70ste Jaarvanv MAANDAG 22 JULI 1929 No. 21273 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. Martin's verjongingskuur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cfa. per regel roor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine idvertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ...,7X Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. Of 0.18 >,0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. INTERNATIONAAL BEZOEK TE LEIDEN. De deelnemers aan den 7den cursus van de Academie voor Internationaal recht te Gravenhage, professoren, doctoren, ju risten, diplomaten enz. uit verschillende landen hebben gisteren, tezamen met een [ezelschap van 34 Amerikaansche studen ten, vrouwelijke en mannelijke, afkomstig uit alle Amerikaansche universiteitssteden, een bezoek aan Leiden gebracht. Eerstge noemde groep, bestaande uit ongeveer GO personen, stond onder leiding van den secretaris van de Academie voor Interna tionaal recht mr. L. Mazel. De groep Ame rikaansche studenten, die, daartoe in staat gesteld door de Carnegie Endowment for In ternational Peace, enkele landen van luropa bezoekt, was na een veertien- Itagsch verblijf te Oxford, waar conferen- ies waren gehouden aan het Merton-Col- ?»e. is eenige dagen geleden hier te lande langekomen, vanwaar zij zich naar Genève zullen begeven. De studenten stonden on der leiding van 2 Amerikaansche professo ren, namelijk prof. Wight uit Miami en irof. Clyde Eagleton uit New-York. Het bestuur van Vreemdelingenverkeer te u'den had zich met de organisatie van dit zoek belast. Het eerst werd een bezoek gebracht aan iet Academiegebouw, waar ter ontvangst in len Senaatskamer aanwezig waren de pre- ident-curator mr. A. van de Sande Bak- myzen, de rector-magnificus, prof. jhr. v. ijsinga cn de waarnemend secretaris van en Academischen Senaat prof. dr. J. de [ries. Namens den Senaat heeft de rector- lagnificus do gasten toegesproken. Hij iracht hierbij in herinnering, welke motie- en den Prins van Oranje er toe hadden leleid, de Leidsche universiteit te stichten in deelde verder enkele voornaamste bij- mderheden der universiteit mede Aange- ien het grootste deel der aanwezigen uit isten bestond, wees hij er op, dat Hugo Ie Groot te Leiden heeft gestudeerd en dat ns nog twee hoogleeraren van groote iternationale bekendheid aan de Leidsche liversiteit verbonden zijn, namelijk prof. leyers, hoogleeraar in het burgerlijk recht n het internationaal privaatrecht, wiens Verzoekingen er toe hebben geleid, dat 'halve het Romeinsch recht en het cano- i'fk recht in de middeleeuwen in Europa een dorde systeem heeft bestaan, na kijk het Liturgisch recht, waarvoor hem mlangs de cereprijs der Thorbeckestichting toegekend, en prof. van Vollenhoven, die 'ooral bekend is door het werk, dat hij een "U" voor de eerste Vredesconferentie het ht heeft doen zien. waarin hij denk- lden heeft verkondigd die thans, 30 jaar 'ter, tot werkelijkheid zijn geworden Spr. besloot met den wensch, dat de aan- 'czigen de beste herinneringen aan Lei- len en haar universiteit zouden behouden. A.adat namens de deelnemers van den irsus aan de Academie voor Internatio naal recht, door den Russisehen hoog leeraar, baron ITeyking en namens de Ame rikaansche studenten door prof. Eagleton met eenige hartelijke woorden was bedankt voor de ontvangst, werd het academiege bouw bezichtigd. Vervolgens begaf men zich naar het ste delijk museum De Lakenhal, waar in