BUITENLAND. AGENDA. KUNST- EN LETTEREN. FAILLISSEMENTEN. RECLAME. hebt go aan Lakerol een dorstwerend middel waar bij go zoo frisch als 'n hoentje blijft, 't Is lekker en goed voor de keel! OOK TEGfLN DOR5T1 50 ct. p.doos bij Apoth. en Drog. 9G08 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Haagsche conferentie Communisten- arrestaties. 'Het kabinet-Briand heeft ibij zijn verschij nen voor het parlement -een meer dan vol doende meerderheid gekregen om met vol ledig gezag ter conferentie te Den Haag te kunnen verschijnen. Inderdaad is het „een Den-Haag-minislerie" I Officieel is de datum voor de conferentie rog altijd niet vastgesteld, doch de waar schijnlijkheid, dat dit toch fi Aug. a.s. zal zijn, is groeiende. Enkele delegaties houden reeds met dezen datum rekening. De Zuid-Slavische delegatie naar de con ferentie in Den Haag zal morgen uit Bel grado vertrekken. Zij bestaat uit dr. Ma- rinkowitsj, minister van buiicnlandsche za ken, en dr Kumanudi, minister zonder por tefeuille. den gezant te Parijs, den gezant te Londen en den vertegenwoordiger van Zuid-SIavië in de Commissie van Herstel. De Engelsche delegatie zal bestaan uit de ministers Henderson, Snowden en Graham, president van den Board of Trade. Zij gaan Zondagavond. Mc Donald gaat met vacanlie naar Schotland. De Duitschers zenden de ministers Slrese- mann, Hilferding, Wirth en Curtius; de Belgen Jaspar, Hymans en minister van Staat Francqui. Volgens de laatste berichten is het nu waarschijnlijk, dat de conferentie haar a'l- gemeene vergaderingen zal kunnen houden in het gebouw van de Eerste Kamer, waar dan ook ruimte voor de pers kan worden gemaakt, terwijl het secretariaat-generaal dan in de Tweede Kamer zal worden gchuis- vest. Allerwege zijn maatregelen getroffen tegen de demonstratie? der communisten op he den. Te Kowno, Boekarest en Athene heb ben wederom arrestaties plaats gehad van communistische leiders. Naar hij betoogde eischt de grondwet, het kabinet, dat onder Poincaré twee derlagen leed, zich terug trekt. Door zelfde kabinet aan de Kamer voor te st len, heeft Briand de grondwet op zij schoven. Hot is zeer treurig, aldus sard, dat de premier van Frankrijk weer door dezelfde groep mannen wore- gekozen, welke groep men als een kleis. regeeringsaristocratie kan beschouwen, [i, nationalistische pers heeft met groot» nadruk het aanblijven van Tardieu minister van binnenlandsche zaken ver. langd en Briand heeft zich helaas nav dezen weneoh gevoegd. Na Frossavd kwam de communistiscl* afgevaardigde Cadhin aan het woord, zich voor alles tegen het Europeesche i& perialisme wenddo! Ook hij viol Tardiet bijzonder heftig aan. De regeoringsverklaring werd goe%. keurd met. 325—136 stemmen (socialist en communisten1). De radicaal-socialistq onthielden zich. Nadat de Kamer eenstemmig besloUi had de voorgestelde belastingverlaginj door te voeren, deed Briand onder vee bijval mededeeliug van hot regeeringst* sluit, waarbij de Kamer tot October oj reces gesteld wordt. Vervolgens beg* Briand zich naar den Senaat om J— eveneens een verklaring af te leggen. Ook de Senaat ging met de regeeringj verklaring aceoord en vereenigde zich eea stemming met de belastingverlaging waarna hij eveneens op reoe® ging. ENGELAND. Hel conflict in de texbelindoetrie Jowil gekozen. Ministerpresident Mac Donald heeft, na door het ministerie van handel wordt tend gemaakt een commissie benoemd to onderzoek van den toestand in de kat' industrie. Graham de minister van handi zal voorzitter zijn dezer