SCHEFFER's Kledingmagazijn VISCHMARKT 18 UIT DE OMSTREKEN. MIJNHEER!! VISSCHERIJ-BERiCHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. Spanje's tentoonstellingen te Sevilla en te Barcelona. in BUSLICHTINGEN. AALSMEER Bij beschikking van den minister van financiën van 1 Juli, is aan de gemeente Aalsmeer een voorschot uit 's Rijks kas ver leend tot een maximum van f. 7200, ter uitbetaling van het door twee landarbei ders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. HAARLEMMERMEER. Ernstig ongeluk. Terwjjl de arbeider V. in Haarlemmer meer gistermiddag pen rijwiel op den Sloter- weg reed, werd hij plotseling aangereden door een achterop komende auto, waarvan de bestuurder vermoedelijk niet voldoende uitweek. Het was een zeer ongelukkige sa menloop van omstandigheden want juist ter plaatse waar de aanrijding plaats had, stond langs den kant van den weg een zware stoomwals. V. werd door den hevigen sohok met fiets en al tegen deze machine geslin- gera. Aan het hoofd verwond en met een gebroken been werd hjj opgenomen en per ziekenauto naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Zijn fiets werd nagenoeg geheel vernield. De bestuurder was zoo onwelle vend om in snelle vaart door te rijden, zondes- zich iets van het gebeurde aan te trekken. Het zal wel een heele toer zjjn om hem op te sporen, want letter en nummer konden niet worden opgenomen. De toestand van V. is naar omstandigheden redelijk goed. 25-jarig jubileum. De heer G. Gerritse, conducteur bij de Nederl. spoorwegen, wonende te Hoofddorp, mocht onder veel blijken van belangstelling oen dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren bij de spoorwegen in functie trad. Zoowel door zjjn superieuren als van de zijde zjjner collega's was er voor gezorgd, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij ging, Uit de spontane wijze waarop de heer Gerritse gehuldigd werd, bleeks duidelijk dat hij ge narende zijn 10-jarig verblijf in Hoofddorp vc-ler achting en vriendschap had verworven. Bij Kon. besluit is o.m. te reke nen vanaf 30 Juli a.s. bevorderd bij het wapen der cavalerie' tot eerste luit -ïant b. a. van het eerste regiment huzaren de heer W. Slob te Hoofddorp. De heer J. Rooker te Hoofddorp is te Haarlem gesl&agd voor het akte-examen L. O. krijgen. Dit geüukte na eenigen tijd ook werkelijk. Een buurvrouw ontdekte het ge vaar en stelde zich in verbinding met den heer V. die. gebruik makende van een Minimax, nog tijdig den brand kon blus- 9chen. Hot had bij de vele brandbare stof fen ernstige gevolgen kunnen hebben. HILLEGOM. 60 gulden gestolen. Bij een bewoner van de Leidsche straat alhier is na opensluiting een bedrag van f. 60 ontvreemd. De politie die een onder zoek instelde, verdenkt iemand die onge veer 1.75 Meter lang is en dio zich verwij derd heeft in de richting van Leiden. Door den burgemeester is aanhouding en voor geleiding verzocht. Chr. Hist. Unie. Do afdeeling van de Chr. Hist. Unie alhier heeft een openbare vergadering ge houden. waarin Ds. I. Voorsteegh uit den Haag sprak over de beginselen dezer partij. Kort samengevat zijn deze beginselen. God als toevluchtsoord zoeken in het dage- lijksch leven en in de maatschappij. De kleine1 partijen zijn een gevaar voor het gezonde parlementaire leven, de oor zaak van deze partijtjes is de evenredige vertegenwoordiging. Bij den stembusstrijd gaat het om de erkenning van Gods woord; Nederland moet geregeerd worden als een Christelijke Staat en dus met de beginselen der Refor matie