I 'lp Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Juni 1929 Derde Blad No. 21241 E OVERVAL IN DE WEST. m Buitenl. Weekoverzicht. Krabbels uit Zwitserland. M LAND- EN TUINBOUW. NADERE BIJZONDERHEDEN. Omtrent de gebeurtenissen op Curasao jtelt het ministerie van Koloniën nog j. het volgende mede Uit de gisteren ingekomen nadere be- -ibten van den Gouverneur blijkt, dat de ;Jfrval van het militair kampement te Tilemstad dtoor een bede Venezolanen, ^er leiding van Urbina zeer goed was Toibereid en met groote snelheid is rnt- [fvoerd. De aanvallende bende was plaatselijk ge- pnnd; de aanvalstroep, de veu-sterkings- 0 de afzettings-afdeelingen traden elk ifionderlijk op. De aanvalstroep bestond j meeiendeels vreemde elementen, die Ijiitelings op dergelijke passen te Willem- |$ad waren aangekomen, de aanvulling deze kern vond vermoedelijk mede jats uit in Curasao gevestigde Venezo- iaen, die te Willemstad een kolonie van B?eveer 2000 personen vormen. De inzittenden van de autobussen, on teer taoht-ig in getal, splitsten zich in 2 groepen, sloegen in enkelo seconden wacht neer, omsingelden het in het [ri aanwezige 24 man sterke piket militai- 3 en bezetten het arsenaal ter plaatse, ledoelde militairen hebben zich van hun [üolvers bediend voor hun verdediging, bar konden niet aanvallend optreden reen de met automatische geweren, kara- tnen, pistolen en klewangs gewapende lende. Van het garnizoen, dat 136 man sterk |>5, waren op het tijdstip van den overval 1 de hoofdwacht aanwezig zes politie- lütairen, in het foert zelf het piket in tl, Do dienstdoendte militaire politie lirreilleerde oip straat en was over het [èeele stadsdistrict verspreid. Twee ploe- a waren buiten dienst en buiten de ka- ?me. Binnen een kwartier na den overval v>»a t bende meester van het fort. DaatG$ samen onmiddellijk van alle kanten aas»- iDgers aanzetten, die zich van wapenen wrzagen of hun bewapening aanvulden :t de daaT geroofde voorraden. De in de stad dienstdoende polifciemili- aren, die op dat oogenbbk niet over ge leien de beschikking hadden, begaven zich u alarmeering snel naar het fort, doch monden de toegangen tot het centrum stad, niwaar ziah het fort bevindt, Eeds afgezet door handlangers van de lende. [De Gouverneur ontving kort na de»" k-rval bericht daarvan, doch bevond toen, pi de telefonische verbindtimg van het prern era entshuis met de politiewacht ge- prd was. Nader ontving do Landvoogd mededeeling van den troepencomman- bt in persoon, dat hij gevangen was, dat Venezolanen do macht in handen had jis en dat. zij op den wapen- en munitie- aad beslag hadden gelegd. Zij hadden medegedeeld, niets tegen Curagao in zin te hebben, daarentegen zoo spoe- t: mogelijk met het stoomschip ,,Mara- jibo" te wijlen vertrekken, met medene- ag van de door hen buitgemaakte wa- scn en munitie. Zou tegenstand worden «boden, dan zouden zij de stad plunde an de werkplaatsen van de Curagao- Petrotteum Industrie-maatschappij in ïd st-eken. 5e Gouverneur heeft zich daarop go- ragen gezien, den agent van de ree- aan welke de „Maracaibo" behoort, Verzoeken, zijn medewerking te ver ben om het schip te doen uitvaren. Het is onbekend gebleven, hoeveel ver ben de bende geleden heeft, fen tiental personen, verdacht van me- Wichtigheid aan den overval, is thans hechtenis. Stappen bij den Volkenbond. Lit Madrid meldt men aan het „Rbld": De Nederlandsche gezant, W. H. D. Ron van Asbeck, heeft heden namens de peering te Den Haag, stappen gedaan 'i sir Eric Drummond, secretaris-generaal den Volkenbond, teneinde hem in te Hiten