l I AGENDA. RECHTZAKEN. TELEGRAMMEN. ViSSCHERIJ-BERICHTEN. Zaterdag. Zomerzorg: Tuinfeest 10-jarig bestaan L. R. en T. V. „Swift". 8 1/4 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Schei9traat 2. Geopend in Juni, Juli, Augus tus en September van 10—5 uur. Zondags vanaf halféén. Entrée Zondags kosteloos, Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. Geopend van 105 uur: Zondags van 14 uur. Entrée Maandags f. 0.25, andere dagen t. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum, Garen- markt lederen dag van 912 en van 1.304 uur Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnographiscb Museum, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 10i uur. Entrée's Maandags f. 0 25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Historie, v d Werff- park Werkdagen 8 30—12; 1.30—5. Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 11 uur Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April—30 Sept 9—6 uur; 1 October31 Maart 91 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 10i uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. .Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags (amiliemalinée. „City theater", Haarlemmerstr.Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 lot en met Zondag 21 Juli a.s. waargenomen door de apoliteek van den heer P. du Croix, Rapen burg 9. telefoon 807. RECLAME. VrijdagEtalages bezichtigen en een Z0MERJAP0N K00PBN in onzen GR00TEN Z0MER-UITVERK00P WISBRUN LIFFMANN Haarlemmerstr. 116120. 864*2 foen nog jonge Republiek der Vereenigde Staten heeft behandeld Ken fout ih deze kwestie i9, dat men geen onderscheid heelt gemaakt tusschen de Engelsche en Afnèfl- kaansche schuld. Wij zouden met de écono mische positie van Engeland fekejiing moe ten houden De erisi9 die het economisch leven in Engeland doormaakt, is het gevolg van de hardnekkigheid, waarmede Engeland aan de zijde van Frankrijk den oorlog heeft gevoerd. In 1023 hééft Engeland een ver mindering van 2ijn schuld met 90 pCt toe gestaan, waarbij het zich liet leiden door do overweging, dat Oostenrijk eertijds de Voor naamste tegenstander van Napoleon 1 was. Was tijdens de Wereldoorlog met Frankrijk niet hetzelfde het geval? Heeft dit land niet recht op hetzelfde als in 1923 aan Oostenrijk werd toegestaan? Is Frftfikrijk hiet dé lij dende moeder uit den oorlog? (Langdurige bijval.) Herriol ging voort mei te betoogen. dat men in de meening verkeert, dat IJuitsch- land door de bezetting van den Roer ge dwongen is het Dawes-plan te aanvaar den. Ik geloof niet, dat dit zoo is, aldus Herriol. Verder gelooft men. dat de Roer- bezetting Frankrijk anderhalf milliard fr. lieeft opgeleverd, doch men hoüdt dan geen rekening met den haat, die hierdoor ge zaaid is Wij willen eén vrede, dié in over eenstemming met de traditie van Frank rijk is. het land waar eens de rechten van den mensch geproclameerd zijh De grond slag voor onze politiek móet de idee der toenadering der Europeesehe volkeren zijn. Het gaal hierbij niet in de eerste plaatsom een Europeesch blók tegen Amerika dóch veeleer orn ofde te Scheppen in de Samêhle- ving van Europa. De zitting werd hierna onderbroken. Poincaré kon gisteren de zitting niet bij wonen. daar hij licht ongesteld was; ietwat overspannen, heette het. Tengevolge van de lusschenkomst van Barthöu i§ dè commissie voor burgerlijke Wetgeving van de Kamer teruggekomen op haar besluit om de amnestie voor politieke cn per9delicten, in Elzas-Lotharingen be dreven. tot geheel Frankrijk uit te breiden on heeft zich geschaard aan de zijde van Barthou, die tegen elke uitbreiding buiten de grenzen van zijn ontwerp is. ENGELAND. Uit het Lagerhuis De dreigende textiel- moeilijkheden Communistisch gestook in Indië. Het Lagerhuis had gisteren weer vra~ gendag Zoo werd geviaagd, of het Foreign Office een mededeeling ontvangen had van de Frarsche of de Duitsche regeering be treffende