De overval op Curasao. m Buitenl. Weekoverzicht. Londensch Aanteekenboek. Krabbels uit Zwitserland. Nadere bijzonderheden omtrent het gevecht. 'Aan de te Willemstad verschijnende ,,Amigoe di Curasao" zijn de volgende bij zonderheden ontleend omtrent den overval op Curasao Het was Zaterdagavond, 8 Juni, ongeveer kwart over negen, toen plotseling in vlie gende vaart drie groote trucks het Water- fort kwamen binnenstormen. Het was als een tornado, even plotseling en geweldig als verwoestend. Binnen het fort kwamen uit deze trucks een tachtigtal met karabijnen en groote kapmessen gewapende Venezolanen te vo^r schijn, die zich onmiddellijk in drie troe pen verdeelden en als een stormwind over geheel het fort verspreidden. Een gedeelte vloog op de hoofdwacht af, waar op dat oogenblik slechts een drietal politie-militairen tegenwoordig waren. Na heldhaftigen tegenstand werd sergeant- majoor Vaas neergesabeld. De twee Suri- naamsohe politie-militairen Nelstein en Na- rain, die bij de poort stonden, schoten te hulp, om met gevaar van hun eigen leven hun makker en de wacht te verdedigen. Zij liepen daarbij zware verwondingen op. Een troep vloog op hetzelfde oogenblik de eetzaal binnen, waar een paar politie- militairen rustig zaten te eten, die even eens zware verwondingen opliepen. O.a. de sergeant-majoor Marcusse, wiens sche del gekloofd werd en die Dinsdagmorgen overleed. Weer een ander gedeelte vloog de slaapzaal op, waar enkele niets vermoe dende militairen rustig te slapen lagen. Op het geraas stoven allen op, om te zamen met de andere militairen, die zich tot achter de cantine hadden teruggetrok ken, voet voor voet het terrein te verde digen. Zwaar werd er gestreden, en over cn weer geschoten. Doch toen zij de patronen van hun revolvers verschoten hadden, waar door zeker verscheidene Venezolanen ge wond en gedood werden en de Venezola nen, wier aantal ondcrt-usschen voortdu rend aangroeide, nog maar steeds bleven 'opdringen, was er geen weerstand meer (mogelijk, en stelden verschillenden zich in veiligheid op het plein van de gevangenis, terwijl anderen langs den fort-muur zich ir. zee lieten vallen en zoo langs het strand ontkwamen. In de slaapzaal maakte de troep zich meester van alle in de rekken aanwezige geweren. Daar men de lichtleiding had doorgesneden, heeft men de bovenverdie ping der slaapzaal echter niet doorzocht. Ten slotte wist een laatste troep het mu nitiemagazijn binnen te dringen, waar men zich van zoo goed als alle geweren en een deel der munitie meester maakte. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat er aan ge- organiseerden weerstand niet te denken viel, te meer, daar de Venezolanen zoo goed, zelfs met enkele repeteergeweren, gewapend waren, waarmee maar voortdu rend» geschoten werd, terwijl daarentegen in het fort, zooals Zaterdag 's avonds, wanneer een groot deel der politie-mili tairen op patrouille is, gewoonlijk het ge val is, slechts de verplichte bezetting aan wezig was Op het hooren van het schieten begaf luitenant Berger zich onmiddellijk naar het fort, doch vond alles reeds in handen van de,Venezolanen. Zoo vlug was alles in zijn werk gegaan. Kapt. Borren werd on middellijk opgebeld. Op lipt hooren dat er Venezolanen het fort binnengevallen wa ren, begaf deze zich. zonder nog in de verste verte te vermoeden wat er eigenlijk nog had plaats gehad, onmiddellijk pei auto naar het fort. Hij was vergezeld vao den heer Weitjes, lid van het Hof, die juist bij hem op bezoek was. In vliegende vaart kwam hij met zijn auto het fort binnenstormen, tot midden ondcT de Venezolanen. In een oogwenk zag hij zich echter omringd door een twintig zwaar gewapenden. die zijn auto bescho ten en met kapmessen bewerkten. Beeds stond men op de treeplank. De kapitein trachtte