als beheerschende factor. De candidaten der Chr. Hist. Unie zijn ter zake kundigen. wat niet gezegd kan worden van de kleine fracties met een of twee leden in de Kamer. Tbt slot sprak Ds. Voorsteegh over do huwelijkswetgeving, het staatspensioen en «iel ontwapening. KATWIJK. Kostelooze rijwielbelastingmerken. Do Ontvanger der accijnzen te Katwijk maakt bekend, dat aanvragen tot het be komen van kostelooze rijwielbelastingmcT- ken voor het tijdvak 1 Augustus 1929 31 Juli 1930 te zijnen kantore Baljuwstraat te Katwijk aan Zee kunnen worden ge daan: eiken werkdag (-behalve Zaterdag) van voormiddag 9 lot namiddag 4 uur; eiken Zaterdag van voormiddag 9. tot namiddag 1 uur en bovendien: op Maandag 15- Juli. Vrijdag 19 Juli, Maandag 22 Juli, Vrijdag 26 Juli. Maandag 29 Juli en Donderdag 1 Augustus 1929, des namiddags van 7 tot 9 uur. De aandacht wordt er op gevestigd dat in het algemeen kostelooze merken niet anders zullen worden verstrekt dan aan gezinshoofden, die over het loopende belas tingjaar niet in de Rijksinkomstenbelasling zijn of zullen worden aangeslagen en die voor hun beroep of bedrijf een rijwiel noo- dig hebben. NOORD WIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Sietske, dochter van Rijkörl van Soeren en van Roelofske Knoppert Wil helm Jozef, zoon van Johannes Petrus van den Burg en van Christine Wilhelmine Re- deker Paulus, zoon van Paulus van der Zwart èn van Lijdia Alida Franken Jo- sephus Adrianus, zoon van Gerardus van der Meij en van Catharina van Slooten Cornells Jacobus, zoon van Cornelis van Dam en van Catharina van Leeuwen, Johannes Gerardus Cornelis, zoon van Corneli9 Franciscus Bemelman en van Johanna Adriana Elisabeth Koot Corne lia Alida, dochter van Simon Jacobus Heemskerk en van Sophia Ilendrica Damen; Hendrikus Wilhelmus, zoon van Hendri- kus Wilhelmus Looijesteijn en van retro- nella Maria van der Linden Cornelis Nicolaas, zoon van Simon Uitendaal en van Magdalena Timmers; Maria Adriana, doch ter van Petrus Geerlings en v. Ailida Meijer Ondertrouwd: Willem van der Niet en Johanna Haasnoot, beiden alhier. Onder leiding van het Hoofd der School, den heer K. J. Noy en van twee bestuursleden, maakten de leerlingen der Chr. Herv. School een ui trapje naar Haar lem en Bloemendaal. Het weer was prach tig en allen hebben veel gezien en vee, genoten. VEUR. GEMEENTERAAD. Het vermenigvuldigingscijfer De borg stelling van den gemeente-ontvanger. De gemeenteraad kwam onder leiding van den burgemeester in openbare zitting bijeen. In verband met de weigering van Ged. Staten om het vermenigvuldigingscijfer te verlagen op 2.8, stelden B. en W. voor dit weder te brengen op 3. De heer P»aaphorst doet een voorstel om het te bepalen op 2.9. Xa bestrijding door den voorzitter woTdt het voorstel van B. en V/. aangenomen met den stem van den heer Raaphorst tegen. De borgstelling van den gem.-ontvanger wordt bepaald op f. 3000. Bij een adres van den heer de Brammer om vergunning voor den bouw van 5 aan gesloten huizen, wordt op voorstel van den heer Raaphorst besloten dit te behandelen in een volgende vergadering vergezeld van een nader advies van B. en W. f Door het ingrijpen van Ged. Staten is voor het dienstjaar 1929/30 geen sprake van be lastingverlaging. Dit besluit hangt nauw sa men mei de weigering van den raad om met Stompwijk een gemeente te vormen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Brand. Dat kleine oorzaken grootc gevolgen kunnen hebben, ondervonden eenige kin deren die met een brandglas in de