STRANDTENTEN! PUROi KERK- EN SCHOOLNIEUWS. INGEZONDEN. UIT DE RIJNSTREEK. ar maakt Jut Aam zacht m vet UIT DE OMSTREKEN. Op Reis NED. HERT. KERK. Beroepen: Te Eramen (Evang.)': M Smit, tand. te Makkum; te Tricht (Gld): W. J. J. Bakker, cand. te Utrecht. Aangenomen: Naar Ee: G. J. Sapdere, te Nijega (H.O.M.); naar Kooten (Fr.): ds. J. jW. v. Nieuwenhuyzen te Odoorn. Beroepen: Te Urk: W. Moene, te De Lier; te We9tmaas: A. J. Bos, cand. te Zwolle. Aangenomen: Naar Abcoude: L. W. Wes- sc-ls, cand. te Gorinchem. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Wolphaarlsdijk: ds. H. I. Kouwenhoven te Leidschendamvoor Hau- lerwijk, Nijeveen, Vianen, Wartena, Heer- jansdam en Bruinisse: L. W. Wessels, cand. te Gorinchem. CHR. GEREF. KERK. f Tweetal: te Dordrecht, ds. P. J. de Bruin Je Veonendaal en ds. v. d. Molen te Lisse. Bedankt: Voor Boskoop: B. v. d. Molen te VRIJ EVANG. GEM. Aangenomen: Naar Franekcr: A. Cor- stanje te Oude-Pekela; te Leermens-Lop- persum: F. J. de Holl te Pekela. 9 ALG. SYNODE DER NEDERL. HERVORMDE KERK. "k* De president opetit de zitting met hel (voorlezen van Psalm 90. Ingekomen is een verzoek, om aan de gemeente Bakkeveen alsnog een toelage te yerJeenen uit het Jonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen OJschoon er naar het oordeel van sommige leden wel termen zouden zijn, aan dat verzoek te voldoen, moet het als niet tijdig ingezon den worden ter zijde gelegd. De president zet de behandeling voort van de verrichtingen der commissie voor het onderhouden van betrekkingen met buitenland9che kerken. Aan do Pan Pres byterian Council, welke van 1927 Juni te Boston heelt vergaderd, is een message gezonden, waarin de sympathie der synode is uitgesproken met den arbeid der Wes- tersche sectie van de Presbyterian Alliance. Aan prof. Böhatec te Weenen is een be drag gezonden tem behoeve van studie beurzen voor hervormde theologische stu denten, en aan de Deutsche Evangelische Gemeinde te Athene een bijdrage voor haar kerkbouw. De verdere behandeling van de verrichtingen der bovengenoemde commis sie woidt opgeschort, omdat in deze zit ting de benoeming moet plaats hebben van ieden der alg. synodale commissie. Tot primus-lid-predikant wordt benoemd de heer F. Tammens, predikant te Zuidl- broek, en tot zijn secundus do heer A. B, te Winkel, pred. te 'e-Gravenhage. Tot pri- jnus-lid-ouderling de heer H. M. Tromp, oud-ouderling te Sneek en tot zijn secundus de heer mr. H. J. M. Tijssens, oud-ouder ling te 's-Gravenhage. In den namiddag wordt een synodus con- tracta gehouden ter behandeling van een bezwaar van het classicaal bestuur van 's-Gravenhage tegen een besluit van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. OVER EEN RAADSZITTING. Het ingezonden stukje van den heer .Van Eek, voorkomende in uw blad van Maandag 22 Juli, maakte mij opmerkzaam op het m. i. onvruchtbaar geschrijf in de pers, over het verloop der laatste raads zitting. Door uitsledigheid ben ik verhinderd ge weest eerder van het geschrevene kennis te nemen. Ik noemde hel geschrijf in de per» on vruchtbaar, omdat noch uw raadsoverzicht- schrijver, noch de heer Van Eek, noch ik den heer Goslinga zullen doen inzien, „al thans dat hij dit ?al erkennen", een niet prijzenswaardige daad te hebben verricht. Daar de heer Goslinga een zeer groole vrijmoedigheid bezit een ander te beschul digen, om zich achter die beschuldiging te kunnen dekken, zal mijn verklaring ook niet holpen. Ik ben van meening dat alle raadsleden dezelfde rechten hebben en dat ook een wethouder het recht heeft de vergadering te