BRIEVEN UIT AMERIKA. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. VACANTIE-ADRES KATWIJK AAN DEN RIJN. Tmnbotiw-Ondexwijs. Het ligt, naar wij vernemen, in de be doeling der besturen van verschillende luinbouwvereenigingen te trachten ook dit jiar een Tuinbouw-winlercursus te doen geven. Hiervoor moet echter voldoende deel name zijn om te kunnen slagen. Immers ook de Rijkssubsidie hangt af van het aantal deelnemers. Gezien het succes, voorgaande jaren met een dergelijken cursus behaald, zal er ook nu wel voldoende animo zijn. Binnenkort zullen per advertentie in dit blad de noodige mededeelingen worden gedaan voor aangifte, enz. We meenen er echter nu reeds op te moeten wijzen, dat het voorna melijk van de medewerking der jeugdige tuindere zal aihangen of de cursus zal doorgaan. o KATWIJK-AAN-ZEE. Bij gemeente-verordening ie höt in draf te paard rjjden in den badtijd, langs ons straud verboden. Mr. L. uit Rotterdam, heeft met opzet dit verbod overtreden om een beslissing van de Rechtbank uit te lokken. Procesverbaal werd bereids opgemaakt. Morgen om 10 uur, zal de autotocht met ouden van dagen'' beginnen. De plaats opstelling van den stoet is voor het Gasthuis der Ned. Hërv. Gemeente. Het doel om „Haarlem's schoone dreven" enz. een h-zoek te brengen. De heeren C. Parlevliet, den Hollander, J. Amoldus, P. Heemskerk L. Parlevliet hebben hun auto's bereid- g voor dit doel aan het Comité aan geboden. NOORDWITK. Door B. en W. is tot stoker bij de Ge beente-gasfabriek alhier in vasten dienst aangesteld de heer Th. Vogelaar, thans in ijdelijken dienst bij het gasbedrijf werk zaam. NOORD WÏJK-BINNEN. Aanrijding. Gistermiddag te ongeveer 3 uur had er op hoek W ilhelminastraatMolenstraat aanrijding plaats tusschen een vierwie- motorrijtuig en een rijwiel, hetwelk ge plaatst stond tegen den winkel van mej. B., tengevolge waarvan het rijwiel lotaal werd vernield. De auto was bestuurd «oor mej. A. uit Almelo. De oorzaak moet Forden toegeschreven aan het te ver door laaien van het stuur door mej. A. Persoonlijke ongevallen hadden wonder loven wonder niet plaats. Verzekering dekt Termoedelijk de schade. NOORDWIJKERHOUT. Onder groote belangstelling gaf de K. Muziek-Vereen. St. Jeanne d'Arc een uitvoering in de gemeente-tent. Een talrijk publiek, waaronder vele Noordwijksche bad- psten, luisterde aandachtig en betoonde nslemming en voldoening over 't keurig mtgevoèrde programma. De directeur, de keer C. de Haan uit Leiden, weet de vetee- ïiging enorm vooruit le brengen. Als ambtenaar ter secretarie alhier is knoemd de heer G. Linders, van Dintel- wrd (N. Br.), die reeds in functie getreden is. De melkprijs is verhoogd en bedraagt thans 13 cis. per L., dat gelukkig minder is in omliggende plaatsen. OEGSTGEEST. Zanguitvoering. Gisteravond gaf de R -K. gem. Zang- tereenigihg „Pulchri Studio" uit Leiden in tuin van Rhijngeest voor patiënten en personeel een zanguitvoering. Zoowel de patiënten als personeel hebben aandachtig Mar een en ander geluisterd. Ook op den straatweg waren vele toehoorders. SASSENHEIM. Ernstig ongeval. Hedenmorgen te 6 uur vond in de Molenstr. ernstig ongeluk plaats. De werkman H. uit Leiden, die zich met een rqwiel aan auto vast hield, kwam te vallen en de hielen van den wagen reden hem over het phöerlgi. In zeer bedenkelijken toestand werd lij naar het ziekenhuis vervoerd, waar dr. Hueber geneeskundige hulp verleende. In onze gemeente heerscht een kleine öielkoorlog. De veehouders, die zelf venten vragen 15 ct. per liter, de melkslijters hand