70sle Jaargang DINSDAG 2 JULI 1929 No. 21255 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel roor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 7. Builen Leiden, waar agenler gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de firma Herfst en Helder en rechtverkrijgenden tot het op richten van een lak- en vernisstokerij op het perceel aan den Zoelerwoudschenweg, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O. Nos. 1272 en 1273. A. VAN DE SAN DE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Juli 1929. 7805 D. J. J. DE KOSTER t In den afgeloopen nacht is geheel onver wacht in den ouderdom van 55 jaar over leden de heer D. J. J. de Koster, in leven mede-directeur van de N.Y. Meelfabriek ,,De Sleutels". Met den heer de Koster verliest onze ge meente een van haar beste ingezetenen, die bij herhaling heeft blijk gegeven van zijn voortreffelijken burger- en liefdadigheidszin. De Leidsche Buitenschool te Kalwijk-aan- Zee, waarvan hij de schenker was, legt daarvan een sprekend getuigenis af. Eenige jaren geleden was hel opnieuw de heer de Koster, die door een schitterende gift den eersten stoot gaf tot de stichting van den Leidschen Hout, een daad, waarvoor in latere jaren de burgerij tot ver in het nage slacht zijn nagedachtenis zal eeren. In breeden kring werd zijn sympa thieke persoonlijkheid hoogelijk gewaar deerd. Als bestuurslid van het departement Leiden der Mij. voor Handel en Nijverheid werden zijn adviezen op hoogen prijs ge steld en ook in de andere vereenigingen en corporaties, waarin hij een leidende functie bekleedde, zooals de Commissie voor de Volksbijeenkomsten en het college van commissarissen der Leidsche Levensverze- ringsmaatschappij, beteekent zijn heengaan een groot verlies. Het is hier niet de plaats om te gewagen van het zeer vele, wat de ontslapene heeft gedaan op het terrein der particuliere lief dadigheid. maar wij weten, dal er talrijk velen zijn. die de tijding van zijn plotseling verscheiden met de grootste ontroering zul len vernemen en hem sleeds in innige dankbaarheid zullen gedenken. De Leidsche gemeenschap is den lieer De Koster veel, zéér veel verschuldigd. Hij ruste in vrede. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot i9 bepaald op a.s. Vrijdag des middags te 12 uur op de begraafplaats aan de Groenesteeg. STEMCIJFERS. Het aantal kiezers in de stad Leiden be draagt 35.835. Elders stemmen daarvan 391 kiezers, terwijl van elders hier stemmen 212 kiezers. In den geheelen kieskring Leiden zijn 185.313 kiezers, die in 261 stembureaux hun stem zullen uitbrengen. AANBESTEDING. De architect, de heer .Tan Sligter heeft hedenmorgen in „Den Burcht" namens zijn principaal aanbesteed het bouwen van zes heerenhuizen met bijbehoorende werken, op een terrein van „Zuiderzicht" achter den Zoeterwoudsche Singel alhier. Er was als volgt ingeschreven: fa. v. Duin en Vink Noordwijk, f.62199: M. Zwaan. Nieuwen- darn. f. 60.428; C J. v. Dorth. Leiden, f. 59.600; Joh Christiaanse. Amsterdam, f. 59.345; M. Kool. Warmond, f. 56.400. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijving: Hollandsche Boterhandel (filiaal) Korte Oranjegracht 6, Leiden. Hoofdzetel: Bever wijk, Torenstraat 9. Eigenaar: C. J. Korver, Beverwijk. CHR. HIST. UNIE. Minister piof. dr. Slotemaker de Brnine spreekt. In de Stadszaal luidde gisteravond de Chr. Hist. Unie de verkiezingscampagne uit. Als spreker trad daar op minister prof. dr. J. B. Slotemaker de Bruine. Geopend werd met het zingen van ps. 68 10. waarna de' heer Hüner voorging in gebed om dan voor te lezen eenige verzen uit Romeinen 13. Voorts gaf hij een korte inleidina over de betc-'ekening en bedoeling der Chr. Hisi. Unie. Spr. betreurt het zich afwenden der Hen'. Geref. Staatspartij waardoor de Protest. Eenheid juist wordt verbroken, evenals het deelnemen aan dc verkiezingen door de dwergpartijen, die toch niets kun nen doen. Hij raadt aan slechts te stemmen op een partij, die regeeringsverantwoorde- lijkheid wil aanvaarden en speciaal de Chr. Hist. Unie, om daarop het woord te geven aan den spreker van den