70sle Jaargan? DINSDAG 20 AUGUSTUS 1929 No. 21298 lOfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:} Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 70.18 Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. lOit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. De Burgemeester en Wethouders van leiden doen te weten dat door den Raad |ier gemeente, in zijne vergadering van 5en Augustus 1929, is vastgesteld de |clgende verordening: 664 VERORDENING, tandende wijziging van de verordening van Mei 1912 (Gemeenteblad No. 17) op j de Straatpolitie, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 31 October 1927 (Gemeenteblad No. 18). ARTIKEL I. I Achter artikel 52 van bovengenoemde yordt ingevoegd: „ARTIKEL 52bis. I Het is aan venters verboden: I a. op den openbaren weg een handwagen t plaatsen of te hebben, waarvan het laad- Klak, hetzij in de breedte, hetzij in de leng- 1?, op eenigerlei wijze is vergroot; 1 b. op den openbaren weg een handwagen p plaatsen of te hebben, waarvan de lengte =*r bedraagt dan 2.10 M., of de breedte fceer dan 1 10 M. [Het vorenstaande is niet van toepassing p venters, die met schriftelijke vergunning Burgemeester en Wethouders op den penbaren weg met een handwagen een (badplaats innemen". ARTIKEL II. I Artikel 66, eerste lid wordt gelezen als kt: y ,Overtreding van de bepalingen dezer [dening wordt gestraft met hechtenis pjlen hoogste zes dagen, of geldboete van a hoogste vijf en twintig gulden." [Vastgesteld door den Gemeenteraad van leiden, in zijne openbare vergadering van p 5en Augustus 1929 De Burgemeester, A. VAN DE SAJNDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. I Zijnde deze verordening aan de Gedepu- prde Staten van Zuid-Holland, volgens i bericht van den 12/16 Augustus 1929, No. 3275 (2e afd.) G.S. No. 153. in af- fhrift medegedeeld. 1 En is hiervan afkondiging geschied, waar pt behoort, den 20en Augustus 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. I Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter algemeene kennis dat door hen beslissing op het verzoek vana. de ma J. C. Sohophuizen om vergunning tot oprichten van een fabriek van jalou- pn, marquises, zonneschermen en rollui- i in het perceel Nieuwstraat No. 10 eri Pooglandsche Kerikgracht No. 47. "kad. I^end Gemeente Leiden Sectie I. Nis en 70: b. A. J. N. Franke om vergun- tot het oprichten van een koekbak- pi) in het perceel Oude-Singel No. 164, pdasfcraal bekend Gemeente Leiden, Sec- B- No. 2CÖ4; c. J. Marijt om vergunning |°l 't oprichten van 'n vellen drogerij in het perceel Pottenbakkersgang Nis 46, ka- straal bekend Gemeente Leiden, Sectie bis 1041 en 1040; d. de firma P. Stoeke. Stoeke gd G. van der Revde om vcr- pLnning tot het uitbreiden van de stoom- |asscherij en ververij in de perceelen Vol- wsgracht Nis 11 er. 23» kadastraal be- pnd Gemeente Leiden, Sectie H. Nis 3553 1 1273, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, kiden. 20 Augustus 1929. 663 HINDERWET. ^rgemeester en Wethouders van Leiden engen ter algemeene kennis, dat door hen "gunning is verleend aan H. Bosman en 'tverkrijgenden, tot het oprichten van Bewaarplaats voor benzine in het per- j Ruj^RP Dolhuissteeg No. 8, kadastraal bekend meentc Leiden, Sectie H. No. 3112. uusfl A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAA STRIJEN. Secretaris, iU>d( THEEHUIS VAN „ENDEGEEST" Dezer dagen werd het nieuw gebouwde theehuis op het terrein van ..Endegeest" in gebruik genomen. Men za1 zich herinneren, dat de gemeenteraad in April 1928 een voorstel van de Commissie van Beheer goedkeurde, een theehuis op het landgoed' „Endegecst" te houwen om de patiënten en hunne bezoekers een gelegenheid te geven, waar zij onder het gebruik van een kopje thee of een glas limonade rustig kunnen ge nieten van de schoone omgeving „En- degeesl". Het huisje werd door het personeel van de slichting. naar teekening van den ge meente-architect, den heer Neysing, ge bouwd. Het staat aan den Zuid-Oosthoek van het