haven den ouden prijs van 14 cent Naar men ons mededeelt, zal de prijs spoedig over de geheele linie 15 ct. worden. VEURLEIDSCHENDAM. Geref. Kerk. De predikant bij bovengenoemde gemeente H. J. Kouwenhoven, alhier heelt het be- l0*p naar Wolphaartsdijk niet aangenomen. WARMOND. De ex-kroonprins. D* Duilsche ex-kroonprins Wilhelm is in gezelschap van zijn vrouw en graaf cn *rarin Zu Holen alhier afgestapt en heeft °P de boerderij „Meemist" gedineerd. Hij ^nauffeerde zelf zijn rooden reiswagen. Door ,e *ele internationale gasten werd hij her- end en begroet WASSENAAR. "r T°t hoofd der Chr. U.L.O.-school alhier de heer j H te winkel< alhier> HOE ER GEREISD WORDT. Een typische Amerikaanschë eigenschap, die een Europeaan dikwijls en tót zijn groote verbazing opmerkt, is een zekere on verschilligheid voor het afleggen van groote afstanden, per trein of anderszins. Terwijl wij met de paar uurtjes GroningenMid delburg of Maastrichtden Helder al uitge- reisd zijn binnen onze grenzen, vinden we een tocht naar Weenen ot Rome al een heel eind. En ik heb hel zelf herhaaldelijk beleefd in Europa, hoe Amerikanen zich even weinig druk maken als wanneer wij in de electrische tram stappen. Met het ge volg. dat zij zich in otLZe oogen eenigszins geblaseerd aanstelden. Pas later in het land zelf merkte ik, hoezeer ik mij vergist had in hun houding, die voortvloeide uit dagelijk se he ondervinding in dit land. Zelfs de afstanden in een stad als .\c\v-\urk zijn van dien aard, dat nieuwelingen er zich over verwonderen en Zei49 ir.geburgèrden ér niet geheel mee verzoend raken. Ter hoogte van het Times Square, dub het centrum der stad, en aan den anderen Hudson-oever, ligt Union City, waar bij mijn weten de ecnige Hollandse he bikker in den omtiek woont Deze geboren Alk maardér schept met zijn allerhande, kren tenbrood. speculaas en andere oud-vader- i&ndsch? prrducteh een ware oase in dó New Vork so he lekkêrswoeslijn. Baksel en chocoladewerk zijn hier over het algemeen niet volgens onzen smaak en hoewel qua grootte weergaloos ik schat een Amèri- kaanöche roomsoes drie maal grooter dan de onze! kan ik nooit de gedachte van nit afzetten, dat ze pbr duizend tegelijk gekneed, gebakken en opgemaakt machi naal in rij en gelid den winkel binnen schuiven. Nel al9 een lord ziet een mokka taartje er teveel naar massa-productie' uit. Maar om mijn bakker op te zoeken, moet ik een rei9 maken, zoó ongeveer of een Arn hemmer Goudpvhe stroopwafels ter plaatse gaat inslaan. Hoewel ik binnen de stads grenzen woon, al is hel aan den buitenkant, heb ik ongeveer denzelfden tijd noodig om in het Wall Street-district te komen. Een troost voor dat tijdverlies is, dat de rit maar een stuiver kóst eh per sneltrein gaat; wandelend zou het vier vijf maal meer tijd vergen. Hel snelvervoer en het tarief van een stuiver voor vele kilometers lijden in New-York is zelfs in geheel Amerika een unicum. Hóéveel tienduizenden er dagelijks van cu. naar hun werk gaande gebruik maken van den ondergroiidsche, de trams, autobus sen en dé viaduclspoor in de stad zelf is met geen mogelijkheid vast te stéllen. Al zullen zij het aantal forensen van buiten de stad in aantal ver overtreffen, deze kijken op de stedelingen heet, omdat zij dat kleine eindje rijden en de maandelijkbche uitgaven van vijf dollar niet noemenswaard vinden. Spoor- en tramwegmaatschappijen, in de laatste jaren uitgebreid met autobus- maatschappijen, hebben op goede* gronden het aantal dagelijksche forensen naar en uit New-Yobk op 425 000 geschat. Hier