KCtiTEN Laddervrije Kousen B. DE KONING UIT DE RIJNSTREEK. VISSCHERIJ-BERIOHTEN. 89, 98, 1.14 en 1.28 UIT DE OMSTREKEN. NIEUWE AARDBEVING IN BULGARIJE. De Bulgaarsche stad Tsjirpan en andere plaateen in den omtrek, die verleden jaar door een aardbeving geteisterd werden, zijn nogmaals getroffen door een hevigen aard schok .Een groot aantal der nieuw gebouw de huizen werd beschadigd. De bevolking vluchtte, ten prooi aan een paniek, naar buiten. In heftigheid stond de aardbeving maar weinig ten achter bij de eerste schok ken der beving van 1928, die Tsjirpan en andere plaatsen vernietigde. TWEE KINDEREN IN EEN SCHUUR VERBRAND. Gisteravond brak in het dorp Biegnitz bij Glogan brand uit op de boerderij van den arbeider Koch. De vrouw werkte op het land en had, teneinde te beletten dat de kinderen de straat op zonden gaan, de beide knaapjes van 3 en 6 jaar in de schuur opgesloten. Plotseling merkte men dat de met hout en hooi gevulde schuur in brand stond. Een kind van zes maanden oud. dat in een kin- derwagen voor de brandende schuur lag te slapen, kon nog tijdig gered worden, doch had reeds eênige brandwonden opgeloo- pen .Het gelukte de brandweer echter niet meer, de beide knaapjes uit de inmiddels in lichte laaie staande schuur te redden. Hun lijkjes werden later geheel verkoold geborgen. Vermoedelijk hebben zij met luci fers gespeeld en is daardoor de brand ver oorzaakt. RAMP IN DE ALPEN. In bet Bemer Oberland zijn in de buurt van Kif rkstein in het Wetterhorn-gebied 5 toe risten gevallen, 2 zijn zwaar gekwetst, 2 licht gewond, 1 bleef ongedeerd. VULKAAN OP HAWAÏ IN WERKING. De groote vulkaan van Kilanea op het eiland Hawaï is in werking getreden. Vier vuurzuilen slingeren gloeiende massa's op de Z.O. helling tot een hoogte van 150 voet. FAMILIEDRAMA. Gisteren schoot de 29.-jarige koopman Konopatsch uit Rippersdorf in Bohème, zijn 20-jarige echlgenoote en zijn schoonvader dood, waarop de dader het wapen legen zichzelf richtte. Hij werd in zwaargewonden toestand naar het ziekenhuis gebracht, waar hij aan zijn verwondingen bezweek. Het motief tot de daad moet in echtelijke oneenigheden gelegen zijn. ALAIN GERBAULT HEEFT ZIJN WERELDREIS VOLTOOID. Gedekt door een dichte mist voer Alain Gerbault, de stoutmoedige Franschman, die gedurende zes jaar een reis om de wereld maakte geheel alleen in zijn tienvoetskot- ter van 10 ton. de haven van Cherbourg binnen, waarmede hij zijn wonderbaarlijke reis van 37000 mijl heeft volbracht. Na den nacht daar te hebben doorgebracht vertrok hij met zijn boot naar Havre, zijn geboorte stad. waar hem een groolsehe verwelko ming wacht. ALPHEN. Raadsagenda. De raad onzer gemeente komt Woensdag 31 Juli a.s. des namiddags 7'/> uur bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het benoemd verklaarde raadslid den heer J. L. H. Boeren. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de instructie van den gemeente-ont vanger. 3. Voorstel van B. en W. om de huur van de lokalen van de O. L. School Schoolstraat met hel besluur van het departement Alphen aan den Rijn van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te ontbinden met ingang van den dag waarop dat besluur gebruik zal maken van zijn eigen localiteiten. 4. Benoeming van twee leden van het Al gemeen Armbestuur wegens periodieke af treding van de heeren H. S. van der Pulte en A. D. van Vliet. Aanbevolen worden: in de vacalure van der Putte, de heeren: 1 H. S. v. d. Putte; 2. A. Kerkvliet. In de vaca ture van Vliet, de heeren: 1. A. D. v. Vliet; 2. C den Dubbelden. 