te Jaargang VRIJDAG 14 JUNI 1929 No. 21240 Het voornaamste nieuws m heden. AFDEELING LEIDEN CENTRALE BOND VAN WERKMEESTERS EN ANDER OPZICHTHOUDEND PERSONEEL. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van one Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 -f portokosten. 70.18 „0 18 nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. regeling van het verkeer in ïehband met de vernieuwing van de groote havenbrug. urgemeester en Wethouders van Le'iden gen ter openbare kennis dat zij, in ver met de vernieuwing van de Groote enbrug, hebben besloten: in het belang van de vrijheid en veilig- 1 van het verkeer de navolgetude wegen ingang van heden voor den tijd van jaar gesloten te verklaren: voor het berijden met alle motor- a: Koestraat, in de richting naar de lemmerstraat: de Oude Singel tusschen "de Houtmarkt ide hulpbrug over de Oude Vest in de rich- 1 naar de hulpbrug; de Houtmarkt tusschen de Houtmarkts- l en den Ouden Singel in de richting r den Ouden Singel; de Houtmarktsbrug in de richting naar Ouden Singel; Oude Heerenracht tusschen de Ver- brug en de Haven in beide richtingen; de Haven tusschen de Oude Heeren- ht en de West-Haven straat in beide lingen; de Haven tusschen de Westhavenstraat de Oo9thavenstraat in de richting naar Westhavenstraat de Westhavenstraat in de richting naar Ververstraat; de Oosthavenstraat in de richtting naar aven; de Zijlstraat rn de richting naar de en; voor het berijden met alle motor en en met rijwielen: hulpbrug over de Oude Vest in de naar de Koestraat; de hulpbrug over de Oude Heerén- ht in beide richtingen; door plaatsing van e'en zichtbaar tee- als bedoeld in artikel 10 van de ver sing op het Rijden met ingang van d voor den tijd van één jaar aan het eer met rijtuigen te onttrekken: de Koestraat in de richting naar de rlémmerstraat. de hulpbrug over de Oude Vest in de ting naar de Koestraat-, de Oude Singel tusschen de Houtmarkt hulpbrug over de Oude Vest in de ting naar de hulpbrug; de Houtmarkt tusschen de Houtmarkts- en den Ouden Singel in de richting rden Ouden Singel; de Houtmarktsbrug in de richting naar Ouden Singel; de Oude Heerengracht tusschen de Ver- brug en de Haven in beide richtingen; de Haven tusschen de Oude Heeren- ht en de West-Havenstraat in be'ide tingen; dc Haven tusschen de Westhavenstraat' de Oo9thavenstraat in de richting naar Westhavenstraat; Westhavenstraat in de richting naar Terverstraat; de Oosthavenstraat in de richting naar aven de Zijlstraat in de richting naar dc en de hulpbrug over de Oude Heerengracht eidc richtingen. 6621 A. VAN DE SAN DÉ BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. "iden. 14 Juni 1929. JUBILEUM DOKTER A. SERET. MEJ. Dr. C. M. L. POPTA t Ihier is in den ouderdom van 69 3aat deden mej. dr. C. M. L. Popta, oud- ervatrice aan het Museum vanNatuur- Historie alhier. ej. dr. C. M. L. Popta studeerde aan bddsche Universiteit, doch promoveerde drich. Zij werd bij besluit van den Min. Binnenlandsche Zaken d.d. 29 Nov. 1898 ad tot amanuensis aan 's Rrjks Museum Natuurlijke Historie alhier en werKzaam kld in de afdeeling visschen als hulp d&n Conservator dier afdeeling (Reptie- Amphibieën en Vsischen). Vele jaren r werd zij Conservatrice en behield het r over de afdeeling visschen. Op 1 Jan. moest zij wegens heil bereiken van den {^stelden maximalen leeftijd het muse- ?erlaten. doch verkreeg verlenging tot Pril 1928, waarop zij hare werkzaam he- heeft neergelegd. In de 30 jaren, waar- jl aan het museum verbonden is geweest, steeds de visschen als spécialiteit frst en zijn dan ook vele grootere en publication van haar hand versche- 25 JAAR ARTS. Med. drs. A. Seret. Een der meest bekende Leidsche huis artsen gaat