Eiscm a Zxxzéó dit.AliEl) maax'é&iutiA Martins verjongingskuur. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RECHTZAKEN. r~" UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Huizen (N. H.)J. C. W. Kruiekoop te Soest c. a_ Bedankt: Voor Marken: J. Roodenburg, rand. en hulpprediker te Kalwijk aan Zee. Voor Maasdijk (Westland): J. de Wit te Volienhove. Voor Oudemirdum e. a.: J. H. Koster te Montfoort. Voor Scheveningen: ds G. de Vries Ie Heerde. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Papendrecht: ds J. W. v. Ree te BarendrechL Tweetal: Tc Snerk: S. v. d. Molen te üsse en J. Tolsma te Zaamslag. ZWEMMEN ALS LEERVAK. In de laatst verschenen nummers van ..School en Huis", weekblad voor opvoe ding en onderwijs onder redactie van den bekenden paedagoog Theo Thijssen, wordt uitvoerig geschreven over het zwemmen. Na een historische beschouwing, waarin uitkomt dat vroeger ieder mensch kon zwemmen, maar dat in de Middeleeuwen en later jaren het zwemmen als zondig en zedeloos werd heschouwd tengevolge waar van deze kunst haast niet meer beoefend werd, wordt betoogd, dat de ouders verplicht zijn hun kinderen zwemmen te leeTen: a. in het belang der veiligheid; b. in het belang van hygiene en gezond heid. Ter toelichting van het eerste punt wordt opgemerkt, dat in ons land jaarlijks gemid deld 1000 menschen, meestal jonge, gezonde menschen verdrinken uit hel leven worden weggerukt, waarvan er zeker 00 pet. waren behouden gebleven, indien ze hadden kun nen zwemmen. En nu is het eigenaardig, dat tegen allerlei ziekten zooals tuberculose, pokken, diphleric van overheidswege maat regelen worden genomen, maar tegen het gevaar van verdrinkingsdood niet en dit •waar nauwelijks 3 pet. van onze bevolking kan zwemmen. Hierin dient verandering te komen. In het belang der veiligheid is het noodig, dal het zwemmen op school geleerd wordt. Wette lijke bezwaren daartegen beslaan niet meer, nu volgens een briet van den minister van Onderwijs aan do hoold-inspeclcurs voor het lager-onderwijs betreffende het vak „lichamelijke opvoeding" bepaald is, dat onder dit vak ook begrepen worden ,,zwem- hefeningen" (ook droogzwemmen) mits ge leid door ervaren leerkrachten in goed inge richte zwemgelegenheden met behoorlijke bewaking en onder beding, dat het ge meentebestuur en ouders der leerlingen geen bezwaar maken. He eersle proeven mei het geven van zwemonderricht aan schoolkinderen wer den reeds in 1910 genomen te Haarlem, later volgde Groningen in 191-1 en dit aan tal breidt zich steeds uit. Aan zwemonder richt op school doet men nu ook te Deven ter, Dordrecht, Den Haag, Amsterdam, Rot terdam, Leeuwarden, Utrecht. Weesp, Win schoten, Zaandam en Zaandijk. Over het algemeen worden de zwemles sen aan de schoolkinderen alleen gedurende de zomermaanden gegeven (Utrecht oefent het geheele jaar door in een overdekt bad), de lesuren vallen tijdens de gewone school uren inplaals van het vak „lichamelijke oefening", het toezicht en de begeleiding naar de zwemschool geschiedt door den onderwijzer en het zwemonderricht wordt door bevoegde leerkrachten gegeven. Vóór- nf worden de kinderen door den school- nrls gekeurd en de ouders of verzorgers imoetcn hun schriftelijke toeslemming let bet zwemmen geven. De deelname is over hel algemeen zeer groot en er wordt met veel animo geoefend Het artikel eindigt met een betoog, dal zwemmen uit een oogpunt van hygiëne en gezondheid ook van het grootste belang is. LIEFDESDRAMA TE NIJMEGEN. Eisch: 2 1/2 jaar gevangenisstraf. Een achttienjarig fabrieksmeisje maakte ruim een half jaar geleden in een danelo- kaal te Nijmegen, waar zij bij haar ouders woonde, kennis met een 23-jarigen letter zetter. Hoewel de jongeman echtgenoot en vader was, aarzelde hij niet met het fa brieksmeisje vriendndhappelijko betrekkin gen aan te knoopen. Toen het meisje later naar Amsterdam vertrok volgde dc letter zetter zijn vriendin naar de hoofdstad, waar beiden werk trachtten te