"BRISTOL v, AGENDA. VISSCHERIJ BERICHTEN. VIRGINIA. CIGARETTES Bristol, de stad die over de geheele wereld beroemd is om de hooge positie, die zij in de tabaksindustrie steeds heeft weten te handhaven, geeft zeer toepasselijk haar naam aan deze sigaret van zeldzaam fijne kwaliteit. STRAIGHT CUT AND COOL BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Woensdag. Kaasmarkt Concert van „Atlialia" en, een gemengd koor uil Rijnsburg; 7 1/2 uur nam Vrije Evang Gem Samenkomst le 8 uur nam. Zomerlust: Tuinconcert T. en D.-kapel. 8H uur nam. Oegstgeest (Terweeweg)Evan gel isa- (iesamenkomst. Halfacht nam. Zondag. A.SvC-terrein Cde Kempenaerslraal)Da- mes-alhletiek-wedstrijden Iv.N.A.U.; 2 uur namiddag. Volksgebouw: Concert Nieuw. Leven". 8 uur nam. Maandag. Leidsche Volkehuis: Lentefeest. Herha ling opvoering Spel der Jaargetijden. 3 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst d?r Apotheken wordt van Maandag *26 Aug 1st en met Zondag 1 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Ra penburg 9. telefoon 807. kansen voor hen, die daarin een werkkring zoeken." Na een gemeenschappelijk noenmaal had ten Stadhuize de officieele ontvangst van de deelnemers door het gemeentebestuur van Dordrecht plaats, hetwelk na afloop daarvan de congressisten een boottocht door de nieuwe Dordrechtsche zeehaven aanbood. VERSPREIDE BERICHTEN. De koningin heeft gisteravond om half acht op Het Loo in afscheidsgehoor ont vangen den Amerikaanschen gezant, den heer Richard M. Tobin Na afoop dezer audiëntie nam de heer Tobin deel aan den disch der. koningin. Hij bleef ten paleize overnachten. Gistermiddag omstreeks 3 uur arriveer 'den te Harlingen vijf jachten. Aan boord van een der jachten bevond zich Prins Hen drik. De jachten meerden aan de Noorder- pier. Aan de haven was zeer veel belang stelling. Om vijf uur zijn -de jachten, die van Ameland waren gekomen, vertrokken naar de Zuiderzecwei'ken bij het Kornwer- derzand. Namens de Nederlandsche Regeering hoeft de Minister van Waterstaat, mr. Rey- iner, gisteravond 8 uur in het restaurant van het Hotel Kurhaus te Scheveningen aan de gedelegeerden van de Internatio nal Air Traffic Association een maaltijd aangeboden, welke werd voorafgegaan door een défilé door de lucht van verschillende typen van Fokker-vliegtuigen, door de ge delegeerden van het terras van het Kur haus gevolgd, terwijl na afloop van den maaltijd een vuurwerk werd afgestoken, waarin een nummer, toepasselijk op de I. A. T. A. was opgenomen. Bij Kon. besluit is aan E. Bosma, op zijn verzoek, met inganig van 1 November 1929, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijkshoogereburgerscholen te Mid- delharnis en t>e Oud-Beijerland is aan dr. B. G. Halberstadt, op zijn ver zoek, met ingang van 1 November 1929, eervol ontslag verleend als leeraar aan de ltijkshoogereburgerschool te Winterswijk. De reeds geruimen tijd durende sta king bij do N.V. Beton Mij. ,,Grotius" te Gorinchem is beëindigd. Partijen hebben zich ongeveer met het voorstel van den Rijksbemiddelaar, ir. H. 'A. van IJselsteyn, vereenigd. Gisteren is het 900-jarig bestaan van de gemeente Soest herdacht. IJMUIDEN, 28 Aug. 1929. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.1,80—1,10. Griet per k. van 50 K.G. 1.6630. Tongen per K.G. t. 3,703,05; Groole Scliol per kist van 50 K.G. f.5248; Midelschol per kist. van 50 K.G. f.4746; Zetschol per kist van 60 K.G. f.4436; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 232.60; Bot per kist van 50 K.G. f. 104,90. Schar per lrisl van 50 K.G. f 17,502. Tongschar per kist van 50 K G. f. 56. Roggen per 20 stuks f. 2618. Vleeten per stuk f. 4—0.90. