RECHTZAKEN. KUNST- EN LETTEREN. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. DE BRUG BIJ CHARING CROSS. Tu Bach en vertegenwoordigers van den Londensohen gra-afsohapsraad, de Engo sche regeering en andere betrokken licha men i« in beginsel tot den bouw van de niewe brug met spoorwegstation over de Theems en öharing Cross in het verlengde van het Trafalgarplein besloten. De brug zal 12^> millioen pond kosten, waarvan 25 procent door den graafschaps- raad zal betaald worden. Een der nieuwste inrichtingen zal het aanbrengen van een overkapping der voetpaden zijn, zoodat voetgangers bij regen de brug droog zullen kunnen oversteken. o TROPISCHE HITTE TE WARSCHAU Maandag heerschte te Warschau een tro pische hitte. Vijf personen zijn aan zon nesteek bezweken. 's Avonds heeft boven de stad een on wed er gewoed. Een per soon werd door den bliksem gedood, drie personen werden gewond. De bliksem sloeg in eenige tramwagéhe. Eenige stads- wijken, waar de lichtleidingen vernield werden, waren in duisterns gedompeld. Na het onweer barstte een plasregen los, die eenige gedeelten der stad volkomen onder water zette. KANTONGERECHT TE LEIDEN Gisteren stond voor het Leidsohe Kantonge recht ook nog terecht W. D. geb. te Alt- calear (D.), wonende te Os, die, rijdende in een auto, onder de gemeente Katwijk, bet verkeer in gevaar heeft gebracht, door zekeren Chr. Gaillard uit Den Haag, die daar met zgn echtgenoote per rijwiel pas seerde .zonder noodzaak aan te rijden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de aangeredene niet veel letsel had bekomen. Aangezion echter de vordachto geen hulp had aangeboden, en bovendien zou hebben gelachen om het gebeurde, kon de waarn. Kantonrechter, mr .Briët zich niet met het requisitoir van den Ambtenaar, die f.20, boete subs. 10 dagen had geëischt vereeni gen en veroordeelde verdachte tot 8 dagen principale hechtenis. Volgende vonnissen zijn geveld: J. IV. zonder vergunning een verkiezinga- prop. biljet aanplakken I. 3 ol 2 d.: M. IV, Oude Wetering, overtreding wet openb. ver- vöermidd f. 5 of 3 d.; G. J. C. A. F., Haar lem, idem f. 5 ol 3 d.; P. J. K., overtreding der arheidskel f. 5 of 3 d.; W. J. de R. idem f.5 of 3 d.; J. J. idem f. 5 of 3 d C. \V. LV, op hinderlijke wijze radiomuziek len gehoore brengen f. 3 of 2 d.; C. J., op Zondag te Lei den in een calé muziek ten gehoore doen brengen vrijspraak; t. H P., burengerucht verwekken f.1 of ld.: F. R., fietsen zonder licht f. 1 of 1 d.; II. B. idem f. 1 of ld.; J. den H., Hillegom, loopen op verboden grond f. 3 óf 2 d.; H. P. Z., openbare dronkenschap f.5 of 3 d.; B. S., fietsen zonder licht f. 1 of 1 d.; J. A. de T., links van den weg fieleen f. 1 of 1 d.; B. W. A. 0., fietsen zonder bel. f. 1 ol 1 d.; N. de W„ openbare dronken schap f. 5 of 3 d.; H. K. idem f. 5 of 3 d.: A. 1'. te Leiden, fietsen op een trottoir f. 1 of 1 d.; J. F. v. P., Den Haag, met een auto rijden over een gesloten verklaarden weg f 0.50 of 1 d.; D. C. V., Rijnsburg, fietsen zonder licht f. 3 of 2 d.; B. de B„ Katwijk, idem f. 3 of 2 d.J. L. fe Leiden, fielsen op een trottoir f. 1 gif 1 d.; \V. v. L., Haarlem, openbare dronkenschap f. 5 of 3 