AGENDA. SPORT. VISSCHERIJ BERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Zaterdag. Sportterrein Hooge Rijndijk: Volksspelen der Ver. „Koninginnedag", 2 uur nam. Zondag. A.S.C.-lerrein (de ICcmpcnaerstraaO: Da- mes-alhletiek-wedstrijden K.X.A.U.; 2 uur namiddag. Volksgebouw: Concert Kieuw Leven". S uur nam. R ij s w ij kWedstrijd achter motoren om het kampioenschap van Kederland; 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 26 Aug. tot en met Zondag 1 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Ra penburg 9, telefoon 807. OEGSTGEEST. Xed. Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur, ds. G. Hcnnemann. Irene: Nam. 5 uur, ds van Wijngaarden, van Voorschoten. SASSEN HEIM. Xed. Herv. Kerk: Voorin. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref! Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Broekstra, van Chicago. VALKENBURG. Xéd. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. D.), ds. Hermanides; nam. halfzeven, de heer Siderius, van Katwijk-aan-Zee. VOORHOUT. Xed. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. E. de Wit, van Koordwijkerhout. VOORSCHOTEN. Xed. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, du heer Krijger, cand. te Den Haag: nam. geen dienst Gèref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. WADDINXVEEN. Xed. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Lammerink, van Delft. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, lebsdienst. Chr. Afg. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. WOUBRUGGE. Xed. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur,.ds. Kijne, van Wageningen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Xaula. ZOETERWOUDE. Xed. Herv. Kerk: Xam. halfdrie, de heer De Witt,.van Noondwijk NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Koudum ds. J. G. Lekkerkerker te Bunschoten: te Lage Vuur sche ds. S. C. van Wijngaarden te Veenen- daal. Bedankt (Toezegging) voor Bodegra ven ds. J. C. Wolthcrs te Onstwcdde. Voor Oudemirdum c.a., J. Koster, te Montfoort. CHR. GEREF. KERK. T w c e t a 1Ds Bijdemast. Rotterdam en ds. Richel, Sliedrecht. VOETBAL. CLUBLIEFDE. Tot en met het vorige seizoen was de heer Balt lid (en keeper van het eerste elf tal) van de Utrechtsche eerste-klasser U.V.V. Hel noodlot achtervolgde de rood-wït-ge- blokten en de degradatie volgde. Resultaat: Balt voelde plotseling onweerstaanbare sym pathie voor een andere vereeniging en vroeg een ifiaand geleden overschrijving aan naar Hercules. Doch het kan verkeeren, en bij gevolg was verleden week dit verzoek weer ingetrokken, envervangen door een over- schrjjvingsverzoek naar het Arnhemsche Vi tesse! Thans nog. geen week later lezen wij in de „Sportkroniek": „Balt heef» zjjn verzoek om overschrijving naar Vitesse ingetrokken en blijkt nu toch naar Hercules te willen overgaan". Van clubliefde gesproken...! IJMUIDEN, 30 Aug. 1929. VISCHPRIJZEN. 12 Tarbot per K.G. f. 1,901.65. 4 Griet per kist van 50 K.G. f. 6530. 2058 Tongen per KG. f. 3.40—2,95. 2 Middelschol per kist van 50 K.G. f. 28. 7 Zetschol per kist van 50 K G. f. 33—26. 233 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 42,50—5.50. 10 Bot per kist van 50 K.G. f.107. 43 Schar oer kist van 50 K.G. f. 101,60. 5 Rog gen per 20 stuks f.24—16. 10 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 131.40. 2 Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.28. 12 Kleinmiddel Schelvisch per kist v. 50 K G. f. 18. 71 Kleine Schelvisch per k. van 50 K.G. f. 15,50—7,50. 4 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 6360. 