HULDIGING VAN DEN HEER W. FONTEIN 70s,e Jaarpane MAANDAG 5 AUGUSTUS 1929 No. 21285 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel roor advertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere adverlentiên 35 Cis. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordetndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 f Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. TUBILEA. De heer W. A. de Jong. Heden herdenkt de heer W. A. de Jong en dag, dat hij vijftig jaren geleden in ienst trad bij de firma D. Sala en Zonen Xadat de jubilaris was binnengeleid, trd hij door den heer en mevrouw Sala d vriendelijke bewoordingen toegesproken, n werd hem een enveloppe met inhoud verhandigd. Ook het personeel bood den ahilaris een passend geschenk aan. Na den patroon en den kameraden dank hebben gebracht mocht de jubilaris den ag verder in huiselijken kring door- rengen. Heden herdenkt de heer Jac. Arnoldus den dag, dat hij voor 25 jaar a!s blik- lager bij Tieleman en Dros' conservenfa- rieken in dienst trad. Hedenmorgen werd de jubilaris op een er kantoren door de Directie ontvangen n hem onder hartelijke woorden van ge- ttkwensch, de gebruikelijke enveloppe met iihoud aangeboden. Daarna begaf Arnoldus zich naar de likslagerij, waar hij door zijn collega'3 erd ontvangen, en waar de heer H. God- ijn. namens het personeel, een bronzen [aslamp aanbood. Na allen voor de hartelijke ontvangst fcdankt te hebben, brAcht de jubilaris het frdere gedeelte van den dag in huiseuj- en kring door. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap van de Gemeente-Commissie der Ned. Herv. Kerk BEZOEK AAN LEIDEN. In de tweede helft van deze maand ft' een vijfentwintigtal Engelschc calvinis- en een bezoek aan Leiden brengen. Deze •eeren. allen leden van de ..Sovereign Gra- e Union", komen naar ons land ter bestu dering van het Geref. Kerkelijk leven hier e lande en het huiselijk leven der Calvi- listen. Zaterdagmiddag is in de vergaderkamer der Gemeente-commissie der Pieterskerk de heer W. Fontein, voorzitter dier commissie gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig onafgebroken lidmaatschap van'dal col- lege. Nadat de jubilaris mei de familie was binnengeleid en plaats had genomen, werd in de eerste plaats het woord gevoerd door den heer P. J. Mulder, tweede voorzitter van de Commissie, wiens rede wij hieronder, ©enigszins verkort opnemen. Rede van den heer Mulder. Als we de notulen naslaan, aldus ving spr. aan, van de vergadering van de Ge- meente-commisie van .Tuli 1904 lezen we daar hoe de secretaris meedeelt, dat nota belen berichten in de vacature P. J. Couvae te hebben gekozen den heer W. Fontein. In de vergadering dien a an volgende, van 3 Augustus dus, wordt de heer Fontein geïn stalleerd door den toen maligen voorzitter, den heer P. J. van Hoeken. De voorzitter sprak daarbij den wensch uit. dat ge uw bekende bekwaamheden zoudt aanwenden in het belang van de gemeente. En thans hebt ge gedurende een kwart eeuw onafge broken zitting gehad in deze commissie, wier taak het is de uitwendige belangen van onze kerk te behartigen Dat we voor deze buitengewone gelegen heid buitengewoon bijeen zijn .al? gemeente commissie zal niemand verwonderen. Hc-t is werkelijk een zeldzaam voorkomend feit, dat in een college als het onze, een lid 25 jaar zitting heeft. Uw medeleden verhéugen zich er dan ook hartelijk over dat gij dit lid maatschap gedurende zoovele jaren hebt mogen vervullen. Daarom wensch en zij de zen dag tot een feestdag te maken. Op een vergadering waar gij nu eens niet tegen woordig waart. zijn de plannen voor dezen dag besproken. Direct waren allen het er over eens, dat hun medelid diende gehul digd te worden. En alles wat daar met zoo veel sympathie voor uw persoon besproken is, geachte jubilaris, willen wij nu op dezen gedenkwaardigen middag, ten uitvoer bren gen. Aan gene zijde van deze Pieterskerk, is in de muur aangebracht een steen, waarop te lezen