de voorstellen van Briand voor de Vereenigde Staten van Europa en oi het een overzicht denkt te publiceeren van deze voorstellen en dergelijke voorstellen voor een nauwer economische en politieke éénheid, welke sedert den oorlog gedaan zyo door autoriteiten, die een erkende in ternationale positie bekleeden. Henderson zeide, dai hij geen enkele mede- detling ontvangen had en üat het denkbeeld,, in bel tweede gedeelte der vraag geopperd* overwogen zal worden. De minister van Marine deelde mede, dat de regeering den bouw van de toegestane onüer2eebooten niet zou beletten, omdat et nog geen internationale overeenstemming no pens afschafiing van dit wapen getroifen wasi De regeering bleef intusschen bij haar mee- ning, dat het tot die afschaffing komen moest en zjj zou bij iedere passende gele genheid van die gezindheid blijken geven. In 1921 op de conferentie te Washington had Engeland reeds öp dit standpunt gestaan, maar het had de andere mogendheden niet kunnen overtuigen, Zóodat het ml natuurlijk dwaasheid zou zjjn om eenzijdig tot ver mindering der onderzeeeche strijdkrachten over te gaan. Lee Smith, de postmeester-generaal, zeide dat hjj besloten had de contracten van firma's, die alcoholische dra..ken produceer den en die advertenties in openbare postge- bouwen hadden geplaatst, niet te vernieu wen, omdat deze adverteerders aan millioe- nèn burgers aanstoot gaven. Morrison, de minister van vervoerwezen, 2eide, dat de wet hem geen macht gaf om vcor automobilisten en motorrijders een vaar- digheidsproef te eischen. De commissie van vervoer zöu echter inlichtingen inwinnen in die landen waar zulk een proef wel bij de wet geëischt werd en dan eventueel nadere voorstellen doen. De minister wilde daarente gen wel meewerken om alle eigenaars van motervoertuigen te dwingen tot volledige Wettelijke verzekering tegen ongelukken, waarvan derden het slachtoffer werden. Hehderson deelde ten slotte nog mee, dat o\er het bezoek van Mac Donald aan Wash ington diplomatieke besprekingen ingelead waren betreffende den geschiksten tijd van het bezoek en de onderwerpen die ter sprake zouden worden gebracht. Min. Alexander heeft nog medegedeeld dat de premier van plan is om vóór het zomerreces nog een verklaring af te leggen over het geheele ontwapeningsvraagstuk. De regeering is in het geschil in de katoennij^e heid in Lan as'ire lus ehe.ib iiie gekomen. De vertegenwoordigers van de pa troons zijn tot een conferentie op het depar tement van arbeid genoodigd. Tot dusver is tot de vakvereenigingen nog geen uit- noodiging gericht. De patfoons van Lancashire verklaren da» zij vastbesloten zijn aan hun eisch betreffende een loonsverlaging van 12i/2 pet. vast ie houden, maar ae werklieden zqn even hard nekkig in hun besluit om daartegen te véchten. De Daily News" deelt mede, dat liet kabinet ongerust is over de sterk toegeno men bolsjewieksche bedrijvigheid in Britbefi Indië. Men vertelt daar aan de bevolking dat, als de nationalisten vastberaden Va. r de onafhankelijkheidsleus opkomen, de ar- beidersregëering het leger niet zou gebrui ken om een opstand te fnuiken. Men gelooft, dat aan de opperbevelheb ber in Engelsch-Indië de volledige steun van de regeering is toegezegd en dat Mos kou gewaarschuwd is, dat een hervatting van de betrekkingen afhankelijk zal zijn van nauwkeurig omschreven verbintenis sen om alle pogingen om de trouw van Indië te ondermijnen te staken. ZUID-SLAVIE. Het verscherpte conllici met Bulgarije. Uit Istib in Joego Slavic wordt gemeld, dat de twee gt-ndarmes, die Zondag in het gevecht met de Buigaarsche comitadji s ge wond werden, aan hun verwondingen zijn overleden. De begrafenis had gisteren plaat9. Na afloop van de begrafenis werd door de vereenigintr „Odbrana" en de overheid een betooging georganiseerd, waaraan do be woners van de stad deelnamen en op het einde Waarvan een in scherpe bewoordin gen gestelde