MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX Ifficieele kennisgeving Jaargang ZATERDAG 15 JUNI 1929 No. 21241 STADSNIEUWS. 145ste ALGEMEENE VERGADERING Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 «0.18 t nummer bestaat uit VIER Bladen 2ERSTE BLAD. HINDERWET. iBurgemeester en Wethouders van Leiden; ■Gtzien het verzoek van Gebrs. C. J. en |?an der Loo om vergunning tot het uit- LÖen van de waschinrichting in het per- Haarlemmerweg No. 32, kadastraal jend gemeente Leiden, Sectie K. No. 3699. IGelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder- Geven kennis aan het publiek, dat ge- verzoek met de bijlagen op de I retarie dezer gemeente ier visie gelegd is [ïlsmede dat op Zaterdag den 29sten Juni l des voormiddags te half elf uren in het *1 Breestraat 125 (Bureau van Ge- ïnlewerken) gelegenheid zal worden ge- om bezwaren tegen dit verzoek in te agen, terwijl zij er de aandacht op vesti- dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij. j? niet overeenkomstig art. 7 der RindeT- -.voor het gemeentebestuur of een zijner fcn zijn verschenen, ten einde hun be- pren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. lUiden. 15 Juni 1929. 6741 GOUDEN DOCTORAAT |VAN PROF. Dr P. J. BLOK. Ifnjdag a.9. zal het 50 jaar geleden zijn ^Ide grootmeester onzer vaderlandsche rhiedenis. prof. dr. P. .1 Blok aan de =che Universiteit werd bevorderd tot Hor in dé letteren en wijsbegeerte, har wij vernemen hebben talrijke perso on den lande zich tot een comité ge- rd om hem Vrijdag a s. ter gelegenheid p rijn gouden doctoraat te huldigen. 75-JARIG BESTAAN DER MISSIE VOOR DE VOLKS BIJEENKOMSTEN. [••lijk bekend mag worden verondersteld 1 dezer dagen 75 jaar geleden, dat hier ■•tede de Commissie voor de Volksbijeen- werd opgericht. Commissie zelve zal dit feit herdenken een extra-avond te organiseeren op [psdag 26 dezer in de groote Stadszaal. het is begrijpelijk, dat uit de bur- p welke in die drie-kwart eeuw zoo veel het instituut der Volksbijeenkomsten 1 geprofiteerd, ook stemmen zijn opge- 3 om de Commissie te huldigen. 1 zoo heeft zich een huldigingscomité |^nd. dat bijgestaan door eenige muziek- eü op initiatief van ,,Werkmans P-'hacht" op Donderdag 27 Juni de jubi- pde commissie een serenade zal bren- Bovendien biedt ..Werkmans Wils- pi" op Donderdag 4 Juli a.s. in den tuin ..Zomerzorg" een concert aan. o einde de plannen nader te bespreken het comité vereenigingen bijeen tot Vergadering op Woensdag a.s., des _^ds te 8Va uur in café „Central". Paar de Volksbijeenkomsten hier ter zich in een groote populariteit mogen kugen, vertrouwt het bestuur, dat dc :-fij zich thans ook niet onbetuigd zal 3 en in grooten getale zal deelnemen ta serenade, waarvoor de vereenigin- Mch tevens Woensdag kunnen opgeven. HET PLAKKEN BIJ DE VERKIEZINGEN. Par wij vernemen, he'eft onze Burge er aan alle partijen, die op 21 Mei kandidatenlijsten voor de Kamerverkie- tabben ingeleverd, verzocht om, ter Coming van ontsiering van de stad, f- reclamebiljetten alleen te doen plak- [°Ne gemeentelijke aanplakborden en, 112ij ook op muren en schuttingen wil- [^Makken, dit niet doen zonder toe- 1^2 van de eigenaren en de biljetten I*-9'' geval terstond na afloop van de ^2 te' doen verwijderen. burgemeester ontving reeds van ver fde partijen de verlangde medewer- ^'2ijds wekken wij de belanghebben- Ejï om dit goede voorbeeld te volgen, jnze' stad -niet zooals dat vroeger ge- nog maandenlang door deze ver pletten wordt ontsierd. Hoish. vergadering. Gisteravond hield bet Reken-, Wis-, Teeken-, Waterbouw-, Natuur-, Werktuig kundig- en Electrotechnisch Genootschap onder de Zinspreuk „Mathesis Scientiarum Genetrix" in de Foyer der Stadsgehoorzaal ziin 145ste algemeene vergadering. Bij ontstentenis van den voorzitter prof. dr. W. van der Wouda, wegens werkzaam heden als lid der Commissie voor de eind examens der Gymnasia, werd