staat het leven en het werk van John Robinson. Welnu, wij willen dezen middag aan deze zijde van dit kerkgebouw in gedachten een steen aanbrengen, waarop te lezen slaat, alles wat gij, geachte heer Fontein, hier gedaan hebt voor de gemeente van Leiden. Dat is niet gering en gij deed het steeds met voorbij zien van uzelven. Doch voor wij in dien steen uw werk wil len betitelen, laten wij u allereerst mot het feest zelf geluk mogen wenschen. Ontvang dan. geachte jubilaris, de hartelijke felici taties met uw 25-jarig jubileum van al uw medeleden. God geve u een goede gezond heid. om uw werk in onzen kring met de zelfde lust en opgewektheid te mogen voorl- zetten. Wij hopen hartelijk, dat wij u nog lang in ons midden megen hebben. Er heerschl momenteel zoo'n goede geest in onze vergaderingen. Een geest van aan- genarnen omgang, die n ot het minst bevor derd wordt, door de prettige wijze van lei ding. na het heengaan van prof. van Nes en mr. Schokking met zooveel ver'rouwen in uw handen ge'egd. Spr. wees verder op dc belangrijke wijzi ging. die de commissi? ook inwendig heeft ondergaan. Er is een geest van toenadering gekomen tusschcn de kerk en dc verschil lende colleges Ik acht die toenadering waarvan slechts samenwerking en waar deering het gevolg kan zijn een gélukkig verschijnsel, dat de gemeente in haar geheel sleehls ten goede kan komen De inzichten der menschen zijn in de loop der ja-en eveneens gewijzigd Meende men vroeger dat een bouwkundige thuis behoorde in de commissie van financien, tegenwoordig ziet men deze zaken anders, en meer nuchter zou ik zeggen. Tegenwoordig kiest men iemand, die verstand treeft van financiën in de commissie van financiën en een ar chitect kiest men thans bij voorkeur in de commissie van fabricage. O tempora, o mores. En nu ik genoemd heb de commissie van Fabricage komen wij er als van zelf toe om na te gaan wat gij, krachtens nw lidmaat schap van die commissie, in die commissie gepresteerd heb'. Daar liggen uw verdien sten ten opzichte van do gemeende, daar j hebt gij uw zelf kuntfea uitleven, daar hebt gij uw beste kracht gegeven. Als. man van bouwkunde hebt gij daar uw technische kennis vrijwillig en belangeloos gesteld in dienst van de gemeente. De gemeente is u daarvoor grooten dank verschuldigd en moge uw verdienste door de gemeente niet altijd naar waarde zijn beoordeeld, wij, als ge meente-commissie. die u op dit terrein van nabij hebben gadegeslagen, wij kunnen deze des te beter waandeeren. Wij willen eenige belangrijke werken en gebeurtenissen, waaraan gij zoo'n belang rijk aandeel hebt gehad uit uw zitting periode memoreeren. ïn het angst aanjagen de jaar 1914, moest onze Hooglandsche Kerk voor de inkwartiering onzer militairea worden ingericht. In hetzelfde jaar werden PieteTS-, Mare- en Oosterkerk van gaslicht voorzien. Ook werd het orgel in de Ooster kerk besteigerd en schoongemaakt. In 1916 werden de gesloten begraafplaatsen Mare- poort en Heerenpoort aan de gemeente Leiden verkocht. Een paar jaar later werd de topgevel met twee hoektorens van het Zuidtransept van de Hooglandsche Kerk gerestaureerd en kwam een electrische ver lichting in de Oosterkerk tot stand. De kaarsverlichting op Oudejaarsavond 1920 in de Hooglandsche kerk. om redên de gas leiding was afgekeurd zult ge u nog goed herinneren. Kort daarop had de restauratie plaats van dc topgevel met twee hoektorens van het Noord-transept Hooglandsche kerk. In 1922 r&ndd?e had in de vergaderkamer der Gemeente-Commissie van de Ned. Her v. Kerk in de Pieterskerk jde huldiging "atsvan den heer W. Fontein bij diens 2ö-jarig jubileum als lid dier commissie. Een foto van het gezelschap v6ór de offici- eele receptie een aanvang nam. werd he: raam in het Zuid-transept Ifoog- landsclie kerk gerestaureerd en in hetzelfde jaar de Hooglandsche keTk geëlectrificeerd. Dat zijn zoo eenige grepen uit het verleden, die aan te vullen zijn met nog veel meer werken van grooten of kleinen omvang. Ik