omtrent do incidenten op Curagao door on-ze regeering ter zake geno- maatregelen È'j onze vraag aan baron van Asbeek bijzonderheden omtien t zijn in form»»- kiêche démarche bij sir Eric Drummon*. baarde deze dat hij niet gemachtigd ,iJ terzake inlichtingen te verstrekken. De stappen te Caracas. I^aar aanleiding van het telegram van j5 «United Prees" nopens de nota-wisse- p? tusschen Nederland en Venezuela in ■"band met de incidenten op Curagao, *Dam het Neder!. Correspond en tie bureau loader op het Departement van Buiten- ^dsche Zaken, dat de Nederlandsche tp- toing er zich ten deze toe heeft bepaaio, (tijdelijk aak.gelast.iede te Caracas te- rPtfisch in den nacht van 9 op 10 dezer Win is te stellen met de uit Curagao ganger beriohteu en hem op te dragen f'enezolaansche regeering daaromtrent r^onds in te Vichten. I tenige andere instructie is niet aan het botschap te Caracas gegeven. Vertrek van een detachement. 18 Juni zal naar men aan het uit Nijmegen meldt van de Jjoiale reserve een detachement van plus *sus veertig militairen onder bevel van gersten luitenant, der infanterie L. F. jprman naar Curagao vertrekken. Om vuur des namiddags zal het vertrek van r^Wdam per s.s. Amsterdam" plaats De stille invloed der Enrtelsche Labour- reccering Gevaar uit het Verre Oosten Hoewel het nieuwe Engeische kabinet, dat door den premier Mc. Donald thans geheel is gecompleteerd, zich nog niet aan het Lagerhuis heeft kunnen voorstellen, en er dus nog geen officieele onthulling van eenigèifleu werkprogram heeft plaats ge vonden, is er niettemin reeds 9prake van invloed op den algemeenen gang van zaken als gevolg van de kabinetswisseling bij onze overburen der Noordzee. Zooals te voorzien was, zal op buitenl. terrein hoewel Mc. Donald Henderson daarmede heeft belast, zal hij daar toch den toon aangeven! alle aandacht wor den geconcentreerd op ontwapening en ontspanning en a priori komt de Engeische politiek daardoor meer in het Duitsche vaarwater te land. Stresemann wint aan invloed, Briand verliest daaraan evenredig; in kort bestek i9 in algemeenen zin vol ledig aangegeven, hoe momenteel de terug keer van Labour aan de regeering moet worden opgevat voor zoover het de buiten- landsche aangelegenheden betreft' MC. DONALD. De eerste daad van Mc. Donald al thans voor zoover al reeds van een daad mag worden gesproken i9 geweest het polsen van Amerika, hoe een persoonlijk bezoek daar zou worden opgevat, van oor deel als de nieuwe premier is. dat dou» directe besprekingen veel meer succes is te bereiken dan door nota-wisseling etc. En in Amerika heeft men de uitgestoken hand dadelijk gegrepen: Hoover zoowel als Borah hebben zich enthousiast getoond voor deze idee, eveneens van oordeel, dat op die wijze de vastgeloopen wagen der ontwapening ter zee het beste weer op gang is te brengen. Eind Juli zal Mc. Donald nu den Oceaan oversteken, wanneer geen onverwachte gebpur lelijkheden zich voor doen, waarop weinig kans schijnt te be staan, gelet op de ontvangst der Labour- regeering. Lloyd George heeft weliswaar een soort waarschuwing doen hooren, dat bij de eerste poging de beste om een echte La- bour-politiek te. volgen, de liberalen niet zouden aarzelen gebruik le maken van hun ziften op de wip, maar zoo'n vaart zal dat niet loopen. daar de liberale leidei evenzeer weet, dat het land een onnoodigb crisis zou wreken op de partij, die daartoe aanleiding had gegeven. En een 'nieLge matigde. poljtiék i9 van Mc. Donald niet te verwachten! De regeeringswisssJi'ng heeft de. zitting van den Volkenbbndsraad le Madrid