zich nog te verdedigen met zijn revolver, doch gaf zich ten slotte gewonnen De heer Weitjes had juist nog kunnen ontsnappen en een schuilplaats ge. vonden ir de woning van den adjudant Loewenthai. Sergeant Waubc wist met een mitrailleur langs den zeekant te ontkomen. teTwi.vl de sergeants Wellen cn Van der Mark een tweede mitrailleur in veiligheid brachten. Nog moet gemeld, dat ook de cantiné deerlijk geplunderd werd; reeds gaven en kelen zich aan drank over, toen zij door generaal Urbina daarin verhinderd werden Dit geheele bedrijf, zoo treurig in zich zelf als in zijn gevolgen, heeft- zich afge speeld in ongeveer een kwartier tijcls. Do eerste trucks kwamen, naar wij ver namen van de richting Pietermaai waar men zic-h blijkbaar had opgesteld terwijl spoedig daarna ook nog trucks met gewa pende Venezolanen. die zich. naar wij ver- namen, in de buurt van Rust verzamel l hadden, in het fort avrivcerdeD. Ter red der tijd rukten ook troelen gewapende Venezolanen op van Rooi CanaTie naar e stad. zoodat al heel spoedig het ""nr-lde 500 a 600 was aangegroeid De Breed straat aan de Punda-zijde, Scharloo zoowel als de toegans tot de brug werden afge zet. om de burgers en de elders verspreide politie te beletten tot het fort door te dringen Met revolvervuiir werden de bilt- gers en militairen in bedwang gehouden. In de Breedestraat Punda werden een paar burgers in het been getroffen, n.l. de Curagaoenaar V. Martin en de Hollandsche werkman J. Prins. Ten paleize, bij den gouverneur, ver scheen Urbina zelf, vergezeld van kapt. Borren, den heer J. Sutherland, advocaat, die aan Urbina goed bekend was, en door dezen óp straat was aangeklampt en ver zocht om als tolk op te treden, ben even* een zestal gewapende Venezolanen. Beneden had Urbina tot Sutherland ge zegd: ,,Zeg hen, dat ik gekomen ben om wraak te nemen, omdat men mij op Aruba een paar dagen zonder eten gelaten en later geboeid naar hier gestuurd heeft. Urbzina zeide zich daartoe gerechtigd te achten, omdat Curasao de slaaf is van Gomez cn Gomez op Curasao beveelt. Het. is niet mogelijk, dat deze overal ter we reld de baas speelt." Na de eischen van Urbina en het ver trek uit het paleis gaat het blad verder: Op de werf van de Red. D. aangeko men, beval de Venezolaansche kolonel Ma- chado den gouverneur en kapitein om mee aan boord te gaan. Zijne Exc. merkte op, dat dit tegen de af spraak was, daar hij slechts tot aan de werf zou meegaan; werd echter gedwon gen mee aan boord te gaan, en daarna om mee uit te gaan tot buiten de boei, om dan weer per loodsboot terug te keeren. 'Daarna ging men aan boord, het schip gaf tien stoolen met de stoomfluit en om streeks halfdrie uur voer het schip de ha ven uit, als gijzelaars meevoerende Zijne Exc. den gouverneur, kapt. Borren en een achttal politie-militairen. Het geschiedde echter niet zooals door Machado beloofd was. Onder voorwendsel onderweg VTijgewaard te zijn tegen een eventueelen aanval, werden alle als gijze laars meegevoerd, inplaats van dat zij bui ten de boei het schip wepr zouden kunnen verlaten, zooals beloofd was. Wel gaf men Z. E. de verzekering van met de eerste ge legenheid te kunnen terugkeeren. In het ge heel vertrokken ongeveer 260 Venezolanen met de ..Maracaibo". Ook Perez, de moordenaar van Montene gro, dien men uit zijn cel gehaald had, werd meegenomen; tegelijk met nog enkele an dere Venezolaansche arrestanten, die men bevrijd bad. Een 12-tal passagiers van de ..Mara caibo", waaronder ook vrouwen en kinde ren, merkten eerst op zee tol hun grooleg schrik ,wa- er met het schip gebeurd was. In den namiddag van 9 Juni Zondag kwam er te Willemstad een kleine opluch ting in de benauwde stemming, toen er van do „Maracaibo" een draadloos bericht ont vangen werd. dat allen wel aan boord wa