de tot raadszaal ingerichte tentoonstellingszaal de burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen, de gasten namens het gemeente bestuur welkom heette. Het deed spreker leed dat hij wegens de ramp, die het stadhuis heeft getroffen, niet in staat was hen daar te ontvangen, welk stadhuis zoozeer met de geschiedenis van stad en land was samengegroeid, dat bijna iedere steen gewaagde van de gebeurtenis sen van nationaal en internationaal belang of sprak van den strijd gestreden voor vrij heid en vrijdom van gedachten. Spr. wees er vervolgens op, dat Leiden het klassieke voorbeeld is, hoe in deze lage landen de bevolking beter de kunst ver stond te vechten tegen water dan met vuur, wat blijkt uit de geschiedenis van het beleg in 1574. toen de geheele streek rondom Leiden onder water was gezet. Ook heeft Leiden groote schilders voortgebracht, zoo als Rembrandt, Jan Steen, Gerard Dou, Lucas van Leyden enz. Spr. bracht vervolgens in herinnering, dat de stichters van Amerika, de Pelgrim Fathers, toen zij uit Engeland waren ver dreven, te Leiden een veilige woonplaats hebben gevonden en vandaar uit hun won dervolle reis naar Amerika hebben onder nomen. Na nog tal van andere bijzonderheden betreffende Leiden en ons land vermeldt te hebben, besloot spr. met den wensch, dat dit bezoek niet het laatste aan Leiden zou zijn. Vervolgens hebben prof. Heyking namens de deelnemers aan den cursus voor Inter nationaal recht en de assistent-professor John A. Reynolds van de universiteit te Berkeley (Calif.) namens de Amerikaansche studenten bedankt voor de hartelijke ont vangst. Hierna werd het Museum bezichtigd. Tot besluit van het bezoek werd meteen der salonbooten van ,,De Volharding" een boottocht gemaakt naar de Kager- en Braassemermeren, waar een deel van de wedstrijden van „De Kaag" werd bijge woond. Deze boottocht was aangeboden door Vreemdelingenverkeer, die den gasten aan boord een noenmaal aanbood. Een mu ziekgezelschap zorgde voor de noodige af wisseling. Tegen halfzeven des avonds kwam het gezelschap te Leiden terug om zich vervol gens per trein naar Den Haag te begeven. KWEEKSCHOOL voor BEWAAR- SCHOOLHOUDERESSEN ALHIER. Eindexamen. Na gehouden eindexamen aan de Leid sche Kweekschool voor Bewaarschoolhou- deresscn (directrice mej. D. Voltman), waar bij als gecommitteerden optraden mevrouw T. S. van Balen-Klaar, Den Haag, mej. J. Baars, mej. dr. C. de Baat en de heeren Koops, Van Slooten. De Thouars en J. Ver- wer te Leiden, kon aan alle leerlingen der hoogste klasse het einddiploma worden uit gereikt, zijnde de dames- W. Teljeur, M. Piekaar, T. Kuiper, A, de .Tong. W. de Haan, .T Senger, L. Couveé, A van der Lelie, J. Schophuizcn, C. Henny, allen te Leiden. N. Bos. Dordrecht. M. DunumHaarlem, J. van der Linden, Amsterdam. B. Ormond, Arn hem en S. de Waal, Voorburg. BEGINNENDE BRAND GEBLUSCHT. Gistermiddag ontstond in de keuken van perceel Nieuwe-Rijn 71. bewoond door*mej. B., een begin van brand doordat papieren, die dicht bij een gaskachel lagen, vuur had den gevat. Mej. B. was op dat oogenblik niet thuis. Omwonenden hadden brand lucht geroken en verschaften zich toegang tot de woning, waarna zij met eenige em mers water het vuur bluschten. De brandweer was met de groote motor- spuit spoedig ter plaatse, doch behoefde geen water te geven. CHR. KWEEKSCHOOL. Toelatingsexamen. Toegelaten tot klasse I: A. Arbouw, T. Haantjes, J P. van Hove, .T. de Jager, K. v d