timmer manswerkplaats van den heer V. aan den Achterweg trachtten krullen in brand te WASSENAAR. Eerste plechtige H. Mis van pater van den IJssel. Zondagmorgen heeft de Eerw. Pater L. A. van d6n IJssel, van de orde der H. Fam., in de kerk van den H. Willibrordus alhier zijn 'eerste Heilige Mis opgedragen. Van vele particuliere woningen wapperde voor deze gelegenheid de driekleur, terwijl de irgang van de kerk smaakvol met groen I en bloemen was versierd. In een met twee paarden bespannen rijtuig wem de jeugdige priester naar de kerk l geleid. Daar werd hij ontvangen door den I pastoor der parochie en een stoet van in het wit gekleede bruidjes. Door de aanwezigen in de kerk werd hem voor de -H. Mis een welkomstlied toege zongen. Bij de H. Mis werd de feesteling geassisteerd door den geestelijke uit de pa rochie en kapelaan KuilmaD, oud-kapelaan alhier. Deze laatste hield dok de feestpre dikatie, waarin hij de verheven waardigheid van den priester schetste. Het zangkoor zong verdienstelijk de 4- stemmige Missa Secunda van H. F. An- óriessen voor jongens en mannenkoor. Van vele zijden bereikten hem gelukwen- schen. enkele vergezeld van geschenken. Nationale schietwedstrijden. Hedenmorgen had op het landgoed van H. M. de Koningin „Raaphorst" de opening plaats van de nationale schietwedstrijden, uitgeschreven door de Wassenaarsche Po- litieschielverceniging ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Door ongesteldheid was den bescherm heer. jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Grave- sande, verhinderd de wedstrijden te openen. Hierna werd door den heer M. Sjouke Tzn., vice-voorzitter, het openingswoord ge spróken. Hij heette allen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigers der ver schillende zusterverenigingen en voorts W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oyc, jagcrmeesler van II. M. de Koningin in het jachtdepartement Zuid-Holland en freule Schimmelpenninck van der Oye. G. J D. Bauduin kolonel inspecteur Koninklijke Marechaussee 's-Gravenhage en vele andere autoriteiten Na in het kort het wel en wee der ver- ecniging in de afgeloopen 10 jaar te heb ben geschetst, bracht spr. dank aan allen, die in dit tijdperk dc P. S. V. steunden, hetzij moreel of financieel. In het bijzonder dankte spr. ook den beschermheer, jhr. Storm van 's-Gravensande voor de onder vonden medewerking en do geschonken twee bekers en ook de verdere schenkers. Na het gesprokene werd baron Schim- melpenninck, nadat deze den vice-voorzitter f had beantwoord, verzocht het eerste schot met de buk9 te lossen. Aan kolonel Bauduin werd verzocht de revolverwedstrijden te openen, waaraan deze eveneens gevolg gaf. Met het oog op het groot aantal verhuizingen in onze gemeente, lijkt het wel di ene tig. de kiezers er op te wijzen, dat z\j moeten gaan stemmen bvj liet stembureau van het district, waarin zjj op 1 Januari 1929 woonplaats hadden. Gister herdacht de heer H. H. van der Plas. alhier den dag. waarop hij voor 12 1/2 jaar werd benoemd tot Hoofd der R.K. Jon gensschool, na te voren lal van jaren do jeugd als onderwijzer, te hebben opgevoed. Het personeel en de leerlingen hadden ge meend dat die da* niet onopgemerkt mocht voorbijgaan en hebben hem gehuldigd met bloemen en cadeaux. In intiemen kring werd het feest verder gevierd. Gistermiddag is nabij de buitenplaats Zuidwijck alhier, een auto, bestuurd door den heer J. W. L. K uit Leiuen, aie leerde chauffeuren, tegen een boom gereden, welke afknapte en vervolgens over den kop geslagen. De heer K. bekwam verwon dingen aan been en hand, doch kwam er nog goed af. De auto werd zeer zwaar be schadigd. RECLAME. Zijt gij corpulent? Geen bezwaar hoor. Gij vindt een keurig passend costuum in 7787 IJMUIDEN, 2 Juli 1929. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.90—0.65. Tongen f. 2.401.80. Griet per kist van 50 K.G. f. 4731. Middelschol f. 47—45. Zetschol f. 4531. Kleine Schol f. 18.507. Schar f. 123.50. Middel roode Poon f. 35. KI. roode Poon f. 37. Pieterman en Poontjes f. 247. Groote Schelvisch f. 45. Middel Schelv. f. 26. Kleinmiddel Schelv. f. 20—16. Kleine Schelv. f. 12.50—6. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 5917. Gullen per kist van 50 K.G. f. 197.50. Lengei) p. stuk f. 1. Wijting p. kist van 50 K.G. f. 9—5.50. Kool- visch pef stuk f. 0.95. Makrëèl per kist van 50 K.G. f. 19—16. Aangekomen 9 stoomtrawlers IJM 405, met f 1946; IJM 127, met f. 3383; IJM 244, met f. 3028; IJM 147. met f. 3518; IJM 110, met f. 3451; IJM 83, met f. 2240; IJM 80, met f. 3861IJM 29, met f. 2732; DM 191, met f. 2824. en de loggers KW 67, met f.904; KW 36, met f.837; KW 103, met f. 264 en in de haringhaven de motor- logger KW 140. met 321 kantjes pekel haring. Praairappcrt Hr. Ms. „Triton". 28 Juni. Tussohon 59 gr. 29' Nbr. en 0 gr. 15' 01. en tusscbrt?n 59 gr. 46' Nbr. en 0 gr- 10 Wl. VL 49, 40 kantjes; VL. 78, 13 last; VL. 79, 24 last; VL. 83. 32 last; VL 85, 29 last; VL 89, 18 last; VL 180, 28 last; SCH 3, 22 last; SCH 53. 6 last en techni sche hulp; SCH 181, 17 last; SCH 260, 10 last; KW 5, 5 last. 29 Juni. Op 59 gT. 13'. Nbr. en 0 gr. 20' Wl. KW 131, 15 Tast. 30 Juni. Op Lerwick MS 1. 5 last KW 159, 6 last; SV 19, 30 kantjes; SV 180. 50 kantjes; VL 27, 10 last; VL 200, 30 kantjes; tusschen 59 gr. 20' Nbr. en 0 gr. 40' Wl. en tusschen 59 gr. 40' Nbr. on 1 gr. 0' WL VL 147, 4 last; VL 172. 3 last; VL 203, 15 last; VL 216, 15 last; VL 217, 5 last; SV 133, 15 laat. RECLAME. H. P. H. KEEREWEE BEGRAFENISSEN T.I. 661 AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 Do volgende passagiersschepen zijn Woensdag 3 Juli in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te' bereiken. Medegedeeld door de N. T. M. Radio-Holland. Alphacca, Rugby Radio Algorab, Cabo Finisterre Radio Alcyone, Darsena Norte Radio Chr. Huygens, Scheveningen Radio Cottica, Rugby Radio Crynssen, Rugby Radio Indra- poera, Weltevreden Radio J P. Coen, Scheveningen Radio Leerdam, Cabo Finisterre Radio P. C. Hooft. Schevenin gen Radio Pr. d. Ned. Alexandria Radio Pr. Juliana. Vittoria Radio V. Rens selaer. Rugby Radio Rotterdam. Sche veningen Radio Sibajak, Scheveningen Radio Slamat. Scheveningen Radio Springfontein, Rugby Radio Statendam. Scheveningen Radio Tarnbora. Port Sudan Radio Tjerimai, Scheveningen Radio Volendam. Marion Radio Zee- landia. Las Palmas Radio. Wanneer wij in Barcelona de broedt Calle de las Corles volgen, bevinden wij ons aan het einde daarvan op het geheel ronde plein, dat toegang tot de tentoon stelling geeft. Dit plein is aan alle zijden omgeven door een viertal reusachtige hoogc gebouwen, genummerd van 1 tot en met 4; gebouwen, die hotelruimte voor 3000 per sonen elk bieden aan de bezoekers, die zoo straks worden verwacht. Is de tentoonstel ling afgeloopen, dan is het de bedoeling hierin arbeiderswoningen onder te brengen. Vanaf het middelpunt van het Plein ver krijgt men een uitstekenden kijk op de tentoonstelling, op haar grootschen, tegelijk symetrischen en imposanten opzet. Ook hier