70^ Jaargang VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1929 No. 21289 STADSNIEUWS. BINNENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS. UITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEID DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: I Cis. per regel roor advertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere alvertentiën 35 Cis. per regel. Kleine idvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordcindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oil nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ïr-aarde-bestelling van et stoffelijk overschot ün den heer t. h. ritman. Wheel overeenkomstig het karakter van overledene is hedenmiddag op de be- lafplaats aan de Groenesteeg in allen voud ter aarde besteld het stoffelijk irschot van den heer T. IT. Rit.man. )nder degenen, die gekomen waren om heer Ritman de laatste eer te bewijzen rkten wij verschillende notabelen van de thersche Gemeente en het Luthersche leshms op. )p uitdrukkelijk verzoek van den over- ;ne werd aan de groeve alleen gesproken r de beide Lul'hersche predikanten, van ds. J. Ph. Ma'kkink het eerst het woord rde. leze zeide geen oogenblik tc hebben ge- zeld om gevolg te geven aan de uitnoo- ng der familie om den heer Ritman de ste eer te bewijzen, toen hem in zijn buitenverblijf op de Veluwe de tijding diens verscheiden bereikte. liet is spr. alleen een weemoedige plicht, doch een oefte des harten, een daad van piëteit en kbaarheid voor den groolcn steun en ndschap, welke spr. in zijn werkkring ds van den heer Ritman heeft mogen ervinden. aast zakenman en huisvader heeft spr. i vooral leeren kennen als een man van sdienst en kerk, als een degelijk en mvoelend mensch, waarvan warmte en iof uitging en die bezield was met de de behoudszucht, zooals wij in dezen lijd onrustig zoeken en onevenwichtigheid nigen aantreffen. Naast dank aan God, ir het vele wat Hij in dezen man aan Luthersche Gemeente geschonken heeft, itte ds. Makkink ten slotte woorden van st tot de nabestaanden, wien hij toebad, iets van den geest van den overledene len zou overgaan, opdat hun de kracht worden geschonken zijn arbeid voort te p. iema voerde ds. C. de Meyere het woord, eveneens wees op de groote gave van overledene om ondanks het vele zelf- leefde leed anderen op te wekken en te ;len met nieuwen levensmoed. [ij hebt, aldus spr., den goeden levens- jekozen, anderen ten voorbeeld, moge nagedachtenis dan ook een lichtend |>r zijn op dien weg. idat bloemen in het graf waren gestrooid te een zoon van den overledene voor de ste eer en belangstelling zijn vader be- ïn o jcaal rijkstelefoonnet leiden. j>?aat van nieuwe aansluitingen in de (me] Juli 19*29: p.' 2817W. F. Devilée, Haagweg 15 A. 519: J. Glasbergen Cz Nachtegaal- l 18. lo. 2810. II. E. van der Heide, Prins Hen- liaan *22, Oegstgeest. 2815: K. Hiddink, Haarlemmerstr 83. ■o. 1086: J. J. Macdaniêl, Dorpstraat 68. jstgeest. ■o 2820: W NoordhoekHegt, Naehte- Jaan 12. |o. 2710: N.V. N. L. Courant, Breestr. 123. 2805: Postgebouw, Station H.IJ.S.M. Id. 2819* E. G. Schaapman, Terwee weg Ipegslgeest f 2813: Prof. dr. H. W. Siemens, Oegsl- |terlaan 10. 2807: H. H. Tieleman, Breeslraal '151a. Io 2816: Mevr. Wed. Schmidtborn v. Al- Lijsterstraat 29. 2808: A. Verbeek, Terweeweg 82, Klgeest. stremming v. h. verkeer. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland en Utrecht maakt bekend, dat ten behoevo van de vernieuwing van de Schenk- en de Wibebrug in den rijksweg van het Haag- sche Schouw naar Leiden bij K.M 11090 en K.M. 1-1808 de vaaTt door genoemde bruggen van 1 September af voor den tijd van ongeveer tien maanden, of zooveel lan ger of korter dan de werkzaamheden zullen duren, gestremd zal zijn. De heer II. Kriek alhier, is geslaagd voor het examen hoofdakte. Aan de Openbare Lagere School te Nieuwkoop is benoemd tot onderwijzeres mej. IT. A. W. v. Sermondt, alhier. De Synode der Ned Ilerv. Kerk heelt aan de Kerkelijke gemeente alhier een toe lage van f. 300 verleend ten behoeve van het godsdienstonderwijs. de vacatures van voor zitters der eerste en tweede kamer Nu jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck als Minister-president is toegetreden tot het nieuwe ministerie, ontstaat er een vacature vóór het voorzitterschap van de Tweede Kamer, terwijl in de vacature van voorzitter der Eerste Kamer, ontstaan door het bedanken van J. J G. baron van. Voorst tot Voorst nog niet voorzien is. Naar de „N. Haarl. Ct." van bevoegde zijde verneemt, komt voor het voorzitter schap der Eerste Kamer zeer ernstig in aan merking mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk (C.