terrein, even achter en terzijde van het kasteel, vanwaar men een ruim uitzicht heeft over de weiden en de gele tram naar Den Haag ziet gaan. De naast het. theehuis gelegen z.g.n. bleek, is inge richt als sportterrein voor korfbal, voetbal en andere spelen Opgeirokken in frissche gele steen, met een breed uitstekend, helderrood dak. ge legen op een opgehoogd gedeelte van het terrein, maakt het gebouwtje niet alleen een heel vriendelijken, maar ook een artis- tic-ken indruk. Behalve een keukentje met kasten en buffet, heeft het gebouw een zaaltje, plaats biedend aan 20 tot 30 personen, terwijl de omgevende veranda onder het uitstekende dak. nog meerdere beschutte zitplaatsen biedt. Op het omliggende grasland is gele genheid, naar mate van de behoefte, ban ken. stoelen en tafeltjes te plaatsen. Het theehuis is voorloopig vier midda gen per week, n.l. Dinsdag, Vrijdag, Zater dag en Zondag van 2 tot 4 geopend. Op de bezoek-middagen kunnen de patiënten er met hun bezoekers heen gaan. De prijzen zijn laag gesteld, 4 cent voor een kop thee, 6 cent voor een glas limonade; de gewone winkelprijzen voor chocolade, pepermunt, koeken., sigaren enz. Gedurende de eerste week werd er reeds een druk gebruik van gemaakt, niet alleen door de bezoeker:!,, doch ook door de patiënten zelf. die tegen-' woordig bijna allen met hun arbeid eén zakgeld verdienen. Het theehuis zal er dus ongetwijfeld toe bijdragen om de verpleging voor de patiën ten wederom iets aangenamer te maken. LIEVER LUI DAN MOE. Bij de politie alhier zijn klachten binnen gekomen omtrent twee mannen, die voor gevende Haagsche werklooze steenhouwers te zijn, aan verschillende particulieren hun diensten aanbieden voor het verrichten van een of ander karweitje, zooals het schoon maken van een pui. het gelijkmaken van een straatje enz. Wanneer het werk gegund is, werken de heeren een tijdje, dekken dan de zaak zorg vuldig met planken toe en beloven morgen den arbeid te zullen hervatten. Maar als morgen heden geworden is, ko men de heeren niet meer opdagen .terwijl ze wel zoo verstandig geweest zijn het loon van te voren in ontvangst te nemen. Men zij gewaarschuwd. 'den, 20 Augustus 1929. 662 Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit, alhier voor het studie jaar 19291930 voor het afnemen van het apothekersexamen versterkt met de na te noemen, niet tot de hoogleeraren of lectoren der universiteit behoorende deskundigen: dr. J. J. van Eek. privaatdocent aan de Rijksuniversiteit alhier; mej. dr. H. J. Sleenhauer, privaat-docente aan de Rijks universiteit alhier; G. F A. len Bosch, oud- apotheker bij het Academisch Ziekenhuis alhier, wonende te 's-Gravenhage; A. H. Schirm, gemeente-apotheker, te 's-Graven hage; dr. J. S. Meulenhoff, oud-apotheker, te 's-Gravenhage; dr. W. A. Goddijn, conser vator bij het Rijksherbarium, alhier. Mej. L. G. Sak alhier is geslaagd voor het examen Fransch L. O. Door Burgemeester en Wethouders van Leeuwarden is de heer B. G. H. Melot, com mies aan den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken alhier nummer één geplaatst op de voordracht voor directeur van de Ge« meentelijke Arbeidsbeurs aldaar. De St.-Ct. No. 160 bevat hel Kon. be sluit inzake onteigening van perceelen al hier voor het stichten van een gymnastiek lokaal als uitbreiding van het aan de Hoog- landsche Kerkgracht gelegen schoolgebouw der Vereeniging tot oprichting en instand houding van scholen voor L. en M.U.L.O. op Geref. grondslag aldaar, alsmede voor uitbreiding van de kaasmarkt. Naar wij vernemen heeft prof. dr. C E Benjamins uit Groningen bedankt voor den vacanten leerstoel in neus-, keel- en oorziekten hem aangeboden door de facul teit der geneeskunde aan de Universiteit alhier. Bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo alhier, is in druk verschenen het jaarverslag over 1928 der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Leiden. Hier ter stede is opgericht het dubbel- mannenkwartet „Excelsior'. Directeur is de heer H. van Resteren uit