5. Benoeming van een weihouder in de vacaiure-Vlasman. Onze plaatsgenoot de heer J. L. H. Boeren hoopt 1 Augustus a.s. den dag te her denken, waarop hij 25 jaren in dienst der Posterijen als commies werkzaam zal zijn. De heer G. A. Bahlman alhier slaagde voor de hootdacle-ondenvijzer. Gisteren werd een aanvang gemaakt met het sloopen van de noodwoningen aan de Aarkade, hoek Rozenstraat, waar, zooals wij destijds reeds vermeldden, een gemeen telijke noodslachlplaats zal verrijzen. Een arbeider, werkzaam aan den Wesl- kanaalweg bij de onderhoudswerkzaam heden had het ongeval uit Ie glijden in de nabijheid van een juist in werking zijnde wegenwals. De man viel tegen de wals en kwam met een zijner handen in aanraking met hel z.g. kamrad. Genoemd lichaamsdeel werd hierdoor bijkans geheel verbrijzeld. Na eerst door dr. de Gr. te zijn behandeld, bleek overbrenging naar het Acad. Zieken huis te Leiden direct noodzakelijk. BODEGRAVEN. MIDDELEEUWSCHE KERK DOOR BRAND VERWOEST. Gisteravond is brand uitgebroken in een der oudste kerken van Sleeswijk-Holstein, die in ongeveer 1150 gebouwd is. Het is do kerk van Kellinghausen. Het vuur ver breidde zich met razende snelheid, zoodat binnen korten tijd; de geheele kerk in een vlammenzee gehuld was en aan redden niet meer te denken viel. Het geheele gebouw is dan ook tot den grond toe afgebrand. Ds. Pott zal op 25 Augustus afscheid nemen van de Ned. Herv. Gem. alhier en de daarop volgende week bevestigd worden te Kralingen. ij{. De Nieuwerbrugsche landbouwer Van Dam had het ongeluk met zijn rechtermid- delvinger bekneld te raken tusschen een wagen en een grasmachine, waardoor dit lichaamsdeel werd afgekneld. Onder zeer groote belangstelling is men begonnen met de restauratie van den ge meenteloren. De torenromp, die voor ecnige jaren al is gerestaureerd, is geheel omgeven met steigers, welke zich uilstrekken tot het haantje toe Als men daarmee gereed is zal worden aangevangen met het wegbreken vim de spits, die in den loop der jaren is vergaan en moet vernieuwd worden. Dat dit geen licht karwei is, laat zich begrijpen. Men zal trachten de groote klok, die zich in de spils bevindt, op de plaats te behouden. BOSKOOP. Door den heer Commissaris in deze provincie is tot gemeente-veldwachter alhier benoemd, de heer W Kelderhuis, agent van politie ie Amsterdam. HAZERSWOUDE. Mej J. H. J. Keiler alhier is geslaagd voor het examen nuttige handwerken. KOUDEKERK. IJMUIDEN, 26 Juli 1929. VISCHPRIJZEN. 27 Tarbot per K.G. f. 1,60—0,10. 4 Griet per kist van 50 K!G. f. 6031. 2892 'longen per K.G. f. 2,65—1,80. 5 Zetschol per kist van 50 K.G. f. 30. 182 Kleine Schol per kist van 50 K.G. 25—3,70. 14 Bot per kist van 50 K.G. f. 9—5. 45 Schar per kist van 50 K.G. f 9—2. 2 Tongschar per kist van 50 K.G. f.70. 3 Roggen per 20 stuks f.28— 18. 54 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.15—2,10. 1 Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 27. 5 Middel Schele, per kist van 50 K.G. f. 22,50 -20. 28 Klein- middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 14,50—14. 136 Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 11—3.20. 5 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 51tb 5 Gullen per kist vaD 50 K.G. f.116. 30 Lengen per stuk f. 0,67. 9 Heilbot per K.G. f. 1.55, 4 Wpting per kist van 50 K.G. f. 3,60 2,60. 25 Koolvisch per stuk f. 0,30. 