ICENTRAAL ISRAËLIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. ble Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 18 Juni 1929 - Tweede Blad No. 21243 Plechtige Moderne inwijding van het nieuwe gesticht - Een voortreffelijke combinatie van architectuur en practische inrichting Groote medewerking van alle kanten tijdens de installatie. Vanmiddag is onder groote belangstelling lp' nieuwe Centraal lsraëlietisch Wees- en I Nrgangshuis aan de Roodenburgerstraat °!l}cièel in gebruik getnomen. De voorgeschiedenis. Rel is ni'et onaardig ;te vernemen, wat er I ':1n dezen bouw is voorafgegaan. Reeds I ïsjjft Jaar geleden werd gevoeld, dat het °U|s aan den Stille-Rijn, hoe aardig, het er I van buiten uitzag, allerminst aan de pschen voldeed. De inrichting was zeer on- I tonisch en gebrekkig, terwijl de beschik- 1 ruimte op den duur uitbreiding van I k' aantal verpleegden niet toeliet. I Onder deze omstandigheden werd dertig, geleden de eersle bouwcommissie be- ï(*md. advies van den heer Mulder werd vijf •*5r later het perceel grond aangekocht, *Urop het gebouw thans is verrezen, doch voorshands waren de middelen ontoereikend om tot den bouw over te gaan. Eerst in Maart 1928 werd daartoe be sloten en vanaf dat oogenblik liep alles even vlot van stapel. Gisteren voor een jaar wer den de vier hoeksteenen gelegd en onder voortdurend toezicht van de beide archi tecten, de hoeren Bernard Buurman, Leiden en M. Oesterman, Amsterdam togen de aan nemers, de firma De Later en Meyers met een stal van medewerkers met bekwamen spoed aan het werk. Even dreigde de lang durige vorstperiode nog de uitvoering te stagneeren, doch de vertraging bleef beperkt tot een ernstig defect aan de centrale ver warmingsinstallatie. De kosten van den bouw zonder de installatie bedroegen ruim f. 100.000. De tuinaanleg werd uitgevoerd door de afd. Leiden der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, die zulks belang loos aanbood. Gisteren hebben wij het genoegen gehad onder leiding van den voorzitter van de bouwcommissie, den heer L. Levisson. een rondwandeling door het gebonw te maken. En wanneer wij ons eindoordeel kort willen samenvatten, luidt het aldus: De architecten hebben hier een voortreffelijke combinatie gevonden van moderne bouw kunst en practische inrichting. Uitwendig gaat er van. het gebouw een weldadige rust uit; geen weelderige orna mentiek, doch uitsluitend strakke lijnen, sierlijk in hun soberheid. Inwendig is eveneens in de eerste plaats gestreefd naar soberheid, maar het mag den architecten als een groote verdienste worden aangerekend, dat deze niet verkregen is ten koste van de gezelligheid, terwijl zij even min de grenzen naar het banale ook maar eenigszins hebben overschreden. Naar gelang van hun bestemming zijn de vertrekken alle in verschillende kleuren ge schilderd; de kinderkamers alle vroolijk rood of blauw; de slaapzalen iets stemmiger, maar overal door het gansohe Huis licht en lucht. Bijzonder goed geslaagd is bijv. de speelkamer, gelijkvloers in het centrum van het gebouw gelegen, met een grooien koepel- vormigen uitbouw naar het Zuiden, zoódat den ganschen dag het zonlicht vrijelijk naar binnen kan vallen. Openslaande deuren geven toegang tot een breed terras van waaruit men een heerlijk uitzicht heeft over het vrije veld. Naast den eenvoud van het geheel valt ook de groote doelmatigheid op; er is met de ruimte gewoekerd, zonder dat dit storend werkt. De meubelen zijn zeer eenvoudig, doch practisch en smaakvol en keurig in stijl met de moderne omgeving. De kinderen vinden hier inderdaad een tehuis; de gedachte „gesticht" kwam haast niet in orts op. Het gebouw is berekend op de huisvesting van 56 kinderen, van beide seksen een gelijk aantal. De slaapzalen van de jongens en meisjes liggen van elkaar ge scheiden en zijn op hun beurt on derverdeeld in een slaapzaal voor 12 kleine en een voor 16 grootere kinderen. Deze beide zaaltjes zijn gescheiden door het slaapvertrek van de toezichthoudende juf frouw, lerwijl de scheiding tusschen de jon gens- en meisjeszalen wordt gevormd door het slaapvertrek van de directrice en directeur, mevr. en dp heer Italië. Dit alles vindt men op de eerste verdie ping. benevens nog een aantal badkamers, toiletten en twee observatie-kamers. Op de tweede étage vindt men het huis houdelijk gedeelte, een groote naaikamer, een bergplaats en aan den tuinkant twee ziekenkamers. Gelijkvloers treffen we behalve bovenge noemde speelkamer nog aan een gemeen schappelijke eetzaal, ten einde zooveel mo gelijk de gedachte te versterken, dat dc kinderen tezamen één groot gezin vormen met aangrenzend de keuken en aan den anderen kant de regentenkamer, welke nor maliter in gebruik is als huiskamer doorreen wegneembaar schot gescheiden van het ad- ministratievertrek. Voorts is hiér nog de woning van den directeur en een tweetal garderobes benevens de door de Leidsche burgerij ingerichte z.g.n. „Leidsche zaal". Ook hier een moderne, doch eenvoudige meubileeriiig en stoffeering. Een wandsteen met de volgende inscriptie „De inrichting van deze zaal is te danken aan de groote offervaardigheid der Leidsche burgerij. Namens de commissie uit de bur gerij, burgemeester A. van de Sande Bak- huyzen, eere-voórzitter en wethouder T. S. Goslinga, voorzitter" getuigt aan het nage slacht van de dankbaarheid der regenten. In den kelder ten slotte is de verwar mingsinstallatie ondergebracht en een sorteerplaats voor de wasch. Hedenmiddag te halfdrie heeft in de speel kamer de officieele opening plaats gehad. Nadat de deuren waren geopend en het gezelschap door een zij-ingang was binnen getreden zong een kinderschaar onder lei ding van den heer J. Blitz den genoodigden een welkomstlied toe. Onder de aanwezige merkten wij o.rn. op het voltallige college van regenten onder Heden is het nieuwe Centraal lsraëlietisch Wees- en Doorgangshuis aan dc Roodenburgerstraat te Leiden in gebruik genomen. De voorgevel van het fraaie gebouw. Dc achtergevel van het.nieuwe gestichl. >- O* :7" I Tw Een kiekje in de zonnige kinderkamer. ONDER GROOT ENTHOUSIASME zijn d e Fransche oceaanvliegers op Le Bourget aangekomen. Het moment van 'de aankomst. Asstdant wordlt op de schouders der -geestdriftige menigte rondgedragen. HANDS UP! Een man met de Goliath - hand lijkt deze Duitsche verkeersagent. Het is echter slechts een fotogra fische truc. Réchts IN DEN VOORBEREIDINGSTIJD der verkiezingen worden de muren en stra ten helaas weer druk beplakt. In Dea Haag werd dergelijke reclame van den muur onder het viaduct aan den Rijs- wijksohen weg met een zandstraal-ma- ohine verwijderd. Links: ZUSTER ANNA, ZIET GE NOG NIETS KOMEN? In afwachting van de los singsplechtigheid heeft de houtboot „Winha" in de Zaandamsche haven zware slagzij'gekregen. Intusschen is een verder overhellen het schip voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5