RECLAME-5" AANBIEDING AGENDA. VACANTIE-GENEUGTEN. Haarlemmerstraat 245 Nieuwe Rijn 58 HET STRAFPROCES TEGEN SALOMON LIEBERMANN Vrijdag. Stadszaal: Alg. ledenvergadering M.S.G. 8 uur nam. Zaterdag. Alg. verg. van aandeelhouders N.Y. Boek handel en drukkerij v.li. F. J. Brill, 11 uur voorm. ten kanloVe der N.V. Kod. Mil. Invalidenhuis: Jaarl. alg. verg. N.V. Deldsche Sleepstoombootmij. 4 uur nam. Den Haag: Gebouw v. K. en W. Volks voorstelling „De Tante van Charley; 8 15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdicnst 'der apotheken ..wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. RECLAME. W $at ic dj' 6548 internationale positie van Nederland en uil de omwenteling en do wijze van oorlogvoe ren, In 1914 kwam het neer op een hand haven onzer neutraliteit, nu. volgens arl. 16 van den Tact van den Volkenbond, zullen wij absoluut gedwongen worden onmiddel lijk mede te vechten. Bij een revanche- oorlog zal ons land den eersten stoot moeten opvangen, onze soldaten zullen onverbid delijk vechten moeien en spr. is er van overtuigd, dat dan niet één der 350.000 manschappen terug zal komen. Dit komt ook door de totaal veranderde wijze van oorlogvoeren. Het zal niet meer oen strijd zijn tussclicn twee geünifor meerde legers, maar ook alle burgers zullen er de'dupe van zijn. Spr. rilt en beett bij de gedachte aan alle verschrikkingen van den gassenoorlog, die voornamelijk van uit de lucht zal worden gevoerd. Alles zal verwoest worden. Het word! een volksverdelging op groote schaal en de ellende, geschilderd in het prachtige oorlogsboek „lm Westen niclits neues" zal er slechls kinderspel bij zijn. Spr. toonl aan, dat het medewerken aan nieuwe oorlogen niet mag (legen Gods ordonnantie), niet kan (ontzaggelijke geldverspilling) en niet be hoeft (geen moreele regel, die er toe dwingt). Spr. is slechts voor een goed georganiseerde politie- en bewakingsdienst. Men heeft steeds den mond vol over het oorlogsgevaar en de Curacao-gesehiedenis heeft bewezen, dat een eenvoudig politiedienst niet eens in orde is. Wanneer de Vrijz.-Dem. de macht in handen krijgen, zat dat ten minste ver zorgd zijn. want hel gezag moet worden ge handhaafd. Nationale ontwapening moet er komen, ■want wij kunnen tegen de groote mogend heden toch niets uitrichten: volledige uit rusting volgens de modeme eischen zal meer kosten dan onze geheele oorlogsbe- grooling (Colijn). Wil men bezuinigen, laat ïrieïi het dan niet zoeken in afschaffing van allerlei belastingen, zooals de Vrijheids bond dat wil, maar allereerst in de natio nale ontwapening. Nederland kan hierin andere landen een schoon voorbeeld zijn en spr. hoopte ten slotte, dat ons land in den wedstrijd met Denemarken om nalionale ontwapening zou zegevieren. Van de gelegenheid lot debal werd ge bruik gemaakt door dr. Knuttel. Onder groote belangstelling van de talrijke aan wezigen werd deze woordenwisseling ge volgd. Ten slolte sloot prof. Kraanenburg. onder een woord van opwekking toch vooral op de Y.-D. te stemmen, de vergadering. Dr. J. J. van Eek, privaat-docent in de voedingsmiddelenleer aan onze Univer siteit heeft als zoodanig eervol ontslag aan gevraagd. Op hel te Amsterdam gehouden examen vanwege de Vereeniging voor vakopleiding van opticiens, verkreeg onze stadgenoot, de heer C. Dirkse Jr., het einddiploma. Bjj de Gereformeerde Gemeente alhier is beroepen de heer W. 0. Lamain, candidaat ie Voorschoten. Onder veel belangstelling heeft giste ren de rondtocht plaats gehad van het Mu ziekgezelschap „De Post". Lustig werd er op losgeblazen ter eere van het feesti Dank zij de goede zorgen van den Stationschef van het station alhier, is het slootblok aan