Den Haag; secre taris de heer F. Stormer, 5de Binnenvest- gracht 20. alhier. Dat het Leidsche Muziekgezelschap „Orpheus" ook buiten de stadsmuren zich in een goeden naam mag verheugen, moge blijken uit het feit, dat het een uitnoodiging heeft ontvangen om a.s Zondagmiddag van halfdrie tot 5 uur een concert in den Haag- schen Dierentuin te geven. Het bestuur heeft deze uitnoodiging aangenomen. Gistermiddag te ruhn 2 uur is de 52- jarige scheepsklinker W. H. op de werf van de Gebroeders Boot aan den Lage Rijndijk in het ruim van een in aanbouw zijnd schip gevallen .waardoor hij bloedend aan het achterhoofd en zijn linkerarm werd ver wond. De Eerste Hulpdienst bracht den man ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis over. Op verzoek van den commissaris van politie alhier is te Den Haag aangehouden en naar hier overgebracht zeker W. P. M. de B.. die eenigen tijd geleden ten nadeele van zijn hospita een portemonnaie met in houd en van een kostganger een overjas had ontvreemd. Op den walkant van de Heerengracht zijn vijf zakken aardappelen onbeheerd ge vonden. De politic heeft ze in bewaring ge nomen. KHST GEBEURDE TE NIEUWERBRUG En de houding der Bnrgerwacht. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Duys betreffende het optreden van de burgerwacht te Nieuwerbrug (Z.-H.), in den nacht van 2 op 3 Juli 1929, en bet nemen van maatregelen met betrekking tot de burgerwachten, hebben de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Justitie o.m. geantwoord: Uit een ter zake ingesteld ambtelijk on derzoek is het navolgende gebleken. In veTband met de omstandigheid, dat op Zaterdag 29 Juni te Nieuwerbrug (gedeelte lijk behoorende tot Bodegraven) zich on geregeldheden hadden voorgedaan tusschen een gedeelte der bevolking en een groep van personen, die per vrachtauto daarheen waren gekomen voor het voeren van ver kiezingspropaganda voor de S.D.A.P .én op het gerucht, dat in den avond van 2 Juli d.a.v. wederom ene groep van personen met gelijk doel naar Nieuwerbrug zou komen, heeft de burgemeester van Bodegraven, met het oog op de mogelijkheid, dat de hulp der burgerwacht te Nieuwerbrug noodig zou kunnen blijken ter assistentie van politic m het handhaven van openbare orde. in structie gegeven in dien zin, dat bedoelde burgerwacht zich paraat zou houden, om terstond ter plaatse aanwezig te zijn, indien de burgemeester haar hulp zou inroepen. Het zich paraat houden van de burgerwacht was er niet in de eerste plaats op gericht eventueele propaganda der S.D.A.P., inzon derheid het aanplakken van biljetten, met geweld te keeren. Naar aanleiding van evenbedoelde in structie van den burgemeester hebben een aantal leden der burgerwacht zich in den nacht van 2 op 3 Juli in het vergader lokaal der burgerwacht, hetwelk deel uit maakt van een café, en waarin de geweren en munitie der burgerwacht plegen te wor den opgeborgen, gereedgehouden. De te Nieuwerbrug gestationneerde Rijksveld wachter was daarbij mede aanwezig. Dat op den in dien nacht door de Bur gerwacht gehouden patrouilledienst het plaatsje Nieuwerbrug passeerende particu liere auto's zelfs werden aangehouden, ten einde deze te inspecteeren, of daarin zich bijgeval ook propagandisten der S. D. A. P. bevonden, is door het ingesteld ambtelijk onderzoek niet bevestigd. Wel is gebleken, dat een patrouille van twee personen zich begeven heeft naar een stilstaande autobus, waaraan de chauffeur bezig was eenige re paraties te verrichten, en dien chauffeur heeft gevraagd naar het doel van de reis. Het verrichten van deze gewapende pa trouillediensten was intusschen niet in overeenstemming met bovenbedoelde in structie van den burgemeester, die had ge- i zegd ,dat de wapens opgeborgen moesten blijven. Op Woensdag 3 Juli zijn de wape nen en munitie inderdaad ingenomen. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de feiten in de gestelde vragen niet geheel juist zijn weergegeven, in het bijzonder niet, voor zoover betreft het feit, als zoude de burgerwacht zich hebben gereedgehouden zonder door eenige wettelijke bevoegde autoriteit daartoe te zijn opgeroepen. Niet alleen in verband met deze onjuistheid, doch ook overigens bestaat er naar de mee ning van de ministers voor den gedachten- gang, welke in de vragen is neergelegd, geen enkele redelijke grond. Hot antwoord op die vragen, welke beoogen, dat maat regelen, als nader daarin aangeduid, tegen de burgerwachten zullen worden genomen, luidt ontkennend. Het doel en bestaans recht der rechtspersoonlijkheid bezittende burgerwachten is reeds te dikwijls en bij verschillende gelegenheden van de zijde der Regeering breedvoerig uiteengezet en gemotiveerd, dan dat het noodig schijnt, een en ander te dezer plaatse nog nader toe te lichten. Het sluitingsuur van alle herbergen te Nieuwerbrug (gemeente Bodegraven) is 11 uur; voor 2 Juli was geen verlenging aan gevraagd of gegeven. In de gemeenten, waar gearnizoen ligt (met uitzondering van die, waarvoor afwijking is toegestaan), worden de wapenen, het le dergoed en de munitie voor zoover zij niet voor oefeningen worden uitgereikt opgelegd bij een korps. Overigens plegen in de gemeente, waar geen garnizoen ligt, zoo mede in gemeenten met garnizoen, waar de omstandigheden tot bijzondere maatregelen aanleiding geven, de wapenen en munitie, behoudens toestemming van of vanwege den Minister van Defensie en onder verantwoor delijkheid van den burgemeester, te worden opgelegd op bepaaldelijk daarvoor aangewe zen plaatsen. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTEAMBTENAREN In „De Twee Sleden" tc 's-Gravenhage vergaderde de afdeeling Zuid-Holland van den Bond van Gemeente-ambtenaren, onder presidium van den heer D. Fonkert, ge meente-ontvanger van Oud-Beijerland. Na de vaststelling der rekeningen van de afdeeling en van den bondscursus te Dor drecht, werd aangenomen een voorstel van de onderafdeeling Rotterdam om het hoofd bestuur te verzoeken op de algemeene ver gaderingen van den bond een actueel on derwerp te doen behandelen, eventueel in te leiden door prae-adviseurs. Jot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Utrecht werden aangewezen de heeren Fonkert. voornoemd en K. do Boer, secretaris van Hardinxveld; tot hunne plaatsvervangers de heeren J. E. Fellinga, commies ter secretarie te Delft en H. Groe- neveld, ambtenaar ter secretarie te 's-Gra venhage. o TECHNISCHE VOORUITGANG IN DE RADIO-VERBINDING MET OOST-INDIE. Naar Aneta meldt, hebben in het labora torium van den radio-dienst te Bandoeng verschillende proeven plaats gevonden met de uitzending van twee telefoongesprekken, welke tegelijkertijd .gehouden werden over een en denzelfden zender. Hiertoe werden op den zender P. L. E. behalve de gewone krursgesprekken tusschen Indië en Neder land, gelijktijdig muziek, door middel van een speciaal hier aangemaakte inrichting, op de draaggolf gemoduleerd. Deze muziek werd in de avonduren in Nederland op be vredigende wijze ontvangen, terwijl ze ab soluut niet storend werkte op de tegelijker tijd gevoerde kruisgesprekkeiL Gedurende eenige dagen is op den zender P. L. E. telegrafie geseind, eveneens gelijk tijdig met de normale kruisgesprekken, zonder dat er van eenige onderlinge storing sprake was. Ook te Kootwijk gebeurt het soms dat gelijktijdig met de kruisgesprek ken. getelegrafeerd wordt op den zender P C. K o REüNIE VAN TELEFOONPERSONEEL. Te Zeist is een druk bezochte bijeen komst gehouden uitgeschreven door den Cen.tr. bond van Nederl. post-, telegraaf-, en telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) van vrouwelijk personeel, werkzaam bij den Rijkstelefocndienst. Aanwezig waren tele fonisten, toeziohthoudsters en chefs-telefo niste uit Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra venhage, Utrecht, Leeuwarden, Groningen, Vecndam, Stadskanaal, Assen, Zwolle, Zut- phen, Nijmegen. Apeldoorn, Veen en daal, Amersfoort, Hilversum, Bussurn, Baam, Haarlem, Bodegraven, Gouda, Maassluis, VI aar dingen, Tilburg, Eindhoven en Heer. len. De voorzitter, de heer H. van Giessel, alg. secr. van den C.B.P.T.T. te 's-Graven hage, herinnerde aan het verscheiden van dr. Aletta H. Jacobs; hulde brengende aan BINNENLAND. Het ministerieel antwoord aan den heer Dnys inzake de gebeurtenissen te Nieuwer brug bij Bodegraven. (Binnenl. 