d.; A. P. idem f. 5 of 3 d.; H. K. ie Leiden, fielsen op een Irotioir f. 1 of 1 d.; Th. J. B. Ie Lei den. fielsen in verboden richling f. 1 ol 1 d.; W. v. L., overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie 1.1 of 1 d.; J. S. Ie Leiden, zich bevinden op een graskant van het plantsoen f. 1 of 1 d.; ,H. v. L. idem f. 1 of 1 d.; C. K., Noordwijkêrhout, fielsen zonder licht f.3 of 2 d.; H. F. de R.. Den Haag, openbare dronkenschap f. 5 of 3 d H. D fietsen zonder reflector f. 3 ol 2 d.; N. H. B. te Leiden, fietsen op een trottoir f. 1 of 1 d. L. J., Oegstgeest, idem f. 1 of 1 d.; C. W Noordwijkêrhout. fietsen zonder licht f. 3 of 2 d.; J. de M., Den Haag, openbare dron kenschap f. 5 of 3 d.: A. de G„ fielsen zon der licht f.2 of 1 d.; II. de R te Leiden, met een mand met bloemen een standplaats in nemen f. 2 of 1 d IJ. H. Z.. Valkenburg, fietsen zonder licht f. 3 of 2 d.H. v. R overtreding van het molor- en rijwielregl. f 0.50 of 1 <J. 5 KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Door den kontonrechter mr. A. N. L. OUen werden bij verstek veroordeeld; wegens over treding leerplichtwet J. v. d. S. 2 X f.5, subs. 2 d. W. v. d. S. terzake wegens over treding van het rbglenient van Wegen en voetpaden tot f. 5, subs 2 d. Overtreding regl. Brug Alphen R. 0. S. Katwjjk Zee f. 5, subs. 2 d. Wegens overtreding verord. Stoomvaart J. M. v. d. V. te Alkemade f, 6 sub6. 2 d. Wegens overtreding van art. 453 Wetb. van Str. J. G. zonder bekende woon- of verblijfplaats f. 6 subs. 4 d. Idem H. A. N.. eveneens zonder bekende woon- of verblijfplaats f. 12 subs. 0 d. Terzake we gens overtr. van art. 473 wetb. van strfr. H. v. E. te Nieuwveen f. 5 suhs. 2 d. en M. M. te Gouderak f. 5 subs. 2 d. Pol.verorde- ring der gemeente Alphen K. H. f. 5 subs. 2 d. S. K. f.3 subs. 2 d. J. 1' A f'5 subs 2 d. D. B. te 's-Gravenhage f. 5 subs. 2 d H. B. te Rotterdam f. 6 subs. 4 d. J. B. te Woubrugge f. 5 subs. 2 d. J. P. te Gcuderak f. 4 subs. 2 d. Idem der gemeente Btskoop C. K. te Rotterdam f.4 uhs. 2 d. G. J. G. he Gouda f. 3 subs. 2 d. J. P. J. te Boskoop f. 5 subs. 2 d. F. v. d. H. f.5 subs. 2 d. Idem der gemeente Haztrswoude J. D. te Hazerswoude f. 3 subs 2 d P. V. te Hazerswoude f. 6 subs. 3 d. K. E. te Rietveld 2 X f. 5 subs. 2 X 2 d. IéL der gemeente Koudekerk J. K. te Leiden f. 4 sube. 2 d. A. J. te Koudekerk f. 5 sube. 2 d. A. H. te Koudekerk f. 2 subs. 1 d. G. d. J. te Koudekerk f.2, 1 d. tuchtschool. B. B. te Koudekerk f. 2, suhs. 1 d. Idem der gemeente Woubrugge J. S. te Leiden f.4, 2 a. Overtreding Wapenwet N. J. v. V. f. 15 suhs. 10 d. met verbeurdverklaring van revolver. Overtreding Arbeidswet A. T. F. te Hazerswoude 2 X (f. 8 subs. 4 d.). Over treding Motor Rijwielwet A. S. te Oude- Wetering. K. V. als voren. C. G. en A. van S. en J. R. te Alkemade, allen tot f. 5 suhs. 2 d. G. C. D. te Haarlemmermeer 2 X f.4 suhs. 2 d. J. B. te Noordwijkêrhout 2 X f.4 subs. 2 d. J. C. L. te Haarlem f. 6 subs. 4 d. M. T. V. te Haarlem f. 5 subs. 2 d. 1'. v. H. te Boskoop f. 6 subs. 2 d. N. 1 f.6 subs. 4 d. L. K„ M. de L, H. v. d. B„ P. H„ A. O. V„ G. D. v. L„ J. M. K., H. r. d. B., E. D. en A. v. d. Z. te Voorburg; W. B. te