onder wórden dug ge?n winkelende dames of uitgaahde verloofde paartjes begrepen, maar de dagelijksche kostwinners, onver schillig of hun salaris drie of vijf nullen bevat. Wat de laatste categorie betreft rtioet ik nog even vernielden, dat hun Teis van. een buitengoed in Connecticut óf PehhsYl- vfenia vaak op héél bijzondere wijze ge schiedt. Er zijn een aantal bankiers en hoofden van groote firma's, men spreekt van een dertigtal, die eiken morgen aan boord vaa hun motorjacht stappen, daar onfcbijten, de krant lezen of hun secretaris dicteeréü én bij de Yacht Cftb in East River, een paar honderd pas van Wall Street, aan land stappen. Ja, zelfs zijn er een paar, die per vliegtuig komen, maar bij gebrek aan een goede landingsplaats in de stad zelf, is dé modernste sport op dit terrein nog Weinig popülair. De 425.Ó0O forénsen, een klein Amster dam, komen van uit alle windstreken, voor het meerendeel van dtehtbij, sommi gen van veraf. Een treinreis-je van onge veer 96 K.M. is voor de meeste stedelingen eén aardig zoineruitstapjej maar eiken dag vervoert de Pennsylvania R.R. 250 foren sen uit Patchogué, L.A., eén afstand VaA Amsterdam naar Antwerpen. De Pateho- guenaren vinden dat twee maal per dag, zes dagen per week niets bijzonders en kijken met ecnigen eerbied op tegen de ongeveer tweehonderd personen, die dage lijks hun ontbijt gebruiken op den trein van Philadelphia riRar New-York en ever noodgedwongen hun avondmaaltijd. Zij hebben zelfs een club gesticht, de „Zeven Uurders", bestaande uit 129 bankiers-, ma kelaars, advocaten en zakénlui, die eiken morgen dén trein van Zeven uur uit Phi ladelphia nemen en die dat al vijftien jaar achtereen gedaan hebben. Wanneer zbo'ü clublid hét aantal kilometers van zijn da gelijksche reis over een heel jaar zou op tellen, zou hij bevinden twéé én een half maal den aardbol omgetreind te zijn. Wan neer hij een even groote liefhebber van statistieken was als de spoorwegmaat schappijen zelve, zou hij kunnen bereke nen, dat hij 54 volle werkdagen tusschen de wièlen had doorgebracht en daarvoor een somma van veertien honderd gulden had neergeteld. Misschien «neer, misschien minder, maar dat hangt weer af van '6 mans bedrevenheid of geluk in het kaart spel onderweg De maatschappij rekent ongeveer vijftig -dollar voor het maand abonnement. Hetgeen lui verhouding tot een gewoon kaartje e&n ongehoord lage prijs is. Het kaartspel in de lange doorloopwa- gons is bijkans een nationale instelling. Nog is de trein het station niet uitzescho- ven of hiér en daar hebben de rtoodigé hart^nchtelrke beoefenaars de bankleu- nicg omgeklapt er aldus een kwartetje gevormd. Éti aldra scharen zieh éen groep jè belangstellende medereizigers achter de spelers, me soms zwijgend toekijken, maar nog vaker hun eigen inzichten niet voor zich kunnen houden .en advies geven. In foren sen-spreektrant zijn dit de „kibit zers", die als een soort onuitroeibare plaag beschouwd worden, zooals vliegen of mot ten. Evenals er volgens het volksgeloof een speciale bescherming voor dronkaards bestaat, zoo ontsnapt de kibitzer ook meestal net een pak slaag, omdat de trein lijn halte genaderd is. De kameraadschap tueechen mensdhen, die eiken dag uren met elkaai dezelfde reis maken, kwam het vort ge jaar het best tot uiting op een tra ject van de Néw-Yci'k-Long Branoh trein. Een club-car, een groote doorloopende wagen met losstaande fauteuils en een buffet voor lichte ververschingen, werd ge huurd door Vijf en dertig forensen, die ge- regeld dén tocht maken. In het midden