overi gens tot een mislukking gemaakt. Uit den aard der zaak kon in de Spaansche hoofd stad. die brandde in de zon, geen lid der Engeische regeering aanwezig zijn en dien tengevolge zijn daar geen gewichtige be sluiten genomen kiinnen worden-, vooral niet builen de eigenlijke' zitting om, het geen in het algemeen anders van meer beteekenis pleegt te zijn dan hetgeen (er zitting zelf geschiedt. De Engeische ge zant was in de eerste plaats natuurlijk niet georiënteerd genoeg en had bovendien geen voldoende omlijnde opdrachten om aari belangrijke beslissingen te kunnen mee werken. Gevolg is, dat Briand en Strese mann wel eenige ontmoetingen hebben ge had. waarbij de algerneene (endez, aan bet begin van ons overzicht aangeduid, zich zijdelings al deed gevoelen, doch dal elke beslissing is uitgesteld tol een soort her halingsconferentie van de Loearno-mogend- heden, die blijkbaar tegen begin Juli is gedacht Aanvankelijk schijnt men van plan te zijn geweest om deze bijeenkomst te combineeron met een nieuwe finantieple conferentie, maar dan van de politici, die immers nog hun goedkeuring moeten hech ten aan het resultaat der finantieele ex perts. doch men schijnt de voorkeur te geven aan een gescheiden behandeling van de finantieele en politieke zaken. Om aldu9 beide als afzonderlijke vraagstukken die niets met elkaar te maken hebben naar buiten voor den schijn te kunnen hand haven. gelijk Frankrijk het voorstelt? 't Is mogelijk, doch gelooft iemand dat nog? De ontruiming van het bezette gebied slaat daarnevens nu vast; zelfs in Frankrijk begint men de publieke opinie daarop lang zamerhand voor te bereiden! Ter Volkenbondsraad-zitting is maar één punt van beteekenis afgedaan, n.l. dat der minderheden. De Duitsche poging om de/e kwestie uit te doen stellen tot de komende September-zitling is misluk!, doch men :s aan de Duitsche gevoelens in deze materie toch nog wat tegemoet gekomen, zoodat Stresemann tenslotte zich nnl; nog met het rapport der commissie van drie kon ver eenigen, erkennend, dat tenminste eenige wijzigingen ten goede van beteekenis waren aangebracht, al was hij niet geheel vol daan. fn houffelijken vorm hebben Strese mann en Briand hun ideeën in deze belang rijke stof, waarover het. laatste woord nog lang niet is gesproken, al heeft zij voor eerst voor den Volkenbondsraad afgedaan, uitgewisseld. Lijnrecht staan zij in menig opzicht tegenover elkaar als gevolg, van de uiteenloopende zienswijze over de positie dér minderheden. Zou men erg ver van de waarheid af zijn als men aanneemt, dat deze, gelijk zoo dikwijls, in het midden ligt? Het blijf! altijd pen kwestie van geven en nemen, hoe men het ook keert of wendt. Voor de rest was het rustig op het groote speeltoonel der politiek. Bij het scheiden van de week komt evenwel nog een tijding uit het verre Oosten, die gevaarlijk aspecten opent. We bedoelen het bericht, dat de sovjets uit boosheid over de arrestatie van consulaire ambtenaren door de regeering van Nanking een boosheid, die op zich zelf lo billijken is, daar bij normale verhou dingen zulke dingen niet mogen voorval len militaire 'operaties hebben ingeluid in Mongolië Waar nadere gegevens nog ontbreken, is het zeer moeilijk reeds de be teekenis van een en ander af te bakenen, dit le eer waar het ook nog kan betreffen een steun aan den z.g. Christen-generaal Feng in zijn strijd tegen Nanking, maar zoo de Russen het wagen door te dringen tot aan Mandsjoerije, zullen zij ongetwijfeld Japan tegenover zich vinden! China zelf beteekent als macht nog 'o weinig om eigen peultjes te kunnen doppen. Een ingrijpen van Japan zou evenwel alles zins geëigend zijn om de jalousie, die daar toch slechts s'uimert, in volle hevigheid le doen ontbranden en wat daarvan de gevol gen zouden kunnen zijn. EEN ONBERWIJSPRAATJE. Wanneer ik zoo bij mijn llollandsche kennissen informeer hoe het ze hier bevalt, dan verneem ik stéêvast de klacht, dat de scholen te vroeg beginnen. En dezen win ter in de bittere koude, als ik eiken morgen vó.