70ste Jaargang ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1929 No. 21302 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. L. M. I. REDELE t Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel root advertenliën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cte. per regel. Kleine Vdvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per weet 0 18 Buiten Leiden, waar agenler gevestigd zijn, per weeï „0.18 Franco per post 2 35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING HAARLEMMERWEG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met werkzaamheden nabij de Trek- raartbrug het doorgaand verkeer voor rij en voertuigen langs den Haarlemmerweg vanaf de Groenoordstraat naar den Mare- iingel vanaf Maandag 26 Augustus .tot lader aankondiging zal zijn afgesloten en langs Groenoordstraat en Pasteurstraat Torden geleid. 981 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Augustus 1929. AFSLUITING RIJNBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Rijn- brng wegens het verrichten van herstelling-- werkzaamheden vanaf Maandag 26 Aug. as. tot nadere aankondiging voor alle verkeer zal zijn afgesloten. 980 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 24 Augustus 1929. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: i J. van den Burg om vergunning tot oprichten van een brood- en banket bakkerij in het perceel Noordeinde No. 44, kadastraal bekend gemeente Leiden, 'Sectie F. No. S99-. b. L. Berk om vergunning tot het oprich ten van een bewaarplaats voor benzine in Ihet perceel Koppenhinkstceg No. 1. ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie I. No 1964 Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge- Inoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd zijn; alsmede, dal op Zaterdag den 7den Sep tember e.k des voormiddags te halfelf uren het perceel Breeslraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden jegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in Ie brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig art 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. 979 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Augustus 1929. DE LEIDSCHE HOUT. Het Leidsch Muziek-Gezelschap ,,De Post" heeft besloten enkele avonden van 7.30 9.30 eon straatcollecte te houden met muziek in verschillende deelen der stad en te Oegst- geest, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan de „Leidsche Hout"' Een ieder, die van een rustig wandelpark wil genieten., geve zijn gaven voor de ..I.eid- sche Hout", opdat dit mooie stuk natuur schoon zoo spoedig mogelijk tot stand komt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: A. van der Meer, Wijk B. 146, Alkemade, Graanhandel. Wijziging: „De Graanbeurs", Nieuwe Rijn 23. Lei den, Sigarenmagazijn en winkelier. Da hoofdzaak is met ingang van 1 Aug 1929 overgegaan aan den heer M. v d. Lelie, die deze zaak onder denzelfden naam voortzet. Het filiaal Hoogewoerd (8. i? thans hoofd zaak geworden, onder den naam Sigaren magazijn Maks Sweris. Wed F Vol water. Roelofarendsveen R. 39. .Mkemade. melkhandel Overl eig Wed. F. M. VolwaterCompier. Roelofarends veen. d.d 24 November '29 Wijziging han delsnaam thans: P. J. Volwater. Louis Kuster, Vischmarkt 1. Leiden. Schoen- en Laarzenmagazijn. Overleden eigenaar; L G. J. Kuster. Leiden, d.d. II Augustus 1929. o GEZINSVERPLEGING. Oproep aan de ingezetenen. Elders in dit Blad is een advertentie op genomen, waarin de geneesheer-directeur van het Rijksasy! voor Psychopalhen in de Pesthuislaan een beroep doet op den lief dadigheidszin van dc bevolking van Leiden en omstreken om zich bereid te verklaren een verpleegde uit deze inrichting in hun gezin op to nemen. Het is misschien wenschelijk de bedoeling van dezen oproep nader toe te lichten Onder de verpleegden in het asyl in de Pcsthuislaan bevinden zich verscheidene personen, die van de gemeenschap afgezon derd worden gehouden, terwijl hun moreel er veel meer mee zou zijn gebaat, wanneer ze in een eenvoudig milieu hun dagelijksch werk konden verrichten, hetzij in de stad, hetzij op hot platteland. Voor zoover het werk hunner handen niet toereikend is om de