motie werd aangenomen, welke verklaart, dat het geduld van het volk ten einde is en thans een laatste waarschuwing lot Bulgarije wordt gericht. Bulgarije moet in zijn land orde scheppen en een lovale nabuur worden. De motie beschuldigt verder de officieele Buigaarsche kringen van samenwerking met het Macedonisch comité en doel een beroep op de Joego Slavische regeering. om maatregelen tegenover Bulgarije te treffen, teneinde eeli herhaling van de jongste ge beurtenissen onmogelijk te maken. Vóórts wordl gepfótesteerd tegen de am nestie aan Radosïawoff verleend en de noodzakelijkheid betoogd, dat de Joego Sla vische overheden de uitlevering van Ra dosïawoff en zijn medeplichtigen zal ver langen, opdat de Joego-Slavische rechtbank in den zin van de vredesverdragen vonnis over hen kan vellen. Intusschen heeft Briand te Parijs een on derhoud gehad met den Bulgaarschen gezant over deze kwestie). RUSLAND. Amerikanen op bezoek. Een uit 87 vertegenwoordigers van han del en industrie bestaande Amerikaansche afvaardiging is te Moskou aangekomen. De deputatie werd door leden van de Weste lijke Kamers van Koophandel der Sovjet- Unie ontvangen. Vanavond houdt de Kamer van Koophandel een fècepliè lef êcre van de Amerikanen. AFGHANISTAN. Nieuwe opstand tegen Habib Oellah. Uit Teheran wordt gemeld, dat volgens een officieel bericht in de Afgnansche pro vincie Herat een opstand tegen Habib Oellah zou zijn uitgebroken. De opstandelingen zouden de Iroepen van Habib Oellah hebben ontwapend en een grooten voorraad mu nitie in beslag hebben genomen. De gou verneur-generaal van de slad Hefat is naar Kaboel gevlucht. De opstand wordt geleid door aanhangers van Nadir Khan en wordt ook door andere stammen-ondersteund. De regéering van Habib Oellah heeft een mili taire expeditie naar het opstandige gebied gezonden om den opstand te onderdrukken, CHINA. Rueland verbreekt de betrekkingen. Volgens berichten Uit Moskou heeft het sovjet-commissariaat voor buitenlandsche zaken gisteravond om negen uur den Ohi- neeschen gezant in Moskou een nieuwe nota ter hand gesteld. In deze nota wordt medegedeeld, dat de sovjet-règeering beslo ten heeft, terstond alle veilegenwoordigefs der sovjel-Unie. zoowel diplomatieke als consulaire handelsvertegenwoordigers, die zirh in de Chineesche republiek bevinden, uit Ohina terug te roepen. Verder, moeten de diplomatieke en consulaire vertegenwoor digers van China onmiddellijk het grondge bied der sovjel Unie verlaten. Voorts wordt het spoorwegverkeer tus schen China en Rusland terstond verbro ken. Tegelijkertijd verklaart de sovjet-regee ring, dat zij haar aanspraken op den Ch;- neeschen Oosterspoorweg onverminderd blijft handhaven en alle maatregelen l"r behartiging harer belangen in het Verre Oosten zal treffen. De regeering in Nanking heeft maaf- schaik Tsjang Hsoe Liang opdracht gege ven alle uiel-Chineesche ambtenaren en beambten doof Chineesch personeel te ver vangen. Gistereft is de scheepvaartafdeeling van dén Oosterspoofweg door hel Chinees'h personeel overgenomen, terwijl de Russische dirècleuf. die tot nu toe de leiding had, door een Chineesch burger is vervangen. Op 60 K.M. afstand van Tjailor kwamen Chineesche Iroepen in bólsing met een bende, waarbij -i Mongolen werden neer geschoten De Chineesche regeering Iaat de Russiseh-Ohineesche grens scherp bewaken. RECLAME. Laat in de vacantie Uw instrument eens grondig rei nigen eh narien. Schrijft ons voor een gratis onderzoek. BEWIDEIR AMSTERDAM ROTrEftOAitf'BREDA - IKlbEH 8793 MAC DONALD's BEZOEK AAN AMERIKA. LONDEN, 18 Juli. (V.D.) In de kringen van het Amerikaamsche S taatsdepartement werd er gisteren op gewezen, dat tusschen de Engelsche en Amerikaansche regeering géén nota-wissclinjr heeft plaats gevonden of plaatsvindt over het voorgenomen bezoek van den Britschen Eersten Alinister Ramsay Mac Donald aan de Vereen. Staten. Tege lijkertijd wordt echter