jubileeren. Maandag 17 Juni as. zal het vijf-en- twintig jaar geleden zijn, dat de heer A. Seret aan de Leidsche Universiteit werd bevorderd tot arts Ofschoon geen Leidenaar van geboorte Abraham Seret aanschouwde 31 Aug. 1879 te Tiel het eerste levenslicht is dc heer Seret van zijn studententijd af hier ter stede gedomicüeerd geweest. Nadat hij in 1904 zijn artsbul -verworven had, was hij achtereenvolgens eenigen tijd als assistent werkzaam bij de hoogleeraren van Leersum en Korteweg. Van langen duur was dit evenwel niet en betrekkelijk spoedig daarna vestigde dokter Seret zich hier als huisarts. Zoowel om zijn kennis van de medische wetenschap als om zijn prettigen omgang wist dokter Seret zich alras een drukke prak lijk te scheppen. Zich ten volle bewust van de groote ver antwoordelijkheid van zijn beroep, wijdde hij zich daaraan met hart en ziel; wist hij zich steeds in te leven in het leed van hen, bij wie hij geroepen werd om genezing te brengen. Uit den aard der zaak het meest genezing naar het lichaam, doch dikwerf ook naar den geest, want dokter Seret moge een man van weinig woorden zijn, hij bezit daarnevens de gave om steeds den juisten toon te treffen en menig oud patiënt gedenkt met groote dankbaarheid de bemoedigende woorden door dokter Seret in donkere uren aan een zwaar ziek bed gesproken. Zoo is er in den loop der jaren tusschen doktér Seret en zijn patiënten een hechte vriendschapsband ontstaan, gevlochten uit saam doorworstelden strijd tegen lichaam- sloopende machtén en gemeenschappelijke vreugde, wanneer de ziekte een gunstige wending nam. En het is teekenend voor den mensch Seret, dat die sympathie niet alleen voortkomt uit de kringen van zijn eigen patiënten, doch hem ook tegemoet straalt uit de rijen van de kleinere luiden", welke hij als foüdsdokter bezoekt. Naast zijn drukke praktijk en zijn werk kring- als huisdokter in het Diaconessen, huis heeft dokter Seret toch nog steeds tijd kunnen vinden om zich ook op sociaal- medisch terrein verdienstelijk te maken. Onder andere bekleedt hij de volgende functies: voorzitter van de plaatselijke huis- artsenorganisatie, secretaris van den af- deelingsraad der Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, voorzitter van de af deeling Leiden van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging, voorzitter van het Bu reau voor Particuliere Ziekenverpleging en lid van de examencommissie voor ver pleegsters. Dat dokter Seret deze functies geenszins als een sinecure beschouwt, doch in zijn weinigen vrijen lijd de belangen der onderscheidene vereenigingen warm voor slaat, weet een ieder, die dezen conscien- tieuzen man kent. En wij weten ons de woordvoerder van vele honderden stadgenooten, wanneer wij hem thans reeds dankzeggen voor de ge legenheid. welke hij hun niet heeft willen onthouden om a.s. Maandagmiddag van 35 uur te zijnen huize openlijk hun er kentelijkheid te betuigen voor wat dokter Seret in de afgeloopen kwart-eeuw voor zijn patiënten en oud-patiënten is geweest: een kundig geneesheer en een man met een warmvoelend hart. Moge dokter Seret deze plaats nog vele jaren in ons midden blijven innemen, tot heil van de lijdende menschheid in onze Leidsche gemeenschap. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. W ij z i g i n g L. van Esch Wz'n., Nassau laan 13, Oegst- geest. Handel in leder en schoenen. Vesti ging filiaal: te 's-Gravenhage, Hobbeniastr. 