VIRGINIA AGENDA. KIES-PIJN? BINNENLAND. VISSCHERIJBERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. Directie en A^'nistratie llllllillllliilliiilliHiilllSiüllllIllllfillllltl Heusch kerel voor je eigen bestwil rook als ik Chief Whip, want dat is de beste sigaret voor je gezondheid! CM met kurk en goud. BUITENLAND. Zaterdag. Oud-Horiuszicht: Bazaar NBAS.. 251/2 en 731 uur nam. Zondag. Jeruël; Sanienkomstcn te 10 uur voonm. en halfzeven narti. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbospreking. 8 uur nam. Woensdag. "K a t w ij k-a a n -Z e e (Gemeentczaal) Spr. de heer J. Vijverberg van Rlienen. 8 utir MUSEA. Stedelijk Mnsenm de Lakenhal, Lange Scheistraal 2 Geopend in Maart. April en Mei van 104 uur. Zondags vanaf halféén. Entrée Zondags kosleloos, Maandags f. 0.25,' overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. Geopend van 105 uur: Zondags van 1f uur Entrée Maandags f 0.25. andere dagen f.0.10. Geologisch Mineraiogisch Mnsenm, Garen- markt lederen dag van 912 en van 1 30—4 uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnogmphiscb Mgeenm,Rapenburg 67 69 en Breestraaf 18 Op werkdagen van 104 uur. Entrée's Maandags T. 025; overige dagen f. 0 10 Rijksmuseum v. Nat. Historie, v d Werff- park Werkdagen 8 3012; 1.305. Zater dags 8 3012 Kostloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71 Werk dagen 14 uur. Kosleloos. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos. Hortns Botanicus, Rapenburg 73 Alle werkdagen van 1 April30 Sept 96 uur; 1 October31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorslel- lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxorthealer". Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingenDagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée. te 2 uur. „Trianon Theater", Breestraal: Bioscoop- en Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiemalinêe. „City-theater", Haarlemmerslr Bioscoop voorstellingen Dagelijks le 8 uur 's Woen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De avond-, nachi- en Zondagsdienst dar apotheken wordt'vanaf Maandag 1 Juli tot en met Zondag 7 Juli waargenomen door de apotheken van de H.IL: D. J. van Driesom, Mare 76, telefoon 406 en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon G02. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tol Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Muyzert. Niemer, Schreuder en Slarck. Te Oegslgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp. tel. 1916 De Oegstgeestsehc apotheek, De Kempc- naerslraai 4, lel. 274, is dag en nacht ge opend. Voor het aanvragen van kostclooze rijwielmerken voor het komende belasting jaar zal. behalve op de gewone kantoor uren, zitting worden gehouden door den ont vanger der Acc. te Leiden, Langebrug 20, op de werkdagen van 12 Juli tot 7 Aug, be halve des Zalerdags, van 's namiddags 5 tot 6 uur; bovendien op Vrijdag 26 Juli en 2 Aug. en Dinsdag 30 Juli en 6 Aug. van 6 tot 7 uur. Tevens zal daartoe gelegenheid bestaan op de zitdagen in de buitengemeenten in de maand Juli. De firma van der Stok, Botermarkt en Breestraal, schijnt weinig fatalistisch te zijn aangelegd, dat zij hel heeft aangedurld om hier ter slede haar derde zaak (o openpn in het perceel Breeslraat 152, het voorma lige café-rcsauranl „Suisse". Er zijn in den loop der jaren in dil pand al heel wat verschillende zaken gehuisvest, maar een lang leven is geen dezer bescho ren geweest Meer dan een jaar heeft het pand nu renteloos geslaan, totdat de firma van der Slok. verbouwende op haar ouden naam en de deugdelijkheid harer artikelen, er haar intrek heeft genomen. Al is het inwendige groolendeels intact