Brand in de Oegstgeesterlaan. 70ste Jaargang MAANDAG 17 JUNI 1929 No. 21242 1FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adveitentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine idvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week i Franco per post 2.35 portokosten. f 0.18 „0.18 Oil nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan F. C. Poelijoe i rechtverkrijgenden tot het oprichten van :n smederij in het perceel Raamsteeg No. SI, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K No. 1367. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1929. BEGRAFENIS VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MEJ. Dr. C. M. L. POPTA. Hedenmorgen te 12 uur werd op de be graafplaats „R'hijnhof" ter aarde besteld iet stoffelijk overschot van mej. dr. G. M. L. Popta, oud-conservatrice bij hel Museum ran Natuurlijke Historie alhier, die j.i. Donderdag na een langdurig en smartelijk üjden op 69-jarigen leeftijd overleed. De kist wias gedekt met een drietal bloemstukken. Er werd niet gesproken aan iet graf. Onder de aanwezigen merkten wij op den tier F. P. Koumans, conservator aan het üuseum vao Natuurlijk Historie alhier. Del üecteur prof. dr. E. D. van Oort was door tstedigheid verhinderd tegenwoordig te jn. Door de aanwezigen werden levende oemen in het graf gestrooid, waarna een oeder van den overledene alle aanwe nen dank zeide voor de betoonde belang- iteHing. DE KWESTIE VAN DE STICHTING EENER BIJZOND. SCHOOL IN HET MORSCHKWARTIER. oor den Vice-President van den Raad State, Voorzitter der Afdeeling voor de hillen van Bestuur, zijn, naar aanlei- van art. 38 der wet van den 21sten «cember 1861 en van art. 50 van het Ko- linklijk Besluit van den 4den September ®2, belanghebbenden (ook de leden van wi gemeenteraad) opgeroepen om, wan- zij dit noodig achten, te verschijnen 3 de vergadering der afdeeling op NVoens- k?den 19en Juni 1929, te 107i uren (Bin- *®hof No. 1 den Haag) waarin verslag zal lfden uitgebracht in zake 't geschil, inzake k stichting van bovengenoemde school. Na het uitbrengen van het verslag wor- belanghebbenden toegelaten om hunne Wilgen persoonlijk of door hunnen ge- pchtigde toe te lichten. TUINCONCERT. ..WERKMANS WILSKRACHT" Deed de stroomende regen gedurende de ïorgeuuren het ergste vreezen voor het •liDconcert van „Werkmans Wilskracht", in namiddag klaarde het wat op en hat fcQe gezegde van het blauwe matrozenbroek- Iswerd bewaarheid: legen twee uur scheen lelijk de zon om ons voor den verderen dag Njend te vereeren met haar aanwezigheid. Jh ofschoon het weer vrij frisch was, zich gisteravond velen opgemaakt ^rden tuin van „Zomerlust", waar „Werk* Wilskracht" een concert gaf. Zoodoende het voor de laatkomer^ niet gemakkelijk 1 nog een plaatsje te vinden. Dfe uitvoering was die groote belangstelling zeker waard. Het is niet de gewoonte j43 den heer Dik om' zijn mannen niet goed op het \js te doen komen en zoo ook in dezen avond weer elknum- J*r van degelijke voorbereiding en ernstige «me. Höt programma, dat een negental nummers waaronder werken van Beethoven, ^fried Mann, Sam Vlessing, Weldteufel, Kessels e.a., werd in een prettig vlot Jpo afgewerkt en luide toegejuicht, üok werden de vier nummers gespeeld, Jj^ede het kranige corps op het laatst- °®jöi concours te Monnikendam, vijf eer- Jjijzen behaalde. "as zoowel voor „Werkmans Wils- als voor de toehoorders een in alle achten geslaagde avond. X Een perceel totaal uitgebrand. Twee andere perceelen vuur- en waterschade. Zaterdagmiddag, even vóór twee is een uitslaande brand ontstaan in perceel No. 31 aan de Oegstgeesterlaan, bewoond door mevr. de wed. Schneiders, die kamers ver huurt doch zelve bij het uitbreken van den brand niet thuis was, doordat zij bood schappen in de stad was gaan doen. De brand is ontstaan in de Noordelijke kamer op de eerste verdieping, bewoond door den heer P. L. Gillesen, commies le klasse op de afdeeling algemeen© zaken ter