commissie. Veris is de commissie samengesteld uit de gende leden: de eerste lord van de Adici raliteit. Alexander, wiens ervaringen t positie in de vakbeweging zeer bclanpi] zijn in het conflict, benevens 4 atria leidende persoonlijkheden. In het uitsluitingsgebied is de toerist nog weer verscherpt, daar eenige der het oogenblik nog werkende bedrijven sloten hebben deze aan het einde der we: eveneens te sluiten en zich aan te sluiti bij de houding der beide werkgeversorgai saties. Een conferentie van vertegen*' digers der spinnenjverceniging in Mr Chester heeft besloten de aangelegen! ter hernieuwd onderzoek naar de district terug te verwijzen, en de verdere ond: handelingen aan hen over te laten. V« Maandag a.s. is een volgende zitting dr spinnerijvereeniging vastgesteld. Donderdag. Ned. Leger des Heils: Wijdingssamen komst te 8'/» uur nam. o De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Juli tot en met Zondag 4 Aug. waargenomen door de apotheken van de heeren: G. F. Reijst, Steenslraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. Het <}ochtertje van den heer J. van Eeden, loco-burgemeester, bood namens de burgerij prachtige theerozen aan en de muziekver. „Crescendo" speelde een „Lang zal hij •leven". Helaas werd het weer somberder dan ooit en groote wolkbreuken stroomden over de massa heen. Ook was de ruimte zeer be- perkt, allemaal lacloron, die wel zeeT dc- primeerend op de stemming inwerkten. Niet temin bleef mgn den goeden moed er in houdenl De leden van het feestcomité wer den aan den burgemeester en diens echtge- noote voorgesteld, waarna een lange file auto's voorbijreed, waarin de besturen der diverse Nóordwijkschc Vcreenigingen geze- fen waren, die lillen den Burgemeester een eerbiedigen groet brachten. Onder stroomende regenvlagen werd naar het versierde Raadhuis gereden; overal waar de stoet langs kwam, juidhlen de op getogen inwoners. Voor het Raadhuis had de drukte haar hoogtepunt bereikt en wuifde een ontzag lijke druipnatte menschenmassa het echt paar toe. Men bewonderde de prachtige stoet met de vele ruiters en hun wapperende vlag gen, en het met vier paarden bespannen rijtuig, waarin het sympathieke nieuwe „burger-echtpaar" had plaats genomen. De regen nam nog steeds in kracht toe. Op het plein vóór hel Raadhuis boden een dochtertje van hel raadslid C. W. G. Al kemade en het dochtertje van den gemeente secretaris den heer A. G. Deelen bloemen aan, waarna de burgemeester vanuit de gang het welkomstlied aanhoorde, gezongen door de vereenigde koren van Xoordwijk, samengesteld door den Noordwijkschen dichter J. Kloos. De machtige lonen van het uitstekend zingende koor vloeiden sa men met de ruischende klanken van do niel-eindigende regenstroomen. Het Raadhuis, waarin de installatie zou plaatsvinden was schitterend versierd met palmen langs gangen en trappenhuis. Prachtige rozen sierden de Raadstafel en de luchters waren met roze lathyrus om- kransd. Toen allen gezeten waren (de raadszaal en de publieke tribune waren geheel ge luld) nam de loco-burgemeester, de lieer .1 C van Eeden het woord. Hij las het ko ninklijk Besluit voor, waarbij Drs. van de Mortel tot burgemeester van Noordwijk be noemd was verklaard en sprak vervolgens de hieronder afgedrukte rede uit: Edelachtbare Burgemeester. Het heeft H.M. de Koningin behaagd, U als Burgemeester van deze Gemeente te be noemen. Wij wenschen U van harte met deze benoeming geluk en hopen, dat U als Burge meester onzer Gemeente hier een aangename werkkring moge