verlaten. Maar dat hij en under aanspoort en zelf daaraan meewerkt om den boel inde war te sturen, is een niet goed te praten handeling. Het verloop der vergadering zou niet deze wending hebben genomen, indien de Voor zitter mij het woord had verleend en te rechterzijde den slechten raad van den heer Goslinga niet had opgevolgd, daar het niet in het minst in mijn bedoeling lag de vergadering zoo te doen eindigen. Met dank voor de plaatsing, F. KOOISTRA. KLACHT UIT KATWIJK. M. de Red. Vergun rnjj een klein plaatsje in uw geëerd blad. Eergisteren en andere Zondagen waren hier zeer veel, ja een massa strandbezoekers. Vooral die menschen ,die bjj zonne- en zomer warmte verfrissching zoeken en hun dorst moeten lesschen, staat geen andere weg open dan een gang naar een café. Hierdoor wordt men als het ware moed willig met de alcohol in aanraking gebracht Commentaar overbodig! U dankend voor de plaatsruimte, uw abonné, v. D. ALPHEN. Gistermorgen omstreeks 10.15 uur had nabij de Gnephoek een aanrijding plaats met doodelijken afloop waardoor de familie V. afkomstig uit Gelderland en zich hier nog maar kort had gevestigd in rouw werd gedompeld. Het -i-jarig dochtertje van ge noemde familie liep plotseling over den weg juist bij het passeeren van een auto. Het kind weid door de auto gegrepen tegen den grond gesmakt en was onmiddellijk dood. Volgens ooggetuigen treft de bestuur der der auto een Amsterdamsch chauffeur geen schuld. Men kan zich echter de smart van ge noemde familie iadenken. Geslaagd te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken G. v. Kal keren alhier. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Maria, D. v. A J. Zand vliet en P. W. Dongelmans. Petrus Gerar- dus, Z. van P. Koek en P. van Hameren. Comelis Johannes, Z. v. M. van der Vlugt en A. Zoetendaal, Johanna Janlina, D. v. J. van der Mark en J. Medema. Overleden: Gerrit Emanuel Leonard Hij mans, 80 j. Ondertrouwd: Cornelis Hermanus Hijze- lendoorn, jm. 42 j. en Jetje Hijzelendoorn jd. 26 j. Getrouwd: Theodorus van Leeuwen jm. 29 j. en Hcndrika Daleman jd. 22 j. BOSKOOP. De rijwielhersteller Spa. alhier had het ongeluk; om op Den Reijerskooperweg van zijn motorrijwiel te vallen, met het noodlottig gevolg, dat de man zich onder dokters behandeling moest stellen. Gistermorgen geraakte aan de Burg. Colijnstraat de 9-jarige B. in de Wetering. Het kind, dat al zinkende was, zou zeker verdronken zijn, als piet de heer C. Broker te water was gegaan, die dan ook het ge noegen mocht smaken om het kind te redden. O HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z.v. A. Vlaardingsrbroek en A. Littel Cornelis Petrus, z.v. H. Th. Heyker en H. E. Klaver Cornelia, d.v. L. van Gorkum en M. Metselaar. Ondertrouwd: B. de Vrij 23 j. eu A. van Staveren 22 j. C. P. Schouten 30 j. en M. H. Fase 24 j. Jac. van Klaveren 28 j. en P. Buitenhuis 24 j. KOUDEKERK. Schoolreisje. Begunstigd door prachtig weer, maakten de leerlingen van de hoogste klassen der openbare school een reisje naar Amsterdam 's Morgens vertrok men met twee autobus sen van de Boskoopsche autobusonderne- ming „Trio". In Amsterdam aangekomen werd „Artis" bezocht. De terugweg ging over Haarlem en Bloemendaal, daar werd nog eenigen tijd vertoeft in de duinen en in „Kraantje Lek". Dat de kinderen met het onderwijzend personeel en andere geleiders een genotvollen dag gehad hebben, behoeft niet gezegd te worden. Bij de gehouden herstemming voor twee notabelen in de Ned. Herv. kerk zijn gekozen de heeren A. Démoed en R. G. Oppelaar. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, D. van A. Rijnsburger en M. Rijnsburger Hendrik, Z. van H. van der Hoogt en C. Verhoeff. OverledenMarijlje Rietkerk 94 j. LEIMUIDEN. Tot onderwijzer aan de bijz. school te Heemstede is benoemd de heer J. Dijk, onderwijzer aan de school met den Bijbel alhier. O RIJNZATERWOUDE. GEMEENTERAAD. Ingekomen stukken en gemeente-rekening. De raad dezer gemeente kwam dezer dagen in openbafre vergadering bijeen. Afwezig de heeren Van der Zwaai en S. J. Weeteteyn. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeente. De wiorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en dooi' den raad on veranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat het on derhoud meit den hoofd-inspecteur van het lager onderwijs over de verbouwing van de o. L school alleszins bevredigend ge weest is. Zijnerzijds bestaan tegen de ver bouwing geen bezwaren. De rijksbouwkun dig c moet echter nog over deze plannen gehoord worden. B. en W. zijn echter met de plannen voortgegaan, 26 Juli a.s. zal de aanbesteding vam den verbouw plaats hebben. Benoeming van de onderwijzeres- RECLAME. Prijt per pakje 20 cent. 9088 sen kan in deze vergadering nog niet ge- Bdiieden, aangezien de stukken door den inspecteur nog niet teruggezonden zijn. De voorzitter doet o.m. mededeeling van de navolgende ingekomen stukken 1. Missive van Ged. Staten waarbij de uitkeering ingevolge de Wet van 1897 be paald wordt op f. 1357.77Vè- 2. Schrijven van den directeur-scheikundige van den Keuringsdienst van 'Waren district Leiden, waarbij wordt Üoegwsonden het overzicht aangevende de werkzaamheden verricht iu het tijdvak l Januari30 Juni 1929. 3. Mis sive van den Minister van O. K. en W. waarbij het voorschot op de vergoeding in gevolge a<rt. 56 dier L. O. wet bepaald wordt op f. 4760. 4. Jaarverslag over 1928 van den Keuringsdienst voor vee en vleeech district Leiden. 5. Missive van Ged. Staten waarbij woncflt toegezonden een afschrift van het K. B. d.d. 14 Juni 1929 houdende goedkeuring van de benoe ming van den burgemeester tot secretaris der gemeente. 6. K. B. d.d. 14 Juni 1929 waarbij bet vermenigvuldigingsgetal der plaatselijke Inkomstenbelasting over 1929 wordit goedgekeurd. 7. Procee verbaal van opneming van kas en boeken bij den ge meenteontvanger op 27 Juni j.l. Punt 3 der agenda. Aanbieding gemeen terekening dienst 1928. De voorzitter deelt mede, dat de gemeenteontvanger de reke ning over het dienstjaar 1928 reeds heeft aangeboden. Deze bevat in ontvangsten van den gewonen di'enst f. 27958.79, uitga ven f. 25853.073/2- Batig slot f. 2105.Tl1/^ Kapitaaldienst. Ontvangsten f. 1334.29, uitgaven f 934.29. Batig slot f. 600, Tot leden der commissie belast met het onderzoek der rekening worden, benoemd de heeren A. van der Knijff. N. Dissel'dorp en W. Compeer, welke hun 'benoeming aannemeD. Rondvraag. Die heer Ooimpeer brengt ter sprake het. opknappen van de grenspaal bij de gemeente Woubrugge. Deze zal her steld worden. De heer Compeer zou ook gaarne zien, dat met dezelfde middelen als dat in de gemeente Leimuiden geschied, de stof- plaag der wegen bestreden zal worden. Gezien het lange wegennet der gemeente R nzaterwoude wordt op grond van de liooge kosten daarvan afgezien. Daarna sluit de voorzitter de vergade ring. RIJPWETERING. Eergislermiddag maakten een tweetal sportvliegtuigen een noodlanding op het weiland van den heer P. Heemskerk alhier. Zij bleven echter zoo kort beneden, dat voor dat er iemand hen bereikt had, zij reeds weer waren opgestegen. o ROELOFARENDSVEEN. Onze plaatsgenoote mej. E. M. H. 01- ten, leerlinge van de R.