25 Ma kreel per kist van 50 K.G. f. 16—13. Aangekomen de StoomtrawlersMM. 127 met f. 1991. UM. 53 met f. 1589. 1JM. -182 met f. 2262. IJM. 47 met f. 1314. IJM. 192 met f.1531. IJM. 158 met f.544. IJM. 35% met f. 2675 besomming aan IJslandsche zoute- visch, eu in de haringhaven de logger K.W. 176 met 668 kantjes haring. Het 4-jarig zoontje van J. V. kwam in de panrienfabriek van den heer J. O. zoo danig op zijn hoofd te vallen, dat hij na eerst door den plaatselijken geneeskundige te zijn verbonden, naar het Academisch ziekenhuis te Leiden moest worden ver voerd. Donderdag maakten de kinderen van de hoogste klassen der Herv. School een reisje naar Katwijk aan Zee. De reis werd gemaakt met 5 brikken, welwillend door eenige particulieren afge staan. Zoo'n uitstapje wil er bij de kinde ren wel in; naar hartelust werd genoten van duin en strand. Opgewekt als tijdens de heenreis togen allen weer dankbaar huiswaarts. LEIDERDORP. Aanbieding van een vaandel aan de Gymnastiekver. Sparta". De gymnasliekvereeniging „Sparla" kwam gisteravond in eenigszins feestelijke bijeen komst in-de openbare school bijeen. Een sedert lang sekoeslerde wensch werd ver vuld Hoewel deze' vereeniging reeds zeven tien jaren beslaat, ontbrak nog sleeds een vaandel of vlag; waren vroeger reeds po gingen daartoe aangewend, het plan 6tuille sieeds ai op de ontbrekende financiën. Dank zij de energie van de oudste damesafdeeling, welke een Comité had gevormd, om de noo- RECLAME. KOOPT H0G HEDEN ONZE Extra lang been. Onverwoestbaar sterk Met bijna onzichtbare weeffoutjes HAARL.STB. boek DOlfKERSTEEG 2-4-6 9297 dige geldmiddelen bijeen te krijgen, was het gelukt dit doel thans te verwezenlijken. In tegenwoordigheid van de werkende leden en genoodigden, had dan gisteravond door de voorzitster van het comité, mej. B. v. d. Voort de aanbieding van een keurig be werkte vlag, vervaardigd door de firma Die- men te Dordrecht aan het bestuur plaats. In goed gekozen woorden kweet mej. v. d. Voort zich van deze taak. De voorzitter van „Sparta", de heer M. Splinter M.Pz., sprak namen6 het bestuur zijn hartelijken dank uit voor dit aan de vereeniging geschonken symbool. De heer K. Brng, burgemeester, betuigde zijn persoonlijke felicitatie aan bestuur en leden en sprak den wensch uit, dat „Sparta" in groei en bloei moge toenemen en dat deze vereenigingsvlag te eeniger tijd rnet eere- teekenen mag worden versierd. Na de offi- cieele plechtigheid maakten de leden, onder de tonen van de muziekvereeniging „De vote" een wandeling door de gemeente, om daarna te besluiten met het houden van enkele vrije oefeningen op het oefeningster- Door den Commissaris der Koningin is aan den burgemeester vanaf 27 Juli tot 10 Augustus a.s. verlof verleend. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Maria, d. van P. Schelvis en J. M. van Hamelsveld Gerritje, d. van P. Eveleens en J. van Berk Annie, d van K. Versteeg en A Biesheuvel Jacoba, d. van T. Overbee'k en A- Roubos Karei Theodorus, z. van P. B. Zwet sloot en A. C, van Staveren Susanna Maria, d. van F- H. van Nassau en M. Ver douw Geesrtje Adriana. d. van K. van Grootveld en J. M. Spaargaren Pieter Catalinus Wienen, z. van A. Wijnhout en L. A. de Jong Elisabeth, d. van J. Schutte en T. Eveleens Cornelia Maria, d. van J. van Braak en C. C. Bleijendaal Cornelia Maria, d. van N. Breedijk en J. Lamboo Jan Cornells, z. fan T. Mie- dema en L. Bakker Thomas, z. van D. J. van Zoolingen en C. Eikelenboom. Ondertrouwd: J. C. Kuiper, 32 