6 70^ Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 29 Juli 1929 Derde Blad No. 21279 UIT DE RIJNSTREEK. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. FEUILLETON. Martin's verjongingskuur. SCHEEPSTIJDINGEN. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Martina Theresia, d. van J. A. Vaneman en M. J. Mank Petrus Simon Hvronimus, z. van H. S. P. Vrijburg en I. P. M. Kaptein. Overleden: Maria Jacoba Hogervorst wed. J. Duivenvoorde 60 j. Nicolaas Kool 34 jaar. o BODEGRAVEN. Mooi succes voor de Burgerwacht. Aan de federaliewedstrijden van de Burgerwachten, gehouden te Alphen a. 3. Rijn nam ook de Bodegravensche Burger wacht deel. Het corps bestond uit de heeren H. Göbel, C. Zaal Tzn., G. v. d. Werken, Ph Jongeneet en N. Bos. Met 483 punten werd de eerste prijs ver overd en daarmee de zilveren wisselbeker, die nu na 10 jaar wedstrijden voor de vijfde maal in hel bezit der burgerwacht is geko men en daarmee haar eigendom werd. H Göbel won met 99 punten den prijs van hoogsten korpsschutter. Voorts werden door yin schutters nog een twintigtal particuliere prijzen gewonnen. Voor het toelatingsexamen aan de Kweekschool te Leiden, slaagden Wilhel- mina Dam, J. van Winkel en Rijkje van Muiswinkel, leerlingen van de Groen van Prinstererschool. (M.U.L O.). De heer C. Noordhoek slaagde voor het toelatingsexamen voor de Middelbaar Technische school te Dordrecht. Hij wenl opgeleid door den heer C. A. P. Hooglcyling, leeraar aan do Groen van Prinstererschool alhier. De plannen lot verwarming van de Gereformeerde Kerk zijn geslaakt. De be langstelling van de zijde der gemeente was niet groot genoeg. a BOSKOOP. „HET NIEUWE RAADHUIS". Efn prachtig gebouw Doelmatig en schoon ingericht Overdaad van licht en lacht! Onze zoo bjj uitstek Hollandsche plaats Boskoop met zjjn wereldvermaarde planten en bloemencultuur, en vermaard om zijn nijvere, vooruitstrevende bevolking, is een monument met name het nieuwe raadhuis, rijker geworden. Een monument, waarvan de opening bin nen enkele weken kan worden tegemoet gezien. Evenwel, zonder vooruit te loopen op dezo opening, waarop wjj t.z.t. hopen terug te komen, is het niet van belang ontbloot thans een en ander over dit nieuwe raadhuis mede te dcelen, vooral ook omdat wedezer dagen reeds door den architect, den heer D. L. Landman, in de gelegenheid werden gesteld voorloopige indrukken op te doen. Laten wij beginnen met te verklaren, dat de indruk die wij, zoowel van ex- als inte rieur, mede namen overweldigend is en zijn weerga tot ver in den omtrek niet vindt. Het typtocho silhouet, geheel aangepast aan ten practische indeeling vah het ge bouw, sluit zich zeer bijzonder aan bij de landelijke schoonheid van dit plaatsje. Ook de rustige en wonderschoone nlant- soenaanleg, en getuigend van goeden smaak, doet voornaam aan en is verder van een zoodanigen opzet, dat het oog niet wordt afgeleid van het complex. De voornaamste plaats, waarop de aan dacht blijft rusten, en welks as ligt in die van den plantsoenaanleg, is de hoofdingang, ter weerszijden waarvan zich tusschen, thans reeds in vollen bloei prijkende, Calceolaria- Regusa en Lobelia's, twee figuren de Flora rymboliseerend, verheffen. Door de hoofdingang betreedt men, via een vestibule een, met schitterend marmer be kleedde hall van waaruit alle hoofdvertrek- keii bereikbaar zijn als: Burgemeesters- en Secretariskamer en op hooger niveau langs een monumentale eveneens met marmer be kleedde „Eecalier d' Honneur", de raadszaal, vergaderzaal van Burgemeester en Wethou ders enz. De aankleedingen van hall, burgemees terskamer, de raadszaal, de pl3fondwerkeD, alles tezamen, verwerkt een sfeer van rus tige voornaamheid. Zonder geldelijke verspil lingen en overdadige