ór half acht de kleinen door de sneeuw zag waden om de eerste bus of tram te pakken, dan voelde ik zelf ook wel een beetje medelijden met ze. De Zwitsers zijn echter matineuser dan wij en vinden het heel gewoon dat de kinderen des zomers om zeven uur, in den winter om acht uur, op het appèl moeten zijn, de kleintjes een drie kwartier later. Ik geloof ook niet dat hun er nadeel door berokkend wordt. Korte schooltijden, den geheelen Donderdag vrij en tamelijk veel vacantie, compenseeren biijkbaar het vroege begin van de dagtaak. En vergeleken "bij vroeger heeft de jeugd tegenwoordig niet te klagen. Het onderwijs lag den Geneveezen door alle eeuwen héén na aan hét hart. Al vanaf het begin van de vijftiende eeuw bezaten' ze hier publieke scholen De eerste en meest bekende waarvan het huidige Col lége", de schepping van Calvijn, feitelijk do voortzetting is, dateert van 1429. De lessen vingen des morgens om vijf uur aan en duurden onafgebroken tot tien uur. Er werd onderwijs gegeven in drie ..uitnemende talen", zijnde het Latijn, het Grieksch en het Hebreeuwsch en bovendien ook in het Fransch, hetwelk „volgens uitstekende en zeer geleerde mannen gan9chelijk niet te verachten is" Van verwarming was geen sprake. Pas een eeuw later werd in het „Nieuwe Collége" een kachel geplaatst. Ruilen beschouwde men als overbodige weelde. En toen de onderwijzers klaagden over de koude regen kregen ze vergunning 's winters de vensters door de kinderen le loten dichtplakken met papier, wat zeker voor de niet overdadige verlichting wel niet bevorderlijk zal zijn geweest. Toen de mees ters nog niet tevreden waren, werd'hun eindelijk vergund in de lokalen open ijzeren bakken waarin takkenbosschen ver brand konden worden, te plaatsen, wel te verstaan voor hun eigen rekening. Verwar ming en verlichting werd minder noodzake lijk geacht dan tucht, want daaraan werd streng de hand gehouden. Zoo gold omtrent het jaar 1600 nog de verordening, dat een kind dat de hand op hief tegen zijn ouders of onderwijzer, des doods schuldig was en onthoofd kon worden. Van ontspanning komt in het reglement van 1539, „l'Ordre de l'Escole" niet veei voor. Als eenige feestelijkheid stelde Calvyn de „Promotions" in aan het einde van hef schooljaar, zooals ze in hoofdzaak ook nu nog gevierd worden. Alleen zijn do oor spronkelijke prijzen in geld in den loop der jaren veranderd in eeremunten en geschen ken in boekvorm Maar terwijl oudtijds Mijne Heeren van Genève. als ze met de kinderen in plechtigen stoet ter kerke schreden, gedost waren in satijn en fluweel, de hoeden bepluimd, de hand manhaft ge klemd om het gevest van den degen en ze voorafgegaan werden door hellebardiers en argoulets, speelluyden en trommelaars, daar loopen ze thans in het corlège mede in een 9impel colbertje het hoofd gedekt door een dop- of stroohoedjp en gewapend instede van met zwaard of degen, slechts met de „pepin" (parapluie). En hellebardiers en argoulets hebben de plaats moeten ruimen voor gendarmen, weliswaar met prachtige steken en de bajonet op het geweer- Voor de rest zooals anno damals, gelijk trouwens met heel veel