avond. Prof. Slotemaker de Bruine wil slechts één ding duidelijk maken, n.l dat het taak is Woensdag voor zijn deel le zorgen, opdat de Chr. Hist. Unie versterkt uit den strijd kome. Tot 2 groepen wendt hij zich: le. tot hen die Chr. Hist, zijn; 2e. tot hen. die zeggen, dat zij niet aan politiek doen, hoe wel zij daartoe gedwongen zijn door de stemplicht en voelen voor de Chr. Hist, be ginselen. Wat Woensdag niet is te doen. is het oor deel uitspreken over het zittend ministerie, zooals vroeger gemeenlijk gebeurde, met als gevolg, dat bij wegvagen van het kabinet de oppositie de consequenties moest aan vaarden. Het zittend kabinet voert echter slechts de regeering tengevolge van de mis lukking van eenig parlementair kabinet. Spr. releveert nog een9 korl de bekende ge schiedenis. Het gaat ook niet over de toekomstigs combinatie van partijen, die een parlemen tair kabinet zouden kunnen vormen, hoe zeer zoo'n kabinet ook in wezen is ge- wenseht. Wederom ook met het oog op de consequenties voor de minderheid! Nu ziet men veel eischen stellen, die de steller, zelf aan de rege'ering, niet zou kunnen ver vullen! De vraag, welke combinatie zal regeeren, gaat echter buiten de stembus om, het gaat Woensdag alleen om de partij; om del groote gedachte. Niet om een of andere meer of minder belangrijke bijkomstigheid, waarvoor 9oms bepaalde personen worden aanbevolen. Dan zou weldra ontstaan een magazijn van ongeregelde goederen. Het gaat dus om de parti] en haar begin selen en hij zegt: kies de Chr. Hist. Unie, omdat zij een zegen is voor ons volk. In 2 deelen wil spr. dit nader belichten: le. op het punt van het internationale leven, a. politiek, b.sociaal; 2. op het nationale leven. Wat sub. la betreft, wijst spr op den Volkenbond, afwijzend den oorlog, niet om redenen van gevoel, doch om geweten en overtuiging. Met bruut geweld zijn geen rechtskwesties op te lossen. Het recht zal echter niet regeeren, door eigen majesteit, ieder Christen weet dat. Aan den Volken bond danken we de mogelijkheid van ver mindering van ontwapening, al gaat dat helaas niet zoo hard. Een ontwapening alleen, en van elk ander land, gaat even wel niet. Hoeveel is hier de begrooting van defensie al niet besnoeid, dit terloops. Wat Denemarken kan door zijn ligging, kunnen anderen niet en ook wij niet. Spr. wijst naar Curacao, zich keerend tegen de ontwapenaars. die toch ook willen „een militaire politie", waardoor gelds- en ge moedsredenen als vanzelf wegvallen. Internationaal moeten wij politiek stre ven naar een zoo sterk mogelijk maken van den Volkenbond en zijn instituten, zooab de Chr. Hist, doen, spr. noemt de heeren jhr. Beelaerts v. Blokland en dn Schokking Dan sub. lb: Ook sociaal grijpt het inter nationale leven meer dan ooit in elkaar en met behoud van het nationale van ieder land, moet gestreefd naar zooveel mogelijk goeds op dit terrein. Toch was ratificatie van de -48-urige werkweek voor onze regee ring nog niet mogelijk, gelet juist op het nationale van ons land. Spr. komt vervolgens tot het nationale; politiek, sociaal en finantieel. Eerst het laatste. De Chr. His#: Unie ijvert voor een sluitende begrooting. hetgeen veel meer is dan een centenkwestie Zonder sluitende begrooting wordt het leven duur. Het na deel is. dat soms goede maatregelen dan niet (e nemen zijn waar er geen geld voor is, maar evenwicht van uitgaven en inkom sten is het allervoornaamste. Het sociale belang van te nemen maatregelen moet worden afgewogen met het sociale belang der geldsvraag! Dan politiek. De volksvertegenwoordiging moet controleeren, het kabinet regeeren. D. w. z. dal zij ieder een eigen taak heb ben. al wil het natuurlijk niet zeggen, dat de regeering de volksvertegenwoordiging kan uitschakelen. Moeten wij uitgaan van de splitsingen der overtuigingen of van het volk als geheel? De Chr. Hist. Unie zegt het laatste, zoolang het maar cenigszins gaat. Daarom is de Chr. Hist. Unie ook tegen splitsing der universiteiten al is de splitsing bij het L O. aanvaard en toege juicht. Dit om het atheisme te weren. In het vraagstuk van huwelijk en zede