes meegezon gen. neen -gebruld. Tot een uur duurde de pret en het lijdt geen twijfel of allen hadden alles nog wel eens van voren af aan willen zien. 't Was ook zóó mooi en dan die tractatiel Misschien was dat nog wel het fijnste van alles: 'n gevulde koek, 'n glas limonade, twee groote speculaaspoppen, een gebakje en twee reepen chocolade. Het was in kinderterminologie gesproken, een „fijne" morgen. Voor de onderwijzers de mooiste voldoe ning, welke hun arbeid hun kan schenken. Tegen halfelf wa9 het ook ongewoon druk Foto W. Bleuzé, Lelden. der groepen kiwieren, die Zich hedenmorgen naar de Stadszaal begaven ter ^iwoning van hat jaarlijksch festijn der Commissie voor het Kinderfeest op 31 Aug. in den omtrek van den Rijnsburgersinget. Deze belangstelling gold de parade, welke op hel Schuttersveld werd gehouden en waaraan werd deelgenomen door het 4de regiment infanterie en het 6de regiment veldartillerie. Behalve vele officieren met hun dames merkten wij onder de aanwezigen ook op onzen burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen als vertegenwoordiger der burgerij. Zooals reeds gemeld stonden de troepen onder bevel van den commandant van het 6de R. V. A., majoor Haitsma Muiier, terwijl ze werden geïnspecteerd door den garni zoenscommandant. overste Le Poole. In een goed half uur was de parade af- geloopen. Op de middagfeesten komen wij Maandag uitvoerig terug. DE 3-OCTOBER-OPTOCHT „DE RIJN". Bij de boek- pn steendrukkerij P J. Mul der en Zoon is een fraaie reclameplaat ver schenen voor den op 3 October a s. te* houden optocht van den Rijn. Zoowel in het ontwerp als in de uit voering is de 3 October-vereeniging dit jaar bijzonder goed geslaagd; het eerste werd gemaakt door den geestelijken vader van dit onderwerp, den heer Jan de Quack en stelt voor een middel-eeuwschen ridder, die dwars door een landkaart rijdt van de Sint Gotthard tot aan Katwijk aan Zee. Een mooie plaat, die niet zal nalaten aller aandacht te trekken. PARKCONCERT Het program voor het Parkconcert op Dinsdag 3 September, 8 uur. luidt: No. 1. Hochzeitsmarsch, Mendelssohn; 2. Ouverture „Le Domino Noir". Amber; 3. Morgenblatter", wals, Strauss; 4. „La fille de Ma. Angot", Lecocq; 5. Polichinel", rondo, Geij'p; 6. „Am Schone Rhein gedenk ich dein", Keler-Bela; 7. „De Volksbijeen komsten", marscb, Geijp. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. -Ophef fin q: A. de Haas, Hansenstraat 14, Leiden. Manufacturen. HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Programma voor 19291930. In handig formaat is weder verschenen en aan het groote gebouw op den Apothe- keTsdijk 33 verkrijgbaar gesteld, het pro gramma der werkzaamheden in het Leid sche Volkshuis, gedurende het werkseizoen 19291930. Het is verdeeld in vijf afdeelingen: kifi- deren. oudere jongens en meisjes, huishoud- onderwijs, volwassenen en „Naar Buiten". De eerste rubriek geldt voor kinderen van 5 tot 13 jaar. Men beeft er voor een spoel en knutselzaal, (aansporing tot zelfwerk zaamheid) clubs voor jongens en meisjes (zang, teekenen, gymnastiek, vertellen enz.) benevens leeszaal en bibliotheek. In de afdeeling voor jongens en meisjes boven 13 jaar komen er verschillende clubs en cursussen bij. inleidende tot de kennis van natuur, kunst, staatsinrichting, huis- houdonderwijs voor meisjes enz. De afd. „volwassenen" geeft gelegenheid tot aanvullend onderwijs in de gewone leervakken, -benevens boekhouden, talen etc. (zeer aan te bevelen), cursussen in ver bandleer, eerste hulp bij ongelukken, na tuurkennis enz., alles onder deskundige leiding. Daarbij komen voordrachten, muziekuit voeringen. tentoonstellingen, bezoeken aan musea en andere instellingen, terwijl een aantal bekende rechtsgeleerden zich be schikbaar stellen voor bet geven van advies aan on- en minvermogenden. De afd „Naar Buiten" biedt gelegenheid voor ouderen en jongeren tot uitstapjes voor korter of langer duur. waarvoor gelegenheid is in „De Hul" te Katwijk, de ..Eekhoorn" te Doorn". „De Vonk" te Xoordwijkerhout en „De Hoomeboeg" te Hilversum of in tent kampen hier en daar. Men stelle zich persoonlijk op de hoogte. DE BIOSCOPEN De „C a s i n o"-b i o s c o o p brengt ons deze week een gewijzigd programma. Na het Journaal draait als eerste hoofdfilm „Speelgoed der Vrouwen.", welke in plaats van de oorspronkelijke film „De ongehuwde Moeder" is gekomen. Laatstgenoemde film is namelijk onder den naam van „Mensch durf te leven" Teeds