van de car werd een Kerstboom, rijk oor zien van lichtjes en versieringen, neerge zet en op die manier werd het jaar op feestelijke manier afgesloten. Hetzelfde deden de vaste dagelijksohe reizigers van Poughkeépsie, die héén en weerr een af stand van 240 Ë.M. (Amsterdam Brussel en terug) afleggen. De spoorwegmaatschappijen deelen mede, dat het getal reizigers gedurende de laatste tien jaar verdubbeld is. Iedere maand ko men 'er hónderden nieuwe abonnê's bij en de verklaring hiervoor is even voor de hand liggend als toe te juichen. Het publiek, en vooral dat van middelbaren teeltijd met jónge kinderen, wenscht niet langer in steenklompen te wonen en stadslucht te ademen. Het ontvlucht de modern ingerichte appartementen met electrische koel- en waschmachines op de achtste verdieping met als uitzicht een andere woonkazerne. Het wil zijn kinderen laten opgroeien tus schen bloemen en boomen en minder ben- zinewalm iaten ruiken. De gezinshoofden tijden liever tientallen kilometers per trein en staan 's morgens extra vroeg op dan een straatstoep als speelterrein voor hun kin deren te laten dienen. Vroeger waren de huizen buiten New-York niet zoo modern als tegenwoordig en op dat gebiel komt moeder de vrouw dus ook niet te kort. Daar bij is de lietde tot de natuur ook in vader gevaren, die den heeten dag achter de toon bank ot den lessenaar slaat en die nu van den zomertijd geniet door den tuin te sproeien of de erwtjes op te binden. Aardig is het met zoo'n forensentrein mee te gaan; aan alle stations staat het stampvol auto's, dure en goedkoopê, met een ge-unitormde chaulteur of moeder aan het stuur mei de tieele juichende familie achterin. En einde loos snorren leege auto's aan voor komende volle treinen met hun regimenten moe ge werkte kostwinners. Massa's aardige tai - reeltjes. onbewust geënsceneerd door jong en oud. maar vooral veel door de jeugd. De groeiende belahgstelling Voor sport gevolgd door een opnieuw ontwaakte waardeermg voor de vrije natuur heelt deze gelukkige gevolgen gehad. Met het resultaat dat de stad NeW-York, niettegenstaande den rous- achtigen toeloop van binnen- en buitenland, toch zachtjes aan leegloopt. Als een bewijs geel ik. dat groote scholen in de heneden- stad gesloten worden uit gebrek aan vol doende kinderen'. Tèrwijl dé forensen uit Fiiiladelphia qua reisonkoslen Wel bovenaan hel lijstje slaan, moét men loch over die van de kleinere af standen niet gering denken, ook al zijn die abonnementen buiten elke verhouding tol een dagkaartje. Daarbij komt, dat hoe ge ringer de afstand is, hoe duurder de prijs, terwijl hei abonnement naar Philadelphia vijftig dollar in de maand kost. geett men allicht twintig lot dertig dollar uit voor sta tions. die nog onder den rook van New-York liggen. Aan den anderen kant maakt het goêdkooper wonen buiten dit bezwaar weer goed. Maar voorloopig geloof ik nog de beste plek gekozen te hebben, in de stad, even vrij als op het platteland en voor een stui ver per ondergrondsche binnen het uur in de City, maar niemand wit het gelooven, tenzij hij me opgezocht heeH. WOLKENKRABBER. KLEUTERZORG. I Ons ingewikkeld maatschappelijk leven maakt in velé opzichten noodig, dat voor bepaalde groepen van menschen afzonder lijke bemoeiingen worden getroffen en niet elk individu, zelfs niet elk gezin aan zich zelf worde overgelaten Men kan dit be treuren en hel ideaal vinden, dat ieder ge zin zooveel mogelijk voor zich zelf zorgt, doch de dagelijksche ervaring doet de on mogelijkheid hiervan inzien. De sociale wetgeving