20 Gullen per kist van 50 K.G. f. 189. 4 Langen per stuk 11,13. 1 Heilbot per K.G. f.1,60. 57 Wijting per kist van 50 K.G. f. 3,60— 1,90. 230 Koolvisch per stuk f. 0,800,50. 67 Makreel per kist van 50 K.G. 1.14.50 —11,50. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: 1JM. 120 met f. 3328. IJM. 45 met f.1328. I.IM. 77 met 13696. IJM. 12 met f.1407. IJM. 42 met 11325. DE ALGEMEENE TOESTAND. Eind goed, al goed. De politieke commissie is gistermiddag volledig tot overeenstemming gekomen en daarbij is DuitschJand niet slecht geva ren. Weliswaar valt de einddatum van de volledige ontruiming der 3e zone 30 Juni 1930 niet bepaald'mee, doch daartegen over staat dat afgezien is van een bijzon dere commissie om in geschillen te beslis sen. Dit laatste is voor de Duitsche onder handelaars een groote overwinning, en voor hun prestige goud w&ard! Volstaan is (met de volgens Locarno gédachte commissie, (xo mogelijke geschillen te regelen. Tussehen Briand en Stresemann zijn in dit \erband zeer hoopvolle redevoeringen gqwisseld, waarvoor wij naar hierachter verwijzen Tegenover het Duitsche succes inzake de ontruiming staat een nederlaag inzake de financieele regeling. Zoo brengen beide partijen een offer Gistermiddag hebben dc Duitschcrs aangenomen, wat hen boven het Youngplan nog is opgelegd, aanvaar dend den stelregel: voor wat, hoort wat. Wat dit offer beteekent, blijkt het duide lijkst uit volgende verklaring van Duitscho zijde De Duitsche delegatie heeft lang gestre den om de 300 millioen Mark overschot der 5 laatste Da wegmaanden, doch het is haar niet gelukt die voor Duitschland te ver krijgen. Wat de bezettingskosten betreft is be sloten een gemeenschappelijke kas te vor men van oo millioen Mark. waarvan Duitsch land de helft betaalt, en Frankrijk. Enge land cn België de andere helft, in de ver houding van 34 13 4 d.w.z. Frankrijk 21 millioen. Engeland 7,2 millioen en Belgic l.S millioen. De kosten bedragen 11 millioen Mark per maand: mocht het bedrag van 60 --r7- lioen Mark worden overschreden, dan za-i het meerdere door de drie bezettende, mo gendheden worden betaald. (Dit. is een ptdkkel tot spoed!) Duitscliland betaalt iDOvendien 3 millioen mark per maand voor het onderhoud der bezettingsambtenaven. Verder heeft Duitscliland afgezien van de claims op de vergoeding der bezettings- schade (ongeveer 55 millioen Mark) waar tegenover België, Frankrijk en Engeland afstand doen van de door hen hierop ver leende voorschotten, (Uc tussehen 30 en 40 millioen beloopen. De betalingstabel der onvoorwaardelijke annuïteiten is gewijzigd, zoodanig, dat Duitscliland. dat thans 660 millioen Mark onvoorwaardelijke annuïteiten betaalt, ge durende 20 jaren gemiddeld 654.6 millioen Mark per jaar zal betalen in annuïteiten, die aanvankelijk hooger zijn dan 660 mil lioen Mark, doch ieder jaar lager worden. Over de kwestie van het Saargebied zul len Duitscliland .en Frankrijk onderling on derhandelen over de wijze zal wellicht heden worden beslist. Engeland ziet af van 7 millioen op de onvoorwaardelijke annuïteiten ten gunste van Japan. Portugal en Joego-Slavië. Door de regeling der diverse kwesties is de conferentie tenslotte volledig geslaagd. Tenminste, wat het doel betreft. Over de gevolgde methoden op deze conferentie zouden wij niet gaarne het epitheton ..ge slaagd" toepassen! Duif^chland zal. alles bij elkaar geno- meü, niet ontevreden zijn, trots het stij gen der kosten met een paar millioen per jaar. Nu blijft alleen nog maar formeel werk over. GistereD nog kwamen de juristen bijeen, om de protocollen in den vereiscli- ten zuiveren, vorm