70sle Jaargang VRIJDAG 5 JULI 1929 No. 21259 OFFICIEELE KENNISGEVING De Uitslag der Verkiezing. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentièn 35 Cis. per regel. Kleine \dvertenliSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenler gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. De Voorzitter van het Hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Sfcaten-Generaal in Kieskring VII (Leiden) maakt bekend dat het pro ces-verbaal van de zitting van het hoofd- stembureau in 'het gemeentehuis is aange plakt en ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. De Voorzitter voornoemd, 'A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 5 Juli 1929. S016 i Vlug, zeer vlug is het met den uitslag der verkiezingen verloopen. Kort nadat de laatste Kieskringuitslagen bekend waren geworden, bereikte on9 reeds de samen stelling der Nieuwe Tweede Kamer, weldra gevolgd door de namen van hen. die' de eerste vier jaren geroepen zullen zijn, mede ons schip van staat te leiden. Tegen half zeven konden wij in een Extra-Editie den volledige1» uitslag publi- ceeren. Dat deze Extra-Editie met groote belangstelling werd ontvangen spreekt van zelf. Zoowel -in de stad als in de dorpen in de omtrek, -waar wij- met auto's zoo spoedig mogelijk op r.uime schaal dezei bijzondere editie -hebben verspreid., Zonder snoeverij duiven, we zeggen, dat wij aan alle gerechtvaardigde belangstel- lingseischen. .van.de. zijd'e. van .het publiek ruimschoots hebben kunnen voldoen, zon der ons-daarbij tc wagen aan ontijdige gis singen, die. slechts verwarring kunnen stich ten in plaats van voorlichting te geven. Wat den uitslag zelf betreft, feitelijk is er niets veranderd. De' R.K. Staatspartij, S D.A P. en Chr. Historischen blijven precies gelijk. De Anli-Revolutionaire ver liezen 'een 'zetel, die echter door een Kerstiaan wórdt bezet; de Vrijheidsbond verliest een zetel die men echter kan be schouwen als de zetel-winst voor Floris Vos .den held" der Muideftot. die zonder deze affaire o.i". geen kans zou hebben gemaakt. Zijn verkiezing is weer eens een bewijs, hoevele kiezers'reageeTen op feiten van den dag. De eenigc' vertegenwoordiger der R.K. Volkspartij heeft het veld moeten ruimen. Zijn plaats wordt ingenomen door den com munist Wijnkoop. Wijnkoop en de Visser 'beide in de Kamer,-dat belooft een elkaar- vli^en-afvangen op groote 6chaal! Als vanzelf doemt, nu voor 4 jaar de :slembus heeft gesproken, do vraas op: wat nu? Zal het extra-parlementair kabinet de Geer, zij .het ook in gewijzigden vorm en desnoods zonder de Geer zelf, terugkeeren of zal een parlementair kabinet worden ge vormd? Zonder ons schuldig te maken aan pro fetie van den kouden grond staat o.i. wel •vast, dat het uiterste zal wonden gedaan om een parlementair ministerie in elkaar te timmeren. Een extra-parlementair kabinet ,is immers slechts een soort noodhulp, dat de staatsmachine op gang houdt zonder zich te wagen aan nieuwe richtlijnen ten aanzien van 's landsbestier. Ook al kan men over het kabinet-de Geer tevreden zijn denk b.v. aan de' wet inzake de finantieele verhoudingen tusschen Rijk en Gemeenten het was toch een nood hulp! Een parlementair kabinet zien wij alleen als mogelijkheid zoo de drie partijen, die destijds de coalitie vormden, het weer eens .kunnen worden. Zij beschikken over 53 zetels met nog ee'n achterban van 4, de aarihansers van d^. Kersten en ds. Lingbeek dm weliswaar tegen de coalitie zijn doch .meestal natuurlijk toch rechts stemmen, y Eén andere combinatie zou nog kunnen: de combinatie rood-zwart. m. a. w. S.D.A.P. cn R.K., doch voor deze „uiterste nood zaak". zooais de heer Nolens d'sze destijds noemde, rs dc tijd nog niet gekomen. De verkiezmgsredevoerir.gen laten daaraan geen twijfel bestaan-, ook al doet men in doorsnee- goed. daarop niet al te zeer af te gaan. Dus herstel der coalitie? Vele moeilijk heden zijn daarbij nog te overwinnen, doch