is noodzakelijk geblèken omdat de aan zich zelf overgelaten arbeider in verschillend opzicht te kort komt; de armen, de werklooren moeten langs algemeene lijnen geholpen worden. En vooral op hygiënisch gebied werd men er zich van bewust .dat in verschillende levensperiod- den het eigen initialiet van de gezinsleden, zelfs met behulp van cjen gewonen huis dokter, niet toereikend is om genoegzaam gunstige verhoudingen te scheppen en kwade invloeden te weren. Zoo ontstonden vereenigingen en inrich tingen, welke zich de bestrijding dier maat schappelijke kwalen ten doel stelden, in de eerste plaats wei van de drie voornaamste volksziekten: tuberculose, alcoholisme en geslachtsziekten. Hierbij bleek, dat het niet voldoende was, de uitgebroken ziekte le be handelen doch dat het zwaartepunt gelegd moet worden in het voorkómen. Gere geld toezicht, ook op de gezonden, is in staat veel later onheil teJórhoeden. De juistheid van deze stejjirf* is wel zeer duidelijk bewezen dóór het tegenwoordig vrij algemeen i.ngèvoerde geneeskundig schooltoezicht. En steeds meer stijgen iii de algemeene waardeering dé consultalie- bureaux voor tuberculose, voof zuigelingen zorg, voor de 'aanslaande moeder, en.z De leeftijd 4usschen dien van zuigeling en schoolgaand kind was inludschen stief moederlijk 'bedeeld. En toch, al heeft het misschien wat lang geduurd, is men tot het inzicht gekomen, dat juist deze leeftijd groote behoefte aan veel zorg heeft. Dat in zicht heeft uitdrukking gevonden op het congres voor kleuterzorg, dat in de laatste week van Mei in Amsterdam is gehouden. De aardige naam „kleuter" voor het kind tusschen den zuigelingsleeftijd en de school periode, afkomstig van dr. Mol te 's-Graven- hago, werd dóór den minister van Arbeid in zijn openingsrede een trouvaille genoemd, waaréoor gevoeld wordt dat wij hier een terrein betreden, waar ook het gemoed zich gelden laat. Hij wees er op, dat deze zaak niét alleen het kind individueel betreft, maar dat daarnaast vragen Van staatküiL digen en van paedagogischen aard opdoe men. Wat het eerste betreft: hoe moet de onderlinge verhouding van den staat en hèt partculier initiatief zijn? wat het tweede aangaat: hoe staan gezin en medi cus ten opzichte van elkaar met betrek king tot dit vraagstuk? De voordrachten en discussies op dit con gres hebben de beteekenis van vele be langrijke onderwerpen duidelijk bewezen. Zoo noem ik de besmettelijke ziekten. Wij kunnen thans wel al9 vaststaande aan- nerrteh, dat ieder kind herhaaldelijk met het luberculose-gif besmet wordt. Die, meestal lichte, besmettingen worden door het or ganisme betrekkelijk gemakkelijk overwon nen met dit groote voordeèh dal op die manier langzamerhand een zekere ontvat- baarheid voor de ziekte ontslaat. Hieraan schrijft meh toe. dat riojr zoo vele men schen gezond blijven, niettegenstaande onze geheele omgeving bijna altijd in mindere of meerdere mate gelegenheid lot besmetting aanbiedt. Nu mag aie besmetting bij kin deren, welke gunstig.verloopt, een zékere hoogte niet overschrijden. Leeft het kind in de kruipperiode in een omgeving waar bijv. een patiënt met opentuberculose geen ge noegzame zorg besteedt aan de onschade- lijkmaking van hel bese^llclijk sputum, of wordt het gevoed met veel melk van tuber- Culeuse koeien, dan heeft het wel degelijk kans, gevaarlijk ziek te Worden. Bekend zijn de proeven van Calmetle, die ook reeds in ons land worden herhaald, om het jonge kind te enten met een nauwkeurig gedo seerde hoeveelheid tuberculeus gif. Als deze