70^ Jaargang MAANDAG 12 AUGUSTUS 1929 No. 21291 STADSNIEUWS. |de spoorwegverbinding leiden—utrecht. Dringend verbetering gevraagd. leidsche schouwburg. een mooie daad! het 25-jarig bestaan van de hengelaarsver. „door vriendschap vereenigd". studiecommissie voor handel en industrie VISSCHERIJ BERICHTEN. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel Toor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:! Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet Franco per post 2.35 '4- portokosten. ft 0.18 ,.0.18 |Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Onze stadgenoot, dr. Riemens, predikant j de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft ich tot tolk gemaakt van honderden mede- irgers door een schrijven te richten aan Directie der Nederlandsche Spoorwegen tetreffende de verbinding van de twee ste gen Leiden Utrecht. Liet deze verbinding jaren te wenschen over, den vorigen irinter liepen er geruchten, als zou een ver tering tot stand worden gebracht, waar- fan wij o.a. met instemming melding laakten. De zomerdienst kwam, maar in plaats verbetering, werd het nog erger, a'- 5 dr. R.. in zijn schrijven. Wie van Leiden des voormiddags naar ttrecht wilde reizen had daartoe vroeger leiegenheid plm .8.53 v.m.. men haalde Jan een sneltrein ie Woerden en was in ce leiegenheid een vergadering die plm. haif- |'i te Utrecht begon, tijdig te bereiken. Nu is er in het geheel geen trein meer schen 8.18 (een fatalen boemel, die 9.34 e Utrecht is, doch te vroeg voor 't uur d?r leTgadering) en om 11.27. G-aat men naar fel buitenland en neemt men den „snel- rein van 7.00 's voormiddags dan wordt (deze sneltrein" te Woerden veranderd in Jen luguberen boemel, zoodat men ook in fJarmelen en Vleuten stopt. Feitelijk zijn in de richting Leiden [/recht slechts 2 sneltreinen, in de omge- rie richting is er feitelijk geen enkele, int die van 1-4.59 uit Utrecht doet Zwam- idam de eer aan daar te 9toppen en die Jin 17.12 brengt mee dat men te Woerden eet overstappen, wat in het bijzonder voor benschen, die bagage bij zich hebben bui- injewoon onaangenaam is. Zou het niet mogelijk zijn, dat hot reizigers tusschen twee academiesteden klein beetje pleizieriger gemaakt werd? raagt de schrijver tenslotte. Nu gaat men meermalen uit nood via kn Haag of via Amsterdam naar Utrecht, (naar op den duur is dit een extra belasting reizigers tusschen beide genoemde l'aatsen. Zou uwe directie aldus vraagt dr. fiemcTs ten slotte nog niet eens het pillen beproeven met het inleggen van één •gen en één avondsneltrein in beide rich- mgen. Zelfs de verbinding Leeuwarden "roningen is tegenwoordig beter dan die fchen Leiden en Utrecht in het hartje Holland. Gaarne steunen wij deze poging om ver- Mering in de verbinding tusschen Leiden pel Utrecht te verkrijgen en wc zoud?n Nlen, die daarop eenigen invloed kunnen ptoefenen willen aansporen dien invloed fhans aan te wenden en zoo adhaesie te be- fuigen aan het adres van dr. Riemens. Heden is een begin gemaakt met het aan lengen van de centrale verwarming in kn schouwburg. Het werk zal worden ui'- rroerd door de firma Heringa en Wüthrich Haarlem, terwijl de heer CL W. Proper te Jkgstgeest het maken van een kelder, Vhoorsteen en verdere werkzaamheden ten fehoeve van bovengenoemd werk heeft ingenomen. In het begin van September zal alles leeds zoover gevorderd zijn dat de voorstel den kunnen worden gegeven. De eerste