-K. Kweekschool „De Voorzienigheid" te Amsterdam is geslaagd voor de akte Lager Onderwijs met nuttige handwerken voor meisjes. WADDINXVEEN. Te water geraakt. De heer W. v. d. P. geraakte, toen hij '9 avonds laat huiswaarts keerde in den polder Bloemendaal in de vaart aldaar. Wielrijders, die achter hem reden, hoor den zijn hulpgeroep en mochten het ge noegen smaken hem op het droge te bren gen. Het bleek dat hij veel water had bin nengekregen. Hij is naar Gouda gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Burgerlijke Stand. Geboren: Krijntje, d. van A. Zalm en I. Koster Antje, d. van N. Schouten en M. J. van Scheppingen Cornelia Johan na, d. van J. Kool en J. Bolscher Ilein- rich, z. van IT- Baum en J. W. Duijts Cornelis, z. v. I. J. Scheele en A. Potters. Overleden: J. G. Toor, 74 j. J. P. de Bruin, 38 j. Gehuwd: J. Th. J. de1 Ruiter en A. M. van Merode E. van Daatselaar en W. H. M. de Ruiter J- P- v^n der Pouw en M. S. M. de Ruiter M. Broer en S. Kloot wijk. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de burgemeester te spreken is ten raadhui ze voorm. van 10 tot 11 uur. Aan huis ie de Burgemeester n i e t te spreken. Door de langdurige droogte komt er groot gebrek aan gras voor het vee. Dat dit voor deze streek met zijn groote vee houderijen en zuivelbedrijven een groote schadepost is, laat zich begrijpen. Vele vee houders zien zich genoodzaakt in de weide met z.g. hard voer de melkopbrengst op peil te houden. Gelukkig voor de kaasboeren, dat de kaasprijzen nogal hoog blijven. Gevonden: een zoo goed als nieuwe reserveband op wiel voor auto. Inlichtingen ter secretarie. Onze plaatsgenoot S. Moons is ver hoogd van de vierde naar de vijfde klasse van de R.H.B.S. te Gouda Voorts is toe gelaten tot deze 9chool na toelatings examen A. Kwaak, alhier. WOUBRUGGE. Het paard van den landbouwer v. D. alhier, was na het hooitijden, weder in de weide gebaracht. Vermoedelijk is het beest bij het drinken uitgegleden, in het aldaar diepe water geraakt en verdronken. HAARLEMMERMEER. gemeenteraad. Aanbieding van het portie! van Dr. Heije. Het vervreeischrilt van den burge- meeater inzake den gang van werk zaamheden. Het voorstel tot het maken van een bad- en zwem- inrichting verworpen. De Raad van deze gemeente kwam dezer dagen in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester Mr. A. blob. Aanwezig alle leden. Met betrekking tol de procedure-Peters, deelde de voorzitter mede dat een schikking gemaakt kan wonden en de. heer Peters tegen een vergoeding van f. 3000 van net procedeeren zal afzien. De vergadering ging hiermede accoord. Dg burgemeestor bood den raad aan het door hem aangekochte bijna levensgroot geschilderd portret van den bekenden dich ter en kindervriend Dr. J. P. Heije en zijn vrouw, onder bepaalde voorwaarden. De wethouders adviseerden bet schilderij on der dankzegging aan den burgemeester te aanvaarden. De heer F. Bos bracht den burgemeester een woord van dank voor deze schenking, doch maakte een opmerking over de voor waard o dat betrekking had over de plaat sing van het schilderij in de raadszaal. De voorzitter deelde mede dat daaraan moeilijk kon worden voldaan, waarop de aanvaarding onder dankzegging plaats had. Hierop kwamen in behandeling de ver schillende adressen van raadsleden, hou dende verzoek om inlichtingen betreffende den gang van werkzaamheden op het raad huis. Wijl de wethouders van meening waren dat op de gestelde vragen geen antwoord kmi worden gegeven, althans dat het beter zou zijn dit niet te doen en den raad voor te stellen uit