versieringen, geven zij dit gebouw met recht den indruk van te zjjn: de plaats der Overheid. De goede verzorging van al deze ruimten en vertrekken zal nog meer ten goede worden beïnvloed door de plaatsing van de gebrandschilderde glas in lood ramen. Voor zoover dit thans vóór de ingebruik neming van het gebouw is te beoordeelen, komt ons de indeeling van de onderschei- der. ruimten zeer practisch voor en valt de verzorging van de kantoorvertrekken even zeer te loven. Eu mocht er van eenige overdaad in dit gebouw sprake zijn, dan zou bier genoemd kunnen worden de over daad van licht en lucht, waarnaar in alle ruimten is gestreefd! Een nieuwe verlichting. Door het bestuur der Ned. Herv. Geref. Evangelisatie alhier, werd dezer dagen uit voering gegeven aan het besluit der alge meens ledenvergadering, om de bestaande gasverlichting door electriciteit te doen ver vangen. Het werk werd opgedragen aan en uitgevoerd door den heer D. E. Daniël alhier, en is thans gereed gekomen, zoo-dat heden de proefverlichting kon plaats heb ben .De vier aangebrachte Cuproflexlampen aan het plafond, elk van duizend kaars sterkte, verspreiden in het ;evangelisa!ie- gebcuw een overvloedige zee van licht, zóó zelfs, dat in de uiterste hoeken het fijnste schrift als bjj helder daglicht kan worden gelezen. Met de verlichting op da preek stoel en orgel en de aangebrachte wand versiering, zoowel binnen als buiten, is hier een resultaat verkregen, dat alleszins te vreden stemmen kan. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: W. G. Houdijk 26 j. en 0. J. Droog 24 j. Omtrent onderstaande verloren voor werpen zjjn aan het politiebureau inlichtin gen te bekomen: 2 heerenrijwielen, portemonnaie inh. on geveer f. 1,60 en leder kindertaschje. Voor het examen Eng. Handelscorres pondentie, slaagde dezer dagen onze plaats genoot, de heer G. v. Bemmel. In de afgeloopen week, werden aan de bad- en zweminrichting alhier, 690 heeren, 960 dames en 379 volksbaden genomen. DE KAAG. Oranje-feesten. Op Dinsdag 30 en Woensdag 31 Juli as. zullen hier de jaarlijksche Oranjefeesten worden gehouden. Dinsdagavond om 7 uur zal het feestterrein worden geopend en des avonds te 8 uur zal do Landelijke Rijver- eeniging „Kila Sening" op het terrein een groole demonstratie geven. Woensdagmor gen zullen de kinderspelen en des middag3 zullen de volksspelen worden gehouden. Tot besluit van het feest zal des avonds te half elf een schitterend vuurwerk worden afgestoken. Indien het weer meewerkt dan beloven het weer een paar gezellige feest dagen te worden. OUDE-WETERING. Muziek va reen iging. Op een der Zaterdagen 3 of 10 Augustus a.s. zal ons plaatselijk muziekgezelschap „Erudilio" een muzikale boottocht langs de Oudewetering maken. Dit zal dus het eerste officieels optreden naar buiten van het ge zelschap zijn en naar hetgeen wij eenigen tijd geleden van het eoTps mochten hooren, twijfelen wij er niet aan of het ten gehooro gebrachte zal het houden van dezen tocht volkomen wettigen. Behalve het verschaffen van muzikaal genoegen heett <ie tocht nog een tweede bedoeling en wel deze om meer inwoners te bewegen tot het vorleenen van finantieele steun aan de vereeniging. Naar wij vernemen zullen tegelijk met' het houden van den tocht propaganda-bi'.-i jetten worden uitgereikt, welke later zullen worden teruggehaald. Zaterdagmorgen was do Keer Rótle-i veel alhier bezig, de laatste koe, die ge molken moest worden van het hek los te maken. De andere koeien waren toen reeds in het land, zoodat do achtergebleven koe zich plotseling losrukte, waardoor een der vingers van den heer R. bekneld raakle tusschen touw en hek. De middenvinger werd totaal afgckneld zoodat dr. van der Bijl, dio inmiddels ter plaatse was over brenging naar het ziekenhuis te Leiden noodig achtte. 