hier nog het geval is. Want de traditie is taai in ons oude Genève. Mis- schen is het ook op grond van traditie dat het tegenwoordige geslacht die zelfde voorliefde voor het onderwijs bezit als zijn voorvaderen Van bewaarscholen tot Hooge School toe beslaan hier alle denk bare inrichtingen voor ondèrwijs. Vakscho len op elk gebied, ..arts et metiers", kunst academie^, scholen voor rithmiek en dans, zoowel huishoud-, tuinbouw- en allerlei kostscholen schijnen hier een geschikten bodem te vinden. En dit legio inrichtingen voor onderwijs is kortgeleden nog vermeer derd met een .nieuwe, die evenals het In stituut de Hautes Etudes Internationales een unicum is, althans de eerste op het vasteland van Europa. Een geweldig brok steen, een rots, van den omvang van een hunnebed in den voortuin gelegen, symboliseert op voortref felijke wijze het instituut dat zijn naam draagt „le Roe", de Ecole Biblique da Genève. De naam zou gemakkelijk op een dwaalspoor kunnen voeren, daar hij doet denken'aan de schoolmet den bijbel, zooals we dien ten onzent kennen, terwijl dit een inrichting van geheel anderen aard is. Aller eerst eenige woorden over het gebouw zelve. Op het hoogste en mooiste punt van het canton, boven Colognv, dicht bij de plaats eens door Byron als zijn tijdelijke woon plaats uitverkoren, een plek van waaraf men het uitgebreidste gezicht geniet over het Meer van Genève en de blauwe Jura, zoowel als over de geheele witbekuifde keten van Savooye, is een groot en statig gebouw verrezen, bestaande uit een centraal gedeelte, bekroond door een klokkentoren en twee enorme vleugels, elk vijf verdiepingen hoog. Het bevat een reeks lokalen, zalen voor colleges en godsdienstoefeningen, voor de administratie en de directie zoowel als eet- en recreatiezalen. Verder een zeventig tal slaapkamers, eenvoudig en sober en in het sousterrain enorme keukens, bad- en waschgelegenheden, werkplaatsen etc alles even modern, practisch en hygiënisch. Tn één woord een modelinrichting, gelegen in een uitgestrekt park met prachtige gras velden, sier- en groententuinen en, daar het feitelijk een Engeische stiehling is. natuur lijk met het noodige terrein voor sport. Het is een zusterinstelling van het welbe kende Engeische Bijbelgenootschap, waar mede het samenwerkt, maar het beperkt zich niet als dit uilsluitend tot de ver spreiding van den bijbel in alle talen en honderden dialecten, maar het is in de eerste plaats een theologisch college ter vorming, practisch zoowel als theoretisch, van zende lingen en evangelisten, waarvan de eersten hun arbeidsveld vinden hoofdzakelijk in Afrika en Azië (Thibet), de laatstgenoemden meer speciaal in de havensleden van het geheele gebied van de Middellandscbe Zee, vooral jn de kringen van zeelieden, land verhuizers en militairen Marokko. Algiers. Tunis Fransche strafkolonie's). Maar de E. B. G. stelt bovendien degenen, die noch de roeping bezitten, noch in de gelegenheid zijn zich in den vreemde le begeven, in slaat een geestelijke ontwikkeling te ver krijgen waardoor ze in eigen kring en om geving eveneens met vrucht werkzaam kunnen zijn in de lijn door de E. B. G. be doeld. Hoewel voornamelijk een internaat, bestaat er ook voor externe leerlingen gele genheid het onderwijs le volgen, terwijl bovendien in den zomer een vacantiecursus van een paar weken de mogelijkheid ver schaft hier tijdelijk opgenomen te worden en aan een specialen^ursus deel te nemen. Ter toelating wordt geëischt een leeftijd van minstens 18 jaren, algerneene ontwik keling en de kennis van eenig vak of be