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.202,30 Groole Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 3730. Middel Schelvisch per kist v. 50 K.G. f 29- 23,50 Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 1510. Kleine Schelvisch per k. van 50 K.G f. 103,70. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.7656. Gullen per kist van 50 K.G. f. 243. Lengen per stuk f. 0,77 0.75. Heilbot per K.G. f. 1,801,40. Wijting per kist van 50 K.G. f. 4,70—1.90. Koolvisch per stuk f. 1,20. Makreel per kist van 50 K.G 1.11,50—6,50. Aangekomen 18 Stoomtrawlers: IJM. 7 m. f.8146. IJM 418 met f 3892. IJM. 89 met f.3821 IJM 85 met f.1803 IJM. 151 met f 1957. IJM 57 f. 4146. IJM 30 met f. 3585. IJM 158 met f. 194.3. IJM 19 met f 1758. IJM. 330 met f. 1864. IJM 23 met f 1218; IJM. 147 met f.1931. IJM. 107 mei (.1553; IJM. 22 met f 1384; IJM 8 mei f. 1293 IJM. 191 met f.294ó, IJM. 28 met f.2680; IJM. 161 met f.2587. RECLAME. 1134 In doosjes van lOen 20stuks 1)4 ets Met Coupons DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar een welslagen ter Haagsche conferentie. Te Den Haag is weer bevestigd de waar heid van liet oude gezegde: als de nood op het hoogste is, is de redding nabij 1 Gistermiddag scheen hel, alsof de conferentie met een mislukking zou eindi gen. Bnand meende, dat er maar een eind aangemaakt moest worden etc etc. Om 5 uur kwamen de zes uitnoodigende mogend heden bijeen, nadat de vier kort te voren nog even hadden vergaderd en daar is de wijsheid vaardig geworden over de delega ties, die alle, zonder uitzondering, het echec der conferentie vreesden! Er schijnt zeer dringend door de partijen te zijn ge sproken en dal li eeft eindelijk het ge- wenschte resultaat opgeleverd. Een accoord is bereikt nadat drie weken zijn ver daan. De vier hebben tegen hun verklaringen in, een nieuw aanbod gedaan aan Snowden en deze heeft eindelijk toegeslagen. Hij heeft genoegen genomen met 75 pet. vol gens een lezing, 78 pet. volgens andere lezing van wat hij vroeg. Vooral Italië heeft ten slotte medegeholpen om hetgeen Enge land kon worden geboden, te verhoogen. Hieronder zal men over een en ander za kelijke gegevens vinden. Tenslotte hing het accoord blijkbaar af van een Duilschc concessie die werd verleend! Tegen vergoeding. Steeds langer duurde gisteravond de zit ting der zes. De pers had zich in volledig getal verzameld op het Binnenhof en ver maakte zich mei het stoken van een vuurtje van kranten ter afleiding in deze ure van hoogspanning, tot ten slotte een agent met een emmer water het brandje bluschte. Het werd negen uur, half tien. ToeD verlieten de Duitsche ministers de vergaderzaal en Wirth zei, dat het ijs ge broken was. Al te veel optimisme gaf dit eerst nog niet, maar toen het al later en later werd, groeide de hoop. Men bleef toch niet voor niets zoolang bij elkaar, men bracht niet voor niets telkens broodjes en andere versnaperingen. En goed middernacht kwam de blijde tijding: De vijf vroegere geallieerden heb ben elkaar gevonden. Snowden is bevre digd. Wanneer de Duitschers nu nog ac coord gaan mei hel bereikte, is alles in orde. Haastig werden de Duitschers getele foneerd en haastig arriveerden zij per auto. Stresemann bleef echter wegens overver moeidheid in zijn hotel. Hun werd mede gedeeld, wat besloten was en zij brachten hel van hen gevraagde offer, waartegen over een concessie stond De Duitschers hebben het offer gebracht toe te stemmen in een geheel afstand doen van hun aandeel in het overschot van de Dawes-betalingen van de eerste 5 maanden, waartegenover de Franschén erin hebben toegestemd, den datum van de ontruiming reeds thans in Den Haag bekend fe maken. Omtrent den juisten datum zijn er nog tegenstrijdige geruchten. De Duitsohers spreken van April als einddatum, terwijl de Franschén daarvoor Juni noemen. Nu blijven nog over te regelen eenige ondergeschikte punten, men zie daarvoor hieronder het relaas van den Duitschen perschef, doch deze zal men vandaag nu wel voor elkaar brengen. In plaats van héden de officieele mis lukking misschien heden nog het officieele welslagen der conferentie. 