SANATOGEH DE KOUDEKERKSCHE BRUG m 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 Augustas 1929 Derde Blad No. 21299 Nieuwe Kracht FEUILLETON. Martin's verjongingskuur. Dr. Julius Neumann, privaat do centvoor obstetrieen gynaecologie a/d. Universiteit tè fVeenen,schreef: '„Vrouwen nemen Sanatogen gaarne en de tnededeelingen over spoedige ver betering van den algemeenen toestand en toename van eetlust waren tom wijlen buitengewoon verrassend." Wanneer gij U slap of lusteloos gevoelt, volg dan den raad van dezen bekenden vrouwenarts: Sterk Uw lichaam met Het Zenuwsterkend Voedsel Vanaf f L* pet bus bij alle apoth, en drog. Een gedenkwaardige dag. Feestelijke opening der prachtige brug. Hooge autoriteiten omringd door een juichende schare. Foto W. Bleuzé. Lelden. Een plechtig moment: het doorknippen van het lint door jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, waarnemend commissaris deT Koningin. Hiermede werd aan de jarenlange verkeersbelemmering voor goed een einde gemaakt. kan men naar een rurig begeerd© uitzien en dan plotseling ia hij er nog voor gij het eigenlijk goed be- Zoo was het ook met den dag van eren, waarop de feestelijke opening der Koudekerksche brug plaats vond, waarop vele Koudekerkers en Ha- ouders zich een jaar lang verheugd Zij zagen haar van dag tot dag en nu was zij dan toch eindelijk en klaar. gemeentebesturen der beide dorpen, nu, na eindelooze strubbelingen op zulk schitterende wijze verbonden zijn, heb. zich groote moeite getroost om het der opening, op grandiose wijze te slagen. Een groote menigte trok uit om hiervan u_ te zijn, en vele hooge autoriteiten, rier namen wij gisteren reeds voor een fel in ons blad konden vermelden, waren at verscheidene landstreken mede opgo- omen. De nieuwe brug, een machtig werk, re- ahaat van groot ingenieus en technisch Ttonen, waarvoor den aannemers v. d. elden en De Jong en de Naaml. enn Ut-rechtsche Machinefabriek, direc- wr Frans Smulders, alle eer toekomt, RECLAME. Sr vttAm GnC Jij ffciU?. 'S "/flaitUUK. j&t*. -fnct-< t$t%r4K^ot4. praalde onder het zonnelicht: hoog opge heven stond zij in de lucht, om eerst plech tig en langzaam neergelaten te worden, nadat burgemeester Quint en de waarne mend commissaris der Koningin jhr. mr. L. E. M. van Finesse ieder een rede hadden uitgesproken en het oranjelint, dat van zijde naar zijde strak-gespannen stond, door den laatste met 'n zilveren schaar was doorgeknipt. Koudekerk pronkte in. vlaggentooivan elk huis, groot en klein wapperde onze na tionale driekleur en het anders stille dorpje 1 verwonderde zich over de kolossale drukte, die tegen drie uur in de straten heersehte. Voor het laatst trok het veerpontje, na een lang en moeizaam jaar van hard op en neer trekken men denke aan den strooien winter, waarin brugwachter Harskstfip en zijn assistent zonder onderbrekiCTg, zelfs bij 30 gr. vorst dapper dienst blevfki doen 3 het water over. Om drie uur verzamelden de autoriteiten zich op de brug, omstuwd door taUooze be langstellenden, terwijl het harmoniecorps ..Kunst na Arbeid" lustige tonen blies. Be halve de reeds gisteren vermelde heeren, merkten wij nog o.a. op den burgemeester van Leiden, mr. v. d. Sande Bakhuyzen, den eerstaanwezend ingenieur van den Prov. Waterstaat, den heer Veth, den heer v. d. Meulen, burgemeester van Hazerswoude, den heer Petit, technisch ambtenaar bij den Prov. Waterstaat, verschillende wethouders. raadsleden en secretarissen van dorpen uit de Rijnstreek, de N.V. Utrechtsche Machine- i fabriek, vertegenwoordigd door Ir. Abel- i mann, de heeren Veenenbos en Lebbing, resp. opzichter van de Provincie en diens LIÏ2 assistent tijdens den brugbouw, gemeente opzichter Qualm en verder gemeente-per soneel. Burgemeester Quint sprak de gisteren geplaatste