foorstelling zal plaats hebben op Maandag September door ,,De Vereenigde Schouw speler?)" (Directie Pierre Mols) en de tweede foorstel ling door „Het Rotlerdamsch Hor- ?tad Tooneel" (Directie Cor van der Lugt teert) op Maandag 16 September. Dit ge nschap zal ook op den avond van den te October een feestvoorstelling in den schouwburg geven. Op 14 October komt Hugo Helm met de Fritz Hirsch Operette. ren van de nieuwste stukken van het Teper- [Cire zal dan worden opgevoerd. He veranderingen aan de electrische in- ftallatie eischen nog te veel voorbereiding lom daaraan nu reeds te beginnen en zullen j 'tes het speelseizoen worden uitgevoerd, Ronder dat deze tot onderbreking van de '^stellingen zullen leiden. Gisteren werd een wedstrijd verreden Jp,er een afstand van 25 K.M. op tijd. J. I hethoven van de Leidsche R. en T. Ver. £*rtt", verrichtte een mooie daad. Op de ..^te van Koudekerk reed een motor met lkSan' waarin een man- vrouw of[ drie 1 Meren, te water. Riethoven stapte van I J.n tats en redde toen de drie kinderen hun benarde positie. Dit was voorwaar ee& mooie daad! Zaterdagavond herdacht bovengenoemde vereeniging in de Concertzaal „Concordia" haar 25-jarig bestaan met een buitengewoon goedgeslaagde feesl-uitvoering. De ruime zaal die geheel bezet was, was keurig aangekleed, waarbij de attributen van den hengelaar uitteraard op treffende wijze te pas waren gebracht. De voorwerpen waren voor 't meerendeel daarvoor afge staan door den vischhandelaar de heer De Rijk. Van de Zustervereenigingen waren vertegenwoordigd de Leidsche Hengelaars- bond, de vereeniging „Hengelsport" te Lei den en de Hengelaarsvereeniging „Ons Ge noegen" te j\lphen a. d. Rijn, terwijl ook een aantal donateurs aanwezig waren. Er had ter voorbereiding van deze feest viering zich reeds maanden geleden een commissie uit de leden gevormd, onder energieke leiding van den heer F. Stormer, die, nadat muziek zich nog al eenige ma len had laten hooren en het bestuur met hun banier voorop naar het podium was geleid een korte openingsrede hield, waarin hij in vogelvlucht de geschiedenis der ver eeniging voor de aanwezigen voorbij liet gaan en den wensch uitsprak dat zij in lengte van dagen mocht groeien en bloeien en haar naam eer aandoen. Tenslotte bood hij de vereeniging een zil veren krans aan, die door den voorzitter, den heer C. Hendriks, dankbaar werd aan vaard en gevoegd bij den krans die reeds aan den banier prijkte. Maar hierbij bleef het niet. De heer Stormer bood namens het comité en de leden den voorzitter den lieer Hendriks, den secretaris, den heer O. van den Berg, elk een fraaien ruststoel en den ijverigen penningmeester den heer De Ridder een pendule met coupes. De vrouwen van het Dagelijksch bestuur ontvingen ieder een fraai bloemstuk uit handen Yar. doch tertjes van commissieleden. Een en ander ging met vriendelijke toe spraken gepaard, terwijl de eerewijn rond ging. Verder ontving ieder bestuurslid nog een foto in eikenhouten lijst van het bestuur en de feestcommissie. Eindelijk kon de voorzitter zelf aan het woord komen om de bijeenkomst te openen en namens het bestuur, de leden en gasten welkom te heeten. In de eerste plaats de Zusterverenigingen uit Leiden en Alpben aan den Rijn, oud-bestuursleden en dona teurs Ilij schetste de moeilijkheden in den beginne met de overheid die toen niet veel waardeering koesterde voor den hengelaars, welke toen nog ongeorganiseerd