70ste Jaargang MAANDAG 24 JUNI 1929 No. 21248 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertenliën uit Leidep en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine idvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ....777». Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 portokosten. yo.i8 .0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. FEESTUITVOERING TER GELEGENHEID VAN HET 20-TARIG BESTAAN DER HARMONIEKAPEL T. D. Zaterdagavond herdacht bovengenoemde ouziekvereeniging in de feestelijk getooide jroote Stadsgehoorzaal haar vierde lustrum met een feesluitvoering. De groote zaal was jeheel gevuld met belangstellenden, leden <n genoodigden, waaronder de bescherm- heeren, directeuren van de fabrieken Tiele- man Dros en C&brs. Dros Tieleman; donateurs en donatrices, kunstlievende le den, afgevaardigden van zustervereenigin- jen en vele anderen. Voor het tooneel was het mooie vaandel :?r jubileerende vereeniging geplaatst, met zegeteekenen op verschillende concour sen in den loop der jaren behaald. Het ftrijkje „Aufgepast" bracht door zijn goede muziek vóór de opening reeds stemming in zaal. Nadat de muziek zich al eenmaal had la- !en hooren, trad de voorzitter de heer D. Cornet naar voren en deelde mede dat het lesluur reeds in den vroegen morgen werd rerrast met een telegram van gelukwensch ran een der directeuren, den heer H. W. ïieleman te Putten, waarna hij de aanwe zigen welkom heette, in de eerste plaats de directeuren der beide fabrieken als bescherm heren, de donateurs en donatrices, kunst bende leden en de afgevaardigden van rastervereenigingen. Hij zag met dankbaar- i'xi op de afgeloopen 20 jaar terug en be tuigde zijn erkentelijkheid aan den direc- tmr, den heer J. Noordanus Sr. aan wiens hnemende leiding de Harmoniekapel alles danken heeft. Als een klein blijk bood den dirigent een fijn kistje sigaren aan overhandigde diens echtgenoote mevr. hordanus, die haar man zoovele avonden de kapel moest afstaan een bouquet bloemen. Hij beval het ten verkoop in de zaal aan bieden bloempje warm aan, evénals de tombola zonder nieten" waarbij zeer bij zondere prijzen te winnen waren, en nkte o.a. de directie en verschillende ne- gdoenden voor de vele mooie prijzen voor eze tombola afgestaan. Nadat hierop namens donateurs en dona- zces en kunstlievende leden den voorzitter oemen waren aangeboden, kwam de heer Hoed uit het korps tamboers te voor rijn en bood met een korte toespraak vier tozuinen met insigne aan, een waarlijk •aardevol cadeau, dat met groote erkente- jkheid en hartelijken dank door den voor ster werd aanvaard. Vervolgens betrad een der directeuren, de boer H. W. ïieleman Jr. het podium om lamens de directie der fabrieken de veree- B|?ing te feliciteeern met dezen herinne- ag, waarvoor alle reden was, als men i -■cdacht, hoe gering in aantal en kracht de j hpel was, bij de oprichting vóór twintig &r en tot welk een hoogte zij thans is gevoerd. Daartoe hebben twee factoren meege werkt meende spreker. In de eerste plaats omstandigheid dat zich onmiddellijk een born heeft gevormd, waarvan de voorzitter S|eeds de voornaamste was, die er is ge geven en in de tweede plaats, dat de ver eniging het voorrecht had in den heer Noordanus een eminenten dirigent te heb- ben gevonden, die een voortdurend excel- !10r in zijn banier voerde. Daaraan heeft ®en ook de vele successen, bij verschillen- wedstrijden behaald, te danken. De heer Tieleman hoopte dat dc veree- op haar weg mag voortgaan om de Muziek steeds op hooger peil te brengen. Dit waardeering voor hetgeen zij reeds wed bood hij den voorzitter ten slotte een toveloppe rqet inhoud aan (luid applaus). De voorzitter dankte voor de hartelijke opraak en voor het stoffelijk blijk van '3ardeering. onder de verzekering, dat dit '3' worden besteed ten nutte der vereeni- bng. Hierop volgde de uitvoering van het pro- famma, waarvan er enkele nummers op öfidrang der aanwezigen, zich uitend in ^'houdend applaus, moesten worden her- Nd. Uór de pauze intrad, had het bestuur menigen gelukwensch in ontvangst te ^meii; elk dezer gelukwenschen gingen ^gezeld van een stoffelijk