Laan, .T. .Mulder, P. A. Noorlander. P. Sluyler. P. Smit. T. v. Winkel, J. G. J. v. d. Berghe, M. C. Blijleven, M. v. d. Bosch. A. Groeneveld, R v. Muiswinkel. W. Nach-* tigal, G. A. W. Plooy, C. M. van Stralen, L. C. dc Viet, J. M. Wijnbeek, W. Dam, A. Aldershoff, J. F. Taat. Afgewezen zeven. Toegelaten tot klasse H: S. v. Wezel. Afgewezen: twee MIDDAGCONCERT STRIJKORKEST „A. N. U." Gistermiddag bood het stpykorkest A. N. U. den verpleegden in liet gesticht Ende geest' een concert aan, waarvan dezen blijkens dc aandacht, waarmede weid ge luisterd zeer zeker hebben genoten. Het zorgvuldig samengesteld programma werd dan ook op keurige wijze uitgevoerd. De muziek klonk op de binnenplaats voor het gesticht fijn en beschaafd Nummer voor nummer afzonderlijk te be spreken kunnen wij niet doen, doch een woord van hulde voor de wijze, waarop o.a. Ungarische Tanz no. 5 van Brahms werd ten gehoore gebracht mogen wij dit orkest ew zijn directeur niet onthouden. In de pauze vond de administrateur de heer Van Hielen gelegenheid het orkest dat bij de Leid^rhe Ziekenhuizen en derg. geen onbekende meer is dank te zeggen en een van harte gemeend tot weerziens toe te roepen. VECHTENDE VROUWEN. Een bewoonster uit het woonwagenkamp ging gisteren naar de Anna Paulownastraat, en kreeg d^r woorden met twee andere vrouwen. De^twist liep zoo hoog, dat de partgen handgemeen werden. De woonwagen vrouw kreeg eenige verwondingen in riet gezicht. De politie herstelde gelukkig de orde! VRIJZINNIG CHRISTELIJKE FEDERATIE IN LEIDEN. Het Moderamen der Vrijzinnig Christe lijke Federatie heeft zich met een schrijven in brochurevorm tot geestverwanten en verdere belangstellenden gewend met het verzoek den voortdurenden steun van hare vrienden te ontvangen, zonder welken de Federatie niet veel' beteckenen kan. Ge zegd wordt o.a.: De Federatie is voortgekomen uit de steeds meer veldwinnende gedachte, dat de verhouding van de kerken en groépen on derling van heden niet de eenig mogelijke en ook niet de beste ia Dezo gedachte leiddo in 1923 reeds tot de oprichting van de Cen trale Commissie voor het Vrijzinnig Pro testantisme. Deze Commissie, mede door den krachtigen aandrang van wijlen prof. Roessingh in het leven geroepen, heeft reeds betere verhoudingen en meer aanraking tus- schen de landelijke groepen van Vrijzinnige Protestanten gebracht. Men stelde zich te Leiden de vraag, of voor onze stad niet een soortgelijke poging kon worden beproefd. Aanvankelijk zal men wel niet zoo heel veel uiterlijk resultaat kunnen vertoonen. Maar de goede wil is gebleken. Een goed geslaagde herdenking van de Hervorming vond plaats op 30 October 1928. in de Re- monstrantsche kerk. die welwillend werd afgestaan voor dit doel. Sprekers van de onderscheiden kerkelijke groepen voerden daar het woord, en brachten tot uiting, dat de Vrijzinnige Protestanten veel met elkan der gemeen hebben. Wellicht wordt het op den duur ook mo gelijk, met andere Protestanten tot krach tiger betrekkingen te komen Maar dat zal niet gaan. zoolang de wensch daartoe niet veel krachtiger in allen begint te leven. 