Aalsmeer; E. v. d. L. te Woubrug ge; S. W. v. d. Y. te Roelofarendsveeu; P. C. A. H. te 's-Gravenhage; J. d. J. te Eaarne; J. B. te Amsterdam; A. T. v. S. te Nieuwveen; J. v. B. te Ter Aar en L. L. to Hazerswoude, allen tot f. 5, subs. 2 d, wegens rijden en fielsen zonder licht. A. C. V.; M. K.; J. M. K.; E. P, J. B.0. J. ReeuwijkL. v. d. L. te Reeuwijk; J. v. d. B. te Ter Aar;.J. v. L. te Boskoop; A. V. te Boskoop; W. v. d .S. te Boskoop; N. v. L. te Hazerswoude en A. v. d. S. te Rijnzaterwoude; allen tot f.5 subs. 2 d. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen veroordeelden te AJphen a. d. Rijn. Er stonden heden 110 zaken op de rol. Als Kantonrechter fungeerde nfr. J. C. Smit. Het eerst werd behandeld de zaak van W. H. te Rotterdam, welke zaak reeds eenige keeren was sangehouden ton einde een get., die ter vorige zittingen niet was verschenen, alsnog te hooren. Thans wa3 deze getuige aanwezig. Hij verklaarde de verkeersrich- iiiig, die hjj met zgn auto wilde nemen, tijdig te, hebben aangegeven. De Ambt. O.M. vorderde 10 gld. boete subs. 5 dagen, over eenkomstig welke eiseh de kantonrechter vera, veroordeelde. Voorts stond terecht J. W. v. D. te Gouda. Hem was ten laste gelegd dat hg op den openbaren weg, den Woubrugschen weg, werkzaamheden ("het lossen van een schip bazaltsplit door middel van een z.g. tuime laar) had verricht zonder de noodige maat regelen te nemen om voorbijgangers voor mogelijk gevaar te waarschuwen. Voor verd. trad op mr. Smit te Gouda. Deze zette uiteen, dat deze zaak een politiek tintje droeg. Vroeger geschiedde de lossing van beladen schepen, bestemd voor de aan dien weg go- legen fabrieken door arbeiders, zonder dal gebruik werd gemaakt van een z.g.n. tuime laar, Om nu de lossing op vluggere en minder kostbare wijze te doen geschieden, wordt gebruik gemaakt van een z.g.n. tuimelaar, welke langs een staaldraad loopt, bevestigd aan een op het lossingsterrein 6laanden paal. De arbeiders, voor wie werkzaamheden door deze wijze van lossing overbodig werden, zngen zich in hun onderhoud benadeeld en hebben gezocht naar een middel om de ge wraakte wjjze van lossing onmogelijk te ma ken .Om dit doel le bereiken, aldus hir. S., hebben zjj zich gewend tot enkele raadsleden, die hebben bevorderd dat proces-verbaal zou worden opgemaakt. De raadsman van verd., betoogde dat er bij de lossing niet het min ste gevaar hestonrl. De tuimelaars (bakken), wai-en voorzien van hoog opstaande randen, zeedal bij het overtrekken aan een hoog bevestigd staaldraad niet de geringste hoe veelheid op den openbaren weg terechtkwam. "Wordt deze wijze van lossing verboden, <lan ziet men zich belemmerd, in de uitoefening van zijn bedrijf. Nadat de gemeenle-veld- warbter N. als getuige was gehoed, 'nm de Ambt. O.M. zijn requisitoir. Hij achtte het ten laste gelegde feit niet strafbaar en requireerde vrijspraak. Verd. raad man sloot zich gaarne hierbij aan .waarna de kanton rechter .onmiddellijk uitspraak doende, wérd. vrijsprak. G. W., garagehouder alhier, stond terecht terzake dat hi.i met zijn motorrijtuig le snel had gereden. Verd. moest toegeven, dai hg misschien wel iets te hard had gereden, hoe wel hg zelf