de vergade ring geleid door den viec-voorzitter Ir. A. M. Touw, die met hartelijk welkom tot de aanwezigen dc bijeenkomst te ruim 8 uur opende. Behalve de meeste leden van het bestuur directeur en leeraren, leden'van verdienste en gewone leden waren aanwezig de hee- den Ir. J. van der Kamp en Ir. J. Boter- mans, gedelegeerde van het Kon. Instituut van Ingenieurs bij de gehouden electro- technische examens Mr. J. Baak, inspec teur van het L.O. en G. E. E. Kuyntjes, directeur der Ambachtsschool. De notulen der vorige algemeene ver gadering werden door den secretaris mr. H. A. Sypkens voorgelezen en gaven geen aanleiding tot opmerkingen. De Commissie belast met het nazien der rekening en de boeken van den penning meester bracht bij'monde van den heer L. van der Laan een loffelijk verslag uit. waarna de rekening werd goedgekeurd en den penningmeester decharge verleend. De voorzitter stelde daarna aan de orde de verkiezing van bestuursleden in de vacatures ontstaan door het aftreden van de heeren dr. S. T. Holst, Weber. J. He ringa, J. Zitman en Ir. G. A. van Klinken berg, waarvan de drie eerstgenoemden niet herkiesbaar waren. In hun plaats werden met bijna algemeene stemmen benoemd de heeren prof, dr. W. H. Kee9om. Z. W. J. Modderman en P. M.' J. van Oerle. De heer van Klinkenberg werd herkozen. De huishoudelijke werkzaamheden waren hiermede afgeloopen waarop de leerlingen door directeur Ir. Veruys werden binnen geroepen. De secretaris mr. Sypkens hield daarna in de plaats van prof. van der Woude de gebruikelijke rede. De toestand van het Genoot- chap over 1928. Spr. ving aan zijn leedwezen uit te spreken, dat de burgemeester als vertegen woordiger van het gemeentebestuur ver hinderd was aanwezig te zijn en bracht vervolgens dank aan de vertegenwoordigers van verschillende corporaties en vereeni gingen en andere belangstellenden voor hunne aanwezigheid. Tot zijn groot leedwezen moest hij dit verslag aanvangen met de herinnering aan het overlijden van een oud-bestuurslid den heer M. van Wamelen. Met dankbaarheid moge hier herdacht worden hetgeen hij voor „Mathesis" geweest is. Voor zoover bekend, is in het afgeloopen jaar voor het eerst sedert het bestaan der vereeniging een proces moeten gevoerd worden. Aanleiding hiervan i9 het feit, dat het departement van onderwijs, na eerst de over 1927 uil te keeren salarissen aan de leeraren van Mathesis goed te keuren, later berichtte, dat bij de controle gebleken was, dat de eerste vaststelling niet deugde. Hierdoor moest een nieuwe verrekening plaats hebben. Een der leeraren heeft ge meend het bestuur te moeten dagvaarden tot het uitbetalen van salaris, dat inge houden was, omdat hij aan den eisch van den minister tot nadere verrekening geen gevolg wenschte te geven. De uitspraak van den kantonrechter te Leiden, bij wien deze zaak aanhangig is gemaakt, is nog niet gevallen. Vrij zeker is het, aldus het ver slag, dat hoe die uitspraak oog moge luiden, hooger beroep zal worden aangeteekend. Eigenlijk raakt het genootschap dit proces niet eens rechtstreeks, want over de hoofden van de bestuursleden gaat het tusschen den minister en den leeraar. Ten opzichte van den algemeenen gang van zaken valt te vermelden, dat, terwijl in het vorige jaarverslag medegedeeld werd dat plannen ontworpen waren tot uitbrei ding van de avondschool, ten einde do leer lingen in staat te stellen, zich, nu de dag school is opgeheven, des avonds verder te bekwamen, de Minister deze uitbreiding niet heeft goedgekeurd. Het bestuur over weegt thans of het niet mogelijk is op een uitbreiding van geringer omvang, die dan het gebied der werktuigbouwkunde zou be strijken, de noodige toestemming te ver krijgen. Evenmin kon de minister zich vereenigen met ons verzoek om toe te staan dat de jongens van de Ambachtsschool des avonds de school „Mathesis" zouden bezoeken. Deze twee beslissingen zijn een