vinden. Al leen het meisje slaagde daarin en daar haar vriend niet over contanten beechikte, stond zij hem meermalen een deel van haar zuur verdiende penningen af. Op den laten avond van 10 Juli 1.1. toen beiden in ©e» niet bepaald vriendschappelijk gesprek g-*- wikkeld langs de stille Brouwersgracht lie pen., kwam het moment, dat op zeer ruw© wijze aan de verhouding een eind maakte. Toen het meisje zeide dat alles nu uit moest zijn, deed plotseling de minnaar met een geopend knipmes, dat hij reeds eenigen tijd in do hand had, een paar ste kende bewegingen in de richting van het meisje, dat bloedend neerviel. De dader nam de vlucht, zwierf uren lang rond, ver liet de stad en meldde zich den volgenden dag bij de politie te Leiden aan, vanwaar hij spoedig naar het Amstcrdamsche Huis van Bewaring verhuisde. Het meisje kwam in het Binnengasthuis terecht, waar geconstateerd werd, dat haar wonden niet van ernetigen aard waren, zoodat zij de inrichting reeds den volgen den dag kon verlaten. Zij keerde r.e.er Nij megen terug. Gisteren stond de letterzetter terecht voor de Vac antiekara er der Rechtbank tb Amsterdam. Hem was poging tot doodslag subs, poging tot zware mishandeling en meer subsidiair mishandeling ten laste ge legd. Het O. M.. mr. Overbosch achtte van de tenlastelegging de poging tot zware mis handeling bewezen. Het feit in aanmerking nemend, dat misdrijven tegen het leven gericht, met den dag toenemen, eischte do officier twee jaren en zes maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. H. Boekcl, achtte 'den opzet tot doodcu allerminst bewezen vetrd. zal z.i. dan ook van poging tot dood slag of poging tot zware mishandeling moe ten worden vrijgesproken. Hoogstens kan de rechtbank aannemen dat hier mishande ling heeft plaats gehad, doch in dat geval zal verdachte uit de preventieve hechtenis moeten worden ontslagen. Tol dit laatste deed ph, na verschillende verzachtende omstandigheden te hebben aangevoerd en subsidiair een voorwaardelijke veroordee ling te hebben gepleit, het verzoek. Na raadkamer wees dc rechtbank dit ver zoek af. Uitspraak 6 September a.s. RECLAME. ïiQuittC ffiat -/ü' ■ffevi+y V jfjaiiu*t<v tnr'A, Mm 1138 BODEGRAVEN. Geslaagd voor het examen Fransch L.O. te Amersfoort de heer A. C. Dam, alhier. BOSKOOP. Benoemd is tot leeraar aan de Rijks- tuinbouwschool alhier G. Bleeker te Sant poort. Eenigen tijd geleden werd alhier bij de politie gedeponeerd een granaat, welke bij graafwerk gevonden was. De burgemees ter stelde met deze vondst de militaire auto riteiten in kennis, waarop een adjudant van de vesting art. naar deze gemeente over kwam en de granaat in het weiland achter de Julianaslraat tot ontploffing brac/ht In den nacht van Zondag op Maandag is gepoogd door openschuiving van een raam, in te breken, ten huize van de familie v. K. aan de NieuwslTaat Waarschijnlijk zijn de dieven gestoord, althans er wordt niets vermist. Alhier heeft tusschen een wielrijder en een wielrijdster een aanrijding plaats gehad met het gevolg dat de wielrijdster een Duitsch dienstmeisje, woonachtig te Reeu- wijk haar been brak. De schuld ligt waar schijnlijk bij laatstgenoemde die zonder licht reed. De gemeenterekening, dienst 1926, wijst ten aanzien van den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven aan respect, f. 438.568.93 en f. 375.598.40, alzoo met ee.i batig saldo van f. 62.970.53 en ten aanzien van den kapitaaldienst in ontvangsten en uitgaven resp. f. 521.796.69 cn f. 419.804.93, alzoo met een batig saldo van f. 101.991.76. LEIDERDORP. Knaapje overreden. Bij het uitgaan van de school had alhier gistermiddag in de Dorpstraat een treurig ongeval plaats. De ongeveer 6-jarige J. Z. stak vlak voor een voorbijrijdende auto den weg over. Hoewel de chauffeur een zeer matige gang had, en onmiddellijk stopte, kwam bet knaapje onder het voer tuig terecht. Ernstig aan het hoofd ver wond, 36 het door den bestuurder van de auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Naar