de snelheid niet had gecontro leerd. Het kwam hem echter twijfelachtig voor, gelet op den geringen afstand, waarop het feit was geconstateerd. Verd. beriep er zich op, dat hij voor een zeer ernstig ziekte geval een familielid naar het gesticht „Ende geest" had moeten brengen, en zich daardaor genoodzaakt had gezien, eenigszins sneller dan zijn gewoonte was, te rijden. Hg had dit onmiddellijk aan de verbaliseerende agenten medegedeeld. Deze hebben dit niet als excuus wilier aanneqjen. De kantonrechter dacht or echter anders over en vond verdachte's ver weer zeer aannemelijk, en verklaarde verd. schuldig aan het ton laste gelegde feil, echter zonder toepassing van eenige straf. C. K. alhier, had op de ruiten gebombar deerd van de Woning van M. Verd. Wist var. niets, Waarschijnlijk zon hij beschonken geweest zijn. Echter had lig veel overlast te verduren van de familie M.. die hem voort durend uitjouwde en uitschold. M. als get. gehoord, ontkende dit. Hij had K. nooit iels in den weg gelegd. De kantonrechter vend dat K. zich onbehoorlijk had gedragen. Nadat de Ambt. O.M. 4 gld. subs. 4 dagen had geëischt, veroordeelde de kantonrechter den verdachte, hem tevens eene ernstige vermaning gevende, lot een geldboete van 10 gld„ subs. 4 d. hechtenis. NIEUWE UITGAVEN. S Het Heidelberger Fremdenblatt heefl, evenals in 1928. een rijk geïllustreerd re clame-boek in het Nederlandsch uitgege ven. Hel doel is, onze landgenuoteh, die hun zomer-vacantie in Duitschland door brengen. opmerkzaam le maken op de mooie oude universiteitsstad aan de Neckar. Behalve Heidelberg en omstreken be schrijft het nummer ook eenige steden aan Rijn en Lahn en bevat het het program der Heidelberger Festspiele. ALPHEN. Dezer dagen had eeü arbeider ran de fa Oosthoek en Zn., bouwmateriftlenhandel alhietr, het ongeluk, doordat een draad los schoot uit een 17 meter hoogen mast, raü een elevator te vallen. De man had de te genwoordigheid van geest om zich onder het vallen een ruk te geven zoodkt hij in plaat9 van een partij ijzer op een hoop zand of basalt terecht kwam. Wónder bo ven wonder kreeg de man geen zwaar let sel: slechts enkele schrammen in zijn ge laat en bovendien is hij wat stijf. Gister morgen was de man echter al weer zoover dat hij zijn gewone werkzaamheden kon Uitvoeren. Ds. Johs. Stehouwer alhier komt voor op hét drietal voor de vacant zijnde prédi- kantsplaats te Scheveningen. Geslaagd vx>or het examen gerechts deurwaarder de hêer A. Looyen, alhier. Geslaagd ta Dem Haag voor het erc. hoofdacte, de heer A. de Groot alhier. Geslaagd te Rotterdam voor hel exa men nuttige handwerken ffièj. G. van Kal- kêrer» alhier. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot kantonréöhtêr-plaalsvèrvanger in het kan- ton Alphêfl, dr. H. J. LoviAk en mr. j. G. Smit. o ALKEMADE. Door het bestuur der woningbouwver- eeniging Alkemade is tot den raad het verzoek gericht om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van 12 arbeiders woningen gelegen aan den Langeweg. Ar chitect over dezen bouw is de firma Rob bers Uit Haarlem. Gezien het gróote ge brek aan arbeiderswoningen is het té ihopén, dat dezè plannen verwezenlijkt zul len Wórden. LEIDERDORP. Donderdag 27 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dal de heer A. Oudshoom* voofheen gemeente-veldwachter alhier, a.'