r Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 Juni 1929 Tweede Blad No. 21240 BINNENLAND. jVt. HET VERTREK VAN HET KONINKLIJK GEZIN UIT AMSTERDAM. Onder zeer groote belangstelling. Iet bezoek van de Koninklijke Familie de hoofdstad behoort weer tot het ver kil. Tegen hatfzes gistermiddag versche- voor het laatst de Hofrijtuigen op den m voor het Paleis. Om denzelfden tijd iveerde het eere-escorte der huzaren Amersfoort. Het was even over halfzi n de eere-wacht der mariniers in het veer kwamin deze oogenblikken bracht beer J. Vincent vanuit dein Paleistoren derlandsche wijajes ten gehpore. Hon- ■den nieuwsgierigen waren op den Dam toengestroomd om bij het vertrek aan lig te zijn. Weidia klonken de commando'6 en even Ier zette zich olnder luide hoera's der Knigte en onder het spelen der Marine- fel het met twee paarden bespannen ra-rijtuig, dat van den rooden bok werd hellen, in beweging. Vriendelijk gi'oe- reden de Koningin, de Prins, die ad irailsuniform droeg en de Prinses, langs juichende menschenmassa over hei iorab naar het Station. Ook daar ston- 3ohter de afzetbiing honderden belang eenden, wier gejuich ower het geheele kin schalde, toen de Koninklijke stoet, Wafgegaan en gesloten door het eere- torte der huzaren, het Stationsplein op- 'fnkte en even later het galarijtuig on- *'r den overdekten ingang naar de Ko- btlijke wachtkamer stilhield, lot precies één minuut voor het vertrek den trein van 5 uur 51, waarin het rijtuig der Koningin was gehaakt, 'leef het Koninklijke Gezin in de wacht- ler, waar o.ur. aanwezig waren de bur- 'eester, de heer W. de Vlugt, de heer 'links, waarnemend Commissaris der -lingin in Noord-Holland, generaal Quan overste Bouffaert, de plaatselijke |"nmandant, kapitein ter zee Buhl, on- 'icommandant der Marine in de hoofd ig en ir. J. A. Kalff, directeur dei' Ned. kfmegen. 'wn het Vorstelijk Gezelschap op het 'non trad, dat voor een gedeelte was af- onderhield de Koningin zich een iblib met den heer Versteeg, hoofd- lissaris van politie te Amsterdam. Op n perron waren ook aanwezig de heeren er, hoofdinspecteur bij de Verkeers- kie en Muller, chef van het Centraal '•bon. Bij den ingang van het Konink- 'I rijtuig nam Prins Hendrik, die nog Amsterdam blijft, afscheid van de I'lcir en van de Prinses. Vöör de precies op tijd, vertrok, sprak Hare Jv'-fleit nog even met burgemeester De JWterde houten afzetting op bet perron I (en vrij talrijk publiek getuige van '(rtrek. TOEZICHT OP DE NOTARISSEN Het rapport der commissie-Polak gereed. Naar wij vernemen, heeft de commissie- Polak, ingesteld door den Ministen van Just., met de opdracht te onderzoeken, of, en zoo ja welke maatregelen moeten worden geno men, tot meerderen waarborg voor hen, die belangen toevertrouwen aan notarissen, haar verslag bij den Min. van Justitie ingediend. JMsb.". OUDERDOMSWET. De verhooging der maximum-rente. Verschenen is de memorie van antwoord aar, de Eers Kamer op het voorloopig ver- slag over de wetsontwerpen tot wijziging der ouderdomswet 1919 en tot wijziging i der wet op de Rijksverzekeringsbank. Daarin spreekt de minister de verwaohting uit dat de aanneming in de Tweede Kamer van het amendementSannes inzake verhoo ging der maximum-rente niet zal behoeven te leidc-n tot stemmen tegen het wetsontwerp. Aan deze verhooging wordt volgens den minister in het voorloopig verslag een ruimer beteekenis toegekend, dan met de proporties der zaak overeenkomt. De minister betoogt verder, dat de thans voorgestelde uitbreiding, waardoor de Invaliditeitswet ook op het ter rein der weduwenrente haar aanvulling zal vinden in de vrijwillige verzekering, niet tegen het beginsel der Ouderdomswet in gaat. Voor de vrees, dat men den weg op gaat naar het Staatslevensverzekeringsbs- drijl ljjken den minister geen gronden aan wijsbaar. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. In Venlo worden nn de bioscopen gesloten. In verband met de in kracht van gewijsdp gegane schorsingsbesluiten zullen morgen het Grand-Theater, de Scala-Bioscoop en de City-bioscoop, alle te Venlo door het Gemeentebestur aldaar voor dein tijd van 3 maandeD worden gesloten. Ingevolge het indertijd genomen besluit door den Ned. Bioscoopbond zullen nu ook de andere bioscoopexploitaties te Venlo vanwege den bond worden stopgezet, zoo- dat alle bioscopen gesloten zullen zijn, evenals dit reeds het geval is in Maastricht Sittard, Eindhoven en Tilburg. HET VRAAGSTUK DER HANDELSBELEMMERINGEN. Wat onzen buitenlandschen handel in den weg slaat. Geljjk bekend, is door de Sub-Commissie uit de Commissie voor de Economische Poli tiek o.m. in studie genomen het vraagstuk der handelsbelemmeringen. Vanwege Bet Se cretariaat der Sub-Commissie werd te dien einde onder toezicht van de,heeren prof. mr. P. J. M. Aalberse en F. H. Fentener van Vlissingen een beknopt overzicht samenge steld van de voornaamste belemmeringen, welke Nederlands buitenlandschen handel in den weg worden gelegd, hetwelk thans als no. 5 van den jaargang 1929 der Verslagen en Mededeelingen van de Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement voor Arbeid, Handel en Nijverheid algemeen ver krijgbaar is ge3teld. In de inleiding van het rapport wordt er cp gewezen, dat, niettegenstaande nog steeds aan. Nederlands buiten,andschen handel ern stige moeilijkheden in den weg worden ge legd, onze export zich de laatste jaren niet ongunstig ontwikkelt en dat de tegenwoordige uitvoer dien van vóór den oorlog niet on belangrijk blijkt te overtrèffen. Een en an der wordt aannemelijk gemaakt aan de hand van uitvoerige berekeningen, welke aan liet rapport zijn toegevoegd. Als verhouding tus- schen de waarden van den export in de jaren 1913, 1926, 1927 en 1928 werden de volgende indexcijfers gevonden (1913- 100) - 100, 141 (of 135), 150, 156 (of 155). In het eerste hoofdstuk wordt de belem merende werking van steeds stijgende in voerrechten in het buitenland nagegaanmet voorbeelden wordt aangetoond, dat, terwijl in sommige gevallen hooge invoerrechten de exportcijfers ongunstig beïnvloeden, dit noch tans niet altjjd het geval is. In hetzelfde hoofdstuk vindt men berekend indexcijfers van de theoretische hoogte van' het buiten- lar.dsche tariefniveau vóór en na den oorlog en den druk, die de invoerrechten practise! cp een aantal belangrijke Nederiandsche exportproducten uitoefenen. Voorts geeft het verslag een summier overzicht van de voornaamste der overige handelsbelemmeringen. Gewezen wordt o.m. op de moeilijkheden, welke door verschil lende landen uit sanitaire overwegingen aan den buitenlandschen handel in den weg wor den gelegd. Tevens wordt gewezen op de in sommige gevallen bestaande discrimina ties, waardoor Nederiandsche producten on danks de meestbegunstigings-clausule, aan hooger rechten onderworpen zijn dan soort gelijke, uit andere landen herkomstige pro ducten. NED. CENTR. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Onder voorzitterschap van dr. J. D. Hef ting had te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Ned. Centrale Ver. tot bestrijding der tuberculose. In zijn ope ningswoord herinnerde de voorz. aan de meest in het oog loopende gebeurtenissen van het afgeloopen jaar en deed hij mede- deeling van de plannen tot het stichten van een fonds, waaruit steun kan worden ver leend voor bet verplegen van lijders aan tuberculose, voor wie nit prophylartLch oog punt verwijdering uit het gezin wensche- ljjk is. In de namiddag-vergadering werd doordr. L. C. Kersbergen een 'voordracht gehouden over Inrichtingen voor verpleging van tuber- culose-lpders in eigen woonplaats (,igtentcnr aanbouwtjes ligbaden, buitenscholen)" en door dr. L. Heyermans over ,,De plaats oer arbeidstherapie in de'tuberculosebesti'ij- ting". Deze beide inleidingen lokten een. levendige gedachtenwisseling uit, vooral over de vraag, of inrichtingen voor arbeids-lhe- ra-pie verbonden moeten zijn aan de sanatoria dan wel op zich zelf moeten staan. NEDERL. BOND VAN KOFFIEHUISHOUDERS. ENZ. De Nederiandsche Bond van Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters hield zijn jaar vergadering in de zaal van Thalia te Breda. Den eersten dag werd hek bondsbestnur offi cieel ten stadhuize ontvangen en daar, na mens het gemeentebestuur verwelkomd door burgemeester mr. dr. VV. G. A. van Sons- beeck. De bondssecretaris, de heer Abr. Staalman, dankte namens de leden voor dezo zeer gewaardeerde attentie. De algemeene vergadering, die daarop een aanvang nam, werd gepresideerd door den algemeenen voorzitter, den heer W. F. Mis; vertegenwoordigd bleken 74 afdeelingen. Het jaarverslag van den secretaris wees op een vooruitgang in het afgeloopen jaar van 16 afdeelingen. De rekening en verantwoording van den penningmeester sluiten aan inkomsten en uit gaven met een bedrag van f. 58.475.70. Besloten werd o.m. om nog niet onmid dellijk over te gaan tot aansluiting bij de Gcniédération internationale des Restaura- teurs, Hoteliers et Cafétiers. De vriendschap pelijke betrekkingen met deze organisatie blijven bestendigd. Een prae-advies van het bondsbestuur werd aangenomen, dat strekt tot aansluiting bij den Koninkl. Nederi. Middenstandsbond, in dien de daarvoor benoodigde contributie) niet hooger is dan f.250, 's Avonds had op de Groote Markt een uit voering plaats van de harmonie Vondel, wel willend aangeboden door het gemeente bestuur. STEUNFONDS VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Door de Spoorwegmaatschappijen is een stichting in het leven geroepen, genaamd „Steunfonds voor Spoorwegpersoneel", ge- vestigt te Utrecht. Het kapitaal der stichting wordt in hoofd zaak gevormd door schenkingen van de maat schappijen en de hierna vermelde schenking van het „Centraalspoorfonds". De stichting heeft ten doel het verleenen van onderstand aan tijdelijk ip geldelijke moeilijkheden geraakt spoorwegpersoneel in Nederland, met dien verstande dat onder „Snoorwegperaoneel" in deze ook zijn be grepen gepensionneerd spoorwegpersoneel, alsook weduwen en minderjarige kinderen van spoorwegpersoneel en van gepension neerd spoorwegpersoneel. De onderstand wordt verleend in den vorm vaD giften, geldleeningen of anderszins, voor elk voorkomend geval afzonderlijk te beoor- deelen en te beslissen door het bestuur der stichting. In den regel zal ten opzichte van den zelfden persoon een gift beperkt blijven tot f. 100 per kalenderjaar, een geldleeuing tot f. 250,—. Onderstand wordt alleen verleend op schrif telijk verzoek van ol namens den hulpbe hoevende, aan het bestuur van het „Steun fonds voor Spoorwegpersoneel" (Hgb 1, Mo- reelssprak, Utrecht). Id verband met vorengenoemde heeft de directeur der Nederiandsche Centraal Spoor weg-Maatschappij, gehoord de commissie an beheer van het Z. en O.