waren. De organisaties hebben de hengelsport zeer vooruit gebracht en de verstandhouding tusschen „Door Vriendschap Vereenigd" en de autoriteiten is thans zeer bevredigend. De heeren afgevaardigden der Zustervcr- eenigingen reageerden op de vriendelijke woorden tot hun gericht op sympathieke wijze. De voorzitter van de ..Leidsche Kengelaarsbond", de heer Joh. A. C. A. Erkelens, wees op de goede harmonie die er tusschen den Hengelaarsbond en de ju- bileerende vereeniging bestaat en herinner de aan den financieelen en moreelen steun door den Bond van „Door Vriendschap Ver bonden" verleend. Hij vertelde dat door den Hengelaarsbond ter distributie onder hengelaars in den omtrek niet minder dan 120 K.M. openbaar vischwater was ge pacht Sprekende over het verleden, gedacht hij ook nog het lid van den gemeenteraad en journalist den heer Sytsma. die in den eerste moeilijke jaren de Hengelsportypr- eenigingen met raad en daad bijstond. Tenslotte bood hij den voorzitter een zil veren wisselbeker aan. De heer A. de Water, voorzitter van Hengelsport" bood een zilveren lauwer krans aan. terwijl namens de Alphensche vereeniging do lieer A. van der Veer, se cretaris der vereeniging, een zilveren pla quette den voorzitter overhandigde Het bestuur was onder al deze bewijzej» van hulde door deze kostbare voorwerpen biina verlegen geworden, zooals de voor zitter deed uitkomen, doch dit maakte hen nog zooveel dankbaarder. Doch ook hij kon nog iemand blij maken. Bij de Zondag 21 Juli 1.1. gehouden open hengelwedstrijd was de 1ste prijs gewon nen door H. A Weber alhier, die o.m. twee visschen had gevangen met hun beide we gende 21 pond. Hem werd den wisselbeker ter hand gesteld met oorkonde. De aanwezigen leefden met al deze aan biedingen en toespraken intens mee. Het applaus was niet van de lucht. Het was bijna tien uur toen eerst het trio Van der WoerdBeurze aan de beurt kwam en het latere deel van den avond zeer ten genoege van de aanwezigen vulde. Tn het bijzonder moeten wij nog wijzen op een schitterend tableau, waarin de hengelsport treffend werd gesymboliseerd. Het was een waardige feestviering waarop de jubileerende vereeniging met genoegen en tevens met trots kan terugzien. EEN ZESTIGJARIG HUWELIJK. Groot feest in het Fraiigois Houttijnhof. Aan het Hofje van Francois Houttijn, Hooigracht 81 waait de vlag. In het Hofje is het feest! Het echtpaar L. Th. van der Laken en Joha. van Wens, viert er zijn zestig-jarige echtvereeniging. De krasse oudjes. 86 en 94 jaar oud. mogen zich, zij het dan ook niet geheel vrij van de gebreken van den ouden dag, nog in een goede ge'zondheid verheugen! Gistermorgen werd het Diamanten Bruids paar, nadat het de Godsdienstoefening in de Rem. Ger. Kerk had bijgewoond, door de kinderen en overige familie in hun prach tig versierde woning binnengeleid. De bewoners van het hofje zongen hun lied 138 :2 Bundel N. P. B. toe. Er is slechts een enkele blik noodig om de vriendschappelijke gezindheid der buren op te» merken. Met bescheiden middelen en door vriendelijke hulp van enkele men- schenvrienden, i9 het Hof in één groote tuin herschapen, 't Is een weelde van groen, bloemen, lampions en vlaggendoek. 