kosten van kost en in woning te betalen, wordt het tekort op een nader met de betrokkenen te regelen grond slag door het Rijk bijgepast. Op deze wijze zou men door zich bereid te verklaren een verpleegde in zijn gezin op te nemen op betrekkelijk gemakkelijke wijze een goed werk kunnen verrichten, daar in de financieele bezwaren door het Rijk wordt tegemoetgekomen. Het spreekt vanzelf, dat met bijzondere wensehen ten aanzien van godsdienstige ge zindheid. geslacht enz. steeds zooveel moge lijk rekening woMt gehouden. AVONDTEEKENSCHOOL VAN DEN NED. R-K. VOLKSBOND. Tentoonstelling van het werk der leerlingen. In het. gebouw van de a[deeling Leiden van den Ned. R. K. Volksbond is gister avond een tentoonstelling geopend van het werk der leerlingen van de Avond-teeken- school van bovengenoemden Volksbond. Bij deze opening waren tegenwoordig het be stuur. het onderwijzend personeel, de leer lingen. de ouders van de le°rlingen en ver schillende genoodigden. De plaatselijke voorzitter van den Volks bond. de heer Xijhuis, hield de openings rede. waarin hij begon met alle aanwezigen hartelijk welkom Ie hevten. speciaal den Weihouder van Onderwijs, den h'ej- den geestelijk adviseur. Daler Mulder, directeur en 'eernren pn overigens alle ge- noodigden Spr. deelde mede. dat van dmi heer Vriend, referendaris van de"afdeoiing Onderwijs :n mze gemeente en van den heer Groote Haai. Inspecteur van het Nij verheidsonderwijs bericht van verhinde ring was ingekomen. Spr. herinnerd»1 daarna aan den brand waardoor he! schorl gebouw aan den Papen- gracht- is vernield, tengevolge waarvan het vorige jaar ecm tentoonstelling van het w°rk der leerlingen ken worden gehóuden. De bren^ wredde op" 20 Dcc. 1927 ?n eerst op 20 Februari ID2S konden de lessen worden'hervat in een uiterst sober ingericht gedeelte van hel oude gemeentelijke school gebouw aar. de v. d. Werfstraat Door den Minister werd een som geld toegestaan vo r den aankoop van leermiddelen, in bruik leen af te staan aan leerlingen, wier leer middelen door den brand waren verwoest. Spr. bracht hulde aan den directeur cn aan het personeel van de school alsmede aan den inspecteur Groo'e Haar. den wethouder Tepe en den referendaris Vriend, voor de medewerking van hen ondervonden om -de gevolgen van den brand te boven te komen. Vervolgens gaf spr. een overzicht van den Cursus 1 Oct. 192831 Maart 1929. Door overbevolking van de 4de klasse A werd dpze klasse eespUtst in 2 klassen en wel, in 1 klasse 4 A en 1 klasse 4 A A. met a's gevolg dat een nieuwe leerkracht noo- dig W39 vcor hpt onderwij? in Drojectie-lecr cn projectie-teekenen aan de 2dp klasse B: daarvoor is a's leeraar in tijdelijken dienst ■Aangesteld de heer J H Beenhakker, in ba- zit van akte M. F. en technisch ambtenaar aan de Stedelijke Fabrieken van Gas »n Electriciteit. Ie dezer stede, die inmidde's al? leeraar is aangesteld. Gaarne heet spr hier den heer Beenhak ker van harte welkom in ons vaste corns. Ter voorziening in den nood tengevolge van den schoolbrand. is op doeltreffende wijze wvrz en dcor aanschaffing van nieuw leermateriaal, a's diverse boekwerken, tee kenvoorbeelden. pleistermodellen, enz enz. Bovendien wenden door bemiddeling vin den heer Beenhakker, door de directie der Stede'ii1'0 Fihrirken van Gas en EJeclrki- teit alhier, ten behceve van' hef vakteeko- nen aan smeden, enz. verschillende ma- chinedoclon teirr een minimum prijs gele verd. terwijl mede door de heeren eenige houten modellen ten geschenke *>n diverse modellen jn bruikleen werden ge geven. Voorts kreeg de school op 17 October van de gemeente tevens het gebruik van het ge- Het Leidsch Studentencorps lijdt dit jaar 4-'gevoelige verliezen. het overlijden van Frits van der Loo a Tommy Uhl bereikt ons thans uit Rome droeve tijding, dat mr. L. M I. Redelé met zijn Pandervliegtuig van een van 500 Meter is gevallen en kort J* overbrenging naar een ziekenhuis de bekomen verwondingen is bezweken. I Hij behaalde vlak voor de groote vacantie I den meesterstitel en bereikte den leeftijd van slechts 24 jaar. De heer Redelé was in de studentenwereld een zeer geziene figuur, niet alleen om zijn I prettigen. bescheiden omgang, maar ook