ongetwijfeld zal alles worden gedaan om te trachten, dit te bereiken. In deze richting mag men vooreerst de ontwikkeling van I onze parlenrentaire situatie tegemoet zien. In regeeringskringen schijnt men nogal optimistisch; verwachting is n 1.. dat met een paar wek*-- een nieuw kabinet zal kun nen treden voer het Nederlandsche Volk Laten we afwachten, waf de naaste toe komst in dezen voor on9 in haar schoot ver borgen houdt. TER-AARDE-BESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER D. J. T. DE KOSTER. Onder zeer groote deelnemende belang stelling heeft hedenmiddag te 12 uur op do begraafplaats aan de GToenesteog dc droeve plechtigheid plaats gehad van de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van den heer D. J. T. de Koster, in leven mede directeur der N.V. Meelfabriek „De Sleutels" Voorheen De Koster en Co. Op de begraafplaats was een groote schare vrienden aanwezig om den algemeen be minden overledene de laatste eer te be wijzen. Onder hen merkten wij o.m. op het be stuur van de Stichting ..De Leidsche Hout" vertegenwoordigd door haar voorzitter, mr Van de Sande Bakhuyzen en de hceren Krantz en Bosman, het voltallige plaatselijk departementsbestuur van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid, de Commissie voor de Yolksbijeenkomsten. directie en commissarissen der Leidsche Verzekerings maatschappij, het bestuur van de Leidsche Vereeniging van Industriëelen, het geheele kantoor- en fnbriekspersoneel, wethouder Splinler en zeer vele zaken- en persoonlijke vrienden van den ontslapene van hier en elders Nadat de kist met het stoffelijk overschot tusschen een dichte haag belangstellenden grafwaarts was gedragen en in de groeve was -neergelaten, werd medegedeeld, dat op verzoek van den overledene aan het graf niet zou worden gesproken. Een broeder van den overledene, de heer A de Koster, dankte, nadat versche bloemen in het graf waren gestrooid, voor de be toonde belangstelling, waarmede deze droeve plechtigheid was geëindigd. AFSCHEID van den CONCIERGE DER H.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Hedenvoormiddag had in het gymnastiek lokaal van de Gem. H. B- S. met 5-jarigcn cursus aan de Burggravenlaan door direc teur, leeraren en leerlingen met het overige personeel der school het afscheid plaats van den concierge, den heer B. G. v. Vliet, wien om gezondheidsredenen eervol ontslag werd verleend. namens den heer Massink bood hij hem een keurige bloemenmand aan. Het deed spr. met de leeraren leed, dat de heer Van Vliet gedwongen is heen te gaan. Zeker zou hij nog vele jaren gebleven zijn, hadden B. en W. hem naast de werkzaam heden als concierge niet opgedragen de func tie van stoker, die boven zijn krachten ging en tengevolge hadden, dat hij moest worden afgekeurd. Spr. is van meening, dat het verkeerd gezien was van B. en W. om uit bezuiniging van enkele honderden guldens een uitstekend beambte te noodzaken lot heengaan. Daaraan is nu niets te doen en spr. hoopte, dat Van Vliet, in wiens aard het ligt steeds werkzaam te zijn, en die voor rust nog te jong is, in Rotterdam, waarheen hij gaat vertrekken, nog een nuttigen werk kring za! vinden. Namens directeur em leeraren bood ver volgens de heer B- M. Noach als oudste leeraar in dienstjaren den scheidenden concierge ter herinnering aan de school een fraaie hanglamp met een kistje sigaren aan en aan mej. Van Vliet een palm. Ook hij prees Van Vliet's buitengewone ijver en trouw en zijn welwillendheid en hulpvaar digheid voor de leerlingen, zoowel als de leeraren ook als het hun persoonlijk be trof, waarvan hij enkele treffende staaltjes meedeelde. Voor de talrijke leerlingen sprak de voor het eindexamen zoo juist geslaagde heer W. Kerpel, die onder herhaald ap plaus de goede eigenschappen van den concierge schetste, wien ze zijn gestreng heid gaarne vergaven, omdat zij wisten dat hij het goed met hen meende. Nadat hij hem een