een tentoonstelling in parkachtige om geving; men heeft er, als reeds gezegd, den kalen Montjuich-heuvel voor in orde ge bracht. Maar hier een omgeving, die on middellijk de tentoonstelling op den voor grond plaatst en slechts met een achter grond, die aan de meer lieflijke parkge dachte uiting geeft. Wij gaan de brcede laan aoor, dc palei zen der industrieën langs; wij laten deze paleizen, die een week na de opening nog slechts ten deele gereed waren, liggen, en wij wenden ons direct naar liet hoofdge bouw, hel Palacio Xacional. Hel troont in de hoogte; wij kunnen het slechts bereiken langs stijgende kronkelwegen of langs de trappen, dio terzijde van de watervallen naar boven voeren. Dat Palaeio Xacional is een reusachtig gebouw; het heeft een 20 millioen pesetas gekost, en is natuurlijk bestemd om permanent daar te blijven staan, en het zich sterk ontwikkelende Bar celona tot tentoonstellingsgebouw te dienen. Wie dc reusachtige vestibule binnengaat, ziet reeds onmiddellijk met een gebouw van geweldige afmetingen te doen te hebben. Rijk gegaloneerde bedienden wijzen allen bezoekers eenzelfden weg, waardoor het verkeer in do tentoonstellingszalen zonder opstopping en gemakkelijk kan plaats heb ben. Hier heeft Spanje zijn rijkste kunst schatten tentoongesteld; hier vindt men op letterlijk elk gebied van de kunst een over zicht van de ontwikkeling dier kunst vanaf de vroegste tijden tot op heden. Hier wordt de kerkbouw voorgesteld door groote re- liefs; hier toont de smeedkunst haar schat ten; hier is aardewerk en porcelein van alle eeuwen aanwezig: hier zijn rijk ver sierde bijbels uit de vroegste tijden; hier zijn de meesters van de schilderkunst uit do verschillende eeuwen aan het woord. Met groote zorg moet de collectie zijn bijeen gebracht; met nimmer falend geduld moot zijn uitgezocht wat in deze zalen het beste op haar plaats was. Maar men heeft dan ook gekregen een geheel, dat de moeite van hel dwalen door deze zalen loont; een geheel, dat bij ieder bezoeker don wensch doet op komen. dat hij hier uren achtereen zou mo gen verblijven. Wie den dikken catalogus van het PalacLO Xacional koopt, die niet anders doet dan de verschillende voorwer pen vermelden, en die toch een -100 pa gina's dik is, begrijpt, dat het onmogelijk is om dit alles af te zien in enkele uren tjjds; dat daarioo dagen, zoo niet weken noodig zijn. Maar wie het dan ook gedaan heeft, heeft een overzicht van do Spaanschc kunst van alle eeuwen als geen ander. Tusschen al deze kunstschatten door zijn cr een 12-tal permanente tableaux, gewijd aan de Spaansche geschiedenis. Zij doen on" zien het Spanje van de Westgothen. zij doen ons zien het Spanje van den Cid. dat de Reconquisla tegenover de Mooren begon het Spanje van de koene veezaarders; "net Spanje van de Katholieke Koningen. Zij doen ons zien KaTel V met zijn zoon Phi lips II en Alva in beraad, een prachtig tafe rcel, waarvoor een Xederlander uiteraard langen tijd blijft staan. Zij doen ons ten slotte het Spanje van de negentiende eeuw zien. Daar is in alle deze voorstellingen iels wat pakt, dank zij de uitnemend aange wende kleur; dank zij de prachtige pose van de figuren; dank zij de zorg, aan de omgeving besteed. En heeft men dan ook boven de zalen gezien, die nieuwe kunst schatten bevatten, dan wordt de aandacht getrokken door de groote feestzaal, die een 20.000 personen zitplaatsen kan bieden. Het is een reusachtige zaal, doch goed ge proportioneerd; een zaal, die bij dc opening der tentoonstelling een