noem deze alle slechts om aan te tooneji waaraan gij. jubilaris, als lid van Fabri cage, Uw aandacht had tei schenken. De voornaamste werken uit de latere jaren, die ons allen nog versch in het geheugen lig gen, ik. zal ze niet alle opsommen. Alleen wil ik met één een uilzondering maken. En we) met het koor van de Pieterskerk. Dit groote werk wil ik afzonderlijk noemen om dat het naar mijn gevoelen wel een van de schoonste werken is die de restauratie ons heelt weergegeven. Dat gerestaureerde koor rn 'n schitterend werk Wie geniet niet van het schoons dat daar lot stand gebracht is. Wal ik hier aan werken zoo achtereen volgens heb opgesomd, dat beitelen wij op dien steen, die' wij hedenmiddag in gedachte ter uwer cere hebben opgericht Spr. bood daarna den jubilaris aan een aantal fraaie foto's, verzameld in étui, vitn de werken door de G. C. in de 25-jarige zit tingsperiode van den heer Fontein tot stand gebracht, alsmede een gouden Eversharp- potlood, waarna hij zijn rede aldus ver volgde: Een groote dienst bewijst gij de gemeente door de huidige restauratie van het inte rieur van de Marekerk. Dit plan heeft veel van uw kostbaren lijd gevraagd en zal nog veel van dien tijd vragen omdat gij als alleen deskundige in onze commissie er de ontwerper en de Bouwmeester van zijt. Ik wil het hier eens dui4elijk uilspre* ken, dat de gemeente veel dank verschul digd is voor dit groote werk, dat gij zoo ge- hoe! belangeloos, zonder eenige revenuen met de volle liefde van uw hart ten uitvoer gaat brengen. Gods zegen verge'zelle u bij f dit werk. En nu, geachte jubilaris, een tijdperk van 25 jaar wordt heden afgesloten en een nieuw ligt voor u. God gorde u aan met nieuwe moed en kracht om nog vele jaren werkzaam te' mogen blijven tol heil van de gemeente. Hoeveel jaren u nog beschoren zulien zijn, wij weten hel niet. maar dit weten wij wel, dat die God, die u in dc afgeloopen jaren, zoo trouw ter zijde heeft geslaan. geholpen heeft en gezegend, ook in uw gezin, nog dezelfde is, die u, al gaan de jaren wat klimmen, met dezelfde liefde en trouw wil blijven omringen. Hij zegene u, uw vrouw en al de uwen, hier tegenwoor dig en die verre zijn en stelle u nog lot een rijken zegen voor velen en voor de Leidsche gemeente. Nadat de heer Fontein, die zeer onder den indruk was, in korte bewoordingen be dankt bad voor deze huldiging, werden allereerst de kerkelijke colleges in de ge legenheid gesteld den jubilaris geluk te wenschen De receptie. Namens het moderamen uit het college van notabelen, voerde de heer J. B. Meijnen het woord, die zeide niet in staat te zijn de vele verdiensten van den heer T. jegens de Leidsche Hervormde Gemeente op te sommen. Spr. heeft den grootsten eerbied voor de wijze, waarop de heer F. zijn lidmaat schap van de gemeente-commissie zoomede dat van de Commissie voor Fabricage heeft opgevat. Dat de verschillende kerkgebouwen en begraafplaatsen zich in zulk een goeden toestand bevinden,aldus spr., is voor een zeer groot deel aan u te danken. Tenslotte memoreerde spr. de bijzonder, prettige samenwerking tusschen de ge- meentecommissie en het college van nota belen, waarvoor hij den lieer F. hartelijk dank bracht. Als blijvende herinnering aan dezen dag bood spr. een omlijste foto aan van bet ge restaureerde koor der Pieterskerk, waartoe de heer F. ook zooveel heeft bijgedragen, benevens een foto van het college van no tabelen. Ook namens de hoofdcommissie van eere- dienst en predikantstractementen bood spr. zijn gelukwenschen aan. Ds. Punselie als vertegenwoordiger van den kerkeraad zeide, dat zelfs in een kerk genootschap niet alleen de geestelijke be langen behooren te worden behartigd, doch ook wel degelijk de stoffelijke Had ook Israël niet priesters noodig, die met toe wijding tot den dienst des Heeren de draag- boomen van de ark op hun schouders tors ten? Spr. besloot met den wensch. dat het den heer Fontein gegeven zou mogen zijn, z'n belangloojen arbeid in dienst der