AGENDA. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. VISSCHERIJ BERICHTEN. TELEGRAMMEN. Zaterdag. Sportterrein Hooge Rijndijk' Volksspelen der Ver. „Koninginnedag", 2 uur nam Zondag. A.S.C.-lerrein (de Kempenaerstraaü: Da- mes-alhletiek-wedstrijden K.N.A.U.; 2 uur namiddag. Volksgetrouw; Concert „Nieuw Leven". 8 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in Juni, Juli, Augus tus en September van 105 uur. Zondags vanaf halféén. Entrée Zondags kosteloos, Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmnsenm van Oudheden, Rapenburg 28 Geopend van 105 uur; Zondags van 14 uur. Entrée Maandags f 0.25, andere dagen f. O.IO. Geologisch Mineralogisch Mnsenm, Garen* markt. lederen dag van 912 en van 1.30i uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnographiscb Mnsenm, Rapenburg 67 69 en Breestraal 18. Op werkdagen van 10f uur. Entrée's Maandags f. 0 25; overige dagen t. 0.10 Rijksmnsenm v. Nat. Historie, v d Werff- park. Werkdagen 8.30—12; 1.30—5. Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenbiug 71. Werk dagen 1i uur. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73 Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur; 1 October31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd; Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-lheater", Stationsweg; Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks le 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags famiiiematinée. „City-theater", Haarlemmerstr Bioscoop voorstellingen. Dagelijks le 8 uur 'sWoen- dags en 's Zaterdags matinée le 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 26 Aug. lat en met Zondag 1 Sopt. waargenomen door de apotheek van den beer P. du Croix, Ra penburg 9. teleloon 807. BEVESTIGING CANDIDAAT W. C. LAMAIN. In de groole zaal van „Prediker" in de Janvossensteeg, die lol in alle hoeken bezet was, heetl gisteravond door ds. G. II. Ker sten, van Rotterdam, do bevestiging plaats gehad van candidaal W. C. Lamain, als predikant bij de Geref. Gemeente alhier. De bevestiger had lot tekst gekozen Jes. 62 6, de woorden- ,,0 Jeruzalem, ik heb wachters op uwe muren besteld, die geduriglijk al den dag en al de nacht niet zullen zwijgen". In hel bijzonder wees spr. bij de verklaring van dit tekstwoord op een drietal punten; le Deze wachters zijn van God besteld; 2e Zij zijn geroepen lot een gewichtig ambt; 3e. ffun wordt goddelijke bekvaammaking toegezegd. Na de predicatie had plaats de voorlezing van het bevcstigingsformulier en vervol gens, omdat de jeugdige dienaar des Woords voor het eerst tot den dienst geroepen werd, de plechtigheid van de oplegging der han den, waarbij de bevestiger werd geassisteerd door de predikant Barlh, Heykoop en Ver hagen en door den ouderling De Haak. De gemeente zong haar nieuwen leeraar toe de zegenbede uit Ps. 134, EEN BESCHOUWING OVER DEN VERKIEZINGSUITSLAG TE LEIDEN. In hel „Propagandablad" van de Leidsche aldeeling der S.D.A.P. schrijft het bestuur dier afdeeling over den jongsten verkie zingsuitslag o.m. het volgende: Bij deze verkiezing is nu gebleken, dat de drie verbonden partijen, de katholieken, de christelijk-hislorischen en anti-revolu tionairen slechts over een kleine meerder heid onder de Leidsche kiezers beschikken, ja dat een verplaatsing van nog geen hon derd stemmen hen in de minderheid kan brengen. Van de 32.348 uitgebracht geldige stem men behaalden de drie vertxmdcn partijen er 16242. Voorspellen