roep, waardoor de leerlingen in slaat zullen zijn, als de nood dringt, zich zelf een be slaan te verschaffen en anderen le kunnen helpen. Hel leerprogramma omvat kennis der verschillende godsdiensten, tekstver klaring-en grondige kennis van den bijbel, geschiedenis (contemporain) onderwijs in verschillende (alen, zang en muziek, licha melijke oefeningen, werkzaamheden in veld en tuin en huishoudelijke bezigheden voor de vrouwelijke leerlingen (op wie voor een deel de zorg voor dit groote gezin berust) en verder van alle zaken welker kennis ge- wénscht is voor dén zendeling, den evange list en den geneesheer-missionaris. De in richting biedt plaats voor een zestigtal interne leerlingen en verstrekt levens onder dak aan oud-leerlingen, welke na jarenlange werkzaamheid in de tropen, ter herstel van gezondheid of ter opfrissching eenigen tijd rust zoeken in Europa en daartoe tijdelijk t-e- rugkeeren in het moederhuis. De leerlingen zijn afkomstig uit alle deelen der wereld. Op het moment ver toeven er jonge mannen en vrouwen be boerende tot negen verschillende volken, waaronder zelfs het Chineesche. Het vorig jaar waren er ook twee Hollandsche bij. Van die groote liefde voor het onderwijs en het kind 9preekt ook het feit, dat het kleine republiekje Genève niet minder dan drie openlucht-scholen en een boschschool bezit, ten deele bekostigd door de Ligue contre la Tuberculose, ten deele door het departement van onderwijs en ehkefe ge meenten. Van April tot October zijn deze scholen gc-opend voor leerlingen bij wie door medici een physieke afwijking geconstateerd is. De Ecole de la Foret bevindt zich niet in ons boscharm canton, maar ligt aan den over kant van het meer in het canton Waadt- land te midden' van uitgestrekte wouden. Deze school staat uitsluitend ten dienste van het primair (lager* onderwijs, ook voor kin deren, die geen afwijking yertoonen. Voor de geringe som van 3 frs. per dag wordt volledig pension verstrekt. Behalve van het gewone onderwijs geniPten de kinderen hier van zonnebaden, gymnastiek en spelen in de openlucht, „exercises respiratoires" enz. Voor kinderen uit onvermogende gezinnen, daartoe door medici aangewezen, zijn gratis een aantal plaatsen beschikbaar. Ook in de drie andere scholen worden alle lessen gegeven öf in de open lucht óf in ruime, aan de zonzijde geheele open localen. 't Zijn alle uitstekende inrichtingen en degenen, die zich hiervoor interesseeren, kan vooral een bezoek aan de openluch(school le Frontenex, onmiddellijk bij de stad Genève gelegen, ten zeerste aanbevolen worden. Zoo bestaan er in deze richting op het terrein van onderwijs nog vele zaken, welke loonen er de aandacht op te vestigen en die daarom bij een volgende gelegenheid eens besproken zullen worden. Dr. KLAUS. RECLAME. H. P. H. KEEREWEEI BEGRAFENISSEN Tel. f AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 1702 HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. In de jongste vergadering van het hoofd bestuur der Holl. Maatschappij van Land bouw is besloten voor de behandeling van het pachtvraagstuk een afzonderlijke verga dering te beleggen, nadat de vergadering in Bodegraven zal zijn gehouden. Van de afdeelingen Zoetermeer en Beem- stcr, van de vergadering van zaakvoerders in Noord-Holland en van eenige leden was bericht ingekomen, dat zij het op prijs zui len stellen als de veehouders zelf hun var kens mogen inenten. Bespreking van dit onderwerp werd uitgesteld lot de e.k. ver gadering, in het vertrouwen dat de regee ring in deze niets zal doen zonder de land bouworganisaties