.S bode bij dé Zijllaan- en Meijepolder in diénst Irad Hét bestuur van den polder zal dezen dag voor den jubilaris niét onopgemerkt voorbij laten gaan. o- ROELOFARENDSVEËN. Treinontsporing. Gisteravond omstreèks 6 uur had óp het Statiobsemplaeemeftfc alhier een treinont sporing plaats. De trein die om 6 Uur van hier naar Leiden vertrekt, derailleerde tengevolge van het omtrekken van een wissel, toen 'de trèin deze passeerde. Ëeti der passagierswagens liep uit de railg, ter wijl de postwagen geheel ontspoorde en in schuine richting öp de rails kwam te lig gen. Het verkeer langs den spoorweg was hierdoor geheel gestremd. Dé locomotief mót een wagen kon de reis naar Leiden veri'olgén. Terugkomende moesten de pas sagiert overstappen en werden zij na eèm- gén tijd door een trein bit Hoofddorp ver- dëv Vervoerd. Tegen dèrt avond eén montagewagen, die de beidé wagons weder op hét Vechte spoor btacht. De ma- terieele schade is slechts zeer gering. Per soonlijke ongelukken kwamen niét VOVi», Het treinverkeer ortderVond sléchts geringe vertraging WADDINXVEEN. Geslakgd té Rotterdam voor het ex. M.U.L.O. diploma B., W. J. Glasbeek en J. Booti alhier. o ZWAMMERDAM. ljs collecte., ton behoeve van de In wendige Zending, Zondag in de Ned.-Herv. Kerk alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f. 41. De Christ, zangvereeniging Zingt den Heere" alhier, directeur de heer J. van Beek, heeft in de eere-afdeeling op het geihouden concours te Zeist, met 294 punten een 2den prijs behaald. Voor het toelatingsexamen tot de Gkr. kweekschool voor onderwijzers te Leiden, zijn geslaagd onze plaatsgenooten P. A. Noorlander en P. Sluijtcr, beide leerlingen der Ned.-HeTV. School, alhier. Het inuziekgezelschap Juliana" gaf Zaterdagavond voor de bewoners van den Tempelpolder en omgeving een goed ge slaagd zomerconcert, op he£ erf van den bakker J. Konijn aldaar. Bij de overgangsexamens aan de Land bóuwhuishoudschoql te Alphen a. d. Rijn, zijn o m bevorderd de jongedames Lijntjó Domburg, Jozina Helena Koster en Nècltje van Muiswinkel, allen van hier. o AALSMEER Waarschuwing. Dê difêctêur van het Pröv. Waterleidings bedrijf in N.-Hölland herinnert verbruikers van leidingwater, dat hel len strengste is verboden óm water te verspillen of te ge bruiken Voor een ander doêl dan waartoe eén abonnement ié aangegaan. Mei name wondt gewezen op het ongeoorloofde van tüinbesproeiing, zonder abonnement voor die besproeiing. Door de ambtenaren van het waterleidingbedrijf zal ten strengste worden gelet, dat aan het voorschrift de hand wordt gèhouden, terwijl overtredingen zullen kun nen worden gestraft met een geldboéte, on verminderd de bevoegdheid der directie om de gelegenheid tot waterverbruik le ver breken. Palingvisscherij, Met dè visseherij met het scul- of keernet ifi de Ringvaart van den Haarlemmermeer- poldér is deze week begonnen. Met deze vis seherij wordt uitsluitend paling gevangen, welkê vahaf Jüli tót omstreeks half October zijn uitweg naar toe zoekt en dicht aan de oppervlakte van bet