doen wij niet, doch wij conslaleeren, dat de mogelijkheid be slaat dat bij de eerstvolgende raadsver kiezingen de verhonden rechterzijde in de minderheid wordt gebracht. Dal zou de taak der sociaal-democraten ir, den Raad aanmerkelijk verlichten. Nog op een ander merkwaardig feit wenschen wij de aandacht te vestigen Op de anti-recolutionaire lijst zijn in Leiden uitgebracht 3149 stemmen en op rle clirislelijk-hislorische lijst 6233 Die deze cijfers optelt komt tol de conclusie, dat hel cijfer 9382 precies weergeeft het oanlal stemmen op de sociaal democrati sche lijst uitgebracht. Wie nu weet. dat de anti revolutionairen cn de christelijk-hislorischen thans 12 zetels-in den Raad bezetten en de soc.- dcmocraten slechts tien. zal hieruit de con clusie kunnen Irekken. dal de kans voor de soc democraten om bij de volgende raadsverkiezingen hun 10 zeleb te houden groot is, ja de mogelijkheid bestaat, dat door hard werken dit aantal nog vergroot •wordt. PARKCONCERT. Het programma voor het Parkconcert op Zaterdag a.s., 71/2 uur, luidt: 1. Volksliederen. 2. „Wiener Schwalben", marscli. Schlögel. 3. Ouverture „Si j'étais Roi", Ordam. 4. „Tausend und ein Nacht", wals. Strauss. 5. Potpourri populaire. Renaud. 6. Czardas. Grossmann. 7. Wilhelmina Wals. Gegp. 8. „Oud Holland", potpourri Schweins- berg, 9. Marsch. v. Gael. 10. Volksliederen. 0 DE SPEELTUINVEREENIGÏNG OOSTERKWARTIER OPGERICHT. Gisteravond ie gehouden de aangekon digde vergadering van bewoners uit hei Kooikwartier. met het doel le tTachlen op le richten een Buurt- en Speeltuinvereen. Op deze vergadering was mede aanwezig de heer K. \Ves| die een inleiding heeft ge houden over het speeltuinwerk om de aan wezigen en juister begrip le doen krijgen over het werk en het in-sland-houden van spoot tuinen. De inleider heelf de aanwezigen een goed en mooi overzicht daarvan gegeven. Hij had zijn inleiding in 3 verschillende vakken verdeeld. De aanwezigen moesten zich het op voedingsvraagstuk verbeelden als te zijn een groole cirkel, waarvan het middelpunt is het gezinsleven, van waaruit de groole kracht moet uitgaan om onze kinderen op te voeden tot liefde voor hun ouders en mcde-menschen. Vooral voor hun medemenschen, want kinderen moeten ai jong geleerd worden, dal zij niet voor zichzelf hebben le zorgen, er moet plaats in hun hart zijn voor an deren; ook voor het dierenrijk voor bloe men en planten Kortom een kind moet geleerd worden om zich niet liefde le ge ven aan de gemeenschap en waar kan en moet dat anders geleerd worden dan in het huisgezin en daarom is hel opvoedings- vraagstuk der jeugd een taak voor het ge zin en moeten de ouders zicli niet liefde geven aan dal werk opdat onze kinderen steeds meer naar dat middelpunt verlan gen en de ouders met genoegdoening kun nen neerzien op het werk, aan hun kin deren en ook aan de maatschappij gedaan. Om dien cirkel trok de spreker nog een cirkel. Hij bedoelde daarmee liet leven der kinderen tijdens de schooljaren, waarvan een goede kracht uitgaat, maar niet genoeg en nu kwam spreker lot het hoofddoel zijner rede en Irok nog een cirkel, waar hij mee bedoelde hel werk der speeltuinvrreeniging. Spreker loonde aan, dat er in het gezins leven nog it's te kort kwam, wat de jeugd zorg betrett, bijv, door slechte woning toestanden. etc. Druk straatverkeer en der gelijke vragen voorziening cn hu komt hel mooie werk der speelluinvereeniging daar in tegemoet Den aanwezigen werd op hel hart