prachtigen aanblik moet hebben geboden. Die zaal staat op°n voor Congressen en bijeenkomsten, die ge durende de tentoonstelling worden ver wacht. terwijl zij ook na afloop der tenloon- stellinü menigmaal zal worden gebruikt. Niet altijd zal deze zaal geheel bezet zijn? maar haar ziende met de ruimte, die zij biedt, krijgt men een grooten indruk van dc beteekenis, die Barcelona met zijn het mil lioen reeds overschrijdende bevolking, thans heeft. Maar de tentoonstelling te Barcelona ■biedt, terzijde van de groote industriegebou wen. die spoedig geopend zullen zijn. nog heel wat meer aantrekkelijkheden. Een dezer, in de nabijheid van het Palaeio Xa cional gelegen, vormt het Spaan9che dorp. Wie dezen naam hoort, denkt begrijpelijker wijze aan iets als oud-IIolland oi oud- Dordrecht of hoe men het op verschillende tentoonstellingen moge hebben genoomd. Zoo een oud-Holland, als in 1895 op de ten toonstelling te Amsterdam verrees, was aan trekkelijk. maar het bezat geen of weinig kunstwaarde de huisjes waren slechts tij delijk opgetrokken; de geveltjes waren ge- imileerd. en voor conige gelijkenis met het origineel kon niemand instaan. Heel anders is hel met dit Spaansche dorp, aan welks opbouw een uitgebreide Commissie van we tenschappelijke menschen heeft medege werkt. Geen huis in dit dorp uitgebeeld, of het origineel is thans in eenig deel van Spanje te vinden Het Marktplein vormt het midden van dit. geheel den dag door druk bezochte Spaansche dorp; daar is het Raad huis. nagemaakt van dat te Valderrobles; nagemaakt niet slechts van hout en stevig bordpapier, maar van steen, zoodat het,»met geheel de omgeving van het Marktplein, be stemd is om permanent te blijven staan. Dat is niet het geval met do zijstraatjes, die naar het Marktplein toe gaan of van daar naar de kerk, het klooster of eenig ander deel van het dorp voeren; integendeel, deze zijn op de gebruikelijke oppervlakkige wijze opgetrokken; zij zullen verdwijnen zoodra de tentoonstelling hare hekken heeft geslo ten. Maar thans vormen zij een zeer aan trekkelijk geheel, on de huizen in deze ver schillende straten geven een bouwstijl van het eon of ander deel van Spanje weer, en de bewoners, die er in huizen, zijn steeds weer andere ambachtslieden, kooplieden of wat ook, uit verschillende deolen van het groote Spaansche rijk bijeengebracht. Het behoeft wel nauwelijks gezegd hoezeer op deze wijze een aantrekkelijk deel is ont staan; nauwelijks gezegd, dat dit Spaansche dorp veel meer dan voorbijgaande waarde heeft en niet slechts den vreemdeling de zju uiteenloopende stijlen van de verschillende Spaansche provinciën loert kennen, maar ook den Spanjaard zelf in kennis brengt met veel, van wat hem van eigen land niet bekend is of kan zijn! Een uurtje dwalen in dit Spaansche dorp, waarin b.v. de nauwe straatjes van Sevilla op de schilder achtigst denkbare wijze zijn nagebootst, is een genot; steeds weer wordt het oog door iets nieuws gelrokken, en ten einde het zeer divergeerend beeld volledig Ic maken, zijn daar panorama's en diorama's, die toe staan op Spaansche landschappen. Spaan sche sleden en wat dies meer zij, een blik le werpen. Als zoo straks de heuvel van Montjuich door de tcntoonstcllingsdrukte zal zijn verlaten, blijft het middendeel van dit Spaansche dorp, de Plaza Mayor met haar karakteristieke omgeving achter, en men kan er zeker van zijn dat nieuwe Baedeker's of andere .reisgidsen als om strijd van deze merkwaardigheid melding zullen maken! Als daarop een zonnigen