proeven slagen, beteekent hert uit den aard der zaak een groote stap vooruit, omdat het toeval dan wordt uitgeschakeld en met groote veiligheid het besmettingsgevaar kar. worden Weggenomen. Er liggen nog meer vjjanden op de loer. Trof. Gorter produceerde een statistiek, wel ke leert dat van de kinderen tusschen 1 en 5 jaar nog altijd 1.15 pet. sterven, vat be- teekent ,dat van alle 30 gezinnen met drie kinderen er een is, dat kans heelt een kina te moeten verliezen voordat het vijf jaür is ge worden. Naast de tuberculose staan de acüte in fectieziekten. Tegen roodvonk en diphterie word' reeds de strijd aangebonden door mid del van onvatbaar makende inentingen. Ma zelen en kinkhoest eischen nog steeds ele slachtoffers en worden door Herderschee de grootmoordenaars van den kleuterleeftijd genoemd. Te-gen al die besmettelijke ziekten is de mensch juist op den kleuterleeftijd het minst bestand, vandaar dat de genoemde spr. ais leidend beginsel wilde voorop zetten: de besmetting zooveel mogelijk te ver schuiven tot na den kleuterleeftijd, waaibjj als *an zelf sprekend de eiscb komt, dat de voorkomende gevallen der ziekten x>o goed mogelijk behandeld en verzorgd worden. De voeding van den kleuter vereischt even eens bijzondere aandacht. Het ligt /oor de hand, dat het van groot belang is, juist ih dec periode van krachtige ontwikkeling, alle hinderpalen uit den weg te ruimen, op dat eei. flink gevoed en gebouwd, krach tig individu zal ontstaan. Voor allen zoneter onderscheid bestaat das behoefte aan goede voeding, behoorlijke lichaamscultuur, genoeg zame beweging in de vrije lucht, in het kort: een leven onder goede hyignische ver houdingen, zooals Ook reeds in den zuigelin- gerleeltijd van den dag der geboorte af aan noodzakelijk is. De meest bekende ziekte als gevolg van cei tekort aan dit alles is wel de Engelsche ziekl6. Zooals prof. Haverschmidt 09 het cu gres uiteen zette, zijn de middelen, welke b£ die ziekte worden aangewend, niet anders dan de noodige aanvullig van wat in een be paald geval ontbreekt. De vitaminen, het zonlicht, het gewijzigde dieet, zijn feitelijk gewene levensbehoeften, waaraan bij het ge zonde kind blijkbaar dus reeds werd voldaan. Dat neemt niet weg, dat men bij ieder kind er op heeft te letten, dat het bijv. voldoende vitaminen (levertraan!) krjjgt, d&t het vooral in het directe zonlicbt( niet alleen achter vensterglazeh!) lang genoeg vertoeft,* enz. Ëem van de meest bekende verschijnselen van Engelsche ziekte is de stoornis in den beengroei. De uiteinden der beenderen wor den dikker en de lange beenderen worden krom. Als deze misgroei niet in sterke mate beeft plaats gehad, kan alles, nadat de riekte genezen is, weer terecht komen. Maar, zooals Van Assen deed uitkomen, geeft da tegenwoordige damesmode om de onderbeenen slechts met een dunne kous en niet met rokken te bedekken, gelegenheid genoeg om te ccnstateeren, dat zulks lang niet altijd het geval is en dat een vrg belangrijk aan tal kromme (X- of 0-) beenem ook nog op volwassen leeftjjd aanwezig is. En de plat voeten zijn bti den beschaafden mensch zoo menigvuldig, dat men neiging zou krijgen, ze als den normalen toestand te aanvaarden, zoodat bet fraai gevormde, krachtig veerenda voetgewelf een atavisme uit den tijd der na tuurvolkeren zou rijn. EL A* PLUIMVEE. In de ri aderen. Er zijn liefhebbers, die in hun kippenren ook duiven houden, iets waar wij in prin cipe tegen zijn, omdat kippen cn duiven niet; op dezelfde wijs gehouden kunnen; worden om de uiteenloopende voeder- eischen en wegens het bevuilen der hoen-i ders door de meestal op stokken boven hei£ rittende duiven. Veel woTdt al verholpen, door in plaats van stokken planken aart te brengen van ongeveer 20 c.M. breed, waardoor minder mest naar beneden valt.