Een geslaagde verkiezingsdag 70sïe Jaar?an? DONDERDAG 4 JULI 1929 No. 21257 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cfs. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine \dvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porlo te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet 'ƒ0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. «Sfet'- - Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. PROF. DR. R. KRANENBURG. Prof. dr. R. Kranenburg, hoogleeraar in het staats- en administratief recht aan do universiteit alhier, die momenteel te Gro ningen vertoeft, is plotseling ernstig onge steld geworden. Hij is in het Katholiek Ziekenhuis aldaar opgenomen. Gistermid dag was de toestand bevredigend. PERMANENTE COMMISSIE VOOR ONVOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN. Er heett zich hier ter stede geconstitu eerd een permanente commissie voor on volwaardige arbeidskrachten. De commissie bestaat uit de volgende personen. P. Boet Jr Mej. D Coebergh, T. S. Gos- linga. Dr. M. D. Horst, Dr. Murk Jansen, Dr H. C. Jelgersma, pastoor G. A. Smit, Dr. F. J. Stuurman, Mr. P. A. van Tooren. burg en P. C. G. A. Wijkmans. De commissie verleent hate medewer king om geschiklen arbeid te zoeken voor personen, die door eenig-gebrek gemoeilïjkt worden in het vinden van werk. Men wende zich daartoe tot het lid der commissie den heer P. C. G. A. Wijkmans, drrecleur van den Dienst voor Sociale Za ken. Levendaal No. 1, hoek Garenmarkt, telefoon 1007. De instelling van deze commissie is een uitvloeisel van do onlangs door het Be stuur van den Armenraad belegde verga dering, waar het vraagstuk der onvolwaar dige arbeidskrachten is besproken. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Op he ffing: p. Busscher, Pieterskerkkoorsteeg 1, Lei den. Koek- en banketbakkerij. Onze vroegere stadgenoot, de heer Han Zhrkzee, is te Amsterdam geslaagd voor het eerste gedeelte (theoretisch) van het eind examen voor piano aan het Nederl. Muziek- paedagogisch Verbond. De heer B. A. Harteveld Jr. ama nuensis aan de Universiteitsbibliotheek alhier, is met ingang van 1 Juli j.l. be vorderd tot bibliotheekbeambte. Gisteravond tegen twaalf uur derail leerde op den wissel naar de remise nabrj het Terweepark een bijwagen van de blauwe tram. Na een kwartier was de wagen' weer in de rails gezet, zoodat het tramverkeer slechts weinig vertraging ondervond. Gisteren stonden 271 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 461 dp 3 Juli 1928. Niet verwacht, maar toch verkregen: drukke stemming en groote belangstelling - Leidsche totaaluitslag reeds te negen uur bekend Stormloop om bulletins - Politie-agenten als verkeershelden Kolossale menigte rond onze bureaux. Verkiezingsstrijd 1 Wij merkten er in den aanvang slechts weinig van: de belangstel ling scheen in het jaar 1929 ingekrompen. Maar het stemmen laat den in het algemeen rustig gestemden Nederlander als 't er op aankomt toch niet koud, wanneer hij de echte politieke stemming te pakken krijgt, loopt hij gedwee en zelfs nog met vreugde naar het bureau. Want hij wordt er zich zijn belangrijke staatsburgerplichten naar waarde bewust en vol glorie wordt er zijn naam afgeroepen, waarna hij kordaat 't geheimzinnige hokje binnenstapt, om er al of niet met fouten de roode stip op het schier eindelooze papier neer te planten. Ook op den verkiezingsdag van gisteren bleek de lust om een stem uit te brengen toch weer groot: jong en oud, ziek of ge zond, sommigen nog pruttelend, maar de meesten toch met enthousiasme, hebben hun favorieten aan een stem geholpen. Daar waren nog de lauwen en de voortdurende twijfelaars, die tot de laatste seconde toe nóg niet wisten wie ze kiezen moesten, maar ze werden wel door de felle politici, die voor hun partij pal staan, nog net bijtijds voor den ingang van het stembureau met een vurig gestyleerd pamflet bedacht, het geen dan toch eindelijk een keus bepalen deed. Op de bureaux liep alles vlot van stapel, geen incidenten, deden er zich voor. Slechts enkele laatkomers moesten even na vijf uur afgewezen worden, zoo zagen wij een oud en arm manneke, die een kwartier te laat kwam aansjokken. Onverbiddelijk werd hij afgewezen, maar hij zou 't er niet bij laten zitten. „Als je zoo iets maar op z'n beloop liet, kwam je van kwaad tol erger en een boete had hij er niet voor over". En prut telend staple hij weg, om bij het gemeente huis zijn beklag in te dienen. De goede man had toch wel eerder kunnen komen! Mede dank zij de vlugge telling op de onderscheidene bureaux, waren wij in staat