te gieten. Vanmorgen om half 11 vindt in alle stilte de ondertee- kening plaats. Daarna gaat. men ijverig aan het werk om de laatste hand te leggen aan dc financieele regelingen, commissies worden in elkaar gezet en krijgen hun in structies, om het technisch-financieelc werk, dat ter uitvoering van het plan Young noo- dig is. voor te bereiden. Waar de commissie tot opbouw van de' internationale bank haar taak zal verrich ten, in Zwitserland of in PaTijs, is nog niet. bekend. Morgenmiddag zal een openbare slotzit ting plaats vinden wellicht echter is het nog niet de laatste zitting van dc Haagsche conferentie. De kans is groot, dat men nog eens terugkomt, voor dc definitieve onder- teekening, zoodat het werk van de liquida tie den naam van Verdrag van Den Haag in de geschiedenis volledig zal kunnen dragen. Er verluidde, dat Briand hedenmiddag zou vertrekken, Henderson hedenavond, doch dit is nog niet geheel zeker. Waar de slotzitting echter toch slechts een formaliteit, is, zou dat niet zoo erg zijn. De Fransche delegatie ter Conferentie spreekt absoluut tegen het bericht volgens hetwelk Briand een brief zou hebben ge schreven aan Stresemann. waarin gezegd zou zijn, dat, indien Duitschland nieuwe moeilijkheden veroorzaakte, dit. de volle verantwoordelijkheid van een £chec der Conferentie zou dragen. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Te politiAe commissie vel'edig tot ovetcens:* -4icing gek?»uvo In een Engelsche persconferentie is. liet volgende medegedeeld, naar wij reeds in een deel van onze vorige oplaag hebben gemeld: Het rapport van Henderson is gisterochtend door de politieke commissie aangenomen. De 3 bezettingsmogendheden stemmen er in toe, de ontruiming te beginnen in den loop van September. België en Engeland zullen hun troepen vol ledig hebben teruggenomen, binnen 3 maan den na den datum waarop de ontruiming be gint. Frankrijk zal binnen hetzelfde tijdsbe stek de 2e zóne ontruimen. De ontruiming door de Franschen van de 3e zóne zal begin nen onmiddellijk na de ratificatie door het Fransche en het Duitsche parlement en de inwerkingtreding van het plan-Young. De ontruiming zal zonder onderbreking doorgaan en wel zoo snel mogelijk als de verschillende omstandigheden, die hierbij van belang zijn, het zullen toelaten en zij zal in elk geval voltrokken zijn binnen het tijds bestek van 8 maanden en niet later dan ein de Juni 1930. Ten vervolge hierop kan het volgende worden gemeld: Wat d» tweede quaestie betreft, 11.I. de methoden om mogelijke moeilijkheden te be handelen, welke verband houden met de In achtneming van de artt. 42 en 43 van het verdrag van Versailles, welke quaestie een uitvloeisel was van par. 3 van den overeen komst van Genève van 16 September 1928, besloot de commissie om aan de daarbij belanghebbende mogendheden de volgende resolutie aan te bevelen: Ten einde in het algemeen belang en vriendschappelijke en practische regeling te vergemakkelijken, van alle moeilijkheden, wel ke kunnen ontstaan tussehen België en Duitschland of tussehen Frankrijk en Duitscli land betreffende de inachtneming van de artikelen 42 en 43 van het verdrag van Versailles, komen de Duitsche, Belgische en Fransche regeeringen overeen, dat de taak om iedere zoodanige moeilijkheid in der minne te regelen, zal worden vervuld door de commissies ingesteld krachtens de arbitrage- overeenkomsten op 16 October 1925 door België en door Frankrijk te Locarno met Duitschland gesloteD. Deze commissies zul len handelen in overeenstemming met de procedure neergelegd in en jnet de rech ten, voortvloeiende uit deze