-fonds, besloten het „Centraal spoorfonds" op te heffen en het batig likwidatie-saldo van laatst bedoeld fonds te schenken aan het „Steunfonds voor Spoor wegpersoneel", aldus de „Msb.". Als bestuursleden resp. plaatsvervangende bestuursleden der stichting worden voor de eerste maal aangewezen: a. al3 bestuursla- ccn: 1. W. H. Beijen, chef van personeel- fondsen der N. S., te Utrecht, tevens voorz. 2. dr. J. E. C. Sohook, chef van de reken kamer der N. S., te Utrecht, tevens secr.- penningmeester en waarnemend voorzitter; 3. N. M. H. Lousberg, assistent-controleur an de inventarisgoederen bij de rekenkamer der N. S., te Utrecht; b. als plaatsvervangende bestuursleden: 1. dr. A. Schwartz, afdee- lingschef le klasse bij de rekenkamer der N. S., te Utreoht, tevens waarnemend secr.- penningmeester; 2. J. Augusteijn, gepension neerd hoofdconducteur der N. S., te Utrecht den Directeur van het Centraal Zielkundig Bureau te Utrecht, waardoor het den pa troons, lid van een der bij de bedrijfsraden betrokken middenstandsorganisaties, moge lijk zal worden, jongen9, die in het vak wenschen te worden opgeleid, tevoren ziel kundig te doen onderzoeken. Voor de leer lingen, die in het bedrijf zijn en als adspi- rant-lid toetraden tot een der bij het R.K. Werkliedenverbond aangesloten bonden, kan reeds van genoemd Bureau gebruik worden gemaakt. Uit van enkele bedrijfsraden ingekomen gegevens bleek, dat het vraagstuk van loon arbeid na den wettelijk vastgestelden werk tijd in onderzoek is. Het bestuur heeft op deze vergadering verder besproken de vraag, of het ge- wenscht moet worden geacht, dat aan de afzonderlijke bedrijfsraden een onpartijdige voorzitter wordt toegevoegd. Na dit punt van verschillende kanten te hebben bezien kwam het bestuur tot de conclusie, dat vooral in sommige omstandigheden het hebben van een onpartijdigen voorzitter met adviseerende slem voor de bedrijfs raden wenschelijk mag worden genoemd. Het bestuur zag evenwel niet over 't hoofd de moeilijkheden, die zich bij de aanstel ling zouden kunnen voordoen. Besloten werd de vraag, of het aanbeveling ver dient, dat den bedrijfsraden geadviseerd wordt zich een onpartijdigen voorzitter te assumeeren, ter beslissing voor te leggen aan de eerstkomende algemeene vergadering Voorts werden op deze vergadering de eerste besprekingen gevoerd over het voor ontwerp huisarbeidswet en het wetsontwerp! regelende het aanvullend onderwijs. EEN KRAOHTMENSCH. Amerikaansch? Ditmaal niet. Het is de Joego-Slavisohe athleet Barta, die zulk een kracht bezit, dat hij het kan opnemen tegen twee vliegtuigen, die in tegenovergestelde richting willen vertrekken. Met zijn herculische armen houdt hij de machines aan haar plaats gekluisterd. Bovenstaande foto werd genomen op het oogenblik, dat Barta zijn prestatie verrichtte. H. M. DE KONINGIN, Z. K. H. PRINS HENDRIK EN PRINSES JULIANA hebben vóór huil vertrek uit Amsterdam nog een bezoek gebracht aan de Ned. Scheepsbouw Maat schappij aan de overzijde van het IJ te Amsterdam. Hierboven de Koninklijke bezoekers tijdens de rondwandeling. IN DEN OUDERDOM VAN 69 JAAR is in een sanatorium te Boedapest overleden de laatste minister van Buiten- landsche Zaken der Oosten rijkse!)Hongaarsche monar chie, graaf Julius Andrassy. VOOR HOELANG? Br. Ms. „Hertog Hendrik" is uit Nieuwediep naar de West vertrokken in verband met de gebeurtenissen op Curacao. Het afscheid der be manning.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5