blijk van bodschap en waardeering in den vorm in een lauwerkrans, een plaquette, een taille in zilver of verguld-zilver of van ■^men. verschenen achtereenvolgens afge tuigden van de muziekvereeniging „De de Leidsche Politie muziekvereeni- M muziek van de N.Z.H.T.M., de Too- ncelvereeniging „Het Nieuw Tooneel" en de tooneelclub van T. Dterwijl namens de donateurs en kunstlievende leden behalve de reeds vermeldde bloemenhulde, nog aan geboden werd een lauwerkrans en een enveloppe met inhoud. Inderdaad de 20-jarige zuster der Leid sche liefhebberij-muziekvereenigingen werd overladen met weldaden. De voorzitter die al de sprekers moest beantwoorden, werd er haast verlegen on der. Dankbaarheid was de grondtoon van al zijn bedankjes. Dat dc Harmoniekapel ten slotte nog een opgewekt nummer als toegift blies is te begrijpen. Tijdens de pauze werd in de receptieka mer het bestuur nog door velen uit de zaal gecomplimenteerd. Na de pauze mocht het jubileerend gezel schap rust nemen om mede te luisteren naar het cabaret met welwillende mede werking van de Kon erkende Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" ge geven, dat een groot deel van den avond de zaal verder deed vermaken. Daarop volgde de tombola, terwijl een bal onder leiding van den heer Abr. Nico van Wijk den schitterend geslaagden feestavond sloot. En nu stevenen de vereeniging en haar wakkeren dirigent met hernieuwde energie naar het vijfde lustrum. EEN AANRIJDING VAN TWEE WIELRITDERS. Gistermiddag te halrvijf reed een 33-jarig ongehawd persoon, J. B. de H„ wonende aan de Oranjegraoht alhier, op een rijwiel op de Steenstraat, terwjjl van den anderen kant een agent van politie, eveneens per rijwiel aankwam. De H. wilde, even vóór hü den politieagent moest passeeren, een voetganger ,die de drukke straat overstak, ontwijken, en kwam daardoor juist in botsing met den wielrijdenden agent, met het gevolg, aal hij met het achterhoofd op de straat viel en itf bewusteloozen toestand moest wor den opgenomen. Naar het nabijgelegen Acad. Ziekenhuis vervoerd, werd daar een ernstige hersenschudding geconstateerd. BUURT- EN SPEELTUIN- VEREENIGIN G „WESTERKWARTIER". BUURTHUURDERSVEREEN. „DE KOOI". Zaterdagavond gaf bovengenoemde vereen, een feestavond ter gelegenheid van het zeven jarig bestaan. Ofschoon, om ernstige redenen deze avond eerst nu, na enkele maanden kon plaats vinden, was He feestelijke stemming er niet minder om, en was de zaal „Coneor- cia", voor het aanvangsuur tot in alle hoeken bezet. Nadat het gezelschap „The Havana Jazz-band", onder leidnig van den heer P. Mazurel, na enkele pittige nummers direct de goede stemming er in,had gebracht, opende de nieuwe voorz., J. Verhoeven, den avond met een welkomstwoord aan allen, in 't bijzonder aan de leden van de „Leidsche Dilettantenclub" en he* muziekensemole „Sempre Avantr", welke voor dezen avond hun medewerking hadden toegezegd. Het deed spr. genoegen alle bewoners der Kooibuurt hier zoo feestelijk bijeen te zien, maar alvo rens tot het amusante gedeelte over te gaan, gaf hij het woord aan den secretaris, Joh. v. q. Broek, die in een gloedvolle rede doel en streven der vereeniging uiteenzette, en een overzicht gaf van de werkzaamheden tijdens de afgeloopen jaren. Spr. zeide dat „De Kooi" niet is een buurtvereeniging voor volkstuintjes of speelplaatsen, ofschoon hij de cultareele waarde hiervan erkent, maar een strijdvereeniging, die opkomt voor de belangen van hare leden. Ben krachtig applaus beloonde spr. Nu kreeg de Dilettan- tcnclüb gelegenheid om blijk te geven van haar kunnen. Dit kwam direct tot uiting in het geestige en vlot gespeelde stuk: „Arme Rijken' .waarin iedere speler zijn of haar rol volkomen machtig was. Er is gelachen, gebruld soms om de dolle situaties, waarin het c.e'tige O.W.ers-gezin werd betrokken. Niets als lot over zulk spel. Hierna kregen de aanwezigen muziek te hooren van het uit jeugdige personen be- .