5 TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, z. van B. Rietveld en, K. Goedhart Adriana Johanna Margje, d. van J. W. de Bruijn en G. Stigter Johannes relrus, z. van C. P. Voortman en G. M. de Vries Pieter Eliza, z. van J, Kempenaar en G. Donker Hcndrika, d. van A. J. Treur en M. Th. van der Starreu Jantje Gepke, d. van R. de Regt en T. C. Dallinga Leendert, z. van W. Rodenburg en A. Blokland Jacoba Cecilia, d. van J. C. van der Jagt en Th Brand Wilhel- mina Scholaslica, d. van P. Slof en M, Nieuwenhuizen. Overleden: Lena Hogervorst. echtg. van C. Sassen 69 j. - E. Kleijn echtg. van A. van der Hoorn 59 jaar. Ingekomen: Th. A. Wijfje van Alkemade. J. Mesman van Alphen a. d. Rijn. P, H. Akerboom van Beverwijk. C. Blom v, Leimuiden. M. A. Hoogenboom van Ze venhoven C. C. Vis van Beosel G- Dobbe van Noordwijkcrhout. G. A. Ver hoef van Do Bilt. N. M. de Jong van Nieuwer-Amstel. Vertrokken: E. B. Röling naar Alphen a. d. Rijn. Adr. Boer naar den Haag. Chr. Heeman en gezin naar Arnhem. W, Overmeer en gezlh naar Amsterdam. A. Hoogfeijling naar Alphen a. d. Rijn. Jac. Stellingwerf en gezin naar Aarlander- veen. Wed. J. Meijer en Joh.a Meijer n. Soest. M. de Vreugd n. Katwijk. o WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z. van J. C. Rooijmans en M. van der Woude Bemardus Johannes, z. van B. .1. van Rhijn en J. T. Veltman Dirk, z. van T. de Waardt en M. Markus - Nicolaas, z. van H. Korpershoek en A. Doel man. Gehuwd: H. Lukkien en P. Rupke J. Mohle en M. van der Knijff G. J. de Rooij en H. de Bruin. De hoer J. A. Rijnberg, onderwijzer aan de O. L. school aan het Dorp alhier is benoemd tot hoofd der O. L. school te Oude- lande (Zeeland). Onze vroegere plaatsgenoot de heer L'. Koerls, is benoemd tot directeur van do Ambachtsschool en Winteravondvakteeken- school, Timorplein 21 te Amsterdam, Het bestuur der woningbouwvereen, ..Waddinxveen" is samengesteld als volgt; II. Dijs, voorzitter, G. J. Spruijt, vice-voorz., P. A. Troost, secretaris, P. Magrê, penning meester, C. Jongenburger, J G. Herfst en A. Kreupeling. Gevonden: een pet en drie zakdoeken, Inlichlingen ter secretarie. NED. HERV. KERK. Beraspen: To Marrum c.a. (loez.): H. C. Kamsteeg te 's-Heer Hendrikskinderen. Bedankt: Voor Ovezande Driewegen K. Engelsma te Zwartsluis. Voor Ouddorp: is. J. R. van Nie te' Zetten-Elst. Aangenomen: Naar Hempens e.a. ds. J. B. F. van Kleffens te Kielwindeweer. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Zwammerdam: L. Zwaan. cand. te Den Helder. Bedankt: Voor Alteve'er en Reeuwijk: l. Zwaan. cand. Ie Den Helder Voor Sieuwe Pekela: H. Th. van Munster te Lollum (Fr.). o DE ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. X. De heer Franck brengt rapport uit over n voorstel van de Synodale Commissie m in artikel 2 al. 3 en in artikel 3 al. 9 -n het Synodaal Reglement op de benoe ming enz. eenige wjjziging aan te brengen, omdat het woord „kunnen" er thans in ver- hillenden zin gebruikt wordt. Daarom vil men lezen art. 2 al. 3 als volgt: „Alleen zij. wier namen voorkomen op een lijet, jaarljj'ks op te makon en vast te tellen volgens de bepalingen van dit Re glement. mogen het stemrecht uitoefenen". Art. 3 al. 8 wordt: „Op deze ljjst wordt nteekening gehouden van hen, die over leden zijn, van hen, die door vertrek uit de kerkelijke Gemeente of verlies van het lid maatschap der kerk hebben opgehouden stem gerechtigd te zjjn en ran hen. die wegens censuur of curateele geen stemrecht mo gen uitoefenen" en art. 3 al. 9: „van de bepaling, dat op e lijst aanteekening wordt gehouden van ton. die overledon zjjn of door vertrek uit do kerkelijke gemeente hebben opgehouden "temgerechtigd te zijn". De synode neemt deze wijzigingen aan. De heer EHlerts de Haan brengt rapport uit over een voorstel van do elassicale ver gadering van Leiden tot wijziging van art. 1* van het Algem. Reglement. Thans moeten bij eene vergadering van eenig kerkelijk bestuur 2/3 der leden, waaruit het bestaan ~oet .aanwezig zjjn om eenig besluit te :men .tenzjj de vergadering reeds eenmaal aas uiteengegaan wogens ongenoegzaam ge tal van ledenLeidem wil het 2/3 vervangen door de helft. RECLAME. 