vinden. Alvorens U, namens het Dageljjksoh Be stuur met de teekenen Uwer Ambtelijke waardigheid te omkleeden en namen.' onzen Kaad U de Voorzittershamer te overhandigen, maken wjj van deze gelegenheid gebruik, onr Op dc eerste plaats U iets te zeggen Op de tweede plaats U iets te vragen; doch, op d6 derde plaats U iets te beloven. Wij hebben U iets te zeggen. Met het aanvaarden van Uw ambt, is U Burgemeester geworden van eene gemeente, die, Gode zij dank, in een bloeiende welstand verkeert. Als Badplaats heeft de Gemeente Noordwijk een naam verworven, welke ver buiten de grenzen van ons Vaderland weerklank vindt en die onder de badplaatsen van onze Vader- landsche kust zich een 6ereplaats heeft we ten te veroveren, vooral, omdat het cachet, wat ze draagt, getuigt van orde en rust, Ook het Bloembollen- en Landbouwbedrijf, twee machtige factoren van haar bestaan, veikeeren in een staat van welvaart en ook zjj zijn het geweest, die bekendheid hebben gegeven aan den naam onzer gemeente, tot vei buiten de grenzen van Europa. Voortbouwend op deze beide groote levens belangen, zal de stoffelijke toekomst van onze Gemeente moeten worden gevestigd. Wal het Bestuur dezer Gemeente betreft, grj zult dit vinden, geschoeid op een gezonde financieels basis, wat in onzen tijd een groot vccrrecht genoemd mag worden. Groeten dank hiervoor zijn wij verschuldigd, aan Uw, pas ontslapen, hooggeachten Voorganger, Burgemeester van Panhuys. Onze bedrijven, n.l. het Gas-, Water- en Electriciteitsbedrijf, verkeeren eveneens in een goede positie en zijn, wat men zou kun nen noemen voor onzen tijd „konkurento iühig". Wel zal een voorgestelde verbetering aan het Gasbedrijf in den toekomst Uwe aandarht vragen, doch, buiten dit om, kunnen wij ge rust getuigen, dat de toestand in deze l-e- drijven een bloeiende is, terwijl U op de hulp en voorlichting hunner Directeuren ver trouwen kunt stellen en kunt rekenen. Politic en Brandweer voldoen aan de eischon, welke een Gemeente als Noordwijk, aau de openbare veiligheid mag stellen, ter wijl de politie-rapporten U den indruk zullen geven, dat onze bevolking een bij uitstek ordelievende bevolking is. Van de vraagstukken, welke Uwe aandacht, reeds in het onmiddellijk verschiet, zullen vrager, willen wjj er slechts enkele noe men als; Het vaststellen van een plan, langs welks lijnen de uitbreiding van onze Gemeente het beet zal kunnen plaats vinden, hetgeen reeds ia voorbereiding is genomen. Vervolgens, de zuivering van het afval water en de verbetering van vaarwater en losplaatsen in onze gemeente. Voor beiden zijn reeds plannen aanhangig, doch de ur gentie hiervan, wint met den dag. Ook van de. rechtspositie van het perso neel in Overheidsdienst, is een herziening in voorbereiding. Het vraagstuk van den arbeiderswoning bouw voor Noordwijk aan Zee en Binnen is nog verre van opgelost, ook al heeft de gemeente te Noordwjik Binnen reeds, op beseheiden schaal, op dit terrein stappen gedaan. De aanhangige plannen tot verbetering der huisvesting van het Nijverheidsonderwijs in onze Gemeente, zult U bereids in ons Colle ge aantreffen. Wal de toestand van straten en wegen binnen het grensgebied onzer gemeente be treft. deze verkeeren in goeden toestand, hoewel, 'hier en daar. vooral in de bebouwde kommen der beide dorpen, uitbreiding nog wel Uw aandacht zal vragen. De gewijzigde bouwverordening, reeds on der uw Voorganger in werking getreden, heeft zich thans aan dc bestaande toestan den aan te passen, terwijl haar uilwerking nl. een meer