op de groote borden, die als vorige keeren voor onze kantoren waren opgesteld, de uil slag al heel spoedig bekend te maken. Ook nu weer was de belangstelling bijzonder groot en reeds tegen negen uur konden wij den totaaluitslag van de stemming in Leiden bekend maken. Het wachten bleek slechts op den uitslag van één stern- district, waar een fout gemaakt was en men er na anderhalf uur wanhopig zoeken eerst in slaagde deze op te sporen. Onze loopers en correspondenten konden slechts na groote moeite zich een weg banen door de dichte haag toegestroomde nieuwsgierigen, waaronder de talryjke jeugd zich dikwijls uitbundig enthousiast betoonde De groote hefboomen voor de diverse in gangen klapten onophoudelijk op en neer om de berichtgevers door te laten en soms was de opstopping gelijk aan die bij onzen be roemden overweg. Tegen kwart over negen had de drukte haar hoogtepunt bereikt, Toen werd de veldslag om onze bulletins geleverd: zij werden letterlijk uit de handen gerukt en dwarrelden met hoopjes, dikwijls reeds in flarden gescheurd, over de tol uiter ste nieuwsgierigheid opgezwiepte menigte. Het bleek, dat men ditmaal veel beter ge stemd had dan vier jaar geleden en ook uit de groote belangstelling viel op te maken, dat de rust, die aan de verkiezingen vooraf ging, slechts schijn geweest was. Nog steeds stroomden de belangstellenden toe, daar 't al spoedig als een loopend vuurtje door de stad ging, dat wij den vol- ledigen uitslag reeds bekend maakten. De uitstekend regelende politie-agenlcn ontpopten zich tot ware verkeershelden en leidden met groote koelbloedigheid de auto bussen door de in dichte scharen opeenge pakte kijkers. Men keek vol ontzag op naar ons personeel, dat met acrobatische lenig heid de ladders opklom en1 met behendige zekerheid de cijfers op de borden depo neerde. Naar alle kanten stroomden de bul letins. Vooral naar de sigarenwinkels, waar overal groepjes discussieerende politieke broederen de stemmentotalen van 1929 en 1925 met elkander vergeleken. Het was een avond, waarop de kalme Leidenaars ganschelijk uit hun gewone doen geschud waren en het deed weer eens denken aan gelukkig lang vervlogen oor logsjaren, toen men zich ook de neuzen voer de ramen platdrukte. Het was halfelf loen de politie pas kon inrukken en men thuis of in de volle café's ging naboomen en drukke beschouwingen opzette, over hoe er in de Sleutelstad ge stemd was. In vele huiskamers bleek de Tadio ingeschakeld en werd er nu eens niet geluisterd naar jazz-band-klanken, prima donna- of nachtegalenzang, maar naar de juichkreten, die uit de groote plaatsen kwa men, waar een deel der uilslagen dier ste den ook reeds bekend gemaakt werd. Zoo bleek het dan toch, dat onze kalme stadgenooten op den grooten verkiezingsdag, waarop zij zelf in de gele genheid gesteld worden, te beslissen wie hen in de komende periode zullen regeeren, toch wel terdege als vurige Italianen uit hun slof kunnen schieten. En velen legden eerst na middernacht de opgewonden hoofden op het koele kussen, om reeds vanmorgen heel vroeg verblijd te worden met ons tweede bulletin. Op onze bureaux waren dan ook welhaast den ganschen nacht de lichten niet gedoofd. Het overgroote deel der Leidsche burgers en burgeressen heeft gisteren zijn plicht ge daan, al zijn er ook nu weer geweest, die door blanco to stemmen, zes cirkels rood te stippen of een of andere grappenmakerij uit te halen, zich aan dezen plicht onttrokken hebben. Zij, die stiekum wegbleven, zullen hun proces-verbaal wel spoedig in de bus vinden! Ook de propagandisten kunnen met tevre denheid op hun vermoeiend werk terugzien: de drukke stemming is daarvan wel een sprekend bewijs! 3 Juli 1929 kan, wat Leiden betreft, als een mooien verkiezingsdag in de annalen der verkiezingsgeschiedenis gememoreerd worden! VERKEERSVERBETERING. Een commissie samengesteld. Bij beschikking van 2 Juli heeft de Mi nister van Waterstaat ingesteld een com missie, aan welke is opgedragen te onder zoeken, welke aan redelijke eischen beant woordende verbetering in het verkeer tus- schen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Hol land en Noord-Brabant onderling behoort le worden aangebracht, zoowel wat betreft de vervoerverbindingen als de daarbij aan sluitende hoofdwegen, met verzoek dien aangaande aan hem, Minister, rapport uit tc brengen. De commissie is samengesteld als volgt: Mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, com missaris der Koningin in Noordbrabant, tc 's-Hertogenbosch, voorzitter; II. v. Boeijen, te Voorburg; A, van der Wcyde te