men vernam be stond er weinig hoop op behoud van het leven. Burgerlijke Stand. Geboren: MaVinus en Johannes, Z6. van C. Zwaan en J. E. van Teylingen. De schoolkinderen van het oudste leerjaar maakten gisteren per spoor een uitstapje naar Amsterdam, alwaar vele be zien swaardigheden werden bezocht. Een bezoek werd gebracht aan Artis, het Ko ninklijk Paleis en de Nieuwe Kerk, terwijl mede een dier groot© mailetoomers van de Maatschappij Nederland werd bezichtigd. Zeer voldaan kwamen allen weer behou den thuis. RECLAME. NIEUWE-WETERING. Ernstige aanvaring. Maandagavond is de brug over de Ring vaart alhier ernstig aangevaren. Een der booten van de Mij. Bus te Haarlem poogde op korten afstand van de brug een sleep boot, waarachter 4- geladen zandbakken, te passeeren, teneinde het eerst door de brug te varen. Het mocht de Busboot echter niet gelukken genoeg voor te komen, zoodat de aanvaring onvermijdelijk was. De Busboot zette nu de sleepboot op zij, doch voer door den sc'hok tegen het gordmgwerk der brug op. Dit was echter nog niet het ergste. Door dat de sleepboot op zij werd geduwd geraak ten ook de zandbakken uit de koers. Deze voeron nu met volle kracht tegen het land- hoofd, aan de zijde van Haarlemmermeer aan, hetwelk ernstig werd beschadigd en ontzet. Gelukkig waren de staaldraden, waar mede de zandbakken achter de sleepboot waren vastgemaakt, nog bijtijds losgemaakt, anders waren persoonlijke ongelukken waar schijnlijk niet uitgebleven. Tengevolge van deze aanvaring was de scheepvaart gerui- men tijd belemmerd, terwijl de brug ook niet meer dicht kon worden gedraaid. Eerst nadat een paar balken waren" verwijderd kon de brug weer dicht en konden de auto's die er voor stonden passeeren. Behalve aan de brug is ook groote schade toegebracht aan het visdhtuig van den visscher Eveleens van Aalsmeer, die naast de brug een dieht- visscherij heeft. De schuld van de aanva ring ligt zonder twijfel bij den stuurman van de Busboot ,die den verkeerden wal heeft gehouden en geen enkel signaal heeft gegeven. NtJQ. At» Fyffes' Bananen zijn zeer gemakkelijk te onderscheiden door. het blauwe etiket op iedere hand. Dit etiket geeft U de garantie voor de beste bananen; let daarom zorgvuldig op het merk. OUDE-WETERING. Te water. Gisteren geraakte het 9-jarig zoontje van den heer F. Hulsebosch alhier, terwijl hij zich in het fietsrijden oefende te water. Door Chris Nasveld, die gekleed en al te water sprong, werd hij weer op het droge gebracht. WOUBRUGGE. Van wege liet bestuur der Chr. Oranje- vereeniging zal de verjaardag van H. M. de Koningin aan den vooravond worden her dacht en wel in de Ned, Herv. Kerk al hier. De leiding is in handen van den lieer H. de Boer. terwijl als sprekers zullen op treden. Ds. Tonnon van Hoogmade, Ds. Nauta en het hoofd dezer gemeente. De zangvereeniging ..De Lofstem" heeft haar medewerking weder toegezegd. Dc toegang is vrij. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de afd. „Het Groene Kruis" de eerste vergadering gehouden, mede ter bespreking van een wijkzuster; zooals bekend veronder steld mag worden is liet batig slot van de gehouden bazar ter gelegenheid van 'het 25- jarig jubileum voor dat doel bestemd. RECLAME. boschermon zich de keel met Ldkerol- Pastilles, 't Is frisch en verkwikkend en 't verzacht zoo! ÓÓK TEGEN D0R5T: ^50 ct p. doos bl| Apoth. en Drog. 1131 AALSMEER. Aanbesteding. Door den bouwkundige W. S. Heesli man alhier is aanbesteed: het bouwen r\ een dubbel woonhuis met rozenkas, v rekening van den heer J. Nielander. massa weid ingeschreven als volgt: C i Arnhem, Amsterdam f. 13.429; C. vanij| Vlies en Go., Heemstede f. 13.294; G. Vries. Amstelveen f. 12.735; G. Kwak bos. Bovenkerk f. 11.965; J. Buis. Hf stede f. 10.598. Jaarvergadering Fanfarecorps „Uiteiwe Het Fanfarecorps ..UiteTweg" heeft i jaarvergadering in café „De Tuinbouw" f houden, onder voorzitterschap van den he J. Spaargaren Jb.zn. Uit de rekening