18 (tevens grossierderjj) d-d .15 Mei 1929. EEN BIBLIOTHEEK GESCHONKEN. Prof. dr. P. Th. Kan, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, heeft zijn biblio theek ten geschenke aangeboden aan den Staat, met dien verstande, dat aan dc boe ken eene plaats wordt gegeven in de kli niek voor keel-, neus- en oorheelkunde van het Nieuw Academisch Ziekenhuis al hier. Aan dep schenker is voor deze gewaar deerde schenking de bijzondere dank der regeering betuigd. VERGADERING VRIJZINNIG-DEMOCRATEN. Gisterenavond hield de Vrijzinnig-Demo cratische Partij haar tweede openbare poli tieke vergadering in een stampvolle zaal van het Nutsgebouw. De voorzitter Prof. Mr. R. Kraanenburg, wees op het minder spannende van de tegenwoordige verkiezings-campagnes. Het zooveel gesmade stelsel der evenredige ver tegenwoordiging, dat hiervan de oorzaak gedeeltelijk is, heeft toch ook het voordeel, dat wij de leiders der verschillende partijen hooren spreken en het is hem een genoegen Mr. Marchant in te leiden. Ook mr. Marchant begon in zijn humoris tisch getinte rede te wijzen op het groote verschil in den verkiezingsstrijd van vroeger en nu. Vroeger lag er meer poëzie in dezen strijd, die gevuld was met per soonlijke toernooien. Men beleefde meer verschuiving in de meerderheden: een ge ring aantal stemmen kon onder de enkel voudige vertegenwoordiging den doorslag geven. Nu is dat noodzakelijke aantal stem men veel grooter, daar voor iederen zetel 30.000 stemmen noodzakelijk is. Maar evenals vroeger is 't ook nu noodig dat de leiders den kiezers op belangrijke punten van hun programma wijzen. En is 't noodzakelijk die punten te bespreken welke de meeste oppositie ondervinden. Spr. vraagt zich af, wat het woord de mocratie eigenlijk beteekent. Het wil zeg gen. dat het volk zelf moet beslissen, hoe het wil worden geregeerd. Niet alleen wat betreft de vertegenwoordiging, maar ook de regeering moet rekening houden met do wenschen van het volk, zij mag niet onder den invloed staan van enkele economische machthebbers. Prof. Colenbrander heeft onlangs hulde gebracht aan de Yrijzinnig-Democrahan uit den tijd van Kerdijk, Drucker en Bos, maar niet aan die van nu. De liberalen vermelden altijd eervol de naam van Thorbecke, de man van het groote constructieve vermogen. Maar Thor becke is verdwenen -en het heeft dus geen zin meer op dien naam te wijzen. De Vrij zinnig Democraten kunnen zich ook be roepen op Drucker of Bos. maar zij doen dat niet. zij hebben nu andere punten Uie aantrekken kunnen. Spr. toont aan. dat de volledige demo cratie er nog niet is en die er tot nu too is, moeten wij met alle macht zien te be houden. Er is gekomen het algemeene kiesrecht, maar nog niet het referendum (controle op de regeering) dat zelf bij de sociaal demol crate;n nog tegenkanting ondervindt. Het streven der Vrijzinnig-Democraten blijft om te komen tot de uiteindelijke volledige verwezenlijking der democratie. In dezen tijd van extra-parlementaire kabinetten, waarin het heet „wat de Kamer besluit, dat interesseert de regeering niet, geraken wij maar al te zeer weer van die demo cratie af en komen we terug tot den tijd van vóór 1848, toen Thorbecke's grondwet herziening er nog niet was en de parlemen taire praciijk zich nog niet gevestigd had. Wanneer 't zoo doorgaat, wordt liet kiezen weer een bloote formaliteit. Do A.-R. willen het z.g. organisch kies recht (kiesrecht vobr maatschappelijke or ganisaties) dat practisch onuitvoerbaar is. Wij zijn op het oogenblik op een gevaar lijk punt gekomen, dat meer en meer ons afbrengt van het democratisch beginsel. De Vrije Dem. lijden niet aan het euvel, dal zij leven uit een programma, dat ver steende leuzen huldigt en zijn tijd gehad heeft. Hun programma, dat wenschen na streeft, die uit het volk voortkomen en die practisch uitvoerbaar zijn, leeft. Men wil gelijk ontwikkelingsmogelijkheden voor Tijk BINNENLAND. Het vertrek van de Koningin en de Prin ces nit Amsterdam. (Binnenland. 