opene bebouwing builen de kommen, zich geheel aan het landelijk ka rakter onzer gemeente gaat aanpassen. Tot deze voornaamste punten -heb ik ge meend, mij te moeten beperken. U ziet dus, dat gij hier zult vinden een gemeente, dje Uw volle aandacht en per soon zal vragen. Dat was het wal wij U, in het kort, te zeggen hadden. Doch wij hebben U ook iels Ie vragen. Nu Gij als Burgemeester aan liet hoofd van onze gemeente staat, een gemeente, die Uw volle aandacht en persoon behoeft, vragen wij U deze te willen schenken onverdeeld. Burgemeester van de Mortel, wij vragen Uw belangstelling en arbeid voor bet wel zijn onzer gemeente. Schenk ons die. zon der aanzien des persoons. Wij vragen 'Uw aandacht voor badbedrijt, bloembollen- en landbouwbedrijf, als zijnde de machtige factoren, waarop Noordwijk is gohouwd. Wij vragen Uw aandacht en arbeid voor deze bedrijven onverdeeld, zonder voorliefde voor het eene. en terugzetting van het andere. Burgemeester van de Mortel, wij vertrou wen op U, dat. als Uw oordeel of beslissing wordt gevraagd, gij U zult stellen op een standpunt, zonder aanzien des persoons. Wij vragen van U, ook naast de stoffelijke, de zedelijke belangen onzer gemeente niet uit het oog te verliezen. Ook als voorzitter van onzen Raad vragen wij U, niet zonder ons, over ons. te oordee- len c-n te handelen. Wij vragen van U een strikt onpartijdige leiding, daar, waarover de belangen onzer gemeente moet worden geoordeeld en 'beraadslaagd. Dat was het, wat wij U te vragen hadden. Wij hebben U ook iets te beloven Burgemeester van de Mortel, wij weten, dat U en genoemde vragen een bevestigend antwoord zult geven. Ik ben ervan over tuigd, Jat het stellen dezer vragen weer klank vindl in onzen Raad en Burgerij, en daarom bfloven wij U ook. onze volle mede werking isanneer de belangen onzer ge meente onze asndachl en arbeid vragen Nifl enkel namens den Raad doch ook nairrr.s let Dagelijksch Bestuur onzer ge meente, mag ik U onze onverdeelde steun en medewerking toezeggen, daar. waar de vcorsle'lfn voor onzen Raad worden yonr- berjH n bet Bageliiksch Bestuur onzer re in vnlo imze aandacht vraag' Wanneer ik U deze toezegging doe. meen ik oi k te kunnen spreken namens mijn col lega en nzen gemeente-secretaris. Ik b c er van overtuigd dat gij ook in onzen gemeente-secretaris een ambtenaar zult.vinden, welke U steeds, plichtsgetrouw, ter z.jdc zult staan. Laat ons hopen. Burgemeester van de Mortel, „nomen est omen", dat gij zult vormen era grondslag van mortel en cenwnl, waarop de toekomst van Noordwijk zich zal kunnen grondvesten, hecht en sterk, en waarop verdeeldheid en tweedracht gee-i scheuring zullen kunnen brengen Mei dit voor oogen, omhang ik U thans de leek'non Uwer waardigheid en overhan dig ik U den voorzittershamer van onzen Raad Laat ons hopen, dat deze nooit zal be hoeven gebruikt te worden om de veriorsn orde te herstellen. En nu, Burgemeester van de Mortel, moge God II sterkle en kracht geven nog vele jaren, in vrede en eendracht, onze dierbare gemeente te besturen. Dat is ons aller ivensch. Nadat Burgemeester Van de Mortel met de ambtsketen omhangen was. sprak hij de volgende woorden, die met een luid applaus beantwoord werden. Edelachtbare Heeren Wethouders en Leden van dezen Raad, Door hel vertrouwen van Hare Majesteit de Koningin geroepen het ambt van Bur gemeester dezer Gemeente te bekleeden, wil ik bij de aanvaarding dier betrekking aller eerst vanaf deze plaats openlijk mijn erken telijkheid betuigen jegens