gebleven, toch zijn er eenige wijzigingen noodzakelijk geweest voor de uitoefening van het bedrijf Op de plaats, waar vroeger de gezellige wandlampjes zaten, staan nu in lange rijen de koffiepotion, cmaille-pan- nen en andere huishoudelijke waren, voor hel meerendeel enkel in het betere genre. De N.V. lemco zorgde voor een keurige Philipsverlichting, terwijl do firma's van Noorl en Ro9dorff respectievelijk hel schil der- en timmerwerk uitvoerden. Wij wenschcn den heeren van der Stok toe, dat hun geloof in eigen kracht gesterkt zal worden door een groeiende clientèle. Gisteravond kregen twee bewoners van het woonwagenkamp aan den Morschweg meeningsverschil, hetgeen ten slotte tot een handgemeen leidde. J. van G. greep een stuk hout en slosg daarmede z'n tegenstander L. P. zoodanig op het hoofd, dat deze bloedend verwond werd en door den Eerste Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis meest worden overgebracht, waar hy werd verbonden. Stembusstrijd is weer ter ziele, 't Volkselan is nu geluwd, Allen hebben d'idealen Weer voor vier jaar weggeduwd. Kieskrijgzangen die verstommen, Strooibiljeltenstrooierij Propagandaoptoehtwoede Zijn weer voor een poos voorbij. Ivalkopschriflen. muurplakkaten (Eens des kiezers lafenis) Vormen in ons aller bogen Slechts een droeve erfenis. Kiezel-S kozen kiezend keuze, Kozen kiesch, bqn kiefcpartij- Kiesparlijen vormden 'samen Iveus van 't zelfde makelij. Alles blijft dus bij liet oude, Neerland's vólk is niet extreem 't Huldigt blijkbaar onverstoorbaar ,.'t Laten zitten maar"-systeem 't Kabinet kan blijven zitten Door „de Kamer" -aangestaard, Kiezcrsveidslag heeft luidruchtig V eer een kleine muis gebaard. LEON. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Antwoord op de vragen v. d. heer Lingbeek. Op vragen van het Tweede Kamerlid Lingbeek Wil zijn Excellentie, in vervolg op zijn sub dato 10 Juni 1929 gegeven beantwoor ding op de vragen van ondergeteekendé nopens de inwerkingtreding van het her ziene Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren, alsnog uitsluitsel geven om trent het nu volgende: lo. Is het juist, dat dat besluit is van een terugwerkende kracht t"ot 1 November 1928 en dat op grond daarvan suppletoire salarisuitkeeringen over de maanden No vember cn December 1928 alreeds aan de betrokkenen zijn gedaan 1 2o. Waren op de diverse hoofdstukken der Rijksbegrooting voor gemeld jaar nog voldoende voor weddebetalingen bestemde gelden beschikbaar om, zonder overschrij ding van do ter zake door de Staten-Ge- neraal gevoteerde, kredieten, tot zoodanige aap vullende uitkecringen te mogen over gaan 'f 3o. Indiër» neen. is hiermede dftn toch niofc vooruilgèU'open op voorzieningen, die 'ndg bij de >St at en-Gene ra al moéten wor» .den aanhangig gemaakt 1 En is dan hel budgetrecht van de Kamer piet toch gelaedeerd heeft "de minister van financiën 'geant woord Vraag 1. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Vraag 2. Op het tijdstip, waarop het be sluit tot salarisverhooging met terugwer kende kracht tot 1 November 1928 werd vastgesteld had de regeering zich over tuigd. dat de uitkomsten van dat dienst jaar in zijn geheel genomen de daaruit voortvloeiende extra uitgave toelieten. Of echter de verschillende verhoogingen ten laste van de afzonderlijke begrootingsarti- kelen. waaruit weddcbelalingen plaats hebben, gebracht zullen kunnen worden zonder voorafgaande af- en overschrijvin gen, kan oolc thans nog niet worden mede gedeeld. Hef is echter wel zoo goed als zeker, dat dit bij verschillende artikelen niet het geval zal zijn. Vraag 3 Blijken op dit punt nog voorzie ningen noodig, dan kan toch, gezien het bepaalde