I door zijn sportieve verrichtingen. I Hij was slagro.eier in Njorcls Oude Vier en droeg niet weinig bij tot het succes van deze ploeg op dc Varsity-wedstrijden in dit voorjaar Voorts kwam hij nog uit in de Stuurmanlooze Vier en in de Oude Acht. Ook in de kringen der Nederlandsche amateur-vliegers hij was o.m. lid van de Rotterdamse he Aero-club was de heer Redelé een bekende persoonlijkheid. deel te van het schoolgebouw, voorheen in gebruik door een Padvinders-vereeniging. Deze 3 lokalen zijn ingericht tot een lokaal voor de lessen in hout- en marmerschilde ren, magazijn en fietsenbergplaats. Het geheole schoolgebouw is thans door de gemeente aan de school verhuurd, terwijl al hef onderwijs daarin wordt gegeven, wat den richtigen gang van zaken zeer ten goede komt. De heer W. C H. van Kesteren trad in den loop van dezen cursus uit het school bestuur. terwijl het bestuurslid de heer J. M. H. Horikx weder het overgroote werk zame aandeel in de besluursadministratie spontaan op zich nam. waarmede spr. de school van harte gelukwenscht. Den nieuwen secretaris, den heer C. Streefland. heet spr. hier van harte welkom in het schoolbestuur. Evenals vorige jaren had het Bestuur ook thans weder te kampen met te veel on geoorloofd verzuim van leerlingen, terwijl v*n sommige ouders en voogden de ver- eischte medewerking tot wering daarvan, geheel ontbrak. Als lichtpunt hierop zij ech ter medegedeeld, dat er óók waren die geen. enkelen schooltijd verzuimden. De gezondheidstoestand der leerlingen was over het algemeen zeer goed, enkele hunner waren door beroepsongevallen of door ziekte langeren tijd afwezig Onder het personeel kwamen eenige rm- beteekende ziektegevallen van een paar da gen voor. die door madewerking van de overige leeraren geen stoornis in het onder wijs veroorzaakten. Wat nu het leerlingen aantal betreft, spr. kan mededeelen. dat dit bedroeg 222, waar van 115 tot den R. K.- en 107 lot den Pro- testantschen godsdienst behoorden: 62 van het totaal aanlal leerlingen woonden in .15 buitengemeenten liggende om onze stad Leiden. In den loop van den cursus verlieten '6 leerlingen 2 3/4 pet. van het totaal om verschillende redenen de school, zoodat het aantal op 31 Maart 1929 nog 216 bedroeg. Wij telden: 3 eerste. 3 tweede, 4 derde, 5 vierde en 3 voortgezette vierde, of totaal 18 klassen. Het onderwijs omvatte: Nederlandsche taal. rekenen, meetkunde, vormleer, projec tieleer. handteekenen, rechtlijnig teekenen, projectie-teekenen. vakteekenen en hout en marmerschilderen, terwijl per week 122 lesuren werden gegeven en in het geheel 2983 teekeningen en 27 hout- en marmer- stalen werden gemaakt Bevorderd weiden: Van de lste naar de 2de klasse 47, voor waardelijk 10. niet bev 11. Van de 2de naar de 3de klasse 17, voor waardelijk 13. niet bev. 10. Van de 3<le klasse naar de 4de klasse 33, voorwaardelijk 4. niet bev. 16. Van de 4de naar de óde klasse voortge zet vakteekenen en voortgezel hout- en marmerschilderen werden 19 leerlingen be vorderd; voor meetkunde konden 9 niet overgaan, terwijl 8 leerlingen niet in aan merking kwamen voor bevordering. Vier leerlingen komen in aanmerking voor het eindgetuigschrift voorgeschreven in art £9 der Nijverheids-Onderwijswet, en wel: voor vakteekenen aan timmerlieden en meetkunde H. Koppeschaar en N. J. van Rijt. Voor vakteekenen aan schilders, hout- en marmerschilderen en meetkunde: G. v. d. Post en K. Horsman. Spr. reikte met een hartelijke geluk wenscht 't diploma aan deze leerlingen uit.' hen aansporende met onverflauwde ijver voort te gaan om zich verder te bekwamen. Gaarne neemt spr. ook thans de gelegen heid waar, hier den heer Groote Haar, inspecteur van het Nijverheids-Onderwijs dank te beluiden vcor zijne bekende welwil lendheid. waarmede hij het bestuur weder met alles terzijde stond, terwijl hij ook den directeur, leeraren en concierge hulde brengt voor hun ook in dezen afgeloopen cursus betoonde toewijding. Voorts deelt spr. nog mede dat de in schrijving van teerlingen voor de eerstko- menden nieuwen cursus 1 October 1929 31 Maart 1930 piaats heeft Maar.dag. 26, Dinsdag 27 cn Woensdag 23 Augus'us as. telkens des avonds van half 8 tot 9 uur .n