ge meente-secretarie, die uit zeilen was ge gaan en dus ook afwezig was. In de beien, dendo kamer woonden nog maar kort een paar jonggehuwden, de heer ir. Sïlbiger en echtgenoote. Beneden woonde een be jaard man met een ongelukkig kind. Do familie beneden en de familie S. waren thuis. De heer en mevr. S. zaten naar de radio te luisteren, toen zij een knetterend geluid in het belendend vertrek van den heer G. meenden te hooren, wat mevr. S. aanleiding gaf tot de opmerking: „als het winter was, zou ik zeggen dat daar naast de kachel hard brandt! Nauwelijks had zij dit gezegd of zij zagen vlammen naar buiten slaan, waarop onmid dellijk alarm werd gemaakt. Precies 11 min. over twee bereikte het telefonisch be richt daarvan de brandweer. In de Oegstgeesterlaan men herinnert zich dit zeker nog wel van een vroegere gelegenheid zijn geen brandputten. De commandant liet dus de groote motorspuit aanrukken aan de Poehvetering nabij het Postkof. Vandaar de situatie overziende, sommeerde hij meerdere spuiten. Vanuit de remise der N.Z.H.T.M. hadden beambten de vlammen ook gezien. Zij poogden met twee sflangen den brand te stuiten, doch waar de waterdruk aanvan kelijk zeer laag was, was hun pogen ij del. Toen de waterleiding gewaarschuwd was. werd het beter. De motorspuit, eenmaal gearriveerd, werkte vlug, doch moest, het water op een afstand van VOO M. uit cta Poehvetering krijgen. De commandant I werkte verder met slangen op de water leiding aan den Rijnsburger weg, waardoor hij genoodzaakt was het tramverkeer eeni- gen tijd stop te doen zetten. Met zes spuiten werd water gegeven. Toen het bleek dat van perceel 31 weinig te redden viel, werd de aandacht in het bijzonder gewijd aan perceel 33, bewoond door ds. Meeter, predikant bij de Ned.- Herv. Geta. alhier, dat vooral dioor den vrij harden Zuid-Westelijken wind veel ge vaar liep en ook werkelijk aan het ach tergedeelte in brand geraakte. 'Perceel 29 had niet zooveel te lijden, maar toch werden meubelen en an dere zaken van waarde bijwijze van voor zorg uit het huis gedragen, evenals bij ds. Mieeter was geschied. Tegen vier uur was men het vuur mees ter. Perceel 31 is geheel uitgebrand. Met groot geraas stortte de achtergevel na 4 uur in. Van de inboedels is niets gered. Perceel 33 heeft veel brand- en water schade gekregen en perceel 29 kreeg voor namelijk waterschade terwijl het meubi lair door het naaT buiten dragen ook nog al veel heeft geleden. Over de oorzaak van den brand verkeert men nog irn het onzekere, temeer, omdat in de kamer van den heer G. waarin de brand is ontstaan, geruimen tijd vooraf niemand aanwezig was. Er wordt het meest gedacht aan kort sluiting. In die richting gaat het onderzoek in de eerste plaats. De officier van Justi tie heeft hedenmorgen ter plaatse een on derzoek ingesteld. De schade is zeer aanzienlijk, doch wordt voor een groot deel door verzekering ge dekt. De inboedel van ir. Rilbiger was ech ter niet verzekerd. De brandweer heeft goed gewerkt, maar bij deze gelegenheid is wederbm, zooals reeds eerder het gemis aan brandputten in deze groote zeer bevolkte straat weder sterk gevoeld Laat men deze daar nu spoedig doen aanbrengen! RECEPTIE VAN HET LEIDSCH HARMONIE-GEZEL SCHAP „DE POST". Gistermiddag was het in Hotel De Burcht receptie van bovengenoemd gezelschap ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan. De Burchtzaal was voor deze gelegenheid schit terend versierd. In een der hoeken van de zaal was een prachtige plantengroep opge steld waartusschen de beide vaandels en schelleboomen een schitterenden aanblik boden. De leden met hunne dames waren allen aanwezig Het bestuur had vele felici taties in ontvangst te nemen, o.a. van den directeur van het Postkantoor den heer G. O. Kluit, en den heer ten Dijk. Verder kwa men de besturen van verschillende muziek gezelschappen hunne gelukwensehen aan bieden Het Bestuur van Revenuto uit Voorscho ten was een der eerste en bood bij monde