overeenkomsten, Indien eenige zoodanige m<miljjkheid mocht ontstaan, zal zij worden onderworpen, hetzij aan de Belgi;ch-Duitsche verzo:ningscommis- sie, hetzij aan de Fransch-Duitsche verzoe ningscommissie, al naar gelang de moeilijk heid ontstaat tussehen België en Duitschland of tussehen Frankrijk en Duitschland. Deze overeenkomst is in geenerlei opzicht van in vloed op de algemeens bepalingen, welke ia zulke gevallen toepasselijk zjjn en is in hert bijzonder onderworpen aan het voorbehoud dat de bevoegdheden door den Raad en de Vergadering van den Volkenbond om onder zoekingen in te stellen krachtens artikel 213 van liet Verdrag van Versailles intact blij ven Zij is te.vens onderworpen aan net be ding, dat elk der Mogendheden, die het ver drag teekenden, op 16 October 1925 te Locarno gesloten tussehen Duitschland, Bel gië. Frankrijk. Groot-Brittannië en Italië het recht behoudt om iedere moeilijkheid te allen tijde voor te leggen aan den Volkenbonds- raad overeenkomstig artikel 4 van dat Ver drag. Over dc ril line, waarin lók bovenstaande vverd besloten, wordt nog gemeld: De zitting ie geopend Ie 12 nur. Hender son opende de zitting en deed voorlezing van het rapport der politieke commissi? waarin de balans harer werkzaamheden :s opgemaakt.. Daarna wees hij op de ernstige moeilijk heden. die bij de gereedmaking van het rapport zijn gerezen en die geregeld zijn op een wijze, die aan de betrokken regeeringen cn volken voldoening zal schenken. Volgens de gesloten overeenkomsten zul ten de bezeilende mogendheden niet ge scheiden. doch tezamen werken in de ont ruiming. welke zonder uitstel zal beginnen. De schikkingen, welke voor het in wer king treden der ontruiming zijn getroffen, zijn zoodanig, dat alle oorzaken van onnoo- dige vertraging en wrijving zullen worden ontweken. Eindelijk zal. indien de algemeene over eenkomsten die de conferentie, zooals men kan licopen. zal treffen, zoo snel als men dit hoopt zullen zijn geteekend cn geratifi ceerd. de ontruiming zich vollrekken bin nen een billijken en redelijken termijn. Teneinde de ontruiming in het gemeen schappelijk belang te bespoedigen, heelt men het wijze besluit genomen af 1e zien van de eischen' lot schadevergoeding e rl. voortvloeiende uit de liquidatie der bezel- fing. Wat betreft dp vraagstukken, waarop de arlikelen 42 en 43 van hel verdrag van Versailles betrekking hebben, is eveneens een overeenkomst getroffen. Men heeft hel mogelijk geacht vertrouwen te schenken aan de bestaande instelling teneinde een vriendschappelijk? en practische oplossing dezer vragen te bereiken. Deze beslissing :s een nieuw bewijs van toenadering lusFeber: Frankrijk en Duilschland. Ten slofte herinnerde Henderson eraan, dal hel voornaamste doe! der conferentie was tol een definitieve, rechtvaardige en billijke liquidatie der kwesties, voort vloeiende uit den oorlog, te geraken. Als gevolg van de besluiten der conferentie is de weg geopend fot herstel van het alge meen welzijn en de welvaart der volken, cp de solide basis van een vasten en duur- zamen vrede. Briand dankte den voorzitter voor zijn woorden. Hij sprak de hoop uit. dat de over eenkomst over de financieele kwesties zal kunnen worden geregistreerd in den loop van den dag en dat dientengevolge de re sultaten van den arbeid der polilieke com missie zelve zullen kunnen worden vast gelegd. Vervolgens de quaestie besprekende van de Commissie van conlróle en zich tol dr. Stresemann richtende, zeide hij: Ik Verze ker u, dat die commissie niet was bedoeld in den geest, waarin zij is opgevat. Ik be grijp volkomen, dat in