ren. en dat dienzelfden avond nog het schip hier met de gijzelaars in de haven zou te rugkeeren. Het klonk haast Ie mooi, vooral omdat de aanvoerders dor revolutionnairen, bij het wegvoeren van Z. E. roods tot drie- maaj toe bun gegeven woord niet gestand gedaan hadden. Doch de hoop leefde op. toen er 's avonds tegen zes uur, heel in de verte een stoom schip in 'l zicht kwam. dat men algemepn hoopte dat de „Maracaibo" zou zijn. Het was inderdaad hel met zooveel smaTl ver wachte schip. Tegen 7 uur had zicli een ontzaglijke menschenmassa op hef Brion- plein en de Handelskade verzameld om ge tuige te zijn van de na de doorgestane angst zoo blijde inkomst Geen gejuich steeg er op, toen het schip de haven binnen voer: nog leefde men te veel in spanning cn angst voor de dingen die misschien zouden kun nen gebeuren; wel een zucht van verlich ting. Geheel de werf van Red. D. Lire stond propvol menschen, blij dat de gijze laars weer behouden en wel (crug waren. Naar wij vernemen was de behandeling van de gijzelaars aan boord van de „Mara caibo". van de zijde der opstandelingen en hun aanvoerders, beleefd. Hel blad geeft tenslotte een verslag van de begrafenis der slachtoffers. Reuter meldt d.d. Juli uit Willemstad: De gouverneur heeft den Raad van Be stuur er van in kennis gestold, dal hij aan de Nederlandsche regeoring heeft medege deeld, bereid tot aftreden te zijn. indien mon van oordeel is. dal hem in verband met de raid eenige blaam treft. De Raad van Bestuur nam een motie van vertrou wen in den gouverneur aan. Voorts werd een telegram aan den Nederlandschcn mi nister van Koloniën gezonden, waarin wordt verzocht, een onderzoek in le stellen naar de kwestie der verantwoordelijkheid in verhand met de houding der politie autoriteiten op Curacao, terwijl ten slol'e maatregelen worden verlangd, ten einde volledige bescherming van het grondgebied van Wesl-Indic in de toekomst te waar borgen. RECLAME. H. P. H. KEEREWEE BEGRAFENISSEN t»i. i AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE *762 Nog altijd geen beslissingen Twee crises. Wederom is een week omgesneld en we derom is men inzake het -vraagstuk, dat thans geheel Europa beheerscht, dat der herstelregeling, niet verder gekomen. Al moeilijker wordt het echter aan Frankrijk gemaakt aan een paar beslissingen te ont komen, die het hét liefst zou vermijden. In de eerste plaats hebben nu alle belangheb benden zich accoord verklaard met de keuze van Londen als stad der komende confe rentie, alleen Frankrijk stribbelt nog tegen. Niettemin is door het besluit der overigen feitelijk de zaak uitgemaakt! Tengevolge van een en ander is het langzamerhand een volslagen zekerhéid geworden, dat de con ferentie niet meer voor Augustus bijeen zal komen. In de tweede plaats heeft, zooals niet an ders le verwachten was en zooals door Poin- caré zelf werd voorspeld. Amerika beslist geweigerd om terug le komen op het Frank rijk heel beleefd gestelde ultimatum: Betaal 1 Aug. a.s. de -100 millioen dollar of rati ficeer de overeenkomst MellonBerenger, waarna uitstel van betaling zal volgen lot volgend voorjaar, wanneer de voorgestelde regeling Young in werking behoort te zijn en Duitschland voldoende zal hebben uitge keerd om genoemde schuld te voldoen. Amerika heeft er zelfs niet over willen pra ten. De stap van den Fransehen gezant als gevolg van de uiting der Fransche Kamer bleef volkomen zonder effect en werd alleen op formeele gronden reeds afgewezen! Ook in dit geval zal Frankrijk door den zuren appel hebben heen te bijten De regeering, die al lang het onvermij delijke had ingezien, wil de consequenties wel aanvaarden,-maar de Kamer verzet zich nog en blijkbaar mede op grond van poli tieke beweegredenen van zuiver binnen- landschen aard. Wat toch is hel geval. De