LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 Augustus 1929 Tweede Blad No. 21294 DE LUCHTVERBINDING MET INDIE. Het programma van de geregelde diensten vastgesteld. 12 September a s. opent de Kon. Ned. Mvaartmaatschappij haar geregel den gdienst op Nederlandsch-Indië. :ehier het programma met de namen der ten, die de vluchten zullen, ondernemen: September: Smirnoff en Beekman. Se ember: Duimelaar en Tepas. October: Frijns en Soer. 7 October: Aler en Jongbloed. 1 October: Beekman en Van Dijk. November: Tepas en Hondong. B November: Soer en Wiersma. 2 December: Smirnoff en Sillevis. n i Dec mber: Van Dijk en Pellius. 9 Januari- Hondong en Van Alessel. e „Telegraaf" had naar aanleiding van inslaand bericht een onderhoud met heer Hans Martin, secretaris der K.L.M. deelde de volgende bijzonderheden dienst zal in stand worden gehouden vier driemotorige Fokkervliegluigen, [zien van Titan-motoren, terwijl een l dnemotorige Fokker als algemeene Tve in Nederland zal worden gehouden in te vallen bij eventueele mankemen- De vliegtuigen zullen regelmatig om veertien dagen vertrekken vanuit Am- tdam en Batavia, behalve het tweede uig. dat reeds 19 September uit Am- rdam zal vertrekken. Vanuit Indië zal I eerste vliegtuig op Dinsdag 8 October leizen naar Holland en vervolgens om de ■dagen pi] de samenstelling der bemanningen is rekening mee gehouden, dat eerst de pi- Jen vertrekken die den tocht reeds eerder pen gemaakt. Dezen zullen dan telkens f?*zeld worden door een tweeden piloot, [den weg nog niet kent Hetzelfde traject J zevlogen worden als op de vorige Indië- J hten De K. L. M. heeft de zaak zorg- i'dig voorbereid en op niet minder dan 1 Nations onderweg ijzeren kisten met de •st voorkomende onderdeelen doen plaat- Op de vijf hoofdstations Amsterdam, •dad. Karachi, Bangkok en Bandoeng i bovendien nog grootere onderdeelen ge- i-ht als: schroeven, assen, wielen enz. alleen deze voorbereiding al aan Mte gekost heeft K. L. M. heeft nu overal vaste agen- Men, die haar belangen behajtigen. de vliegers is ook de bekende militaire dr. Jongbloed uit Soesterberg, die "al opdracht heeft gekregen de hy- onderweg te bestudeeren, als de ge- fca1 van het klimaat voor de vliegers, de pelijke ziekten, enz.-Ook. dit is reeds ge- ®£Q(>tijö voosher^d O.a. heeft men lijsten gezondeh de 21 stations mvtflling door de lokale geneeslieeren. Deze zullen nu door dr. Jongbloed bestu deerd worden. Behalve de hiervoor al genoemde piloten worden nog ingedeeld de vliegers: Parmen- tier, Van Onlangs, Van Veenendaal, Te Roller, Kress Both en Blaak. Als mecani ciens gaan mee: Veenendaal, die al eerder naar Indië meegevlogen is, Dunk, Waale- wyn, Bruynestein, ook al eerder, Buiten huis en Naber. Doordat men nu onderweg j zooveel reservemateriaal heeft geplaatst, j heeft men belangrijk aan gewicht bespaard in de vliegtuigen zelf. Deze. kunnen nu voor 350 K.G. per vlieg tuig aan post meenemen. De prijs voor de brieven blijft 75 cents per 20 gram en 40 cents v^oor briefkaarten boven het gewone Indische tarief. Gerekend wordt dat de vluchten ieder 10 tot 14 dagen in beslag zullen nemen. De tijden zijn zoo genomen, dat in Batavia steeds gedurende een zekeren termijn twee vliegtuigen aanwezig zijn. Met eventueele defecten of pech van een vlieg tuig heeft men dan steeds nog de beschik king over een tweede. Er zijij, vele moei lijkheden te overwinnen geweest, waaronder nok politieke. In Turkije, waar men de K. L. M. niet kwaad gezind is. is men bang een precedent te scheppen, door de K.L.M. het geregeld landen toe te staan. Daarom moet voor iedere vlucht opnieuw toestem ming gevraagd worden. Passagiers zullen voorloopig nog niet mee kunnen gaan. De posterijen hebben beslag op de geheele laadruimte van 350 K.G. gelegd en alleen als er niet voldoende post is zou er wel eens een passagier mee kunnen. Een vaste regeling is. naar men begrijpt, op deze ma nier niet te treffen. ENGELSCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR HOLLANDERS. Uil Londen seint Reuter dat in verband met de onlangs in het Burlington House ge houden tentoonstelling van Ilollandsche kunst de volgende benoemingen in de orde van het Britsche Rijk door den koning zijn goedgekeurd: jhr. De Geer tot ridder met