j. en M. M. C. Wesseling, 25 j. A. J. van der Marei, 25 j. en Chr. van Gulpen 22 j C de Geus, 24 j. en M. Combee 22 j. J. Weij, 21 j. en A. A. Combee 17 j. Gehuwd: C. A. Houweling 29 j. en J. M. Marcus 21 j. A. Snaterse 23 j. en A. Spruitenburg 26 j. Overleden: Pouwlina Knor, 89 j. wede. van J. Boterblom Anthonie Hobo 52 j., wede. van A. Klootwijk Maria Malie paard 71 j. wede. van A. Boll Maria Eugenie1 Hendrina 5 d., d. van J. C. Pompe en A. M. B. van Well Trijntje Tames 41 j. geh. met N. G. Scholten Helena Maria, 23 rand., d. van J. Robijn en H. M. Laarman Maartje van Aalst 41 j., geh. met H. Visser Gesina Petronella Lefeber 19 j. ongeh. d. van J. H. L. Lefeber en H. van Amerongen. HILLEGOM. WADDINXVEEN. EEN BEROEP OP DE INGEZETENEN. Voor het examen machineschrijven systeem „Mercurius" slaagden onze plaats- genooten Piet Turkenburg en Goba Hulsman Voor het examen hoofdakte is geslaagd de heer W. Kuil, alhier. Met het oog op de veiligheid op den weg. Burgemeester en Wethouders hebben ten raadhuize een conferentie gehouden met de hoofden van alle in deze gemeente ge vestigde scholen. In die vergadering kwam men tot het een parige besluit een beroep te doen op alle ouders en opvoeders om de jeugd te wijzen op het ergerlijke van de baldadigheid, de vernielzucht en het ruwe optreden van sommige helaas vele kinderen. Erger lijke voorbeelden worden dienaangaande ter sprake gebracht. Tevens werd besloten bij het toenemende verkeer in deze gemeente een krachtige propaganda te voeren voor het beter in acht nemen van „de regels van den weg". Den laatsten tijd zijn ook in onze gemeente meerdere ernstige gevallen voorgekomen, hoofdzakelijk omdat die regels van den weg niet in acht werden genomen. Geklaagd werd over het harde en woeste rijden met auto's en motorfietsen, vooral aan den Kerkweg. aan welken weg nota- bene niet minder dan drie scholen zijn ge legen. Voor kinderen en ook voor volwasse nen levert dit beslist gevaar op. Een beroep wordt gedaan op alle auto mobilisten en motorrijders oin toch vooral niet binnen de bebouwde kommen de we gen onveilig te maken en te jakkeren. Op sommige plaatsen zullen waarschuwings borden worden geplaatst. De Burgemeester deed ten slotte de toe zegging alle veldwachters in de gemeente opdracht te zullen geven in alle voorko mende gevallen zonder pardon proces-ver baal op te maken. WOUBRUGGE. O. C. van Hemessen Sr. Morgen wt>rdt onze vroegere correspon dent, de heer O,. C. van Hemessen Sr., 75 jaar, eon feit waarvan wij hier gaarne even melding maken, omdat de jubilaris van morgen niet alleen bekendheid heeft 1 verworven in eigen omgeving, maar ook ver daarbuiten Schreef hij indertijd niet ecu 1 hoogst interessant werk over de geschie denis van Woubrugge en Hoogmade 1 Op i historisch gebied is de heer Van Hemessen een deskundige bij uitnemendheid en zijn benoeming tot lid van de Maatschappij van Letterkunde is er de welverdiende beloo ning voor geweest!. Geboren Simon, z. v. J. J. van Leijde:) en A. M. van der Meer. Neeltje, d. v A Boon en N. Groen en daal. Johanfla Wilhelmina, d. v. A. van de Pouw Kraan en G. H. Schrama. Gehuwd* P. Meirik jm. 24 j, en P. van j Klaveren jd. 24 jaar. 4 XATWIJK AAN DEN RIJN. De droogte. Als men door omstandigheden in een nadeelige positie komt, zint men op mid delen om hieruit te geraken en in som mige gevallen gaat zulks met behulp van de middelen die deze moderne tijd met aijn practische machines biedt, veel gemakke lijker dan