1 September zal door den directeur van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" een eere-tentoonstelling georganiseerd wor den van de werken van den schilder v. d. Nat. Mej. J. Mulder, alhier, is geslaagd te Amsterdam voor het diploma haarverving, watergolving, kappen, ondulation, massage, manicure etc., afgenomen vanwege het Ned. Dames- en Tooneelkappers Gilde. In de exa mencommissie had ook zitting de heer Cornelisse, alhier. Geslaagd is voor het Machinisten- diploma A onze stadgenoot de heer B. Boot. Op de Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken, Rapenburg alhier, is het getuigschrift voor kinderverzorgster be haald door Anna Alida Hcnriette Beulink, Catharina van Es en Jannetje Jansen, allen drie alhier; dat voor de huishoudelijke op leiding (avondlessen), door Elisabeth Gijs man, Anna Hendrika de Kort, Christina Sirag en Jacoba Elisabeth Weeda alhier en door Maria Webber te Leiderdorp. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem is toegelaten tot de af deelingen Bouwkunde en Weg- en Waterbouwkunde A Zanen, alhier; tot de afdeelingen Werk tuigbouwkunde en Electrotechniek L. J. Prins en M. H. Merens te Wassenaar, M. v. d Putten te 0eg9tgeest en J C. Vellekoop, te Alphen a. d. Rijn; tot de afdeelingen Scheepsbouwkunde L. H. van Brero, alhier. BINNENLAND. Dr. de Visser aan een noenmaal met de Nederl. Journalisten. (2de Blad). Vergadering van de rijkscommissie voor Werkverruiming. (Binnenland, 1ste Blad). Te Streefkerk zijn drie boerderijen door brand verwoest. (Gemengd, 2de Blad). Een onbesuisd autobestuurder te Den Bosch; een reeks van ongevallen. (Gemengd, 2de Blad). Noodlottige brand te Haarlemmermeer. Een meisje verbrand. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Dnitsche rijkskanselier ernstig onge steld. (Buitenland, 1ste Blad). De Fransche Kamer ratificeert de schuld overeenkomsten met Amerika en Engeland. (Buitenland, 1ste Blad). Geen feitelijke verandering in het Chi- neesch-Russische conflict. (Buitenland. 1ste Blad). Geslaagd voor het M. U. L. O. examen D. van Wijk en P. J. v. d. Tas, alhier. De onder de wapenen zijnde dienstplich tigen der lichting 1929 bij de zware raitrail- leuropleiding van het 4e regt. inf., zullen van 29 Juli t/m 3 Aug. schietoefeningen houden in de legerplaats te Harskamp. Rcserve-lo luitenants W. A. C. Pont, G. A. Janssen, mr. G. W. Bannier, T. Kleijn, J. M. J. W. Oostwoud, Wijdeness cn F< Iloogendijk, van het 6e regiment veldartil lerie, komen alhier van 25 Juli t/m 17 Aug. onder de wapenen. Gisteren bracht de Haagsche Kinder- vereeniging „Vriendschap en Genoegen" met 400 kinderen een bezoek aan onze stad en aan „Oud-Hortuszicht". Een dezer avonden had een bewoner van de Heerenstraat zijn rijwiel buiten neergezet en vergeten binnen te brengen. Den volgenden morgen was het verdwenen en niemand van de buren had er iets van bemerkt. Men vermoedt, dat hier van difstal sprake zal zijn. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Volw. pers. Kinderen Totaal Maandag 15 Juli 28 3 31 Dinsdag 16 Juli 28 3 31 Woensdag 17 Juli 29 3 32 Donderdag 18 Juli 30 3 33 Vrijdag 19 Juli 25 3 28 Zaterdag 20 Juli 23 3 26 Door RAFAëL SABAT1NÏ. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. HOOFDSTUK III. De toestemming der douairière. Precies om twaalf uur den volgenden dag I «J|evond mijnheer de Garnache zich nog- ™fiaals voor het paleis van den Sénéchal. I'j was vergezeld door Rabecque, zijn lijf knecht, een magere man; een geel gezicht, pet scherpe trekken, een weinig jonger dan Dn heer. Anselme, de gezette hofmeester of eerste jeoiende, ontving hem met diepen eerbied !n bracht Garnache dadelijk naar de kamer ian mijnheer de Tressan. Op de trap ontmoetten zij kapitein >Aubran die juist naar beneden ging. De apitein was niet al te best gemutst. Hij Du twee honderd