Zierik- zee; ir. A. P. de Gelder tc 'sHertogenbosch; P. J. P. van der Steur te 's-Gravenhage; ir. J. J. Stieltjes te 's-Gravenhage; mr. II. F. de Boer te 's-Gravenhage; K. J. W. Bemet Kempers te 's-Gravenhage; J. ter Laan, te Rotterdam A. J. Kuiper te Rotterdam; G. J. van Helden te Dordrecht; H. P. M. Verlin den te Breda; M. Laernoes te Middelburg; C. Dame Gz. te Willemstad A. A. Mijs te Sommelsdijk; A. J. ten Hope te Rotterdam; H. W. O. de Bruyn te 's-Gravenhage; jhr. J. van Vredenburch, te 's-Gravenhage, le den, en H. J. A. M. Raaymakers, den Boach, secretaris. ROOMSCH-KATH. BAKKERSPATROONSBOND. De NederlR-K. Bakkerspatroonsbond heeft te Hjlversum vergaderd. Met algemeene stemmen werden de vol gende resoluties aangenomen: De Bondsvergadering enz. besluit te trachten, alle organisaties uit het Neder- landsehe bakkersbedrijf te bewegen, van de regeering gedaan te krijgen, dat ook het aanvangsuur van 5 van den arbeid in bak kerijen worde gegeven aan die bedrijven, welke het nog niet hebben Zij draagt het hoofdbestuur op, hetzij in samenwerking, hetzij zelfstandig alle geoorloofde middelen uit te putten om lot het wegnemen van het bestaande onrechtvaardige euvel te komen en gaat over tot de orde van den dag. De groote bondsvergadering spreekt uit, dat de N.V. Xederlandsche Meelfabrieken der Xederlandsche Bakkerij een hoogst waardevol instituut is van de Xedcrl. bak kerij. en dat uit alle overwegingen dit insti tuut den steun verdient van lederen bak ker; dat zij betreurt, dat in het commissa riaat, in tegenstelling met dc positie van den Nederl. Bakkersbond, een door haar or ganisatie gewilde man niet vertegenwoor digd is, en verzoekt aan de directie, commis sarissen en aandeelhouders, deze te helpen, zoo spoedig mogelijk wijziging te kr;;"en. De heeren v. Heumen, te Arnhem en A. Stallen te Roosendaal werden als hoofdbe stuurslid herkozen, en de heer P. Hendrix te 's-Hertogenbosch is bij acclamatie lot voorzitter herkozen. De vergadering heeft aan het bondsbe- stuur opgedragen stappen te doen om art. 25 van het broodbesluit, hetwelk den patroon strafbaar stelt voor daden van zijn perso neel tegen zijn zin en opdracht verricht, ge wijzigd te krijgen. BINNENLAND. De verkiezingen voor de Tweede Kamer; wij pnbliceeren de oliicienze uitslagen van de meeste kieskringen (2de Blad). Ingesteld is een commissie voor verkeers. verbetering tnsschen de Zeeuwsche eilan den, Znid-Holland en Noord-Brabant. (Bin nenland. Isle Blad). Ongelnk bij de schietoefeningen aan boord van de pantserboot „Gruno"; eenige mariniers gewond (Gemengd, 3de Blad). Ernstige ontploffing te Groningen. (Ge- mengd, 3de Blad). Tilden en Austin respectievelijk door Cochet en Borotra geslagen in het enkelspel te Wimbledon (Sport, 2de Blad). De Nederlandsche sciifenr Gnnther won te Henley van Hart (Sport, 2de Blad). BUITENLAND. Het debat in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenland, lsle Blad), De bonw der Amerikaansche kruisers. (Buitenland, lste Blad). De vliegtocht ChicagoBerlijn, via Groen, land, is begonnen. (Buiten], Gemengd, 3de Blad). DE LOTING. Bij de processen-verbaal van de dezer dagen plaats gehad hebbende lqting voor den dienstplicht voor 1930 en 1931 is een mededeeling gevoegd betreffende gelegen heid tot hqt indienen van bezwaren. Daaruit blijkt: Uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, kun nen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaren worden ingebracht. Het verzoek, schrift moet worden ingediend bij den Mi nister van Defensie. Nadat de Haad van State, afdeeling voor do geschillen van bestuur, is gehoord, wordt door de Koningin op het beroep beslist bij een met redenen omkleed besluit. o DE WEGENBELASTING. Het ligt in het voornemen van den mi nister van financiën, om te beginnen met 23 Juli Ier controle van het aangegeven ge wicht van motorrijtuigen ten behoeve van de Wegenbelasting een intensief toezicht op dat gewicht te doen uitoefenen, door we ging op den weg. De houders van motorrijtuigen echter zijn in de gelegenheid vóór dien datum, hun motorrijtuigen onder ambtelijk toezicht en onder betaling der kosten van de weging, vrijwillig te doen wegen, waartoe zij zich' met een verzoek kunnen wenden tot den inspecteur der directe belastingen ia de inspectie, waarin zij wonen. Kijkjes van de geweldige belangstelling tijdens het bekend maken der Leidsche verkiezingsuitslagen voor ons gebouw. Links: de menigte begint tezamen te stroomen. Rechts: het hoogtepunt van de drukte. Men kan over de hoofden loopen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1