-H.), terwijl voor het voorzitterschap van dc Tweede Kamer de katholieken als no. 1 op de nominatie zullen voorstellen mr. J. R. H. van Schaik. de rijksbegrooting-1930. De Riiksbegrooting voor het jaar 1930 heelt het departement van Financiën ver laten en is naar den Raad van State ver zonden. winkelsluiting |op 15 augustus e. k. bestuur van de arde9ling Leiden Ben Xederl. R. K. Bond van Handels-, for- en Winkelbedienden „St. Fran- van Assisie", heelt aan de II.H. |?evers in het Winkelbedrijf een op gezonden. waarin zij worden ver- J 9*n op 15 Augustus, den feestdag an "r. ten Hemelopneming, hun winkels njhen en/of het R. K. personeel vrijaf te handelsregister rter van koophandel, letting: L E. Keuls en Co., Hooigracht 30, wijnhandel. gezantschap van z.-afrika Wij hebben dezer dagen een Reuter-lele- gram opgenomen, waarin uit de in den Volksraad van Zuid-Afrika ingediende ge wijzigde begrooting werd gelicht de mede- deeling van de aanstelling van een gevol machtigd minister voor die republiek te Washington. Rome en 's-Gravenhage. Thans blijkt, dat generaal Smuls de aan stelling van deze vertegenwoordigers der republiek entiseerde als een ónnoodige uit gaaf. Hij vroeg, of de regeering zich ver staan had met de drie landen om eveneens diplomaten van denzelfden rang naar Zuid- Afrika te zenden. Generaal Hertzog antwoordde daarop, dat alleen Amerika en Italic erin hadden toege stemd, en dat Nederland geantwoord had, dit niet van plan tc zijn. dreigende arbeidsconflicten. Gistermiddag had de Rijksbemiddelaar, de heer van IJsselsleijn, een bespreking met de besturen der arbeiders-organisaties, met den directeur der Twentsche Boniweverij en den secretaris der Fabrikanten-vereeniging mr. v. Eek. inzake het conflict in de Twentsche Bont weverij. Deze besprekingen hadden echter geen re sultaat, zoodat de Rijksbemiddelaar ten slotte voorstelde om, hetgeen gebeurd was, ongedaan te maken en hel ultimatum II da gen op te schorten, terwijl hij de directie verzocht, gedurende dezen lijd de loonsver laging van 30 pet. niet toe te passen Hedenavond vergaderen de arbeiders. Naar gemeld wordt hebben de personec- len der twee steenfabrieken te Westervoort van de N V Kleefsche Waard v.h. Fa. H. Kooij te Arnhem besloten den hoofdbesturen opdracht te geven tot het stellen van een ul timatum. Het verlangen der arbeiders is het aangaan door de directie, van een C. A. O. met de drie samenwerkende arbeidersorganisaties, gelijk aan de Arbeidsovereenkomst in de Waalsteen-industrie. Het ultimatum werd Woensdag telegra fisch gesteld, zoodat reeds Donderdag Ier volgende week een staking op beide fabrie ken mogelijk is. verspreide berichten. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft de aanbesteding aangekondigd van het afbreken van het baanwachters huisje bij den beruchten overweg te Ril- land-Balh. welk huisje een der oorzaken is van gebrek aan voldoende uitzicht op de spoorbaan. predikbeurten. VOOR ZONDAG 11 AUGUSTUS. B0DEGRA7EN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Pott. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. T. Ferwerda van Amsterdam Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. ITouting van Den Haag. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Ph. Steenbeek van Zaandam. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Kars van Onder den Dam. Evangelisatie Dwars- Nieuwstraat* V.m. halftien en nam. 6 uur, ds. van Lokhorst van Hilversum. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Siddre van Zevenbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Streefkerk van Wormer. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Jansen van Leiden. DE KAAG. Ncd. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. G. Hennemann van Oegstgeest. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. J. Roodenburg van Katwijk aan Zee. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned .ITerv. Kerk; Voorm. halftien, ds. W. van Limburg van Amsterdam; nam. 6 uur de heer de Witt van Noordwijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Fonkens van Epe. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Schoneveld, cand. te Warmond; nam. half zeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorin. 10 en nam. 7 uur (II.A. en Dankz.), ds< Hampers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Mondt. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Irene): Voorm. 