's Avonds werd in het kamertje een vroo- lijk familiefeest gevierd. Er heerschte een dankbare stemming en de jubilarissen ge noten van de Radio. Een zoon van den heer v. d. Laken, wetend hoezeer zijn vader verzot is op muziek had er voor gezorgd dat klanken uit verre wereldstreken den ouden man kwamen verrassen. En de muziek had hem zoo ontroerd, dat allen ten slotte maar stil moesten heengaan. Maar vanmorgen zat hij weer vief en vroolijk in zijn stoel, terwijl de trouwe echtgenoote bedrijvig heen en weer schuifelde, om de feestresten aan kant te brengen. De oudjes zagen er beiden weer uitstekend uit! Vanmiddag werd hun een bezoek gebracht door de heeren Rosier en v. Heusden na mens regenten van het Hofje en door de rentmeestereS mej. A. C. Boom. Voorzitter Rosier bood een couvert met inhoud aan, terwijl zulks ook geschiedde door het Be stuur der Remonsirantsche gemeente. Het gelukkige cVrhtpaar werd van vele kanten in de bloemetjes gezet! Moge de oudjes nog lang van hun wel verdiende rust genieten en deze dagen on vergetelijk voor hen blijven. JUBILEUM A. VERPOORTE. Veertig jaren een trouwe werkkracht. De heer A. Verpoorte, fabriekschef der Leidsche Zoutkeet, vierde heden zijn veer tigjarig jubileum. Met zijn familie ten kantore ontvangen, werd hij allereerst toegesproken door den heer F. A. Driessen, die hem namens com missarissen een enveloppe met inhoud ter ■hand stelde, waarna hij werd geluk ge- wenscht door den directeur, jhr. G. C. Röell, die o.a. de vele verbouwingen memoreerde, die in de fabriek onder toezicht en leiding van den jubilaris tot stand zijn gebracht. Ter herinnering aan dezen dag bood hij hem een gouden horloge met inscriptie aan. Tijdens de plechtigheid werd bericht ont vangen, dat het H. M. de Koningin behaagd had hem toe te kennen de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver. Als bestuurslid van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel reikte de directeur hem nog het diploma voor veertigjarigen trouwen dienst met de daarbij behoorende medaille uit. Vervolgens had de huldigingfplaats door het personeel. Namens het geheele personeel en de ge- pensionneerden bood de heer J. J. Mulder m goed gekozen en van waardeering getui gende woorden een prachtige klok en kan delabers benevens een schilderij aan, terwijl de echtgenoote een mooie bloemenmand ontving. De jubilaris dankte allen voor de hem gebrachte hulde, waarna de gewone werk zaamheden, die gedurende dezen tijd had den stop gestaan, werden hervat. Bij de behandeling der Gemeentebegroo- ting voor dit jaar vroeg de heer Mander9 de instelling van een studie-commissie voor Handel en Industrie. B. en W. hebben daar aan gevolg gegeven en hebben nu aange zocht om in een dergelijke commissie zit ting te nemen onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuvzen zelf, de heeren: P. Boot Pzn.. ir A. G. Bosman, mr. D. A. van Eek. N. C. F. van Ginkel. P. A. van der Heide. B. J. Huurman. B. F. Krantz, J. II. A. Man- ders, J. F. X. Sanders en Jac. Wilbrink. Geslaagd is voor het examen Duitsch L.O. de heer J. A Dammerholt. alhier. De Chr. Mandolineclub „MarjacofP', alhier, directeur de heer J. P. A. Myer, be haalde Zaterdag op het Nationaal Mondo- line-concours uitgeschreven door het Mand. Gez. Oranje Nassau. Den Haag. met 203 punten, zijnde het grootst aantal punten, in de 3de afdeeling, den lsten prijs, een groote zilveren medaille. Een verblijdend resultaat. Op het Nationaal Mandoline Concours» hetwelk gisteren is gehouden in de Soci- teit „De Vereeniging te Den Haag, behaalde de Leidsche Mandolineclub „Krebustlipo", dir. de heer L. C. Veerman, den eersten prijs in de afd. uitmuntendheid, met 221 punten. Hierdoor wordt deze club nu in de Eere-afdeeling geplaatst. De Roemeensche minister van buiten- la ndsche zaken, de heer Mironesco en de Roemeensche minister van financiën de heer Popovilsj. hebben Zaterdagavond, ver gezeld van den Roemeenschen gezant te Berlijn, de heer Petresco-Comnene. en hun ne secretarissen een bezoek gebracht aan onze stad. waar zij verschillende merk waardigheden hebben bezichtigd. De 4-jarige J. M., wonende Oude Rijn no. 87, brak gisteren spelenderwijs een arm. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd het raam van het sigarenmagazijn van den heer R. aan het Levendaal inge drukt en een kistje sigaren ontvreemd. De vermoedelijke dader is reeds aangehouden. Een 57-jarige man, kennelijk onder den invloed van alcohol, reed hedenmorgen met zijn rijwiel tegen een boom en kreeg een gat in het hoofd. Na door den E. H. dienst ver bonden te zijn, werd hij naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Op het politiebureau zijn twee rijwielen aanwezig, waarvan de eigenaars niet be kend zijn. Dc heer F. A. Bieckmann, tot nu toe chef in een kapperssalon te Amersfoort, heeft de goede gedachte gehad een derge- lijken winkel te openen in het Station. Velen zullen hier profijt van willen en kun nen trekken: handelsreizigers, zij die ter markt gaan of terugkeeren en niet te ver geten de velen, die voordat ze de reis aan vaarden, het uiterlijk nog willen laten ver zorgen. Ook wanneer een lange reis achter den rug is. kan een opfrissching altijd wel kom zijn. In de nieuwe, fraai geïnstalleerde salon is men er van verzekerd vlug en accuraat bediend te worden. Men kan er voor scheren,knippen, een welriekende fric tion of champoneeren terecht. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kinderen. Totaal Maandag 5 Aug. 25 3 28 Dinsdag 6 Aug. 23 1 24 Woensdag 7 Aug. 2-1 3 27 Donderdag 8 Aug. 26 2 28 Vrijdag 9 Aug. 26 3 29 Zaterdag 10 Aug. 26 3 29 IJMÜIDEN, 12 Aug. 1929. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f. 2.151.45. Tongen f. 3.502.45. Griet per kist van 50 K.G. f. 0.750.35. Zetschol f. 6-150. Kleine Schol f. 315.40. Schar f. 179.50. Tongschar f. 69. Roggen per 20 stuks f. 3518. VIee- ten. per stuk f. 51.30. Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G. f. 12—6. Groote Schelvisch f. 5245. Middel Schelv. f. 37 29. Kleinmiddel Schelv. f. 2013. Heine Schelv. f. 13.505.50. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 90—65. Gullen per kist van 50 K.G. f. 336. Lengen p. stuk f. 2.50 0.65. Heilbot per K.G. f. 21.75. Wijting p kist van 50 K.G. f. 7—4.20 Koolvisch p. stuk f. 10.60. Makreel per kist van 50 K.G. f. 16.50—10. Aangekomen 25 stoomtrawlers: IJM 38, met f. 8004: IJM 2, met f. 3473; ÏJM 108, met f. 2000; IJM 165. met f. 1900; IJM 9, met f. 3700; IJM 37, met f. 5600: IJM 64, met f. 1900: IJM 74, met f. 13CO-, IJM 331, met f. 1300: IJM 503. met f. 1300; IJM 41, met f. 1300; IJM 27, met f. 2113; IJM 77, met f4122IJM 87, met f. 2234 IJM 55. met f. 1973; IJM 150, met f. 3178; IJM 92, met f. 4000; IJM 78, met f. 1800; IJM 232. met f. 2200; IJM 103, met f. 1836; IJM 157, met f. 1880; IJM 34, met f. 1800; IJM 168, met f. 3174: VL 10, met f. 1400; en de loggers KW 160, met 175 kantjes; KW 4. met 411; KW 33, met 420; KW 47, met 397; KW 127. met 411; KW 97. met 420 kantjes pekelharing voor Katwijk. BINNENLAND. Dr. Aletta Jacobs op 75-jarigen leeftijd overleden. (Binnenland, lste Blad.) Vreeselijke moord te Waddinxveen; da dader in arrest. (Gemengd, 2de Blad.) Gevallen van alastrim in een gezin tö Weespeikarspel. (Gemengd, 2de Blad.) Ontploffing in een chemische fabriek ta Breda; twee arbeiders gedood. (Gemengd. 