lijkheid slaat de Chr. Hist. Unie voor hand having van deze' begrippen, ook al is eenig verschil in pTacti9che uitwerking soms mogelijk. Spr. komt dan lot de Kerk, die niet staat builen de politiek doch er midden in. De overheid moet uitspreken, dat de Kerk een element is in dc maatschappij. De Kerk, niet één Kerk. Wij kennen hier het groote goed der gewetensvrijheid, dank zij Oranje in tegenstelling b v. met Italië, waar de Paus de protestanten in hun propaganda zou willen beknotten. Daarom is Neder land veilig onder een regeering in proles- tantschen geest! De regeering moet sociaal daar ingrijpen waar het past, initiatief te kort schiet Vandaar de regceringsaeüe inzake verzeke ring ongevallenverzekering etc. Spr. keert zich tegen staatspensioen, dat juist de arbeiders staal en ruggegraal zou ont nemen. De arbeidswet kan slechts geleide lijk worden uitgevoerd, juist om de arbei ders niet te schaden door de industrie, die» moet worden bevorderd niet te zwaar le treffen Tot slot van dit alles, wat de Chr. Hist, is, doet spr. een beroep om Chr.. Hist, (e stemmen, tot handhaving van het Christe lijk recht en het evangelie'. Van andere partijen heeft spr. niets ge zegd. alleen dit nog: bedenk of het ge- wenscht is in de Kamer te bre'ngen nog meer verbrokkelaars van het protestan tisme, tot heil van Rome. Er wordt al ge noeg tusschen dominé's gevochten in de Kamer. Nadat gezongen was Ps. 89 8, sloot prof. Slotemaker de Bruine met dankgebed de goed bezochte bijeenkomst. DEMOCRATISCHE PARTI]. .uaatste prepaganda-avond. Gisteravond hield de afd. Leiden van de Democratische partij nog weer een open bare vergadering, waarvoor als sprekers waren aangekondigd Mevrouw A. C. Luv- lenBlock en de heeren Gerh. van Dijk en dr Z. Kamerling. De slechts matig bezochte vergadering werd geleid door den heer K. Dilling, uit Den Haag, die in zijn openingswoord nog eens wijlen den heer Wilmans in herinne ring bracht, die veel voor de democratische partij in Leiden zou hebben gedaan. Hierna zette hij in 't kort de beginselen der Dem. Partij uiteen, er den nadruk op leg gend, dat zij de eerste partij in ons land is, die volkomen gelijkgerechtigdheid van man en vrouw vooropstelt, vandaar ook dat zij een vrouw op no. 1 van de lijst heeft ge plaatst. Hij gaf daarna het woord aan mevrouw LuytenBlock, die aanving met de opmer king, dat in 1921 de partij werd opgericht met het doel te komen tol een zuivere schei ding lusschen democraten en conservatie ven, zonder te letten op kerk of geloof. Voorts wil zij afschaffing van alle beletselen tegen den vrijen handel en een vrij Staats pensioen voor ouden van dagen. Eindelijk is zij de eerste partij geweest, die de natio nale ontwapening in haar programma plaat ste, waar destijds door alle andere partijen om gelachen werd, terwijl nu verschillende partijen er voor heefen te zijn. Scherp criliseerde spr. den militairen* dienstplicht, die jongelieden onder de wape nen brengt, een uitdenksel van Napoleon I. Het zou reeds een groote moreele overwin ning zijn wanneer de militaire dienstplicht werd afgeschaft. Zij schetste vervolgens de onredelijkheid en onzedelijkheid van hel militairisme en de ontzaglijke ellende van den modernen oorlog en verheugde er zich in, dat de verkiezing van 3 Juli geheel staat in het teeken der nationale ontwapening. De kiezers hebben het nu in hun macht op 3 Juli zich daarvoor uit te spreken. Zij wekte daartoe op, vooral zich richtende tot de vrouwen. Zij hebben hel in hun macht het kleine Nederland groot te doen zijn en tot een voorbeeld te stellen voor geheel de we reld. (Luid applaus). Bij verhindering van den heer Van Dijk trad nu als tweede spreker op no. 3 op de candidatenlijst, de heer J. A. van Sijn, uit Rotterdam, die in een geestige causerie zich ook uitte als een warm vriend der ontwa pening, waarvoor hij reeds ver voor de op richting der partij heeft geijverd. Voor 1918 kon dit slechts op negatieve wijze geschie den. Door de oprichting van den Volken bond in 1918 is daarin verandering geko men, wat zoo uitnemend werd uiteengezet in een destijds opzienbarend