zijn midden een commissi© van vijf personen te benoemen, die zelf standig een onderzoek zal instellen en trachten zelf een antwoord te vinden op de gestelde vragen, met welk slandpunt de burgemeester zich niet kon vereenigen, heeft deze gemeend persoonlijk een ant woord te laten volgen zooals hij dit wensch- le te geven, welke antwoord werd gesteld in den vorm van een verweerschrift, waar van den raadsleden een afdruk was toe gezonden. Na breedvoerige discussie, waarbij er door verschillende loden op aangedrongen werd direct tot het benoemen van een com missie over te gaan en waartoe' de heer de Zeeuw een formeel voorstel wilde indienen werd de vergadering eenigen tijd geschorst. Na heropening van de openbare vergadering stelde de vooritler voor om. aan de com missie voor de financiën op te dragen een onderzoek naar den gang van zaken op het raadhuis in te stellen in overleg met B. en W. De vergadering ging hiermede' ac coord, terwijl de commissie nog werd aan gevuld met den heer de Zeeuw. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de vereeniging tot stich ting en instandhouding van een school met den bijbel aan den Sloterweg alhier, om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een nieuwe school, stelde de heer De Zeeuw voor om de behandeling van deze zaak uit te stellen, welk voorstel werd ver worpen. Hierna werd het verzoek toegestaan en de gevraagde financieel© medewerking verleend voor de stichting van een school in de Badhoevebuurt met 7 leslokalen en een gym- nastieklokaal, waarvan de kosten met inbe grip van meubileering en leermiddelen zjjn geraamd op f. 100.000, In gelijken geest werd besloten ten aanzien van het verzoek van het bestuur van de bijzondere school met den bijbel te Hoofd dorp voor uitbreiding van het bestaar.de schoolgebouw met 2 leslokalen, waarvan de kosten met inbegrip van meubelen en leermid delen op f. 18.000,geraamd zijn Goedgekeurd werd een voorstel om een geldleeidng ten name van deze gemeente a ö'/o pet. te converteeren in een leening van 5 pet. Aan de orde kwtun het voorstel van B. en W. tot den bouw van een nieuwe openbare lagere school te Zwanenburg. In verband hiermede werd besloten de Wil. gen laan te verlengen van de Esschenlaan tot aan den IJweg. wanneer de kosten daar van niet meer dan f. 2600,bedragen en de nieuw te bouwen school te doen verrijzon op een gedeelte van bet aangekochte weiland langs de verlengde Wilgenlaan. Omtrent de aanwijzing van een nieuwe be stemming voor het oude kerkgebouw aan het Marktplein te Hoofddorp werd besloten dit gebouw in openbare veiling te brengon en tot verkoop te besluiten, wanneer het geboden bedrag den gemeenteraad voldoende zal voorkomen. Na uitvoerige bespreking werd in begmsei besloten om een proef te nemen met het opruimen van krotwoningen in deze gemeente door toepassing van de desbetreffend© mi- nisterieele circulaire betreffende het ver- loer.en van geldelijken steun door rijk en gemeente. Door den burgemeester was voorgesteld om in verband met het maken van een be hoorlijke bad- en zweminrichting te Hoofd dorp, eem waterreservoir met omliggeoden RECLAME. Ter verxachting en genexlng van stuk. geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, 60, Tube 80 ct. grono in huur af to staan aan het knrJB bestuur van het Witte Kruis, teneinde daïlx op de noodige gebouwen te doen JM om een en ander als zweminrichting in explj tatie te brengen. De heer Ouwerkerk stelde voor in de voce waarden de bepaling op te nemen dat h verboden zal zijn deze zweminrichtii op Zondag open te stellen, welk voorstel we: aangenomen. De heer Gerritse verklaarde namens S.D.