2de Blad.) Mazairac (Nederland) won het wieler« wereldkampioenschap voor amatenrs; Mi* chard (Frankrijk) dat voor beroepsrijders, (Sport, 3de Blad.) Successen der Hollandsche dames* athleten te Brussel. (Sport, 3de Blad.) Overleden is te Leeuwarden ds. D. Zoete. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Na verscherping der crisis ter Haagsche conferentie ontspanning, (lste Blad). Nieuwe Russen-arrestaties in China. (Buitenland lste Blad.) Ernstig autobnsongeval in Arkansas. —4 (Telegramm. lste Blad.) DE LAATSTE WIJZIGING IN HET KABINET. De vervanging van prol. Woltjer. De „Residentiebode" meldt: Prof. Woltjer, die een zeer groot gezia heeft, had de benoeming tot onderwijs minister aangenomen op voorwaarde dat hij een regeling kon treffen, wanneer hij bij een ontijdig aftreden zijn oude hoogleeraars- plaats onmiddellijk zou kunnen bezetten. Die regeling moest getroffen worden met de directeuren en curatoren van de Vrije Universiteit en nu trof het heel ongelukkig, dat bijna al deze dignitarissen in het bui-< tenland vertoefden en jhr. Ruys Vrijdagmor- gen gereed moest zijn met zijn kabinet. Donderdag is prof. Woltjer den geheelen dag in Den Haag geweest, maar kon niet slagen, waarbij jhr. Ruys hem mededeelde, dat hij gedwongen werd vast naar een an deren bewindsman om te zien. Donderdagmiddag kwam de tijding dat de heer Idenburg, president-curator, die in Zwitserland vertoefde, naar Holland zou komen, om met prof. Woltjer Vrijdag een onderhoud te Arnhem te hebben, om te zien of deze zaak geregeld kon worden. Daarvan heeft prof. Woltjer Donderdag avond laat nog aan jhr. Ruys mededeeling gedaan, met de hijvoeging, dat deze uiterlijk Vrijdagmiddag de definitieve beslissing zou vernemen. Deze heeft daarop echter niet kunnen wachten en niettegenstaande Vrijdagmor gen prof. Woltjer naar Arnhem is afgereisd, is de mededeeling, dat mr. Terpstra zal worden benoemd, reeds afgekomen. Het blad vernam ook nog dat de formateur pogingen heeft gedaan om als opvolger van prof. Woltjer mr. Bruch te krijgen, het nieuwe lid van Ged. Staten in N.-Holland en vroeger anti-revolutionair wethouder van Onderwijs te Haarlem. Mr. Bruch wensch te echter om politieke Tedenen geen portefeuille in dit kabinet te aanvaarden. Dr. ALETTA TACOBS. Op 75-jarigen leeftijd overleden. Zaterdagmiddag is ten huize van mej. Rosa Manus te Baarn, in den ouderdom van 75 jaar, dr. Aletta Jacobs overleden. Aletta Jacobs, in 1854 te Sappemeer ge boren. werd in 1871 aan de universiteit te Groningen ingeschreven als de eerste vrou welijke student in de geneeskunde hier te lande. Zij deed in 1878 het artsexamen en promoveerde in 1879 te Groningen. Na eenigen tijd in hospitalen in Londen werk zaam te zijn geweest, vestigde zij zich als practiseerend arts te Amsterdam. Op maatschappelijk gebied deed zij zich kennen als voorvechtster van de rechten der vrouw Jarenlang is zij voorzitster van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht geweest en zij is de oprichtster van de Internationale Vrouwenbeweging voor den Vrede. De verassching van haar stoffelijk over schot heeft Woensdagmiddag op Westerveld plaats.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1