•taande „Sempre Avanti"„ die voor en na de pauze mooie nummers voor strijkorkest uit- veerden, in 't bijzonder zij hier genoemd de „Berceuse de Jocelijn". Ook dit werd zeer gewaardeerd, en de mooie geschenken en j het applaus bewezen dit ten volle. Na de pauze nog enkele stukjes, o.a. „De muzikale huisknecht". Na een hartelijke dank zegging aan de Leidsche Dilettantenclub en „Sempre Avanti", vergezeld van een „Tot weerziens" werd de avond verder besloten met een dansje, waaraan alle buurtgenooten naar hartelust deelnamen. Een mooie avond, welke door de leiding, die steeds op haar post was, volkomen is geslaagd. Opening van den speeltuin. Zaterdagmiddag heeft onder veel belang stelling van de bewoners van het Haagweg- kwartier de opening plaats gehad van den speeltuin der buurt- en speeltuinvereni ging „Westerkwariier", gelegen in het ver lengde van de Nico laas Beetstraat achter de De Genestetslraat. Deze jonge vereeniging omstreeks een. half jaar geleden werd zij opgericht heeft zich in den korten tijd van haar be staan reeds spoedig tot een flinke ontwik keling weten te brengen en wat aan geen enkele buurtvereeniging hier ter stede nog gelukt is. daarin slaagde „Westerkwartier". Zij wist de beschikking te krijgen over een speeltuin voor de kinderen harer leden. Weliswaar is die speeltuin nog niet ideaal, om reden de ruimte voor de zeer vele kin deren uit het Haagwegkwartier nog wel be perkt is, maar in ieder geval mag men voorloopig tevreden zijn en dat is men ook inderdaad, doch daarbij hoopt men tege lijkertijd, dat dit eerste pogen der vereeni ging door het gemeentebestuur op prijs zal worden gesteld en dat er spoedig gemeen telijke steun bij de oprichting van speel tuinen zal worden verleend niet alleen, maar ook gemeentelijke speeltuinen zullen worden aangelegd. Daardoor alleen is het mogelijk de kin deren van de straat te houden, waardoor eerstens de kinderen tegen de gevaren van den weg worden beschermd, maar tweedens ook de hinder, door de straatjeugd veroor zaak I, zooveel mogelijk wordt beperkt. 't Behoeft niet gezegd, dat het Zaterda- middag voor de bewoners van het Haagweg kwartier, maar meer nog voor de kinderen feest was. Een tweehonderdtal kleinen werden op het emplacement der spoorwegen aan den Haag weg verzameld onder leiding van het bestuur der vereeniging en van vele ouders. De kinderen werden daar voorzien van vlaggetjes, terwijl ieder een kaartje op de borst kreeg, vermeldend zijn naam. Voorafgegaan door het muziekgezelschap ..Polyhymnia" trok de kinderstoet te ruim 5 uur in optocht door do verschillende stra ten van het HaagwegkwaTtier naar den speeltuin. Daar aangekomen, hield de voorzitter der vereeniging. de heer v. d. Bos, een kort openingsspeechje. waarin hij allereerst alle aanwezige ouders en kinderen, de zusteror ganisaties en de muziek welkom heette. Spr. herinnerde er daarna aan, dat Wes- slerkwartier nog geen vol jaar bestaat, maar desondanks' is er dank zij den be zielenden ijver van de leden reeds veel be reikt. Door een propaganda-avond en een loterij is er voorts wat geld bij elkaar ge bracht en daarvan heeft men thans den eersten 9tap kunnen doen in de richting van een speeltuin. De voorz. vraagt ook in de toekomst al ler steun en meeleven, want dan alleen is het mogelijk iets le bereiken. En, er valt nog heel wat arbeid te verrichten. Spr. hoopt echter, dat de gemeente het parti culier initiatief in deze de hand zou reiken door het verleencn van subsidie. Van de geringe contributie heeft men zelfs nog iemand kunnen aanstellen, die toezicht op de kinderen kan houden. Spr. richt zich tenslotte tot de kinderen en uit den wensch. dat zij het werk voor hen gedaan, op prijs zullen stellen door le gehoorzamen aan de leiding in den speel tuin. dan houdt spr zich verzekerd, dat de kinderen een aangenamen tijd in den speeltuin zullen doorbrengen. Nadat het vereenigingslied wa9 gezongen, werden de kinderen onthaald en konden zij gaan spelen. De werktüigen, enkele schommels en wippen, benevens een groote zandbak, zijn nog wel wat gering, maar men hoopt spoe dig in staat te zijn daaraan eenige uit breiding te geven. In ieder geval is dc eerste 9tap in de goede richting gezet. Men hoopt nu nog slechts spoedig de beschikking te hebben over een ander terrein, waar de jongens, (die nu de straten onveilig maken) kunnen