en verantwoording den penningmeester bleek, dat de ontvau sten over het boekjaar hadden bedrag f. 800.89, de uitgaven f. 740.67, zoodal nog een batig saldo was van f. 60.22. heer W. D. Maarse Kz., waarn. direct werd bij acclamatie als directeur bencen: Tot bestuursleden werden herkozen de Alb. Hansen, D. Maarse Aldzn. en J. Spa gaTen Jz., terwijl de heer W. Maarse AM als bestuurslid werd gekozen in de pla van den nieuwen directeur. De begroot 19291930 werd vastgesteld op een bedr van f. 800 aan inkomsten en uitgaven, voorz. bracht den oud-waarn. directeur, heer P. Hulsbos, een warm woord van di voor allés, wat hij voor het corps had daan Op 4 en 6 September a.s. zal corps een rondgang met muziek op Uit weg cn dorp, des avonds, maken, lor* voorts nog een concert in de muziektent Aalsmeer-Oost zal worden gegeven. De bi Alb. Hansen werd gecomplimenteerd den voorz. met het feit, dat hij 25 Door RAFA6L SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. 40) „Waar hebt u de markies de Condillaö voor het laatst gezien", vroeg zij aan den man. „Te La Rochelle, mevrouw", antwoordde de koerier en zijn antwoord deed Marius opspringen met een vloek. „Zoo dicht bij?" riep hij uit. De oogen van de douairière blevpn kajm cn rustig. „Hoe komt het, dat hij geen haast maakte naar Condillac te gaan?" vroeg zij. „Dat weet ik niet, mevrouw. Ik heb mijnheer de markies niet zelf gezien. Het was zijn bediende die mij den brief Ier hand stelde met bevel hem hier te brengen". Marius ging met gefronste wenkbrouwen r.aar zijn moeder. „Laten wij kijken wat hij zegt" vroeg hij angstig. Maar zijn moeder lette niet op hem. Zij stond met het pakje in de hand te ma noeuvreeren. „Kunt ge ons due niets van den mar kies vertellen?" „Niets meer dan ik u verteld heb, me vrouw". Zij verzocht Mariue Forlunio te roepen; daarna ontsloeg zij den koerier en verzocht den kapitein hem iets te laten gebruiken. Toen zij eindelijk alleen was met haar zoon. scheurdo zij haastig het couvert open, ontvouwde den brief en las hem. En Ma rius. in groote spanning ging naast haar slaan en lae mee. De brief luidde aldus: „Zeer geliefde Markiezin, Ik twijfel er niet aan of het zal u ge noegen doen te hooren dat ik op weg naar huis ben, had niet een aanval van koorts ons genoodzaakt hier te La Ftochelte te blijven, dan zou ik te Condillac wezen even spoedig als de bode die dezen brief brengt. Een koerier uit Parijs heeft mij een dag of veertien geleden in Milaan op gezocht met brieven waarin ik het bericht as dat mijn vader reeds zes maanden ge leden gestorven is en dat het Hof het raad zaam oordeelde dat ik zoo spoedig mogelijk lergkeeode om het beheer van Condillac op mij te nemen. Het verbaast mij zeer dat zulk een bericht mij uit Parijs moest worden toegezonden inplaals van door u, daar het zeker uw plicht was geweest mij den dood van mijn vader te berichten, on middellijk na die treurige gebeurtenis, ft ben zeer verslagen door deze treurige tij ding en na het bericht van het Hof ben ik in allerijl van Milaan vertrokken. Uit blijven van eenig bericht uit Condillac heeft mij reeds maandenlang verbaasd. Mijn vaders dood mag hiervan voldoende ver klaring geven, maar toch geen voldoende verklaring. En toch reken ik er vast op. me vrouw, dat u in staat zult zijn alle ver moedens die bij mij opkomen, op te hel deren. Ik hoop in hel eind van de week te Condillac te wezen, maar eveneens dat die terugkeer noch voor u, noch voor mijn waarde Marius eenig verschil zal maken. Ofschoon ik terugkeer om het bestuur over Condillac op mij te nemen, zooals het Hof mij heeft aanbevolen, toch hoop ik dat u en mijn waarde broeder er zoo lang zullen blijven als u aangenaam zal wezen. Zoo lang zal het mij ook aangenaam zijn. En nu, zeer waarde markiezin, leeken ik mij uw onderdanige en toegenegen dienaar en stiefzoon, FLORIMOND. Toen zij den brief had gelezen las de markiezin deze passage nog eens hardop over; „En toch reken ik er vast op. op me