Duitschland het ver schijnen van teen commissie van contrfile buitengewoon onaangenaam werd gevon den: ik begrijp volkomen het gevoel van wrok waarloe dat denkbeeld aanleiding gaf Al wat wij behoefden, was een of andere methode van verzoening te hebben voor het geval eenige moeilijkheid mocht ont staan. die de goede betrekkingen tussehen onze respectieve landen zou kunnen bena- deelen. Xatuurlijk bestaat het mechanisme van den Volkenbond, maar dit is buitenge woon omslachtig en wij hebben thans een vlugger en soepeler middel gevonden om geschillen uit den weg te ruimen. Hij meen de, dat het werk, door de commissie vol tooid een belangrijken vooruitgang belee- kende van den arbeid, waarmede hij zelf gedurende vele jaren was bezig geweest. Het zou een zeer belangrijken invloed heb ben op degenen, die wenschten voor elkan der te werken en met elkander in vrede 1e blijven, zonder dat hun verstandhouding werd verbitterd door de polemieken en ge schillen, welke in het verleden hadden be slaan. De geest van hartelijke verstandhou ding die hen bezielde, wend in sommige kringen in twijfel getrokken in het begin der conferentie, doch bezielde hen allen van het begin tot het einde ervan. Er zou eenige critiek geoefend worden, doch dat bad niets ter zake. Hier is geen overwinnaar en geen over wonnene. wij zijn het met elkander eens en wij hebben allen samengewerkt om te komen fot de conclusies, waartoe onze ar beid ons thans gebracht heeft. Offers waren door allen gebracht; maar gelijk ten ko ning van zijn land eens zeide: Parijs is wel een mis waard! De wereldvrede was de offers wel waard, welke allen verplicht waren te brengen. Hijmans gaf uiting aan de voldoening, die de overeenkomst hem schonk, en wees er op, dat deze overeenkomst meehelpt tot het herstel der vriendschappelijke betrekkingen tussehen de volken en valt binnen liet ka der van bet werk van den volkenbond. Stresemann wenschte den voorzitter van dc politieke commissie geluk met het ver richte werk cn uitte er zijn voldoening over, dat de voorzitter van den aanvang af de ontruiming als onafhankelijk van het financieel vraagstuk heeft beschouwd. Ofschoon hij het volmaakt eens was met Briand, waar deze hoopte op een regeling der financieele problemen in den loop van den dag, zou bij er de voorkeur aan hebben gegeven, dat geen verband was gelegd tus sehen deze beide problemen en dat de ont ruiming zou zijn vastgesteld met een groot gebaar Met een zekere teleurstelling bad hij ook dc datum van de ODtruiming ver nomen, want hij had gewenscht. dat dc ge- hcele zaak met één slag ten einde zou zijn gebracht. Maar sinds Locarno waren de toestanden in het bezette gebied verbeterd. De politiek welke zij steeds hadden gevoerd bracht natuurlijk mede, dat elke bezetting moest ophouden. Het was dus politiek van overeenstemming en verzoening tussehen naburen en vroegere vijanden, welke naar hun meening een noodzakelijkheid was, niet slechts voor liet heden, maar ook voor toekomstige geslachten. Hij deelde volko men liet reeds uiteengezette algemeene ge zichtspunt, dat liet einde van de bezetting een groote stap voorwaarts was in de rich ting van verzoening en overeenstemming. Ik heb met voldoening geconstateerd, al dus Slresemanu, dat Briand bad beloofd de ratificatie zoo spoedig mogelijk tot stand te doen komen en dat na de ratificatie door de Duitsche en Fransche parlementen de ontruiming van dé derde zone onmid dellijk een aanvang zou nemen. Hij dankte Briand voor die verklaring en legde den nadruk op de beteekenis ervan. Wat de derde kwestie betrof was hij dankbaar, dat Briand