voetballen. VERGADERING VAN DE STAATK. GEREF. PARTI Tegen de coalitie. In de groote zaal van het Nutsgebouw hield de afd. „Leiden" van de Staatkundig Gereformeerde Partij Zaterdagavond een openbare vergadering, waarvoor als sprekers waren aangekondigd, ds. Kersten en ds. Zandt leden der Tweede Kamer Staten- Geheraal voor deze partij. De vergadering, die reeds te zeven uur aanving, was zeer druk bezocht, zoodat een aantal personen zich met een staanplaats moest vergenoegen. Onder de aanwezigen waren er ook velen uit de buitengemeenten. De vergadering werd geleid door den afdelingsvoorzitter den heer Jansen. Na het zingen van Psalm 119 1 en het uit spreken van een gebed la9 de voorzitter Psalm 2 voor, waarna hij met een kort woord de motieven uiteenzette, waarom de afdeeling deze bijeenkomst noodig achtte. Dit was vooral, omdat met name van anti revolutionaire zijde ook in Leiden de partij wordt belasterd. De sprekers zullen met f-':n uiteenzetting der St. Geref. beginselen, zich daartegen verweren. Ook daarom ver heugde hem deze talrijke opkomst. Hierna gaf hij het woord aan den eersten spreker ds. Zandt Ned.-Herv. pred. te Delft, di*i zich voornam de beginselen der partij uiteen te zetten, welke in het kort kunnen worden samengevat als rustende op den grondslag van de in de Heilige Schrift ge openbaarde ordening Gods. Dat beginsel geldt zoowel voor edelman als voor bedel man. Dat beginsel heeft Nederland groot gemaakt en vrij van Spanje en van Rome. De liberale historicus Robert Fruin en de eveneens liberale prozaïst Potgieter hebben met grooten lof voor het tijdperk waarin de geest en het beginsel van Galvijn staat en maatschappij beheerschte getuigd. Men heeft de Fransche revolutie later echter met vreugde begroet. Vrijheid, gelijkheid en broe derschap werd de leus, welke echter door de revolutie tot een bespotting is gemaakt. Zoo is onzen tijd ook weer de ontwapeningsleuze der sociaaldemocraten en radicalen een waan van den dag en een leugen tevens omdat zij in strijd is met Gods woord. Ke'ert zich de St. Geref. Partij op grond harer beginselen tegen het ongeloof, even krachtig verzet zij zich tegen het bijgeloof van Rome. Spr. herinnert in dit verband aan het woord van Calvijn: wie de paus aanvaardt, aanvaardt den vaandrager van den Anti christ". Beza, tijd- en geloofsgenoot van Calvijn heeft aangc- loond dat Rome met Haar leer over de maagd Maria in het heidendom is teruggezonken. Kuyper is wel jammerlijk afgedwaald, toen hij uit zucht om te heerschen Rome de hand heeft gereikt klaagde' spr.. Hij heeft helaas de antirevolutionairen en Chr. His- torischen in zijn dwaling meegesleept. Fel bestreed hij daarop de coalitie en trachtte met voorbeelden uit de practische politiek aan te toonen hoe de genoemde par tijen het met vrienden der revolutie en met Rome op een accoord werpen, vooral door verzaking van den dag des He-eren, het ODen houden van Schouwburgen en bios copen enz. Men laat de St. Geref. Partij alleen slaan in den strijd voor de zuivere Gereformeerde beginselen. Er worden met Christelijke leuzen en onder valschen vlag liberale practijken uitgevoerd en Rome be voordeeld. Spr smeekte tenslotte God om ds. Kersten en zijn persoon te omgorden met de kracht des geloofs om ook in de Kamer te strijden tegen den geest der revolutie eeneTzijds en ter andere zijde tegen het samengaan van Christenen met Rome. Ds. Kersten sloot zich aan bij ds. Zandt, waar deze had gezegd te zullen strijden tegen den geest des ongeloofs, maar .ook tegen Rome. En Rome bestrijdend, moeten zij zich ook kanten tegen de antirevolu tionairen en Chr. Historischen die nog weer met Rome willen samengaan. En om dat spr.'s partij deze' partijen in hun ge weten grijpt, haat en belastert men haar. Schreef niet d* antirevolutionaire Rotter dammer nog dezer dagen dat de St Geref. Partij het grootste 'gevaar is voor land en volk. Niet de' revolutionaire partijen, niet de Roomschen zijn gevaarlijk, maar wel de medechristenen die de beginselen yan Cal vijn zuiver belijden en uitdragen op het po litieke erf. Met nadruk bestreed spr. ver- vo'gens de coalitie en haar gevolgen. Inzake het