in art 63, lid 1, der Grondwet, niet gesproken worden van een ,,laedeeren van het budgetrecht van de Kamer"; zulks te minder na do uitvoerige uiteen zetting, welke de regeering in par. 5 van de Memorie van Antwoord op hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1929, ingezonden 31 October 1928. heeft gegeven van (le door haar voor oen nieuwe salarisregeling gestelde voorwaarden, welke voorwaarden «meebrachten, dat de nieuwe toestand in ging met het tijdstip, waarop op den grond slag dier voorwaarden overeenstemming was bereikt. DE INVOERRECHTEN OP AARDEWERK EN PORCELEIN IN DE VER. STATEN. Hot Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van buitcnlandsehe zaken de volcrende vragen gesteld: Was den minister bekend het voornemen van de Vereonigde Staten van Amerika, om de reeds hooge invoerrechten op aar dewerk en porselein nogmaals te verhoo- gcn. zelfs tot ICO pCfc. van de waarde Werd dan door den minister een poging beproefd, om voor Nederland gunstige uit zonderingsbepalingen te verkrijgen Zoo ja, kan dc minister dan reeds meelt?- deelen, welk resultaat deze poging heeft gehad of vermoedelijk hebben zal 1 HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Gisteren zijn de bioscoopexploitaties ts Kerkrade en Spekholzerheide stopgezet, zoodat het aantal gemeenten, dat in het bioscoopconflict. is betrokken, tot 9 is ge stegen. Het aanfai gesloten bioscopen be draagt 22. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is de heer Jack Gaster erkend en toegelaten als consul van Roe menië te Arasterdam voor de provinciën Noord-Holland, Groningen, Friesland en Drenthe; is het vice-consulaat der Neder landen te Yokohama (Japan) verheveD tot een consulaat der Nederlanden. De heer M. S. Wiersum, vice-consul der Nederlanden, aldaar, is bevorderd tot con sul der Nederlanden te Yokohama, buiten 'bezwaar van 's Lands schatkist.. Het ressort, van het consulaat omvat Yokohama, Yokosuka en cmigéviüg; is de heer A. A. Plant benoemd tot consul-gene raal der Nederlanden te Beyrouth. Aan dien heer moet. in de Fransche taal ge schreven worden. Het ressort van het con- stilaat-gerTcra'al omvat Syrië. Naar het ,,Hbld." verneemt, zal de heer Vos in de Kamer aansluiting zoeken bij dc Vrijz. Dcm., aan welke partij hij zich het nauwst verwant voelt. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, K. en W., zal Maandag 3 Juli e.k. niet plaats hebben. RECLAME. 8068 IJMt'IDEX. 6 Juli 1929. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. .f 1.35—0.65. Tongen f. 2.65—2.20 Griet per kist van 50 K.G. f. 55—25. Grootc Schol f. 4238. Middel schol f. 3834. Zetschol f. 4030. Kleine Schol f. 266.50. Schar f. 154.10. Pieter man cn Poontjes f. 268. Middel Schele, f. 24. Kleinraiddel Schelv. f. 1917.50. KI. Schelv. f. 14—7.50. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 6755. Gullen per kist van 50 K.G. f. 18—6 Lengen per stuk f. 2. Wijting per kist van 50 K.G. f. 6.904.60. Ma kreel f. 19, Aangekomen 9 stoomtrawlers: I.TM 15. met f. 2041; IJM 179, met f. 2550; IJM 135. met f. 2680; IJM 86, met f. 2667; IJM 158, met f. 2740; IJM 54, met f. 2514; IJM 330, met f. 2264: ITM 21. met f. 3599; IJM 97, met f. 2858.cn de loggers: KW 158, met f. 719, KW 97. met f. 399; KW 56, met f 462 besomming. Praairapport van Hr. Ms. „Vnlcanns". 3 Juli. Tusschcn 58 gr. 53' en 59 gr. 3' Nbr. en I '??rhen O gr. 25' en O gr. 18' 01. IJM 267, 4 last; SCH 253. 3 Inst; SCH 126, 14 last: VL 205, 6 last; VL 29, 5 last. 4 Juli. Tusshcen 0 gr. 10' Wl. en 0 gr. 10* 01. en (usschen 58 gr. 09' en 58 gr. 49' Nbr. SCH 378. 8 kantjes: SCH 3D. verkend; SCH 50, O kantjes: MA 110. 