gezegd, dat de Ame rikaansche gezant te Londen ^neraal Dawc9 Mac Donald heeft meegedeeld, dat Zijh bezoek tc Washington welkom zou zijn Men vestigt er de aandacht op, dat noch President Hoover, noch Mac Donald den wensch te kennen hebben gegeven, dat een bezoek mét groote plechtigheid, feeste lijkheden of formaliteiten gepaard zdl gaan. Beiden geven er den voorkeur aan, of) vriendschappelijke en niet officieele wijze niét elkaar te onderhandelen. Men gelooft daarom dan ook niet, dat' Mac Donald offi cieel zal worden uitgenoodigd. In officieuse kringen wordt dit in zoo verre bevestigd, dat men daar geen offi cieele uitnoodiging voor Mac Donald meer verwacht. Hoewel Dawes Mac Donald mede deelde, dat zijn bezoek aan de Vereenigde Staten welkom zou zijn is over een datum hiel méér gesproken. In geen geval zal het bezoek echter plaats vinden, vóórdat de internationale conferentie over de schade vergoedingen en de Septemberzittingên van de Volkenbond achter den rug zijn. SPIONNAGE? PARIJS, 18 Juli. (Belg. Tel. Ag.) In de nabijheid der bureaux van de ,,Huma<nité" is een pel-soon gearresteerd die zegt redact teur van dat blad te zijn, en die in hét. bezit werd bevonden van geheime stukken welke aan de militaire autoriteiten toebe- hooreti. Onmiddellijk is een onderzoek in gesteld. In de bureaux der j,Humanité'' werd huiszoeking gedaan alsook in het ver gadergebouw der communistische jeugdor ganisatie. Verschillende paipierén werden in beslag genomen; Twee utilitaire com munisten, een Pool en een Italiaan, zijn gearresteerd en zulleD worden uitgewezen. Tegen den eigenaar van de ,.Humanité" werd een mandaat uitgevaardigd en hij werd onmiddellijk gearresteerd. BULGARIJE EN ZUID-SLAVIE. BELGRADO, 17 Juli. (Wolff). Volgens het Yougoslavköhe Telegraaf-Agentschap wordt uit Striga gefneld, dat een bende Van 17 Buigaarsche kofflitadjis afkomstig van Albaneesch grondgebied, de grens nabij Ross overschreden. De autoriteiten. worden terstond gewaarschuwd én er werd êen vervolging begonnen dooT militaire patrouilles waarbij zich ook vrijwilligers der boerenbevolking aansloten. De indrin gers zijn over de grens teruggedreven. EEN HOTELRAT. De' Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde een Spanjaard wegens een op 16 December 1.1. gepleegden hotel diefstal tot 1 1/2 jaar gevangenisstraf. De man „artist" van beroep teekende» evenals de officier van justitie, hooger be roep aan en gisteren slond hij voor bet Amsteidamsche Gerechtshof terecht. Aanvankelijk had verdachte ontkend. Voor het Hof bekende hij, „Hotel Neuf' aan de Kalverstraat te zijn binnengegaan en daar in een kamer een portefeuille met schakel armband én een halsketting met gouden munten te hebben weggenomen. De diefstal had plaals ten nadeele van ten schoonzuster van den hotelhouder. Hoe wel het slot aan den binnenkant gesloten was. zag zil verdachte tot haar schrik de kamer binnenkomen, maar toen zij alarm maakte, verdween hij onmiddellijk Na zijn vertrek vermiste zij de sieraden. Waar die gebleven zijn? Verdachte, dié drukke gebaren maakte en zeer woordenrijk is. maar weinig zegt. beweert het café te kunnen aanwijzen waar hij zf verborgen heeft Als men hem een rechercheur meegeeft, zal hij 't terstond doen. De be-stolene krijgt dan haar sieraden terug. Advocaat-generaal mr. Bauduin cischle gezien den ernst van het feit en de om standigheid dat verdachte ook in andere hotels, o.a. in ..Hotel de l'Etirope", getracht heeft zijn slag te slaan bevestiging van het vonfiis Op 26 Juli a.s. uitspraak. IJ MUI DEN, 18 Juli 1929. VISCHPRITZEN. Tarbot p. K.G. f. 1.25f. 0.90; Griet p. kist vap 50 K.G. f. 65f. 30; Tongen p. K G. f.3—f2.30; Groote Schol f. 50—f -15, Mid delschol f.40—f.39, Zetschol f. 36—f. 24, Kleine Schol f. 23—f. 3 60, Bot f.2 30— f. 2.40, Schar f. 10f. 3.90, alles p. kist van 50 K.G.Vleelen p. stilk f. 3.21; Pieterman en Poontjes f. 14f. 3 50, Groote Schelvisch