vroeger. Zoo b.v. het nadeel der droogte voor den tuinbouw. Onlangs waren er al die, toen de tulpenbollen van de droogte te lijden hadden, met een pompmachine de voren en greppels onder water zetten. En werkelijk met succes. En aangemoedigd door dit succes gaat men dit middel ook toepassen m den tuinbouw. De heeren F. v. d V. en Herm. F. hebben zich zoo'n machine aangeschaft op heden is deze niet alleen bij hen zelf in gebruik doch ook andere tuinders worden hiermede geholpen. Vooral bij pasgeplante bloemkool en (gezaaid peenzaad dat niet tot ontkieming kan komen door de droogte schijnt de maohine goede diensten te be wijzen. Ongeval. Het 6-jarig zoontje van A. B. uit het Veereinde, kwam met een kameraadje van achter een groentewagen loopen toen tegelijk van uit de Voorstraat 2 auto's na derden. Alhoewel de chauffeur op een ioi niraum afstand remde, kon hij niet verfhTK. deren dat het jongetje onder een der voor wielen terecht kwam. Doordat de auto over z'n klomp reed, brak deze waardoor tevens de voet van het kind ernstig werd gekneusd. Direct bij dr. H. gebracht, legde deze het eerste verband waarna hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. Des avonds mocht hij echter weer naar huis worden overgebracht, om verder door dr. H. in behandeling te wor den genomen. Aanrijding. Terwijl Marietje H., dienstbode van mej. J. Vr. in de Voorstraat met een kin derwagen waarin een tweeling bij den hoek Molen tuinwegWassenaarschen weg, reed, kwam op dit drukke verkeerspunt een auto aangereden en ook een boerenwagen van den landbouwer J. v. P. bestuurd door zijn knecht J. D. Nog is niet bewezen wie de schuldige in deze is doch wel weet men, dat Marietje den kinderwagen op een ge geven oogenblik in den steek liet, moge lijk bevreesd zelf aangereden te worden Het gevolg was echter dat de boerenwa gen in botsing kwam, de laatste omviel en de kindertjes er uit vielen op de straat. Wonder boven wonder liep het best af. De- kindertjes hadden lichte verwondingen en de kinderwagen was eenigszins beschadigd. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Zooal* bekend zal zijü zal „Herwon nen Levenskracht", vereeniging ter be strijding der T.B.C. op 15 Aug. a.s. een- speldjesdag" organiseeren ten bate van dit mooie doel. Niet algemeen bekend is dat de jongedames die zich voor dit heer lijke werk verdienstelijk willen maken. lf. ja-ar of ouder moeten zijn. Men kan zich hiervoor opgeven bij den secretaris van Herwonnen Levenskracht den heer J. v. d. Nouweland liefst voor 4 Aug. opdat de regeling tijdig klaar zal kunnen zijn. KATWIJK-AAN-ZEE. Schitterend geslaagde Autotocht r* Ouden van Dagen. Vol verwachting stonden gisteren 40-tal ouden van dagen bij het Gasthiu wachten op de auto's, waarmede zij i tocht zouden aanvangen. Eindelijk te ruim 10 uur vertrok q uitgeleide gedaan door een groot aantal gezetenen. Prachtig weer vergezeld© dezen fc over Noord wijk; voor de Zilk werd halt houden in Bloemendaal aan het hotel sendaal. Daar werd eerst de dorst gele» versnaperingen werden aangeboden, ea opgetogen en dankbaar waren dai* oudjes, dat als het daarmede geëindigd i zij al ruimschoots voldaan waren, k dit was pas het begin. Vandaar ging de reis naar Haarlem, i de groote kerk bezichtigd werd met hel roemde orgel. Neen nog nooit hadden zij zoo iets zien Men had die verbaasde blikken r ten zien. Vervolgens naar de ruïne van Bredw ook daar nog even gerust, en dan t IJmuiden. Wij zouden dat kunnen nw: het