manschappen vier-en F'nlig uren lang gewapend laten wachten, |ereed om op te marcheeren, zoodra hij lorh ^en Sénéchal bevel ontving, ucn zijn instructies waren nog steeds uit- 'cveiJ En toen hij dien morgen was ko- n informeeren, werd hij al weder weg- f zonden. KV1» ?nderhoud van den vorigen dag Eer- r twijfelde de Garnache zor" vocr mademoiselle de ia [iq v,raV zou morden opgedragen, zoo- ij bepaald had. Het was dus met een ^pbuhting, dat hij in Tressans oordigheid werd toegelaten en daar een dame vond met hoed en mantel en ge kleed om op reis te gaan. Zij zat in een grooten stoel bij den haard. Tressan kwam hem tegemoet met een glimlach van hartelijk welkom op de lip pen-, zij bogen, beleefd en deftig voor elkander. ,,U ziet mijnheer," zei de Sénéchal met zijn plompe hand wijzende op de dame, „u ziet dat ge gehoorzaamd wordt. Hier is de u toevertrouwde jonge dame." En zich tot deze wendende, voegde hij er bij: ..Dit is mijnheer de Garnache, waar ik u reeds over gesproken heb, hij zal u op be vel van hare Majesteit naar Parijs gelei den." ,,En nu goede vrienden, hoe aangenaam mij uw gezelschap ook moge wezen, ik mag u niet langer ophouden, want ik heb han den vol achterstallig werk." Garnache maakte een buiging voor de dame, die zijn groet met een knikje beant woordde en hij nam haar met zijn scherpe oogen opmerkzaam op. Het was een onbe duidend voorkomen, een kind met blond haar en flauwe, blauwe oogen. dom en flauw, zonder eenige uitdrukking. „Ik ben heelemaal klaar, mijnheer," zei ze opslaande en haar mantel opnemende; Garnache merkte op. dat zij de temerige uitspraak had van het Zuiden en haar woorden iets aan patois deden denken. Het was verwonderlijk hoe een adellijke dame, geboren en opgevoed volgens haar stand aan de boersche uitspraak en manier van Dauphiné kon komen. Hij twijfelde niet of met varkens en koeien had zij den meesten omgang gehad Maar zelfs in dat geval had hij verwacht dat zij meer tot hem te zeggen zou hebben dan die vijf woorden: ik ben geheel gereed, mijnheer. Hij had verwacht, dat zij haar blijdschap had te kennen gege ven over zijn komst, haar dankbaarheid of aan hem of aan de koningin regentes die haar zoo spoedig was te hulp gekomen. H'j was teleurgesteld, maar toonde het niet; met een eenvoudig hoofdknikje zeide hij: „Goed! Daar u gereed is en mijnheer de Sénéchal gaarne zoo spoedig mogelijk van ons ontslagen wil wezen, laten wij dadelijk vertrekken. Ge hebt een lange, vervelende reis in het vooruitzicht, mademoiselle." „Daar daar ben ik op voorbereid." sto.tterde zij. Hij ging een weinig op zij en zich half omkeerende maakte hij een gebaar naar de deur met de band waarmee hij zijn hoed vasthield Op de uitnoodiging hem voor te gaan gaf zij dadelijk gehoor en met een buiging voor den Sénéchal, begon zij de ka mer door te loopen. Als punten van staal volgde Garnache al haar bewegingen. Plotseling wierp hij een verontrustenden blik op Tressans gelaat cn de punten van zijn wildekatsnorren trilden. Hij richtte zich in zijn volle lengte op en riep haar vrij luid. ...Mademoiselle!" Zij bleef staan en keerde zich om om hem aan te zieneen ongeloofelijke verlegenheid scheen haar zijn blik te doen vermijden. „U hebt zonder twijfel de verzekering van mijnheer den Sénéchal ontvangen van mijn identiteit, maar ik vind het toch raadzaam dat u u zelf daarvan overtuigt. Voordat ge n geheel aan mijn zorgen toevertrouwt, zoo als u op h.et punt is. zou ik u den