- Nog meer wordt dan de zaak verbeterd als de bouw zoodanig ingericht is, dat dö twee diersoorten afgezonderd blijven, waar door aan ieder het meest doeltreffende voer, kan worden voorgezet. Doeltreffend voer, dat alle bestanddee- len bevat noodig voor het lichaamsonder- houd niet alleen, maar ook voldoende rijk aan die stoffen, welke kans geven op vob doende bevruchting der eieren. Zoo kwam' onlangs iemand bij mij met een overigens prachtige raszuivere bluette. Totaal ver-> zwakt, verlamd, de pootjes konden het lijf onmogelijk dragen. In 't afgeloopen voor jaar had deze duif nog een paar eitjes ge legd, die echter niet bezet bleken bij de broeding. En nu was het heele«maal mis. Thuis waren er nog eenige exemplaren, die cr niet minder treurig aan toe waven* De eigenaar beweerde, dat verzorging, be huizing en voeder patent in orde waven. Daar waren de oorzaken niet te zoeken, Omdat de afstand heel gering was, beloof de ik spoedig eens te komen rien. Zoo be loofd, zoo gedaan. De ren en de duivenaf- deeling vooral lagen aan de donkere zijde van het huis en hoog ingebouwd, de grond zwart en klam, waarom ook de ruiende kippen triestig bijeen schuilden en heelc- roaal geen gunstigen indruk gaven van hun levensomstandigheden. Op mijn navraag bleken de legresultaten dan ook erg min en waren van een 20-tal kuikens sleehts drie piepers overgebleven. Hier was dus veel te verbeteren. Ophoogen van den bodem, be tere afdekking, enz. Maar nu de duiven. Waarlijk een paar 6tellèn fijne meeuwen. Maar in welk een treurige conditie I De afzonderlijke hokjes voor de paren veel te klein en lastig schoon te houden omdat men er veel te moeilijk bij kon komen. Evenals in (Te kip penren lagen ook hier een massa uitge vallen veeren. Volgens een raadsman mocK ten kooien, hokken of rennen van ruiende vogels, gröot en klein, nooit schoongemaakt worden om de rüi niet te storenDe ver keerdheid er van bracht ik hem allereerst' onder het oog. Het kan nooit te zindelijk zijn. En wat voerde hij aan zijn duiven Rijst en bon nen. Van de rijst had hij voor weinig geld een nog al groote partij aangekocht, want hij vond het dwaas om altijd duur voer te geven, dat was heelemaal niet noodig! Hij had er nooit aan gedacht, dat het beter is weinig dieren goed te voeren, dan een groote troep onvoldoende. Uit alle£ was al dadelijk tot mij door gedrongen, dat deze schrale rijstvoedering de oorzaak der verzwakking van al zijn duiven was, een soort beri-beri riekte die ook bij inlanders in Indië veel voorkomt door uitsluitende voeding met witte rijst. Toen hij op mijn raad zijn duiven lever traanpastilles en pilletjes van gewone bak- kersgist ingaf, van de rijstvoeding heele- maal afzag en die verving door tarwe, boek weit ert gepelde haver met zware gerstf knapten de uitgeputte duiven al spoedig op, werden weer normaal en zelfs paarlustig. Een les, voor anderen ook, om niet te verkeerd-zuinig te wezen op uitgaven voor voeder. Ook voor duiven geldt dus de waarheid: slechts een goede bchuizine en krachtig voer brengen in de pluimveehouderij goed© Tesultaten. Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende iconende.(straat) icenscht het „LBIDSCH DAGBLAD" vanaf tm opgezonden te hebben aan onderstaand adres 3—2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 7