10 uur, ds. II. C. Touw van Kage. RIJNSBURG. Ned. Hen*. Kerk: Voorm. halftien-en nam. 5 uur, ds. Allena. SASSENHEIH. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Ja mes van Rotterdam-, nam. 5 uur, ds. Bon ders van Sneek. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Boeijenga van Haarlem. valkenburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur (H.D.) en nam. halfzeven, ds. Hermanides. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.) en nam. halfzeven, ds. H. A. de Geus van Huizen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. van der Berg van Vreeswijk. Chr. Afg. Gef.: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Grisnigt. ZOETERWOUDE. Ned. ITerv. Kerk: Voorm. halfelf, ds, A. J. Eijkman. o NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Harmtlen, N. Warmolts te Wezep. Aangenomen: Naar Perius, J. C. Neele- man tc Krabbendijke. algemeene synode der ned. herv. kerk XX (Slot.) In de zitting van gisteren is ten slotte nog gehandeld over den staat van de Ne derlandsche Hervormde kerk en over het verslag betreftende de Waldenzen, inge diend door het Waalsch comité, tot onder steuning van den arbeid der Waldenzische gemeenten. In deze laatste zitting wordt kennis ge nomen van de vele en belangrijke verrich tingen der commissie voor diaconale armen zorg. Deze commissie heeft in de provin ciale ressorten samenkomsten belegd met afgevaardigden der classikale besturen. Zij constateert dat ook bij de besturen der kerk het groote belang van eene goede admini stratie in toenemende mate wordt gevoeld. Op enkele wonde plekken in de diaconale armenzorg kon worden gewezen. Zij stelde ook een „Diaconale Gids" samen en zij waarschuwde de kerkeraden om voorzich tig te zijn met het verlesnen van steun voor doeleinden, welke niet den officieelen steun der kerk mogen ontvangen. Voor de diaconale zorg in de Veenstreken bracht zij pl.m. f. 5000 bijeen en zij stelde een onder zoek in bij de diaconieën in het randgebied der' Zuiderzee. Aan de genoemde commissie wordt dank betuigd voor al haren arbeid Na behandeling van eenige andere aan gelegenheden die nog op de agenda 9taan, en na te hebben besloten dat het beheer over eenige fondsen weder aan de syno dale commissie wordt opgedragen, herinnert do president in zijn slotwoorden aan liet woord van den wijsgeer Seneca: „plus homines oculis quam auribus audiunt". Van de synode geldt dit in bijzondcrcn zin, want zij heeft in deze zittingen heel wat stemmen uit de kerk onder de oogen gehad en daarover hare stem moeten doen hoe ren. Dezelfde stroomingen welke in de kerk gevonden worden, en die van haar leven getuigen, vindt men in de synode te rug. Dit verhinderde niet, dat er zeer veel gezegende en nuttige arbeid kon worden verricht, waaraan door ieder lid is bijge dragen. Daarna wordt de 114de vergadering van de Algemeene Synode der Nederlandscho Hervormde kerk met dankzegging gesloten. onderwijs aan schipperskinderen. Het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart heeft besloten voorloopig geen actie meer te voeren voor het lager onderwijs aan schip perskinderen in verband met het feit, dat er een ministcrieele commissie is benoemd voor het ontwerpen van een regeling van het lager onderwijs aan schipperskinderen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een impasse te Den Haag op financieel gebied. Iedere conferentie had tot dusver bij haar ,,ups and downs", haar momenten, dat een mislukking bijkans onvermijdelijk scheen. Zoover is het thans gelukkig nog niet gekomen, maar al zeer spoedig is niet temin een gevaarlijk oogenblik aangebro ken, dat tot een crisis zou kunnen leiden. Het is de taai-vasthoudende Engelsche mi nister van financiën Snowden, die daar voor heeft gezorgd. In de financieele com missie, die gisteren voor het eerst verga derde, heeft hij zijn standpunt, ingenomen ter eerste conferentie-zitting, nog eens her haald niet alleen maar nog nader geac centueerd. Hij verklaarde dat het Engel sche parlement het Young-plan in den hui- digen vorm nooit zou aanvaarden, al deed de regecring het, en hij stelde daarom voor een subcommissie in te stellen om een an dere verdeeling, in overeenstemming met de percentages van Spa voor te bereiden. Dat beteekende derhalve niet meer of min der dan formeele wijziging van bot Young- plan Oogcnblikkelijk werd van Fransche zijde een on aanvaardbaar" gesproken. Het Young-plan is voor de Franschen een en ondeelbaar en herzieningen kunnen niet onder de oogen worden gezienhoogstens kan er iets aan het plan gepolijst worden, maar daarmee is alles dan