f. 33f. 28, Middel Schelv f. 25, Kleinmiddel Schelv. f. 17—f. 13. Kleine Schelv. f. 10 50 f.450. alles p. kist van 50 K.G.; Kabel- jauw p. kist van 125 K.G. f 56f. 34; Gul len p. kist van 50 K.G. f. 13f. 1 90; Lengen p. sluk f 1.60f. 0.85; Wijting p. kist van 50 K.G. f.5f 1.60; Makreel p. kist van 50 K.G f. 18—f 13. Aangekomen 12 Stoomtrawlers: T.IM 385 met f 1725; fJM 374 met f 2650; ÏJ.M 187 met f 1330; IJM 45 met t 1541; IJM 79 met f 2273; IJM. 158 met f 1606; IJM 75 met f. 1207; IJM 26 met f 1613; IJM. 65 met f 1429; IJM 135 met f. 1707; IJM. 15 met f. 3266; IJM. 97 met f. 2551. HET RUSSISCH-CHINEESCH CONFLICT. TOKIO, 18 Juli. (Reuter). Een telegram uit Charbin meldt, dat de Chineesche mi litaire voorbereidingen onverzwakt worden voortgezet; treinen met troepen vertrokken naar de grens, het doorgaand verkeer met Europa is stopgezet, het arsenaal te Moek- den levert in koortsige haast munitie at. De mailtrein uit Charbin heeft geen ver binding gekregen met den Russiselien trein uit Manchuli, waaruit wordt afgeleid dat het verkeer met Europa is stopgezet. De Chineesche autoriteiten hebben te Moekder! het handelsbureau aan den Chineeschen Oosterspoorweg in beslag genomen cn den Russischen directeur ontslagen. De ver koop van spoorkaartjes voor den Trans- Riberischen spoorweg is door het tourieten- bureau te Tokio stop gezet. WASHINGTON, 18 Juli. (Reuter). Met bezorgde belangstelling ziet men hier dc mogelijkheid tegemoet van een conflict tus schen Sovjet-Rusland en China, daar hieT'- door Voor de eerste maal het Kellogg-pact op de proef wordt gesteld, waarvan beide lauden onderteekenaars zijn. President Hoover weigerde commentaar op den toe stand te geven. Senator Borah sprak de hoop uit dat het conflict niet tot ool'log zal leiden. LONDEN. 18 Juli. (V.D Tsjang kai sjok heeft in de Kwominlang een rede ge houden, in welke hij zich uitvoerig bezig hield met de betrekkingen tusschen Rus land en China Hij verklaarde, dat hel over nemen vaü den Chineeschen Oosterspoorweg niets ongewoons is Rusland heeft herhaal delijk verklaard, dat het den spoorweg aan China zal teruggeven Wanneer de Sovjet- regeering de Chineesche regeering respec- teerl en hel sluiten van verdragen op den basis van gelijkgerechtigdheid kan plaats hebben, is de regeering te Nanking bereid de diplomatieke betrekkingen met Rusland voort te zetten Behalve de kwestie van den Chineeschen Oosterspoorweg zijn er nog verscheidene andere Russisch-Chineesche kwesties, die op regeling wachten. Voor alles moeten de kwestie van Möfigölië en van het Chifieesch beslilur op Chineesch grondgebied worden geregeld. Voordat deze kwesties opgelost kunnen worden, móest de Chineesche regeering evenwel den Oösterspoorweg in haar bezit hebben Tsjang kai sjek sprak vervolgens over de buitenlandsche betrekkingen van China in het algemeen Tsjang Kai sjek wees er op. dat de natio nalistische regeering er in de eerste plaats voor moet zorgen, dat de belemmering uit den weg geruimd worden, welke voortsprui ten uit rechten van vreemde mogendheden in China. De belaDgen van de Derde Internationale laten zich niet met die van de Kwomintan; vereenigen Doch evenmin komen de belan gen van de Kwomintang overeen met ëe imperialistische instellingen. Het Chinee sche program tot afschaffing van de ong.>. lijke verdragen zal langzaam aan maar zeker uitgevoerd worden. LONDEN, 18 Juli (V.D.). Te Peking worii van Chineesche zijde bet gerucht verbreid dat de Russiséhe troepen in Noord-Mansjoe- rijé gepoogd zouden hebben over de rivier de Amoer te trekken. De Russen zouden echter zijn teruggeslagen. Van Japanseh? zijde wordt te Peking medegedeeld, dat de Russische troepen zijn uitgerust met een groot aantal vliegtuigen en e'en kleinere hoeveelheid geSchut. De militaire voorbereidingen aan de Mandsjoerijsche grens gaan voort. Op Rus sisch gebied werden veertig-duizend man samengetrokken tusschen