Ilare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin voor deze be noeming, daarbij de hoop uitsprekende, dat God mij de kracht zal geven onder geen omstandigheid dal vertrouwen te beschamen Een woord van dank ook aan Zijne Excel lentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De taak, die mij wacht om aan hel hoold Uwer schoone gemeente te staan, is eervol, doch moeilijk. Dc bezwaren aan mijn ambt verbonden heb ik niet onderschat. Het zal mijn oprecht streven zijn tegen over iedereen eerlijkheid en onpartijdigheid te betrachten en voor een ieder zonder on derscheid zal ik steeds te spreken z>in- Dank zij de werkzaamheid van Uwen Raad en het scherp doorzicht van Uwe wet houders en van hen, die mij in mijn ambt zijn voorgegaan, is Noordwijk in de laalsle jaren gegroeid tot een plaats van beteekenis en in binnen- en buitenland alom bekend. NoordwijkUw heerlijke duinen. Uw lachende stranden, Uw kleurrijke velden lokken landgenoot en vreemdeling. Noord wijk gij zijt een blanke parel aan de kroon van onze lage landen. Met weemoed wensch ik hier mijn hoog geachten voorganger te gedenken, die 20 ja ren lang aan het hoofd dezer gemeente heef, gestaan en die zijn beste krachten heeft ge wijd aan Noordwijk en Uw aller sympathie verwierf. Hetgeen Jhr. van Panhuy9 in zijn bestuur tol stand heeft gebracht, blijve in voortdurende en dankbare herinnering van ons en onze naasten. Een eer is het voor mij Burgemeester te zijn van Noordwijk, van liet oude Nortgo, van dc plaats van St. Jeroen, van de ambachlsheeren van der Boechorst, van Henegouwen en vele andere, wier traditie thans wordt voortgezet door het geslacht van Limburg Stirum en wier wapens Uw schoone raadzaal sieren. Een van uwe oudste instellingen, zoo lees ik in het voortreffelijke werk van den heer Kioos, was de kamer van Rhelorica te Noordwijk. In 1641 was er feest te Rijnsburg. Rijns- lntrg had een prijs gesteld op het zoetste inkomen. De kamers van Den Haag, Schrie- dam, Katwijk en vele andere plaatsen ver schenen, de een met eer wagen met zoete koek, dc ander met een wagen met honing besmeerd; de Noordwijkers arriveerden met een wagen, waarop zij allen in een zoete slaap verzonken waren. Onder gejuich der bevolking werd hun de eerste prijs toege kend. Hoe groot deze eer ook voor hen moge geweest zijn, dit voorbeeld zullen wij toch niet navolgen; maar wakker zijn voor de belangen van Noordwijk en er steeds voor blijven waken Mijnheer de oudste weihouder, onder wiens krachtig bestuur de gemeente enkele maanden heelt gestaan, ik dank u voor uwe woorden. Gii hebt mij met den ambtsketen gesierd, met'liet insignium dignitatis, dat voor mij -leeds als symbool zal zijn van mijn eerlijk streven de gemeente te dienen. Edelachtbare hcéren wethouders, ik zal u mijn vertrouwen -schenken, maar hoop ook hel uwe te verwerven cn met u tot meerderen bloei onzer dierbare gemeente samen te werken. Ijeden van den Raad, de moeilijke taak, die op mijne schouders rus!, kunt u ver lichten. als ik de' overtuiging heli. dal ik op uwe volle modewerking mag Tekenen. Door het beginsel ..Eendracht maait macht". dooT onderlinge waardeering, daar bij gesteund door de gansehe burgerij, kunt gij Noordwijk groot maken. „Concordia res parvae crescuntl" Op u, mijnheer den Secrelaris. in wiens persoon ik tevens liet corps gemeente-amb tenaren concenlteer, doe ik een beroep van medewerking cn, steun. Maar wat zou ons menschelijk streven haten, indien wij daarbij niet het oog ge richt hielden op den Almachtige» God, Wiens onmisbaren