artikel in „Het Vaderland" van spr.'s partijgenoot generaal Koolemans Beynen. Toen was de lijd daar de Democratische Partij op te richten, een partij, die enkel democratisch wil zijn zon der eenige toevoeging. Waarom moeten in Nederland meer dan een dozijn partijen zijn, terwijl in het groote Engeland slechts drie partijen bestaan. Eerst dan zal ook in Nederland een democratische regeering mo gelijk zijn wanneer alle democraten, zonder te letten of zij vrijzinnig of rechtzinnig zijn, samen gaan. De partij, die hem het naast staat, de Vrijz. Dem. Partij, besprekend, wees hij op het moeizaam werken van den heer Marchant na de vorige verkiezing tot het vormen van een democratische regeering uit alle partijen, dat reeds vooraf gedoemd was tot mislukking. En dat het tot een zuivere scheidingslijn zal komen, trachtte spr. aan te toonen met het naar voren brengen van uitingen in de pers, in het hijzonder met het critisch ge dicht in „De Volkswil" en eenige citaten uit een brochure van een gewezen Christelijk Historische dr. Hamslra Onder groote aandacht der vergadering behandelde spr. ten slotte het ontwapenings- vraagstuk, ook al werden daarbij geen nieuwe lichtpunten naar voren gebracht. Internationale ontwapening is volgens spr. een illusie. Hoe zullen alle staten ooit tege lijk het besluit nemen op een goeden dag de wapens neder te leggen. Daarom achtte hij ook de liefde van den Vrijheidsbond voor de internationale ontwapening zoo mislei dend. Tijdens dit beloog, waarbij hij met klem deed uitkomen, dat de ontwapenaars juist de meeste vaderlandsliefde toonen, werd hij herhaaldelijk door een der aanwezigen ge in terrumpeerd. Spr. besloot dit gedeelte van zijn betoog met een uitlating van den Engelschen pre mier Mac Donald, die het bewapenen door kleine staten in den tegenwoordigen lijdl dollemanswcrk noemde en sprak den wensch uit, dat ons departement van De fensie zal worden omgezet in een departe ment van oorlogsliquidalie. Tot zijn uitgangspunt terugkomende om alle democraten onder een banier te brengen beriep hij zich op een citaat van dr. Kuyper, die daarvan ook reeds de wenschelijkheid had gevoeld. Spr. werd warm toegejuicht. Met het oog op den tijd werd nu den even- tueelen debaters de gelegenheid gegeven zich reeds nu te uiten. Het eerst verkreeg daarvoor de heer La brijn, die reeds eerder met sprekers van doze partij den degen had gekruist, de gelegen heid Voorts traden nog in debat dc heeren de Fropi, Hoogweg en Jansen. Hierna verkreeg dr. Kamerling nog het woord, die op warme wijze in een met pas sende aphorismen rijk gekruide rede, de na tionale ontwapening verdedigde, in het bij zonder tegenover dpn Vrijheidsbond, die onder de valsche leus van internationale ontwapening zijn mililairistische tendenzen verbergt. Ook deze spreker werd warm toegejuicht. Mevrouw LuytenBlock beantwoordde de nog aanwezige debaters kortelijk, waarna de heer Dilling met een opwekking om de Dem. lijst le stemmen, sloot. BINNENLAND. Te Leiden is overleden de heer D. J. J. de Koster, bekend industrieel en philantroop (Stadsnieuws, le Blad). De verdeeling der gelden, bijeen gebracht ter gelegenheid van het jubileum van da Koningin-Moeder. (Binnenland, 3e Blad). Het Koninklijk bezoek aan Groningen. (Binnenland, 3e Blad). De bondsvergadering van den B. A. N. S. (Binnenland, 3e Blad). R.K. PROPAGANDA-OPTOCHT. Een grootsche manifestatie. Onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek het was op straat bijna zoo druk als bij een 3-October-optocht heeft gisteravond de R K. partij hier ter stede in verband met de verkiezingen een propaganda-optocht gehouden, ter demon stratie van de Roomsche eenheid. Op de Kaasmarkt werd de stoet, die bestond uit niet minder dan vijftig vereenigingen, op gesteld op een bijna volmaakte manier, zoo dat de afmarsch zonder de minste onorde lijkheid plaats had. Het liep prachtig in één woord. In den optocht heerschte de grootste verscheidenheid. Mannen en vrou wen, jongens en meisjes van allerlei maat- schappelijken stand en van eiken leeftijd liepen mee. De vereenigingen voerden vaandels