het Bondsgebouw Steenschuur 15, alhter, terwijl oude leerlingen zich. om toegelaten te worden, dan opnieuw moeten laten in schrijven. Hiermede verkiaarde spr. de tentoonstel ling voor geopend, waarna men zich begaf naar de tentoonstellingszaal cm het werk de- leerlingen 'e bezichtigen. Het heeft geen ''.in hierover in den breede uit te wijden Onze algemeene indruk is echter dat er keurig werk is geleverd- door de leerlingen. Uit den aard van de zaak vallen het meest op de fraaie reclame-leeke- ningen. Deze hebben voor den leek de meeste aantrekkelijkheid, maar de vakmen- schen zullen bovendien ook kunnen bewon deren de uitgebreide reek? technische tee keningen alsmede de hout- en marmersta- len. We kunnen een bezoek aan de ten toonstelling van harte aanbevelen. Opnieuw blijkt uit deze expositie ten duidelijkste van hoe groot nut deze avond-teekenschool is voor de maatschappelijke vorming van onze jongens. BINNENLAND. Bezoek van de Koningin-Moeder aan de Cornelia-sttchting te Beetsterzwaag. (Bin nenland, 2e Blad.) Groote brand te Nijmegen; het Casino in vlammen opgegaan. (Gemengd. 2de Blad). Weer een postzak met aangeteakende stukken vermist. (Gemengd. 2de Blad). De inschrijvingen voor de nationale athle- tiekwedstrijden te Leiden om de kampioen schappen voor dames. (Sport, 4de Blad). BUITENLAND. Rondom de Haagsche conferentie. (Bui tenland en Tel., lste Blad). Dawes over de ontwapening ter zee. (Bui tenland, lste Blad). De „Graf Zeppelin" op weg naar Los Angeles. (Buiten). Gem., 2e Blad). DE FEESTVIERING OP KONINGINNEDAG. De feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op Zaterdag aanstaande en georganiseerd door de Vereeniging „Koninginnedag", zullen aanvangen met volksspelen des namiddags te 2 uur op het sportterrein aan den Hooge- Rijndijk. De muziekkorpsen ,,De Post" en „Poly hymnia" zullen de feestvreugde verhoogen. Na afloop wordt de reclame-optocht en het bloemencorso gehouden. De aandacht zij er op gevestigd, dat de gelegenheid tot kosle- looze inschrijving voor deelname met ver sierde auto's, rijwielen en andere voertuigen alsnog bestaat bij den secretaris, den heer Geytenbeek. Breeslraat 79. Des avonds wordt er op verschillende plaatsen in de stad geconcerteerd. Op de Korenbeurs speelt het Harmonie gezelschap „De Post"; de tent in het Van der Werffpark wordt vanzelfsprekend inge nomen dcfor het Stedelijk Muziekcorps, ter wijl op de Lammermarkt ..Orpheus" zijn feestklanken zal doen hooren Bij de drukkerij P J. Jansen. Aalmarkt, is een programma der feestelijkheden ver schenen. 3 OCTOBER-VEREENIGING. Voortaan de jeugd meer bij de feestviering betrekken! Blijkens een advertentie in ons blad, wordt, door de 3 October-Vereeniging in de vroege morgenuren van den feestdag een soort kinderfeest georganiseerd, waartoe reed9 gisteravond een afzonderlijke Com missie is gevormd, die zich tot taak zal stellen dit onderdeel der feestviering te ver zorgen en tot een succes te brengen. Waar het nog vroeg dag is, kunnen om trent dit kinderfeest nog geen bepaalde me- dedeelingen worden verstrekt, doch wij twij felen niet. of met blijdschap zal de oproe ping tot de jeugd worden vernomen, en zul len talrijk velen zich aanmelden. Wij hoorden ook nog. dat het bestuur der 3 Oct.-Ver. nog andere plannen voer de jeugd overweegt, en ernstig komt daarvoor in aanmerking de opvoering van het over bekende kinderspel van Dik Trom loonel- spe! naar het boek van C Joh Kieviot. Gedacht wordt dit te doen opvoeren aan den vooravond van den feestdag in de Siadszaal Een betere keuze had de commissie be zwaarlijk kunnen doen en het lijdt geen twijfel of de jeugd zal in drommen oplrek- ken naar de Siadszaal, om aldus getuigenis af te leggen van haar dankbaarheid jegens de commissie voor dit aardige idee. PARKCONCERT. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag a.s. 8 uur luidt: No 1 .Nachklange von Ossian", Ouver ture, Gade. No. 2 Unvolendete Symphonie a. Allegro moderato, b. Andante, con moto. Schubert. No 3. Marche hongroise. Berlioz. No. 4. Neue Leben, Neues Leben", wals, Geijp. No. 5. „Frauengunst", Translateur. No. 6. Marsch, Holzmann.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1