Zegen ik over onzen gemeenseliappelijken arbeid en over deze gemeente a(9meek. Ik heb gezegd. Op de vraag van den Burgemeester of een der aanwezigen nog het woord wenschte, stond hel oudste raadslid, dr. Van Nes, op. Hij wees er op, dat deze Katholieke be noeming bij een deel der Noordwijksche be volking teleurstelling gewekt had. Daar, waar 20 jaren een rroteslantsche burge meester het bewind voerde, had men ook nu weer gaarne een Protestant benoemd gezien. Deze teleurstelling was voortgesproten uit angst voor de toekomstige handelingen van iemand, die nauw met de Katholieke Kerk verbonden is Men vreest, dat zulks op hel beleid van invloed zal zijn en het is sprekers plirht, als eerlijk man, hierop te wijzen. Hij hoopt, dat de nieuwe Burgemeester geheel objectief dc zaken zal behandelen en dat deze keuze in alle opzichten gelukkig zal mogen uitvallen. Spr. wij9l vervolgens op de groole ver deeldheid. vooral op onderwijsgebied, die er ook ie Noordwijk heerschl en hoopt dal de nieuwe burgemeester medewerken zal zulks legen te gaan. Hierop slool de burgemeester de vergade ring. waarna een zeer druk gebruik ge maakt werd van de receptie. Gelukkig was hel weer inmiddels wat opgeklaard en scheen zelfs korte oogen- blikken de zon door den vensters van de Raadszaal Moge dit tenminste een gelukkig teeken zijn voor het komende bewind van Drs. van de Mortel, wiens ..blijde incomste" helaas op dezen dae wel door hel weer zoo 9lerk verduisterd werd. Dr. TAN VAN EPEN t Te Amersfoort is, na een langdurige ziek te, 51 jaar oud, overleden de medicus en letterkundige dr. Jan H. van Epen, die vooral bekend is geworden door zjjn too- neelstuk „Als de Kersen bloeien", dat in dertijd door het Nederlandsc-h Tooneel is opgevoerd met Greta LoboBraakensiok en Jan C .de Vos in de hoofdrollen, en later, ook hier in Leiden, door dilettanten. De première van dit stuk werd in November 1914 gegeven. In Januari van datzelfde jaar had dr. Willem Royaards reeds Van Epen's „Suppleeren" ten looneele gebracht. Het Hofstad Tooneel gaf in 1918 twee premières van Jan van Epen: „De Akker schaamt zich niet" en „Amor op 't dak". Verder schreef hij o.a. een realistischen roman „Vervult de Aarde", die bij C. A. J. van Dishoeck het licht zag. Op zijn ziekbed heeft dr. Van Epen nog drie romans voltooid, die nog niet in druk zjjn verschenen. Uitgesproken Henry Voges, bloembollenkweeker, Hille- gom. R.-c. Mr. A. L. M. van Berckel. Cur. Mr. W. de Rijke, Haarlem. FRANKRIJK. Briand krijgt voldoende steun in het parlement. De Kamerzitting, waarin het- nieuwe ka binet-B ri and zich aan de vertegenwoordi ging voorstelde, begon gistermiddag pre cies om drie uur, voor een dicht bezette zaal. Op de regeeringsbaoken hadden allo leden van het kabinet plaats genomen. Terstond na de opening gaf de voorzitter, Bouisson, het woord aan Briand om de regeeringsverklaring af te leggen. Briand liet zich hierbij ongeveer als volgt uit.- „Wij zijn overtuigd ons fot tolk van de gevoelens der geachte a-anwezigen t-e ma ken. wanneer wij allereerst uiting geven aan onze sympathie voor en onze best© wenschen voor de gezondheid van hem, die door zijn ziekte in buitengewoon gewich tige ooge-nblikken verhinderd is geworden, zijrn nationale taak tot een goed einde brengen. Om diens werk te voltooien is de nieuwe regeering geconstitueerd. Wij doen hierbij een beroep op uwen steun. Door de financieelc binnenlandsche consolidatie, doordat de begrooting in evenwicht is ge bracht, door de stabiliseering en de rege