het grootkruis, prof. Martin, directeur van het Mauritshuis in den Haag, F Schmidt Degener, directeur-generaal van het Rijks museum te Amsterdam, P. Visser, directeur van het Departement van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen tot commandeurs; D. Hannema, directeur van het Boymans- museum te Rotterdam, D. C. Röell van het Rijksmuseum, H. Schneider van het Mau ritshuis, mej. Hudig, conservatrice Rijks museum, J. de Bruvn, penningmeester van de tentoonstelling, C. W. H. Baard, direc teur van het Gem Museum te Amsterdam als officieren Door Koningin Wilhelmina werd een aantal eereteekenen verleend aan de Brit sche leden van het Uitvoerend comité; waaTbij aan graaf Albemarle het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau werd ver leend. In 1882 droeg men zulke badcostuums. Gelooft U 't? Ze werden bij een Fransche modeshow gedemonstreerd. VERASSCHING Dr. ALETTA H. JACOBS. Een zeer groot aantal redevoeringen. Op Westervèld is gistermiddag de ver- assching geschied van het stoffelijk over schot van dr. ATetta H. Jacobs, de eerste vrouwelijke arts in Nederland, lange jaren presidente en de laatste jaren eeie-presi- dente van den Bond van Staatsburge ressen. Om 12 uur werd het stoffelijk overschot van het ziekenhuis Ie Baarn, waarheen het was overgebracht, naar Westerveld vervoerd nr.der een eere-geleide, bestaande uit de dames mevrouw F. W. van Wulfften Palthe-Broese van Groenou, mej. Rosa Ma- nus, mevrouw mr. B. Bakker-Nort, lid van de Tweede Kamer, en mej. S. C. Groot, van Rotterdam. Toen de baar met het stoffelijk overschot in de rouwkamer was geplaatst, omringd door een schat van bloemen en kransen, zong mej. mr. Hetty Gyse Weenink, op het orgel begeleid door mr. W. F. Werthéim, het Te Deum van H&ndel. Een groot aantal dames en heeren heeft daarna hef woord gevoerd. Mevr. mr. B. Bakker-Nort, lid d^r Tweede Kamer, sprak namens de Ned. Ver. van Staatsburgeres sen, de Ned Ver. voor Vrouwenkiesrecht en het Comité van Actie tot verbetering van huwelijkswetgeving, mej. Rosa Many9 namens den Wereldbond voor Vrouwen kiesrecht, mevr. Sehoonenberg-Lenderink namens den Nat. Vrouwenbond, mevr. Ra- mondt-Hirschmann namens de Vereeniging Vrede en Vrijheid, mr. H. P. Marchant na mens den Vrijz. Dem. Bond en de Vrijz. Dem. Kamerfractie, mej. Anna Polak na mens het Nat. Bureau voor Vrouwenarbeid, dr. Elise Sanders namens de Ned. Ver, voor Acad. opleiding, dr. F. M. Wibaut als vriend en medestrijder voor gelijkberechtigdheid van man en vrouw in het huwelijksleven, mevr. Lulofs namens de Ver Onderl. Vrou wenbescherming. dr. Joh. van Went na mens de Vrouwelijke Artsenvereeniging ..Vana". mevr. Polak-Kiek namens de afd. Amsterdam en mej. Muntinga namens de Rotterdamsche afdeeling van de Ned. Ver. van Staatsburgeressen. Als Vlaamsche vriend werd het woord gevoerd door den heer Brys, terwijl tenslotte nog gesproken hebben mevr. A W Ros-Vrijman bevr. Van Biema-Hij- majis en de heer S. W van Buuren. waar na dr. Siemens uit Groningen namens de familie allen heef! bedankt voor hun deel neming en sympathie. DE NIEUWSTE FRAN SCHE MODE schrijft voor... een portret van het schoothondje der dames op de waaier. DE BEKENDE PROPAGANDISE VOOH DEN VREDE, J. van Kirk uit Joungstown (Ohio) in Amerika, is gisteren in zijn woonwagen te Den Haag gearriveerd. Op het voorplein van het Vredespaleis heeft hij een door hem ont worpen vredes vaandel ontplooid. Men deelde tevens mede, dat de regee ring de noodige maatregelen overweegt om het consulaat-generaal der Nederlanden te Pretoria te verheffen tot een gezantschap. HET CONFLICT IN DE ZAANSCHE HOUTINDUSTRIE. Kans op overeenstemming? Gistermiddag is in „De Industrieele Club" Ie Amsterdam een conferentie gehouden tusschen het bestuur van den Bond van Werkgevers in het houtbedrijf en de ver tegenwoordigers van de vier samenwer kende arbeidersorganisaties. Deze bijeen komst was, naar men weet, op verzoek der werknemers belegd. De bespreking duurde van halfdrie tot halfzeven. Zij werd tweemaal onderbroken om ieder der partijen gelegenheid te geven afzonderlijk overleg le plegen. Omtrent het verloop der conferentie meldl men, dat de partijen verschillende mogelijkheden overwogen hebben en len slolle overeenkwamen de besprekingen beden wederom in het gebouw van „De In dustrieele Club" voort te zeilen. De kans op een oplossing van het conflict is dus nog niet verkeken. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. Een gezantschap te Pretoria? Op het departement van Buitenlandsche Zaken werd hel Ned Correspondentie- bureau bevestigd, dat eerlang de heer Dan. J. de Villiers hier te lar.de -zal worden ge accrediteerd als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Unie van Zuid-Afrika. Vergadering der Zuidelijke vereeniging. In de te Eindhoven gehouden algemeene ledenvergadering van de Zuidelijke Ver eeniging tot Filmnakeuring we>rd met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt overwogen, dat het door deu heer Van Staveren o.p 22 Juli 1929 gedane bemiddelingsvoorstel alleen een nadere preciseering i6 van een op 19 Juni 1929 door hem gedaan bemiddelingsvoorstel, waartegen het bestuur van de zuidelijke vereeniging reeds in een conferentie op 4 Juli zijn bezwaren ter kennis had gebracht. Voorts wordt overwogen, dat zoolang de Bioscoopbond, ondanks de geheel overeen komstig de wet in hoogste instanties ge vallen uitspraken, waarbij de Zuidelijke nakeuring als rechtsgeldig is erkend, blijft staan op zijn standpunt, het geen resul taat kan opleveren over eenig voorstel met het hoofdbestuur van den Bioscoopbond te confereeren Het bestuur van de Zuidelijke Vereeniging blijft bereid te overwegen elk voorstel, waarbij de gelegenheid wordt ge opend om alle films, welke in de bij de vereeniging aangesloten gemeenten in het openbaar zullen vertoond worden, te voren na te keuren, mits bij die nakeuring de keuring in centraal verband behouden blijft. Tenslotte keurde rle vergadering de door het bestuur der Zuidelijke Vereeniging tot op heden gevolgde gedragslijn goed en be tuigde haar volle vertrouwen in het be stuur. RADIO TELEFOONDIENST NEDERLAND—NED.-INDIE. Het telefoonverkeer met Ned.-Indië is in Juli j.l. gestegen met gemiddeld elf gesprek ken per werkdag tot gemiddeld 12 k 13. Behandeld werden in totaal 319 gesprek ken, waarvan 99 of 31 pCt. in Nederland en; 220 of 69 pCt. in Indië werden aange vraagd. Het aantal gevoerde gesprekken van uit en met de spreekcel, te Amsterdam bedroeg 113, 's-Gravenhage 122, Rotterdam 28, Utrecht 49, terwijl 7 balansgesprekken wer-. den gevoerd. Aan Indische zijde was de ver deeling: Bandoeng 77, Semarang 37, Soera- baja 90, Solo 4 en Weltevreden 104. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 64 jaar is gis teren te 's-Gravenhage overleden de heer H. L. Wagner, directeur van het Oranje-Hotel te Scheveningen. Naar gemeld wordt is de termijn van vrijwillige weging van auto's verlengd tot 16 September. De minister van Arbeid, H. en N. brengt ter kennis, dat hij, behoudens tegen bericht, eiken Donderdag, te beginnen met 22 Augustus a s., te 2 uur, aan zijn depar tement te 's-Gravenhage allen zal ontvan gen, die hem over zaken, zijn departement betreffende, wenschen te spreken. De minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat hij eiken Woensdag, te begin nen met den 21sten Augustus a.s. te twee uur in het departement van Waterstaat te spreken zal zijn over zaken van zijn depar tement. Bij Kon. besluit is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogere- burgerschool te Ooslburg E. Ch. Lemaire; is benoemd tot tijdelijk leerares aan de Rijkshoogereburgerschool te 's-Hertogen- bosch mej. M. J. van Gellicum te Gelder- rnalsen; is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool le Vel sen dr. F. Zaman; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Utrecht dr. F. W. Bonnet, thans leeraar aan de Rijkshoo gereburgerschool te Zierikzee; is wederom tijdelijk benoemd tot leerare9 aan de Rijkshoogereburgerschool te Winters wijk mej. G. K. J. Vergeer; zijn wederom lijdelijk benoemd lot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Almelo H. J. Garritsen en J A. de Zwaan; is aan ór. F. W Bonnet, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1929. eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogereburgerschool te Zierikzee; is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Bergen op Zoom R. W. Schieven.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5