ker kelijke gemeente nog vele jaren te blijven verrichten op dezelfde voortreffelijke wijze als in de afgeloopen kwarteeuw. Namens hc-t voltallig aanwezige ministe rie van predikanten sprak ds. C. Hartwigsen voorden van oprechte dankbaarheid voor het vele, wat de heer Fontein in den loop der jaren heeft tot stand gebracht en uitte daarbij den wensch, dat de jubileerende voorzitter nog tal van jaren zou mogen ge nieten van de groote waardeering, welke men algemeen voor zijn arbeid koestert. Achtereenvolgens kwamen daarna nog hun opwachting maken het college van BINNENLAND. Huldiging van den heer W. Fontein bij zijn 25-jarig lidmaatschap der Gemeente- oommissie voor de Ned. Hervormde Kerk te Leiden (Stadsnieuws, lsle Blad). Het bestunx van de Znidelijke Filmken- ringsvereeniging weigert het bemiddelings voorstel-van Staveren (Binnenland, 3de Blad). Het grootste schip in ons land gebouwd. (Binnenland, 3de Blad). Wetsontwerp in voorbereiding betreffende Alastrim (Binnenland, 3de Blad). Nog een slachtoffer van de ramp te Veen- dam. (Gemengd, 2de Blad). Hef Nederlandsche stoomschip „Adonis" is vergaan. (Gemengd, 2de Blad). De nationale tenniskampioenschappen te Hilversum (Sport, 2de Blad). BUITENLAND. De Haagsche conferentie in wording, (3de en 1ste Blad). Engeland en Egypte tot overeenstemming gekomen. ('Buitenland, 1ste Blad). De „Graf Zeppelin." is te Lakehnrst gear riveerd. (3de Blad en Tel. Ie Blad). Ernstig ongeval te Ostende. Vele dooden. (Buitenl. Gem., 2de Blad en Tel., 1ste Blad). ouderlingen en diakenen, namen9 hetwelk de heer J. van der Steen de gelukwenschen overbracht en, de kerkelijke en diaconale collectanten, als welks woordvoerders op-* traden de heeren Oppelaar Sr. en Meyer. Namens het technisch en administratief personeel en de hoofdkosters bracht de ont vanger, de heer Bos, de hartelijke geluk wenschen over. waarbij hij naast hulde, voor al hetgeen de heer Fontein in de afgeloopen kwarteeuw heeft tot stand gebracht, ook woorden van dank sprak voor de humane bejegening, welke het geheele personeel steeds van den jubilaris heeft mogen onder vinden. Onder aanbieding van een fruitmand aan den heer Fonetein en een bouquet bloemen aan zijn echtgenoote, besloot spr. met den wensch. dat de heer F. nog tal van jaren de kracht, lust en opgewektheid zou mogen ontvangen om zij'n arbeid in dienst van de Ned. Herv. Gemeente voort te zetten, het gansche personeel een voorbeeld gevend van ijver en nauwgezette plichtsbetrachting. De rij der officieele personen werd geslo ten door den heer F. van der Mark, die onder dankzegging voor de prettige samen werking namens het Marekerk-comité en het corps vrijwilligers twee fraaie bloemen manden overhandigde. Hierna hebben nog zeer vele leden der Ned. Herv. Gemeente, vrienden en kennis sen gebruik gemaakt van de geboden ge legenheid om den sympathieken jubileeren den voorzitter geluk te wenschen. LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. De zomer-nitvoering. In de uitstekend bezette zaal van „Con cordia" aan de Sleenstraat heeft Zaterdag avond de bekende tooneelvereeniging „Leid sche Dilettanienclub" haar gebruikelijke zoineruitvoering gegeven. Medewerking hiertoe verleende het even zeer gunstig bekend staande Leidsche mannenkoor „Kunst en Vriendschap', di recteur de heer II. van Resteren, dat onge twijfeld in niet onbelangrijke mate heeft bijgedragen tot het welslagen van den avond. Na een kort welkomstwoord van den waarnemend voorzitter, den heer F. SimoDS Jr.. opende bovengenoemd koor den avond met „Ecce quomodo moritur" van Handel, dat een zeer prijzenswaardige uitvoering genoot en stellig een der glansnuramers van het vocale deel van dezen avond vormde Nadat nog twee andere liederen waren geringen, werd door de L. D. C. opgevoerd het tooneelspel in drie bedrijven „Een die Diet geleld werd" van Johan van Eekeien cm Jan Grosfeld. Het was piet de eerste maal, dat de

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1