gedrukt om over dc groole waarde van een goede vereeniging niet te licllt le denken, (le groole cullureele waarde daar van is ontzaglijk. Dat kunnen wij hier bereiken! Wat is er mooier dan dat onze kinderen vrij en ongedwongen mogen spe len, hun harl eens echt luchten, en daar bij dat spel elkaar toch weer noodig heb ben. Breed en uitvoerig heeft spreker den aanwezigen voorgehouden om naast een goed gezinsleven onze liefde nog meer te geven aan onze kinderen om zoodoende ook door het werk der Spoelluinvereenigingen onze kinderen en ons zelf op ie voeren tot een edeler menschzijn. Spr. behandelde daarna nog bet werk in andere sleden en ook hel werk in onze stad, beschreef hoe of verschillende speel terreinen er uilzien en moeten uilzien en hoopte, dat ook in dit gedeelte der stad een vereeniging opgericht zou kunnen worden Den inleider werd namens de aanwezigen hartelijk dank gebracht. Hij mocht tenslotte het genoegen smaken, dat na afloop zijner rede een speeltuinver- oeniging is opgericlil Leiden heeft nu een speeltuinvereeniging „Het Ooslerkwartier". Een bestuur werd gevormd die de zaken aangaande het speeltuinwerk nader zal verwerken op ieder bewoner in hei Kooi kwartier rn omstreken wordt een dringend beroep gedaan, loc te treden De Slct. No. 166 beval de gewijzigde statuten der R.-K. Ver „Hulp in de Huis houding en de Baby" alhier. De tegenwoordige haardracht inzon derheid van de dames eischt in meerdere mate dan vroeger het geval was een voort durend vakkundig onderhoud en dat zal dan ook wel de verklaring zijn van het feit, dat het aantal kapsalons zich gestadig uitbreidt. Thans weer heeft de heer P. H. Smitle- naar in het pand Korevaarstraat 34. waar jarenlang de heer Piet van der Pijl het zelfde bedrijf uitoefende, een dames- en hcerensalon geopend. De lieerensalon bleet behoudens eenige wijzigingen intact, doch de damcsafdeeling werd geheel nieuw bij gebouwd. De hoeren Hanselaar en Co. voor hel timmerwerk en de heer Singeling voor het schilderwerk maakten er een keurige salon van, waarvan de vriendelijke kleurencom binaties goed harmonieeren met de smaak volle eikenhouten kaptafels. Ten nadcele van den tuinder W. S. uit Hazerswoude zijn gisteren van de groentenveiting aan den Apothekersdijk drie kisten aardapjielen ontvreemd. Ahussievelijk hebben wij gisteren ge meld. dat de „Schultevaer" heden niet te bezichtigen zou zijn. Morgen, dus Vrijdag is de lieer S. uilsledig. Bij de Arbeidsbeurs te Leiden stonden op 28 Augustus '29 209 werkzoekenden in geschreven, terwijl op denzelfden datum van 1928 dit aantal 408 bedroeg. "Wss*C DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitschers te Den Haag nog niet overtuigd. De Duitschers hebben zich gisteren nog niet gewonnen gegeven ter Haagsche con ferentie. Speciaal het blijven doorbetalen der bezettingskosten na 1 Sept wordt door ben scherp bestreden. Toch blijft voorals nog de indruk, dat de Duitschers ten slotte wel zullen toegeven, wanneer het begint te nijpen. Het al of niet slagen der conferen tie rust thans op hun schouders! Men moet niet vergeten, dat de Duit schers moeilijk voetstoots kunnen toegeven, gelet ook op het verzet tegen het Young- plan in eigen land, dat nog weer tot uiting zal komen in een rede van Hugenburg, den leider der Duitsch-nationalen voor het be kende Hermann-standbeeld in het Teuto- burgerwoud! Nieuwe eischen moeten daar om wel zeer voorzichtig worden behan deld Gisteren is anders vergaderd