9421 Door RAFAëL SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. H) Mademoiselle, dat u in haast aan de koningin hebt geschreven, is heel jammer flu u van meening veranderd is. Ik ben een lompe man, mademoiselle, niets dan een eenvoudige soldaat, die aan bevelen moet ?ehoorzaraen en geen verlof heeft om na te denken. Ik heb bevel gekregen u naar Parijs te brengen. Uw wil werd niet in aan merking genomen. Ik weet niet hoe de ko- flingin nu wil, dat ik handelen zal nu ik je. dat u er tegen zijt; het kan wezen, oat zij verkiest u hier te houden, zooals u ^enscht. Maar ik mag mij niet aanmatigen te bepalen wat de koningin verlangt. Jk jhoel mij laten leiden door haar bevelen en 'e bevelen geven mij slechts één uitweg 'k moet u vragen mademoiselle u onmid dellijk gereed te maken om met mij mee 'e gaan." De glans die zich nu op Valerie's gezicht Woonde, het blosje op haar wangen, die 1°' nu toe zoo bleek waren, waren de be ziging die hij noodig had van hetgeen hij Verwachtte. -Maar mijnheer," vti Marius. „het moet een duidelijk voor u wezen, dat de bevelen "de koningin alleen gegeven waren om demceUeh, wenschen te vervullen, en a i y wensch veranderd is. zal ook het j./y-en van do koningin veranderd zijn, ia duidelijk." De commissie stelt voor, dit voorstel te verworpen, welke conclusie wordt aangeno men. Eveneens rapporteert hij over voorstellen van de elassicale vergaderingen van Haar lem en van Meppel tot wjjziging van art. 6 van het Reglement op de Algemeene Wedu wen- en W'eezenbeurs. De bedoeling van beide voorstellen is, dat de weduwenbeurs tien procent zal ontvangen, niet alleen van dat deel van het predikantstrakteraent dat aan den Ring wordt uitgekeerd, maar ook van dat deel, hetwelk aan de kerkekas bljjft. De conclusie van bet rapport is, deze voorstellen af te wjjzen, waarmede de ver gadering zich vereenigt. Dr. Niemejjer brengt rapport uit over een voorstel van het Classicaal Bestuur van Meppel tot wijziging van art. 2 van het Reglement op de predikantstraktementen, n.l. om den Raad van Beheer de bevoegdheid te ontnemen om dispensatie van het minimum traktement te verleenen en die te geven aan de Synodale Commissie. De conclusie van het rapport to, dit voorstel af te wjjzen, daar alle gegevens van de gemeente in han den zjjn van den Ragd van Beheer, met welke conclusies de synode zich vereenigt. Dr. van de Meene brengt rapport uit over de consideraties omtrent de wijziging van art. 35 al. I van het Reglement op het Pensioenfonds ten behoeve van de predikan ten der Ned. Herv. Kerk. Het voorstel be doelt den Pensioenraad de bevoegdheid te geven in brjzonder9 gevallen af te wjjken van de reglementaire bepalingen, wanneer strikte toepassing zou leiden tot onbillijk heden voor don betrokkene. Daarvoor is echter de goedkeuring der Synodale Com missie vereischt. De consideraties der Kerk waren gunstig en de conclusie van het rap port is: deze wjjziging vast te stellen en te onderwerpen aan de hoofdelijke stemming van de leden der Provinciale Kerkbesturen, welke conclusie wordt aangenomen. De president sluit met dankgebed de zitting. P.0T7ERDAMSCHE LLOYD. BL1TAR, ui li*., pass. 27 Juli Parim. PAJjBAFBAiNG, tliuisr., 27 Juli van Colombo. SLAMAT, uitr., 30 Juli te Tanger verwacht. KOTA BAiROE 27 Juli van R'dam te Ba tavia. KOTA GEDE. thuisr., 27 Juli van Be- lawan. KOTA RADJA, uitr., pass. 27 Juli Pantel- lam. MADIOEN, 27 Juli van Batavia n. R'dam. TOfiARI 27 Juli van Batavia n. R'dam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. GROOTDNDIJK 25 Juli van San Francisco n. R'dam. BEJDMSTERDLTK 25 Juli van Norfolk naar Brunswick. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. ALRHERAT 26 Juli van R'dam te Hanïb. ALDAlBI, thuisr., 26 Juli van Santos. JAVA—NEW-YORK-LIJN. BOSCIIDIJK 27 Juli van Batavia n. New- York. DELI, Java n. New-York, 25 Juli van Co lombo. DJAMBI 27 Juli van New-York to Sabang. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. JAGERSFONTEIN, uitr., pass. 27 Juli Ylissingen, van Antwerpen. GIBKDRK, uitr., 30 Juli bij Dakar verwacht KON. NED. STOOMBOOT MIJ. PRINS FRED. HENDRIK 27 Juli van W.- Indië te Amsterdam. POSEIDON en WALCHEREN 27 Juli van Amst. naar W.-Indië. NEPTUNUS 27 Juli van Amst. n. Midd. Zee. AMAZONE nrr. 26 Juli te New-York. RHEA, 25 Juli van Guatemala n. Kingston. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. JONGE MARIA 26 Juli van Genua te Gagliari. „Dat mag duidelijk zijn in uw oogen, mijnheer- voor mij zijn mijn bevelen onge lukkig mijn eenige leidstaf," zoo hield Gar- riache vol. „Is mademoiselle dit zelf niet met mij r-ens?" Zij was op het punt te spreken; haar oogen waren vol vuur, zij stond met open mond. Toen verdween plotseling de kleur van haar wangen, zij scheen met stomheid geslagen. Garnache sloeg do oogen van ter zijde op het gelaal van de markiezin en zag daar een uitdrukking die de plotselinge ver andering had te weeg gebracht. Hij draaide zich half om. zijn toon was plotseling ijzig kil en beleefd. „Mevrouw de markiezin." zei hij. „Ik ver- zoek u eerbiedig mij in het midden te laten brengen, dat u mij een gesprek met made moiselle de la Vauvrage had beloofd." De onheilspellende koelheid waarmee hij was begonnen te spreken, had een versto rende uitwerking gehad op de douairière; de woorden, dio hij sprak, toen zij er even over nadacht, gaven haar verlichting. Het was of hij zich alleen maar overtuigen wou, dat dit mademoiselle de la Vauvrage was. Dus wat de rest betreft scheen hij voldaan le wezen. „Nu vergist u zich toch." riep zij uit en zij glimlacht^ hem toe. hoe ernstig hij ook keek. „Omdat ik eons een grapje met u heb uitgehaald, verbeeldt u zich „Neen, neen. U begrijpt mij verkeerd. Tk zeg niet. dat dit mademoiselle de la Vau vrage niet is; ik zeg niet. dat Hij zweeg; hij wist niet hoe hij er zich uit zou redden. Hij wist niet hoe hij het moest uitdrukken, zonder haar to beleedi- gen en hij was vast besloten hij zag er de noodzakelijkheid van in dezo zaak met ernst en beleefdheid te behandelen. Het gevoel, dat hij de quae9tie tot nu toe met een voor hem afkeurenswaardige 1 ich- vaardigheid behandeld had, maakte, dat hij geen beleefde woorden kon vinden om een zware besehuldiging tegen haar in te bren gen. En als Garnache eens boos begon te worden, dan volgde de rest al heel spoedig. Juist die verkeerde karaktertrek was zijn ongeluk geweest, hij had bedorven wat een prachtige carrière had kunnen wezen. Hij was slim en listig als een vos, dapper als een een leeuw en vlug als een panter, hij had een ztfer goed verstand, inzicht en fortuin, hij had in verscheidene onderne mingen succes gehad of ten naasten hij, want een plotselinge vlaag van drift bedierf vaak alles. Zoo was het ook nu. Hij zweeg slechts een oogenblik. Maar in dat oogenblik ging zijn ijzige kalmte van zooeven over in woe de. De verandering was zichtbaar in den gloed' op zijn gelaat, de schitterende oogen en de overeind staande bakkebaarden. Een ondeelbaar oogenblik trachtte hij zijn woe^o te beheerschen-, hij