rede uit, waarna jhr. mr. Von Fisenne naar voren trad om de brug offi cieel te openen. Spr. wendde zich tot de burgemeesters, wethouders en leden van de Raden van Koudekerk en Hazerswoude. Volgaarne hebben Ged. Staten de uitnoodi- ging aangenomen om de opdracht tot ope ning dezer brug te volvoeren. Voor de tot stand-koming zijn vele vellen papier be schreven en de noodige conferenties gingen er aan vooraf. Maar zulks is niet voor niets geweest, het tastbare resultaat kan men heden aanschouwen. Men kon langen tijd niet lot elkaar komen en dus toch een goed resultaat verkrijgen Spr. bracht dank aan al degenen, die tot de totstandkoming heb ben medegewerkt, in het bijzonder noemde hij de beide gemeentebesturen en hun advi seurs. Vooral ook wees spr. op het steunend werk in deze van het Statenlid v. Boeyen. Spr. hoopte op een spoedige totstandko ming ook van betere wegen in deze streek en zegde ernstige bestudeering van het Pro vinciaal Wegenplan door het Statencollege toe. Ten slotte hoopte hij, dat ook de nog hangende lolkwestie, eveneens door weder- zijdsch overleg spoedig tot een oplossing ge bracht zou worden en eindigde met den wensch, dat de brug moge dienen tot meer dere welvaart en grooten voorspoed van de Rijnstreek! Nadat het lint door den w.n. Commissa ris was doorgeknipt, sprak Burgemeester Quint de volgende rede uit- Nu mijnheer de wnd. Commissaris de nieuwe brug voor het verkeer is geopend en de beide Rijnoevers weer verbonden zijn, wil ik namens do gemeentebesturen van Hazerswoude en Koudekerk gaarne verkla ren. dat de brug, ons door u overgedragen, in dank wordt aanvaard. Allen die ook maar eenigermate belang hebben bij een goed geregeld verkeerswe zen, (en wie zijn dat niet in onzen in het teeken van verkeer staanden tijd!) onder steunen gaarne dien dank, hetzij zij vormen het lokaal- dan wel het interlokaal verkeer. Het Provinciaal Bestuur komt een woord van lof toe voor de roijale wijze, waarop het dit werk heeft doen uitvoeren. De beide aanneemsters, de firma van der Velden en de Jong en de firma Frans Smulders hebben eer van hun werk. Voorts past mij een woord van dank aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, welke de po gingen van het gemeentebestuur, om de be langstelling van het Provinciaal Bestuur te verkrijgen, steunde. Ook door de zorg van genoemde Kamer van Koophandel verkreeg de gemeente van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden, van de N.V. Scheepsbouw en Reparatiewerf „de Hoop" v.h. Gebrs. Boot en van de N.V. Ko ninklijke Nederl. Grofsmederij, een bijdrage. Ook de gemeente Leiden en de directeuren der genoemde Vennootschappen zij daar voor een woord van dank gebracht. Voort9 gedenk ik gaarne de aangename samenwerking, welke dezerzijds werd on dervonden met den heer eerstaanwezend ingenieur Veth en den heer ingenieur Roos, die aan het ontwerp veel zorg hebben be steed .Zooals men weet, is de heer van der Wal, hoofdingenieur, eerst later opgetreden. Ook den heer Veenenbos mijn vriende lijken dank voor den getoonden goeden wil tot samenwerking, evenals den heer Leb bing, diens assistent. Hoewel de heer Manders geen recht streeks toezicht op den brugbouw werd op gedragen, ben ik dikwijls met hem in aan raking geweest en het is mij een behoefte ook hem dank te zeggen voor de zeeT vlotte samenwerking. En verder allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt om dit werk tot stand te brengen, onzen erkentelijken dank. Over eenige oogenblikken zal u blijken hoe druk reeds het lokaal verkeer gebruik maakt van de brug; reeds wacht een lange file van rij en voertuigen met ongeduld het einde dezer officieele handeling afwacht. Wij verzekeren u gaarne dat we schen kers en geschenk nimmerzullen vergeten en de brug altijd zullen zien in het