raad wil len geven u zelf Ip overtuigen, dat ik inder daad d<> gezant ben van hare majesteit. Wilt u zoo goed wezen dit even in te zien?" Dit zeggende haalde hij den brief door de koningin zelf geschreven, voor den dag, keerde hem met de beneden zij naar boven en overhandigde hem haar. De Sénéchal zag kalm toe. op eenige schreden afstands. „Zeker mademoiselle, overtuig u dat deze heer geen andere is dan ik u gezegd heb." Zij nam dus den brief aan; een oogenblik ontmoetten haar oogen den schitterenden blik van Garnache en zij huiverde. Toen boog zij zich over het geschrift heen, bekeek het een oogenblik en intusschen lette de Pa- rijzenaar met aandacht op haar. Zij gaf het hem weldra terug. „Dank u mijnheer," was al wat zij zeide. „Heeft u u overtuigd, dat dit in orde i«, mademoiselle?" vroeg hij en de lichte spot in zijn slem werd niet opgemerkt, noch door haar. noch door den Sénéchal. „Ik ben geheel overtuigd Garnache wendde zich tot Tiessan. In zijn oogen was een glimlach, maar het was geen aangename glimlach en in zijn stem. toen hij begon te spreken was iets van een geluid dat een naderende storm voorspelde. „Mademoiselle heeft een zonderlinge op voeding ontvangen," zei hij. „Hoezoo?" vroeg Tressan verschrikt. „Ik heb eens hooren vertellen, mijnheer, van een volk. ergens in het Oosten, dal leest en schrijft van rechts naar links; maar nog nooit hoorde ik van iemand en zeker niet hier in Frankrijk die zulk zon derling onderwijs had gehad om een brM onderste boven te kunnen lezen." Tressan begreep de beteekenis van de be doeling van Garnache Hij werd bleek en zoog op zijn lip terwijl zijn oogen naar het jonge meisje dwarrelden, dat geen woord scheen te begrijpen van hetgeen er gezegd werd. „Heeft zij dat gedaan?" zei hij, hij wist ter nauwernood wat hij zei; al wat hij er van begreep was, dat hij een verklaring diende te geven. „De opvoeding van made moiselle is zeer verwaarloosd iets, dat in deze streek zeker heel vaak voorkomt. Het is een gevoelig punt voor haar; zij tracht het feit te verbergen." Toen brak de storm los boven hun hoofd. Het kraakte en rommelde verschrikkelijk gedurende de eerstvolgende minuten. „O, leugenaar' Vervloekte brutale leuge naar! brulde Garnache op onheilspellende wijze, terwijl hij den Sénéchal een schrede naderde en het perkamentpapier dreigend voor zijn gezicht schudde, alsof het een aan vallend wapen geworden was. „Was het om het feit dat zij niet had leeren schrijven to verbergen, dat zij de koningin een brief heeft geschreven van eenige bladzijden lang? Wie is deze vrouw?" En de vinger waarmee hij het meisje aanwees, beefde van de woede, die hem vervulde bij deze poets die zij hem haddpn willen bakken. Tressan nam zijn toevlucht tot gekwetste waardigheid. Hij richtte zich zoover hij kon op, wierp het hoofd in den nek en keek den Parijzenaar verontwaardigd aan „Indien u zulk een toon tegen mij aan slaat, mijnheer." „Als tegen ieder ander sla ik tegen u den toon aan. d>e mij het meest geschikt voor komt. U ellendige dwaas! Even zeker als u een schavuit is. zal dit zaakje u uw positie kosten. U is dik en vet geworden in uw waardigheid als Sénéchal. het gemakkelijk leventje in Dauphiné schijnt heel goed voor uw gezondheid geweest te zijn. Maar naar mate uw buikje vet is geworden, schijnen uw hersenen te zijn ingekrompen, anders had u zeker niet gedacht, dat u mij zoo ge makkelijk kon beetnemen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1