2e Blad.) Het vertrek van de „Hertog Hendrik" naar de West. (3e Blad). Verschenen i3 het rapport over het vraag stuk der handelsbelemmeringen. (Binnen land, 2e Blad.) De voorctellen tot opheffing van verschil lende Kantongerechten worden binnenkort ingetrokken. (Binnenland, 2e Blad.) Het internationale tennistournooi te Ncordwijk; Timmer bij de laatste acht. (Sport, 4e Blad.) BUITENLAND. Hot minderhedenrapport door de Volken- bondsraad aanvaard. (Buitenland, le Blad.) Lloyd George over den uitslag der Engel- ccho verkiezingen. (Buitenland en Tele grammen 1ste Blad.) Nadere gegevens over de verkiezingen in Zuid-Afrika (Buitenland, le Blad.) Willen de Russen een inval doen in China? (Tel. 1ste Blad.) De „Oisean Jaune" is gisteren den vlocht over den Oceaan begonnen. Het Amerik. vliegtuig heeft pech. (Buitenlandsch Gem. 3e Blad en Tel. 1ste Blad.) en arm, dan wordt het voortbrengend ver mogen geprikkeld. Nu gaan er nog teveel goede krachleit verloren: er moet uit het gansche volk gehaald worden, wat er in^zit. Het tweede groote punt, waarop zij aan gevallen worden is de nationale ontwape ning. Deze wensch is niet zoo maar op eens uit de lucht komen vallen, deze voor stelling i9 historisch onjuist. Wij hebben haar noodzakelijk zien komen, deze con clusie is onafwijsbaar aan de V. D. op gedrongen. Zij is voortgevloeid uit de veranderde 1919 14 JUNI. 1929. Het Bestuur der jubileerende afdeeling. Voor bovengenoemde organisatie is wei een belangrijke penode afgeslotenimmers dezer dagen viert deze vereeniging haar tweede lustrum, en vanzelfsprekend zal deze gebeurtenis Zaterdag op feestelijke wijze worden herdacht. Velen zijn allicht van maening dat door deze organisatie, welke bescheiden haar taak vervult weinig tot stand is gebracht; er zijn er ook die twijfelen aan haar. be staansrecht. Laat ons hopen dat door dit kort verslag helderheid gebracht wordt, en dat verkeerds meeningen worden herzien. Wij willen dan wel vaststellen dat er iu de 10 jaren van het bestaan der afdeeling belangrijk werk is verricht geworden, wij zullen echter ons moeten bepalen tot enkele grepen uit de geschiedenis. Allereerst dienen we even de oprichting te vermelden. 14 Juni 1919, is de organisatie opgericht met 32 leden, die zich voornamen te trach ten het ledental uit te breiden, opdat zij met succes werkzaam zou kunnen zijn voor de belangen van de werkmeesters enz. Nu na tien jaren is het ledental gestegen lot 105, en we kunnen wel zeggen dat als er één organisatie is, waar nauwlettend wordt acht geslagen op het onderhouden van een vriendschappelijken omgang dan is het wel in deze vereeniging. Het tegenwoordige bestuur is er op be dacht voort te gaan op den ingeslagen weg, cn het is niet aan twijfel onderhevig of hot ledental za' zich 9teeds uitbreiden, zoodat in afzienbaren tijd de 200 leden zal worden bereikt. In het afgeloopen tijdvak was de organi satie vele malen in actie bij arbeidscon flicten. Voorts-werd niet vergeten door lezingen, voordrachten en excursies, ook geestelijk het peil der werkmeesters omhoog te bren gen, terwijl vele leden, die getroffen werden door werkeloosheid een hooge uitkeering mochten erlangen. Do feesten voor de "kinderen der leden (Sint Nicolaas) zijn altijd een zeer groot succes. Tenslotte nog een enkei woord ter be ëindiging van dit verslag. De leden aangesloten bij deze organisatie mogen zich vooral dit goed inprenten, dat zij zich bij den aanvang van dit nieuwa tijdvak voornemen in alle opzichten eeu goed lid te zijn, dan kan het niet ander9 of een goede lijd breekt aan voor de werk meesters enz. in 't algemeen, en in 't bijzon der voor de afdeeling Leiden van den Cen- tralen Bond van Werkmeesters.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1