2* kantjes; VL 58, 20 kantjes; SGH 339, 6 IrjstSCH 81, 15 last; IJM 106, 8 last; SCH. 73. 0 last IJM 332. 7 last: SCH 72, 6 last; SCH 78. 10 kantjes; VL 56. 6 last; SCII 37, verkend: SCII 82, 31 kantjes- MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Het bestuur der afdeeling dealt ons mede. dat ook in hel komende seizoen wederom twee groote concertavonden gegeven zullen worden. Den eersten nvond znl worden uit gevoerd Jupiter Amnns" met andere wer ken van Johan Wagenaar, den (weeden avond liet oratorium ..Saul" van lliindo;. Van beide werken is dit in Leiden do eerste uitvoering. TIJDSCHRIFTEN. Het Tooneol geeft op don omslag ditmaal 'n epelkiek van Adolphe lingers als „De lanle van Charley" en op de titelpagina liet por tret van den beroemden e'own Crock, l-riis I.apidoth behandel! hot niet uit te pulten thema „De overhead en tiet tooneel" Ro bert Schmidt schrijft over Louis de Vries en do Dccnschc tooncclspeiers. Nogmaals komt Frits I.apidoth aan het woord in een plei dooi voot hel bedreigde beslaan der loo- neclschool. M. Merkelbarh schrijft over de actrice Willy Ilaack. De aflevering is weer uitstekend verzorgd met vele spotkieken. Naar aanleiding van hei laatste jubileum van Kloos, gaat Edward R. Koster in Dc Kemphaan te keer tegen dc manie lot het vieren van allerlei jubilea, die in ons land inderdaad den vorm van een ernstige epide mie heeft aangenomen. .Tan Uhink schreef een artikel voor dit nummer getiteld „Mijne Moedertaal" Na eemge gedichten van Koe1- berg is Willem van Uilort aan liet woord in een bijdrage over Kunst en Leven. Jan ZondeT Genade gaf weer een bijdrage onder den titel Parabelen en Sprookjes lief num mer besluit met de builen- en binnenland- sclie krnnipken van den redaeleur. ONZE TELEFOONNUMMERS 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 ARDATH LONDON DE ALGEMEENE TOESTAND. Da ontwapening ter zee. In bevoegde Amerikaansche klingen is men van meening. dat ev' geen reden be staat vooi ecnigszins ontmoedigende inlich tingen, volgens welke de diplomatieke be sprekingen over een nieuwe beperking der viootbewapening vastgeloop en zouden zijp. integendeel, aües wijst er'op, dat de be- spreKingen een bevredigenden loop nemen en men meent, dat Mae Donald misschien, binnenkort een belangrijke verklaring daar over zal afleggen. Nochtans scnijnt er eenige grond to be staan voor de verdenking, dat er pogin gen ondernomen worden in de Vereonjgdc blaten en Engeland om de onderhandelin gen te dwarsboomen door ongegronde pes simistische geruchten. De indruk is, dat Mac Donald zal aan kondigen, dat de vlootdcskuDdigcn der 5 zeemogendheden, dio trachten een formule te vinden om de betrekkelijke sterkte van de vloten te meten, bijeen zullen komen om te trachten het eens te worden over een gemeenschappelijke formule voor 'n stan daard maat, of dat er een officieelc con ferentie zal plaats hebben van de politieke vertegenwoordigers der 5 betrokken regee- ringen over de ontwapening. De burgemeester van Philadelphia, Mac Donald uitgenoodigd heeft om een be zoek te brengen aan de stad in Augustus a.s,, opperde jn een rede het plan van de bijeenroeping eener internationale vredes conferentie tegen den Onafhankelijkheids dag in het volgende jaar. Wegens de Mon- roeleer zou de burgemeester wenschen, dat de Zuid-Amerikaansche landen aan de conferentie deelnemen. BELGIE. Salarisverhooging vcor het Staatspcrsoueel De kabinetsraad heeft besloten de sala rissen van het 6taatspersojieel met ingang van 1 dezer, met 10 pCt te verhoogen. DUITSCHLAND. Het concordaat. De Pruisische Landdag heeft in tweede Jezing het concordaat aangenomen met de stemmen van de rcgeeringspartijen en de Economische Partij vóór het