vrien delijk aureool van dezen dag. En daarna moge ik alle genoodigden en de heeren van de pers, die ik ook gaarne welkom heet, verzoeken ons te volgen naar de bovenzaal van Hotel de Bruin. En thans- de brug is open, weg met de Pont!!!! Plechtig klonk hierop het Wilhelmus! Het eerst schreden Jhr. mr. von Fisenne en Burgemeester Quint met ambtsketen om hangen, de brug over. gevolgd door een 9chier onafzienbare schare. Voor het aller laatst ankerde tezelfdertijd de pont: een eierenboer met mand en fiets was de laat ste. die aan wal stapte. De schipper had zijn werk gedaan I Een gansche stoet trok nu voorbij: de vroolijke muziek van „Kunst na Arbeid" schetterde wijd en zijd; hierop volgden een 9erie voertuigen, van ieder soort een exem plaar. Zoo werd de stoet geopend door een versierden sproeiwagen, daarna kwamen een particuliere auto, vrachtauto's vooi meel- en hooivervoer, een maaimachine, melk- en broodkarren, terwijl de feestelijk getooide kinderwagens en vliegende Hollan ders vooral die met oranjestrikken, waar op een 3-jarig meiske parmantig aan het stuur zat! de optocht sloten. Zij verwek ten groote hilariteit, en ontlokten een luid applaus! In de fraai ingerichte bovenzaal van het bekende Koudekerksche „Hotel van Eg- mond". verzamelden autoriteiten en gasten zich na afloop der plechtigheid en diendo men de fonkelende champagne rond Veel vuldig werd hier nog het woord gevoerd. Burgemeester Quint stelde een dronk in op den waarnemend commissaris der Konin gin, deze deed zulks op de gemeentebestu ren van Koudekerk en Hazerswoude na mens het Provinciaal Bestuur. Burgemeester J. v. d. Meulen van Hazers woude vervolgens het woord voerend, wees op de beteekenis van dezen voor Hazers woude en Koudekerk gewichtigen dag waar naar jaren verlangd was. Nadat zijn collega van Koudekerk, die d» leiding in deze zaak had, de toedracht naar voren had gebracht, waren er moeilijke oogenblikken gekomen en was men de opinie toegedaan, dat van de samenwerking niets terecht zou komen. Dank zij echter het ingrijpen van Gedeputeerde Stalen, in het bijzonder van den heer Boeyen, werd een basis gevonden, waarop voortgegaan kon worden. Spr. huldigde in kernachtige bewoordin gen het werk van den heer Boeyen, die zulk een prachtige oplossing gevonden had. Er zijn nog meer punten, die op afwikke ling wachten, maar hij twijfelde er niet aan. dat ook deze kwesties in orde zullen komen. Hierop vertrokken eenige gasten, waarna nog het woord gevoerd werd door den voor zitter van de K. v. K. van Rijnland, den heer ten Cate Brouwer. Deze wees er op, dat de brug niet slechts een verbetering be- teekent voor de beide aanliggende gemeen ten, doch ook voor Leiden. De voor Rijn land groote sta in den weg is nu verdwe nen. De K. v. K. had reeds in 192-L ge tracht verbetering in den toestand te bren gen, de pogingen om een doorvaartwijdte van 12 M. te verkrijgen, waTen echter niet met succes bekroond. Men mag nu zeer dankbaar zijn, dat er een brug van 10 M. verrezen is. Spr. eindigde zijn rede. met een dronk te wijden op den groei en bloei der beide ge meenten en Leiden. Ten slotte sprak de heer Salverda na mens den burgemeester van A'lphen. De gemeente Alphen mag jaloersch zijn op deze prachtige brug, maar dat verhindert niet hier een hartelijk woord van geluk- wensch uit te spreken. Spr. vreesde, dat de brug eerder te smal dan te breed zou blij ken en eindigde met te drinken op het wel zijn der beide gemeenten. Hiermede was de officieele loop der din gen ten einde. Buiten speelde nog langen tijd het muziekcorps „Kunst na Arbeid" en heersehte «er groote drukte. De bewoners der dorpen verheugden zich over de schitte rende nieuwe verbinding, die hen allen op eenigerlei wijze ten goede zal komen en over het feit, dat van nu af aan