van 111 uur, van 371/» uur en nadat toen door allen bij Snowden was gedineerd alleen Stresemann was gaan rusten van 11 1 3/4 uur. Van Fransche zijde werd over de mid dagbijeenkomst gemeld, dat achtereenvol gens Stresemann, Chéron, Wirth en Hilfer- ding het woord voerden over de betaling der bezettingskosten na 1 September. De Duitschers verkondigden de stelling, dat zij niets hiervan zouden dienen ie be talen, terwijl van Franschen kant het te genovergestelde standpunt werd verdedigd. Vervolgens hield Briand een groote rede voering, waarin hij uiteenzette dat het ook voor Duitschland een bijzonder voordeel zou zijn wanneer het plan-Young in wer king zou treden en dat er dus ernstig ge vaar aan verbonden was om thans nog nieuwe discussies te openen. Van het begin af aan had hij het prin cipe aangehangen dat er geen band in dien zin tusschen de financieele en de politieke kwesties gelegd mocht worden, dat er van ruilhandel in deze sprake zou mogen zijn en hij verwierp dus ook het denkbeeld van compensaties met betrekking tot vervroeg de ontruiming. Snowden en Graham verklaarden onom wonden het geheel met Briand eens te zijn. Over de zitting na hel diner waaraan ook jhr. Beelaerts van Blokland aanzat, verluidt het volgende: De Belgische minister Hymans, die le kwarl na 1 hel Grand Hotel, waar de be sprekingen na afloop van liet diner wer den voortgezet verliet, verklaarde, dat Je besprekingen nog voortduurden. Hij was echler niet voornemens terug te keeren. Houtart. die eenige oogenblikken, om on- ceveer half twee, jn de hall van het Grand Hotel kwam, verklaarde, dat de besprekin gen nog zeer lang zouden kunnen duren. Doch om kwart voor 2 ging dc bijeeen- komst in het Grand Hotel zonder dat men tol overeenstemming was gekomen uiteen. Hedenochtend om half elf voortzetting der besprekingen. Bij het verlaten der vergade ring verklaarde de Duitsche minister Wirth, die blijkbaar zeer ontstemd was: Als men iets bereiken wil, mnolen allen helpen. Men kan geen politiek maken ten koste van Duitschland. Als Snowden J00 pet. vraagt, moet Duitschland ook genoegdoening hebben. Voorts zou vanmiddag oen plenaire zit ting plaals hebben die draadloos zon wor den uitgezonden door de zenders PHOHI (golflengte Ifi 38 M PC.T (golflengte 3J.4 M.N en PCL 'golflengte 18 M.). daar Briand en Henderson hedenmiddag 5 uur naar Geneve zouden vertrekken. Dit had ietwat van een ultimatum, ook al neemt men aan. dat de conferentie zonder dezen nog wel kan voorIduren. zij hef ook op bescheidener schaal Of daarop is gewezen? Althans nader verluid! da! deze plenaire zitting niet doorgaat en dat beide ministers van daag nog niet vertrekken. Naar verder verluidt zal voor de eerste dagen van de Vol keritronds raadszitting Mas- signi Briand vervangen en (gelijk Teeds ge meld is) graaf Bernstorff Stresemann. Massigni en Bernstorff zijn beiden voor de zitting der speciale commissie voor de control^ op de wapen fa bric age reeds hier aanwezig. In de Fransche en Engelsche pers toont men zich voldaan over het accoord der vijf credileurstaten. Snowden wordt in Engeland uitbundig geprezen, maar is in Frankrijk zóó impopulair, dat op bevel van den minister van binnenlandsche zaken en den politie- prefect de vertooning van de conferentie op liet wereld journaal in de bioscopen niet mocht doorgaan, daar gevreesd werd voor manifestatiën legen Snowden. als deze op het doek verscheen. In den loop van gisteren heeft Graham, president