van den heer Fix een prachtige plaquette aan. De voorzitter van Nieuw Leven schonk de Vereeniging een muziekwerk naar eigen keuze, de Leidsche Geilenfokvereeniging een medaille evenals de Leidsche Dilettan ten Club, het dagelijks bestuur der harmo niekapel Werkman's Wilskracht een prach- tigen bloemenmand. De voorzitter van het Politiemuziekgezelschap bood namens zijn vereeniging een zilveren krans aan. En nog was het daarmee niet gedaan. Het Bestuur der Muziekvereeniging de N. Z II, T. M. schonk een zilveren lauwertak, de Harmo niekapel T. D. een zilveren medaille, het Bestuur der Muziekvereeniging P. G. L. zond met 'n felicitatie een prachtigen bloe menmand, St. Cecilia uit Voorhout een prachtige zilveren krans. Hel damescomité uit de leden bood een prachtige bloemen mand aan. Het comité van Donateurs kwam eveneens de vereeniging gelukwensehen. Een schrijven was ingekomen van den Bur gemeester, dal deze verhinderd was te ko men, evenals van den Commandant van het Kon. Mil. Invalidenhuis. Dat. er veel hartelijke woorden gesproken zijn is wel te begrijpen. De voorzitter de heer D. v. d Schie dankte alle sprekers voor de gelukwensehen en prachtige ea- deaux. Ongeveer 4 uur was de plechtigheid geëindigd. Morgenavond wordt het feest voortgezet met een invitatieconcert in de Gehoorzaal, waaraan medewerkt het Resi dentie-kwartet. Het wordt inderdaad een feest waarop de leden van de Harmonie De Post met trots kunnen terugzien. FEESTAVOND DER LEIDSCHE VOETBAL- EN ATHLETIEK- VEREENIGING „R. C. L." In de feestelijk met planten en voorjaars bloemen versierde zaal van „Zomerzorg" had Zaterdagavond bovengenoemde feest avond plaats ter gelegenheid van het be- I haalde kampioenschap van den Leidschen Voetbalbond. In zijn openingswoord heette de voorzitter alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van den L.V.3. bekende zusterverenigingen, leden, enz. Verder deelde spr. mede, dat hoewel het een propaganda-avond was hij geen pro- poganda-speech zou uitspreken, omdat hij hoopte en vertrouwde, dat de uitvoering van het progTamma voldoende voor ztchzelve zou spreken. Wel wilde hij enkele toelich tingen op de samenstelling van het pro gramma geven, waaruit wij noteeren, dat de bedoeling van dezen avond was in de eerste plaats te doen uitkomen, dat R. C. L. behalve een voetbalclub, tevens een vrien denclub is, waar een kameraadschappelijken geest heerscht en wenschte tenslotte den aanwezigen een recht genoeglijken avond toe Direct werd den danslustigen, die in groo- ten getale waren opgekomen, gelegenheid gegeven om hun hart op te halen en nadat de heer Gerritse van „Aufgepast" eenige nummers had ten beste gegeven, zat er dra de stemming goed in en werd naar hartelust gestept, gefoxtrot en niet in het minst ge noten van de heerlijke wa-lsen op de bekende wijs van ,,Jet". Hel muzikale gedeelte van het programma was voor het muziekgezelschap „Aufge past" en een ieder weet nu zoo langzamer hand dat het dan „af" is. De geheele avond was aan het vermaak gewijd en de stukjes op het tooneel, zoowel van den heer Gerritse, als van de zangeres en de danseresjes en niet le vergeten het muzikale clownsnummer van den heer v. d. Steen, sloegen danig in. Afzonderlijk willen wij noemen de origi- neele samenzang, zooals hij nog wel nooit in 't Stadion gezongen zal zijn. De mede werking en speciaal de manier waarop men probeerde een prijs te winnen, was verbluf fend en de dirigent had dan ook een groot succes te boeken. Wij verlieten R. C. L. toen de tombola een einde nam en wij veronderstellen dat het vroeg in den ochtend za! zijn geweest toen R. C. L. zijn gasten een „wel te rusten" toeriep. FEESTAVOND VAN DEN CENTRALEN WERKMEESTERSBOND. In elk opzicht geslaagd! De afdeeling Leiden van den Centralen Bond van Werkmeesters en ander opzicht houdend personeel, heeft Zaterdagavond in den foyer der Stadszaal haar tweede lustrum op waardige en prettige wijze herdacht. De mooie foyer was in