't Kan verkeerenl DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Een accoord bereikt. Vannacht omstreeks half twee is de zit ting der uitnoodigende mogendheden, welke om 5 uur was aangevangen geëindigd met een principieel accoord tusschen de vijf crediteur-stalen, waarin enkele punten aan de toestemming van Duitschland onderwor pen zijn. De Duitsche gedelegeerden, die de vergadering in den loop van den avond had den verlaten, zijn omstreeks 1 uur daarin teruggekeerd. Voordat zij kwamen werd in een Engeische persconferenlie het volgende medegedeeld over het bereikte accoord- Te middernacht is een principieele over eenkomst bereikt door de delegaties der uit noodigende crediteur-mogendheden, betref lende de methode om tegemoet te komen aan de Britsche eischen, wat betreft de ver deeling der annuïteiten en de leveringen in natura. Er is in beginsel overeengekomen, dat de andere crediteur-mogendheden door een correctie binnen het kader van het Young- plan, welke aan de goedkeuring van Duitschland zal zijn onderworpen, aan Groot-Brittannië extra 40 millioen Mark per jaar zullen verrekenen, waarvan 36 millioen Mark zal bestaan uit sommen ineens, in annuïteiten, gegarandeerd door de andere crediteur-mogendheden en dat Groot-Brit tannië deze 36 millioen zou ontvangen als een onvoorwaardelijke annuïteit, 18 millioen uit het saldo der onvoorwaardelijke annuï teiten .beschikbaar onder hel plan voor de verdeeling en tenslotte extra 42 millioen Mark, welke beschikbaar zou worden ge steld door een andere regel, behoudens goed keuring van Duitschland ,van de jaarlijk- sche bedragen der onvoorwaardelijke an nuïteiten. zonder het totaal te verhoogen op zoodanige wijze, dat het bedrag, beschikbaar voor de verdecling ODder de crediteurstatcn na te hebben voldaan aan den dienst van de Dawes-leening, ieder jaar een vaste som zou zijn. Aldus zou Groot-Brittannië in totaal 96 millioen Mark ontvangen als onvoorwaarde lijke annuïteit; verder ais toevoeging tol de reeds overeengekomen punten met be trekking lot de leveringen in natura, aan vaardde de Ilaliaansche delegatie, dat de Jlaliaansrhe staatsspoorwegen, gedurende 3 jaren jaarlijks 1 millioen ton Engeische steenkool legen do beste export prijzen op de Britscbc vrije mnrkl, gelden de op den datum van ieder contract, zullen afnemen. Een slotovereenkomst .omvatten de deze punten wordt voorbereid. Aan liet slot der persconferenlie werd meegedeeld, dal de overeenkomst betreffende de steenkolen was opgemaakt door Graham pn Pirelli Er weid opgemerkt, dat Enge land door deze overeenkomst op buitenge wone wijze voldoening krijgt, en dal hei geen in het accoord is opgenomen geheel verschilt van wat om 5 uur, hij den aan vang der vergadering, bestond. Aan .Iaspar werd lof loegezwaaid voor de wijze waarop lrij zijn taak als voorzitter heeft vervuld. Het officjcele communique der Conferen tie' van hedennacht luidt: De gedelegeerden der zes uitnoodigende Mogendheden zijn Dinsdag om 5 uur des namiddags onder Voorzitterschap van den heer Jaspar in het gebouw der Eerste Ka nier der Sla ten-Generaal bijeengekomen ten einde den tegenwoordigen toestand der con ferentie na te gaan. Na enkele tusschen- pozen lot 1 uur 30 in den ochtend le heb ben vergaderd zijn de gedelegeerden der voornaamste credrteur-Mogendheden tot een accoord gekomen dat het resultaat is van haar gemeenschappelijk