van den Board of Trade, een schema opgemaakt voor de kolenleveringen aan Italië, waarin bepaald is, dat zij op 16 November zullen aanvangen. Men verneemt, dat de Ilaliaansehe staats spoorwegen zieli voorstellen in Cardiff een kantoor te openen voor de regeling van dezen export, waarvan men verwacht, dal de handelsbetrekkingen tusschen Zuid- Wales en Italië zeer zullen worden bevor derd, in liet bijzoder de levering van steen kolen. DUITSCHLAND. Julius Barmath. Julius Barmath, die onlangs zijn beroep heeft ingetrokken, heeft van de Berlijnsche rechtbank voorloopige kwijtschelding van straf voor drie jaar gekregen Hij was naar men zich za] herinneren 30 Maart 1928 tot elf maanden hechtenis veroordeeld. o ENGELAND. De onlusten in Palestina. In Haifa hebben gisteren opnieuw hevige botsingen plaats gegrepen. Een sterke af deeling Arabieren trachtte het Joodsc.no stadskwartier Haret Elyahua te bezetten en stak een gedeelte hiervan in brand. De aanvallers werden echter door Engelsche mariniers teruggeworpen. De stad is thans het centrum der onlusten. Nadat Dinsdag reeds vier Joden gedood en vier gewond waren, hebben gisternacht herhaaldelijk plunderingen plaats gehad. Daar intusschen een bataljon infanterie in de stad i9 aangekomen, en bovendien steeds meer inwoners ontwapend worden, rekent men op een spoedig herstel van de orde. Overigens worden in het land slechts ongergeldheden van kleineren omvang ge meld. In Damascus hebben Syrische Ara bieren svmpathiebetoogingen voor hun stamgenooten in Palestina gehouden, terwijl een dergelijke demonstratie ook in Beiroet plaats vond. alwaar intusschen een Fran sche kruiser met het oog op alle gebeur lijkheden is gearriveerd. BULGARIJE. De premier in gevaar. Tengevolge van te hard rijden is de auto var. den premier van Bulgarije, Liaptsjef, tusschen Euxinograd en Varna met een paard en wagen in botsing gekomen, waar over de voerman zoo in woede ontstak, dal hij in het wilde weg eenige revolver schoten op de inzittenden loste, doei» staakte zijn schietoefeningen, toen de chauf feur hem ervan op de hoogte stelde, wie zijn passagier was. Overhaast nam de hevig geschrokken man de vlucht, doch werd door dc politie gegrepen. Op verzoek van den minister-president werd echter geen ver volging tegen hem ingesteld. 0 VEREENIGDE STATEN. De ontwapening ter zee. De onderhandelingen inzake de maritieme ontwapening waren het onderwerp eener bespreking in het Witte Huis tusschen staatssecretaris Stimson. den onderstaats secretaris Cotton en eenige experts In maritieme aangelegenheden. Er werd geen verklaring afgelegd na afloop der bespreking Gisteren is in het Witte Huis een gewich tige conferentie gehouden, die drie uren duurde en waaraan president Hoover, staats secretaris Stimson en de minister van ma rine Adams deelnamen. Men meent te weten, dat de besprekingen, die o.a. be trekking hadden op de quaeslie van de vermindering van het aantal kruisers, thans een beslissend punt hebben bereikt, cn dat weldra iets definitiefs zal worden aange kondigd. Dr volgende passagiersschepen zijn Vrij dag 30 Aug. 1929 in radio-telegratische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stafions rechtsreeks te bereiken (Medegedeeld door de N. T. M. „Radio Holland"). Alcyone. Ouessant Radio Alphorat, Rugby Radio Chrisüaan Huygens, Sche- veningen Radio Gemma, Colombo Radio Indrapoera. Scheven. Radio Klipfon tein, Rugby Radio Kon. der Nederland den, Cabo Finislerre Radio Nickerie, Ouessant Radio Orania, Rugby Radio Oranje-Nassau, Scheven. Radio Patria, Schoven. Radio P. C. Hooit, Scheven. Radio Pr. der Nederlanden, Scheven. Ra dioPrinses Juliana, Scheveningen Radio Rotterdam, Scheven. Radio Statendam, Scheven. Radio Tambora, Colombo Radio Tjerimai, Scheven. Radio Venezuela, Scheveningen Radio Zeelandia, Cabo Fi nislerre Radio. IJMUIDEX. 