groote teleurstelling voor het bestuur. I-Tct Genootschap telt thans 6 leden van verdienste, 3 buitengewone en 302 gewone leden, tegen het vorige jaar 4 leden van verdienste, 3 buitengewone en 304 gewone leden. De uitbreiding van het aantal leden van verdienste ise het gevolg van de benoeming aLs zoodanig van twee mannen die zich ten opqzichte van „Mathesis" buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt, n.l. de heeren: O S. Ivnottnerus en H. H. Verhuist, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris der Vereeniging van Oud-leerlingen Het bestuur heeft gemeend niet beter te kunnen doen om zijn groote dankbaarheid te toonen, dan aan genoemde heeren, de drijfkracht der vereeniging van oud-leerlin gen, het lidmaatschap van verdienste aan te bieden. Spr. twijfelde er niet aan of ons be sluit ontmoet de volle instemming van uw vergadering, (luid applaus). De inrichting der bibliotheek is thans in hoofdzaak gereed, d.w.z. dat de boeken op kaart zijn gebracht. Het corps onzer leeraren verloor een voortreffelijk lid in den heer ir. D. de Mi randa, aan wien, op zijn verzoek, met in gang van 15 April van dit jaar eervol ont slag werd verleend. Tot zijn opvolger werd benoemd, lijdelijk voor een jaar en behoudens de goedkeuring van den Minister, de heer J. Voogd, docts. in de wis- en natuurkunde, assistent aan het Natuurkundig Laboratorium. De tijdelijke leeraren de heeren A van Weeren en A. I. M. Rosdorff verkregen een vaste aanstelling onderscheidenlijk met in gang van 1 September en 1 October 1928. Op 1 Januari 1929 bedroeg het aantal leerlingen 380 tegen 387 op 1 Januari 1928. Niet minder dan 106 hunner woonden bui ten Leiden of woonden hier terwijl hun ouders elders gevestigd waren. Aan het eindexamen 5e klasse namen 44 candidaten deel. Van hen trokken 2 zich ge durende het examen terug, 18 moesten wor den afgewezen. Aan de overige 24 kon hot diploma worden uitgereikt. Het eindexamen van den electro-techni- schen cursus had plaats ten overstaan van de heeren ingenieurs J. Botermans en A. C. Pijl. als gedelegeerden van het Koninklijk Insliluut van Ingenieurs, Afd. Electro- techniek. Aan 18 van de 20 candidaten kon het einddiploma electro-technische cursus M. S. G. worden uitgereikt. Bij de overgangsexamens van dezen cur sus slaagden van het 1ste naar het 2de jaar 20 van de 26 en van het 2de naar het 3de jaar 14 van de 16 leerlingen. In het afgeloopen jaar werden verschei dene excursies gehouden. Van de door het Genootschap ontvangen schenkingen noemde spr. in de eerste plaats het bedrag van f 50, ontvangen van de Ver eeniging van Oud-leerlingen. Do heer J. J. van Leeuwen te Leiden ver raste het Genootschap met een zeer mooi af gewerkte sextant. Ten dienste van den electro-technischen cursus ontving het bestuur van binnen- en buitenlandsche firma's verschillende werk tuigen en gereedschappen ten dienste van het onderwijs. Het gezelschap der „Mathesianen" ging door met het doen houden van interessante lezingen Spr. richtte aan het slot van zijn even keurig gestyleerde als zakelijke en heldere rede een woord van hulde aan directeur en leeraren voor hun werk. Tot de oud-leerlingen, die thans de school met het vurig verlangde diploma verlaten, richtte hij den wen9ch dat het hun mocht welgaan in de maatschappij. Het bezit van het diploma zal hun daarbij ongetwijfeld van nut zijn. Moge een dankbare herinne ring aan het oude „Mathesis" en zijn leeraren niet in den maalstroom des levens te loor gaan. En gij, leerlingen, aldus besloot spr.. be denkt dat ge na korter of langer tijd de plaats zult bezeilen van hen, die thans de school verlieten. Neemt in u op het besef dat dit alleen kan geschieden door hard werken en een behoorlijk gedrag en dat zonder de nakoming van die twee voor waarden het verkrijgen van het diploma een niet te vervullen wensch zal blijken fe zijn. Uw toekomst kan er mede gemoeid