de psychologische moeilijkheden be grepen had, welke zij in Duitschland had den gehad in. verband met deze kwestie. Het verheugt hem te bemerken, dat er geen controle zou zijn, doch dat, indien er moeilijkheden mochten ontstaan en hij hoopte, dat dit nooit het geval zou zijn deze zouden worden bijgelegd in denzelf den geest van verzoening, waarmede zij al len gedurende de conferentie hadden ge werkt. Zij zouden heel wat critiek hooren bij hun terugkomst in hun respectieve lan den, maar zij konden deze critiek rustig afwachten in de overtuiging dat zij alles gedaan hadden wat mogelijk was om een grooten stap voorwaarts te doen in aller belang. Grandi, op zijn beurt uiting gevende aan de voldoening der Italiaansclie delegatie, verklaarde, dat Italië, als onderteekenaar van het verdrag van Locarno, zich ver heugt over een besluit, dat opnieuw van de belangrijkheid en de levenskracht van dat verdrag blijk geeft. Adatsji sloot zich van gar.scher harte aan bij het verrichte werk. Hij wees erop. dat de uitvoering van het plan-Young er niet van kan worden losgemaakt en hoopte, dat de besluiten der financieele commissie zijn hoop zullen rechtvaardigen. Toen de bijeenkomst zou gesloten worden vroeg Wirfh het woord om de aandacht te vestigen op deii laatsten zin van de over eenkomst. Zij is tevens onderworpen aan hel beding, dat elk van de mogendheden, die het verdrag onderleekenden, op 16 Octo ber 1925 te Locarno gesloten tussehen Duitschland. België, Frankrijk, Groot-Brit tannië en Italië het recht behoudt om iedere moeilijkheid te allen tijde voor te leggen aan den Volkenbondsraad, overeenkomstig art. 4 van dat verdrag." Wirth verklaarde dezen zin aldus te verstaan, dat Duitschland ook gerechtigd zou zijn om te allen tijde een beroep te doen op den Volkenbondsraad in aangele genheden het Rijnland-pact betreffende, zelfs indien er een geschil in deze aange legenheid was ontstaan. Briand zeide hierop, dat het stellig de bedoeling is, dat de overeenkomst waartoe men is gekomen, in geen enkel opzicht van invloed was op de rechten van welke mo gendheid ook om eenige aangelegenheid voor den Volkenbondsraad te brengen en dat zij evenmin op eenige wijze dc be voegdheden van den Volkenbondsraad be ïnvloedde. 0- ENGELAND. De cnlnsten in Palestina bedaren. De berichten, te Londen ontvangen uit Jeruzalem, luiden thans geruststellend. Er wordt niet meer gevreesd voor troebelen op groote schaal. Er bevinden zich thans voldoende strijdkrachten in hert land; daar- RECLAME. ■&0*. 1298 door is ook het prestige der autoriteiten aan. zienlijk gestevigd. Hoewel de Engelsche regeering voor het oogenblik al haar aandacht wijdt aan de gingen om zoo snel mogelijk de orde ia Palestina te herstellen, verneemt mem tc Londen, dat er waarschijnlijk, zoodra de orde hersteld is, een volledig onderzoek zal worden ingesteld naar den toestand in Palc. tina. Er kan geen ministerraad gehoadea worden, voordat MacDonald terug is uit Genève, doch intusschen worden alle be- schikbare inlichtingen verzameld en deskm. digen geraadpleegd. Het totaal aantal slachtoffers heeft tot Woensdag bedragen: dooden (waaronderbe grepen de later overleden gewonden) 52 moslems, 4 christenen en 96 Joden, ge. wonden, opgenomen in ziekenhuizen 103 moslems, 9 christenen, 151 Joden. De Londensche bladen bevatten nog tele, grammen met geruchten over opstandige bewegingen der Arabieren te Tibeiias. sae de zee van Galilea, te Gaza in Transjorde- nië, doch er komen steeds meer troepen aan en men meent elke beweging thans den kop te kunnen indrukken. 