geen brug geld meer geheven zal worden. Het was voor de dorpen Koudekerk en Hazerswoude een historische dag, die in elk opzicht prachtig verloopen is! RECLAME- Door RAFAëL SABATINL Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. |fi Galérie was niet gewoon te blijven stil aan, wanneer Marius aankwam. Daar zij :€jn niet verhinderen kon te loopen waar !1) lust in had, had zij het a! lang op gegt:- hem te verzoeken heen te gaan wan- teer hij in haar nabijheid kwam. Maar zij ten minste nooit blijven stilstaan en *aa ook niet langzamer gaan loopen. Dezen Cor?en echter week zij af van haar ge woonte, Niet alleen stond zij stil toen zij ,era zag aankomen, maar zij riep hem alsof J'l nader moest komen. En of hij zich haastte! Zijn oogen schitterden voornamelijk Jaa verwondering, maar ook een beetje hoop. Zij was dezen keer beleefd tegen hem, zei 111 goeden dag op een wijze die aan het "endelijke grensde. Verbaasd ging hij haar loopen en zij wandelden samen terras met taxis omzoomd langs, dc waakzame maar bescheiden Bat- a volgde hen maar nu een paar'pas ver achter hen. eUf eerste oogenblikken schenen zij zich ^eerd te gevoelen en spraken over de 'ehde bladeren en de gunstige verande- Ta& het weer. Plotseling stond zij stil "J hem aan. je mij een pleizier doen, Marius?" vroeg zij. Hij bleef ook staan keerde zich tot haar. zag haar in haar lieve gezicht en trachtte te lezen in de heldere bruine oog°n die tot hem werden opgeslagen. Hij trok de wenkbrauwen even verwonderd op. En toch „Er is niets ter wereld dat je mij zou kunnen vragen Valérie. dat ik niet voor je zou willen doen," betuigde hij. Zij glimlachte peinzend „Hoe gemakkelijk is het om maar wat te zeggen!" zei ze zuchtend. „Trouw met mij" antwoordde hij en hij boog zich tot haar over en het was of zijn oogen haar wilden verslinden, „dan zal je zien hoe spoedig mijn woorden in daden veranderen.'" „Ach" zei ze en haar glimlach verander de in een toornige uitdrukking, „je maakt voorwaarden. Als ik met je trouwen wil, dan is er niets dat je niet voor mij zou willen doen. zoodat ik het omkeer en ik niet met je trouw als je niets voor mij wilt doen. Maar Marius, in dezen tusschentijd. totdat ik een besluit heb genompn of ik wel met je trouwen wil ja of neen, zou je dan niet een kleinigheid voor mij willen doen?" „Toldat je een besluit neemt?" riep hij en hij kreeg een kleur van hoop bij die woorden Tot nu toe was er geen sprake ge weest van een mogelijke verandering van houding tegenover zijn huwelijksaanzoek. Het was afkeer geweest, een weigering De slist en zonder eenige hoop. Weder zag hij haar onderzoekend aan Hield zij hem voor den gek dat meisje met den onschuldigen engelenblik? De gedachte aan zulk een mo gelijkheid bekoelde hem oogenblikkelijk. „Wat ver'ang je van mij?" vroeg hij met weinig vriendelijke stem. „Slechts één ding, Marius." Zij keek over haar schouder naar den lenigen langen man met zijn leeren buis en beenen met kruisbanden die een pas of twaalf achter hen liep. „Ontsla mij van het gezelschap van dien kerel", zei ze Marius keek naar Battista en daarna naar Valérie Toen glimlachte hij en haalde even de schouders op. „Maar waarom?" vroeg hij alsof hij een onredelijke vraag beantwoordde. „Hij zon door een ander vervangen worden, en er is niet veel keus onder de manschappen op Ccndillac" „Niet veel misschien; maar toch wel eenige. Zij was zeker van haar zaak en maakte op uit zijn toon en zijn manier van doen dat hoe meer zij er op aandrong, hoe minder kans zij had te slagen, en daarom zette zij haar verzoek met des te meer aan drang door. „0. riep zij uit met voorgewende woe dende stem, „het is een beleediging voor mij dien onzindelijken vent tot voortdurend gezelschap te geven. Ik verfoei en veracht hem. Hem te zien alleen is