eerder in deze cinema vertoond. waarmede de tegenwoordige directie niet bekend W3s. Met groote moeile wist de directie nog een andere film mach tig te worden, waarvoor haar zeker een pluimpje toekomt. In deze film n.l. „Speelgoed der Vrou wen" is Ewald de lieveling van alle vrou wen. Hoe zijn vriend Dr. Richard Smith hem waarschuwt, hij schudt steeds lachend het hoofd. Richard is na een teleurstelling, liefde voor Friede, de dochter van zijn hos pita, gaan opvatten en verlooft zich. Deze verloving is echter van korten duur, daar Richard zich door de coquette maniertjes van zijn eerste patient? laat meesleepen, Frieda sleeds meer veronachtzaamt, waar op zij ten slotte de verloving verbreekt. De vrouw, waarvoor hij zijn verloofde ver laten heeft, bezocht echter geregeld nacht lokalen, zoodat hij ook in haar teleurgesteld is cn haar verlaat. Na eenige jaren komen Ewald en Richard door een auto-ongelukje in kenni9 met een meisje, Judith genaamd, waarop Ewald na tuurlijk weer spoedig verliefd wordt. Zij heeft echter geen vertrouwen in hem en wijst hem onherroepelijk af Óp een bal- masqué bemerkt hij. dat zij op Richard verliefd is. waarop hij Richard aanspoort, zijn geluk to grijpen. Hij zelf wordt echter door iedereen verlaten, en wanhopig snelt hij naar huis om een eind aan zijn leven te maken. Op het laatste oogenblik echter, wordt hij door Gerda, zijn trouwste vrien din, die. een ongeluk vreezend. hem van het feest was gevolgd, hiervan teruggehou den en zij belooft hem. altijd bij hem te blij ven. Zoo heeft Ewald tenslotte het geluk gevonden. Na de pauze krijgen wij de filrn, getiteld „Het geheime Document" te zien. Deze film 9peelt zich af. toen de officieele betrek kingen tusschcn Engeland en sovjet-Rus land nog niet verbroken waren. Belangrijke stukken moesten door een koerier naar Moskou gebracht worden. Een Russisch uit gewekene tracht met behulp van een dan seres en een politieken agent. Brand ge naamd. zich van deze stukken meester te maken. Zij nemen dezelfde trein als de koerier, en overvallen hein op die rei3. Tijdens de worsteling wordt de koerier uit den trein geworpen, maar de actetasch heelt hij nog vast. Voordat hij sterft, overhandigt hij den baanwachter, die hem vond, de ta9c:h en vraagt hem deze naar Moskou door te willen zenden. Deze heeft een zoon, Harry, die lot de bemanning behoort van een schip, dat op Leningrad vaart. Deze laat hij de tasch overhandigen. Bovengenoemd drietal komt dit te weten, en probeert het reeds uitgevaren schip „Victoria" te achter halen. waarin zij slagen. Aan boord ontwik kelt zich nu een gansche reeks van pogin gen, om zich van de actetasch meester te maken, welke alle mislukken Op een oogen blik. dat Brand bijna zijn doel bereikt, wond! hij door een paar leden der beman ning, die van het geheim deelgenoot waren, overboord gegooid. Harry is ten slotte in staat de actetasch met de documenten aan de bevoegde per sonen ter hand te stellen. Vooral deze film. welke zooals de meeste Russische fiims, door schitterend spel uit munten. doet ons een talrijk publiek voor de komende week verwachten. Gelukkig maar, dat sensationeele span ning nooit in eentonigheid vervallen kan, hoe dikwijls men films, waarin deze factor domineerend is, den toeschouwers ook voor zet! Het City-theater is wel bij uitstek de bioscoop, waar steeds weer de sensatie en de spanning hoogtij vieren en ook deze week zit men er weer, zooals het programma aankondigt, met „drie duims dikke draad nagels aan uw klapstoel gekluisterd". In deze zaal, waar de enthousiaste toeschou wers hun iDtens meeleven met de voorbij- rollende geschiedenissen uiten door zenuw achtige uitroepen en meefluiten met de op- zweepende muziek, kunt ge ervan verzekerd zijn. allereerst een ónv/indende cowboy-film te zien. waarin de schoten uit de immer gereedstaande revolvers of karabijnen met series door het luchtruim knallen. Al het teugellooze en bandelooze leven uit de wijde prairieën, waarin slechts de sympathieke en krachtige „sherif" de orde na langen strijd weer weet te herstellen, vliegt hier langs het witte doek De Woestijnpiraat met Tom Tyler in de hoofdrol brengt weer de rennende paarden en het uitvieren der schier loomelooze hartstochten van hen. die leven in de vrije natuur. Reeds de film „Cowboy vreugde" bracht ons op dit ter rein de spanning tijdens het dresseeren der wilde paarden, het smijten en smakken tegen den grond van de energieke rijders, getooid