feesttooi. Op de tafeltjes stonden bloemen, er was een mooie plantengroep en jongedames tooiden bij het binnentreden de bezoekers met een ruikertje. Te half negen opende de heer Muschgens, voorzitter der afdeeling, dezen feestavond. Spr. heette alle vele aanwezige dames en heeren hartelijk welkom, in hel bijzon der de twee aanwezige Hoofdbestuursleden Nissenberg en Lindeman, terwijl hij even eens de afgevaardigden van de afdeelingen Den Haag en Schiedam welkom heette. Hij dankte voor het blijk van hunne belangstel ling, zoomede voor de aangeboden bloemen hulde van H. M. Den Haag en Schiedam. Spr. zette nog eens uiteen hoe wij in do 10 jaren van ons bestaan hebben ge zwoegd, om hel ledental uit te breiden en dankbaar maakte hij gewag van het feit dat de vereeniging is gegroeid, van 32 tot 105 leden. Na dit openingswoord trad op de feest- arrangeur Mellog uit Amsterdam. Deze artist wist al dadelijk door zijn optreden als dwergmensch de lachspieren in beweging te brengen. De heer Lindeman heeft een pittig woord gesproken en wekte de aanwezigen op deel te nemen aan den te houden landdag In Arnhem en in het bijzonder de dames om do organisatie van hun mannen groot en sterk te maken. De heer v. Bommel uit Schiedam sprak geestige woorden. Van de afdeelingen Delft, Haarlem en Amsterdam waren gelukstele grammen binnengekomen, waarin de afdee ling gelukgewenscht werd met het tweede lustrum. Hierna trad de heer Mellog weder op als goochelaar, buikspreker en humorist. De heer Mellog heeft zich op uitnemende en beschaafde wijze van zijn taak gekweten. Het programma was tegen 12 uur ten einde waarna het bal onder de bekwame leiding van den hoer van Wijk plaats vond. Er is door de danslustigen heerlijk geno ten, en velen betreurden het toen om 3 uur het bal gesloten werd met een rondedans. De woorden van dank van den voorzit ter en aan den heer Mellog, en aan de heeTen die den avond hadden opgeluisterd met hun mooie muziek werden dan ook hartelijk onderstreept. Het is voor bovengenoemde organisatie een mooie avond geweest. Gezellig als hij was heeft deze feestavond de vriendschaps banden van de leden onderling zoo mogelijk nog hechter en dieper gemaakt. Er traden zes nieuwe leden toe. CHRISTELIJKE MIDDENSTANDSVEREENIGING Afdeeling Leiden. Door bovengenoemde Vereeniging werd in het Xutsgebouw haar laatste vergadering in dit voorjaar gehouden. Te ruim halfnegen werd deze door den voorzitter, den heer H. Buurman, op ge bruikelijke wijze geopend. De opkomst was matig, wat zeker voor een gedeelte te wij ten is aan den tijd van het jaar; zoodra de zomermaanden daar zijn, verflauwt bij velen de lust tot vergaderen. Door den secretaris werden de notulen der laatste vergadering gelezen, welke on veranderd vastgesteld werden. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van het hoofdbestuur was een mededeeling inge komen betreffende de Middenstandsbe- drijfsvere'eniging, inzake de a.s. verplichte ziekenverzekering van het persoheel. De Vereeniging kan nu aan de leden een be duidend geldelijk voordeel bieden, dat tel- kenjare opnieuw terugkomt, door een laag premiecijfer voor de wettelijk verplichte ziekteverzekering Voor de leden, die met personeel werken, een aangenaam bericht. Als afgevaardigden naar de a.s. jaarver gadering in Rotterdam werden benoemd de heeren Deumer en Van Weeren. De voorzitter deelde nog mede, dat de hee ren Ziegelaar en Wielmga van fuciies heb ben gewisseld, zoodat de heer M. Ziegelaar penningmeester en de heer K. Wielinga Ezn. secretaris is geworden. Over het vormen van vakafdeel in gen in de Standsvereeniging waren de gedachten en meeningen verdeeld. Bij de rondvraag werden nog besproken: de handelskamer, gemeentebezuiniging en propaganda voor de afdeeling. De laatste zal met eenige maanden krachtig ter hand genomen worden en eerstgenoemde punten in de L. M. C. ter sprake gebracht. Niets meer aan de orde zijnde, sloot daarop de heer Alberts met