niet uit te staan". „Je overdrijft" zei hij op koelen toon. „Neen, dat doe ik niet; dat doe ik he- paald niet", antwoordde zij hem vrijmoe dig en smeekend aanziende. „Je kunt je niet voorstellen wat het is de brutale waakzaamheid van zulk een vent te moeten verdragen. te voelen dat iedere voetstap wordt nagegaan, zijn oogen steeds op je gevestigd te voelen, wanneer hij in je nabijheid is. 0, het is niet uit te houden." Plotseling greep hij haar arm, zijn gezicht was geen handbreed van het hare verwij derd, met gloeiende woorden sprak hij: „Je hebt het in jé macht daar zoodra je maar wilt een einde aan te maken, Valérie." sprak hij hartstochtelijk. Stel je onder mijn hoede. Laat mij voortaan over je waken. Laat mij Plotseling zweeg hij. Zij had haar hoofd teruggetrokken haar gezicht was bleek tot de lippen toe en in haar oogen, die zoo nabij de zijne waren, vertoonde zich een uitdruk king van schrik, van onuitsprekelijke wal ging. Hij zag het, liet haar arm los en deins de terug alsof zij hem geslagen had. Ook hij werd doodsbleek. „Of inspireer ik je hetzelfde gevoel als hij?" mompelde hij met doffe 9tem. Zij stond voor hem met neergeslagen oogen, haar boezem hijgde nog van de vrees die zijn nabijheid haar had ingeboezemd. Hij zag haar een oogenblik zwijgend aan. met half dichtgeknepen oogen en opeenge klemde lippen. Toen ontwaakte zijn toorn en verdreef het veidriet, waarmee hij aan vankelijk de bewijzen van haar afkeer had opgemerkt. Maar toorn was voor Mariu9 de Condillac een koude doodelijke ontroering, die zich niet uitte in hoogdravende woor den, in luide bedreigingen of aanklachten, in zwaaiende armen of het uithalen van wapenen. Hij boog zich weder tot haar neder van uit zijn deftige, genadige hoogte. De wreed heid welke verborgen lag in de schoone lijnen van zijn mond vertoonde zich on middellijk in zijn glimlach. „Ik geloof dat Battista een uitstekende waakhond is" zei hij en 't was of hij zich amuseerde alsof hij met een klein kind te doen had „Het is geen wondeT dat je niet van hem houdt Hij kent geen Fransch jt> kunt hem dus niet bepraten en omkoopen eu paaien met beloften, wat je doen zuil als hij je helpt ontvluchten; maar je zult inzien dat die eigenschap die hem hatelijk maakt in jouw oogen hem juist voor ons van onschatbare waarde doet zijn". Hij lachte zachtjes, alsof hij heel tevre den was over zijn eigen slimheid, floot om zijn hond en ging plotseling weg. Zoo werden Marius en zijn moeder aan wie hij het verhaal van Valerie's vraag overbracht opnieuw misleid in zooverre zij hun volle vertrouwen schonken aan den waakzamen, onomkoopbaren „Battista". En dit begreep Garnache; daardoor kon hij zien ongestoord wijden aan de plannen, die hij beraamd had. En hij legde er zich op toe met een ongeëvenaard welgevallen. Niet dat het iets ongewoons was voor Garnache zich van ganscher harte te wijden aan de onderneming die hij op zich genomen had; maar dit zaakje t© Condillac was hem tegen zijn wil opgedragen; door den clrang der omstandigheden was hij langzamerhand genoodzaakt de bevrijding van Valérie per soonlijk ter hand te nemen. Het wa9 uit ijdelheid en trots dat hij was teruggekeerd toen hij reeds op weg was naar Parijs; hij zou zich niet gaarne opnieuw de nederlaag laten lijden. Daardoor had hij zich voor het eerst van zijn leven laten verleiden tot het onwaardige van een vermomming; en hij die altijd recht door zee was gegaan, was genoodzaakt geworden zijn toevlucht te ne men tot de gemeenste bedriegerijen Met wrok in het hart was hij er toe overgegaan, de rol te 9pelen. die hij op zich had geno men Hij begreep dat het iet9 was beneden zijn waardigheid, iets dat hem verminderde in do achting die hij zich zelf toedroeg. (JVordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9