eikenhoutdh stoel met rooktafel tje efi rookstel had aangeboden, ging er een luid driewerf hoerah crp uit de leer lingen. De twee amanuenses, de heeven Winter dijk en Van den Berg schonken hun trouwe mede-beambte een schoorsteenloopcr. De oudste amanuensis die het geschenk zou aanbieden, was door het afscheid zoo aan gedaan. dat hij dit intrest overlaten aan den directeur. Eindelijk kwamen crcrk irog de twee werk vrouwen der school, mej-. Hermans en Van der Heedp' uit den hoek, met een mooie plant. De heer Van Vliet dankte in eenvoudige maar treffende woorden, waarmede hij lee raren en leerlingen soms hartelijk deed lachen, mede namens zijn vrouw, die trou wens ook niet van vriendelijke attenties bleef verstoken allen die hem blijken van belangstelling hadden gegeven, waardoor hem het heengaan nog zwaarder werd ge maakt. Hij hoopte dat het de Leidsche H B. S. tot in lengte'van jaren goed moge gaan. Allen drukten vervolgens het echtpaar Van Vliet de hand. CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd zijn de dames S. M. Mechelse. E. Raapsen, X H. Trimp, A. Visser, C. Wille en P. Zonneveld. De heer B. C. van Vliet. Onder de aanwezigen' mérkten we ook op den oücl-lëëraar, den 'lieer J." Draayer en de echtgenoote van dèn directeur, mevrouw Schalkwijk—Japikse. Enkele oud-leeraren, die wegens examiüeeren bij de eindexamens niet aanwezig konden zijn, hadden schrifte lijk afscheid genomen en de Commissie van Toezicht op het M. O. had bericht gezonden, dat zij 'tot haar spijt verhinderd was op dit uur tegenwoordig te zijn. Nadat de heer Van V1 ret met zijn echtge noote was binnen geroepen, nam allereerst de*directeur, dr. A C. Schalkwijk het woord. Hij-begon met er aan te herinneren, dat het in Juni 1 l 20 jaar was geleden, dat Van Vliet zijn betrekking aanvaardde. Spr's voorganger ir. Massink, die ook niet tegen woordig kon zijn, was evenals spr. zelf zeer tevreden over de prestaties van den heer Van V en had hem in deze niet gemakke lijke betrekking leeren waardeeTen weger,s de bijna vaderlijke zorg voor de school daarbij aan den dag gelegd Hij roemde zijn accuratesse en zijn vooruilzienden blik, be treffende de regeling van schoolzaken. Mede OVERGANGSEXAMENS CHR. H.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Toegelaten tot de 2de fctasse: W. Bonte, J. P. Fontein. L. de Graaft, C. de Jong'n, J. Laman, A. den Ouden. W. Ouwehand, A. Parmentier. F J. G. la Rivière, C. Wil brink, G. Zandbergen. A. Sloeke, W. Ba tist. A. Bosrh, 11 I Broekhuizen. H. Groe nendijk, F. Hes?elink, Betsy Huurman, F. W. v. Limburg Stirum, L. Parlevlièl, J Rotteveel, J Vcrsluys, P. Weeda. J. Zwieten. Toegelaten lot de 3de klasse: B. Arent-- horst, F. v. Eysinga. D. de Graalf, A. v. d. Horsl, A. Heymans, .1. v. d. Hoek, G. Jan sen v. Mantgeru, \V. Kasten, Pb. Koning, G. Kuilman. A. Lekkcrkerkec, L. Meerburg, J Mulder. T. Muntmg. D. Parlevliet, W Storm v. Leeuwen, D Taat, P. Waltez, Dien Bender, G. Betist, J. Bonte, Greta Breedijk, L v Budke, Toos Dirkse, Marie de Graaf, Riek Heertjes, Joh. de Jongh, Tonny Mulder, Theo Ouwehand, Netty Planjer, Ditje Wiersma. B. v. Wijhe. Toegelaten tot de -tde klasse: A. Bol, C. v d. Brink, P. Budke, E. Doedens, L. v. Duyvendijk. J. lansen Schoonhoven. A. Kromhout, J. Lange. W. A W. v. Limburg Styrum, A Mieng D. Xeysingh, W. Ouwe hand. J. v. d. Vijver. A F de Wolff, A. v Zanlen, G. v Zwielen, I H v. Arkel. Annie Bakker, E. B. Bosschieler, J. Burgerhout, C. J. H. v. Buuren. H. Doedens. W. F. Eggink, Ali Huurman. Coolje de Jong. W. F. Mal - Ihijs, P. Meerburg, Fr. Xeysingh. Fien de Reede,. Toegelaten tot de 5de klasse: W. Buys, B Corts. J Pluymgraaff. F. Tieleman. A. Gos. H. v. Heek. Soph Hennemann, J. v. Hollen, L. F. Karstens, W. Kruyt, G. Mieog, W. Taat, M. VerkammaD, Jozephins v. Aarem. 25-JARIG BESTAAN DER LEIDSCHE COÖPERATIEVE SCHOENMAKERSVEREENIGING „ONS BELANG". Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging ter gelegenheid van haar 25-jang bestaan een propaganda-fecslavond in de concertzaal ..Concordia", Steenslraat 39, waarin de schoenmakersvereeniging „Door Yrienschap Vereenigd", waarvan ..Ons Belang" een onderafdeeling is, oprecht deelde, zoodat de groote zaal geheel bezet was. Behalve bestuur, leden en gebruikers waren vele' genoodigden aanwezig waar onder de heeren G. de Jong, als vertegen woordiger der firma BackerMichielsc, le derfabrikanten te Loon op Zand, W. de Boer en W. Lesserie, namens de firma De Boer en Co., Den Haag en B. Kreft en W. Wilmink, fabrikanten van Gulta- en Lijin, benevens de heer Versendaal als vertegen woordiger van den Xederlandschen Bond van Schoenfabrik. en Schoenmakers. Nadat de muziek zich onder de uitstekende leiding van den heer W. der Kinderen, reeds eenige malen had laten hooren. heette de voor zitter van de feestcommissie, de heer 1'. Spaanderman die met zijne medeleden de heeren J. Stafleu, P. Hakkaart en H. L. van Kampenhout den avond op uitnemende wijze had voorbereid, en de zaal in een feestzaal had herschapen, het bestuur en de leden hartelijk welkom en sprak zijn beste wenschen uit voor de vereeniging, d:e in het verleden zooveel voor hun leden in het bijzonder en voor het schoenmakers bedrijf in het algemeen deed en bood allo leden van het bestuur een fraaie zilveren herinneringspiaquette in lijst aan, waarop een daverend applaus volgde. Hierna hield de heer P. Hakkaart een feestrede, waarin hij de oprichting van de Coöpératie en hare geschiedenis gedurende een kwarfeeuw schetste. Op i Juli 190 L werd na eenig overleg met het bestuur van D. V. V de vereeniging opgericht door de heeren .1. Ober. C. van den Berg, G. van der Witte: G. F. Meyer en J Broekhuizen, met het doel inkoopen Ie doen voor gezamen lijke rekening van grondstoffen voor het bedrijf Onmiddellijk (raden 20 leden toe Het eerste wat men meende Ie moeten doen voor koopen is geld noodig was een spaarfonds te vormen en alzoh kapitaal te verkrijgen Elk der teden moest drie aan deeltjes van t. 10 nemen en verder zou geld worden geleend Met groote waardeering voor hun initiatief en ijverig arbeiden, her dacht spr. wijlen den heer Meyer, voorzitter, Ober en Dc Jong opvolgende penning meesters. De heer C. van der Wilk stelde zijn wo ning Ier beschikking tot bureau. Door het toenemend aantal leden ging dit weldra niet meer en werd een afzonderlijk pand noodig geacht gevonden in perceel 30 in de Pieterskerkkoorsleeg, met den heer Streef- land als Winkelhouder. Toen dit perceel wegens het toenemènd aantal leden en verbruikers te klein werd moest weder worden omgezien naar een ruimer lokaal dat werd gevonden in No. 19. aan dezcltde straat,, dat nu tot winkel werd ingericht en op 30 October J901 geopend. Toen de zaken goed. bleven piarchceren, werd besloten het pand aan Ie koopen, zcodat. de vereeniging in het bezit kwam van een eigen huis Dq zaken gingen zóó goed dat reeds een behoorlijk dividend kon worden, uitgekeerd. Toen de oorlog uilhrak kwamen echter moeilijkheden, die dank zij de energie van hel bestuur en de kapitaalkrachtigheid van de Coöperatie glansrijk werden overwon nen. Juist in dezen tijd heeft de vereeni ging voet voor de vakgenooten kunnen doen. Na den oorlog is de vereeniging nog weder in. bloei toegenomen en thans telt zij 65 .leden en J30- verbruikers en het ge middeld dividend, dal kon worden uitge keerd bedraagt 11 pCL Met eenige trots constateerde spr. ten. slotte dat. terwijl de Coöperatie te 's-Gra- venhage. Rotterdam, Breda en andere grootere en kleinere plaalsên. na een kwij nend bestaan het hebben moeten opgeven, Leiden is blijven groeien en een sieraad is voor den Lejdschen scboenmakersstand. (Luid applaus.) Dat de feestredenaar niel te veel had gezegd moge blijken uit bet feit, dat ge durende 25 jaar in leder is omgezet voor een bedrag van f. 1.206.000 en dat in to- taal in al die jaren een som van f. 75000 aan