had een flauwe herinnering van de noodzakelijkheid voor zichtig en diplomatisch te wezen te midden van de duisternis van toorn die op hem neerdaalde. En toen zonder eenige verdoe waarschuwing barstte hij los. Hij kneep zijn gespierde, sterke hand sa men en deed die met een plof op de tafal neerdalen, zoodat de wijnflesch omviel en een stroom wijn over de tafel liep en neer- droop in plasjes aam de voeten van Vaiérie. Verschrikt keken zij hem allen aan, h^t meest verschrikt van 3e drie wa9 made moiselle. „Madame," riep hij met donderende stem, „ik heb nu lang genoeg dansles van u ont vangen. Het wordt nu dunkt mij tijd om met een gewone pa9 te gaan loopen, anders komen wij niet verder, op den weg dien ik van plan ben op te gaan, en dat is de weg naar Parijs met mademoiselle tot gezel schap." „Mijnheer, mijnheerl" Tiep de markiezin verschrikt, terwijl zij stoutmoedig voor hem ging 9laan; Marius maakte zich ongerust over haar, want do man scheen zoo driftig te zijn, dat haar zoon bang was, dat hij haar zou slaan. „Ik heb genoeg gehoord," bruldo hij. .Geen woord meer! van niemand in Condil- lacl Ik neem deze dame dadelijk, op staan- den voet mee; cn als iemand een vinger uitsteekt om mij weerstand te bieden, dan zal het de laatste weerstand wezen, dien hij ooit meer biedt aan iemand ter wereld, dat verzeker ik u, de hemel zij mijn getuigd. Als er een hand naar mij wondt uitgestoken, of een zwaard uit de schoade gehaald, dan zweer ik madame, dat ik terug kom en dit nest van opstand en verzet tot den laatsten steen zal verbranden." In de verblinding van zijn toom was al de schoone scherpte van geest naar dsn wind, zijn waakzaamheid, waaraan nie*9 ontging, werd verstikt door den toorn dio zijn hersens overmeesterde. Hij zag niet, dat madame haar zoon een wenk gaf, hij merkte niet op .dat Marius naar de deur sloop. En terwijl in zijn verwoede stem een satirieke klank was. ging hij voort: „ja, 't is goed en wel, elkaar met honingzoete woordjes te vleien, met glimlachjes en grimassen Maar daar scheiden wij nu mee1 uit. MadameHij stak, met zijn woedend gezicht, vlak voor haar, een eind boven haar uit en schudde zijn vinger, dreigend vlak voor haar gezicht. „Daar scheiden wij nu mee uit. Wij zullen tot daden overgaan." „Mijnheer," antwoordde zij op koelen toon, spottend met zijn woede, „er zullen, daden genoeg volgen om aan uw hevig verlangen te voldoen." Die kole, spottende toon, ha>I iets drei gends en was als een hand van ijs op zijn overhilto hersenen. Die toon bracht hem dadelijk tot kalmte. Hij richtte zich in zijn volle* lengte op en keek om zich heen. Hij zag, dat Mariu9 verdwenen was en dat mademoiselle was opgestaan en hem met bijzonder smeekende oogen aanzag. Hij beet op zijn lippen vol inwendig zelf verwijt. Hij vervloekte zich zelf en noemde zich een dwaas en een domkop des te pijnlijker, daar hij zich zelf als slimmer beschouwde dan dei meesten. Was hij be daard gebleven, had hij zijn houding vol gehouden en zich zelf blijven voordoen als een slaaf aan de bevelen die hij ontvan gen had als een machine dan zou hij misschien zijn doel hebben bereikt door stoutmoedigheid alleen. De terugtocht zou dan voor hem opengebleven zijn, hij had kunnen vertrekken en een anderen dag terugkomen met gewapende mannen bij zich. Maar nu was dat mooie ventje, die zoon van haar. de kamer uitgezonden om hulp te halen. Hij ging naar Vaiérie. „Is u klaar, mademoiselle?" hoel weinig hoop hij had er zich door heen te slaan, toch moest hij zijn best doen de schade, die hij berokkend had, goed te maken. Zij zag, dat de driftbui voorbij was, en werd bezield met den plotseling opkomen den moed der wanhoop dien zijn vraag opwekte. (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9