-raadsfractie en da beer De Zeeuw» mens de raadsfractie van den Vrijheidsbom met deze Zondagsbeperking niet te knotj meegaan en te zullen stemmen tegen tj voorstel van den burgemeester, hetwelk d: na met groote meerderheid verworpen w Na de gebruikelijke rondvraag werd vergadering gesloten. m 'erf I Gevaarlijk spel. De 15-jarige A. J. R„ te Hoofddorp, dj zich met eenige kameraden op een grasu: bevond en in een schuur een fleschje me benzine had gevonden, wilde daarmede eet een grap uithalen, door een gedeelte vu den inhoud in z'n mond te nemen, met eu fijn straaltje weder uit te spuiten en e tegelijkertijd een brandende lucifer bij l houden. Hij deed dit echter een beetje i onvoorzichtig, want plotseling sloeg vlam in z'n gelaat, waardoor dit geheel mi brandwonden werd overdekt. De knaap wei direct onder geneeskundige behandel^ gesteld. Koninginnefeest te Nieuw-Vennep. Naar wij vernemen werd het bestuur v: da feestcommissie, die ook dit jaar Nieuw-Vennep weder Oranjefeesten organ seert, samengesteld uit de heeren: J. A Arkel, J. W. Bras, P. Bakker en dr. W. Schreuder. Er is besloten aldaar het Koninginnelea te vieren op Donderdag 29 Augustus Volgens het voorloopig opgemaakt pi gramma zal er 's morgens met de kindeie van de verschillende scholen een oploi door het dorp worden gehouden, waarna: kinderen zullen worden onthaald en va schillende kinderspelen zullen worden p houden, terwijl 's middags volksspelen si len plaats hebben en 's avonds wederca oen vuurwerk zal worden onlstoken. Dan de kinderfeesten geheel uit vrijwillige bij dragen zullen moeten worden betaald, hebi ben eenige jongedames zich beschikbaar g«: steld om voor dit doel bij de ingezetena om een bijdrage aan te kloppen. De arbeider A. B., die van een jonp hengst van den landbouwer G. te Vijfhuiza alhier, een klap midden in het gelaat krei en ernstig verwond werd opgenomen, thans met de auto van den gemeentelijke dienst naar een ziekenhuis in Haarla overgebracht. Geslaagd te Den Haag voor het cxans Handelskennis L. 0. dé heer H. J. alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Kring van Burgerwachten „Dninland." De wedstrijd van dezen Kring is vasip steld op Dinsdag 30 Juli. Aanvang B.m. 3 uur aan da Rrjksschietbanen te Katnj a. d. Rjjn. Do volgorde der Burgerwachten a 1. Valkenburg, 2. Oegstgeest, 3. Voorschots 4. Leiderdorp, 5. Rjjnsburg, 6. Katwjjk, Wassenaar, 8. Benthuizen. Van ieder vp schiet in genoemde volgorde een schutte zocdat alle te ongeveer 3 uur present diene te zjjn. 21 vijftallen nemen aan den wedsttj deel, waarvan uit iedere klasse. A, B en _l 3 vijftallen naar den Gewestelrjken wedstr? in Den Haag kunnen gaan. Dit zijn dan tj vijftallen, die het hoogste aantal punten h balen. Het belooft een spannemden wedst te worden. De heer J. W .Kobus, gemeente-se" taris, heeft om gezondheidsredenen ontsi aangevraagd. KATWIJK-AAN-ZEE. Muziekuitvoering, Hoewel er gisteravond nog al een stewi: Zuidwester bries stond, was er tijdens muziekuitvoering van U. N. I. toch nogv;: belangstelling Met de verstelbare rank aan de windzijde, hadden de muzikan! geen of bijzonder weinig last van den wil zoodat het programma onder leiding J den heer P. C. Langmuur fraai werd uitl voerd. Lebben wij voorradig volgens dit gangbare model, van prima linnen gemaakt. PRIJS f 15.00 (geheel compleet) TE ni'UR E\ TE KOOP 8931 Noordeinde 6, Tel. 221 - - KATWIJK AAN ZE' Beleefd aanbev, H. J. PLANJE, Mannfactnren tn Strandtenten

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6