water zwemt. Vandaar, dat dê visscher bet net, dal met sfeenen tegen den bodem wordt gedrilkt, zoo hoog mogelijk Ophaalt en steeds iets boven het water. Ter Weefs2ijden van den oever staan de fuiken, .waarin de paling langs het keer net wordt geleid. Het bedrijf wordt alleen uitgeoefend na zonsop- eh voor zonsonder gang. Een drietal dageft vóór en na volle maan Wordt er ook niet geviseht. Gistermiddag daalde op den Kléinen Poel een 5-tal watervliegtuigen. Bij het club gebouw der roei- en zeilvereeniging „Nieu- wemeer" werd ligplaats gekozen. De beman ning, bestaande uit militairen, begaf zich naar hotel „De III Kolommen" waar eenigen lijd werd vertoefd. Een groot aantal inwo-# ners was saamgeslroomd, om de watervlieg tuigen van dichtbij in oogenschouw te ne men. In den namiddag vertrokken de vlie geniers weder. De hëer J. Koopman heeft het hotel „Het Wapen van Aalsmeer" thans officieel in gebruik genomen. Een en ander ging ge paard met een intiem feest. Een overvloed van bloemen en planten gaven het hotel een feestelijk aanzien, terwijl verschillende veranderingen, die de heèr Koopman heeft aangebracht, de gezelligheid verhoogden. De inrichting vah hotel en reslauratiezaal wördl zeer geroemd. HAARLEMMERMEER. Gtnote brand in Haarlemmermeer. - Gewel dige vuurzee. - Dubbel woonhuis met pakhuizen verbrand; - Spelen met lucifers de oorzaak. Gistermiddag omstreeks 12 uur ontstond brand aan dên Afeerdijk nabij Sloten in Haarlemmermeer in een der pakhuizen van dê firma Witziers en Honing, aannemers van bouwwerken. Door de in de pakhuizen aanwezige valèn bènzine en teer, de par tijen sterk gedroogd hout en deii sterken wind, greep het vuur zoo snol om zich heen, dat de gebouwen met het aangrenzende, woonhuis in minder dan geen lijd in lichte laaie stoildèh De molorbrandweer van Halfweg en die van Hoofddorp arnveerden spoedig met de autospuiten op de plaats des onheils en kon den mét hét water uit de ringvaart direct met kracht het blusschingswerk aanvan gen. Met een vijftal slangen werd hard en flink gewerkt om de gewéldige vuurzee, die een onheilspellend schouwspel opleverde, te bedwingen. Eéft ongeveer 20 meter verder slaand huis had door .de groote hitte, die door de hévige oplaaiende vlammen veroor zaak! weid. ook vlamgèvat, doch het mocht spoedig gelukken deze woning te behouden. Nadat de pakhuizen met alle9 wat zich daatln bevond, een prooi der vlammen was géwordén én van het woonhuis het dak was ingestort, slaagden de brandweerman nen er ten Slollé in. den brand tot hel in wendige van het huis te beperken. De in boedel ging echter geheel verloren. Hulde voot hel kranig optreden van de brandweermannen, die hun onvermoeide pogingen om uitbreiding van den brand te voorkomen, met gunstig resultaat zagen be kroond. Witziers die juist afweali was en even later thuis kwam. was zeer onder den in druk van het gebeurde. De oorzaak moét worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat kinderen in <5e V7erkplaats met lucifers hebben gespeeld. Vérzekehng dekt dê schade. Dê burgemeesters van Haarlemermeer m Haarlcmmerliede c. a. waren op hel ierrein van den brand aanwezig. Er was een groot aantal nieuwsgierigen