Blagowjesjls- jensk en Mansjoeli. Verscheidene afdeelin- gen van deze troepen zijn voorzien van vliegtuigen. De troepen-bewegingen in Mon golië bevatten v.n.l. cavalerie. De Chinee sche troepenmacht, die aan de grens i? samengetrokken, is veel 9terker dan die der Russen. Generaal Tsjang Hsu Liang, de bevelhebber der Mandsjoerijsche troepen bevindt zich nog steeds in een badplaats aan de zeekust nabij Tientsin. Hij heeft een telegram ontvangen van minister-president Tsjang Kai Tsjek, waarin hij onmiddellijk naar Moekden wordt teruggeroepen om per soonlijk het verdedigingswerk aan de grens te leiden. Op het oogenblik heeft Tsjang Hsu Liang dit bevel nog niet opgevolgd. Door de Nankineregeering wordt officie*?! medegedeeld, dat China voornemens is den Chineeschen Oosterspoorweg in eigen be heer te nemen en maatregelen te nemen tegen een eventueel militair optreden van Sovjet-Rusland. Het spoorwegverkeer tus schen Mandsjoerije en Siberië is, naai uit Garbin gemeld wordt, gistermiddag te 2 uu: slop gézet. AMERIKA's TARIEVEN. WASHINGTON, 18 JoiK. (Reuter). De minister van buitenlandsche zaken, Stim- son, heeft geantwoord op de Fransche nota. betreffende de douane-tarieven en ver klaard dat de schatting van Fransche goe deren welke de Ver. Sta. werden inge voerd, reeds sedert twee jaren het voor* Werp vaü onderhandelingen uitmaakt. De minister voegde er aan toe, dat den aDtwoord-nota ten doel had den geest vhn verzoening te dienen en de moeilijkheden bp te lossén, welke door de Amerikaansche wijze van waarde-schatting waren ont staan. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL BERLLJN18 Juli. (Wolff). Eén ernstig verkeersongeluk Beeft gisteravond plaati gehad op een kruispunt van straten BerlinSteglit-z. Een huurauto die in snel', vaart door de Bergstrasee reed, kwa-m if botsing met een particuliere auto. Een oer autobestuurders had na de aanrijding zijn wagen niet meer in zijn macht et reed het trottoir op, juist ter plaatse waar eea tramhalte is. Hier stonden verscheidene personen te wachten, terwijl anderen op een bank zaten. Vele personen werden om vergeworpen en de 'bank vernield. Een vrouw werd gedood terwijl een groot aan tal personen ernstig werden gewond. VLIEGONGEVAL. PARIJS, 18 Juli. (V.D.) Gistermiddag vond een ernstig vliegongeval plaats me: cc» Fransch bombardement-vliegtuig nabij Charteuse. Het toestel (lat drie sergeanti en een marconist nar borrrd had, stiet bij: het landen heftig op den grond, sloeg over den kop, waardoor de benzinetank in brand raakte. De drie sergeant® konden zich tij dig iiit het toestel redden, dóch de marc(v nist raakte in dc draden verward en liep zoodanige brandwonden op, dat hij kort daarna in een ziekenhuis overleed. GOUDZENDING DOOR DE LUCHT. PARIJS, 18 Juli. (V.D.) Op dc Parijsebe luchthaven ,,Le Bourget" arriveerden heden twee Goliath-vliegtuigen uit Londen met een waarde van 30.000.000 gulden goud in ponden sterling voor de Bank van Frankrijk. GROOTE BRAND IN EEN POOL-| SCHE LEGEROPSLAGPLAATS. WARSCHAU. 18 Juli. (V.D.) Gisteren brak in eeD opslagplaats van het Poolschc leger in het Warschausche voorstadje Po wasky brand uit. Aangezien in de loodsen zeer brandbaar materiaal als olie, petro letim, benzine enz. was opgeslagen en de loodsen bovendien geheel uit hout zijn up* getrokken, greep het vuur met groote snel heid om zich heen. Het gevaar was a# te groóter. waar bleek dat de voorce-1 schreVeli veiligheidsmaatregelen met be! oog op het snelle blusschen van eventueel branden in het geheel niet waren getmH fen. Er waren noch voldoende blusch-aM paraten, noch voldoende waterleidinceo I aanwezig eu toen de brandweer eindpb'M opdaagde, moest zij hef water van een -t K.M. verwijderd punt aanvoeren. De I loodsen brandden treheel uit en de brand-1 weer kon zich slechts beperken tot be'| localiseeren van den brand. 2-1 Kl

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2