1ste Blad.) De officieels opening van de Koudekerk- sche brug. (Uit de Omstreken, 2e Blad.) De viering van den Hartjesdag in Am sterdam; minder rumoerig dan vorige jaren (Gemengd, 2e Blad.) De competitie-indeeling van den N. V. B. voor het Westen. (Sport, 2e Blad BUITENLAND. Rondom de Haagsche Conferentie. - (Buitenland en Tel. 1ste Blad.) Botsingen in Stiermarken tusschen bur gerwachten. (Buitenland, 1ste Blad.) Eupen en Malmedy vragen zelf bestem- mingsrecht. (Tel. 1ste Blad.) In Roemenië is een fort in de lucht ge vlogen. (Tel. 1ste Blad.) deze eminente voorgangster, wekte spr. tl© aanwezigen op, haar werken en streven na te volgen. Mej. C. Feldmeijer (Eindhoven), het on derwerp, 't nieuwe bezoldigingsbesluit, in leidende, critiseerde in het bijzonder den jeugd-aftrek (vermindering van loon voor ambtenaren, jonger dan 21 jaar) en de 3 pCt. salariskorting, welke speciaal op de ongehuwden wordt toegepast. Zij toonde met feiten aan, dat de oudere ongehuw den (toezichthoudsters en chefs-telefoniste) dubbelen aftrek zien toegepast, n.l. inhou ding van de laatste twee periodieke ver hoogingen ingevolge het Bezoldigingsbe sluit 1925 en 3 pCt. ongehuwden-a-ftrek od grond van het nieuwe Bezoldigingsbesluit. Het Bezoldigingsbesluit 1928, dat toch be doelde te zijn een verbetering van de sala rissen, maakt door den ongehuwden-af trek dat sommige ambtenaren minder loon ontvangen dan waarop zij volgens heti Bezoldigingsbesluit 1925 recht hadden. De vergadering sprak zich uit voor een nieuwe algemeene herziening van het Be zoldigingsbesluit verklaarde zich tegen den ongehuwd en-aftrek en onderstreepte het door het congres v. d. C.B.P.T.T. d.d. 7/3 Febr. 1929 tc Utrecht genomen besluit, dat de vakbond in de allereerste plaats zal ijve ren voor een bevredigende oplossing van den jeugd-aftrek en voor opheffing van het verschil in loon tusschen gehuwden en onJ gehuwden. De inleidster over het onderwerp vlug ge bediening enz., mej. A. Achttienribbo (Baarn) wees er op, dat het gros der amb tenaren slechts twaalf dagen verlof heeft.- De reünie sprak zich uit voor een beterë verlofregeling. Voor hen, die niet in den komen met verlof kunnen gaan, moet do vacantie met de helft worden verlengd, terwijl de duur van het verlof n.iet afhan kelijk moet worden gesteld van het salaris, maar van het aantal dienstjaren. De vergadering stelde vast, dat op ver schillende kantoren een chronisch perso neelsgebrek valt te constateeren en dat als gevolg daarvan onvoldoende personeels bezetting op de telefoonkantoren bestaat dan wel overbelasting van verschillend© telefoonposten plaats vindt. Zij was vun meening, dat derhalve ,,het lange wachten" waarover het publiek dikwijls moppert en meermalen klaagt, niet te wijten is aan het bedienend personeel, en verzocht het Bonds bestuur opnieuwe bij de bedrijfsleiding aan tc dringen op personeelsuitbreiding. De vergadering vereenigde zich met resolutie, waarin zij als haar meening uit sprak: dat de vroeger bestaande dienst tijd van gemiddeld zes uur voor de grootere en ten hoogste zeven uur voot de overige kantoren dient te worden hersteld; dat elke werktijd-verienging moet worden af gewezen; dat een werktijd-verkorting van sommige kantoren niet mag worden ,,ge- kodht" door werktijd-verlenging op de kan toren Amsterdam en Rotterdam. Het vraagstuk van het ontslag bij huwe lijk werd daarna aan de orde gesteld. Er werd de aandacht op gevestigd, daf het Kon. Besluit betreffende do huwende ambtenares bet ongehuwd samenwonen be vordert. De maatregel heeft dan ook veelal averechtsche uitwerking. Gepleit werd nog voor gelijke promotie kansen van telefoon- en telegraafperso neel.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1