op de bern, doch de politie heeft op Uitstekende wijze de orde gehandhaafd. Onze Hollandsche molens. Onlangs maakten wij er melding van dat ook het dorp Nieuwvennep van z'n wind molen. dié zoovele jaren a'daar de omgeving tot een aëSthelisch geheel heeft gemaakt, zal wórden beroofd om plaats te maken voor eleelristhe drijfkracht. Thans vernemen wij. dat de eigenaar de electriSche fttealderij reeds hèêfl doén aAnbrergén, zoodat de Windmolen nagenoeg gehee! buiten dienst gesteld is. De molen wordt bij sterken wind om de electrische machines te sparen zoo hu en dan nog wel gebruikt, doch schijnt nog wel tot verdwijnen gedoemd te zijn, zcodra zich daartoe maar een goede gele genheid lot verkooren Voordoet. Het is eóhter te hopen dat er nog maat regelen genomen kunnen worden om het behoud van deze molen voor het dorp te verzekeren. Een reden le mëer, o«n daar van oen gunstig resultaat te verwachten i9 misschien wel, dat eerst niet tot bet afbre ken van den molen behoefde te wonfea overgegaan alvorens de electrische maa*. derij werd opgericht en daarom de een enkele maal nog in werking zijnde wiai. molen allicht niet in den weg zal staan, o HILLEGOM. Diefstal van bloembollen. In den afgeloopen nacht is een partijtje crocusbollen gestolen bij den heer H. in Qe Meerstraat. De waarde wordt geschat op ongeveer f. 1200. De bollen en dè daders zijn zeer spoedig opgespoord door de politie van Heemstede, in welke richting het geste, lene vervoerd werd. Opsporing van gestolen bollen is niet ge- makkelijk en de eigenaars van het dure product vragen steeds om meer politie-toe- zicht. Niet iedereen kan voor eigen reke ning een nachtwaker aanstellen, zooals de groote firma's doen, maar het is niet mis plaatst om aan de kweekers in het alge meen de vraag te stellen of zij hun kost bare bollen wel in een degelijke, goed afge sloten schuur opbergen. In vele gevallen is de bergplaats wel wat primitief. KATWIJK. DE HEER KOBUS NEEMT ONTSLAG. Een uitmuntend gemeente-secretaris. Gisteren maakten we reeds met enkele woorden melding van bet om gezondheids, redenen gevraagde ontslag van den he« J. \Y. Kobus, gemeente-secretaris alhier. Thans zijn wij in de gelegenheid een eenigszins uitvoeriger bericht te geven, vermeldend deü staat van dienst, waaruit tegelijk valt op te maken den staat van verdiensten" van den secretaris. Want het is begrijpelijk, dat men een dergelijke loopbaan niet volgt zonder zich in veler lei opzicht verdienstelijk te hebben ge. maakt. De heer Kobus werd op 1 Jan. 1893 be noemd tot 2de ambtenaar ter secretarie (de tegenwoordige gemeente-ontvanger wji toen 1ste ambtenaar). Op 1 April 1914 werd de heer Kobus benoemd tot lsten ambt* naar in de plaats van den heer kWertherr die vanaf dien datum zich uitsluitend m de tflak van gemeente-ontvanger wijdde, hetwelk voor dien als een meer onderge schikte functie werd beschouwd. Op de secretarie waren toen 4 ambtenaren werk zaam. Toen in 1909 de gemeente-gasfa briek werd gesticht, was het de heer Kobui die tot administrateur werd benoemd vaj welke betrekking hij, overeenkomstig eigfr verzoek met ingang van. 1 Jan. 1918» de meest eervolle wijze ontslag verkréï. Na de aanneming