ling der buitenlandsche schulden hebben de beide vorige kabinetten de conferentie, welke in enkele dagen aanvangt, mogelijk gemaakt, en waarvan het welslagen een, krachtig en stoot ten goede zal geven aan de veiligheid van Frankrijk in Europa, alsmede aan de verdediging zijner hoogste materieele en moreele belangen. Het kcxmt ons voor, dat. in het belang van deze ver wezenlijking eenheid onder ons dient te heerschen. Wij mogen de hoop uit-spreken, dat ook zij, die tot ons groot leedwezen ons aanbod bij de vorming der regeering van .de hand hebben gewezen, althans door het uitbrengen van hun stem onze inter nationale taak zullen vergemakkelijken. Immers, het oogenblik is van voldoende ge wicht, om met het oog op onze buiten landsche politiek een dergelijk offer te rechtvaardigen. Onder de huidige omstan digheden verlangen wij een tijdsveriöop van drie maanden, hetgeen geen overdre ven eisch kan genoemd worden. De her- stelconferentic in Den Haag zal een zeer es6entieele 9chakel vormen in den keten der vredesorganisatie. De verdediging der rechten en belangen van Frankrijk is op deze groote internationale conferentie ors program, wij kunnen zelfs zeggen ons eenig programpunt. Om dit progTam te kunnen nakomen en om in naam van ons A'aderland met de noodige autoriteit te kunnen optreden, hebben wij het vertrou wen van u allen noodig. Wij staan, thans voor de grootste verantwoordelijkheid sedert het beëindigen van den wereldoor log. Met uw hulp zijn wij bereid deze ver antwoordelijkheid op ons te nemen, terwijl wij er op rekenen, dat ook gij, alleen ge leid door Frankrijk's belangen, uw eigen verantwoordelijkheid zult aanvaarden". Hierop betrad als eerste spreker de so cialist Frossard het spreekgestoelte, waar na hij het kabinet-Briand heftig aanviel. Bij de tusschentijdsche verkiezing 1 Preston is Jowitt gekozen met 35.608 ster- men tegen 29.168 voor den conservaü; Howitt en -110 voor een onafhankelijke arbeiderscandidaat. Deze hisschenlijds: verkiezing was noodig geworden, doorè gelijk bekentf, Jowitt, die bij de laalsle kiezingen ars liberaal gekozen was, ontsli had genomen, nadat hij een post in 1 ministerie van Mac Donald aanvaard to TURKIJE. Mevr. Kadrye vrijgesproken. Uit Smyrna wordt gemeld, dat in 1 proces tegen mevr. Kadrye, die met te moeder, haar zuster en haar man was schuldigd een aanslag tegen het leven vz Kemal Pasja te hebben gesmeed, alle b klaagden vrijgesproken zijn. ZUID-AFRIKA. Een beroep op onze Koningin. In verband met de actie, welke te Kat stad tegen de krotwoningen wordt gevoe: heeft de gravin van Athlone, de echtf noote van den gouverneur-generaal *1 Zuid-Afrika een bezoek gebracht aan re schillende sloppen en stegen. Zij werd v' herkend en trad verscheidene krotwoning binnen. Naar aanleiding van haar ervaring richtte de gravin een telegram tot to nicht, de Koningin der Nederlanden, verzoek haar inlichtingen te sturen trent de bouwstel9els, waarmede Nederig het woningvraagstuk grootendeels heeft o; gelost. CHINA. Het conflict mei Rusland. Terwijl van Chineesohe zijde woidt t meld. dat gisteren te Mantsjoeli een e--5 ontmoeting plaats had tusschen Chin3 Rusland om te komen lot een officieel? ferentie wordt uit Moskou bericht, dal i berichten over onderhandelingen verzon* zijn. Wat er nu waar is De president van den Chineeschen tfj gevenden Raad heeft een zeer ontacti» rede gehouden door de verklaring, da'. Chineesche leger best tegen het Ruffi» was opgewassen! RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2