0 JAPAN. De Japansche vloot. Uit Tokio wordt gemeld, dat de bladen aldaar weten mee te deelen dat het depart», ment van marine een vlootprogram voor nes jaar heeft uitgewerkt. Het program omvat den bouw van vier kruisers van 10.000 ton, 15 groote torpedojagers en ettelqko kleine oorlogsvaartuigen. De kosten zouden 400 millioen jen bedragen. Het doei van de Ja- panscha regeering met dit program is, zach in een gunstiger positie te bevinden, wanneer de conferentie over de vlootbeperking begint, RONDOM DE HAAGSCHE CONFERENTIE BERLIJN. 29 Aug. (Wolff). Naar aan leiding der in Den Haag bereikte overeen stemming schrijft de „Vorwarts": De Haag sche conferentie eindigt met een drie\'oudjj resultaat: 1. het plan-Young treedt vansl 1 Sept. a.9. in werking (behoudens retlfr catie door de parlementen); 2. Het bezei gebied wordt onruimd; midden Septem wordt een begin gemaaikt met de ontruimd en deze zal ten hoogste 30 Juli 1930 tooid zijn; 3. Door het initiatief der Labour- regeering is de verhouding tussehen Frank rijk en Engeland fundamenteel gewijzipl De Entente Cordialle bestaat niet meer. resultaat der Haagsche conferentie, zoo- sluit het hlad zijn artikel, opent een nieuwe bladzijde in de Europeesche geschiedeni De „Germanda" schrijft niet gesteld zijn op het plan-Young. maar het te aan vaarden als een positieve stap naar vrede. Het „Beriiner Tageblatt" noemt de ont ruiming van het Rijnland een verheugend resuMaat en brengt groote hulde aan Stresemann, PARIJS, 30 Aug. (V.D.) De gisteravond te Den Haag door het toegeven der Duit sche delegatie bereikte overeenstemming heeft bij het grootste deel der Parijsche ochtendbladen groote bevrediging gewekt- De Petit Parisien" verklaart, dat het sultaat zoo is, al® Frankrijk gewenscht heeft. Bovendien zullen de andere deelnemers aan de Haagsche Conferentie er evenzeer vredigd door zijn. Thans kan een volledige ontspanning beginnen. Het blad wijst met nadruk op, dat de Duitschers geea recht, hadden om van de in de bezettingska9 betaalde 30 mill. M. iets terug te verlangen ingeval 't bedrag van 60 mill. Mark niet gebruikt zou zijn. Van nog meer beteeke nis is het afzien door de Duitsche delega tie van de vergoeding voor de door de zetting geleden schade, die door het Jour nal" op ongeveer 200 millioen geschat wordt. Voor het vertrek uit Den Haag zal tussehen Briand en Stresemann een brief wisseling plaats vinden, waardoor de on derhandelingen over de Saarkwestie wor den ingeleid. De bladen, die voortdurend gepleit hebben voor een Fransch-Duitsche toenadering zijn over de bereikte overeen stemming natuurlijk bijzonder verheugd terwijl dc rechtsehe pers natuurlijk minder enthousiast is. De ,,Echo de Paris" crit secrt de nieuwe concessie van Frankrijk financieel gebied. De .Figaro" schrijft, dat Frankrijk aan het einde is van de in In door de kartel-regeering ingeleide conces sie-politiek: aan de eene zijde dc '°u'^ om den naam door het Young-plan beperk te schadevergoeding, aan de andere zyde de door de vervroegde ontruiming vermin derde waarborg. De radicale en socialist' sche pers staat, er weer geheel anders genover. De ,,Ere Nouvelle." merkt teD a^u zien van de ontruiming op, dat men gegeven oogenblik tussehen den waarborg en de overeenstemming moest kieze^ Frankrijk dient thans in de richting gaan van een politiek van verzoening economische solidariteit. Het zou do zijn. de mogelijkheid daartoe te bed1er^ door een verlenging der bezetting- ..Volonté" heeft groote lof voor Stresem31^ die sedert Locamo het bewijs heeft gf& wen, zijn verzoeningsgezindheid te be

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2