linksche par tijen beginnen het moe te worden, dat de regeering bij de vraagstukken van binnen- landsch bestuur steunt op een rechlsche meerderheid, terwijl het buitenlandsch be leid is georiënteerd naar links Dat is een eten van twee wallen, waarbij de linker partijen in het nadeel zijn! Links ziel we] in, dat het noodig is voor het land zelf zoowel als voor geheel ons werelddeel om eindelijk den oorlog vol ledig te liquideeren en wil dientengevolge het plan-Young zonder allerlei bezwaren aannemen en eveneens overgaan tot ont ruiming van hel bezette gebied, waarvan Duitschland een conditio sine qua non heeft gemaakt voor het ratificeeren van Young's plan. Maar link9 voelt, dat rechts zoowel tegen het een 3ls legen het ander nog bedenkingen heeft en verlangt nu b'-ijkbaar. aldus uitlatingen van Blum, Henrot cn Daladjer in hun partijbladen, dat de regeering duidelijk zal verklaren, dat zij bereid is om beide te verwezen lijken. Dan zal links gaarne medewerken aan de ratificatie dér schulden-overeen- i komst met Amerika. Maar niet eerder, want zonder het plah-.Voung is het zeer twijfel- j ach tig. of Frank^jlc odk -volgend voorjaar wel in staat ztfu ^ijry om de betalingen i aan Amerika te doenfJoincarë wil zich I echter niet aldus vastle&gcn,_ gelet op de partijen, waarop hij officieel steunt cn dientengevolge blijft de Kamercommissie voor de .financiën vasthouden aan het toe voegen van zekere reserves aan de ratifi catie van de overeenkomst Mcllon-BeTcnger. niettegenstaande bekend is, dal Amerika geen enkele reserve wil aanvaarden. Met recht kan hier van een impasse worden gesproken, die niet gemakkelijk te over komen is Dat de geruchten over een kabinets crisis daarom blijven loopen. ook al is hot gevaar daarvan nog niet direct urgent, zal men niet zoo verwonderlijk kunnen noemen. Intusschen begint de tijd mecr#en meer le nijpen, dat een beslissing moet vallen, te eer. waar T parlement ook me.l vacanlie wil gaan. gelijk om dezen lijd regel pleegt te zijn In Frankrijk begint men zich ook wat ongerust le maken, nu reeds al te zeer bij het eerste officieele optreden der F.ngelsche regeering is gebleken, hoever de nieuwe builenlandsche politiek van over het Ka naal afwijkt van dc vroegere. In de troon rede. waarmede Mc Donald voor het Engelsche parlement is getreden, heeft deze zich onomwonden uitgesproken voor een ontruiming van het bezette gebied en wel met ingang van 1 Sept. naar uit andere verklaringen vélt af te leiden, datum, waarop de Engelsche regeering ook het plan Youhg in werking wil doen gaan, zoo als de finantieele deskundigen hebben voor gesteld. Verder va'len dc passages over de entwapening in Frankrijk niet bepaald in erg gunstige aarde evenmin als het voor nemen van Engeland om de betrekkingen met de sovjets le herstellen! Op zich zelf beschouwd, kan de troon rede van Mc Donald niet dan zeer gema tigd worden genoemd. Verrassingen van welken aard ook bleven geheel uit. De nieuwe premier heeft wel degelijk reke ning gehouden met het feit. dat bij alleen met labour niet regeeren kan en dat heeft een gunsligen indruk gemaakt zoowel naar binnen ais naar builen. De oppositie zal dientengevolge het labour-kabinet een eer lijke kans geven. En dit des te gereeder, waar ook op binnenl. terrein geen gevaar lijke experimenten werden aangekondigd. Overigens was hel een erg rustige week. die wij achter den rug hebben. Twee cris°p zijn nog te vermelden. In Japan is het kabi net Tanaka afgetreden, maar de gemelde aanleiding, het niet vrij uilgaan van eenige hooge officieren voor de verantwoordelijk heid van den dood van den vroegeren dic tator van Moekden is niet meer dan de druppel, die den emmer deed ovorlooper.