liet eind perron, waar de treinen in do richting Woerden vertrekken in een mooien rolstuin herschapen. Aardig komen verschillende boompjes uit de rots blokken te voorschijn en tiet geheel geeft een aardig aspect. Gistermiddag tegen halfvijf is op de Breestraat de dS-jarige fabrieksarbeider A. B., die een handwagen voortduwde, aan gereden door een vrachtauto, bestuurd door M. G. uit Ocgslgeest. B. geraakte tusschen du auto en den handwagen bekneld, waar door zijn linkerbeen brak. Dr. Leesberg legde het eerste verband, waarna de man per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd ter verdere behandeling. De schilder de .1. deed in Augustus van het vorige jaar bij de politie aangifle van de vermissing van een handwagen. Gistermiddag, dus bijna een jaar later, is het voertuig uit het Levendaal opgehaald. Als vacantietijden komen, 't Werk een poos heeft afgedaan. Staat het heple huis op stelten, Om eens fijn op reis te gaan. Mammie loopt met lioedendoozen, Dochterlief- met jurken rond, Pappie, tusschen vele koffers, Zit te pakken op den grond. Manlief, denk toch om je boorden. En vergeet je toffels niet. Geel wat water aan de bloemen, Zaad aian de kanariepiet. Manlief ren! en vliegt en zucht maar, Perst de koffers in elkaar, Sjouwl ze steunend, naar beneden, Druppels zweet aan ieder haar. En in '1 snikkend heet coupeetje, Van een stikkend lièclte trein, Zit soms manlief na te denken, Wat vacantierust zou zijn. Wanl die rust in de vakantie. Kom veelal wat in gevaar, Pappie ,is meestal factotum, Vail mama en kinderschaar.. ..En pension" in kleirie kamers, Onder riet of pannendak, Midden in de hei en bossehe'n, Is niet altijd een gemak. Pap vindt wurmpjes in liet water, Denkt weemoedig aan 'L closet,' Ligt bij nader inzicht liever, In zijn eigen heerlijk bed. Als vacanlie is geiiindigd, Bleek ze som9 een nare droom. Want ten slotte gaat niets boven, 't Prettig eigen home 6wect home LEON. DE ALGEMEENE TOESTAND. De minderhedenkwestie voor! oopiq afgedaan. Na een korte vertrouwelijke zitting is gistermorgen de Volkenbondsraad in open bare zitting weer bijeengekomen ter afdoe ning van het zoo belangrijke vraagstuk der minderheden. Adatsji deed voorlezing van hel geamen deerde rapport. Vervolgens legde Dandurand een korte verklaring af, waarin hij wees op de inge voerde verbeteringen in de bij minderheden- ikwestle te volgen procedure en speciaal nog op de uitbreiding der informatie-bronnen van don Volkenbond. Daarna nam de Duitsche rijksminister Slresemann hel woord. Spreker erkende, da! dit rapport werke lijk een verbetering bracht van de tot dus ver gevolgde handeling der minderheden- kwesties. Hij releveerde mei voldoening, dal de ar beid van den raad.ten aanzien-van de min derheden ook daardoor san beteekenis zal winnen, dat de 9ecrctaris-generaal van den Volkenbond jaarlijksche statistieken zal pu- bliceeren betreffende de hij den Volkenbond aanhangig gemaakte klachten der minder heden, waardoor de openbare meening zich zal kunnen vergewissen, dat tedere door de minderheden ingediende klacht ernstig on derzocht wordt. Dat de raadsvoorzitter voortaan de vrij heid zal hebben, in speciale gevallen, vier zijner collega's bij het onderzoek der klach ten te betrekken, en dat het comité, ter be spoediging van hel onderzoek, desnoods ook builen den tijd <ler Volkenbondsraadszittin gen zal kunnen vergaderen, zijn evenzeer •prijzenswaardige besluiten, welke den ar beid van den Volkenbond op dil gebied ten goede zullen komen. Na voor deze verbeteringen den raad zijn dank te hebben betuigd, in de eerste plaats aan den Canadecsclien vertegenwoordiger, Dandurand, ging Stresemann aldus voorl: Het is mij inderdaad een behoefte, aan die erkentelijkheid hier uiting le geven, al is het mij overigens, om redenen, in hel Duitsche memorandum vervat, onmogelijk met het Londensch rapport in te stemmen. Speciaal betreur ik hel, dat een Duilseh voorstel, dat wij in hel Duitsche memoran dum nader motiveerden, niet de goedkeuring van den raad verkregen heeft. Het betreft de kwestie der uitsluiting van vertegen woordigers van stamverwante landen van deelneming aan het onderzoek der klachten. Ik moet derhalve, ook al orken ik gaarne de verbeteringen, die het rapport inhoudt, het principieele standpunt, dal in het Duit sche memorandum en in verklaringen in de commissie is uiteengezet, in zijn vollen om vang handhaven. Ik beschouw hel rapport niet als een deiinitief resultaat in deze aangelegenheid. Van een instelling als de Volkenbondsraud mogen wij venvachten, dat de thans getrof fen regeling door verdere verbeteringen zal worden aangevuld, als de praclische uitvoe ring van het rapport niet mocht beantwoor den aan do verwachtingen. Met dit voorbehoud aanvaard ik het Tap- port in zijn huidigen vorm. Na de rede van dr. Stresemann voerden achtereenvolgens de andere raadsleden het woord tot het afleggen van een verklaring. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Zaleski. verklaarde, dat hij het rap port van de raadscommissie aanvaardde, doch 9lechts onder de voorwaarde, dat het als een logisch uitvloeisel en een logisch ge volg van het Londensche rapport van de commissie van drie zou worden opgeval. Een zelfde verklaring werd afgelegd door den Roemeenschen gezant, Titulescoe. Briand richtte zich in scherpe bewoordin gen tegen de minderheden, waarbij hjj op nieuw den nadruk legde op zjjn oude stel ling, dat de minderheden door de meerder- heid-staten worden opgenomen. Hij zeide, dat het hierbij niet zoozeer aankwam op de principieele opvattingen, dan wel op de practische resultaten, welke nu bij het min derhedenvraagstuk zijn bereikt. Men zal moe ten trachten de rechten van de minderheden in volkomen overeenstemming te brengen met de souvereiniteit van de meerderheidstaal die bij den Volkenbond is aangesloten. Maar een diepgaand onderzoek naar de uiterst moeilijke en lastige minderheden-vraagstuk ken zal doen blijken, o£ het werkelijk belang van de minderheden er niet mede is ge diend wanneer handelingen, waardoor ze in botsing zonden komen met hunne regee ringen en met het meerderheidsvolk, wor den voorkomen. Het staat vast, dat inzake de minderhedenkwestie niets gedaan kan wor den .zonder toestemming van de regeeringen, die bij de minderheden-verdragen belangheb- ben. Daarom is een compromis onvermijde? lijk. 'Hoewel er eenerzijds menschéii, zooals dr. Stresemani) zijn, dieobjectief het be lang van de minderheden verdedigen, zrjn. a anaerzijds toch ook elementen, die erslechts •op uit zjjn onrust en ontevredenheid te ver wekken en een dergelijke atmosfeer in de minderheid voor persoonlijke doeleinden te benutten. Er bestaan organisatie's, wier be doelingen niets met het werkelijk belang van de minderheden te maken hebben. Der gelijke organisatie's veroorzaken een stem ming' van onrust en ontevredenheid bij de minderheden, waardoor ze in een buiten gewoon moeilijke positie komen en de vrede ernstig wordt bedreigd. De verantwoorde lijke staatslieden, ten volle bewust van hun verantwoordelijkheid tegenover hunne landen en de publieke zaak, moeten slechts die maatregelen nemen, die practische waarde hebben er mogen zich niet door avonturen laten verleiden. Al heeft dr. Stresemann, zijn principieel' standpunt, dat hij ten op zichte van de minderhedenkwestie inneemt, op een volkomen