middag de militaire muziek, op de in Spanje gebruikelijke wijze in een kring opgesleld. speelt, of wanneer eenig populair spel op de Markt wordt ont wikkeld, kan men zich maar al te gemak kelijk in oude tijden denken! Om het Palaeio Nacional heen groepeeren zich de buitenlandsche inzendingen. Er zijn er ten slotle een vrij groot aantal, maar dc tentoonstelling heeft haar.karakter daardoor niet verloren; zij is gebleven een uiting van Spaansche kracht. Een wereldtentoo*steI- ling is Barcelona slechts in zoover, dat zij aan dc bezoekers loont wat Spanje op veel en velerlei gebied vermag. Daar zijn pavil joens van Duitschland, van Frankrijk, van België, van Zweden en van enkele andere landen, en daar zijn inzendingen, meer of minder groot van Noorwegen, van Denemar ken, van Finland, van Oostenrijk en van andere landen, waaronder gelukkig ook Ne derland. In een der paleizen toch, aan den handel gewijd, komen de stands van de ge meenten Rotterdam en Amsterdam, en komt ook de inzending van het Vreemdelingenver keer. die op het schilderachtige van ons land een blik doet werpen. Men is er, dank zij dc ijverige bemoeiingen van den Spaan- schen vice-consul le Amsterdam, den heer Emmeriks, in geslaagd de maquette van de gemeente Rotterdam, die ter Nenyto zulk een indruk maakte, voor deze tentoonstel ling te verkrijgen met daarbij een reeks maquettes van verschillende groote Rotter- dani9che bedrijven. Amsterdam komt niet zoo grootscheeps uit, maar toch alleszins voldoende om de beteekenis van deze haven te leeren waardeeren. Dat havenbedrijf en scheepvaart hier op den voorgrond treden, kan degenen, die met den aard der betrek kingen tusschen Nederland en Spanje be kend zijn, niet verwonderen. Niettemin blijft het jammer, dat wij niet een meer alge- meene inzending hebben verkregen, als b.v. Noorwegen en Denemarken en Zweden, die zoo keurig toonen, en zooals er ook eene is van Oostenrijk. Het had natuurlijk wat geld gekost zulk een inzending bijeen te brengen, maar zoo heel veel had het toch ook weer niet behoeven te kosten, en het resultaat daarvan zou zeker verheugend zijn geweest. Frankrijk komt in het paleis, naar de Koningin genoemd, met een prach tige inzending van meubelkunst, sierwerk, e.d. uit; het eigenlijk paviljoen is evenmin als dat van Duitschland of België reeds ge reed Als dat alles geopend is, en de vroo- lijke vlaggen waaien van den top, zal er heel wat in Barcelona te zien zijn, zooveel, dat men zich afvraagt hoeveel dagen een werkelijk toegewijd bezoeker zal noodig hebben om dit alles te bezichtigen. Barcelona biedt in tusschen dit voordeel boven Sevilla, dat niet. gelijk daar wel ge schiedt. van des middags 1 lot 4 uur alle poorten hermetisch worden gesloten. Een maatregel, in Sevilla begrijpelijk, maar in Barcelona, ook al kan het daar geducht warm zijn. minder noodig. Hoewel, het moet erkend, men in Sevilla gemakkelijk dezen ten slotte vrij korten tijd in de prach tige parken der tentoonstelling kan door brengen. En daaruit wordt men ten minste niet verjaagd! Perion H. S. M. Op werkdagen: Richting: Amsterdam. Rotterdam. Utrecht. •3.10 •3.10 6.15 7.20 7— 1310 10.30 10 40 16.66 13.35 13— 20.10 15.15 13.25 15.55 14.30 16 20 16.45 16 50 18.15 1920 22 10 23 05 Des Maandags en daags oa ten feest- dag niet. Op Zoo- en feestdagen 315 3 10 23 20 22 Station Heereniinnel. Bus aan den trein niet or perron Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12.28 16.24 18 46 Z—2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 7