- Tanaka stond rp^ds lang wankel! Maar zijn opvolger beschikt evenmin over pen meer derheid. zoodat de parlementaire toestand duister blijft. En Portugal maakt weer eens een van die regeeringswisselingen mee. die daar plegen voor te komen met de regel maat van een klok, waaraan weinig aan dacht behoeft te worden geschonken. (Van onzen Londenschen Correspondent). LUCHTVAART ONDER BEPROEVING. 28 Juni 1929. De aviatiek in Brittanpic maakt' weer eens een kritieken tijd door. Het ongeluk met het verkeerstoestel van Imperial Air ways, de City of Ottowa, heeft dieper in druk gemaakt dan in een nochtans ont stelde pers tot uiting kwam. Het was de grootste slag, dien de Britsche luchtvaart tot nu toe is toegebracht. Dat men deze gelegenheid zeer te onpas aangreep om te verklaren dat het nationaal lucht verkeer naar den anderen kant van de Noordzee het veiligste van de wereld was (met de gebruikelijke veronachtzaming van hetgeen andere nationaliteiten te zien heb ben gegeven) was niet erg snugger en maakte het contrast tusschen deze schooue voorstelling van zaken en het verschc ver schrikkelijke ongeluk slechts pijnlijker. De officieele lijkschouwing van dc slacht offers der City of Ottowa leverde niet veel op. Men kon er bij vaststellen dat een mo tor onklaar was geraakt, dat de bestuurder onder de omstandigheden het best had ge handeld en dat de slachtoffers verdronken waren. Het officieel onderzoek naar de oor. zaak van de rarap, dat volgde, bracht, meer aan het' licht cn het publiek kon althans zijn les trekken uit de verklaring van tegen over elkaar gestelde deskundige belangheb benden. De heer Handley Page, bouwer van het verongelukte toestel, sprak uiter aard voor zichzelf toen hij in tegenstel ling mot hetgeen bij de lijkschouwing was gezegd verklaarde dat het toestel onder de omstandigheden vlak en recht op het water had kunnen neerkomen, waarvan het resultaat zou kunnen zijn geweest dat de passagiers het er levend hadden afge bracht. Maar het schijnt dat een bestuur der zulk „landen" op het water zou moe ten aanlecren. Het ganschc idee is absurd. De bouwers van den motor, Napier, gaven bijzonderheden over het motordefect dat in eerste instantie voor de ramp verant woordelijk was. „Vermoeide" bouten, die overigens slechts ter. doel hadden verbin- dingsstaven te helpen vasthouden, waren gebroken, met hef gevolg dat de verbin- dingsstaaf los raakte en verwoesting begon aan te richten. Die „vermoeidheid" van metaal kan niet tevoren worden waarge nomen, of ontdekt, terwijl metaalkundigen noch de oorzaken er van noch de middelen er tegen kennen. Die wetenschap is oud En er cp gegrond is de belnnerriike wetenschap dat een motor nimmer volstrekt kan worden vertrouwd. Dit maakt het gebiedend dat ik hou me nu aan de omstandigheden waaronder de City of Ottowa verongelukte men een vliegtuig van meer dan één motor voorziet teneinde het risico aan motnrpech verbon den, te verminderen. Indien men twee motoren gebruikt moet een er van het vliegtuig in de lucht kunnen houder, an ders heeft dc maatregel geen zin. Men I verwijt Imperial Airways nu dat dé maat schappij deze zinneloosheid hpcft gede monstreerd. Een ander middel voor ver- mij din er van gevaar bij vliegen over het Kanaal is hoog vliegen, zoo hoog dat het toestel, bij motorpecly altijd door planpe ren een kust kan bereiken. Men vë'rwiit Imperial Airways dat de vlieger in dit geval van de City of Ottowa niet op de voorbeschreven hoogte van tennaasterbii S K M. vloog maar slechts een kleine VOO M. Het was helder weer en niets s'tond klimmen in hooge regionen den vlieger in den weg. (Somtijds kan het niet. laat een wolkenpak het niet toe. heteccn wil zog gen dat liet hoogte-middel slechts een bij komstig middel kan zijn). Een Parlementslid, die oud-vlieger is. heeft kortweg verklaard dat het tccstel verouderd was en al lang 'had