verzekeringswezen en met be trekking tot het gebruik van den dag de9 Heeren hebben 9pr. en ds. Zandt in de Kamer de ne9. Calvinisten voor de conse quenties van hun eigen beginselen geplaatst. Zij hebben deze niet aangedurfd, maar wel den euvelen moed gehad spr. te belasteren en rond te vertellen dat hij zelf een verze kering heeft afgesloten, wat hij als een leugen afwees. De antirevolutionairen hebben uit de oude Gereformeerde belijdenis in de Gere formeerde belijdenis in de Gereformeerde kerken eenige der voornaamste artikelen geschrapt en op deze verminkte belijdenis heeft men hpt programma der antirevolu tionaire partij opgebouwd, teneinde het met de partijen van het ongeloof en met Rome op een accoord te kunnen werpen. Een en ander trachtte spr. met bewijzen uit de practische politiek der laatste jaren te bewijzen om ten slotte het Christenvolk tegen deze taktiek te waarschuwen en de kiezers op te wekken niet hun stem op de antirevolutionaire en Chr. Hist, partij uit te brengen, waarna hij deze vergadering met dankgebed sloot. BINNENLAND. Een internationale regeling voor de prij zen der brandstoifen (Binnenland, 3e BI.), Bijzonderheden omtrent de te Rotterdam te honden vliegfeesten (Binnenland, 3e BI Dr. F. M. Wibaut, zeventig jaar (Binnen- land, 3e Blad). Te Gonda zijn vier groote perceelen door brand verwoest (3e Blad). Ernstig anto-ongelnk met doodelijk ge volg te Amsterdam (Gemengd, 3e Blad). Bij een ongeval op een scheepsweri te Zwartsluis zijn twee personen gedood; een derde werd ernstig gewond. (Laatste Be richten, 1ste Blad). Onze stadgenoot de heer A. van Wee- ren. meubelteekenaar en leeraar aan Mathesis alhier, is met ingang van 1 Sept. benoemd lot leeraar in het meubelmaken en meubelteekenen aan de Ambachtsschool ie Zwolle. BUITENLAND. De Dnitsche minister van Financiën over de schuldenlast (Buitenl., le Blad). De Elzasser antonomist Roos vrijgespro ken (Buitenl., le Blad). Aman Oellah naar Enropa vertrokken (Buitenl., le Blad). De Oceaanvlnchten (Buitenl. Gem. 3e BI, en Tel., le Blad). Geslaagd is voor de vakken Economi se lie Geschiedenis en economische aardrijks kunde, afgenomen door „Het Nederlandsche Instituut van Accountants" te Amsterdam, de heer E. Kooreman .alhier. De alhier tot arts bevorderde semi-arts L. E. Krurjff is bestemd tot officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in Ned.- Inoië. Donderdag 4 Juli zal het 25 jaar ge leden zijn dat de Coöp. Schoenm. Vereeni ging „Ons Belang" onderafdeeling D.V.V. werd opgericht. Dit feit zal op feestelijke wijze herdacht worden. Men zie ook do advertentie. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren N. P., die gister middag den 78-jarigen 11. G. V. op de Haar lemmerstraat zonder dat deze daartoe aan leiding gaf, onverhoeds een klap in het gezicht toebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de politie opgebeld, dat op den Lage» Rijndijk nabij de Spanjaardsbrug een rijwiel en een pet aan den waterkant lagen. Da politie dregde eenige uren tevergeefs, tot dat gistermorgen de 33-jarige fabrieksarbei der D. J. T. kwam aanloopen en het kar retje als het zijne herkende. Hoe de fiets daar gekomen was, wist hij zich niet meer te herinneren en ook zeide hij, dat de pet hem niet toebehoorde. De commissaris van politie alhier ver zocht degenen, die omtrent een en ander nadere inlichtingen kunnen verschaffen, zich met hem in verbinding te stellen. Vermoedelijk doordat jongens dicht in de nabijheid een vuurtje hadden gestookt, sloegen hedenmiddag omstreeks halfeen eenige vlammen uit een omgehouwen boom stronk. liggende tusschen de huizen op den Haagweg. Met hel oog op eventueel gevaar voor de belendende huizen werd de motorspuit ge- requireerd, die evenwel geen dienst behoefde te doen. De collecte voor gebrekkige, oude mili tairen of weduwen heeft de vorige week f. 153.46 opgebracht. In de Stedel. Werkinrichting waren opgenomen Datum Volw.pers. kinder. Tot. Maandag 17 Juni 34 3 37 Dinsdag 18 Juni 32 3 35 Woensdag 19 Juni 33 3 36 Donderdag 20 Juni 34 3 37 Vrijdag 21 Juni 32 3 35 Zaterdag 22 Juni 31 3 34

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1