verdrag. De derde en laatste lezing heeft Dinsa«*g plaaU. In zijD plaats is benoemd Chappedelaine. De sociaal-democratische afgevaardigd© Vincent Auriol heeft in de financieele com missie een voorstel ingediend van den vol genden inhoud: Daar de internationale overeenkomsten betreffende de schulden en do aanspraken van Frankrijk op zijn schuldenaars slechts kunnen worden toegepast, wanneer oen po litiek van verzoening en internationalen vrede wordt gevoerd, besluit de financieele commissie om voor hét onderzoek van de schuldovercenkomsten aan de rcgcoring civ dé IvameT te vragen dat zij beide duidelijk den wil te kennen geven een dergelijke po litiek te voeren. Deze politiek moet opge bouwd zijn op het doen eindigen van alle militaire bezettingen, op de onmiddellijke ratificatie van het plan-Youüg door alle belanghebbende machten, op de arbitrage- verdragen, de progressieve vermindering van de militaire uitgaven van alle landen en op do economische regeneratie van Europa. Dit voorstel van Vincent. Auriol werd tot de volgende zittiDg van de financieele commissie verdaagd. Men zie 'n dit verband het Buitenl. Weekoverzicht van heden. Het kabinet heeft gisteren een bijzon deren ministerraad gehouden in deze ne telige affaire. To f'.irij? weidt thans behandeld het pro ces tegen Benoit, die destijds een aanslag pleegde op procureur-generaal Fachot. dien hij uit haal wilde dooden, daar Fachot anti- FJzassiseh gezind zou zijn. Fachot, zoide als getuige, dat hij den moordenaar als een naïeveling beschouw de. die oneindig minder schuldig was, dan degenen, die Frankrijk willen uitéénscheu ren en verzocht de rechtbank den beklaag de n:et schuldig te verklaren. Zrcr ontroerd bcluiede Benoit zijn spijt over de daad en beloofde een goed Franschman te zijn. FRANKRIJK. Be schnldenregeling. De Kamercommissie van buitenlandsche zaken heeft met 13 stemmen tegen 12 en 9 onthoudingen opdracht gegeven aan be/t rapporteur om de beraadslagingen der fi nancieele commissie te blijven volgen op de basis van het door deze commissie aan genomen voorstel van Balmade en Oj^rer voorbehoud van zekere voorstellen. Ten gevolge van deze beslissing heeft Pietri. rapporteur der financieele commissie, zijn ontslag onherroepelijk gehandhaafd. ENGELAND. Eebet in het Logerhnis Weer Duitsche studiebeurzen. Tijdens de beraadslagingen in het Lager huis heelt Austen Chamberlain gisteren be toogd, dat het geheele Engelscbe volk het met het Lagerhuis eens is aangaande den oisch, dat hel Rijnland zoo spoedig mogelijk moet worden ontruimd, en wel door alle he irokken paitijen. Immers wanneer alleen Engeland zou ontruimen en het tot nu loc door Engolschen bezette gebied door Frar,- schc en Belgische troeprn zou worden bezet, zou dit een ernstige niisluking voor do re- geeringspoliliek boteekenen. Hierna verklaarde de minister van Bui tenlandsche Zaken, Henderson, omtrent deze kwestie, dat hij de opvatting van Chamberlain deelt, daar een spoedige ont ruiming slechts in het belang van den vrede kan zijn Het Duitsche Rijk is volkomen ge rechtigd deze ontruiming (e vorderen, daar ik voor mij overluigd hen, dat dit land al'e voorwaarden, die in het belang der veilig heid gesteld konden worden, heeft vervuid. Een eenzijdige Engelsche ontruiming zou zelfs de ongerustheid van Duitschland kun nen opwekken. Uit de diplomatieke cor respondentie. die ik de laatste weken in handen heb gekregen, maak ik op, dat ook van Belgische en Fransche zijde geen on overkomelijke bezwaren tegen een ver vroegde en gelijktijdige ontruiming zullen worden gemaakt. Wat betreft de wederaanknooping der Ee- 2—1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2