moeten wor den afgedankt. Dat moet „de beste onder neming voor burgerlijke luchtvaart in de wereld" hooren. Dat Parlementslid ziet reddimr in driemotorige vliegtuigen, die hi- Tijd dienst zouden moeten doen voor vlucht ten over het Kanaal. Ik meen dat oTire Nederlandsche onderneming al ecni<ren tijd driemotorige machines voor Kanaaldiensten gebruikt. In Engeland is deze stap naaf een veiliger type toestel nog slechts voor genomen. De maatregel is waarschijnlijk om t^ kunnen bewijzen dat haar diensten het zonder subsidies zullen kunnen stellen. Tn- voerine var driemotorige toestellen, die de 'bedrijfskosten aanzienlijk moeten verhoo- gen, zou het tijdstip dev subsidielooze ex ploitatie weer een goed einde in de toe komst vooruitsturen. Inmiddels is er hier var. deskundige hand ook weer een boek verschenen dat wil uitleggen dat de luchtvaart nimmer de overdrever hoop in haar toekomst, die haar voorstanders ons hebben gegeven, in vervulling zal doen gaan. De schrijver re deneert op dezelfde overtuigende wijze als indertijd zijn voorganger „Neon" in den anti-luchtvaart-kruistocht maar met andere argumenten waarvan het voornaam ste is de belemmerende invloed van de altijd in beweeine zijnde lucht dat lucht transport over langen afstand, per vlieg tuig of per luchtschip, nimmer met vrucht en praktisch zal kunnen plaats hebben. DOWNING STREET 10. De ambtswoning van den cerste-niinis- ter van Briftannië ontbreekt alle friscbhcid en alle luister. Ze ligt in een korte, don kere straat, die van Whitehall uit toegang geeft tot het mooie St. James' Park. De straat bestaat bijna uitsluitend uit hooge zijgevels van regeeringsgebouwenmaar aan het einde, bij den park-ingang, liggen aan eenen kant de nummers 10 en 11, resp. de nmbtelijkf woningen van den Premiei cc van den Kanselier van de Schatkist. No. 10 (als Nb. 11 trouwens) ziet er uit, ongeveer, als 'n huis van een notabele in een Nederlandsch dorp. Het verschil is alleen dat het huis van den dorpsnotabel e in Holland kraakhelder en licht van tint zal zijn, terwijl dat van Engelands eerste- minister in aanblik even goor is als het gelaat van een schoorsteenveger die pas van ziin arbeid is teruggekeerd. Het effect van deze goorheid wordt niet weinig ver- hoofd door de donkergroene gordijnen die de trieste ramen aan den binnenkant om lijsten. Hef. verbaast me niets dat de dochter van Mae Donald en de Hollandsche huishoudster van de familie met looden schoenen den tocht van Hampstead. in het hooge Noorden van Londen, waar het zon nige huis der Mae Donalds staat, naar Downing Street hebben ondernomen. Het probleem deze ambtswoning „riant" van buiten en gezellig van binnen te maken kan door do vrouwen niet worden opge lost. Maar nog een ander probleem kleeft aan dit onzalige huis vast. De Pre mier heeft een salaris van 50Q0 pd.st.. niet overdreven in dezen tijd van goedkoop geld en dure waar. Daarvan moet een kleine 1200 pd.st- aan belasting af. En het officieele huis kost zoo machtig veel aan onderhoud dat er van dit officieele salaris geen cent kan overblijven. Dit finan- cieele vraagstuk, wa-arvoor elke pas optre dende eerste-minister in Engeland zich terstond gesteld ziet, heeft verscheidene voorgangers van Mae Donald vaak bezig gehouden. Zii moesten ervaren dat zij, in dien zij gezellige avonden wilden houden, waartoe thun ambt hen uiteraard verplicht, zulke feestelijkheid uit eigen zak moesten betalen. Baldwin heeft gedurende zijn pre mierschap wel eens verklaard dat hij op rijn kapitaal keerde. Hoe moet de Premier het aanleggen die geen kapitaal heeft om op te teren1? Andere ministers staan niet voor deze moeilijkheid. Zij behoeven geen even leelijlcc als dure officieele residentie te bewonen, met de hooge kosten aan het onderhoud veroonden. Van Ma-c