er in te kennen. Den secretaris werd vrijheid gegeven om in het orgaan vck.r zijn ineening over dit onder werp le blijven uitkomen. De heeren A. de Haan te Noord-Beemstur en G. Geijlenbeek te Purmerend zijn voor gedragen voor lid der commissie van toe zicht op den cursus voor de pluimvee-acte te Alkmaar. Een verzoek der afd. Terschelling aan Gedep. Staten van Noord-Holland om de rundveefokkerij op het eiland le steunen, zal worden ondersteund. Het hoofdbestuur sprak zich uit tegen op heffing der ontvangerskantoren ten plalte- lande. De actie van het polderbestuur legen de vuilnisbelt Nootdorp (vuilnis der gem. 's-Gravenhage) zal worden gesteund. T SLACHTFONDSENCONFLICT Een compromis. Naar gemeld wordt heeft de Nederland sche Slaehtvee-verzekeringsbond het tegen voorstel van het comité van actie aanvaard, n.l een commissie van drie onafhankelijke juristen, die in het rechtskundig geschil aan de hand van de bepalingen van het Bur gerlijk Welhoek zullen beslissen. De toestand van vóór 1 Mei 1929 (uit betaling van onderdeelen) zal dan door de fondsen worden hersteld. Thans zal de wijze van oplossing door i partijen worden omschreven en vastgesteld. Wanneer daaromtrent eenstemmigheid is j bereikt, zal het comité van actie de door haar genomen maatregelen opheffen. De j slagers en grossiers zullen met koopen wachten, totdat het comité van actie offi- cieej meedeelt, dat de maatregelen zijn op- j geheven. DE TOEPASSING VAN DE INVALIDITEITSWET IN DE LANDBOUWBEDRIJVEN. Antwoord aan den heer Van den Heuvel. De minister van arbeid, handel en nij- verheid heeft ten vervolge op de beant- j woording van vragen van hel Tweede Ka- i merlid Van den Heuvel betreffende de toe passing van de premiubetalingsbepalingen ingevolge de Invaliditeitswet ten opzichte van de werkgevers in den landbouw mee gedeeld: Van een zeer onderscheiden toepassing van de Invaliditeitswet, in den door den heer Van den Heuvel bedoelden zin, is on- dergeteekende gebleken geen sprake te zijn. Algemeen wordt door de Raden van Arbeid vastgehouden aan den wettelijken regel, dat bij iedere loonbelaling een renlezegel moet worden geplakt. Het blijkt evenwel bij de landbouwbedrijven voor te komen, dat knechten op jaarloon in dienst worden ge nomen en eens per jaar worden betaald. In zulk een geval behoeft er krachtens de wei- lelijke bepalingen slechts éénmaal per jaar te worden geplakt. Voor alle overige geval len moet echter te gelijk met iedere loon belaling een rentezegel worden geplakt, en, zooals reeds werd gezegd, houden de Raden van Arbeid aan dien regel vast. Uiteraard komt het voor. dat de werkgever wel op den vervaldag de rentekaart behoorlijk volge plakt bij den Raad van Arbeid inlevert, doch dat hij niet geregeld bij iedere loonbe- taling heeft geplakt Wordt het niet tijdig plakken evenwel bij een controlebezoek ont dekt, dan wordt de werkgever op zijn ver plichting tot geregeld plakken bij loonbeta- ling gewezen. Tot het opmaken van proces verbaal wordt echter in den regel slechts overgegaan na herhaalde overtreding en herhaalde waarschuwing, gepaard aan klaart)!ijkelijken onwil. Van in den aard van den landbouw hun grond vindende bezwaren van eenige be teekenis tegen het bij iedere loonbelaling plakken van rentezegels is niets gebleken. Betaling van het loori op den akker komt slechts sporadisch voor. Meer toegevendheid tegenover de werkge vers in land- en tuinbouwbedrijven is ter voorkoming van nadeel-en voor de verze kerde arbeiders niet geraden. RECLAME. 6628

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9