dividend werd uitgekeerd, terwijl naast den winkelhouder de heer Streetland. de heer J. Peter is aangesteld als inkooper. die geregeld de lederfabrieken in Noord- Brabant afreist om contracten af te sluiten met de fabrikanten van leder en andere schoenmakersbenoodigdheden. Op deze wijze komen leden en verbrui kers op de meest economische wijze aan hun grondstoffen wat tenslotte ook weder ,in het belang is van de burgerij. Nadat de muziek Zich nogmaals had laten hooren gaf het trio "Van der Woerd Beurse een komisch zangduet getiteld: „Jaap en Pteun" dat zeer in den smaak BINNENLAND. Nadere gegevens over den Verkiezing!- nifdcg Oste en te Blad.) De 100 Twosde Kamerleden ln beeld. (3e Blad.) Deensche officieren leggen een krans op het graf van admiraal van Wassenaar, heer van Obdam. (Binnenland, le Blad.) De Amsferdamsche Rechtbank heelt Salomon Liebermann wegens bediiegelijke bankbreuk tot 3 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. (Rechtzaken, lste Blad.) Te Oldebrcek is een onderofficier tijdens de oefeningen door den bliksem getroffen en ernstig gewond. (Gemengd, 3e Blad.) Het tennistonrnooi te Wimbledon; ook de Nederlandsche dames uit den strijd. (Sport, 3e Blad.) De Nederlandsche sciffenr Gunther won gisteren te Henley van Lee. (Sport, 3e BI.) BUITENLAND. Nog altijd moeilijkheden in Frankrijk over de schuldkwestie. (Buitenland le BI.) Vrcgendag in het Engelsche Lagerhui». (Buitenland, le Blad.) Noodweer in Dnitschland en Oostenrijk. (Buftenl.Gem. 3e BI en Telegramm. le BI.) viel, waarna een door den heer P. Spaan derman ontworpen en onder zijn leiding vervaardigd schitterend tableau werd ver toond toegelicht door den God van den Tijd „Chronos", den heer C. Spaander man, die, in dichtvorm declameerend, het „voorheen en thans" der Coöperatie nog maals schetste, daarin bijgestaan door den zang van mej. Stafleu. Dit nummer van het feestprogram sloeg, dank zij zijn artistieke samenstelling ge weldig in en werd terecht zeer toegejuicht. Daarop werd gepauzeerd In de pauzu hield het bestuur een drukke receptie in de bovenzaal van „Concordia", waarbij het bestuur van verschillende zijden werd gehuldigd. De voorzitter de heer J. Broekhuizen, reageerde op gepaste wijze op de toege brachte felicitaties, terwijl de heer Peter gelegenheid vond om de waardeering van het bestuur uit te spreken voor deze emi- nenten winkelhouder, den heer Streefland. die zooveel tot den bloei der Coöperatie bijdraagt. Daarna werden dc feestelijkheden in de zaal weder hervat. Het bekende trio werkte in afwisseling met dc muziek van den heer Der Kinderen, een mooi programma af waarop nog een geanimeerd bal volgde. Geslaagd is voor het Mulo-examen B. J. J. Wassenburg alhier. Onze stadgenoot, de heer S. Broek huizen promoveerde aan de Utrechlsche Universiteit tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: „Wond- reacties van hout", het onstaan van thy lien en wondgom, in het bijzonder in verband met de iepenziekte. Gevonden tijdens de drukte voor ons bureau Woensdagavond een armband» Terug te bekomen bij den portier van onze courant. Bij de firma P. J. Mulder en Zoon is in druk verschenen het jaarverslag over 1928 van het Genootschap ..Kennis is Macht". Wij vestigen de aandacht op de morgen te houden verkoop van het „Voordorpbloem pje'', ten bate van voogdijkinderen. Voor bijzonderheden van deze collecte, welke wg warm aanbevelen kunnen, verwijzen wg naar de ir» dit nummer voorkomende advertentie. Na afloop van de verkiezingen had gisteravond de Leidsche afdeeling der S.D. A.P. in de groote Stadszaal een samenkomst belegd, waarin o.m. werd gewezen op den bier ter stede bereikten vooruitgang. Omstreeks halftien was de vergadering geëindigd en trok men in optocht naar het Volksgebouw, waar nog langen tgd een groo'.e drukte heersrhte. Wethouder Splinter is verhinderd mor gen spreekuur te houden.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1