29 Aug 1929. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 1.75—125; Griet per kist van 50 K G. f. 6530; Tongen per K G. f. 3.953.10n Zelschol per kist van 60 K G. f. 4036; Kleine Schol per kist van 50 K.G f. 286 50; Schar per kist van 50 K.G. f. 17 1.25; Tongschar per kist van 50 K.G. f.51; Roggen per 20 stuks f. 3018; Vleeten per stuk f. 3.801.40; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 181.70; Groole Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 36—27.50: Middel Scheiv. per kist van 50 K.G. f.28 25; Klcinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. fé 1611; Kleine Schelvisch per kisl van 50 K.G. f 10.504.90; Kabeljauw peT kist van 125 K G. f.7051; Gullen per kist van 50 K.G. f 17.503.20; Lengen per sluk f 1.00—0.78; Heilbot per K.G. f. 1.85—1 60; Wijting per kisl van 50 K.G. f.3 901.60; Koolvisch per sluk f. 1.100.60; Makreel per kist van 50 K.G. f. 148.00. Aangekomen 18 stoomtrawlers: IJM. 73 met f.4468; I.TM. 405 met f.3010; IJM. 74 met f.3762; I.IM. 127 met f.1939: IJM. 83 met f. 1776; IJM. 154 met f. 1379; ]JM. 155 mei f. 1633, I.IM. 17 met f. 1200: IJM. 71 met f 1567; MM. 50 met f. 1527; IJM. 52 met f.1759; IJM. 253 met f.4565; IJM. 122 met f.2774; IJM. 39 met f.4287; IJM. 134 me! f.2849; IJM. 70 met f.1836; IJM. 432 met f. 1467; IJM. 68 met f. 667. RONDOM DE HAAGSCHE CONFERENTIE BERLIJN, 29 Aug. (Wolff) Over de laat] ste phase van de Haagsche confereEt] schrijft de Deutsche Diplomatische Korre] pondenz: Nadat er tusschen de crediteur] staten overeenstemming was bereikt, hee] men bet doen voorkomen alsof DuiUch] land slechts „Ja en Amen" te zeggen ha] Dit is een opvatting die bereids door Duitsche delegatie in Den Haag ah o] juist is aangemerkt. .Duitschland zal gee] genoegen nemen met een resultaat, da] niet in essentieele punten met betrekkin] tot de bevrijding van Duitseh gebied volkomen herstel van de Duitsche soure] reniteit, aan bet Duitsche volk genoeg] doening biedt. BERLIJN. 29 Aug. (V. D.) Üit Den HaaW wordt gemeld, dat de onderhandelingen bis]" schen de Duitsche en andere delegaties duTende den aigeloopen nacht tot nog gee] enkel resultaat hebben gevoerd. Naar van Ifaliaansche zijde verklaar] werd, zou de conferentie nog tot Dinsda] a.s. duren* De Duitsche delegatie schijnt] ieder geval besloten te hebben zich ene] giek tegen de eischen der andere delegat] te verzetten. BERLIJN. 29 Aug. (V.D.) üit Den Ha] wordt gemeld, dat volgens een mededeelin] van bevoegde Fransche zijde de FranscJv minister van buitenlandsche zaken Brian] hedenmorgen te tien uur een sehrijtr] heeft gezonden aan dr. Stresemann, waa] in er op gewezen wordt, dat Duitschlan] door het Youngplan verstrekkende too] deelen geniet en dat de overige mogen] heden zich gedurende de laatste dagen to] belangrijke concessies bereid verklaa]" hebben om het Youngplan te redde] Briand richt thans een ernstige waarsch] wing tot dr. Stresemann, dat Duitschlac] thans geen moeilijkheden meer moet v] oorzaken, daar anders Duitschland de g] heele verantwoordelijkheid voor de geve] gen daarvan zal