met hun kolossale „stetson"-hoeden. steeg hier bijna tot het kookpunt. Ook de hoofdfilm „Tarzan en de gouden leeuw" toont dezen strijd tusschen mensch en dier en ten slotte blijft de eerste gelukkig meestal toch steeds de overwinnaar. De film zou loch ten slotte niet volmaakt zijn. wanneer er geen liefde en geen bruiloft bij te pas kwam. zoo krijgen we ook ditmaal een schoone jonkvrouw met name Ruth, die slechts de aantrekkelijkheid van deze wilde en woeste menscb-contra-dier-film verhoo- 4 BINNENLAND. De verjaardag van H. 51. de Koningin te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De crematie van ir. Grasé. (Binnenland, 3e Blad). De raccinatie.kwestie: van dwang te Rotterdam ia niets oebleken, zegt de minister (Binnenland. 3e Blad). Nienwe moeilijkheden te Zaandam. (Sin. nenland, 3e Blad). BUITENLAND. Heden de niet-openbare slotzitting der Haagsche conferentie. (Builent. le Blad) Naar een vergelijk tusschen China en de sovjets. (Buitenl., le Blad). een kan Een humoristische lilm, waarin de zonderlingheid nummer één staat, schenkt de overtuiging, dal gewoonlijk de meest dol zinnige. onlogische gebeurtenissen de lach- lust van het menschdom weten op te wek ken. Wanneer ge beven en rillen wilt. om daartusschen met een lach weer wat bij te komen, dient u dus naar het City-theater te gaan! Luxor-theater Tom Mix, Fred Thomp son, Ken Maynard, en hoe aJ die andere filmsterren uit het cowboy-verhaal mogen heelen hebben ongetwijfeld hun glorietijd achter den rug. De filmmarkt is overvoerd geweest met sensationeele cowboy-geschie denissen en de reactie daarop doet zich thans gelden. Toch is het interessant zoo nu en dan ter afwisseling nog eens weer te kijken naar dergelijke revolverhelden, naar hun wilde rennen te paard en die ge-< weldige vechtpartijen, waaruit zij natuurlijk als overwinnaar te voorschijn komen. Ken Maynard, geholpen door Tarzan. z'n prach tige witte paard, is in dit geval de officier, die een ouden Spaanschen ranch-houder en diens bekoorlijke dochter na spannenden strijd weel te bevrijden uit de handen van een gewetenloozen schurk, na zich tevoren in de Ravijn des Doods de hulp te hebben verzekerd van een troepje bandieten, die als kinderen zijn in zijn nabijheid! Een held van een geheel ander genre wordt ons getoond in „Draadlooze Telegra fie". Don Davis is de zoon van een schat rijken bankier, die z'n spruit echter de deur heeft gewezen in verband met zijn uitspat tingen en zijn grenzelooze verwaandheid. Don is er de man niet naar om zich hier door te laten on (moedigen. Hij wordt repor ter, interviewt papalief over de vraag „Waarom ik mijn zoon de deur gewezen heb", heeft puur geluk bij de opheldering van een moordzaak, wordt verliefd.... en voelt zich ten slotte gewichtiger dan alle andere journalisten le zamen. Natuurlijk is hij in die stemming niet geschikt om zich voldoende voor z'n meisje te interesseeren en teleurgesteld gaat zij als actrice naar China. Hij reist haar na stormt China door, maakt een soort revolutie mee. redt het meisje van het schavot door het verzenden van een draadloos telegram en trouwt haar op de plaats, waar zij zoo juist ter dood zou worden gebracht. Ter afwisseling van het filmprogramma bespelen een viertal musici op het tooneel een groot aantal origineele muziekinstru menten uit de 16de, 17de en 18de eeuw en hun succes was gisteravond zeer groot. Het programma voor de pauze wordt in het Trianon-theater in beslag genomen door een tweetal kluchten, het journaal en da Paramount-film „Een kus in de taxi". Het is een min of meer onwaarschijnlijk ver haal van een Parijsche jongedame, die al len, die haar trachten te kussen, op zeer .gevoelige wijze afstraft. Maar ter wille van een armen schilder, met wien zij in stilte verloofd is. begint zij een flirtation me- den voorzitter van een kunstgenootschap in de hoop zijn carrière op die manier te bespoe digen Dit gelukt haar inderdaad, maar niet dan na tal van komische verwikkelingen, die zich minder goed laten weergeven. Het glansnummer van het programma is evenwel „Het hoogste verlangen", waarin Olga Tschechowa de hoofdrol op onovertref- felijke wijze vervult. Voor den oorlog eerst danseres aan het keizerlijk Russisch ballet wordt zij in de donkere revolutiedagen ge scheiden van haar zoontje nadat haar man door de bolsjewieken is gefusilleerd Als zij verneemt, dat haar kind in Parijs vertoeft,

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1