vrouw, dat u in staat zult zijn alle vermoe dens die bij mij opkomen op te helderen." Zij zag haar zoon aan die nu tegenover haar stond. „Hij vermoedt dat alles niet precies is zooals het wezen moet" spotte Marius „Toch is de toon van zijn brief heel be minnelijk. Ik gelooi vast dat er in dien brief uil Parijs te veel gezegd is." Een schrille lach ontsnapte haar. „Wij kunnen voortgaan dit huis als het onze te beschouwen, zoolang ons dat aan genaam zal zijn. Zoolang zal het hem ook aangenaam zijn!" En toen plotseling ernstig vouwde zij den brief dicht en met de handen op den rug stond zij haar zoon aan te kijken. „Welnu?" vroeg zij. „Wat ben je van plan te doen?" „Vreemd, dat hij den naam van Valérie in het geheel niet noemt!" zei Marius peinzend „Achl Een Condillac denkt lichtvaarlig over zijn vrouw. Wat ben je van plan te doen Zijn mooi gezicht dat zoo sprekend op haar leek, was betrokken. Hij keek zijn moeder een oogenblik somber aan; toen keerde hij zich schouderophalend om en liep langzaam langs haar, naar den haard. Zoo stond hij met zijn elleboog op den schoorsteenmantel en met het hoofd in de hand. een oogenblik in somber gepeins ver diept. Zij keek hem oplettend aan, met èen rimpel tusschen haar aanmatigende oogen. „Ja, denk er eens goed over na" zei ze. „Hij is te La Rochette. daar rijdt men in een dag naar toe en daar wordt hij opgehou den door een beetje koorts. In ieder geval beloolt hij tegen het eind van de week hier te zijn. Dus aanstaanden Zaterdag zijn wij Condillac kwijt; het is onherstelbaar voor je verloren. Wil je La Vauvrage ook nog verliezen?" Zijn hand viel slap langs zijn zijde, hij draaide zich om en keek haar aan. „Wat kan ik doen? Wat kunnen wij doen?" vroeg hij met eenige heftigheid in zijn stem. Zij kwam vlak bij hem en legde baar hand op zijn schouder. „Je hebt drie maanden gebad 0111 dat meisje het hof te maken, het is treurig zoo lang je er mee gedaald hebt Marius. Je hebt nu op zijn meest drie dagen om het gedaan te krijgen. Wat zal je doen?" ,,'t Is mogelijk dat ik onhandig geweest ben" zei hij bitier. „Ik heb to veel geduid met haar gehad Ik heb te vast gerekend op de kans dat Florimond dood was, zooals waarschijnlijk was toen er geen bericht van hem kwam. En wat kon ik er aan doen? Haar met geweld meevoeren en een priester het mes op de keel zetten om hem te nood zaken. ons te trouwen?" Zij nam haar hand van zijn schouder en glimlachte alsof zij met hem en zijn heftig heid spotte. „Je bent niet heel vindingrijk. Marius" zei ze. „En toch wou ik wel graag, dat je je wat inspande om er wat op te bedenken of Zondag aanstaande, slaan wij om zoo te gen op siraat- Ik ben niet van plan de dadigheid van markies de Condillac aan nemen en ik denk jij ook niet. „Als alles mislukt" zei hij, „hebben uw huis in Touraine nog." „Mijn huis?" herhaalde zij met sclin toornige stem. „Mijn hut, wil je zeggen. I jij daar willen wonen in zoo'r. varke hol?" „Vertudicu! Als alles mislukt, dan mot wij blij zijn het te bezitten." „Blij? Ik dan niet. En toch zal alles lukken, tenzij jij je wat inspant de volta drie dagen. Condillac is zoo goed als ïer ren voor je, daar Florimond als het ware den drempel slaat. La Vauvrage zal ste> ook verloren gaan tenzij jij je wat haa- cr je op het laatste oogenblik nog van me' ter maakt." „Ik kan hel onmogelijke doen. madame riep hij uit en zijn ongeduld scheen nemen door dat onredelijk aandringen T zijn moeder „Wie vraagt je dat?" „Doet u dat dat niet?" „Ik? Ach kom! Ik raad je alleen aan lérie de grens over te brengen naar Fa"! daar kan je gemakkelijk een priester MP om je te trouwen. Als je maar maak' het voor Zaterdag gebeurt." „En is dat dan geen onmogelijkheid wil niet met mij mee gaan, zooals u weet, madame." Een oogenblik zwegen zij. Zijn wierp hem een blik toe; daarna sloeg oogen neer. Zij hijgde, alsof zij door ten derlings opgewondenheid bevangen iree (Wordt vei .rvolp"1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6