hebben te dragen. H] verzoekt de Duitsche delegatie voor d] avond een definitief antwoord te will] geven. Van Duitsche zijde werd tot nu toe ot] dezen brief geen mededeeling gedaan. LONDEN, 29 Aug. (Reuter). De Enge] sche ochtendbladen bevatten allen Ian] artikelen over de overeenkomst der Haa] sche Conferentie. Hl De „Morning Post" brengt hulde .1] Frankrijk, Italië, België en Japan voor huH goede diensten in de zaak des vredes fl aan Duitschland ,dat het bereid gevomfcH was eenige concessies te doen. Ook de „Daily Herald" (Labour) prijsSM waardevolle hulp van Duitschland bereiken van de overeenkomst en het bM hoopt, dat deze tot het laatste stadiunl?^| Iiandhaafd mag blijven. De „Times" noemt het resultaat van b® Haag een „definitieve overwinning voordK regeering en in het bizonder voor ScosH, den", die door ten slotte het aangebots] bedrag te aanvaarden, blijk gaf van dipb malieke gematigdheid. Het blad hoopt 4 de harde woorden, die aanvankelijk ter co] ferentie werden gesproken, spoedig in algemeene voldoening over het bereikte r sultaat zullen worden vergeten. De conservatieve „Daily Mail" schrijft Als het land verheugd is over hetgeen i kanselier van die schatkist en zijn colli ga's in Den Haag bereikten, dan komt d omdat er eindelijk een tc lang uitgestek wijziging is gekomen in onze interna!" nale houding. D? „Daily Express" (conservatief) zef dat het geheele Britsche rijk er zich ovi verfieugt, dat de tijden van bedeesde b rusting en onderwerping voorbij zijn eq d Snowden het Engelsche prestige in Euroi op een hooger voetstuk heeft geplaatst,^ het sedert den wapenstilstand heeft geto De conservatieve „Daily Telegraph", d melding maakt van Snowden's overwin ning in Den Haag wemr hij is opgekomi voor de wettige roclifl] van het land, ze dat thans ook de lafste herinnering den oorlogstijd, namelijk de bezetting vs het Rijnland, moet verdwijnen. De „Daily Chronicle" (liberaal) schrijf dat het succes van Snowden in het ligt, dat hij een einde gemaakt heeft a; de Europeesche gewoonte om Engeland aderlaten, als er Europeesche schulden t laald moeten worden. Het blad dringt aan op voldoening Ti de belofte inzake de ontruiming van b Rijnland, waardoor tevens de vrede te Duitschland tot werkelijkheid geworden i PARIJS, 29 Aug. (V. D.) De Parijs:' pers toont zich eenigermate bevredigd de de nieuwe ontwikkeling der verhouding] te Den Haag. De ..Matin" schrijft, dat zich nog moeilijke oogenblikken zullen vooidcc] want de Duitsche regeering zal overgeha-w moeien worden (ot het aanvaarden van regeling, die zij thans moeilijk te aanv.u] den acht, doch die in werkelijkheid ccntv'] mindering der Duitsche lasten beleed] wanneer men de publieke opinie in land de beteekenis zou kunnen bijbreng] van liet aanvaarden van het Young-P-^H Wanneer men een volk echter voorldurc^J doel hooien, dal datgene, wat het bcuj* moet, teveel is, dan moet men teleursu^M lingen verwachten. De moeilijkbeden echfor van weinig beteekenis. verge'e*^M met de moeilijkheden, die ree<3s zün °r?H wonnen. Ontevreden is Pertinax, die geen j(T winning der Fransche politici te ziet. Behalve de jaarlijksche opbreng5' 14.4 millioen mark heeft Frankrijk zicö, plicht Tsjecho-Slowakije, Grieken-3 Joego-SIavië en Roemenië scbad<? stellen voor de verliezen, die deze tengevolge van de door Snowden afge^^B gen wijziging van het Young-plan Ten zeerste betreurt hij het, dat

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2