zuivere wijze verworven, toch kent spr. den ruimen blik van Strese mann voldoende, om er zeker van te kunnen zijn. dat Stresemann niets zal doen. wat het werk van den Volkenbond zal verhinderen. Er is een resultaat bereikt, dat weliswaar niet op alle punten ten volle bevredigd, maar dat toch den eenig mogelijken practischen mid- tenweg aangeeft, en tevens tevreden stelt en een verdere vooruitgang in het minder- kedenvraagstuk verzekert. Hierop is het rapport van de Raadscom missie eenstemming aangenomen. Hiermede zijn de besprekingen van den Volkenbondsraad inzake het minderheids vraagstuk definitief geëindigd. Wanneer en In welke vorm de minderhedenkwestie op nieuw zal worden ter sprake gebracht, is eer, vraag van dén toekomst. Aan het einde van de discussies sprak Slresemann nog zich fel uit tegen de door Briar,o verkondigde opvatting betreffende de opname van de minderheden door de meer derheids-volken. Hij wees er op, dat Cham berlain een hem in deze richting opgedron gen meening uitdrukkelijk heeft afgewezen. Wanneer Briand het heeft over een cultu- reele samensmolting met de meerderheden, dan moet er uitdrukkelijk tweeërlei onder- j scheid worden gemaakt; 1. De minderheden hebben vanzelfsprekend i de plicht, een loyale houding tegenover hun j staten aan te nemen, 2. Een. cultureels sanjenapeltuig vat de minderheden behoort, in geen geval tot de plichten ,die voortvloeien uit een loyale hou-, oing. Er bestaan grooterert'gelukkige volken, welke ondanks cultureelo tegenstellingen in een staatsverband tezamen leven. Ongetwij feld heeft Briand de uitdrukknig .samen smelting'' niet in dien zin gebezigd, dat de j minderheden hun eigen ras, godsdienst en j taal zouden moeten opgeven. Wanneer Briand verklaard heeft, dat de souvereiniteit van j oen staat de voornaamste pijler is, waarop I óe Volkenbond rust, dan zal hij van nie- I mand grooter instemming ondervinden dan van den vertegenwoordiger van Duit/oh- land! De Engelsche vertegenwoordiger Graiiam verklaarde, dat men tot practische resulta ten moest komen. Een oplossing, die alle partijen bevredigt, is in een zoo ..moeilijke en diepgaande kwestie als liet minderheden vraagstuk ondenkbaar. ENGELAND. Hoyd George oyer den verlriezmgsiiitslag. Lloyd George is met algemeene stemmen herkozen als leader der liberale fractie. Gisterèn beeft hij te Londen voor her eerst zijn meening geuit na de verkiezin gen. Hij wees er op dat de liberalen raeer .dan 5 milliioen kiezers vertegenwoordigen. Zij bëldeeden een zoodanige positie, dat zij een verantwoordelijkheid hebben, die on middellijk na die der regeering. komt. De .natie -heeft zrich evenzeer tegen de con servatieven als tegen het soeialrsme ver klaard. De 'liberalen zoen met bélangstellSn.g de nrinisterieele politiek tegemoet, maar het mandaat der regeering moet een eind ne men, wanneer zij zal weigeren de politiek der liberalen te volgen. Van het oogenblik waarop de regeering zal besluiten een so- cialistische re-geering te worden, zaL. haar loopbaan ten einde gebracht mo'eten wor den, want de natie heeft haar geen vol macht gegeven om zich aan socialistische I proefnemingen' te wagen. De liberalen zij», een onafhankelijke partij, date stoutmoedig en 'zonder vrees zal optreden. In het vervolg van zijn rede zeide Lloyd George: Wij veronderstellen, dat de regeering beginnen zal met het doen van .voorstellen, die ieder liberaal beamen kan, als hoeda nig ik noemhet ongedaan mafcen van den onzinnigen overval op het Arcosgebouw en het herstel van normale betrekkingen met Rusland, het terugtrekken van onze troe pen van den Rijn en uit andere gebieden, waar zij niets meer te maken .hebben, een