dankzegging. BINNENLAND. Pnblicatie dei tnsschen Nederland en. België gewisselde nota's. (3e Blad). Brand in de Oegstgeesterlaan te Leiden. (le Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van het toegepast natuurwetenschappelijk enderzcek. (Binnenland, 3e Blad). Generaal Bramwell Booth op 73-jarigan leeftijd overleden. (Kerk en School, 3e BI.). Moordaanslag en zelfmoord te Lochem. (Gemengd, 2e Blad). Ernstig mijncngelnk te Lutterade; één dccde en eenige gewonden. (Gemengd, 2e Blad). Voortzetting der behandeling van de Rot- terdamoche moordzaak. (Rechtzaken, le BI.) Het slot van het internationale tennis- tcurnooi te Noordwijk; Tilden en mej. Sigart winnen de enkelspelen; Tilden en Hnnter het heeren-, en mej. Benman en mej. Rollin Couqnerqne het dame3 dubbelspel, (Sport, 3e Blad). De rceiwedstrijden van De Amstel; Njord ook in de Oude Acht geslagen. (Sport, 3e BI.) De loting voor den dienstplicht zal plaats hebben op Vrijdag 28 Juni. (Laaste Berich ten, 1ste Blad). BUITENLAND. De Volkenbondsraadzitting te Madrid is gesloten. (Buitenl., le Blad). De einduitslag der verkiezingen in Zuid- Afrika. (Buitenl., le Blad). De ontwapening ter zee in Engelsch- Amerikaansche behandeling. (Buitenl. en Tel., le Blad). De Fransche Oceaanvliegers te Le Bonrget gearriveerd. (Buitenl. Gem., 2e Blad). DE LEIDSCHE PADVINDERS. Zaterdagmiddag werden te Noordwijker-i hout de aangekondigde afdeelingswedstrij- den gehouden. Het weer werkte mede om alles naar wensch te doen verloopen. De belangstelling van de zijde der ouders en belangstellenden was goed. Het welpen programma bestond uit diverse spelen welke met ernst en toewijding werden gespeeld. Al behoort het behalen van prijzen niet tot het doel van Padv.-wedstrijden toch moet het voor de welpen en leiders van Groep 2 (C.J.M.V.), toch wel een verrassing zijn geweest dat zij den eersten, derden en vierden prijs wisten te behalen, de derde pr, viel aan Groep 1 ten deel. Iets heel anders waren de wedstrijden voor de verkenners, begonnen werd met een gemeenschappelijke rally het lezen der P. V. wet en een kort openingswoord door den Distr. Comm. Tevens werd door deze medegedeeld dat de heer J. G J. Verhey van Wijk, voorzitter der afd. door het Hoofd bestuur is benoemd tot Eere Districts-Com- missaris. Bij de hierop volgende inspectie bleek dat het uiterlijk voorkomen der Groe pen zichtbaar vooruitgaande is. De wedstrijd nummers bestonden in hoofdzaak uit tech nische vaardigheden. De meeste belangstel ling bleek te bestaan op het aanlegggen van een vuur van twee blokken hout alleen met behulp van een bijl en slechts 2 luci fers. Gelet op den sterken wind was het zeker een prestatie dat een patrouille het zelfs met 1 lucifer klaar speelde. Olie of papier vielen natuurlijk eveneens buiten be reik Pannenrek, tent opzetten, rijwiel be pakken, knoopen leggen en kimspel vorm den het eerste deel van het program. Ver volgens werd er hoog en ver gesprongen en geseind met de Vlag. Na de pauze bestond het program uit ver banden leggen en brancard maken. Uit een en ander bleek dat de Leidsche afd. een stel handige jongens telt die blijk gaven zich te trainen in al die dingen die voor de vor ming van zelfstandigheid onmisbaar zijn. Ook hier blijven de behaalde prijzen bijzaak, en de geest van eenswillendheid en goede kameraadschap No. 1. Als eerste kwam do Panterpalr, van Groep 3 uit den strijd: als tweede de Otters van Groep 2 (C.J M.V.) als derde de koekoeken van Groep 1; als vierde de vossen van Groep 2 en als vijfdet de Bevers van Groep 4 (Leeuwkengroep). Met een kort woord werden door den afd.- voorzitter de prijzen uitgereikt aan het ge meenschappelijk kampvuur met dank aan do Juryleden die een allesbehalve gemakke lijke taak hadden en aan de deelnemers voor hun prettige samenwerking werd dit kamp vuur gesloten en gingen degenen die bleven naar hun tenten en de overigen naar Leiden terug.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1