van de deebefcreffenh wet, wees Z.Ex. den Minister van Finaa- ciën den heer Kobus aan om ouden van dagen bij het aanvragen eener ouderdoms rente behulpzaam te zijn, welke aanwij zing op eigen verzoek den 29 Sept. 1ÖÏS werd ingetrokken. In dé mobilisatiejaren met zijn vele voorschriften, bepalingen enz., was het d? her Kobus die met de leiding van het Distributiebedrijf werd belast. Gedurende 25 jaren, vanaf 1904 tot beden, nam hij de functie van ambtenaar van den Bur gerlijken Stand waar. Xa het overlijden van wijlen den heer J .Varkevisser Cz., volgde op 8 April 1920 do benoeming van den heer Kobus tot ge meente-secretaris, welke functie hij dus nu ruim 91/2 jaar waarnam. In verschillende functies heeft de heer Kobus dus de ge meente gedurende ruim 36 jaren gediend en er zijn ontelbaren, die van hem hulp en voorlichting verkregen. Want dit mo gen we gerust zeggen, de heer Kobus, dij in alle zaken die ter secretarie behandeld werden, doorkneed was, was ook altijd be reid anderen ter wille te zijn. We weten het, de heer Kobus vraagt niet om bedank jes, is niet gesteld op loftuitingen, maar in dit geval zal hij toch moeten aauhoo- ren dat de gemeente hem niet dankbaar genoeg kan zijn, en dat men hem algemeen met leede oogen ziet- heengaan. In all® functie's, van 2den ambtenaar tot secreta ris, was het altijd de heer Kobus, altijd dezelfde volijverige ambtenaar, altijd de zelfde edele mensch, wien niets te veel wa« om anderen ter wille te kunnen zijn- D» heer Kobu* is in de gemeente-a-dministra- tie, in de gemeentelijke huishouding, w alles wat de gemeente betreft, opgegroeid, en toen ook de vorige secretaris van wien de heer K., volgens eigen verklaring, zeej veel heeft geleerd, was overleden, stond het voor ieder vast dat de heer K. zijn op volger zou worden. Het was onder oud- burgemeester De Waal Malefijt, dat ziJn benoeming plaats had. Onder burgemeester De Ridder werd hij ambtenaar ter secreta rie terwijl hij thans heengaat onder burge meester Schokking. De heer Kobus waS iemand met buitengewone gaven die beffl in een steeds uitbreidende gemeente aJ Katwijk, tihaus met 15000 inwoners, W onderscheidene gezindten, met verschille de, zeer uiteenloopende bedrijven, zeer te stade kwamen. In 1914 waren er vier am tenaren ter secretarie werkzaam. Dit gel3 was bij zijn benoeming in 1S93 slechts twef- Thans is dit aantal gestegen tot 1 h° commies. 2 commiezen, 2 adj.-coPMni®* lste klasse, twee idem 2de kk, 2 tijde adj.comm. 2e Tel., 1 klerk. 1 typist en secretariejongen. Wie de heer K. schat hem nog in de kracht van zijn Ij^3 en toch is bet op ernstig medisch advies dat. hij, op 63-jarigen leeftijd, ontslag b£e gevraagd Doordat hij te veel van z'jD tengewone capaciteiten vetgde, is hij thatl genoodzaakt rust. te nemen. Alleen rust m kalmte, kan dezen mensoh, die altijd vc* anderen is geweest een voorbeeld van 7.aamheid nog voor zijn gezin eb voor deren behouden .Wij spreken uit nsari duizenden wanneer wij den oprec wenseh uiten, dat de heer Kobus als teloos burger van Katwijk nog lang zijn welverdiende rust moge genieten voor zijn gezin gespaard blijve! Dat

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6