tweede Katwijk. Van alle kanten, kenden, vrienden en familie. Vlak iej oveT de haven in het hotel de Leeuw i de afspmak om te ontbijten Den eige: van dat hotel niets dan dank voor aardige attentie om aan de mannen sigaar en aan de vrouwen een stukje colade aan te bieden, wat natuurlijk dj baar werd aanvaard. Daarna stapte men weer in de auto'5 werd gereden naaT de vertrekplaats ter' ringvisscherij van Katwijksche loggers, troffen daar de oudjes heil Juist op oogenblik waren zij tegenwoordig bij uitgaan ter haringvisscherij van den roe logger KW. 172 (reederij voorheen R Boer). Vlug weid ingestapt en naar uiteinde van de haven gereden om nog een vaarwel en tot weerziens te pen. Voldaan over wat zij genoten en ge,i hadden, ging nu de reiö huiswaarts Zandvoori. Onderweg werd nog even halt geho.' in Noordwijkerhout voor het koffie-t uurtje. In Katwijk was wederom een p menigte op de been die de ouden van gen een welkom toejuichte. Groot was hun dankbaarheid; „omi te vergeten" zoo riep men van alle ka: Hartelijk dank aan allen die medegew hebben dezen tocht voor ouden van ri te doen slagen. En nu nog wat. Het weeshuis1 naast het Gasthuis is ook bevolkt met aantal kinderen, wij zagen daar behi gezichten. Wie helpt, mede ook hun aangenaam reisje te bezorgen? Voor ouden van dagen is het zoo schil rend geslaagd III De stalen zeillogger Katwijk 82 „Ts Gebroeders" van den reeder Jacob Guyt verkocht naar België om in het Engel? Kanaal de Trawl- en haringvisscherij te oefenen. NOORDWITK. Holl. Mij. voor Landbouw. In Royal vergaderde de afd. Noord* van genoemde Maatschappij. De vice-v zitter de heer C. Wassenaar opende goed bezochte vergadering met welkoms allen. De notulen werden door den J. vap Eeden voorgelezen en werden oi wijzigd geaccepteerd. Besproken werd reisje te maken naar Goeree en Overfl kee, waar men dank zij de relaties 1 heer de Graaf dierenarts alhier veel kunnen bezichtigen. De deelnemers excursie zullen door de landbouwers in 1 auto's gratis worden vervoerd. De onko* van reis zijn ongeveer f. 5. Het diner ff den leden gratis aangeboden. Niet-leden talen daarvoor f. 2.50. Men kan zich i Zondag nog opgeven bij den heer Jan Eeden Yoorstr. 16. De datum werd vad steld op 7 Aug. a.s. Bij de bestuursve;> zing in de vacature van Panhuys werd kozen D. Marbus. In het naseizoen zal een spreker laten komen die iels over Pachtwet zal vertellen. Als voorzitter werd door het besluui P zen de heer C. Wassenaar en als 2e zitter de heer L. Hoogeveen. NOORDWIJK AAN ZEE. De vader van het meisje, dat Wg dag zich te ver in zee had gewaag dreigde te verdrinken (zie ons Blad Donderdag) verzocht ons te berichten, de redders niet waren de gebrs. R., doch heer Komen, alhier. NOORDWIJKERHOUT. Aanbesteding. Donderdagmorgen had de openbare besteding plaats voor den bouw van 1? beiderswoningen aan de Zeestraat Bij opening der inschrijvingsbiljetten j>' te zijn ingeschreven als volgt: J. Heemstede f. 29.79Ó; J. Oosterlee te Va® burg (Z -H.) f 32.026; C. v d. Lelie c J Kantebeen te Leiden f. 32.915; Oosterom te Warmond f.33 600; Rusman te Hillegom f.33 750; Jac. te Hanlum (Fr) f.33 898; H. Bakkc Voorhout f 34 997: H. Bouwmeester J f 34 950: Fa. van Duiin en Vink te KJ wijk f. 34.999. P. Kort Jr en C. v. d- fo Rijnsburg en Noordwijk f. 35 321: Verhoeve te Voorburg f.35 800; M- H® vorst te Alkmaar f. 36.900; Van de \-: Venhoven te Vogelenzang f 43 300. De gunning werd aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6