zijn. (Langdurig applaus). Uitreiking der diploma's en toespraken. Hierna reikte de voorzitter do diploma's uit aan do geslaagde leerlingen van wie de namen reeds vroeger door ons werden ver meld en wenschte hen daarmede geluk. De heer Knotnerus bracht vervolgens het bestuur van het Genootschap mede namens den heer Verhulst dank voor de groote onderscheiding hun te beurt gevallen en verklaarde bij deze gelegenheid nog maals hoe hij zijn hart aan M. S. G. heeft verpand. Een der oud-leerlingen G. H. Schouten uil Rotterdam dankte mede namens de andere geslaagden voor de ontvangen les sen. Hierna werd de vergadering gesloten en verklaarde de voorzitter de tentoonstelling van teeken in gen en werkstukken der leer lingen in den afgeloopen cursus, die in de groote Stadszaal is aangericht, voor geopend, die daarop door de aanwezigen werd be zichtigd. Deze tentoonstelling, die op verrassende wijze demonstreert wat de school van M. S. G. befeekent en voor vakman en leek do moeite van het bezichtigen loonen zal is heden geopend en kosteloos toegankelijk van 2 tot 4 en van 6 tot 9 uur en Zondag van 2 tot 5 uur Wij wekken gaarne tot een bezoek op. NEDERL. MAATSCHAPPIT VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Departement Leiden. Onder voorzitterschap van den heer N. C. F. van Ginkel werd gistermiddag in den Vergulden Turk de algemeene ledenverga dering van het Departement Leiden der Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel gehouden. Door den secretaris me. M B. Vos en den Penningmeester, den heer A, Tieleman wer den de jaarverslagen uitgebracht. Het aantal leden bedraagt thans 99, het aantal dona teurs 6. In de vacature, in het bestuur ontstaan door aftreden van den heer D J. J. de Koster, werd gekozen de heer F. Driessen Jr. «Tot afgevaardigden ter algemeene verga dering der maatschappij, welke gehouden wordt te Leeuwarden op 25, 26 en 27 Juni a.s. werden benoemd de heeren F. Dries sen Jr. en jhr. ir. A. C. von Weiier. ADRES AAN DEN RAAD. Over Plantsoen- en Rioolreinigingsperscneel Volgend adres is aan den Raad gezonden: Ondergeteekenden, Jacobus Prevo en Abram Zwart, resp. voorzitter en secretaris van de afdeeling Leiden van den Algemee nen Bond van Overheidspersoneel in Ne derland, domicilie houdende Utrechtsche Jaagpad 70 te Leiden. Geven met verschuldigden eerbied te kennen: dat van het plantsoenpersoneel en riool- reinigingspersoneel ongeveer 60 pCt. in de laagste loongroep geplaatst is, waarvan velen nog met een weekloon van f. 27 en in verscheiden gemeenten van bijna de zelfde grootte als Leiden, zooals Haarlem, Delft. Schiedam enz., de loonen aanmerke lijk hooger zijn. terwijl in kleinere ge meenten zooals Heemstede. Yelzen, Wasse naar enz. de loonen eveneens hooger zijn: dat door het intrekken van de wacht diensten het inkomen van velen sterk ver minderd is; dat bij vroegere looiiherzieningen en ook bij het te werk stellen van werkkrachten steeds gewezen en rekening gehouden is, op en met deze bijverdienste; dat bij het plantsoenbedrijf steeds meer vakkennis wordt vereischt en bij de riool- werken de menschen altijd het vuilste werk hebben te verrichten; dat vooral bij de Gem.-Werken nog vele werklieden, waarvan eïikelen met meer dan vier jaren onafgebroken dienst, nog steeds geen aanstelling hebben ontvangen en er toch een aantal vacatures zijn, dat bij de straatmakerij nog veel be kwame straalmakers niet in de groep (5e groep' geplaatst zijn, waarin zij behooren; dat in Dienstcommissievergaderingen en mondelinge besprekingen meermalen op dit alles gewezen is, maar tot nu toe zonder resultaat. Redenen waarom zij zich tot u wenden met het verzoek om over te gaan: lo. tot een technische loonherziening voor die bedrijven hierboven bedoeld; 2o. het aanstellen in vasten dienst van die werklieden, welke meer dan twee jaren in dienst van de gemeente zijn; 3o. alle straatmakers in één groep (5de groep onder te brengen. BINNENLAND. Nog eenige bijzonderheden over den over val in onze Wezt. (3e en le Blad). Samenstelling der commissie voor het verrichten der loting voor de lichtingen 1930 en 1931. (Binnenland, 2e Blad). De strijd op de veemarkten gestaakt. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Het lennistonrnooi te Noordwijk; nieuwe successen der Amerikanen. (Sporl, le Blad). De Onde Tier van Njord wint in de voor. wedstrijden van het Amster-roeitoarnooi van Laga. (Sport, le Blad). BUITENLAND. De nienwe Amerikaansche gezant le Londen Dawes is gearriveerd. (Buiten!., le Blad). Overwinning van Hertzog bij de verkie zingen in Znid-Airika. (Buitenl., le Blad). De Oiseau Janne ia bij Santander in Spanje geland. (Builen. Gem., 3e Blad en Tel., le Blad). DE BIOSCOPEN. Het „Luxor Theater" geeft deze week weer een programma vol verscheidenheid. Het journaal biedt interessant wereldnieuws, waaronder paardenrennen en een roeiwed- strijd tusschen de ploegen van de Harvard en Boston Universiteiten, die ons aan Njord doen denken. Verder wordt voor de pauze nog een komische truc-film vertoond. Dan, als hoofdfilm, „Het intieme leven van Helena van Troje". Dit blijkt te zijn een parodie, bewerkt naar de overbekende ope rette „Die schone Helene". De regisseur Alexander Corda heeft hiervan een monu mentaal en grootsch filmwerk weten te maken. In de vertolking van de titelrol is de schoone filmster Maria Corda, al bijzon der gelukkig geweest, terwijl zij in Lewis Stone en Ricardo Corter waardige medespe lers heeft. De geschiedenis van het Paard van Troje veronderstellen wij bekend ge noeg, om hier nog over uit te wijden. Op het tooneel wordt een aardige panto mime gegeven. De humorist Harvier geeft met een beminnelijke medehelpster een ver tooning van vele angstige zoowel als komi sche ervaringen, die een heer ondervindt wanneer hij een zwaren boemelnacht achter den rug heeft. Het bijzondere décor is waar lijk geestig bedacht en trok zeer de aan dacht. Na de pauze kwam nog de film „Zonen van één Moeder" waarin Richard Barthelmes een dubbcl-rol speelt. Voor liefhebbers van werkelijk fraaie filmkunst de moeite waardl Het „Cily"-programma is deze week bij zonder gekozen. „Fiacre 13" met Lili Damita in de hoofdrol is een van die films, waarbij men den tijd vergeet. Het spel der arlisten in hel algemeen en dat van Lili als Lilian de pleegdochter van den Aapjeskoelsier in het bijzonder, is at heel aantrekkelijk. Het gaat hier over een vondelinge, die door haar eerlijken vinder, den eigenaar van Fiacre 13 te Parijs, als pleegdochter wordt aangeno men en hem later het leven veraangenaamt. Als zij echter volwassen is, komt de eigen lijke vader haar opeischen en blijkt zij de dochter van een millionair te zijn. De pleeg vader blijft echter, wit er ook gebeurt, de eereplaats in haar hart innemen en als zij later in het huwelijk treedt met een van haar oude jeugdvrienden, is de Fiacre 13 hel bruidscoupétje. Vooraf wordt een piltige Cowboy-film vertoond waarin William Fairbanks zich door wonderlijke behendigheid een warm applaus verwerJt. Casino-theater. „Ik heb toch maar één goede vrouw", zal de heer Horace Trundle in de film „Pappy op stap" wel gedacht hebben, toen nadat hij het balletmeisje ge waarschuwd had voor een huwelijk met zijn zwager Oscar, een nietsnutter met een altijd weer onverstoorbare eetlust.... na door dat meisje overrompeld te zijn met een stroom van zoet-lieve woordjes, die hij, hoe mooier ze waren met dure centen moest betalen na al de rekeningen betaald te hebben van morgen-, middag- en avond- toiletjes.en zeer zeker ook na den on derzoekingstocht door het hotel St. Clair na hoe langer hoe meer in de strik verward te zijn, zich dan eindelijk weer met zjjn wettige echtgenoote verzoent Een filmpje met tal van nieuwe komische

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1