onmiddellijk voeling nemen met Amerika over de beperking der bewapening ter zee en een kradhhige ondersteuning van de ontwapeningsgedachte en bespoediging van het bijeenkomen der ontwapeningsconle- rentie. Wat onze partijpolitiek aangaat, weet gij allen dat wij reeds een afvallige in onze gelederen tellen. Ik zal den naam van dien heer niet noemen, maar volstaan met hem aan de overal geuite verachting voor zijn gedrag over te 1 alten. Verkiezin gen zijn bij ons huidig stelsel een kansspel als een-twee-drie-klaver aa-s, waarbij ieder dénkt dat hij hot weet, om altijd bedrogei uit te komen Dat ons bijna honderd zetels meer toekwamen., dan wij in werkelijkheid bezetten, is de besteveroordeeling van het huidige Stél sol. Wij zullen echter af wachten. of de regeering uit eigen bewe ging voorstellen zal doen om hierin wijzi ging te brengen. Over de werkeloosheid heeft Lloyd George nog gezegd, dat de nieuwe vegee- ring op dit purrt een goed begin schijnt- te hebben gemaakt. Indien het vraagstuk nauwkeurig, met energie en verstandig wordt, aangepakt, zal do regeering den vollen steun hebben van de liberalen. DUITSCHLAND. Naar ©ea concordaat. Het concordaat t-usschen Pruisen en het Vaticaan wordt morgen geparafeerd, voor uit loopend op goedkeuring door .den Land dag. De Synode der Evangelische Kerk is bijeengeroepen, nu met haar niet gelijk tijdig een overeenkomst wordt, aangegaan. FRANKRIJK. Het echec in Marokko. Volgens nadere raededeeling van het ministerie van Oorlog bedroegen de ver liezen bij El Borj in Marokko 81 dtoodeïi en 38 gewonden. Er zijn onverwijld versterkingen naai de gevechtszone gezonden. Het opperbe vel hoopt den post, dtie omsingeld is, bin nenkort te bevrijden. In het dal tusschen Ait Jakoeb en El Borj zijn groote kampe menten van omonderworpen inboorlingen gesignaleerd. Drie escadrilles hebben de dissidenten met bommen en mitrailleuses bestookt en een troep ononderwtorpen stamleden, die op weg was naar Targoeist, van zijp voor nemen afgebracht. Op het verdere front in de zone dier dissidenten is het rustig. De gebeurtenlssen in Marokko hebben reeds tot interpellaties in de Kamer go leid. De communisten hebben een inter pellatie ingediend over het nieuwe mili taire optreden in Marokko. Ook de radi caal-socialisten hebben de regeering vei zocht om opheldering te geven over de laatste gebeurtenissen in Marokko. Reeds langen tijd zijn interpellaties hangende omtrent den toestand in Marokko en Al giers. welker behandeling echter steeds weer uitgesteld is. NOORWEGEN. Verbod van ritueel slachten. Het Noorsohc Odelsting heeft een ont werp van wet op het slaohtcD aangenomen, dat o.a. een verbod van het Joodsohe ri-, t-ueele slachten inhoudt- Een voorstel om van dit verbod dispensaties mogelijk te maken, werd met 88 tegen 21 stemme» •verworpen. o ZUID-AFRIKA. Een kleine overwinning van Hertzog? De laatste gemelde stand der verkiezin gen luidt* Zuid-Afrikaansohe partij: 58; Nationa listen: 59, Labour, fractië-Cre^well5; La bour, dissidenten3. Men verwacht nu, dat de Nationalisten een meerderheid zullen hebben van pkn. 14 zetels met den steun dei- partijgangers van Cr es well. Generaal Smuts en generaal Hertzog zijn herkozen ihet aanzienlijk verminderde meerderheden, terwijl de minister van justl tie Roos, een tot nog toé door de Zaiid- Afrikaansehe partij bezette zetel gewonnen heeft. De ministers van Mijnbouw, Finan ciën, Landbouw en landverdeeling zijn met aanzienlijk toegenomen stemmenaan- tal weer herkozen. MEXICO. Be geloofsstrijd ten einde gevoerd. Volgens een bericht uit Mexico-city heb ben de onderhandelingen tusschen den Mexicaanschen president en den verte genwoordiger van het Vaticaan tot een principieele overeenstemming geleid. Het voornaamste pun-t van het vredesverdrag, dat nog deze week zal worden ondeirtee- kend bevestigd, dat de revisiewet buiten de staatswetten ligt. De kerkvrede zal a.s. Zondag door heropening der kerken met plechtige missen gevoerd worden. ARGENTINIË. Algemeene staking. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat daar een algemeen© staking is uitgeV-o- ken, waaraan op zijn minst 80.000 arbei ders uit alLc bedrijven deelnemen. De sta king is uitgebroken naar aanleiding van een botsing tusschen stakende bouwvakar beiders en arbeidswilligen. Op hei station Mendoza is het tot een vuurgevecht tusschen aanhangers van ver schillende politieke partijen gekomen, waarbij vijf personen gewond werden, van wie een levensgevaarlijk. RECLAME. Mixed Dameskous 29 ct. 4A Fil d'Ecosse Dameskous 49 ct. H Zijden Ipswich Kous. 39 ct. Zijden Non Ladder Kous 79 ct. JJ Zijden Flor Kous prima 98 ct. Waschzijden Kous met 5 punthiel145ct, VOOR DE AMSTERDAMSCHE RECHTBANK Deze vijfde dag van'hef; srafproeej tegen Sa-lomdn liehermann vangt i der weiinig belangstelling aan met hei veihoor van mr. M. I. N. Spaargaren, vocaat en procureur te Den Haag. Get. verklaart in den zomer van 1921 voor de tweede maal bij de zaak betrokf ken te zijn geweest. Get. heeft bijstaixl verleend bij de-' transacties-Kok en die vaq de Bank voor Onroerende Zaken, eveneei is get. geweest bij de voorbereidende bei sprekingen inzake de overeenkomst Paarj denkooper. Get. werd doqr Liebermann bej taald. Op 21 September kende get. contract Paard en kooper wel nïet in fin ses, doch in groote trekken wist hij wel wat dae overeenkomst inhield. Get. zag bj het koopen door Pa arden koop er der ,,Veendammer"-aandeelen van de Discoi tobank voor den prijs van 5 millioen gee^ bezwaar; hij beschouwde Paarden'koi als de man dae de zaak tot een goed ciuda kon brengen, hij was een man met Teer relaties. Pres.: ,,Wist u ook dat hij surseanc^ van betaling had ge/kregen V' Get. (met een lachje): ,,Zoo iets beb ilj in mijn praktijk wel meer meegemaakt. Pres.,,Had deze vordering op Paar denkooper, ook al had hij op het moTnefi| geen contanten, toöh volle waarde V Get.: ,,Ik was overtuigd van wel.' Pres.: ,,Maar volgens de afspraak moe5*j hij in een half jaar tijd deze 5 mil lid verdienen!" Get.,,U kent toc-h zéker ook de nen inzake Wiesbaden en het kasteel bi^j Parijs... V' Pres.: ,,Ja, ja, dat het weelderigste CM sino ter wereld moest worden!'' (gelachJj De president wijst er verder op dat der pandbrieven der Veendanrmer' vrijwel onverkoopbaar waren. ,,U zult het wel mij eens zijn" zegt bij „dat de koert er niet beter op wordt, wanneer ei' °Pj eens 1 y* millioen pandbrieven extra omloop werden gebracht!" Get.: „Dat hangt er van af, wat en tegenover komt te staan en de buiteaj landsche plannen er mee, beloofden groote winst." zPres.,,Maar die winst zou in ulin,e,| ring van de koopsom strekken, want a 1 geld was voor Liebermann- Get.: „Die kwam aan de Discontobar^ dat Lieberi en Pres.„En u wilt zeggen mann, de Disconto'bank ©d de „Veendai J mer" eigenlijk één waren!" Get. moet dit tenslotte toegeven. Pres.: ,,U hebt geweten dat dooi I overeenkomsten met Kok en VaD Dam D/fc millioen uit de ,,Veendammer gaan." j.j Get.,,Ja, maar daar stond de ring op Paardenkoopeir tegenover. 1 verklaart get. op vragen van mi"- 11 Yeth, den verdediger, dat hij Liebeima I ,.Atlns"-plannen altijd als zeer sen heeft beschouwd, dat deed iedereen dien tijd J er| Teneinde de transactie Paardek tot. stand te brengen, moest z0® 1 verder eer-s.t een wijziging gebrac 1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2