mee van allerlei vorm en doeken met velerlei opschriften om de candidatuur van Van Vuuren, den eersten candidaat van de r.k. partij in dezen kieskring, aan te be velen. De route die de optocht nam hebben we reeds vermeld. Overal langs den weg stond een dichte haag van menschen om den stoet, die niet minder dan een kwartier lang duurde, le zien voorbijstappen op de maat van de muziek en de trommels die de ze ven meeloopende muziekcorpsen aangaven. Het heeft geen zin de verschillende ver eenigingen die aan den optocht meededen, op te sommen. Roomsch Leiden heeft op overweldigende wijze zijn eendracht gede monstreerd en dat was de bedoeling, die bij de r.k propagandaclub „Dr. Schaepman" voorzat. Nadat de opgegeven route was afgelegd zijn de deelnemers in de Hartebrugskerk door pastoor Mulder toegesproken. BUITENLAND. De Duitsche gezant von Hoesch bij Briand (Buitenl. en Tel., le Blad). De Engelsche koning is te Londen terug gekeerd. (Buitenl., le Blad). De Engelsche Troonrede. (Tel., le Blad). Kabinetsciises in Japan en Estland. (Bui tenl., le Blad). OPENLUCHTMEETING S.D.A.P. Redevoeringen van mevronw Miedema en den heer Ter Laan. Ten besluite van haar verkiezingsactia had gisteravond de afdeeling Leiden van de S D. A. P. op „Den Burcht" een open- luchtmecting belegd, welke druk bezocht was en door goed weer begunstigd werd. Nadat de arbeidersmuziekver. „Nieuw Leven" een marsch ten gehoore had ge- bracht, werd de bijeenkomst geopend door den afdelingsvoorzitter, mr D A van Eek, die in korte bewoordingen het belang van dc komende verkiezingen ook voor de ge meente Leiden schetste, wees op de be langrijke positie, welke de socialisten in den Leidschen gemeenteraad bekleeden en sprak de hoop uit, dat de toekomstige uit slag van den stembusstrijd een voor de Partij gunstige zou zijn Nadat „De Stem des Volks" zich in een tweetal liederen h.ad doen hooren, betrad mevr. G. MiedemaZondervan uit Amster dam den katheder, die er op wees hoe voor het eerst sinds vele verkiezingen zij niet medegestreden heeft in de rijen der Leid sche vrouwen lot uitbreiding van het socia lisme. Dit vindt zijn reden, omdat partij- genoolen elders zwaarderen strijd te voeren hebben tegen de geestelijke overheersching dan hier ter stede. Spreekster trok dan eerst te velde tegen de misleidende praktijken en lasterpraatjes van andere partijen, met name de A.-R. Partij. Ook de R.-Katholie ken maken zich daaraan schuldig, zij het ook op andere wijze door een gelijkheid en i geest van broederschap onder de mensch- heid te prediken, welke noch gelijkheid, noch broederschap in zich bergt. De S.D.A.P kan met recht zeggen, dat zij werkzaam is ten bate van de gemeenschap; zij toch werkt niet alleen voor de minbedeelden, doch ook voor de beter gesitueerden, doch zij eischt, dat deze laatsten ook een ge deelte van hun aardsche goederen aan hun arme broeders en zusters afstaan, die ook recht hebben om te leven. Is de socialisti sche eisch om ontwapening soms geen zaak van algemeen belang? Was het niet onbil lijk. dat het vroeger mogelijk was, dat rijke ouders voor enkele honderden guldens hun zoon vrijkochten uit den militairen dienst? Is de eisch voor staatspensioen en premie- vrije ouderdomsrente soms niet evenzeer in het belang van de R.-K. en Christelijke arbeiders als van de socialistische? Helaas bestaat nog al te veel. volgens spr. het wanbegrip, dal de sociaal-democra ten niets anders dan opstand en revolutie propageeren, terwijl wij van 1895 af enkel gestreden hebben tegen de uitbuiting en de moraliseering van de arbeidende klasse met een beroep op het gezond menschenverstand en op de menschelijke plichten tegen den medemen«ch. De ziektewet van 1918 was het werk der sociaaldemocraten en er zal wel niemand zijn, die hiervan het algemeen maatschap pelijk karakter zal ontkennen. Ten slotte besprak spreekster nog*de rel letjes te Bodegraven, waar partijgenooten, die hun politiek beginsel uitdragen, door anti-revolutionairen en Kerstenianen mis handeld worden onder aanvoering van een

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1