streven. Vervolgens is dit resultaat medegedeeld aan de Duit sche delegatie om haar toestemming le ver krijgen. De beraadslaging zal met de Duit sche delegatie Woensdag 11 uur worden hervat, in een bijeenkomst der zes uit- uitnoodigende Mogendheden. Zoodra een de finitief accoord zal zijn gesloten, zal de Con ferentie in de gelegenheid zijn voort te gaan met hel onderzoek van de maatregelen, wel ke noodig zijn voor de in-werking-stelling van het Young-plan. In een Duitsche persconferenlie, heden nacht werd medegedeeld, dat de 5 mogend heden het eens zijn geworden over de pun ten. die hen verdeeld hielden, doch nog niet over de punten die Duitschland betreffen. Dit zijn: lo. de overschotten van hel Da- wes-plan; 2o. de verhouding lus9chen voor waardelijke en onvoorwaardelijke annuïtei ten en 3o de bezettingskosten. Omtrent die 3 punten zullen de Duit schers hedennacht nog een schriftelijk voor stel ontvangen, waarna om 11 uur des och tends de 6 mogendheden weder zullen bij eenkomen om daarover te spreken. Om 4 uur 's middags zullen de bij de bezetting betrokken mogendheden vergade, ren, waarna om 5 uur de politieke commis sie zal bijeenkomen ter bespreking van de ontruimingsquaeslie en de quaestie van de commissie voor vaststelling en verzoening. Komt men met een en ander dien dag gereed, dan zal Donderdag de plenaire zit ting van de Conferentie gehouden worden Wat het accoord betreft dat tusschen de 5 mogendheden is lot stand gekomen, dit zou neerkomen op 78 a 78 1/2 pCt, van de oorspronkelijk Engeische vordering. DUITSCHLAND. Stiasser veroordeeld. Te Oranienburg is het proces gevoerd legen het rijksdaglid Strasser van de Nat.- Soc. Duitsche Arbeiderspartij wegens pers delicten, beleeöiging en overtreding der thans opgeheven wet ter Bescherming der Republiek. De aanklacht was gebaseerd op artikelen in verschillende nat.-soc. dagbla den. welke o.a. beleedigingen behelsden aan het adres van den Prulsischen minister president Braun, den oud-rijksminister van justitie en den Berlijnschen vice-president van politie Weiss. Het O. M. eischte l1/* jaar gev. straf. Het vonnis luidde 6 maanden. ENGELAND. Henderson telegrafeert aan Stimson Miss Bondfield breekt haar enkel De onlnsten in Palestina. Gisteren heeft minister Henderson aan den Amerikaanschen Staatssecretaris het volgende telegram verzonden: Op den eersten verjaardag van de onder- teekening van het Pact van Parijs voor de uitbanning van den oorlog zend ik u mijn hartelijkste groeten en gelukwensclien. Ik geloof, dat deze dag door de toekomstige geslachten zal worden erkend als het be gin van een nieuw tijdperk in de geschie denis der menschelijke beschaving Het Pact van Parijs in een van de fundamenten waar op wij nu het gebouw van den eeuwigen vrede moeien bouwen en ik meen, dat het in de komende jaren de bron zal zijn van een onsterfelijke eer voor de regeering en het volk der Vereenigde Staten onder de volken der menschhpid. Miss Margaret Bondfield, de minister arbeid, heeft haar enkel gebroken, tekn, zij baadde in zee op het strand in CornwL lis, waar zij haar vacantie doorbrengt. iiwt. ttwji l. In Palestina duren de gevechten lusseVi Arabieren en Joden nog altijd voort. In i steden is het rustig, doch niet op het laitf Er worden georganiseerde aanvallen onder nomen door de Arabieren op de talrijk verspreide Joodsche kolonies. Tot nog toe is geen poging ondernonw om de voornaamste openbare diensten versloren. De versterkingen beslaan uit vier ooi logssehepen. meer dan 3 bataljons infanten benevens panlserwagens en vliegtuigen Wij zullen geen opsomming geven d- diverse overvallen, volstaan raet de volgem cijfers: Het aantal slachtoffers in geheel Pale sina bedraagt: gedood .46 Mohammedani 4 Christenen en 93 Joden; zwaar gewond 73 Mohammedanen, 12 Christenen en 1) Joden; licht gewon- 45 Mohammedani 27 Christenen en 116 Joden. AFGHANISTAN. De strijd duuxt voort. Men deelt mee, dal een talrijke delega: van den Hayarastam le Kaboel is aanj komen om namens den stam den eed vj trouw te zweren aan ITabib Oel'lab. Hevige gevechten worden geleverd c Khoot en Gardeg, die beide nog beleg* worden, ofschoon er belangrijke verst* kingen heengezonden zijn. DE WERKZAAMHEDEN TE GENEVE. BERLIJN, 28 Aug. (V.D.). De Rij] regeering heeft Graaf Bernstorff belast m de leiding van de Duitsche delegatie voor Vrijdag te Genève beginnende zitting y den Volkenbondsraad. Dr. Stresemann eerst vóór de Volkenbondsvergadering Dinsdag begint, naar Genève gaan. HET OPRUIMINGSWERK TE BUIR. KEULEN, 28 Aug. (V.D.) Naar de sp«j wegdirectie mededeelt, zijn de opiuinuüj werkzaamheden op de plaats des onheils 1 Buir zoover gevorderd, dat heden, Woen dagmorgen, om 8 uur 30 de tweede lijn in gebruik kan worden genomen. Het keer op het baanvak KeulenAken schiedl weer op normale wijze. De toestand der 16 zwaargewonden is tionair, 2 personen van de 9, die in ziekenhuis te Buir zijn ondergebracht, gi echter nog reden tot bezorgdheid. De chinist Nordhaus was er hedenmorgen iels beter aan toe. Hiertoe heeft ook gedragen het bezoek van eenige hooge spt-: wegamblenaren. die hem van zijn onsehi aiin het spoorwegongeluk op de hoe| stelden. DE ONLUSTEN IN PALESTIN JERUZALEM, 28 Aug. Reuters speci| correspondent alhier meldt, dat de rege ring, nu er troepenversterkingen zijn komen den toestand meester is. Van Vrijdj tot Zondag was de toestand echter critiek, daar men slechts de beschikt had over 1200 man politie-agenten, onder 200 Britsche. De Arabieren beschouwen de onlusten j de gevechten met de Joden als het onver® del ijk gevolg van wat zij noemen de r" sieve politiek en de toenemende arrogwi van het Zionisme. 1 De beweging heeft geen anti-Bril^ karakter. JERUZALEM, 28 Aug. (Reuter). Reuiej speciale correspondent meldt verder: i plotseling uitbreken van de onlusten is merkwaardig voorbeeld van de psychoice van den Oosterling, die in stille zoo la- mogelijk verdraagt en dan plotseling a® gaat maken. Deze onlusten zijn het gevolg van sie eenerzijds en vrees die jarenland is oj gekropt en welke nog vergroot is door 1 Zionistische zelfgenoegzaamheid anderzw De straten van Jeruzalem zijn geheel ui gestorven De meeste winkels zijn ges.otj en particuliere huizen zijn gebarricadeej Toch keert het vertrouwen dat de regef ring den toestand in handen heeft langza^j terug. De voedsel-, water- en licht-voorzj ning van Jeruzalem is verzekerd. WASHINGTON, 28 Aug. (Reuier). W dent Hoover heeft verklaard, dat de regQ ring aan Engeland heeft verzocht alle m gelijke maatregelen te nemen, dat de rui in Palestina wordt hersteld voor de vc. P heid van de Amerikaansche onderdanen ter voorkoming, dat er verdere menecne| levens verloren gaan. Een Joodsche delegatie heeft aan ter Stimson een brief overhandigd die - stemd is voor den Britschen gezant in geprotesteerd wordt tegen de onui'SP-1 kelijke wreedheden in Palestina nadat J ter op vriendschappelijke wijze met 1 departement van gedachte was gewiss&j| was de delegatie bereid den brief terug nemen. De delegatie verzocht daarop aan son een ernsrtig onderzoek en strengesu fing van de schuldigen in Palestina. Verder drong de delegatie aan op l)e' stellen van meer Joden bij de milila,r? tie in Palestina. Stimson verzekerde hen dal de J kaansche regeering elke mogelijke 9»? doen om de Amerikaansche lev€D- eigendommen te beschermen. Later werd de delegatie ontvangt ist

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2