Donald wordt niet verwacht dat hij zal klagen en om traktementsverhoo- ging zal vragen of om faciliteiten als on derhoud van en feesten in Downing Street 10 op riikskosten. Maar aangezien men den toestand als onbillijk en hachelijk ziet voor den hoogsfen ambtenaar van het land. ver wacht men dat vroegere premiers vandaag of morgen met- voorstellen zullen komen om den Premier (en alle volgende Pre miers) ui* de moeilijkheden te helpen. TENTOONSTELLING ZWAAR GEWICHT EN VLIEGTUIG. De tweede helft van ons voorjaaTsfeest hebben we weer achter den rug en het is gebleken, dat men juist gezien heeft door een aparte tentoonstelling voor zwaar ge wicht en vliegtuig te arrangeeren. De in druk. verkregen bij het betreden van het Taleis des Expositions is ditmaal heel an ders dan bij de vorige Salons de l'Auto. Toen een impressie 'van élégance, van luxe, van snelheid: ditmaal meer van massa en kracht. Die avions met hun geweldige vleu gels, onwaarschijnlijk groot in de beperkte ruimte van eeji zaal, verwekken onbewust de herinnering aan voorwereldlijke monsters half vogel, half reptiel, en bij de enorme autobussen cn alpencars heb je het gevoel alsof je een kudde olifanten aanschouwt. Als altijd waren de stands kwistig met bloemen versierd Bij de sierlijke en luxeuse auto's wordt daardoor een passend kader ge schapen. maar hier, waar kracht en gewicht op den voorgrond treden, doen deze bloe metjes even mal als een tuiltje in de hand van een geweldig kracht-athleet. Ook een ander publiek dan gewoonlijk, minder mon dain. geen overheersching van fraai opge prikte vertegenwoordigers van de zwakke sekse Nu in de eerste plaats zakenlui, vak- menschen. Veel werkpakjes, blauwe kielen van mecaniciens, loeren jassen, uniformen van vliegeniers, joppe's van boeren, met aandacht tractors en landbouwwerktuigen besjudecrend. vol intresse voor bussen en vrachtwagens Geen vanityfair, meer een jaarbeurs, waar men heen gaat om zaken le doen. en waar ditmaal inderdaad zaken gedaan zijn. Autobussen, camions, alpencars die ons zeggen, dat de heirbaan, die tijdelijk heeft moeten wijken voor den ijzeren weg, zijn oude plaats ghat hernemen, dat het uit is met de alleenheerschappij van trein en tram. Hier bij het zwaar gewicht toont Zwit serland dat het er zijn kan. Die collectie prachlwagen9 is eenig, al mogen ook Frank rijk. Italië en Duitschland mot ecre voor den dag komen. Motoren, chassis, carrosserieën, alles uit prima materiaal vervaardigd en volmaakt van afwerking, zeggen wat de Zwilsersche industrie vermag. Saurer, Berna, Martini. Hess, Bronzin- cevic, Rochet-Schneider, Sauber, Ramseier, Streun, Seitz tellen mee op de wereldmarkt- Het meerendeel van al de groote "wagens is van het zescylinderlype, remmen op alle wielen en een automatische rem, functio- r.eerend door den motor. Zeer de aandacht trekt een Duilsche wapen (Phaenomen Zit- tau) met luchtkoeling van den vier cylinder- ïr.olor. waarbij per seconde 360 liter lucht legen den motor geblazen wordt Afwezig heid van radialor. wafer voor afkoeling pn pomp geven belangrijke gewichtsverminde ring en sluiten gevaar voor bevriezen uit, Ook valt op een tractor (Latil) met drie soorten wielen, voor hel bosch met metalen spaken, voor het veld met spaken, die in den grond grijpen, voor den weg met gewone banden. Deze tentoonstelling demonstreert dat de Dieselmotor ingang begint te krijgen bij de zware wagens, een belangrijk feit, gelet op den lagen prijs, het groote rendement en de bezuiniging op brandstoffen. Veel liekijks vindt de witte F. N. wagen, die dwars door Afrika gekuierd is (4 cylin ders. 10 P.Kéén van de 1400 van dezelfde serie, door de fabriek van Herstal vervaar digd. Een rups-auloposlwagen, geschikt voor 23

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10