ook gezegd. De overige leden der commissie namen het standpunt in, ook reeds bekend. Pirelli en Jaspar vielen den Franschen woordvoerder Chéron volledig bij, terwijl de woordvoerders der kleintjes slechts een zwak geluid deden hooremSnowden stond vrijwel geïsoleerd. Door zijn voorstel was men echter leclijk vastgeloopen. Een uitweg uit de impasse, die ingetreden was, werd niet direct ge zien, was er trouwers ook niet, en toen is maar besloten om de zitting te verda gen tot morgenvroeg 11 uur. Den heeler dag heeft men nu vandaag tijd, om te trachten de impasse uit den weg te ruimiy. Is het wonder, dat gisteravond reeds een norveuse stemming onder de persmenschen eD congressisten -merkbaar werd 1 Vooral geldt dit voor de Duitsehers, die in dc financieele commissie tot dusver een vol komen lijdelijke houding aannemen en ooi: niet anders doen kunnen. Waar het om gaat, daar staan zij buiten. Algemeen wil men toch genoegen nemen met dc fers door het Young-plan vastgesteld, en wat komt het er nu voor Duitschland op aan, hoe de door hem opgebrachte sommen door de ontvangers worden verdeeld Dat moeten zii onder elkaar maar uitvechten. Alleen is er voor Duitschland deze gevaar lijke zijde aan het gevecht, dat, als c.it niet eindigt met een compromis, het Duitschland in de eerste plaats is, die het binnenland. Niet prof. Woltjer maar mr. Terpstra wordt minister van Onderwijs. (1ste Blad). Het voorzitterschap der Eerste en Tweede Kamer; wie er vermoedelijk in aanmerking komen. (Binnenland, 1ste Blad). De melkprijs in Znid-Holland (Land- en Tuinbouw, 2de Blad). Te Scheveningen zijn drie personen bfj het baden in zee verdronken. (Gemengd, 2de Blad). buitenland. Moeilijkheden in de financieele commissie der Haagsche conferentie. (Buitenland, lsto Blad). Verdere mededeelingen rondom de Haag sche conferentie. (2de en 1ste Blad). De onderhandelingen tnsschen China en Rusland geheel afgebroken. (Buitenland, lste Blad). gelag heeft te betalen! Bij niet doorgaan van 'b Young-plan blijft immers 't Dawes- plaü automatisch in werking met hoogere betalingen etc. En dat is zelfs niet eens het eenige ge vaar voor de Duitschers, Er is nog eevt ander, dat minstens even groot is, zoo niet erger. Wanneer op financieel gebied geen vergelijk kan worden getroffen, hoe moet het dan op politiek gebied Dani staat als vanzelf op dat gebied ook alles stil. Dan is er geen sprake van ontruiming van het Rijnland om van het Saargebied niet eens te praten. Zoo ziet men, dat voor Duitschland, &l gaat dc strijd langs hem heen, de uitslag van zeer veel gewicht is; feitelijk iets van: re op of er onder! De bedruktheid in Duit- sche kringen, die zich tot het uiterste in spannen, om de conferentie te doen slagen, is tengevolge van een en ander alleszins verklaarbaar. Ter politieke conferentie ging het giste ren bovendien heel aardig. Zelfs zoo, dat er reeds besloten werd tot een commissie tot onderzoek der maatregelen tot eei\ eventueele ontruiming, hetgeen er althans op wijset, dat aan ontruiming wordt ge dacht Bij een mislukken van het plan-Young zou alles in duigen liggen Men mag derhalve voor heden de uiter ste pogingen verwachten om in onderlin ge besprekingen te streven naar eon voor allen te accepteeren uitweg uit de finan cieele impasse, die misschien als ruil-oh- ject- kan dienst doen. Wellicht is Engeland to bewegen tegen ruime concessies op po litiek terrein, financieel toch nog toe ta geven. Anders ziet het er inderdaad gevaarlijk uit, want Briand zal moeilijk kunnen torug- lceeren met geen enkel voordeel. Concessies doen financieel en politiek, dat is te veel vaji den Franschen premier gevraagd. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Gistermiddag 4 uur zijn zoowel de finan cieele als politieke commissie der Haag sche conferentie bijeengekomen. Het offi- ciecle bulletin der Financieele commissie luidt: Na de procedure-aangelegenheden afge handeld te hebben, ving de commissie do algemeene beraadslagingen over het plan- Young aan. ten vervolge op de discussies, die in de voltallige vergadering der Con ferentie hadden plaats gevonden. Ulrich (Portugal) stelde voor, dat do financieele commiisie zoo overgaan tot net bestudeereri van de algemeene punten van belang voor de verschillende landen, aan gezien het bovenal noodzakelijk was over eenstemming tc bereiken. Deze punten betroffende bank, de ver deeling van de annuïteiten in voorwaar delijke en onvoorwaardelijke annuïteiten,- en de kwesties van. de wijziging van do

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1